Militaire bonden dreigen met acties DAT GELD KOMT WEL! BINNENLAND 2 Het zwarte gat tussen fietsles en het rijexamen Braaf studentenprotest tegen bezuinigingen Nog 2000 banen weg bij defensie wm M W, si 'hi:: Zevenduizend jongeren op de been in Den Haag Medewerkers Frequin zaten achter Margarita aan 12 MAANDEN UITGESTELDE BETALING OP ALLE SUZUKI MODELLEN 'Netelenbos verzon truc dubbele prijsverhoging' ties in weg en bij ritsen c Rijkswaterstaat be- )ril op de A9 een proef en in het wegdek die «listen moeten helpen wanneer het aantal rij- ordt teruggebracht, net de tekst 'Geef el- uimte, volg het licht- oeten de weggebrui- iporen zoveel afstand m dat anderen gemak ken invoegen eëist voor iting kerk Tegen een 52-jarige Venray is gisteren der den cel geëist wegens i oplichting van geld [olukse Kerkvoogdij- lid van de financiële ie had hij de raad laid om een slordige 50 ruiden te beleggen in ;us project. De ver- ad de Kerkvoogdijraad iegeld dat binnen een ibrengst verdubbeld Uitspraak over veer- rg verbiedt tssluier Ambtenaren van de u Tilburg mogen tij- ir werk geen gezichts- ide sluier zoals een ni- hador dragen. Dat e college van burge on wethouders beslo- tns de gemeente is de u ier een ernstige be- o oor een open en inter- j^k contact. Overigens r »meente geen ambte- lienst die een gelaats- gen. j>ortraad Idnood - De Raad voor de veiligheid verkeert in iciële problemen, mr. Pieter van Vol- leeft minister De :r) gisteren in een met klem verzocht iciële injectie van o. Volgens hem is de Bko hoog gestegen dat n onafhankelijk on- rastisch moet gaan of zelfs stopzetten. Ïaak van ag peuter tié iDe rechtbank in n feeft gisteren een stel iet i vrijgesproken van 'e pp de 2-jarige peuter neJnse. De rechtbank et bewezen dat de jjj noeder en haar 25-ja- ia I het kind hadden 't« d. Het jongetje werd orig jaar met ernstig }ie el opgenomen in het getTwee dagen later ij. Volgens de artsen li sel vermoedelijk het kindermishandeling. moeder en de E het kind gevallen in Jier. Het OM gaat in Italianen ^houden De Amsterdamse t naar aanleiding houding van een Ita- abaas in Ridder- drie Italianen op- recherche deed in i woensdag op in Amsterdam vier rbij ze de verdach- woningen aantrof. ggfi internationaal ge- nineel bracht ver in deze huizen enige vrijdag 14 MAART 2003 voor ji i gezet. Ze zijn weer ïu ze toestemming regen zich weer in te vestigen. De fer liet de families idat een burenruzie 1 geleden op vernie- ie woning van een uitgelopen. door Jeroen de Vreede den hjlag - Leerlingen in het voortgezet onder wijs vormen de kwetsbaarste groep jongeren in het verkeer. Toch is er nauwelijks structureel aandacht voor verkeersveiligheid op school. Het ministerie van verkeer zint op maatregelen. De scholen niet. Verkeer is iets voor ouders, de ba sisschool of de eigen verantwoordelijkheid van de puber. „Verkeersles? U weet toch wel dat u met een middelbare school belt?", vraagt de telefoniste van een Haagse middelbare school voor de ze kerheid. De reactie is typerend. Geen enkele van de twintig benaderde scholen in de Den Haag, Gouda, Zoetermeer en Delft heeft ver keersveiligheid als vast thema opgenomen in het lesprogramma. De scholen vinden het een zaak van de basisschool, de verantwoordelijk heid van ouders, moeten 'nu eenmaal keuzes maken' of vinden het niet nodig. Het meren deel van de leerlingen komt met de tram, zegt bijvoorbeeld locatiedirecteur Van den Burg van het Haagse TMO-college. Dat maakt aan dacht voor veilig fietsen minder urgent. „Het is ook een gebrek aan tijd. We besteden veel aandacht aan sociale vaardigheden van leer lingen. Ddt is hard nodig." Het lespakket in het middelbare onderwijs zit boordevol en daar wordt de aandacht voor verkeersveiligheid de dupe van. Ten onrechte, menen verkeersveiligheidorganisatie 3V0 en onderzoekers van de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOVj. Kille cijfers ondersteunen het betoog. In 2001 kwamen 81 jongeren tussen 10 en 18 jaar niet meer thuis van school. Meer dan 2500 raakten gewond. Daarmee zijn tieners kwetsbaarder dan scholieren uit de basisschool. „Zodra kin deren naar de brugklas gaan, zakt de aandacht voor verkeersveiligheid in", constateert woordvoerder Rijnkels van 3VO. Pas als de eerste brommer of scooter in zicht komt - bij 16 jaar - is er via het bromfietscertificaat weer aandacht voor verkeersregels. Niet dat het daarmee veiliger wordt: de helft van het aantal doden onder 16- en 17-jarigen heeft te maken met de brommer, terwijl slechts twintig pro cent op een bromfiets rijdt. Tussen de verkeersles op de basisschool en het rijbewijs zit een zwart gat. Verkeer is in het middelbaar onderwijs een bijzaak geworden, erkent brugklascoördinator Huisman van het Segbroek College. „Het is moeilijk een plek te geven. Het zou kunnen bij het vak verzorging, waar ook aandacht is voor alcohol en drugs. Het is de realiteit van een school in een grote stad. De verlokking van alcohol, drugs en klei ne criminaliteit eisen meer aandacht van lera ren dan het stadsverkeer." Is het dan wachten op de klap? Als het aan het groepje leerlingen van het IMC in Rijswijk ligt wel. Op een drukke kruising nabij winkelcen trum In de Bogaard hebben ze vooral oog voor elkaar. Een jongen rukt aan het stuur van de jongen naast hem. Die maakt een zwieper en stopt net op tijd voor een passerende auto. Tim (14) erkent aan de andere kant van het kruispunt dat dit 'niet zo handig was'. Onveilig vinden de vier leerlingen het verkeer niet. „De meeste auto's kijken wel uit", zegt Tim. Wel boezemen de vrachtauto's soms wat angst in. „Dan moet je echt even uitkijken." Haast, met het hoofd in de wolken, overschat ten van het eigen kunnen. Het zijn deze ken merken die pubers volgens onderzoek zo kwetsbaar maken. En hoe ouder leerlingen worden, hoe meer alcohol en drugs ook een rol gaan spelen. Het ministerie van verkeer deelt in de zorgen. Komende week presenteert het departement een nieuw onderzoek naar verkeersles in de basisvorming. De conclusies zijn al duidelijk: er moet meer verkeerseducatie komen. Ambtenaren hebben daar bij de collega's van Onderwijs al op aan gedrongen, zegt woordvoerder Bekius. In een brief vraagt het ministerie om 'alert te blijven op de verkeerskennis van leerlingen in het middelbaar onderwijs'. Locatiedirecteur Brinkhof van het Stedelijk College Zoetermeer is duidelijk over dergelijke pleidooien. „We maken liever onze eigen af wegingen. We worden bestookt met brand brieven en lespakketten van allerlei organisa ties. We bepalen zelf wat nodig is en zoeken daar dan een lespakket bij." 'V. tfK:'-'.. *',;i t 1 -M Een student wordt door omstanders uit de Haagse Hofvijver geholpen. Onder luid gejuich en gejoel was hij gisteren naar het Torentje, de werkplaats van de minister-president, gezwommen. Staande op een richeltje ontvouwde hij een spandoek met de tekst 'respect'. Weer terug op de kant werd hij opgewacht door een agent. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/gpd - 'Gezocht: een rijke vader'. Niels van der Tuuk (19) uit Wageningen probeerde gistermiddag tijdens de studen tendemonstratie in Den Haag met deze oproep tevergeefs een geldschieter te vinden voor zijn studie. „De ideeën van topamb tenaren met het hoger onder wijs pakken rampzalig uit voor studenten. Als hun plannen doorgaan, kunnen in de toe komst alleen jongeren met rijke ouders nog studeren", lichtte hij zijn actie toe. De rustig verlopen demonstratie tegen bezuinigingen op de stu dent en voor investeringen in het hoger onderwijs, bracht gis teren zo'n zevenduizend stu denten op de been. Ze liepen joelend en fluitend langs diverse ministeries en de Tweede Ka mer. De tocht begon en eindig de op het Malieveld, waar de politieke leiders Balkenende (CDA) en Bos (PvdA) de studen ten zouden toespreken. Beide politici lieten het tot grote on vrede van de demonstranten echter afweten wegens een te drukke agenda. „Ik hoop niet dat dit illustratief is voor het ge wicht dat zij het hoger onderwijs toedichten", sneerde voorzitter Noortje van der Meij van der Landelijke Studentenvakbond (LSVb). De studenten zijn hevig veront rust over plannen die topambte naren van diverse ministeries hebben bedacht voor bezuini gingen op het hoger onderwijs. De ideeën variëren van het ver dubbelen van het collegegeld en het aanpakken van de studiefi nanciering tot het afschaffen van de OV-jaarkaart. Studenten organisaties vinden dat de over heid juist in het onderwijs moet investeren in plaats van er steeds maar op te bezuinigen. De demonstrerende studenten droegen spandoeken mee met teksten als 'Balkenende en Bos, zit er een schroefje bij jullie los', 'Klasse(n), de kogel komt van rechts'. Ze liepen vergezeld door een grote politiemacht eerst langs het ministerie van financi en. Daar werden ballonnen op gelaten, als symbool voor de 'proefballonnetjes' van de amb tenaren met betrekking tot het hoger onderwijs. Bij het minis terie van economische zaken liep een deel van de studenten achteruit om aan te geven, dat de kwaliteit van het onderwijs hard achteruit gaat als gevolg van een gebrek aan investerin gen. Bij de Tweede Kamer voltrok zich het enige incident tijdens de demonstratie. Een student sprong in de Hofvijver en zwom onder luid gejuich en gejoel naar het eilandje in het midden. Daarna liep hij, ongehinderd door het ondiepe water, richting het Torentje, de werkplaats van de minister-president. „Om de ministers even aandacht te ge ven", verklaarde hij achteraf. door Hans Leber den haag - Verdere bezuinigin gen op defensie betekenen het einde van een groot deel van de vredesoperaties van Nederlandse militairen in het buitenland. Dat zeggen de voorzitters van de grootste militaire vakbonden VB- M/NOV en AFMP/FNV in reactie op het mogelijk opheffen van nog eens 2000 functies bij defen sie. De beide bonden dreigen met acties als er gedwongen ontsla gen vallen. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie bevestigde gisteren dat het opheffen van 2000 functies wordt overwogen omdat men financieel aan de grond zit. Defensie moest al 4800 functies (5000 banen) schrappen als gevolg van bezui nigingen van 850 miljoen door het huidige kabinet. Minister Kamp en staatssecretaris Van der Knaap besluiten volgende week of zij deze rigoureuze maatregel doorvoeren. Het is vrijwel zeker dat dit gebeurt. „De financiële situatie bij De fensie is uitermate penibel", al dus een woordvoerder van het ministerie. Voorzitter Debie van de VBM- Mensensmokkel gaat gewoon door rotterdam/anp - De politie van Rotterdam heeft een orga nisatie van mensensmokkel opgerold. Bij invallen in Neder land en België werden acht verdachten aangehouden en 102 illegale Chinezen aange troffen die op weg waren naar Groot-Brittannië. Justitie on derzoekt of er banden zijn met de organisatie uit de Dover- zaak. Die zaak kwam volop in de pu bliciteit na het mislukken van een transport naar Dover in ju ni 2000 waarbij 58 Chinezen stikten in een afgesloten koel wagen. (advertentie) Minister De Hoop litenlandse zaken) en nadrukkelijk af men van de kritiek lassadeurs uit Isla- iden op het WD- merlid Hirsi Ali. De urs stuurden eind a brief op poten naar arin zij de uitlatin- 1 aan het adres van lohammed streng in. De ambassa- ;n net als ieder an- 'land recht op een •uiting. „Maar zij aar niet begrepen it ook geldt voor Ka- stelde hij. en stoppen staking twee inwoners van ™yela die ruim een ^tgerstaking waren, actie gisteren be- duo werd vorige ig na een uit de in burenruzie uit door Dolf Rogmans Hilversum - Twee medewerkers van het SBS 6-programma De week van Willibrord zijn de journalisten die Prinses Marga rita en haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn woens dagavond achtervolgden in Am sterdam. Volgens hun werkgever Endemol wilden de twee er ach ter komen waar het echtpaar de nacht zou doorbrengen. Woensdag, nadat ze een deel van het Kamerdebat over hun eigen kwestie hadden bijge woond, nam het echtpaar een taxi van Den Haag naar Amster dam. Onderweg belden ze de politie dat ze hinderlijk en ge vaarlijk werden achtervolgd. In Amsterdam reed de politie twee auto's klem met in elke wagen een medewerker van De week van Willibrord. Het echtpaar heeft aangifte gedaan tegen het tweetal wegens bedreiging. Bo vendien zouden tal van ver keersovertredingen zijn begaan. Volgens de woordvoerder van Endemol zijn de medewerkers zich van geen kwaad bewust. Ze wilden weten waar het echtpaar die nacht zou slapen om op donderdag met tv-camera's en Willbrord Frequin terug te ko men en het paar een bos bloe men aan te bieden. Frequin deed dat eerder al in Frankrijk waar het paar woont. De twee medewerkers hadden geen ca mera's bij zich en hebben zich niet hinderlijk gedragen, aldus de woordvoerder. Hij betreurt de ophef. De medewerkers verloren - woensdagavond het paar korte tijd uit het oog en vonden hen bij toeval weer terug. Even daar na werden ze door de politie klemgereden en aangehouden. „Mogelijk dat anderen in de tus sentijd de achtervolging hebben ingezet waarbij bepaalde zaken zijn voorgevallen", aldus de woordvoerder. Volgens hem re den er wel acht of negen journa listen achter het paar aan. Een woordvoerster van de Am sterdamse politie sluit per soonsverwisseling uit. „Wij heb ben in Amsterdam alleen die twee aangetroffen als achtervol gers van het paar. Anders had den we de rest ook wel aange houden. En het paar heeft heel expliciet gemeld dat die twee mensen bedreigend overkwa men en heeft ook alleen tegen hen aangifte gedaan." Het is nog niet bekend of het open baar ministerie de twee gaat vervolgen. Of Willibrord Frequin zondag in zijn uitzending op de zaak terugkomt, is maar zeer de vraag. „Ze hadden geen came ra's bij zich. Dus er zijn geen beelden van wat er is gebeurd", aldus de woordvoerder van En demol. SUZUKI IGNIS 1.3 SPECIAL 3-DEURS ia. 13.838,- Er is al een Ignis v.a. 11.999,-. Als u vóór 31 maart a.s. een nieuwe Suzuki koopt, staat u nog een extra verrassing te wachten: een deel van het geld hoeft u pas over 12 maanden te betalen, met 0% rente. Als u daar gebruik van maakt moet dat bedrag minimaal €2.500,- en maximaal €6.000,- zijn. Zo wordt Suzuki rijden nog voordeliger. De Suzuki-dealer zal u graag over de voorwaarden informeren*. Het Spedal pakket omvat m.: metallic lak grille in carrosseriekieur mistlampen in voorbumper lichtmetalen velgen standaard ABS met EBD Special stoelbekleding centrale deurvergren deling met afstandsbediening zilverkleurige wijzerplaten airconditioning Pakketprijs 1.998,- U betaalt 1.500,- Uw voordeel 498,- /NOV is geschokt: „Dit komt hard aan. We zijn druk doende om de afvloeiing van 5000 mili tairen sociaal goed te regelen. Nog eens 2000 mensen wegstu ren, betekent een drama. Ge dwongen ontslagen zullen we niet accepteren, daar gaan we dwars voor liggen, ook met ac ties. Laat Defensie desnoods maar een paar jaar wachten met nieuw peperduur materieel, tot dat de mensen via natuurlijk verloop zijn afgevloeid." Voorzitter T. Heerts van AFM P/FNV hekelt de defensietop. „Dit hebben ze aan hun slechte financiële beleid te danken. Dat ze nu alarm slaan, is vooral be doeld om de kabinetsformatie te beïnvloeden. De PvdA is van plan nog eens 500 miljoen te be zuinigen. Nou, dan blijft er van defensie niets over." Volgens Heerts is het tijd voor een herbezinning op de defen sietaken. „Misschien moet je een bataljon van de landmacht schrappen, een vliegveld van de luchtmacht sluiten of een paar marineschepen van de hand doen. En internationale opera ties kan je vergeten, daar zijn dan de mensen niet meer voor. Laat de politici bij de formatie maar bepalen wat ze overeind willen houden van defensie, dan weten de mensen die er werken tenminste waar ze aan toe zijn." Bij Defensie gold al een vacatu restop voor bepaalde functies onder het burgerpersoneel. Die zal worden uitgebreid. De vaca turestop die nu ook gaat gelden voor het militair personeel bete kent dat tijdelijke contracten niet meer worden verlengd. Die mensen staan dus na het uitdie nen van hun contract op straat. Ook kunnen mensen niet meer overstappen en beroepsmilitair worden. De bezuinigingsmaatregel zal ook opleidingsinstituten treffen zoals de Koninklijke Militaire Academie. „Als je een vacature stop instelt, komen er natuurlijk ook geen nieuwe aanmeldingen meer", concludeert de defensie woordvoerder. Defensie maakte in voorgaande jaren juist extra werk van wer ving en selectie van nieuw per soneel. Jongeren hapten de laat ste tijd steeds meer toe, vanwe ge de onzekere economische si tuatie in de particuliere sector. Dat betekent dat Defensie meer geld kwijt is aan soldij dan voor heen, toen de krijgsmacht nog met groot personeelstekort kampte. Tineke Netelenbos. Foto: United Photos de Boer bv/Marisa Beretta Het effectieve rentepercentage op jaarbasis is 0%. Het krediet won getoetst en geregistreerd bij het BKR in Tiel. Deze actie loopt t/m exd. kosten rijklaarmaken, verwijderingsbijdrage en legeskosten. CO}-uitstoot ISO 170g/km. Importeur BV. NIMAC, Heinenoord, verstrekt door Suzuki Finance Alle kredietaanvragen worden II maart 2003. Geadviseerde verkooppnjzen ind 8TW/BPM. 6.4 - 7,3 1/100 km, 13,7 - 15,6 km/1 en 707. Meer info- wwwjuzuki.nl ER ZIT MEER IN SUZUKI den haag/gpd - Voormalig mi nister van verkeer, Tineke Nete lenbos, heeft vorig jaar juni zelf de omstreden, dubbele prijsver hoging van de treinkaartjes voorgesteld. Zij deed de sugges tie terwijl de Nederlandse Spoorwegen de treinreizigers juist hadden beloofd de tarieven een jaar lang ongemoeid te la ten. Dat zeiden de NS gisteren voor de Haagse rechtbank. Daar diende het kort geding dat mi nister R. de Boer (verkeer) en consumentenorganisaties heb ben aangespannen tegen de 'truc' van de NS met de dubbele tariefsverhoging. Het vervoersbedrijf wil de prijs van het treinkaartje dit jaar twee keer verhogen. In de nacht van 31 december zijn de tarieven al 4,9 procent duurder geworden. In juli moet een tweede verho ging van 4,15 procent volgen. De Tweede Kamer reageerde vorig jaar furieus op het voorne men en liet de minister een kort geding aanspannen. Consu mentenorganisaties hebben zich daar onlangs bij aangeslo ten. Zij eisen dat de NS afzien van de prijsverhoging in juliDe NS zeggen te handelen naar let ter en geest van het contract. Voor de Haagse rechtbank zei het bedrijf bovendien persoon lijk toestemming te hebben ge kregen van Netelenbos. Dat ge beurde tijdens een overleg op 19 juni in Lemmer, waar de toen malige minister haar zeilvakan tie hield.Netelenbos zou zelfs persoonlijk hebben geopperd de treintarieven in oktober vorig jaar al met zo'n vier procent te verhogen. In april kon het trein kaartje volgens Netelenbos voor de tweede keer duurder worden. De NS zeggen dat aanbod van Netelenbos te hebben afgesla gen. Het bedrijf had de treinrei ziger beloofd om de prijzen in 2002 niet aan te passen als com pensatie voor slechte dienstver lening een jaar eerder. Toen zorgden wilde stakingen tegen het 'rondje om de kerk' geregeld voor chaos op het spoor. Als alternatief kozen de NS voor de omstreden 'truc'. Twee prijs verhogingen: vlak voor de jaar wisseling in 2002 en in juli 2003. Netelenbos zou hebben^gezegd dat dat niet in strijd was met contractuele afspraken met het Rijk. „De minister heeft toen ge zegd: Het kan", betoogde NS- raadsman J. De Blécourt voor de Haagse rechtbank. „En wij zijn ervan overtuigd dat zij zich dat kan herinneren." De NS zeggen de extra inkom sten van de prijsverhogingen - zo'n vijftig miljoen euro per jaar - niet te kunnen missen. Lands advocaat H. Bouma, die optrad namens de minister, beschul digde de NS van misleiding. Het bedrijf heeft volgens hem plech tig beloofd in 2002 geen prijs verhoging door te voeren. „Ner gens vermeldt de NS dat ze zich het recht voorbehouden dat in 2003 weer terug te pakken. Ze geven nu gewoon een draai aan hun belofte om de prijsverho ging toch door te voeren." Uit spraak: 21 maart.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5