Wie wil er nog boer worden? GESPREK VAN DE DAG Smoesjestest voor hardrijders Italië heeft eerste homo-burgemeester Rapport: Prins Charles slordig met geschenken Fusie of illusie VRIJDAG 14 MAART 2OO3I DAGELIJKS LEVEN Hni3 uatvfiooMu. MENSELIJK De Duitse douane onderzoekt of de Amerikaanse acteur DON JOHNSON bekend van de tv-serie Miami Vice, zich aan witwaspraktijken schuldig heeft gemaakt. De televisie- en film ster zou samen met twee andere personen financiële documenten met een waarde van meer dan 7,24 miljard euro naar Zwitserland heb ben willen brengen. De Duitse doua ne trof de papieren in november vo rig jaar tijdens een routinecontrole aan in de auto van Johnson, aldus een woordvoerder dinsdag. Er is nog geen sprake van een gerechtelijk on derzoek tegen de 53-jarige acteur. PAUL VON HINDENBURG, de voormalige Pruisische generaal die als president van Duitsland in 1933 Adolf Hitler tot kanselier benoemde, blijft ereburger van Berlijn. Dat heeft het stadsbestuur van de Duitse hoofdstad dinsdag besloten. De Groenen en de voormalige communisten van de PDS hadden voorgesteld om Von Hindenburg te schrappen als ereburger van de stad, maar de regerende so ciaal-democratische SPD en de Conservatieve oppositie stemden tegen. Von Hindenburg en Hitier werden in april 1933 ereburger van Berlijn en een aantal andere steden. Na de Tweede Wereldoorlog werd Hitiers naam weer geschrapt, maar Von Hindenburg bleef in veel steden gehandhaafd. De Britse kroonprins Charles kreeg gisteren, op officieel bezoek in Bulgarije, van zijn gastheren een schilderij, een pot honing en een gouden speld aange boden. Tegelijkertijd werd in Londen een rapport openbaar gemaakt waaruit blijkt dat hij wel erg slordig omspringt met de vele cadeaus die hij krijgt. Zo slordig, dat opperlakei Michael Fawcett nu uit vaste dienst ontslagen wordt. Fawcett blijkt zelf bovendien voor tienduizenden euro's cadeaus te hebben aangenomen van hofleveranciers, zonder die te hebben gemeld. Ook verkocht hij - met medeweten van Charles - cadeaus die de prins had gekregen en zijn cadeaus zoekgeraakt. Het rapport, dat is opgesteld door de particulier secretaris van Charles, sir Mi chael Peat, pleit de opperlakei wel vrij van fraude: Fawcett kon doen wat hij deed omdat de regels zo onduidelijk waren. Zo schonk Charles menig cadeau waar hij niks mee kon aan Fawcett of aan andere personeelsleden, terwijl hij andere cadeaus liet verkopen ten behoeve van liefdadigheidsinstellingen. De 40-jarige Fawcett had de dagelijkse leiding over het huishoudelijke perso neel, waarbij hij zich door zijn brute manier van leiding geven zeer impopulair heeft gemaakt. Veel re den voor vreugde heeft dat perso neel overigens niet. Fawcett wordt dan wel uit vaste dienst ont slagen, maar op freelance-basis blijft hij de prins trouw. Charles kan na melijk - zo heeft hij wel eens ge zegd - niet zonder zijn opperlakei, die hij als zijn steun en toeverlaat beschouwt. Fawcetts dienstbaarheid aan de prins gaat zelfs zover dat hij eens het flesje vasthield terwijl de prins het op doktersverzoek vol plaste. Dat Charles veel van wat hij krijgt weer van de hand doet of wegens ruimtege brek zelfs met de vuilnisman meegeeft, zal te maken hebben met de overstel pende gulheid die de hij op zijn werkbezoeken tegenkomt Tussen 1999 en 2001 alleen al kreeg de kroonprins 2394 officiële cadeaus met een waarde van meer dan 80 euro, bederfelijke waar niet meegerekend, waaronder bijvoor beeld 1117 boeken, 205 kunstwerken en 55 tuinomamenten. De duurste ca deaus komen niet zelden uit het oliestaten in Midden-Oosten. Ook personeel gaat graag mee op werkbezoek die kant op, vanwege de gulheid van de sjeiks. Fawcett bijvoorbeeld kreeg er zomaar eens een duur Rolex-horloge van een gastheer. De prins scherpt nu, conform de aanbevelingen uit het rapport, de regels voor het omgaan met cadeaus aan. Het rapport is opgesteld naar aanleiding van het proces vorig jaar tegen Paul Burrell, voormalig butler van wijlen prinses Diana. Hij werd beschuldigd van diefstal van honderden spullen van zijn bazin, maar betoogde dat hij alles had gekregen en/of in bewaring had genomen. Nadat Burrell was vrijgepleit door koningin Elizabeth, werd duidelijk dat aan het hof vanouds cadeaus worden doorgegeven aan personeelsleden, onder meer als aanvulling op hun vaak schamele salarissen. Harm Harkema De Britse kroonprins Charles wuift naar het toegestroom de publiek in Sofia. De prins is voor een tweedaags be zoek in Bulgarije. Foto: AP/Dimitar Deinov Om te voorkomen dat snelheidsovertreders on nodig bezwaar tegen een bon maken, heeft justi tie een 'bezwaartest' op internet gezet. Wie deze test maakt moet antwoord krijgen op de vraag of het zin heeft om beroep aan te tekenen. Justitie waarschuwt op de site snelheidsovertre ders voor sites die, al dan niet tegen betaling, kant-en-klare beroepschriften aanbieden. „De kwaliteit is wisselend en de genoemde bezwaar gronden zijn vaak incorrect of achterhaald", vindt Justitie. Het openbaar ministerie noemt het 'doorgaans effectiever' om zelf een brief te schrijven met de reden waarom men beroep aantekent. Om de kans op succes vooraf te on derzoeken, heeft justitie een doe-het-zelftest op de site 'verkeershandhaving' gezet. De test loopt elf excuses en populaire smoesjes langs. Van 'Ik heb de overtreding niet begaan; iemand anders zat achter het stuur' tot 'Ik wist helemaal niet dat daar een snelheidsbeperking gold; ik heb geen bord gezien'. De test geeft steeds het mo gelijke antwoord van de officier van justitie. Van: 'De wet regelt dat de kentekenhouder aanspra kelijk is, ook als iemand anders rijdt', tot: 'Een bord niet zien is geen excuus'. De website geeft ook tips. Snelheidsovertreders die vinden dat ze wegens persoonlijke omstan digheden wel te hard móesten rijden, wordt aangeraden bewijs mee te sturen. Voor de offi cier van justitie zijn persoonlijke omstandighe den doorgaans geen reden de sanctie kwijt te schelden. Alleen heel ernstige situaties kunnen bij wijze van hoge uitzondering aanleiding geven tot verlaging van de sanctie. Resultaat: beroep schriften met bewijzen van noodsituaties kun nen gegrond worden verklaard. Zonder bewijs zal de officier van justitie het bezwaarschrift waarschijnlijk ongegrond verklaren'. Justitie waarschuwt snelheidsovertreders niet te pas en te onpas beroep aan te tekenen. 'Het recht op beroep is geen vrijbrief om tegen élke bekeuring in beroep te gaan. De rechter heeft in middels verschillende personen veroordeeld tot het betalen van de proceskosten, bovenop de boete, omdat bleek dat ze louter beroep aante kenden om zand in de machine te strooien'. Een naargeestige industriestad op Sici lië heeft een taboe doorbroken: Gela is de eerste stad in Italië met een homo seksuele burgemeester. De Italiaanse homo-organisatie Arcigay toonde zich dolgelukkig omdat de nieuwe burger vader, Rosario Crocetta, geen geheim maakt van zijn seksuele geaardheid. „Italië moderniseert, en het conserva tieve Sicilië bijt het spits af. Dit is een teken van beschaving en vooruit gang", jubelde voorman Sergio Lo Gi- udice van Arcigay. Van een leien dakje is de verkiezing van Rosario Crocetta, vertegenwoordi ger van de voormalige communisti sche partij Linkse Democraten, echter niet gegaan. Een commissie die stem busfraude onderzocht, kwam er achter dat ten gunste van Crocetta's rechtse rivaal Giovanni Scaglione was ge knoeid. Scaglione, lid van de op Sicilië oppermachtige Berlusconi-partij Forza Italië, had een meerderheid van stemmen verworven, die bij hei uitkwam op 307 stemmen voor* voor Crocetta. Volgens Aricigay was de verkiez campagne stevig onder de gord weest. Scaglione had Crocetta dacht gemaakt vanwege diens g heid. In Italië is homoseksualite een taboe. In het Italiaanse pari 2 is slechts één lid openlijk homo11 organiseren van het festival Gaj in Rome leverde twee jaar terug hevige politieke rel en ruzie mei Vaticaan op. De kerk op het zwaar katholiek moet nu vermoeden dat de dui de stembus heeft gespeeld. Dei naam van de nieuwe homo-bui meester betekent rozenkrans ei achternaam kruisje.... Hans Geleijnse 'Niets vind ik zo heerlijk als gewoon tussen de dieren zitten' Het boerenbedrijf is lang omgeven geweest met een vleug romantiek. Noeste maar gezonde arbeid, dicht bij de natuur. Dat is de laatste de cennia geleidelijk aan wel veran derd. Boeren werden steeds onder nemers, die werden geconfronteerd met hevige concurrentie, strenge regelgeving, torenhoge kosten en geregeld opduikende ziekten. Aan trekkelijk lijkt het boerenvak allang niet meer. 'Doorgaan of ermee ophouden?' was de afgelopen jaren aan veel keukentafels op het platteland de cruciale vraag. Stoppen, luidde vaak het antwoord. Het aantal be drijven daalde tussen april 2001 en april 2002 met 3 procent. Omgere kend nam in genoemde periode het aantal boerenbedrijven in Ne derland wekelijks met 62 af. Meer dan de helft van de Neder landse agrariërs is 50-plusser. Nog niet de helft van hen heeft een op volger. Gek genoeg zijn ze er dus nog wel, de boerenzonen en - dochters die de traditie willen voortzetten: jaarlijks stappen on geveer 1800 jonge boeren in het familiebedrijf. „Een kans die je maar één keer in je leven krijgt", zegt de 32-jarige Wessel Breunisse, die in 1994 toe trad tot de maatschap van zijn va der in Eist. Breunisse senior is in middels 65 geworden en trekt zich steeds meer terug uit het bedrijf. „Als buitenstaander een bedrijf overnemen is nauwelijks mogelijk, zoveel kapitaal heb je nodig", zegt Wessel. „Maar binnen de familie kun je tenminste tegen gunstige voorwaarden een lening afslui ten." Op de deel van de Arnhemse boer derij IJsselloord stond een kist met veelgebruikt speelgoed. Waar an dere jongens gretig sportautomo dellen en brandweervoertuigen verzamelden, had Bart Lubbers uitsluitend belangstelling voor tractoren, combines en andere landbouwvoertuigen. Nooit heeft Bart (26) iets anders willen worden dan boer. „Ik ben ermee opge groeid, en het is niet in me opge komen iets anders te gaan doen." „Jammer genoeg niet", interrum peert vader Bert Lubbers quasi-se rieus. „Dat meent hij voor een deel hoor", zegt Bart. „Natuurlijk is hij er trots op dat ik het bedrijf wil voortzetten. Maar had ik dat niet gewild, dan was hij op zijn 50ste lekker gaan rentenieren." Voor de jonge agrariër is de liefde voor het boeren sterk gebonden aan de plek waar het bedrijf nu zit. „Kan ik hier geen boer meer zijn, en moet ik verkassen naar het bui tenland of ergens achterin de pol der, dan weet ik niet of ik doorga. Deze plek maakt het voor mij uniek. Zie ik 's ochtends al die Boer Bart Lubbers bij zijn zuiveiboerderij IJsseloord bij Arnhem. Foto: GPD/Cees Mooij mensen in de file staan of tussen de middag op de dijk wandelen, dan voel ik me een geluksvogel. Zij moeten na een kwartiertje weer naar binnen, ik mag weer lekker naar mijn koetjes." Wie overeind wil blijven, moet cre atief zijn, beseft de jonge boer: „Er zijn mogelijkheden genoeg. Boe ren steken elkaar vaak aan met ne gatieve verhalen, maar zo zit ik niet in elkaar. Je moet niet alleen bedreigingen zien, maar ook kan sen. Die zijn er hier in de omge ving nog voldoende. Zo hoop ik dat het straks mogelijk is om op het industrieterrein een stukje ca tering aan te bieden: lunchpakket- jes met een broodje kaas en een bakje yoghurt. Daar moet toch vraag naar zijn." Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, maar voor Lubbers is er meer in het leven dan het bedrijf: „Het is heus niet alleen maar wer ken, werken, werken. Voor mij is mijn privéleven minstens zo be langrijk." Zijn toekomstige partner hoeft niet per se boerin te worden: „Ik denk wel dat je iemand nodig hebt die achter je staat. Maar heeft ze zelf een goede baan en wil ze die niet opgeven, dan zal ik haar niets in de weg leggen. Een relatie is een relatie, en werk blijft toch maar werk hoor." „Eieren verzamelen, controleren en vooral hopen, dat is het enige wat we kunnen doen", zegt Mar- got Booyink, samen met echtge noot Peter eigenaar van een pluimveevermeerderingsbedrijf in Winterswijk Ze heeft het nog niet eerder in haar agrarische leven zo zwart ingezien. Enkele malen per dag lopen de Gezonde arbeid, dicht bij de natuur, omgaan met dieren. Het boerenbe drijf is echter voor velen het laatste vleugje romantiek kwijtgeraakt. Foto: Henk Bouwman Booyinks door de stallen om te zien of er lusteloze kippen zijn. De angst dat de vogelpest zich uit breidt, heeft het jonge boerenpaar in zijn greep. Maar ook zonder de epidemie hebben de Booyinks, beiden dertig, genoeg zorgen. Hun bedrijf, dat 18.000 hennen telt, le vert bevruchte eieren aan een broederij in de buurt. Het ver- voers- en exportverbod betreft ook broedeieren en daardoor is het ge zin diep geraakt. „De aandacht gaat nu geheel uit naar het direct getroffen gebied en dat is begrijpelijk Maar tot nu toe grijpen we overal naast en dat is zuur", zegt Booyink „Of het nu de slechte prijzen in de vleeskuiken- sector betreft of de vogelpest, de pluimveehouderij is een keten en dus is er altijd sprake van een do mino-effect. Gaat het elders slecht of valt er een schakel weg, dan krijgt de hele sector het voor de kiezen. Onze ellende is nog maar het topje van de ijsberg." Tot zover de financiële kant van het verhaal. Er is ook een andere, benadrukt Booyink, namelijk de emotionele: „Mensen gaan er bij na vanzelfsprekend van uit dat wij, gezien het aantal, geen band heb ben met onze dieren. Natuurlijk ken ik mijn kippen niet stuk voor stuk. Maar dat wil niet zeggen dat ik niks om ze geef. Niets vind ik zo heerlijk als gewoon tussen de die ren zitten. Misschien klinkt dat on wezenlijk, maar zo voel ik het echt." Margot en Peter Booyink zijn boe ren uit overtuiging. Geen geboren Achterhoekers, maar Friezen. In hun eigen provincie zagen kans in de rundveehoudei slag te komen, zoals hun o „De investeringen die je iD rundveehouderij moet doi voor startende boeren niel brengen." In 1994 warenz gelegenheid een pluimvee in Winterswijk over te nen Booyink liet zich in Bamei scholen. Samen werken zf dels ouders van twee kleul time in het bedrijf. „Toen we begonnen, wart jong en we hadden een do ogen. We zijn er vol entho aan begonnen en hebben hard voor gewerkt, maart) niet wat er allemaal op on zou komen. We zijn opgei) gen regels en wetten, waai! starter geen idee van hebt) jaar werd bekend dat de b! van de Booyinks deel uitnj de ecologische hoofdstrud een netwerk van bescherri tuurgebieden. „Daardoori het ons onmogelijk gemaa groeien. En groei is nodigl kunnen voortbestaan." Aan een oplossing voor dl bleem wil Margot Booyinl ver niet denken. Voorlopil van dag tot dag; over de t( durft ze geen uitspraak te „Daarvoor ben ik nu te en neel. Tot eind februari wa en ik nog optimistisch en plannen aan het maken o de pluimveesector te ontï Nu is alles onzeker gewor ook onze toekomst." Yvonne Jansen Ze schenkt de wijn nog maar eens bij. Een toast op ons, jou, mij, elkaar en ons allebei. Blij als we zijn, el kaar eindelijk weer eens te zien. We praten honderd uit, maar de mooiste woorden zitten onderin de fles als Es na een korte stilte zegt: Een hart kan heel groot zijn met heel veel kamers en iedereen krijgt zijn eigen plekje. Ik heb ruime luxe suites, zalen met stapelbed den en alles daartussenin. Jij hebt een suite bij mij...' Ik slik, neem een slok, slik nog een keer en kan even niks mooiers verzinnen dan de verschrikkelijke cliché matige dooddoener, maar desalniettemin hele waar heid: 'Jij ook bij mij...'Zo is het en zo zal het altijd zijn, maar zo gaat het niet altijd. Vriendschap bestaat in net zoveel soorten en maten als er mensen zijn. Er is maar één voorwaarde en dat is dat je samen iets deelt. Als je zelf nog maar drie turven hoog bent en je wereld de basisschool, komt dat delen vooral neer op speelgoed, tussendoortjes en onschuldig eigenbelang. 'Als ik een stukje van jouw liga mag dan ben jij mijn aciMlerbeste vriendinnetje...'Zo werkte dat. Al duurde die belofte soms niet langer dan een speelkwartier, meestal was daarmee toch echt een basis gelegd. Be wijs van vriendschap was het naast elkaar zitten met schoolTV, zodat er geen publiekelijke misverstanden of eventuele belangenverstrengelingen konden ont staan. Zo had ik een tussen-de-middag-vriendinnetje, een knikker-vriendje en een logeer-vriendinnetje. Van al die basisschoolscharrels is uiteindelijk alleen het ge heime-dagboek-vriendinnetje overgebleven. Die reist tegenwoordig de hele wereld over, maar leest per mail nog steeds de ongecensureerde versie van mijn leven. Vrienden die er nu bij komen, zullen toch echt met iets beters moeten komen dan een liga en hopelijk heb ikzelf ook meer te bieden dan boterhammen met knakworstjes tussen de middag. Het eisenpakket is flink opgeschroefd en de aanloop behoedzamer. Op een leuk gesprek volgt niet meer direct de vraag: 'Kom je strakjes bij me spelen?' Het is al prettig als je bij een weerzien de ander z'n naam nog weet. Dan volgt er een zoveel-stappen-plan dat meestal blijft steken bij het telefoonnummers uitwisselen maar nooit bellen. Het elkaar dan weer tegenkomen, zeggen dat je gaat bellen en het nog niet doen. De desillusie als blijkt dat je niet op eikaars prioriteitenlijstje staat. Er hoeft dus ook niks meer bewezen te worden, het pijnlijke tegen deel bewijst zich uiteindelijk vanzelf. Uit het oog, uit het hart, besef je dan ineens voor spek en bonen te hebben meegespeeld of dat je door gebrek aan tijd en interesse op de reservebank terecht bent gekomen. Ver wateren is dan een prettig diplomatieke term, maar echt diep kan dat watertje dan nooit geweest zijn. Ik heb geluk. Met iemand als Es. Met iemand als Lin, die in het vliegtidg naast mij kwam zitten, bij het op stijgen mijn hand pakte en hem nooit meer heeft los gelaten. Met iemand als Jeroen, die mijn slechtste kant zag en toch mijn beste vriend werd. En alle anderen om een politiek correcte opsomming te voorkomen. Als een vriendschap geen illusie blijkt te zijn, is het een fusie waarbij tivee le vens samengaan. Mijn vader schreef lang geleden in mijn poëziealbum een gedichtje van Toon Her mans. 'Je hebt iemand nodig, stil en op recht, die als het er op aan komt voor je bidt en voor je vech t. Pas als je iemand hebt die met je lacht en met je grient, dan pas kun je zeggen: ik heb een vriend!'Ik vond het bloedmooi, maar begreep er niets van. Dat bidden, vechten en grienen lag zwaar op mijn op liga's ingestelde maag en klonk niet bijster ge lukkig. Bovendien maakte ik me toch wel een klein beetje zorgen over de hoogdra vende toelatingseisen en als er al iemand zou zijn die om me zou janken, dan was ik er niet helemaal zeker van of ik daar dan blij van zou worden. Maar ja, wist ik veel. Pas niï kan ik zeggen: Ik heb geen vriend...ik heb vrienden Reageren? Reacties-op-co!umn@hotmalLcom

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2