Allochtoon 'We kregen geen enkele kans om te ontsnappen' kleurt beeld Amsterdam Leidsch Dagblad i m 111 M GEMEEN REGIO .Cieba In 2010 ruim helft buitenlander Resolutie komt wellicht niet eens in stemming Doodslag op echtgenote na vier jaar voor rechter Regering en parlement tot één macht verklonterd OPEN HUIZEN ROUTE Uit de vaart Hand Petrus met hemelsleutel weg Zorgpremies weer omhoog Leidsch Dagblad Keukenhof is er weer klaar voor NR. 43180 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 vrijdag 14 MAART 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 tig verlopen dentenprotest en bezuiniging arrestaties in chokt Servië noord premier [ja gelooft nog oede afloop Legiolease (se winkelier t actie tegen met Irak d Sylvester ■'^.vinden ons i twee '"liavingen: de leschaving en de 'ibeschaving MENTAAR CORUS Britse bovenbazen van I het een schok zijn ge- ze van de Amsterdam- r de aluminiumtak van m, ern niet mogen verko- lat terwijl de Britten de- 'se itoch met schrik terug- an eerdere twisten met *orn Jedijde Hollanders. ld, het lijkt wel of de e Nederlanders schijt", Ie Britse topambtenaar oep ,epys in 1667 in zijn Michiel de Ruyter had de Engelse oor- gebrandschat en de een dreun van it. Destijds liep ilsen dun door de nu blijkbaar opnieuw: krant Financial Times de Nederlandse Corus- Bemdsen deze De Ruyter. Aanleiding: ite 'nee' van de Neder- :n tegen het Londense Corus-top ipoot te verkopen, indiging in 1999 van tussen Hoogovens en schilderde Hoog- Van Duyne de nog in gouden pen- tn. Het liep echter an- meeste Nederlanders :n uit de concerntop. De alenstrategie van Hoog geel li losgelaten. De aan- I erge i grondstoffen en pro- lig. "1 aciteit in Brazilië werd en Intussen is Co rus Ne- sverg winstgevend, terwijl de it dest k zware verliezen lijdt te kie ünge vertrouwen is zo dat de Britse Co- nodig vond de Ne wel a commissarissen voor ere ch r te slepen, wat een nenstkke als beschamende irinne [opleverde, rnog verhoudingen dermate ering en waar de ene part- r dat g draait, terwijl de ander »gede r bodemloze put is, iederi tijd voor de hamvraag: gewen usie nog perspectief of dat je k>ude Hoogovens er be- n? «tappen? Steeds meer )reken dat laatste, al is het mooie «dijk een illusie te den- oogovens groot genoeg >oie sk n Alleingang. Gezocht fyeVxw^^ partner voor schul- •cheiden prachtbruid te iiate.h( van 10.00- 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! tanlooimeubelen Leidsch Dagblad Overlevende van joods weeshuis uit Australië bezoekt Lakenhal door Silvan Schoonhoven amsterdam/anp - In 2010 Zal meer dan de helft van de Amster damse bevolking bestaan uit al lochtonen van niet-westerse af komst. Het straatbeeld wordt steeds kleurrijker, maar is niet evenredig verdeeld over de stad. Een en ander blijkt uit een rap port van de Wetenschappelijke Raad voor Amsterdam (WRA). Volgens de onderzoekers werkt de concentratie van allochtonen in bepaalde wijken belemme rend op de mate van contact met autochtonen. Ook wordt zo de integratie van allochtonen geremd. Toch pleit de raad in haar advies niet voor spreiding. „Gedwongen spreiding van al lochtonen helpt niet om de dreigende kloof tussen bevol kingsgroepen in Amsterdam te voorkomen. In plaats daarvan zal veel meer geïnvesteerd moe ten worden in wijken met veel allochtonen. De raad is zich er van bewust dat, gegeven de fi nanciële mogelijkheden van al lochtonen, er niet zoveel valt te spreiden." Het advies is gebaseerd op een studie van het SISWO, het Insi- tuut voor Maatschappijweten schappen van de Universiteit van Amsterdam. In 1992 was minder dan tweevijfde van de Amsterdammers van allochtone afkomst. Op dit moment bestaat de bevolking in de hoofdstede lijke wijken Bos en Lommer, Geuzeveld/Slotermeer en Zuid oost al uit meer dan 50 procent allochtonen. Het gaat dan voor al om Surinamers, Antillianen, Turken en Marokkanen. Ook op het gebied van welzijn, cultuur en recreatie moet vol gens de WRA meer worden ge ïnvesteerd. Een aantrekkelijker woningaanbod moet autochto nen naar de betreffende wijken trekken. De gemeente moet ver der zorgen voor een gericht in- burgeringsbeleid. Dit wordt gro tendeels landelijk bepaald maar een grootstedelijke vertaling is vereist, zo staat in het advies. Wethouder Oudkerk zegt blij te zijn met het rapport 'waar hij zeker wat mee kan'. Amsterdam steekt volgens hem miljoenen euro's in de betreffende buurten om deze weer aantrekkelijker te maken. Echter met de Wet In burgering Nieuwkomers heeft hij het moeilijker. „Dit is een ge drocht waar we als gemeente weinig mee kunnen doen." Volgens de wethouder is het in Den Haag oorverdovend stil rond dit onderwerp. "Er wordt in Den Haag veel gepraat over een prinses, buitengewoon inte ressant, maar daar gaat het niet werkelijk om in dit land". leiden - Het is pijnlijk voor hem, heel pijnlijk. Eigenlijk had hij niet willen komen. Maar het is important enou gh om erbij te zijn, zegt Hans Kloosterman. Hij is een van de twee overlevende kinderen uit het door de Duit sers leeggehaalde joodse weeshuis in Leiden. Speciaal overgekomen uit Australië bezocht hij gisteren in De La kenhal de opening van de tentoonstelling over Leidse joden in de Tweede Wereldoorlog. Hij is klein van stuk en worstelt met de Nederlandse taal. Maar zijn ogen staan nog fel. En hij is van de ande re kant van de wereld gekomen om erbij te zijn als bur gemeester Lemstra de openingswoorden spreekt. Een maal zelf op het podium geroepen kan Kloosterman maar een paar woorden uitbrengen, half Nederlands, half Engels. Hij oogst er niet minder applaus mee. „Daarboven kon ik bijna niets zeggen", verontschuldigt hij zich later op de receptie. „Ek stond te breken, u be grijpt dat wel. Ik vergeet het nooit, never in a lifetime." De tentoonstelling over de vervolging van joden in Lei den heeft Kloosterman nog niet bezocht. Komende week, dan komt hij terug om de vergeelde foto's te zien, de brieven achter glas, de ansichtkaarten, de kattebelle tjes, de jodenster van vale stof. En de portretten van de gewapende politiemannen die hem meenamen naar het station, zestig jaar geleden. „Nu ik hier ben, komt het verleden weer helemaal terug. Ik zie al die kinderen, toen die beroofd werden van geld en sieraden en op transport werden gesteld. Ik heb zelf nog mee moeten helpen. Ze werden in veewagens ge stopt, rechtopstaand. Vanaf het weeshuis werden we door de Hollandse politie opgehaald. Ik herinner het me goed, ongeveer kwart voor vijf op 17 maart 1943. De po litie omsingelde het huis, we kregen geen enkele kans om te ontsnappen. Er werd ons gezegd: in een halfuur tijd moetje kant-en-klaar staan. Buiten stonden een paar bussen van de gemeente Leiden. Een gedeelte van de kinderen moest in de bus, de rest moest onder bewa king naar het station lopen, waar we in hele oude wa gons werden gestopt. En toen drie uur in de trein. Het was verrekte koud, net als nu. Ik vergeet het nooit." Pagina Ri: 'Je poepte in je broek van angst' Blair biedt Corus 'helpende hand' londen/ijmuiden - De Britse re gering werkt aan een hulppak ket waarmee het Brits-Neder landse staalconcern Corus zijn nieuwe saneringsronde in het Verenigd Koninkrijk kan finan cieren. Minister Hewitt (handel en industrie) overlegt bijna con tinu met de Corus-top en de vakbonden om een uitweg uit de crisis te vinden, zo meldt de krant The Independent vandaag. Corus, in 1999 ontstaan uit een fusie tussen British Steel en Hoogovens, heeft snel geld no dig om de sluiting van onrenda bele staalfabrieken in Groot- Brittannië te kunnen bekosti gen. Het concern dacht met de verkoop van zijn aluminiumac- tiviteiten aan het Franse Pechi- ney het benodigde geld binnen te halen. De Nederlandse poot van Corus, het voormalige Hoogovens, stak daar echter een stokje voor. De regering-Blair lijkt nu bereid de helpende hand te bieden. Het ministerie van handel en industrie staat vol gens regeringsbronnen klaar om Corus te helpen 'op elk gewenst tijdstip en op elke gepaste wij door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De VS vragen niet langer 'hoe dan ook' een stem ming in de VN-Veiligheidsraad over de resolutie die de weg moet vrijmaken voor een oorlog in Irak. Ondanks de stellige uit spraak van president Bush vori ge week dat alle leden van de raad kleur zouden moeten be kennen, wordt er nu rekening mee gehouden dat het niet eens zo ver zal komen. De president heeft de hoop op succes - negen stemmen vóór - in de Veiligheidsraad nog niet opgegeven. Volgens zijn woord voerder is hij bereid de diplo matie nog enkele dagen extra te geven. Dat betekent dat een eventuele stemming pas na het weekeinde komt, ondanks het feit dat het ultimatum in de ont- werp-resolutie maandag af loopt. De gewijzigde positie in Was hington kan erop duiden dat er te weinig zekerheid is over een 'morele overwinning' in de raad. Die zou worden behaald met de vereiste negen voorstemmen, ook al volgt er dan een veto. Frankrijk heeft deze week ge zegd de resolutie hoe dan ook te zullen torpederen als daar een ultimatum in staat. Velen menen dat afwijzing van de tweede resolutie de grond zal wegslaan onder de voeten van de Britse premier Blair, omdat militair ingrijpen dan expliciet is afgewezen. Londen heeft zich altijd trouw achter de VS ge schaard, maar het gemor onder het Britse volk en in de partij van Blair neemt toe. Bush zou Blairs gezicht dan 'redden' door de resolutie niet in stemming te brengen. De oorlog kan dan volgens het Witte Huis toch beginnen, om dat er een juridische rechtvaar diging is om Irak binnen te val len. Het land heeft zich volgens de VS niet gehouden aan de voorwaarden die na de Golfoor log van 1991 zijn gesteld. Ook de in november unaniem aangeno men resolutie 1441 biedt die rechtvaardiging, meent Was hington. In Londen heerst een bittere stemming. Minister Straw haal de heftig uit naar Frankrijk, dat het Britse compromis-voorstel had afgewezen. lisse - Medewerkers van Keukenhof schoffelen de perken van de bloementuin, waar de krokussen al volop bloeien. Keukenhof gaat volgende week vrijdag open voor het publiek. De verwachting is dat de komende twee maanden ongeveer 750.000 dagjesmensen naar ruim zeven mil joen bolbloemen komen kijken. Foto: ANP/Koen Suyk Oegstgeestenaar verbijsterd over aanklacht den haag/oegstgeest - Bijna vier jaar nadat zijn echtgenote onder verdachte omstandighe den overleed, stond gisteren een 42-jarige man uit Oegstgeest voor de rechter op beschuldi ging van doodslag. De man wordt ervan verdacht zijn vrouw dusdanig letsel te hebben toege bracht dat zij er later in het zie kenhuis aan overleed. Hoewel de bewijzen niet bepaald voor het opscheppen liggen, eiste de officier van justitie een celstraf van vijf jaar. De verdachte zei verbijsterd te zijn door de aanklacht. Hij ver klaarde helemaal niets met de dood van zijn echtgenote te ma ken te hebben. Hij zou zelf ook in het duister tasten naar de oorzaak van het letsel dat leidde tot de plotselinge dood van zijn vrouw. De echtgenote werd in juni '99 opgenomen in het ziekenhuis omdat zij vreselijke pijn had in haar maagstreek. Na onderzoek bleek er een scheur te zitten in de twaalfvingerige darm van het slachtoffer. De verklaring van de vrouw was dat zij van haar fiets was gevallen en had gestoeid met haar zoontje. Maar volgens de artsen kon het letsel daar door onmogelijk zijn ontstaan. Inwendige verwondingen als deze kon je, volgens de medici, alleen oplopen door bruut ge weld: als je met de auto met 100 kilometer per uur tegen een boom reed of iemand je heel hard in de maagstreek schopte of sloeg. Kort nadat ze werd opgenomen, overleed de vrouw in het zieken huis. Bij het politieonderzoek dat volgde, werd haar man aan gemerkt als verdachte. Volgens de politie zou hij in de nacht van 29 juni de vrouw hebben geschopt of geslagen. Maar har de bewijzen waren daar niet voor. Wel was duidelijk dat er een gespannen relatie was tus sen de verdachte en zijn vrouw. De verdachte zou ook niet ge reageerd hebben toen zijn vrouw klaagde over pijn in haar maag. Het letsel was twaalf uur voor de opname in het zieken huis ontstaan, maar de verdach te had geen actie ondernomen om zijn vrouw te helpen. De officier van justitie gaf toe dat er weinig direct bewijs was tegen de verdachte. Maar de echtgenoot was volgens hem de enige die het letsel had kunnen toebrengen. De man had, in de theorie van de officier, uit frus tratie zijn vrouw geslagen of ge trapt omdat ze vaak lastig was en leed aan depressieve en hys terische buien. De officier ver weet de man bovendien dat hij zijn vrouw niet naar het zieken huis heeft gebracht maar 'ge woon heeft laten creperen.' De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (advertenties) Jit Peters hoogleraar staats- en bestuursrecht ■UlMWIJi:».» kruiningen - Het was gisteren en vandaag extra druk met mensen die nog een keer met het veer van Kruiningen naar Perkpolder wilden varen. Vanwege de opening van de Westerscheldetunnel, vanmiddag door koningin Beatrix, vaart het veer vandaag voor het laatst voor het autoverkeer, morgen is de laatste dag voor de voetgangers. Foto: ANP/Robert Vos door Wilfred Simons leiden - Het maken van gede tailleerde regeerakkoorden be dreigt het bestaansrecht van het parlement. Van dualisme, waar bij Eerste en Tweede Kamer de regering tot de orde kunnen roepen, is allang geen sprake meer. De regering heeft het par lement gekneveld. Dat zegt Lei- denaar Jit Peters, die vandaag zijn oratie houdt als hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Universiteit van Amsterdam. Peters, die recent veelvuldig in het nieuws is geweest als staats- rechtdeskundige in de kwestie rond prinses Margarita en haar man, heeft dan ook geen goed woord over voor de lopende for matiepoging „Daar wordt in achterkamertjes een regeerak koord geschreven waaraan de regeringspartijen in het parle ment voor vier jaar gebonden zijn. Het is terug naar de jaren vijftig en onbegrijpelijk, als je de roep om openheid erbij be trekt." Sinds de 18de eeuw be staat in West-Europa het princi pe van machtenscheiding, de trias politica. Staatsmacht is ge spreid over een wetgevende macht (parlement), uitvoerende macht (kabinet en ministeries) en de rechterlijke macht Door elkaar te controleren, moeten zij de vrijheid van de burgers waar borgen. Peters concludeert dat de trias politica in Nederland al leen nog op papier bestaat. „Re gering en parlement zijn tot één macht verklonterd", zegt de oud-wethouder van Leiden. „De rechterlijke macht moet weer stand bieden, maar heeft daar voor onvoldoende mogelijkhe den." Peters bepleit daarom een versterking van de rechterlijke macht. Nederlandse burgers moeten de rechter kunnen in schakelen om wetgeving, die door de Eerste en Tweede Ka mer is aangenomen, te toetsen aan de grondwet. Ook wil hij dat wetsvoorstellen, waarbij Neder landse soevereiniteit aan de EU of aan internationale organisa ties wordt overgedragen, wor den goedgekeurd met een lan delijk referendum of bij twee derde meerderheid in Eerste en Tweede Kamer. Pagina Regio 2: 'De grondwet dreigt te verwor den tot historisch monument' Pagina Economie: Zorgen over toekomst Vaticaanstad - Onbekenden hebben een hand ontvreemd van een marmeren beeld van de heilige Petrus in de Sint-Pie- ter in het Vaticaan. Het gaat om de hand waarin Petrus de sleu tels van de hemelpoort vast houdt. In eerste instantie werd uitgegaan van vandalisme, maar toen de hand van het der- tiende-eeuwse standbeeld ner gens werd teruggevonden, con cludeerde het Vaticaan dat er sprake was van diefstal. den haag - De premies voor de ziektekostenverzekeringen gaan dit jaar mogelijk opnieuw tus sentijds omhoog. Volgens voor zitter H. Wiegel van de overkoe pelde organisatie Zorgverzeke raars Nederland (ZN) rijzen de kosten van de zorg de pan uit en tast de beurscrisis de reser ves van de verzekeraars aan. De recente forse premieverhogin gen van soms tientallen pro centen zijn niet toereikend om die kosten op te vangen. De grootste twee verzekeraarsrken- nen het financiële probleem, maar hebben nog geen beslis sing genomen. Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: (i.v.m. controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is nqn bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1