TOERISME Spelevaren op een 'Prinzessin' camping At i p f e it e n c ij f e r s reisberichten Foto's 303 VRIJDAG 14 MAART 2OO3 Cochem met z'n Reichsburg, een toeristische attractie van formaat.Foto's: Rob de Vries Een lange witte bak met bovenop meer dan honderd meter groen tapijt dat er uitziet als een biljart laken. Zo ligt 'Die Prinzessin von Preussen' er in een stralend zon netje bij, aan de Moezeloever in Trier. Klaar voor een 787 kilome ter lange riviercruise over Moezel en Rijn. De gasten stromen lang zaam binnen, veel Duitsers, ook uit de voormalige DDR, Amerika nen, Schotten. Voor een stevig deel van seniorenleeftijd. Men sen, die wat willen zien maar geen zin hebben daarvoor iedere dag in bus, auto of trein te stap pen die zich ook een beetje wil len laten verwennen, die weten dat landschappelijk schoon vanaf het water ervaren toch weer een heel aparte belevenis is. En dat blijkt het ook als de 'Prin zessin' eenmaal aan het varen is, Trier met z'n gezellige city rond de eeuwenoude stads poort, de Porta Nigra, achter zich latend. Met een snelheid van zo'n tien kilometer per uur trekt het landschap links en rechts van je als in een vertraag de film voorbij. Op het water zijn is rustgevend, je weet datje toch niet van die boot af kan. De Moezel is vrij smal en boch tig, de redelijk hoog oplopende oevers zijn bedekt met keurig in het gelid neergepote druiven ranken, die heerlijke, met name witte wijnen opleveren. Achter iedere bocht vermoed je een nieuwe verrassing en die is er vaak ook: een schattig dorpje, een sluis, een drukbevolkte camping pal aan het water, zelfs drakenvüegers. De Moezel is een knusse, gezel: lige rivier, smaller en intiemer dan een groot deel van de Rijn. Een waterweg voor overwegend plezierboten, die in Frankrijk ontspringt en 545 kilometer lang is. Op het bootlange bovendek van de 'Prinzessin von Preussen' wordt volop genoten. Er wordt gefotografeerd en gefilmd alsof de eerste rolletjes al vol moeten zijn bij Bemkastel-Kues, de eer ste stop na Trier. Bemkastel is een typisch Duits stadje, met een uit smalle straatjes, leuke pleintjes en vakwerkhuizen be staand centrum. Op de rots, waartegen zo'n beetje heel Bemkastel ligt, staat een mar kante toren. Met Bemkastel krijgt de trip over de Moezel nadrukkelijk een gezelliger karakter want stadje nummer twee op de route, Co chem, is ook al zo'n prachtig ge legen, leuke plaats. Met plezieri ge terrassen aan de rivier en met z'n beroemde 'Reichsburg' bo venop de heuvel Het is niet voor niks het meest bezochte stadje aan deze rivier. Net als in Bemkastel kunnen ook in Co chem de gasten van de boot een 'gegidste' trip door de stad ma ken. Voor 31/2 uur ben je 29 Euro kwijt, maar dan heb je wel alles gezien en heb je ook alles kunnen fotograferen. Er wordt druk gebruik van gemaakt Bovendien heb je terug op de boot een hoop om over na te praten. Tijdens het uitgebreide ontbijt, de zeer uitgebreide lunch, of het nog uitgebreidere Lekker luieren op het zonnedek, met als decor de wijngaar den langs de Moezel. diner. Met uitzondering van het ontbijt is er eigenlijk niets in buffetvorm. Mes wordt door het uistekende, voornamelijk Hon gaarse personeel aan tafel geser veerd. Er is ook entertainment aan boord; daarvoor is een jon ge Tsjech ingehuurd die op syn thesizer of accordeon speelt, er een beetje bij zingt en dat zo aanstekelijk doet dat er ook nog wordt gedanstop het kleine, ronde dansvloertje in de lounge. Etend, drinkend of dansend vaar je bij Koblenz linksaf de Rijn op, richting Keulen en Düs- seldorf. Twee grote steden, waarvan Düsseldorf duidelijk de meeste elegante indruk maakt Mooie winkels, de gezellige A/f- stadt, goedgeklede mensen op straat. Keulen is in de loop van de jaren wat armoediger gaan ogen, maar het heeft natuurlijk wel z'n imposante Dom al raak te die in de loop der jaren aardig door nieuwe, omliggende ge bouwen ingekapseld. Ter hoogte van Keulen en Düs seldorf is de Rijn op z'n breedst, geen rivier meer maar een wa terweg, vooral in beslag geno men door economisch verkeer. Maar Zuidwaarts richting Ko blenz varend, aanvankelijk door een nauwelijks interessant land schap, wordt de Rijn tenslotte toch weer wat fraaier. Dat begint in wezen al zo'n beetje bij Kö- ningswintér met z'n fameuze Drachenfels, rots met kasteel. Daar heb je ook het Zevenge bergte dat het landschap duide lijk meer contour en inhoud verschaft. Een aangename verrassing is een bezoek aan Koblenz, voor velen alleen maar het punt waarop Moezel en Rijn samen vloeien. Maar het is een 2000 jaar oude, opvallend schone en leuke stad, met aardige oude huisjes, gezellige terrassen, mooie winkels en natuurlijk fort Ehrenbreitstein aan de overkant, een belangrijke toeristische at tractie. Vanaf Koblenz verder zuidwaarts varend kom je op de Romantische Rijn terecht, die daar veel smaller en bochtiger is dan boven Koblenz. Je bent nauwelijks uit die stad vertrokken of je passeert de burcht Holzenfels, daarna vol gen er nog zo'n veertig, de een wat mooier dan de ander. De Loreley (het verhaal blijft mooier dan de rots) en het wel heel erg op massavertier ingestelde Rü- desheim vallen dan wat tegen. In tegenstelling tot het vrij on bekende stadje Speyer, even ten Zuiden van Mannheim, oostelijk van de Weinstrasse gelegen. De stad werd twintig eeuwen gele den gesticht door Romeinen, maar kwam pas tot bloei in de eerste helft van de 11e eeuw. Speyer had in de 16e eeuw 60 stadspoorten en torens, 38 ker ken en kapellen. Daar is later het een en ander van verwoest, maar de stad be schikt nog steeds over de groot ste Romaanse Dom van Duits land, waarin vier keizers, drie keizerinnen en vier koningen begraven liggen. Die is echter niet het enige gebouw dat de moeite van het bekijken waard is, dat geldt ook voor bijvoor beeld de mooie Maximilian- strasse, deAltpörtel, de middel eeuwse stadspoort, en het ba rokke Rathaus. Het sfeertje is aangenaam in Speyer, maar als je terugkijkt op zo'n gecombi neerde MoezeL-Rijn-cruise kun je niet anders dan tot de conclu sie komen, dat de Moezel de Rijn qua schoonheid en gezel ligheid toch op punten klopt. Misschien zit ook daar weer een lied in. Rob de Vries Camping: Logballe Camping Plaats: Stouby Streek: Zuidoost- Jutland Land: Denemarken Tel: 00 45 75 6912 00, www.logballe.dk. e-mail:camping@logballe.dk Tijdens hun vakantie in Dene marken stuitten Jan en Marijke v.d. Heuvel uit Haarlem op een kleine, gezellige familiecamping in Zuidoost-Jutland. Het verblijf daar is hen zo goed bevallen dat de Haarlemmers Logballe Camping als campingtip in stuurden. Bij aankomst werd de familie tot haar verrassing in het Ne derlands begroet. Een kleine tien jaar geleden vestigden de Nederlanders Ton en Margo Leemreize zich in Stouby om samen met hun landgenoot Harry, die al dertig jaar in De nemarken woont, de camping te gaan runnen. De Haarlemse familie kreeg hulp bij het uitzoeken van een mooi plekkie en, niet zonder trots wees Ton Leemreize hen het sanitairgebouw dat, net als de recreatieruimte door hem zelf werd ontworpen en ge bouwd. Logballe biedt op een opper vlakte van 4 hectare honderd plaatsen (min. 100 m2). Het ter rein grenst aan het bos van een natuurgebied en er stroomt een beekje langs de camping. Voor caravans zijn er verschillende velden die door rozenbottelha- gen en bomen van elkaar ge scheiden worden. Centraal op ieder veld ligt een speelterrein. Tenten krijgen een plekje op aparte weiden met een vuur plaats in het midden. Wie geen eigen kampeermiddel heeft, kan op Logballe een vakantie hut of bungalow huren. Kinderen hoeven zich op Log balle niet te vervelen. „Omdat het terrein zeer overzichtelijk is vinden de kinderen al heel snel hun eigen weg naar de verschil lende speelmogelijkheden", zo schrijven Jan en Marijke v. d. Heuvel. Op de camping wacht de kids ondermeer een flinke speeltuin met een tien meter lange glijbaan, een springkus sen, een mooncarbaari, eëtt re creatieruimte met biljart en ta feltennistafel, een zonver- warmd zwembad, een sport veld en kampvuren waarin op Deense wijze brood wordt ge bakken. Misschien nog wel de grootste attractie voor de jeugd is de pony's die in een weiland bij de camping lopen. Twee keer per week mogen de dieren door de jonge gasten bereden worden of worden ze voor een wagen gespannen voor een tochtje door de omgeving. Niet alleen de camping zelf, maar ook de omgeving viel bij de Haarlemmers erg in de smaak. „Het natuurgebied ach ter de camping doet denken aan Zuidlimburg, maar dan aan zee. De beboste heuvels met vele beekjes lopen door tot het Vejlefjord, ook bekend als de groene lagune, op 3 km afstand. Aan dat fjord zijn prachtige rus tige strandjes. Die combinatie van water, bos en heuvels maakt de omgeving een ideale speelplaats voor kinderen van alle leeftijden." De gasten van Logballe worden door de eigenaars van de cam ping ook goed voorzien van al lerlei informatie over mogelijk heden voor uitstapjes. Zo be zochten Haarlemse tipgevers Legoland, Givskud Leeuwen park, Ribe het oudste stadje van Denemarken en de Gamble By in Arhus. Voor fietsers en wan delaars zijn door de camping- beheerders verscheidene routes uitgestippeld. Kenmerken: Ligging: Fraai en rustig gelegen bij het bos op grassige onder grond. Het terrein is geacciden teerd en de plaatsen liggen deels op terrassen. Sanitair: Nieuw en schoon Faciliteiten: Winkeltje met da gelijks vers brood, 70 plekken met eigen elektriciteit (6A), camperservicestation, familie wascabines, babywasruimte, keuken met kookgelegenheid en oven, wasserette, recreatie ruimte, speeltuin, verwarmd zwembad met apart peuterbad je, springkussen, mooncarbaan, pony's, sportveld. Bijzonderheden: Verhuur van acht vakantiehutten (4-6 pers.) en vier bungalows (4 pers.). Op de camping wordt Nederlands gesproken. Voor een warme douche van vijf minuten moet apart worden betaald (€0,75). Gidsvermelding: ANWB Prijs: Twee volwassenen en twee kinderen (tot en met twaalf jaar) plus elektriciteit cir ca 27 euro per nacht. Honden Meer informatie over Rijn en Moezel: Duits Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020 697 80 66 (klantenservice) of 09 0010 91 029 (folders). De website van het verkeersbureau is www.duitsver- keersbureau.nl. Meer informatie wil over een Moezel-Rijncruise als hierboven beschreven: Royal Hansa Tours Holland in Haren, telefoon 050 537 00 50 en/of e-mail: royalhansa@wxs.nl. De 'Prin zessin von Preussen' vaart dit jaar trouwens niet meer voor rederij Peter Deilmann uit Oldenburg. Het schip is verhuurd aan een an dere maatschappij. De plaats van de 'Prinzessin' wordt ingenomen door de iets luxueuzere 'Katharina von Bora' die afgelopen jaar nog op de Elbe voer. Prijs voor een 8-daagse Moezel-Rijntrip (in clusief alle maaltijden): vanaf circa 1200 euro per persoon. Wintercamping Ook in het Pitztal In Tirol staat nu een wintercamping. De ijl kampeerplaats werd net voor het skiseizoen geopend. Het/ tain Camp Pitztal in Jerzens heeft 40 staanplaatsen, alle vo van stroom-, water-, gas- en rioolaansluiting. Verder is er meer een restaurant en een ijsbaan. Informatie: Tourismusverband Pitztal, A-6473 Pitztal, Oostenrijk, telefoc 5414 86 999 en/of internet www.pitztal.com Fiets-website 'De website Fietsen Een Twee Drie (www.fietsen.123.nl) i klaar voor het nieuwe seizoen', meldt Gerrit Pruim uit Hoe Pruim beheert de site waarop inmiddels 914 fietstochten vermeld: 556 in Nederland, 170 in België, 27 elders in dé wei 161 GPS-fietsroutes. Belangstellenden kunnen op drie ma een traject kiezen: uit het totaaloverzicht, per plaats of per cie. Op de site ook veel overig fietsnieuws, zoals een agem data van fietstochten en -Vierdaagsen. Verder een rubriek m en de zogeheten fletspoll. Negen op de tien deelnemers aai poll vinden dat fietsers zonder licht zwaar bekeurd moete den. Meer informatie: www.fietsen.123.nl en/of telefoon 033 480 40 56. KortWeg-vakanties NS Travel presen teerde zojuist de nieuwe, 195 pagi na's tellende Kort- Weg-brochure met daarin een groot diversiteit aan korte vakan ties in zowel de Benelux als Duits land. In dat laat ste land worden onder meer arran gementen aange boden naar het i4e-eeuwse 'Doornroosje-hotel' in de boss Hofgeismar en het eerste kuurhotel ter wereld in Bad Py Ook het in mei 2003 te openen Space Park in Bremen koml programma voor. In België is de verscheidenheid aan i eveneens groot. Zo kan in leper zowel het vermaarde oorli seum Flanders Fields worden bezocht als (vlak daarbij) land', het park waar Kabouter Plop en andere populaire kii levisiesterren wonen. Ook biedt NS Travel een reis aan ru Nationaal Wielermuseum in Roeselaere en is er een vijl drielanden wandeltocht (met bagage-nabrengdienst) Luxemburgse natuurgebied Oesling. In Nederland zijn er menten met voor zichzelf sprekende namen als 'Hapje Taf Bosch', 'Piere waaien Vlissingen' en 'Koninklijke Kilomett Haag'. Meer Informatie: het ANVR-reisbureau en of www.nstravel.nl Tour de France Cycletours, specialist in fietsvakanties, begon haar activitei met een Ronde van Frankrijk. Omdat het dit jaar een eeu den is dat de eerste Tour de France werd gereden, is het ment min of meer teruggekeerd op het programma van sterdamse touroperator. Min of meer omdat de route zwaar is als die eerste. Niettemin moeten er in het tien evenement wel klassieke cols als de Joux Plane en de Galib den beklommen en wordt er een tijdrit op de Alpe d'Huez| niseerd. Ook wordt daar op de zevende dag de finish vai etappe van de echte Tour de France bijgewoond. Meer informatie (ook over de rest van het programma van Cydetou zo'n 200 arrangementen in ruim 30 landen omvat) staat In de brochure kan worden opgevraagd onder telefoonnummer 020 521 84 00 en/a www.iycletours.nl a Kampeerpakket Ook dit jaar kan bij het Deens Verkeersbureau in Leiden w zogeheten 'Kampeerpakket' worden besteld met daarin leen praktische informatie over toeristisch Denemarken, m een bonnenboekje dat recht geeft op 20 procent korting gangsprijzen voor diverse attracties. Het gratis pakket kan worden besteld via website www.visitdenmarla lefoon 071 52115 44 (op werkdagen van 09.30 tot 12.00 uur). Er word! bijdrage voor de verzendkosten gevraagd. Cletsjerkuss In Nagens (Zwitserland) wordt op 20 april de 'Gletscherfcj houden, ook wel de krankzinnigste sneeuwvehikelwedst de noordelijke Alpen genoemd. Alles wat kan glijden, m doen (hoe origineler hoe beter), maar de 'glijmiddelen (omdat ze in de kabelbaan moeten passen) niet groter 1 1.70 meter hoog, 1,80 meter breed en 4 meter lang. Meer informatie over onder" meer deelneming: Alpenarena, Tourismus lefoon 00 41 8i 92 09 200 en/of internet: www.alpenarena.ch Route: Bremen, Hamburg, Flensburg, Kolding, richting Ar hus. Afslag 60 na de brug over het Vejlefjord, richting Juel- sminde, Stouby en Hyrup. Een kilometer na Hyrup rechtsaf, na 500 meter volgt de camping. Af stand vanaf Utrecht 718 km. Ook zo'n kampeerparadijsje gevonden en geen bezwaar om anderen daarin te laten meedelen? Deze rubriek Campingtip biedt daarvoor een podium. Laat ons weten waarom de campihg u zo goed is bevallen. Voeg daar zoveel mogelijk feitelijke in formatie over ligging en voor zieningen aan toe en stuur uw bijdrage naar onze redac tie toerisme, t.a.v. Mirjam van Twisk, Postbus 15,1200 AA Hilversum. Of mail naar m.van.twisk@ge.hdc.nl. Na plaatsing belonen wij uw tip met een cadeaubon. Tot de mooiste boeken uit de Nederlandse reislitera behoort zonder enige twijfel 'De Omweg naar Santi Cees Nooteboom. Maar toen hij het schreef - negentig - kon ik hem nog volgen; nu kom ik zijn bo nauwelijks door. Wat waarschijnlijk meer aan mij lij aan hem. Nooteboom is een veel gelauwerd auteur, het buitenland. Ik moest aan hem denken toen ik afgelopen weekei plakboek terugvond met foto's van een zeilvakantie zomer van 1963 (de eerste met het meisje dat later 1 vrouw zou worden). Nooteboom namelijk schreef je op reis nooit foto's moet nemen. Omdat je andei staat bij dingen die toch nooit terugkomen. En wat dan nog? Nostalgie is emotionele zwendel, 1 wat. Maar dat neemt niet weg dat ik niet begrijp wa niet zou mogen stilstaan bij dingen die nooit terugl Helemaal als die herinneringen worden onderstem foto's. Op één daarvan zitten we met een grote groep zeilt het terras van hotel 'De Watersport' in Wartena in land. Dat weet ik weer omdat de naam van het etab ment in zwierige letters op de dakgoot is geschildei als het 3-cijferige telefoonnummer: 253. Wij - mijn vrouw en ik - bekeken de foto en probee de namen te herinneren van de mensen die erop sl kregen het over de Folkertsloot waarover we tegen 1 avond in alle stilte teruglaveerden naar Grouw. Eni ons terug, swingend op de houten dansvloer van '1 Anja'. En hoorden door ons transistortje opnieuwI) een bom inslaande bericht dat er in Engeland een trein was beroofd van wel 10 mil joen gulden. Nooteboom zal het niet begrijpen. Maar wij hadden een heerlijke avond. Rob van den Dobb«

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24