Luxe goocheldoos van Mercedes Nieuwe vindingen op oude fietsen WEG WIEL 2 Ademloos genieten van noorderlicht, zeearenden en orka's Alfa Romeo 147 ge boekhoudersauto Ruim 43.000 bezoekers FietsRai Waterstofopslag dnder hoge druk Autogas spaart entreegeld uit Nieuwe band voor dure auto's Daewoo Nubira is van Pininfarina Honda Tourer komt eind april Nieuwe fietspompen van Prol Pro fietscomputers Amsterdam - De FietsRai 2003 heeft ruim 43.000 mensen ge trokken. Dat heeft de organisa tie dinsdag aan het einde van de laatste openingsdag, laten weten. „Nederland houdt van fietsen" concludeert de Amster dam Rai naar aanleiding van de bezoekerscijfers. Tijdens het evenement werd onder andere de fiets van het jaar gekozen. De FietsRai, die op 7 maart openging, vond voor de tweede maal plaats in combinatie met het Op Pad Beursfestival van de ANWB. Cv seoel - Hyundai test een nieuw Systeem om waterstof onder •,aeer hoge druk op te slaan. Daarmee zou de actieradius van een met waterstof aange- 'dreven voertuig aanmerkelijk 'Toenemen. In het nieuwe sys teem wordt waterstofgas onder een druk van 700 bar opgesla gen. De huidige opslagsyste men werken met een druk van maximaal 350 bar. Door de ver dubbeling tot 700 bar krijgen waterstofauto's een even grote actieradius als benzineauto's. Eerder zijn in de VS al enkele Hyundai's Santa Fe met brand stofcel met succes getest. Een van de problemen was de ge ringe actieradius. londen - Het Londense initia tief om het verkeer via een en treegeld van vijf pond per dag te vrijwaren van verkeersop stoppingen laat auto's die op aardgas rijden of een lpg-instal- latie hebben ongemoeid Auto bezitters worden sinds enkele weken via een kentekenregi stratie-systeem door middel van camera's belast voor het gebruik van de wegen in het stadscentrum. De Nederlandse fabrikant Koltec-Necam levert veel gasinstallaties in het Ver enigd Koninkrijk. Het is zelfs de enige leverancier van lpg-in stallaties aan de Britse auto-in dustrie. arnhem - De Nederlandse ban denfabrikant Vredestein komt met een nieuwe band voor dure auto's: de Sportrac 2, net als nummer 1 ontworpen door Gi- ugiaro. Hij heeft een nieuw loopvlakmengsel en een stijvere zijkant voor meer sportieve kwaliteiten. Hij remt volgens Vredestein veel beter op de nat te weg en de rolweerstand zou afgenomen zijn. Hij is ook veel beter bestand tegen zijdelingse krachten en wordt leverbaar vanaf ca. 100 euro. De duurste, in de maat 215/40/17 moet een kleine 200 euro opbrengen. rome Niet Giugiaro, maar zijn Italiaanse collega Pininfarina heeft dit keer getekend voor de nieuwe Nubira van Daewoo. De voorwielaandrijver is volledig nieuw ontworpen en verschijnt vanaf juli in de Europese show rooms met een 1.6/109 pk of 1.8/22 pk motor. Hij dicht het gat tussen de Kalos en de Evan- da. De middenklasser met een lengte van 4.50 m. biedt veel ruimte, wordt geleverd met vier airbags, abs en tractiecontrole. Naast een handgeschakelde vijfbak is ook een viertraps au tomaat beschikbaar. seoel - Honda komt eind april met de stationwagon-versie van de nieuwe Accord. Die Tourer wordt 2.200 euro duurder dan de sedan, vanaf 1 februari bij de dealer staat. De goedkoopste is de 2.0 Comfort voor 30.190 eu ro. De duurste is de 2.4i Execu tive voor 38.060 euro. De Tou rer heeft standaard klimaatcon trole, zes airbags, elektrische bediening van zijruiten, buiten spiegels, achterklep, afstands- bediende centrale vergrende ling en een snelle bediening van wegklappende achterbank. door Quirijn Visscher Imponeren met nieuwe trendy apparaten is een bezigheid waarvan veelmensen in de ban zijn. Het mobielste gsm-toestel, de breedste breedbeeldtelevisie, tie hoogstbegaafde wasmachine en de snelste computer kunnen echter niet tippen aan de auto. Een mens kan van auto's hou den, oprecht en intens. Maar weinig apparaten en machines kunnen dat de auto nazeggen. De Alfa Romeo 147 buit de menselijke eigenschap 'affectie' helemaal uit. De rondingen en welvingen van de carrosserie, de pittige motoren en het scherpe rijgedrag bezorgen autoliefheb bers slapeloze nachten. Wie op zoek is naar zomaar een hatchback, een boekhoudersau to, komt niet snel uit bij de 147, eerder bij modellen als de Opel Astra, Ford Focus en nog een trits auto's in de populaire klas se. Het is onmogelijk om bij Alfa Romeo niet over emotie, traditie en passie te praten. Daar moet het merk het juist van hebben. Een 147 moet bij de koper pas sen als een maatpak Het uiter lijk belooft opwindende kilome ters achter het stuur. Hebben veel auto's koplampen, bij Alfa Romeo denk je al snel aan ogen. Volstaat de gemiddelde mid denklasser met een kofferbak, de 147 heeft een kont. De motor loopt niet, nee die gromt Alfa weet heel goed wat liefhebbers willen: een blikken maitresse. Imponeren is de tweede natuur van de 147. De bezitter hoeft zijn rijdende visitekaartje alleen maar aan te schaffen. Betaalde liefde. De rest gaat vanzelf. Het model vertelt wat voor een per soon de bestuurder is o willen zijn. Iemand met iemand die boven de nu uitstijgen, iemand die hc autotechniek, een geluld mens met een snel en dj misch leven. En zeg nou je gevraagd wordt watje dan rolt de merknaam/ meo wel heel lekker van Aan een Alfa kleeft ookf avontuurlijk imago, heti van risico's. Je moet ma durven rijden. Ze roeste immers al in de folder?! te Alfist wordt simpel va gemakzuchtige aantijgii terecht, belabberd zijn/ meo's allang niet meer.l naar is verliefd op zijn ai rept liever van 'nukken' de aard van het beestje 1 Ondanks de vermeende lijke eigenschappen is d Romeo 147 een heel gei to. Wie door het uiterliji prikt, ontwaart een mid ser, sterker, een gezinsii De concurrentie in dit si is moordend. Alle auto's klasse willen een staten ken. Volkswagen en Op met de Golf en Astra bei baarheid uit, Ford en E met de Focus en de Méj 'lekker leven'. Nuchter! schouwd is de 147 (1.6i 19.430 euro) aan de prij i vergeleken met pakweg nault Mégane 1.6. Die is dan duizend euro goed! pittiger gemotoriseerd! dien. Ook het actiemodel Edi mitata van Alfa is zeker prijsbreker. En dat hooi Want de 147 is geen bo dersauto, maar een beg speeltje. door Rob van Cinneken door Hans van Alebeek Banden die nooit lek raken, op vouwbare fietsen en E-bikes. Wie denkt dat de laatste nieuw tjes op fietsgebied alleen op de net deze week afgelopen Fiets Rai te vinden waren, heeft het mis. In bijna 200 jaar geschiede nis van het rijwiel bestaat niets nieuws en is alles al eens uitge vonden. Zo blijkt in het natio naal fietsmuseum Vélorama in Nijmegen. Op de FietsRai presenteerde Ga zelle de zogeheten Seat Switch. Zonder gereedschap kan daar mee het zadel traploos in de juiste positie worden gezet. Een wereldprimeur, volgens Gazelle. Maar in wezen verschilt het ei genlijk niet zo heel veel van de verstelbare zadelbok op de oud ste loopfiets in het nationaal fietsmuseum Vélorama. Die kon je met twee houten schroefjes namelijk ook op de ideale kruis- hoogte instellen. En deze pri meur is van 1816. Natuurlijk mag je de glimmende mountainbikes en hybrides van tegenwoordig niet vergelijken met de verzameling 'ouwe brik ken' in Nijmegen. Maar toch zijn er opmerkelijk veel overeen komsten. Want al vanaf het eer ste moment dat de fiets werd uitgevonden zijn knutselaars bezig geweest om hun karretjes beter, sneller en comfortabeler te maken. „Een fiets is niets meer dan een stuk ijzer met twee wielen", zegt Cees van Wijk van het fietsmu seum Vélorama plastisch. „Daarom hebben de meeste mensen niet echt een speciale band met hun fiets. Een auto is een statussymbool. Een fiets niet, hoewel het wel steeds meer die kant uit gaat." Gelukkig heeft het museum een paar honderd van die 'stukken ijzer' (en sommigen van hout) voor het nageslacht gered. Loopfietsen bijvoorbeeld die dankzij de uitvinding van het pedaal al snel evolueerden tot een echte fiets. Goed en wel zat de mens boven op het wiel of de eerste versnelling werd in 1870 uitgevonden: op het oog twee aan elkaar geknoopte fietsen met sturen en trappers voor en achter en een groot en een klei ner wiel. Maar een wonder van vernuft want trappend op het grote wiel had je een groot ver zet en met het kleine wiel een veel kleinere versnelling. Bergop ging je dus op het kleine wiel zitten, bergaf op het grote wiël. Van lekke banden had toen nog niemand last. De eerste genera ties fietsen hadden namelijk ijzeren of houten banden, later werden die omkleed met mas sief rubberen bandjes. Pas met de eerste luchtbanden, een 'her ontdekking' uit 1888 van de Ier se veearts J. B. Dunlop, werd fietsen een beetje prettig. Tot die tijd was het vooral hotse- knotserijden op apparaten die de Britten niet voor niets aan duidden als 'boneshakers'. En ook toen al werden er fietsen ge maakt met geveerde voorvorken en verende fietszadels. Comfort is blijkbaar van alle eeuwen. Tussen 1850 en 1880 begon de fiets zijn huidige vorm en tech niek te krijgen. Oftewel: een stuk ijzer met twee gelijke wielen en een ketting waarmee het achter wiel wordt aangedreven. De moderne fiets was geboren. Fei telijk is er daarna niet zo heel meer veranderd. Er kwamen rond de eeuwwisseling van 1900 nog wel vindingen bij als het 'freewheel' (tot die tijd waren al le fietsen zogeheten doortrap pers) en de terugtraprem maar de vorm bleef grotendeels gelijk. Zelfs innovaties als de vouwfiets, de ligfiets en de elektrisch on dersteunde fiets, de E-bike, zijn al veel ouder dan iedereen denkt. Experimenten met vouw fietsen zijn er al aan het eind van de vorige eeuw en in het Vé lorama prijkt de I-rad een prachtige ligfiets uit 1921. Ja zelfs de elektrische fiets waar fa brikanten nu zo veel van ver wachten, zag in de jaren dertig al het levenslicht. Gazelle en het Philips Laboratorium ontwikkel den deze fiets die toen al een ac cu meekreeg waarmee 70 kilo meter afgelegd kon worden. Maar het werd - ook toen - geen succes. Er werden er slechts 117 gebouwd: de prijs: 230 gulden. Is er dan helemaal niks nieuws onder de zon? Wat te denken van de 'easy-bikes' waar Giant en Gazelle zo veel van verwach ten? Ziet er nieuw en flitsend uit maar de duizenden bezoekers van het Nijmeegs fietsmuseum weten wel beter. Zij hebben hem al veel eerder gezien: de easy-bike is de moderne uitvoe ring van de Raleigh Chopper uit 1969, een kinderfietsje met showzadel en hoog stuur waar elk jongentje toen van droomde. Meer informatie: Het nationaal fiets museum Vélorama zit aan de Waalka de 107 in Nijmegen. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, op zon- en feestdagen tussen 11 en 17 uur. Toegang kost 4,60 euro; kinderen betalen 2,80 euro. Tel. 024- 322 58 51 De nieuwe Mercedes E-klasse sta tionwagen mikt op een wel heel veeleisende kopersgroep. Het zal niemand verbazen dat deze jum boformaat Estate enorm ruim en veelzijdig is, maar je staat toch behoorlijk met je ogen te knippe ren wanneer Mercedes de truken- doos van de laadruimte open trekt. Saillant detail: het prijs kaartje loopt dan al gauw op tot 55 duizend euro en meer. Bij de demonstratie van alle toe ters en bellen voor de nieuwe Mercedes E-klasse Estate be kruipt ons hetzelfde gevoel van magische verwondering dat on ze eerste goocheldoos vele jaren geleden teweegbracht. Een druk op de knop van de afstandsbe diening... en als door een on zichtbare hand bediend, zwaait de achterklep met een gracieuze beweging open. Terwijl gelijktij dig het dekzeil over de laad ruimte uit de weg zoeft Met een druk op een ander knopje schuift de vloer van de laad ruimte uitnodigend naar buiten. Klaar om de boodschappen op te vangen. Paraplu opbergen? Voor dat soort zaken vind je achterin de laadruimte een ideaal plekje in een soort opbergbox. Een forse bloempot vastzetten? Of paar kratjes bier op hun plek fixeren? Ook dat is in de Estate geen pro bleem: de Mercedes goochel doos tovert de zogenaamde Fix- kit voor de dag. Een bonte ver zameling bevestigingshulpmid delen die allemaal gebruik ma ken van een tweetal in de vloer verzonken rails. Daarop klikje eerst op de juiste plek een snel- sluiting vast en vervolgens doe je een greep in de goocheldoos. Een rolmechanisme, een uit- schuifbaar rek, het helpt alle maal mee om zelfs de meest on handig gevormde lading met een stevige riem of uitschuifbare stangen vast te klemmen. De nieuwe Mercedes E-klasse Estate - u voelt hem al - is een ongekend slimme en veelzijdige De hoge 'bi', vereiste een zeer speciale manier van op stappen. Foto's: Vélorama Voor meer comfort werd het zadel soms op een bladveer gemonteerd. De eerste fiets met twee versnellingen werd reeds in 1870 op de markt gebracht. Mercedes E-klasse Estate. Foto's: GPD pen en zelfs dat lukt uitsluitend in de standaard E-klasse Estate zonder elektrisch uitschuifbare vloer. Die heeft namelijk een bergruimte, desgewenst in de vorm van een grote opbergbak die in vakjes is onderverdeeld. Moet je dat soort kritiek zien als haarkloverij? Het is maar hoe je het bekijkt, uiteindelijk mag je van een auto die standaard (nou ja) vanaf 52 duizend euro kost veel verwachten. Het goede nieuws is dat de E-klasse Estate inderdaad ongekend ruim en veelzijdig is, een auto met ge weldige mogelijkheden in de vrijetijd en in veel opzichten zelfs een chique alternatief voor een grote MPV. Voor we het vergeten: de beide instap krachtbronnen 220 CDi en 200 Kompressor weten al pri ma weg met de grote en 1,7 ton zware stationwagon. De benzi neuitvoering is er vanaf 52.100 euro, terwijl de dieseluitvoering voor 56.000 euro van eigenaar verwisselt Uiteraard zijn ook de grotere 5- en 6-cilindermotoren die we van de E-klasse Sedan kennen in deze nieuwe Estate beschikbaar. reisauto. Zij het met de traditio nele Mercedes Achilleshiel: het kost een paar centen. De uit schuifbare laadvloer en de op afstand te openen achterklep staan te boek voor dik tweedui zend euro. En het complete pakket komt op pakweg duizend euro extra. Maar goed, in het veen kijkt men niet op een turf je, uiteindelijk spreken we hier over een jumboformaat station wagen uit de eliteklasse. Met een catalogusprijs die kan oplo pen van 52 mille tot een bedrag ver over de 70 duizend euro. Goed nieuws voor de veelal za kelijke rijders die bij dergelijke bedragen niet met de ogen knipperen: daarvoor koop je een fantastisch veelzijdige auto, die weliswaar iets aan dynamiek moet inleveren in vergelijking met de E-klasse sedan, maar daar een indrukwekkende portie extra bagagemogelijkheden voor teruggeeft. Terwijl hij toch onge veer even groot is: 485 centime ter lang. Ook in standaard opstelling biedt de Estate al een (zelfs voor een stationwagen) ver boven rfiodale 690 liter bagageruimte De bevestigingskit maakt gebruik van twee rails. en dat kan oplopen tot bijna twee kubieke meter. U voelt: om dat laatste te realiseren, gaat de trukendoos weer open. De ach terbank moet plat, de rechter voorstoel voorover en de zittin gen van de achterbank verdwij nen even in de garage. Ze zijn namelijk uitneembaar uitge voerd om de laadvloer echt per fect vlak te kunnen maken. Op zich een goed idee, maar het was wellicht handiger geweest als je de uitgenomen zitkussens in de auto op had kunnen ber gen. Nu kun je alleen het kleine zit kussen onder de laadvloer stop- Het lijkt een sprookje. Vijf dagen lang bivakkeren in een klein vis sersdorp in het noordelijkste deel van Noorwegen. Hoog bo ven de poolcirkel dus, waar je ademloos kunt genieten van het spectaculaire noorderlicht, zee arenden, de mooiste zonson dergangen, ijs, sneeuw, maar vooral van orka's. Tysfjord heet de streek die bekend staat om z'n killer whales die hier de scholen haring volgen tot diep de ruige Noorse fjorden in. In het enige hotel dat de streek rijk is, branden 's avonds de fak kels en knappert het haardvuur. Buiten is het zowel ijskoud als aardedonker. Aan de hemel is het noorderlicht, ook wel pool- Orka's leven in groepen die meestal bestaan uit tien tot twintig dieren, allemaal familie van elkaar. Foto's: GPD licht genoemd, zichtbaar. Het is felgroen en in beweging. Het lij ken wolken in een storm, maar in werkelijkheid zijn het elek trisch geladen deeltjes, afkom stig van de zon, die worden aan getrokken door de aarde. Vrijwel iedere, heldere winternacht is dit verschijnsel te aanschouwen. In deze tijd van het jaar komt de zon niet boven de horizon. In plaats daarvan lijkt er tussen tien uur 's ochtends en drie urn 's middags een constante zons ondergang plaats te vinden. De hemel kleurt van lila, roze en fel oranje naar zachtgeel en weer naar perzikroze. Nog indruk wekkender wordt het wanneer je in het schemerig ochtendlicht met een zodiak (een rubberen speedboat), bij een temperatuur van minus 20 graden de fjorden invaart. Tientallen zeearenden zweven in de veelkleurige lucht. Soms is het even zoeken, maar het signaleren van de eerste or kavin is een ware kick. Orka's leven in groepen. Meestal bestaan die uit tien tot twintig dieren, allemaal familie van el kaar. Er zijn er veel dit keer. Zo'n vijfendertig families. Op nog geen twee meter afstand duiken ze op. De mannetjes zijn vaak negen meter lang en vallen te herkennen aan hun rechte rug vin van soms wel anderhalve meter hoog. Als het etenstijd is vormen ze een zogeheten fee ding carrouseldan wordt een school haringen omcirkeld en van de bodem naar de opper vlakte gedreven, net zo lang tot ze uitgeput en versuft zijn. Op die manier nemen de orka's honderden tonnen vis tot zich. Maar wat zich boven water af speelt, is nog niet de helft van wat er onder water kan worden gezien. Voor de echte waaghal zen bestaat de mogelijkheid te gaan duiken. Wat geen lijkt bij een luchttempe van 20 graden onder m gelukkig staat een in de zee gehouden thermofl stil bij een paar graden nul en dichterbij de or! je echt niet komen. Ooi zwemmen met deze rei zoogdieren; het is eeni telijke belevenis. Andrea Visser Voor meer informatie: Bel' tures, van Beyemontsingel Pemis. telefoon 010 295 01 mail info@beluga.nu vrijdag 14 maart 2oo3 FIETSSTROOK Het fietspompen programma van Pro is flink uitgebreid met een aantal nieuwe modellen, variërend van een voetpomp voor thuis tot en met diverse minipompies voor onderweg. Zo is er de High Pressure Light weight, een lichtgewicht voet- pomp met een duidelijk aflees bare drukmeter. De pomp is uitgevoerd met een zogenoemde 'clever valvedie zelf herkent of het om een Pres- ta of Schraederventiel gaat. Een adapter, die inclusief wordt ge leverd, maakt de pomp ook toe pasbaar voor een Dunlopven- tiel. Kleur: zwart. Adviesprijs 29,75 euro. De mimipomp Per formance is een solide alumini um pompje voor onderw gevoerd met een uitklapb handvat voor optimale gi een ventielklem, die voor dat er tijdens het pompei ontsnapt. B Wordt inclusief framebei gingshouder geleverd. Kli alu/zwart. Prijs: 9,95. De Performs heeft ook nog een drukn kost 12,95 euro. Tenslott nog de Performance 2-WI met dezelfde kenmerken Performance, maar dani way uitvoering, wat inhoi zowel bij uittrekken als b duwen lucht in de band gepompt. Deze pomp kost €13,95. Of je nu amper fietst of zeer re gelmatig, het blijft leuk om je prestaties te meten. Pro heeft een serie fietscomputers, die je stuk voor stuk in één oogopslag vertellen hoe goed bent. Digi-5, Dig-8 en Digi-10. Het getal ver raadt het aantal functies. De Digi-5 is de basiscomputer met vijf functies: snelheid, dag afstand, ODO-meter. klok en scan. De Digi-8 breidt deze ba sisfuncties uit met gemiddeldde en maximumsnelheid en rittijd. De Digi-10 is de meest comple te fietscomputer. Naast alle ge noemde opties biedt deze fiets- pc ook een aanduiding of je bo ven of onder je gemiddelde rijdt en een ODO-metertijd. Zowel de Digi-5,8 als 101 draadcomputers, wat wil J gen dat er een draad van computer naar de sensoi wiel loopt. Er bestaat ech ook een draadloze versie Digi-W, die verder dezel kenmerken als zijn broer heeft. Alle Pro fietscomp zijn waterdicht en eenvo uitgevoerd: met slechts button roep je alle fund Alle modellen zijn verkri in de kleuren zwart, zilva blauw. De Digi-5 kost €14,95, dl €17,95, de Gigi-10 €19,9 Digi-W komt op 39,95 ei

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22