'Balkenende eerste getuige' BINNENLAND 1 'Die verre reis was zijn grote droom' Ronald-Jan Heijn: Ferdi E. moet het nu verder uitwerken Niemand houdt van de vogel kip 'Onderzoek vuurwerkramp gemanipuleerd' In strafzaak van prinses Margarita tegen oud-bewindslieden Kamerlid wil zelf cel delen Op weg naar Geuzenmonument Mogelijk vogelpest in Brabant en Putten Kabinetsformatie weer stapje verder gewonden r brand in flat t Zes bewoners van [gebouw in het Brabant- [rop zijn afgelopen nacht i geraakt bij een brand van de appartementen, n hen is er slecht aan toe. nd is mogelijk ontstaan in omgevallen lamp. foningen brandden hele- t. Meteen na de melding i alle vijftig appartemen- ruimd. De bewoners zijn iracht naar een sporthal, in deel van hen kon na jd terug naar huis. De ers van ongeveer veertig lingen kunnen vermoe- ias in de loop van van- iar huis. Overal in het is sprake van forse n roetschade. liorgel tegen jongeren IAM - Om hangjongeren Schouwburgplein in am te verdrijven gaan riteiten een ongebruike- en inzetten: een draai ingeren hebben zo'n an draaiorgelmuziek, dat taan hun hielen lichten erste tonen losbarsten, iriteiten in het centrum terdam willen af van de n die elke vrijdagavond igen op de plek. In het [i zijn elders in de stad elmuziek goede resulta- tikt in de strijd tegen igeren. toffers op wgraven twee Nederlandse ers van de terroristi- islag in oktober vorig iet Indonesische Bali vandaag begraven. Bij itigheid op een christe- raafplaats was een di- »k vertegenwoordiger erland aanwezig. De derlanders werden sa- t drie Denen, drie on personen en li- delen van twee andere lentificeren slachtoffers iven ter aarde besteld, nslagen op twee uit legenheden in Kuta zeker 202 personen. >tant sterft litiecel De politie heeft gister- in het cellencomplex ilitiebureau in Sittard rige arrestant uit Ge- d aangetroffen in zijn ijksrecherche is begon- een onderzoek naar de rzaak. De man zat 'n landag vast omdat hij er nwet zou hebben over- vrijdag 14 maart 2003 ,ërt uit Kerk Kip, het meest veelzijdige stukje vlees op het bord, maar levend bij de mens niet geliefd. Foto: Archief/United Photos de Boer ?n e Nieuwe Kerk in Delft e imende week asbestvrij Eind vorig jaar werd ontdekt dat in de ken asbest is verwerkt m lelijke stof kwam te- n bij het terugplaatsen 10 :rkbanken na de be- van prins Claus. De r b «loten voor het pu- )nil7tot en met 21 ^loosheid snel op ;n De werkloosheid blijft ïlopen, hoewel de eco- llgend jaar licht verbe- '8 blijkt uit de jongste is van het Centraal au (CPB). Het planbu- inl racht in 2004 490.000 PI n, ofwel ongeveer 6,25 11 yan de beroepsbevol- te [in dit jaar telde Neder- en meer dan 300.000 m n_ n inoeming 'tienburg De herbenoeming van gse burgemeester Ste- 5 kan gewoon door- gemeenteraad doet op de aanbeveling aan de tem per 1 juli voor een rmijn te benoemen, gse raad neemt over week het herbenoe- iluit ondanks het feit lenburgs gezondheids- is verslechterd. rerkeer lam plat - Het tramvervoer is vanochtend »t deel stil komen Boze trambestuurders 'leurs zetten rond tien t stadhuis op de ■1 een tram stil, waar- 5t overige tramverkeer Ze legden het werk rotest, omdat donder- opnieuw een collega nd raakte na een inci- een passagier. Die ambestuurder met ymes gestoken, üurders legden dit keer eerder het werk tband met geweld in lamse trams. door Cees Maas den haag - Terwijl vogelliefhebbers massaal uit rukken om een nestelende ooievaar of een paren de roze grutto te bekijken en hele natuurreserva ten inrichten om de wilde ganzen te gerieven, komt de vogel kip in geen enkele vogelgids voor. Maar wel in het kookboek en nu, met de vogel pest, in het nieuws. Hoe komt dat? Dat vroeg de bioloog en schrijver Midas Dekkers zich al jaren al geleden af. Mensen, zo luidde zijn sombere con clusie, splitsen het dierenrijk in aaibaar en niet- aaibaar. Een worm mag je plattrappen, maar van een hond moet je afblijven. Mensen houden van dieren, maar de vogel kip bungelt in het rijtje van favoriete dieren ergens onderaan. Het is een we zen zonder ziel, een bos pluimen waarbij je geen gevoel hoeft te hebben. Hoogstens is de kip een gewaardeerd stukje vlees. Niet zo duur, mager en niet ongezond, mits met mate genoten. We houden ook van de eieren die we van onder de kont van de vogel kip wegplukken. Liefst zo veel mogelijk. Legden de voorouders van onze legkippen, de bankiva-hoenders, elk voorjaar braaf vijf tot zes eieren en daarna niet meer, onze moderne kippen zijn zo gefokt dat ze elke dag een ei produceren. Vergelijk het met een mensen vrouw die elke dag van het jaar ongesteld is. We houden van het ei en het boutje, maar niet van de vogel kip. Daarom leven er in Nederland 100 miljoen slachtkippen en leghennen. Ze leiden een betrekkelijk kort leven. 'De kip in Europa is als de neger vroeger in het gebied van de Mississippi', schrijft de Amerikaanse bioloog Henry Taylor. 'De kip is geknecht en tot slaaf gemaakt'. Volgens deze bioloog is er een groot verschil tussen de liefde van de mensen voor vee dat zoogdier is, zoals var kens en koeien, en vee dat pluimen heeft, zoals de vogel kip. Omdat mensen zelf zoogdieren zijn be staat er een bloedband en een sluimerend emo tioneel verbond. Vandaar dat de beelden van koeienkadavers in de grijper van een kraan, zoals tijdens de mkz-crisis menigmaal zichtbaar was, bij veel mensen heftige emoties oproepen. Veel meer dan recente krantenfoto's van een hoop dode kip pen in de bek van een kraan op een Bamevelds boerenerf. Er zijn echter altijd uitzonderingen. In Nederland bestaan ook fervente liefhebbers van de levende vogel kip. Op internet schrijven ze, al dan niet ver enigd in pluimveehobbyclubs, hele odes aan hun bijzondere kippenrassen. Maar die liefhebbers zijn sterk in de minderheid. De vogel kip is geen favoriet dier van de Nederlander. hilversum/gpd - Premier Balke nende wordt bij een eventuele strafzaak tegen de oud-bewinds lieden Kok, Zalm en De Vries, aangespannen door prinses Mar garita en haar man, als eerste ge tuige opgeroepen. Dat heeft ad vocaat Nicolaï van het echtpaar gisteravond gezegd in het tv-pro- gramma Barend Van Dorp. De premier moet dan onder meer de vraag beantwoorden of koningin Beatrix opdracht heeft gegeven tot een onderzoek door de toenmalige BVD (nu AIVD). Het paar heeft in deze kwestie van mogelijke schending van hun burgerrechten tegen Balke nende geen aanklacht inge diend, omdat hij strafrechtelijk den haag/gpd - Tweede-Kamer- lid Joost Eerdmans van de LPF gaat deze zomer de cel in. Vrij willig, dat wel. Hij heeft justitie minister Donner gevraagd of hij samen met iemand anders een tijdje achter de tralies kan ver dwijnen, om zelf te ervaren hoe het is om met zijn tweeën in een cel te zitten. „Ik denk dat het waardevol is als je de deur ach ter je dicht hoort klikken", legde Eerdmans zijn verbaasde colle ga-Kamerleden uit Die debatteerden met Donner over zijn plannen om meer ge detineerden in één cel op te sluiten. Eerdmans is daar groot voor stander van. Sterker nog, hij vindt de discussie over de vraag of de privacy van gedetineerden zou worden aangetast, 'onge past'. De minister heeft er al mee in gestemd dat Eerdmans de cel in mag. Alleen over de duur van zijn verblijf in de cel wordt nog onderhandeld. „Als Eerdmans dezelfde ervaring wil opdoen als gedetineerden, zou ik de minis ter adviseren: minimaal een half jaar", zei PvdA-woordvoerder Wolfsen. „Ik heb voorgesteld: ten minste een maand", rea geerde Donner minzaam. „En dan met iemand die ik aanwijs." Eerdmans gaf haastig te kennen dat hem een bewaarder als cel genoot was beloofd. „En een maand staat het werk in de Tweede Kamer niet toe." Kom, kom, er is altijd het zomerreces nog, hielden collega-parlemen tariërs Eerdmans hem bereid willig voor. Eerdmans: „Dat zal ik met het thuisfront moeten bespreken." arnhem/gpd - „Het is best mo gelijk dat André de V. niets met de vuurwerkramp te maken heeft." Dat zei de Almelose re chercheur J. Paalman gisteren voor het gerechtshof in Arnhem. „Maar zijn er aanwijzingen dat hij het niet gedaan heeft?", luid de de volgende vraag aan de po litieman. „Daar moet ik het ant woord op schuldig blijven", klonk het twijfelend. Het Arnhemse hof hoorde giste ren de twee rechercheurs, die als lid van het Tol team onder zoek in de Enschedese vuur werkramp hebben gedaan. De twee hebben grote kritiek op het onderzoek.Grote kritiek hebben de rechercheurs Paalman en C. de Roy van Zuydewijn op de manier waarop alle aandacht is gericht op 'brandstichter' André de V., terwijl de later wegens meineed veroordeelde klusjes man van vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks zeker zoveel aandacht had verdient. Dinsdag wordt hij als getuige gehoord, maar de vrees bestaat dat hij zich dan op zijn zwijgrecht beroept. Zware kritiek hadden de recher cheurs ook op de kwestie van het 'rode sportbroekje', waar mee 'carnaval gevierd is', vol gens advocaat A. Moszkowicz. Dat broekje is bij De V. in beslag genomen. Een rechercheur zou tijdens een brainstormsessie met het broekje zijn binnenge komen het op zijn hoofd heb ben gezet en hebben geroepen: „Dit is het broekje van de brandstichter van Enschede." Daarna zou het ook nog eens door andere rechercheurs zijn bevoeld, waarna het naar het Nederlands Forensisch Instituut werd gestuurd voor onderzoek op vuurwerksporen. De betrok ken agent ontkent ten stelligste het broekje op zijn hoofd te hebben gezet. Verder werd de leiding van het Nederlander Carel-Jan van Wezel vermist in Maleisië door Marit Versteeg Hilversum - De laatste e-mails die hij schreef waren alleen maar enthousiast. Hij genoot. Van de natuur, de mensen, de cultuur in Maleisië. Op 17 febru ari mailde hij voor het laatst. Daarna hebben familie en vrien den niets meer van Carel-Jan van Wezel (46) gehoord. Via het TROS-programma Vermist staat sinds deze week de Reddings Honden Werkgroep Westervoort in de startblokken om een zoek tocht naar hem te starten. Van Wezel komt uit Haarlem, maar werkte in Hilversum, als bedrijfsleider van een restau rant. Zijn ex-vrouw Nicole ver telt dat Carel-Jan op 12 januari naar Thailand is afgereisd om zijn droomreis te maken door Thailand en Maleisië. Op 1 april zou hij terugkomen om op 14 april als beheerder op een cam ping in Frankrijk te gaan wer ken. „In zijn mail van 11 februari was hij dolenthousiast Alles ging prima. Hij heeft nog nooit eer der zo'n verre reis gemaakt, maar hij is ook niet iemand die onverantwoorde dingen doet. Hij schreef wel dat hij moe was, maar dat die vermoeidheid niet opweegt tegen hoe hij er geniet. Hij is een echte levensgenieter, die gemakkelijk met iedereen contact maakt." Vorige week werd Nicole gebeld door de zus van Carel-Ian, die vertelde over de vermissing. De ochtend van de 17e vertrok hij voor een wandeling en is daarna niet meer gezien. Op dezelfde dag zijn met zijn creditcard geldbedragen opgenomen van zeven- a achthonderd euro, in sport- en kledingszaken in Perak en Ipoh, honderden kilometers van het hotel. „Verder had hij al zijn spullen op zijn kamer gelaten: zijn kle ding, zijn medicijnen en tele foon en gelukkig een kopie van zijn paspoort. Het hotel deed aangifte bij de politie. Toen een Nederlands echtpaar, dat een week later in dat hotel was, con- Carel-Jan van Wezel. Foto: Archief tact zocht met de ambassade over de vermissing, bleek echter dat de politie helemaal niets met de vermissing had gedaan." Inmiddels is Interpol ingescha keld en vandaag wordt de ver missing ook in kranten in het gebied gemeld. „Het ziet er niet goed uit", zucht Nicole. „Hij zal in ieder geval beroofd zijn. We hopen eigenlijk nog op een ont voering, dat er misschien nog losgeld voor hem wordt ge vraagd. Het schijnt vaker te ge beuren dat ontvoerders zich pas na twee of drie maanden mel den." Carel-Jan is volgens haar niet iemand die zo lang niets van zich laat horen. Nicole heeft inmiddels zijn e-mails allemaal gelezen en contact gezocht met andere rugzaktoeristen met wie hij mailde, maar ze heeft nog geen antwoord. Ze zal moeten wachten. Haar hoop is nu gevestigd op de Red dings Honden Werkgroep Wes tervoort, die na toestemming van de verzekering en van de autoriteiten in Maleisië zo snel mogelijk met veertien mensen en zeven of acht honden afreist. De groep heeft in de afgelopen veertien jaar al 87 mensen ge vonden. Daarvan was er een nog ijji leven. niet verantwoordelijk is. Balkenende zou als getuige voor de rechter vragen moeten be antwoorden die hij volgens de advocaat tijdens het debat over de Margarita-zaak woensdag in de Tweede Kamer onbeant woord liet. Het betreft dan on der meer de vraag of het kabinet van de koningin informatie uit dat BVD-onderzoek aan derden had mogen geven. Nicolaï zei gisteravond genoeg bewijzen te hebben dat Marga rita en haar man geobserveerd zijn, om een schadevergoe dingsclaim juridisch te kunnen onderbouwen. Over de hoogte daarvan zei hij dat De Roy van Zuydewijn een loopbaan als captain of industry door de neus is geboord. Met een schikking van 50 miljoen euro zouden de twee geen genoegen nemen. Pieter van Vollenhoven, de echt genoot van prinses Margriet, sluit bemiddeling in de Margari- ta-zaak niet uit. „Gedacht zou kunnen worden aan een onaf hankelijk onderzoek", aldus Van Vollenhoven gisteravond in het tv-programma 2Vandaag. De correspondentie waarover het Kamerlid Van Bommel (SP) be schikt, heeft hij niet gekregen van Nicolaï, zo zei de advocaat gisteravond. Het Kamerlid be weerde eerder van wel. Margarita en Edwin hebben sinds het begin van de affaire niets gehoord van de koninklijke familie. Alleen de moeder van Margarita, prinses Irene, heeft geprobeerd contact te zoeken. Prinses Irene zou ook staan op de lijst met getuigen die Marga rita en haar man op willen roe pen in een rechtszaak. Het was al bekend dat de twee een lijst hebben met de namen van 47 betrokkenen die ze onder ede willen horen. Het Algemeen Dagblad meldde vanochtend dat de vader en moeder van Margarita ook op die lijst staan, net als de prinsessen Annette en Laurentien. Nicolaï: „Ik weet niet waar dat vandaan komt. Er is nog geen lijst voor een rechts zaak opgesteld. Al kan het best dat ze tot die lijst gaan beho ren." door Martijn van Westerop nieuw-vennep - Ruim veertig minuten sprak Ferdi E., de moordenaar van Gerrit-Jan Heijn, gisteravond in het tv-pro gramma Zembla. Maar de fami lie Heijn zat niet voor de buis. Zij was bijeen in Nieuw-Vennep om te luisteren naar de bood schap van Gerrit-Jans zoon Ro- nald-Jan. „Het is nu vijftien jaar geleden. Pakje leven op", hield hij zijn naasten voor. Ronald-Jan Heijn sprak van een 'bijzondere avond' toen hij het woord nam. Hij was uitgeno digd om een lezing te verzorgen over hel thema 'Leven vanuit je hart'. Onder zijn gehoor bevon den zich zijn moeder Hank, zijn zus en zijn zwager. Ook aanwezig was de Zembla- programmamaker die Ferdi E. tweeëneenhalf jaar volgde en uitgebreid sprak over de periode rond 9 september 1987, de dag waarop Gerrit-Jan Heijn werd ontvoerd en vermoord. „Het was leuk om te horen dat de in tenties van de programmama ker goed en integer waren", ver telde Ronald-Jan, die met zijn familie het programma al woensdagavond bekeek. Voor Ronald-Jan Heijn was het niet de eerste maal dat hij de moor denaar van zijn vader hoorde spreken. In 1998 sprak hij ruim vier uur met Ferdi. E. toen deze nog in de Van Mesdag-kliniek zat. „Een angstaanjagende erva ring", noemde Ronald-Jan dat achteraf. Van berouw bij de ge detineerde uit Landsmeer had Heijn weinig bespeurd. Heijn noemde de tv-uitzending 'een soort vuurproef voor zijn familie. „Misschien is het een mooi moment om het nu eens af te sluiten. Voor Ferdi begint het rouwproces nu. Hij moet er mee leren leven. Voor ons is het vijftien jaar geleden. Het leven gaat verder. Als mijn moeder telkens hoort 'Nou, Hank, wat jij hebt meegemaakt is zo ver schrikkelijk', dan word je in de slachtofferrol gedrukt." Slechts eenmaal klonk er iets van verbittering door over Ferdi E.. „Hij wilde hem geen pijn doen. Maar hij was tegelijkertijd te laf om zijn actie te stoppen." Maar Heijn zegt niet te willen oordelen. Het moest zo zijn. „Toeval bestaat niet. Hij heeft niet zomaar mijn vader uitgeko zen. Ferdi moet het nu verder uitwerken. Hij moet er mee dea len en het een plek geven." Tolteam ervan beschuldigd ont lastende informatie voor De V. uit het dossier te hebben gehou den. Die informatie sloeg op de mobiele telefoon, waarmee op rampdag 13 mei 2000 in het ge bied was gebeld. Die telefoon werd in het bezit van De V. aan getroffen, maar de rechercheurs achterhaalden dat de telefoon op 13 mei in het bezit was van een ander. Dat werd maanden lang verzwegen in de stukken. Later zou aan een misdaadana list gevraagd zijn de datum van het verbaal te vervalsen. vlaardingen - Een stille tocht door Vlaardingen naar het Geuzenmonument. Daar werd gisteren ter gele genheid van de jaarlijkse uitreiking van de Geuzenpenning door schoolkinderen een krans gelegd. De ze ventiende Geuzenpenning gaat dit jaar naar Defence for Children International. De organisatie kreeg de prestigieuze prijs voor haar inzet voor de rechten van kinderen. Al vanaf 1979 voert de organisatie campag ne tegen schending van kinderrechten, waakt zij over de toepassing van het Verdrag voor Rechten van het Kind, en maakt zich onder meer hard voor een protocol tegen de inzet van kindsoldaten. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd-anp - In het West-Brabantse Dinteloord wordt vandaag begonnen met het ruimen van een kalkoenbe- .drijf. Hiervan is vastgesteld dat de dieren in aanraking zijn ge komen met het vogelpestvirus. De dieren zijn niet ziek, maar de Algemene Inspectiedienst (AID) heeft wel sporen gevonden van het virus. De komende dagen wordt nader onderzoek verricht. Mogelijk volgen dan nog meer ruimingen. Ook in Nijkerk en Lunteren zijn donderdag nieu we verdenkingen geconstateerd. Het zou de eerste keer zijn dat het vogelpestvirus buiten het gebied de Gelderse Vallei wordt aangetroffen. Eerdere verden kingen in Laren en Breskens bleken achteraf loos alarm. Om verdere verspreiding te be moeilijken, kondigde Veerman gisteren een zogeheten ophok- plicht aan voor alle mensen die voor de lol wat kippen of kal koenen houden. Zij mogen hun dieren niet meer buiten laten rondscharrelen. De Europese Unie heeft beslo ten dat het vervoers- en export verbod voor Nederlandse leven de kippen en broedeieren voor lopig nog een week van kracht is. Volgens minister Veerman van landbouw zijn de ruimingen binnen 'enkele dagen'voorbij. den haag/anp - Het toekomsti ge kabinet verkleint het pakket voor de bijzondere ziektekosten, terwijl de premie die alle Neder landers er voor betalen vrijwel gelijk blijft. De beoogde coalitie partners- CDA en PvdA hebben gisteren dit besluit genomen om de snel stijgende kosten van de AWBZ (Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten) op te vangen. De AWBZ is de verzekering voor de kosten van gehandicapten zorg, verpleging en verzorging, thuiszorg en geestelijke gezond heidszorg. Als er niet wordt in gegrepen lopen de kosten de ko mende jaren met 2 tot 3,5 mil jard euro op. De onderhande laars Verhagen (CDA) en Bos (PvdA) hebben afgesproken dat alleen zware medische risico's, zoals chronische aandoeningen en gehandicaptenzorg, onder de AWBZ blijven vallen. De andere bijzondere ziektekos ten worden allemaal overgehe veld naar de algemene zorgver zekering. Gevolg van de maatre gel is dat de premie van de ba sisverzekering stijgt. Mensen met lage inkomens worden ge compenseerd. CDA en PvdA werden het er ook over eens dat in de strijd tegen het cellente kort twee gedetineerden in één cel kunnen worden opgesloten. Het (^DA wil nog wel verder gaan. De partijen zijn het nog niet over eens vanaf welke leef tijd de algemene identificatie plicht moet gelden. Het CDA bepleit twaalf jaar. De PvdA vindt dat te jong. CDA en PvdA spraken bovendien over de bur gemeesterbenoeming. De PvdA ziet waarschijnlijk haar wens uitkomen dat de gemeenteraad in de toekomst de burgemeester kiest. In ruil hiervoor krijgt het CDA mogelijk voor elkaar dat 'Den Haag' geen gemeentelijke herindelingen meer oplegt. De regio's gaan daar in de toekomst zelf over, zodat wordt voorko men dat gemeenten tegen hun H zin in worden opgeslokt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3