Consument raakt tel kwijt in Genève Citroën C2 debuteert als sportbommetje Compacte nieuwe Fij hebben nu een naam Moderne auto is a een privé-vliegtui TOERISME Pirelli zoekt promotiedame Geen pientere pook in Micra Rijden met de elektro-Kangoo Nissan 350Z komt in oktober kalender City-suv vervangt Panda en Seicen blik in het verleden Weg Wiel vrijdag 14 MAART 2OO3 redactie: Peter Lod Genieten op een riviercruise van Nieuwe Mercedes E-klasse net een luxe goocheldoos breukelen - Pirelli en RallyXS zijn op zoek naar 'hét Pirelli RallyXS meisje'. De verkiezing strekt zich ditmaal uit tot heel Europa en dus kunnen ook Ne derlandse vrouwen nu mee doen. De uiteindelijke winnares wordt opgenomen in het presti gieuze Pirelli-promotieteam, hetgeen volgens de fabrikanten een opstap naar een vervolgcar- rière in de modellenwereld be tekent. Wie wil meedoen kan een recente foto en een A4-tje over zichzelf opsturen naar. Pirelli Tyres Nederland B.V., Antwoordnummer 4030, 3600 XB Breukelen. Meer informatie: 0346259428. schiphol - De nieuwe Micra van Nissan is niet meer lever baar met een continu variabele transmissie (cvt), de automaat voortgekomen uit het pientere pookje van Daf. Hoewel in Ne derland relatief veel Micra's met cvt verkocht werden, lag dat in Europa totaal anders. De fabriek kiest daarom voor de goedkoopste oplossing: een Micra met Renault-automaat. schiphol - Hoe is het om met een elektrische auto te rijden? Renault geeft het antwoord op woensdag 26 maart op het Testcentrum van Lelystad. Tijdens deze informatieve mid dag is er de mogelijkheid om elektrisch rijden in een Kangoo Electrique zelf te ervaren. Alle mogelijkheden worden door de importeur op een rijtje gezet. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via de website www.deschoonsteauto.nl of via telefoonnummer 020 3449 024. schiphol - Nissan start in okto ber met de levering van de fraaie 350Z voor een prijs van 48.695 euro. De sportcoupé heeft een lage luchtweerstand, biedt plek aan twee inzittenden en hij treedt in de voetsporen van fameuze sport-Nissans als de i?40 en 260Z. De 350Z met zijn 3.5 liter V6-motor heeft le deren bekleding, elektrisch ver stelde stoelen, zes airbags, xen- onlampen, lichtmetalen 18 inch wielen, airco en cruise control, telefoon met stemactivering en een Bose-audiosysteem. MAART t/m 16 Autosalon van Genève. Palexpo, Genève, Zwitserland. www.geneva-palexpo.ch www.salon-auto.ch 15 Modelspoorbeurs, Rijnhal, Arnhem. 030 6013 400. 15-16 British Cars Lifestyle, Autotron, Rosmalen. 035 6836 990. www.britishcarsandlifestyle.nl 15-16 Modelbouw en Miniatuur 2003, Darling Expo, Rijswijk. 070 3075 900. www.darlingexpo.nl 15-16 Classic Motorshow, Alexandra Palace, London. www.londonclassicshow.co.uk 22-23 Nationaal Modelbouw- weekeinde, Nederlands Spoor wegmuseum, Utrecht. 030 6013 400. www.spoorwegmuseum.nl 23 VW Sportief Speedway circuit, Lelystad. www.vdbcarevents.nl www.auto-maxx.nl 23 GP Maleisië, Formule 1, Kuala Lumpur 28-30 BAM tuningshow, Expo Charleroi, België. 29-30 Landelijke Modelspoor- dagen. www.nmf.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of: hdwegenwiel@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Renault trekt de bijzondere maar succesvolle lijn van de Auto van het Jaar 2003, de Mégane, nu ook door in de Scénic en de Mégane cabriolet. Foto's: Renault door Rob van Cinneken De Autosalon van Genève levert ook dit jaar weer een lawine van automobielnieuws en exotische studiemodellen op. De verkopen staan onder druk en de autofa- brieken spelen daarop in met een gevarieerder modellenpakket. Zelfs de kleinste doelgroep is mo menteel de moeite waard. Ooit paste de brochure van een automerk in je binnenzak. Pak weg drie, vier verschillende mo dellen, een handzaam serietje motoren, met een beetje mazzel een stationwagon, dan had je al les gezien. Maar de tijden veran deren. Vandaag de dag heb je voor een bezoek aan de show room een boodschappentas no dig om al het drukwerk te ver voeren en als de Autosalon van Genève één ding leert, dan is het dat die trend in de komende ja ren met kracht wordt voortge zet. Wil je de nieuwslawine op de Zwitserse super autoshow in een enkel woord vangen, dan valt de keuze als vanzelf op vari atie. Dat mag je dan op twee manieren invullen. Aan de ene kant bouwen de grote autocon cerns hun modellenlijn steeds verder uit, maar ook bij al die modellen zelf speelt veelzijdig heid een ware hoofdrol. Overi gens betekent dat in de praktijk dat auto's steeds hoger worden om dat allemaal mogelijk te ma ken. Het resultaat is een autoshow waarbij de bezoeker net als wij waarschijnlijk ergens na de zes tigste wereld- of Europese pri meur de tel kwijtraakt. Dit wordt dus een greep uit de highlights. Als er een auto is die de rode draad perfect illustreert, dan is het de compleet nieuwe Renault Scénic II die komende zomer op de weg komt Qua vormgeving is het duidelijk een grote broer van de tamelijk gewaagde Mégane. De Fransen trekken voor het meubilair een blik vol handig heidjes open, maar verrassender is het feit dat we naast deze 5- persoons auto later dit jaar ook nog een 20 centimeter langere 7-zitter te zien krijgen. Die dus heel knus tegen de Renault Es pace aanschurkt. Het merk met het wybertje op de neus wenst kennelijk geen enkele potentiële mpv-koper naar de concurren tie te laten ontsnappen. Zoals het met de presentatie van de Mégane Coupé-Cabrio trou wens razendsnel reageert op een auto als de Peugeot 307 CC. Het resultaat mag er zijn: de CC is een bijzonder elegant ont werp met (een deels uit glas ver vaardigd) opklapbaar dak. Ook General Motors kent in middels het klappen van de zweep en ziet in Genève kans om voor opwinding te zorgen. Bij Opel valt de primeur van de Signum te noteren, een joekel Een baby-Lambo wat afmetingen betreft maar niet qua kracht: de Gallardo heeft de beschikking over zo'n 500 paardenkrachten. Foto: GPD van een zakenauto, met duide lijke mpv-trekjes. Saillant detail: in deze jumbo-Vectra valt de wat hoekige voorkant opeens wél perfect op zijn plaats. Een schitterend strak gestileerd Opel GTC studiemodel werd tij dens de eerste dag van de show omstuwd door GM-mensen met twinkelende ogen. Dat is te be grijpen als hun verhaal klopt: de sportieveling lijkt sterk op de 3- deurs versie van de nieuwe Opel Astra, die later dit jaar op de au toshow van Frankfurt staat. Zo veel geduld hoeft de koper niet te hebben voor een ander fraai werkstuk uit de GM-stal: de Saab 9-3 Convertible. Voor Fiat Auto - nog een partner van GM - is Genève bijna een thuiswedstrijd én dat zullen we dit jaar weten ook. De Italianen zijn een offensief begonnen om de negatieve spiraal van de afge lopen maanden te doorbreken. Sterker nog: ze spelen op de Sa lon de 1'Automobile misschien wel de hoofdrol. Er wordt een blik vol noviteiten en toekomst studies opengetrokken, zoals we een week geleden al hebben la ten zien. Naast een nieuwe mini en een compacte ruimtewagen van Fiat staan er ook de nieuwe genera tie Lancia Ypsilon (in levende lijve een snoepje om te zien) en de Alfa GT Coupé. Met het Alfa Romeo Kamal prototype geven de Italianen daarnaast aan dat ze er ook over nadenken om in de suv-hoek op kopers te gaan jagen. Men kan zich afvragen of zoiets bij het sportieve merk past. Aan de andere kant ook de andere automobielgiganten schromen niet om op dergelijke 'micro doelgroepen' te mikken. Ford deelt mee dat er vanaf volgend jaar zo'n tachtig Ford GT40 su persportwagens per jaar naar Europa komen. Met een prijs- In navolging van steeds meer collega's overweegt Alfa Romeo nu ook een zogeheten 'suv', een luxe en sportieve terreinwagen. De wulps gevormde Concept X komt mogelijk in 2005 op de markt. Foto: GPD kaartje van pakweg 150.000 eu ro, voor belastingen. Maar ook in de volumensegmenten spelen ze in op de trend naar flexibili teit en veelzijdigheid. Zoals met de definitieve productieversie van de Focus C-Max (uiteinde lijk is het een 5-zitter ruimtewa gen geworden) en de nieuwe leuke Fusion Plus uitvoering. Aanzienlijk verrassender is het optreden van de Citroën C2 Sport concept car, zie elders op deze pagina. Nu we het toch over surprises hebben: Skoda timmert aan de weg met een 130 pk sterke sportversie van de Fabia, waarbij de power nota bene wordt geleverd door een turbodieselmotor. Ook Audi laat zich van zijn meest gespierde kant zien. Naast de nieuwe A3 staat er een coupéstudie Nuvo- lari, met onder de kap een VI0 biturbomotor met 600 paarden krachten. „Een blik op onze Gran Turismo modellen van de toekomst," meldt topman Win- terkom. Een frontale aanval op Porsche dus? In dat licht bezien is ook de pre sentatie van de nieuwe Lam borghini Gallardo zeker het ver melden waard. Dat Audi-merk krijgt als baby-Lambo een alu minium spaceframe en vierwiel- aandrijving plus een mid scheeps geplaatste nieuwe 5.0 li ter VI0 motor met een pk-tje of vijfhonderd. door Peter Lodewijks Fiat heeft in Genève de namen van twee nieuwe automodellen vrijgegeven. Het betreft de veel belovende nieuwe mini, die zo wel de Panda als de Seicento gaat vervangen en de nieuwe compacte ruimtewagen op basis van de Punto. De eerste, tot voor kort bekend als project 169, gaat Gingo heten, uit te spreken als 'Dzjingo'. De compact-mpv in de Punto-serie, voorheen project 350, krijgt de naam Idea. De in Polen te bouwen 'kleine city-suv' Gingo komt in Italië in september al op de markt en zal eerst de Panda vervangen, waar van de productie dus na liefst 23 jaar wordt stopgezet. De Panda is momenteel de oudste pro ductieauto op de markt. De Gin- Als gezegd, de oogst aan auto nieuws is te rijk om alles de re vue te laten passeren. Wordt dus vervolgd. Nog drie opvallende noviteiten dan: met de MX Sportif laat Mazda zien hoe de veelbesproken Mazda 3 er later dit jaar uit komt te zien. Met een nog sportiever en strakker de sign dan de Mazda 6. Een soort gelijk verhaal gaat op voor de Mitsubishi CZ2 Cabriolet, die een hint geeft hoe de volgend jaar in het Limburgse Bom te bouwen compacte Mitsubishi gaat ogen. Tot slot de kleinste, grote primeur: de nieuwe, veel gestroomlijnder en vooral in de breedte 'groter gegroeide' Dai hatsu Cuore. go is er eerst alleen als 5-< versie. De 3-deurs volgt e< later en zal dan de andere Fiat, de Seicento, aflossen Punto-mpv Idea komt in d langrijke Europese landen markt tussen de komende en het begin van 2004. Hij het opnemen tegen auto's komende Opel Meriva en Ford Fusion. Prijzen zijn 1 niet bekend. In het kader van 'Project 1 heeft Fiat ook twee conce to's gebouwd: de Simba e Marrakech. De eerste, een lijk gekleurde kleine terrei gen, was in februari al op AutoRAI te bewonderen. 1 Marrakech is een compa< 'strandauto', een soort uit de cabrio die aan de vroej Mini Moke doet denken. door Harold de Haan Het interieur is al jarenlang een dankbaar onderwerp als het gaat om woonprogramma's op tv. Je zou bijna vergeten dat het 'inner lijk' van een auto bijna even be langrijk is. En aan minimaal even veel veranderingen onderhevig. Of - anders gezegd - hoe papa rijdt en de kids op de achterbank naar Harry Potter kijken. Ach ja, vroeger was de auto als een koekblik. Grauw en grijs van buiten, grauw en grijs van bin nen. Met minimaal comfort, en minimale extra's. Kom daar nu nog eens mee. Vaders- en moeders-op-leeftijd herinneren zich vast nog wel de 2CV, ofwel de Lelijke Eend. In de wintermaanden was deze goedkope, maar sobere auto be paald geen paradijsje. Ga maar na, met Breznjev-muts op ach ter het stuur, handschoenen aan, ja... en dan nóg klappertan den. Om over de vervaarlijk schuddende ruiten, de beperkte beenruimte en de Oostblok- achtige bedieningspanelen nog maar te zwijgen. 'Een auto voor de liefhebber' heet dat nu in ad vertenties. Een beetje wagen doet dat te genwoordig anders. Bij Weer- sink Auto Interieur, met vesti gingen in Zwolle en Enschede, weten ze daar alles van. Daar verkopen ze bijvoorbeeld auto stoelen met al wat wenselijk is. Al dan niet op medisch voor schrift, want deze zaak houdt zich vooral bezig met aangepas te auto-interieuren. Voor min- dervaliden, of ouden-van-da gen, reumapatiënten, bedrijven. Maar er is meer. Het in 1906 als zeilmakerij en rijtuigenspecialist opgerichte bedrijf verkoopt ook luxe zaken. Zoals een - laten we het zo maar noemen - klokther- mostaat. Normaal goed in het huisinterieur, nu bezig aan een opmars in de auto. Het ruim 1500 euro kostende kleinood verwarmt de auto voor, dus geen ruitenkrabben meer, en geen koude handen. „En het is nog goed voor de motor ook", zegt Erwin Deijk, technisch ad viseur van de vestiging Zwolle. Een greep uit het accesso aanbod bij de dealers gee ongekende hoeveelheid e Van het al bijna normale control tot het wat specia pare distance control (ge blemen meer bij inparkei van dvd-speler met navig systeem (al de nieuwste! Potter gezien?) tot 'een ai hoofdsteun' in de nieuwe 7-serie, waarmee het ach hoofd bij een kopstaart-1 wordt beschermd en een lash voorkomen. Tel daai zelfdenkende sensoren al regensensor en de in onü ling zijnde zelfdenkende 1 lampen en in niets is de a van-nu meer te vergelijke de auto-van-toen. De belangrijkste gadget ii auto blijft echter vooralsn 1 dio. Geen accessoire kenl j uitgebreide evolutie. Wat 1 met een radiootje groeide een nagenoeg multimedi. cessoire met cd-wisselaai mp3- en minidisc-spelen 1 ners waarbij men onder a 1 kan kiezen uit concerthal thedraalweergave... allesi! gelijk. Het digitale geluid genoeg van dezelfde kwal die van een discspeler in j huiskamer. Maar of het nou luxe aco zijn (niet echt nodig, wel voor het rijcomfort) of 'ik kelijke' accessoires: desig speelt een hoofdrol. „Eigi geldt dat voor de hele aut weet Erwin Deijk. „Het m niet alleen functioneel, n ook mooi zijn." BMW spi hierbij over een 'cockpit alsof Jan-de-ambtenaar i eigen privé-jet met 120 k ter per uur naar kantoor Ja, het kost wat, maar dai ook wat. Dat design geen overbod is, weten de fabrikanten 1 De tijd dat de klant genof moest nemen met hoeki{ uitstekende dashboards- uitgevoerd in zwart kuns al lang voorbij. De stroon van het interieur, het wej ken van de vele knoppen ruim opgezet dashboard tueel met gekoeld dashbt kastje, ideaal voor een da strand) - alles, maar dan les is een lust voor het oc door Peter Lodewijks Autofabrikant Citroën laat op de Salon van Genève een opmerkelijke conceptwagen zien. Hoewel de Fransen er verder niets over kwijt willen, hebben ze het nieuwe mo del vreemd genoeg C2 genoemd. Denk de sportieve versierselen, zoals de dikke bum pers, brede wielkasten en spoilers, weg en er staat een prototype van de nieuwe kleine Citroën, die waarschijnlijk later dit jaar on der de C3 in het gamma komt. De C2 is in feite een wat ingekorte 3-deurs C3, maar dan met een afwijkende voor- en achterkant De studie Citroën Sport: pure rallywagen en voorbode van de 'gewone' C2. Foto: Citroën en een lagere daklijn dan zijn grotere zus en dus een eigen karakter. Citroën praat alleen over de sportieve aspi raties van het merk in de nabije toekomst. De conceptwagen C2 Citroën Sport laat zien hoe 'de toekomstige rallyauto' eruit zou kunnen zien. Na diverse successen in de rallysport heeft de fabrikant besloten de vi taliteit van de eigen ontwerpafdeling te combineren met de brede kennis van de sportafdeling van Citroën. Het resultaat is dus deze pure raceauto, gebaseerd op een toekomstig productiemodel, dat samen met Toyota is ontwikkeld. In sportuitvoering is de C2 3,66 meter lang, 1,79 meter breed en heeft hij een wielbasis van 2,32 meter. Onder de motorkap van de ze studie zit een van de normale productie motor afgeleide 1.6 liter krachtbron, die goed is voor 225 pk. De motor is gekoppeld aan een sequentiële 6-bak, een automaat die ook met de hand is te bedienen. Met een gewicht van amper duizend kilo moet de C2 Citroën Sport een waar bommetje zijn. De komst van de C2 zal onherroepelijk het einde betekenen voor de Saxo. De C3 had al een deel van het Saxo-gamma vervangen, de C2 komt in de plaats van wat er nog oyer is. De volgende stap is een opvolger voor de Xsara, die voor volgend jaar gepland staat. De naam zal geen verrassing zijn: C4. Exacte gegevens van de komende productieversie C2 zijn nog niet bekend. Ooit was Riley een vooraanstaand merk dat goed verkocht. Bij het naderen van de Tweede Wereld oorlog waren de gloriedagen echter voorbij en werd het merk opgeslokt door Morris (lees: de Nuffield-groep). In 1952 kwam een nieuwe samen smelting toen Morris met de grote concurrent Aus tin de British Motor Corporation (BMC) vormde. Vanaf die tijd was een Riley niet meer dan een Austin met een ander merkplaatje. Ook deze Riley 1.5 was in 1957 te koop als Austin en Morris gens BMC was de 1.5 met 68 pk bedoeld vo sen die op zoek waren naar een sportwagej milieverpakking'. Aan het eind van de jarej verdween het merk Riley geruisloos van hl neel. Veel meer Britse wagens en andere zl het Verenigd Koninkrijk zijn komend week zien in het Autotron te Rosmalen op de bei tish Cars Lifestyle. Foto: MdVP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20