REGIO Rijnwoude akkoord met paddokwekerij Streep door plannen voor industrieterrein Hoekse Aarkade nmalige extra subsidie voor SKV overmans pakt burgemeestersambt weer even op Raad Rijnwoude: geen extra geld voor Rijndijk Jacobswoude verdeeld over partnerkeuze R5 SGP/CU stemt als enige tegen Terrein Amerikaanse school afgesloten Voorschoten wil graven op Rosenburgh ruimen eren willen es terug youof - Hen groep Zoe- Ise kinderen voert actie opnieuw planten van en bomen op het Loet- rBij werkzaamheden op is de afgelopen tijd wat «rdwenen. De kinderen larvan, lieten ze giste- jn tijdens een raadsver- Ze boden de wethou- petitie aan. „We willen >sjes kunnen spelen en ainnen bouwen", zei jetje. De wethouder be- 'm groen terug te plan zijn plannen om hui ouwen aan de rand van heveld. Eerst moet dat an klaar zijn, dan pas webomen terug." 155-plustarief lasbroek rouDE - Er komt geen eerd tarief voor 55- die willen zwemmen in 1! erwoudse zwembad h iek. Vanuit de fractie gressief Zoeterwoude ;om gevraagd, maar lerAtes voelt daar niet wijst erop dat de tarie- dit jaar en volgend de laagste in de regio Bovendien heeft ze talen gekregen dat ou- iers problemen iet de tarieven. Een itaat bovendien al, „In de voorverkoop innementen aanzien- :oper." ling voor naarder 1 - Oud-voorzitter oij van de Wasse- ^ïurtverenging 'Oost- jDmgeving' heeft gister- k gemeentelijke legpen- •gen. De Rooij is al bestuurslid. Wethou- s reikte de penning efcentrum uit. De pen- fdt toegekend aan per- e iets bijzonders heb- vrijdag 14 maart 2oo3 College Ter Aar lijdt opnieuw een gevoelige nederlaag door Engel Lameijer ter aar - Voor de tweede keer in korte tijd heeft het college van Ter Aar een gevoelige ne derlaag geleden. Na het echec met natuurzs- wembad Aarweide, dat tegen de zin van bur gemeester Epskamp en zijn wethouders Hoo- gervorst (WD) en Jonker (CDA) openblijft, tor pedeerde CDA'er Visser gisteravond het plan om de Hoekse Aarkade anders in te richten. Net als de oppositiepartijen Progressief Ak koord (PAK) en Gemeentebelangen achtte hij de Wet Voorkeursrecht Gemeente niet van toepassing. De bewoners hoeven hun eigen dom niet eerst aan de gemeente te koop aan te bieden. De afwijzing van het collegevoorstel betekent volgens burgemeester Epskamp, die het voor stel van de afwezige wethouder Hoogervorst moest verdedigen, dat de gemeente de regie over de Hoekse Aarkade kwijtraakt. Project ontwikkelaars krijgen volgens Epskamp vrij spel. De Vereniging Burgerbelang Hoekse Aarkade in oprichting bestrijdt dat. Voorzitter Simon Hoogerwerf stelde dat de gemeente project ontwikkelaar wil spelen te koste van de bewo ners en ten onrechte het instrument van de WVG gebruikt. Hoogerwerf: De wet is in het leven geroepen om gemeente- en regiobestu ren bij grootstedelijke uitbreidingsplaatsen voor woningbouw (de zogenaamde Vinex-lo- caties speculatie met gronden door project ontwikkelaars tegen te gaan. Wij vinden het niet juist om de wet te gebruiken voor een be drijventerrein van zeven hectare. Maar het heeft de bewoners in het gebied vooral ge stoord dat het college door middel van een overvaltactiek te werk is gegaan. Volgens Hoogerwerf zou de voorzieningenrechter in Den Haag het plan vernietigen. WD-raadslid Hardenberg vond het onbegrij pelijk dat PAK en Gemeentebelangen tegen het collegevoorstel stemden. We hebben ja ren geleden als raad de regiovisie over dit ge bied goedgekeurd en vastgesteld dat bij de Hoekse Aarkade een industrieterrein moet ko men". Maar zijn PAK-collega Hagenaars zei dat de gemeenteraad geen behoorlijk debat heeft kunnen voeren over de plannen. Vijf schorsingen later klonk het klaterende ap plaus van zeventig bewoners, toen het voorstel van het college het niet haalde. Wethouder Jonker, aan een tafel aan de zijkant van de raadszaal: „Ik had niet verwacht dat het voor stel zou worden weggestemd, ik heb ook geen telefoontje gehad van de fractie dat ze er moeite mee hadden. Het duale stelsel." Jonkers partijgenoot Visser noemde zijn stem gedrag een dilemma. „Maar ik kon niet voor het voorstel stemmen. Ik ken al die mensen in de buurt van de Hoekse Aarkade. Ik wilde hun dat niet aandoen dat die wet werd aangeno men. Gisteravond heb ik de stekker van de te lefoon uit het stopcontact gehaald toen mijn vrouw zei dat we ook nog een privé hebben." door Marieta Kroft rijnwoude - Alleen de fractie van SCP/CU vindt dat Rijnwoude alles in het werk moet stellen om de vestiging van de paddokwekerij in Hazerswoude-Dorp tegen te houden. De overige fracties gin gen gisteravond node akkoord met de komst van de onderne ming. Ze zijn bang voor de finan ciële strop die de gemeente bo ven het hoofd hangt, als de ge broeders Küfüksen via de rechter alsnog de vestiging van de pad dokwekerij afdwingen. Op initiatief van de PvdA discus sieerde de raad gisteravond over de omstreden paddokwekerij. „Ik wilde dat alle fracties in het openbaar zouden zeggen of ze voor of tegen de paddokwekerij zijn", zo lichtte raadslid Van Beek zijn strategie toe. „Met na me het CDA zegt steeds 'we zijn tegen, we zijn tegen' om zo goe de sier te maken bij de bevol king. Maar als het erop aankomt zijn ze voor, omdat de onderne mers bij de rechter grote kans maken te winnen. En dat zou de gemeente dan geld kosten." De PvdA heeft daarom, aldus Van Beek, nooit geroepen tegen te zijn, omdat de komst toch niet tegen te houden is. Volgens een uitspraak van de Hoge Raad is de teelt van paddestoelen le gaal zolang de oogst niet ge droogd wordt. Waarnemend burgemeester Westra, die kort voor midder nacht nog een flinke raadsagen- da moest afwerken, vond het debat zinloos. „Deze discussie leidt tot niets, want uiteindelijk komt het bedrijf er toch." De SGP/CU-fractie was de enige partij die koste wat kost de komst van de paddokwekerij wil tegenhouden. „Wij weten dat het juridisch moeilijk ligt", zei fractievoorzitter Van Velzen. „Maar we zijn bereid de prijs te betalen." Net als de PvdA gingen het CDA de WD en D66 akkoord, al ging dat niet van harte. „We zijn principieel tegen", zei CDA- raadslid Kerkvliet. „Maar we kunnen er tot onze spijt niets te gen doen." Kerkvliet riep burge meester en wethouders op om herhaling te voorkomen. VVD'er Piette vroeg het college in over leg te blijven met de onderne mers en met de buurt. „Door ploeteren is het enige wat rest." [schoten benieuwd naar plan voor halve-dagopvang Het terrein van de Amerikaanse school in Wassenaar is sinds gisteren voor het grootste deel met hekken afgesloten in verband met de oor logsdreiging in Irak. De politie verzocht de school de beveiliging te verscherpen omdat de school, waar veel kinderen van diplomaten en zakenlieden uit onder andere de Verenigde Staten les krijgen, een groot risico loopt op bedreigingen en aanslagen. Volgens een woord voerder van de school zijn er nog geen bedreigingen binnengekomen. Bij de school staat sinds de aanslagen van 11 september 2001 perma nent een politiepost en op het terrein van de school lopen bewakers rond. Foto: Dick Hogewoning De gemeente jten geeft Stichting Kin- Voorschoten b eenmalige, extra sub- 125.000 euro. De stich- ingt het geld om nieu wen van kinderopvang )gelijkheden te onder- t)m in aanmerking te 'tor dit bedrag, dat bo- 4 jaarlijkse subsidie van jiro en een andere een- jbsidie van 34.000 euro est het noodlijdende t bezuinigingsmaatre- lenen om de begroting e maken. De geplande bezuinigingsmaat regelen liegen er niet om. Het SKV verhoogde per 1 januari 2003 de ouderbijdragen al, be vriest per direct de lonen van al le medewerkers, breidt het aan tal kinderen per groep uit tot twintig en schaft het budget voor nascholing en de 55-plus- maatregel af. Om meer geld in het laatje te brengen denkt de SKV erover om te beginnen met halve-dagopvang. Hiervoor wil de stichting het grootste deel van de extra subsidie gebruiken. Onderzoek naar een mogelijke fusie met een andere organisatie ziet SKV-directeur Van der Voort nog niet zitten. „Niet dat wij te gen een fusie zijn", stelt ze. „Maar we gebruiken het geld liever om nieuwe takken van kinderopvang te onderzoeken. Fuseren heeft pas zin als we al les financieel op een rijtje heb ben." De SKV heeft al jaren proble men om haar financiering rond te krijgen. Na een vergelijking met kinderopvang in omliggen de gemeenten bleek dat dit vooral ligt aan de hoge loonkos ten van de medewerkers. Elke groep heeft twee betaalde leid sters, terwijl kinderopvang het in Oegstgeest en Hillegom bij voorbeeld doet met één betaal de leidster en een vrijwilliger. Ook de huur die de stichting aan de gemeente betaalt is jaar lijks 10.000 euro hoger dan in andere gemeenten in de regio. Het idee van de halve-dagop vang werd gisteravond juichend ontvangend door de Voorscho- tense politiek tijdens een verga dering over de kinderopvang. „Ik prijs de SKV dat ze zoveel opties heeft geboden, waaron der de halve-dagopvang", liet CDA'er Kortekaas weten. rijnwoude - De raad van Rijnwoude heeft geweigerd 134.000 euro beschikbaar te stel len om de Rijndijk verkeersluw te maken. De politici willen eerst weten hoe veel rijks waterstaat bijdraagt. Wethouder De Best, die gisteravond door ziekte afwezig was, voerde hierover moeizame besprekingen met de rijksdienst. In de vergadering van 24 april moet hij de raad over het vervolg rap porteren, waarna de gemeenteraad besluit of hij het geld alsnog betaalt. Wethouder De Best en rijkswaterstaat pro beren elkaar de extra kosten in de maag te splitsen. De Best vindt dat rijkswaterstaat moet opdraaien voor de kosten die vooral zijn ontstaan doordat Rijnwoude meer tijd in het project moet steken dan verwacht. Dat komt omdat de rijksdienst die het pro ject van 8,5 miljoen euro betaalt en uitvoert, later dan afgesproken begon met het werk. De reconstructie die deze zomer klaar moet zijn, duurt ook langer dan verwacht. De lo nen zijn in die tijd fors gestegen. Verder kos ten de vele klachten Rijnwoude veel tijd. Rijkswaterstaat wijst op afspraken met de gemeente over de betaling van de kosten. Vooral de SGP/CU is het spuugzat. „In to taal hebben we nu al 217.000 euro uitgege ven aan de begeleiding van het project", zegt raadslid Matze Hij vraagt opheldering van de wethouder. Waarnemend burgemeester Westra wil niet beknibbelen op de ondersteuning. ,Als de weg klaar is, draagt rijkswaterstaat die aan ons over. Dan willen we niet dat de Rijndijk in zo'n staat is dat die ons nog meer geld gaat kosten. Daarom moeten onze ambte naren de weg goed in de gaten houden." Wethouder Uljee, die De Best verving, mop perde mee met de raadsleden. „Het is jam mer te moeten constateren dat een collega- overheid zo met een project omgaat." De raadsleden gaven wel toestemming om de reconstructie van de weg te blijven begelei den. en naar zelfstandig Zoeterwoude is nu ook mijn streven' Nihof ude - Een niet te grote niet ver van zijn s Den Haag. Daarover lavermans (68) wel na- commissaris van de ranssen hem zou pol- i functie van waarne- jemeester. Toen Frans- ar weken geleden met ide aankwam, ging de meester van Den Haag en opdracht om Zoe- tlaar te stomen voor Jing met andere ge- eeft hij naar eigen s is meegekregen. „Ik t U n tegen Franssen ge loof dat ik de belangen C.J woude behartig. Aan iaa' lid ik mij. Zoeterwoude r behoud van zijn zelf- 3 ja; Dat is het beleid in uw te, en dus is dat nu t T ileid." h.tr naai s verontschuldigt zich i|t.tapel papier op zijn w-Hij is zich aan het in- skert )e eerste indrukken ebo< ieuwe gemeente zijn id let is fijn om te zien 'w n rwoude zo duidelijk Tett heeft waar het naar r Pd ïr is een duidelijk be- mnu t spreekt me aan. In ew. i staat ook het behoud roene karakter cen- ler dat de gemeente sluit voor de behoefte bo« en bedrijven." De J va id burgemeester kent i C.C de van zijn fietstocht nes 2 itsen nogal veel. Dit is ultz I waar we graag ko- lepa vanheeft niets kunnen ir Lu dat opheffing van Zoeterwoude is voor waarnemend burgemeester Ad Havermans geen onbekend terrein. „Wij fietsen nogal veel. Dit is een gebied waar we graag komen." Foto: Mark Lamers Zoeterwoude als zelfstandige gemeente rechtvaardigt. „Er is volgens mij geen reden voor an dere overheden om te zeggen: er móet hier iets gebeuren. Ten eerste heeft Zoeterwoude een duidelijk beleid waarmee je wat kunt. Ten tweede is de bestuurs kracht gemeten en daar is de ge meente goed uitgekomen. Van binnenuit is de noodzaak er niet. Vervolgens is de vraag: heeft de regio baat bij herinde ling? Het kan best zijn dat de discussie met gemeenten in de regio tot andere inzichten leidt. Nou, dan wacht ik dat wel af. Waar ik nu mee te maken heb, is de visie van Zoeterwoude." De gemeente heeft samenwer king met andere gemeenten hoog in het vaandel staan. Ha vermans wil daaraan graag zijn steentje bijdragen. „Op welke gebieden kunnen gemeenten samenwerken? Wat blijven ze doen? Die interessante discussie speelt nu volop. Het is zoeken naar evenwicht tussen samen dingen aanpakken en alleen dingen doen." Havermans heeft samenwerking altijd belangrijk gevonden. „Ik ben 33 jaar bur gemeester geweest en weet dat samenwerking noodzakelijk is. Voor een dorp, maar ook voor de grote stad." Over de waarnemend burge meester van Zoeterwoude is veel geschreven. Vooral over de periode van 1985 tot 1996, toen hij burgemeester was van Den Haag. De pers hield hem mede verantwoordelijk voor het 'fail lissement van Den Haag* en me deverantwoordelijk voor de rel rond het nieuwe stadhuis. Maar meestal prezen de kranten hem om zijn gedrevenheid en toe gankelijkheid. Havermans heeft niet zoveel be hoefte om terug te blikken op zijn Haagse tijd, of om beelden bij te stellen. „Ik ga niet praten over wat er in het verleden wel of niet goed is gegaan. Natuur lijk zijn er dingen die je achteraf gezien misschien anders had moeten doen. Maar dat heeft ie dereen toch? Het is voorbij. Ik heb er afstand van genomen. Het hoort bij een openbaar ambt dat je in de publiciteit bent en dat er soms dingen over je geschreven worden die niet kloppen. Daarmee leer je leven. Er is geschreven dat de tekorten opliepen in de periode dat ik burgemeester was. Terwijl dat juist andersom is geweest. Maar als zo iets één keer is geschre ven, nemen andere journalisten het over. Voor je het weet, kom je er nooit meer van af." Het leuke aan het burgemees terschap vindt Havermans on der meer de 'ombudsfunctie'. Mensen kunnen bij hem aan kloppen. „Dat is wel aan het veranderen. Raadsleden krijgen steeds meer die functie. Maar het burgemeesterschap blijft een mooi vak. Je maakt alle fa cetten van een gemeenschap mee. Het is een voorrecht om dat vak weer voor een aantal maanden uit te oefenen. Het is natuurlijk wel zo dat ik in een rijdende trein stap. Mijn bijdra ge kan maar beperkt zijn. Havermans wil voorlopig nog niet stoppen met werken. Na zijn afscheid als burgemeester van Den Haag, aanvaardde hij een functie als lid van de Alge mene Rekenkamer. Daarnaast zit hij in een aantal besturen. „Het is een proces van lang zaam afstand nemen. Ik ben nog veel te betrokken om te stoppen. Een fulltime functie wilde ik niet. In Zoeterwoude ben ik dan ook niet alle dagen. Er blijft tijd over om te gaan fiet sen, of iets met mijn kinderen en kleinkinderen te doen." jacobswoude - De gemeente raad van Jacobswoude is ver deeld over de vraag met wie de gemeente nauwer moet samen werken. Maar over de vraag of Jacobswoude onafhankelijk moet blijven, zijn de raadsleden het roerend eens. „Jacobswoude wil zijn zelfstandigheid koeste ren", zei CDA-fractieleider De Lange gisteravond. Burgemeester en wethouders wilden van de raad een 'inten tieverklaring' over de mate van samenwerking en over de part nerkeuze. Aanleiding daarvoor is het rapport 'Opschudden of Opschudding' van de gemeen tesecretarissen van Alphen aan den Rijn, Jacobswoude, Rijn woude, Nieuwkoop, Ter Aar en Liëmeer. De gemeentesecreta rissen zijn bezorgd over de toe komstige kwaliteit van het open baar bestuur in de regio. Als op lossing zien de zes hoogste ambtenaren een gemeentelijke herindeling of nauwere interge meentelijke samenwerking. De ondernemingsraad van Ja cobswoude erkent dat aan ver dergaande samenwerking niet valt te ontkomen en adviseert de gemeenteraad dat Jacobswoude het initiatief moet nemen. De ondernemingsraad heeft daarbij een voorkeur voor een samen werking met Alkemade boven een samenwerking met Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer en vindt samenwerking met Alphen aan den Rijn niet wenslijk. Ook het college heeft een voor keur voor een verdergaande sa menwerking met Alkemade en wordt daarin gesteund door het CDA en Gemeentebelang. De WD erkent de noodzaak van sa menwerking, maar vindt het nog te vroeg voor een keuze. „Wij willen ons niet beperken, tot één gemeente, we moeten kijken met wie we wat kunnen boen", zo stelde WD'er Dam- brink, die daarbij ook naar het oosten kijkt. Hoewel het CDA kiest voor Alkemade willen de christen-democraten de Rijn streek niet ineens de rug toe ke ren. De Lange: „We willen niet op één paard wedden." Het col lege gaat inventariseren welke onderwerpen zich lenen voor samenwerking met Alkéldade. voorschoten - De Voorschoten- se politiek is het niet eens met het voornemen van burgemees ter en wethouders om onbetaal de graven op begraafplaats Ro senburgh voorlopig ongemoeid te laten. Op de begraafplaats, die in 1963 werd geopend, ligt een aantal graven uit de eerste jaren waarvan de dertigjarige grafrechten verstreken zijn. De gemeenteraadscommissie, die gisteravond over het begraaf- plaatsbeleid vergaderde, vindt dat graven die niet meer betaald worden moeten verdwijnen. Wel moet de gemeente eerst na gaan of de nabestaanden de grafrechten willen verlengen. Burgemeester en wethouders willen de graven pas ruimen als zij geen alternatief meer heb ben. De komende jaren is er nog voldoende ruimte om Rosen burgh uit te breiden. Volgens B en W is ruiming van graven een moeilijke en emotionele beslis sing die vooral in een kleine ge meenschap als Voorschoten ge voelig ligt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17