LEIDEN REGIO 'Ze mogen hun troep zelf opruimen' eidse winkelier peilt mening over oorlog met Irak idse jurist vreest voor gevolgen terrorismebestrijding R3 wï'j'k Steens belooft snel beleid voor ouderen te maken eime diensten gaan grenzen van mensenrechten bepalen' gstgeest lagt Nawijn i hulp aan chtelingen Stadsparkwachters voeden zwervers op Werkstraf na mishandelen van agent en uitsmijter vrijdag 14 MAART 2003 LEIDEN LADDER boshuizen - In Rijn en Vliet, het centrum voor ouderen aan de Aaltje Noordewierlaan 1 is zon dag om 14.45 uur een ontspan ningsactiviteit voor 55-plussers met een optreden van zanger David Chassé. De toegang be draagt 1,20 euro, inclusief een kopje koffie of thee. de kooi - In buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49 kan zondag aan een bingo worden meegedaan, waar weer mooie prijzen mee zijn te winnen. Er worden tien rondes en een su perronde gespeeld. De zaal gaat om 12.30 uur open en om 13.00 uur begint de bingo, die in een rookvrije ruimte wordt gehou den. Voor rokers worden pau zes ingelast. vreewijk - De activiteitenbege leiding van stichting Groenho ven, het zorgcentrum voor ou deren, houdt weer een inzame ling van in goede staat verke rende spullen om die te verko pen op de rommelmarkt. Wie spullen heeft, kan daarvoor contact opnemen met Paula Petri van de activiteitenbegelei ding, telefoon 5120745. De goe deren kunnen ook naar het zorgcentrum gebracht worden: woensdag 19 en 26 maart van 10.00 tot 11.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur en zaterdag 22 maart van 10.00 tot 11.00 uur. De rommelmarkt is op zaterdag 29 maart. Stichting Groenhoven is gevestigd aan de Witte Ro zenstraat 21. sl/laghwijk - In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken - pad 5 verzorgen Sjaak en Nel de Heiden morgen weer een line dance. Aanvang 20.30 uur. de zaal van het buurthuis is om 20.00 uur open. I pancras - In buurthuis de Pan- crat aan de Middelstegracht 85 kunnen kaartliefhebbers zon dag om 13.30 uur terecht voor een spelletje klaverjassen. meerburg - Wie wil leren om zelf kleding te maken, kan elke dinsdag van 19.30 tot 21.30 uur advies en hulp krijgen in buurt centrum Matilo aan de Zaan- straat 126. noorderkwartier - In builTt- huis 't Spoortje aan de Bem- hardkade 40 is zondag van 10.00 tot 15.30 uur een koopjes- markt. De toegang is gratis. houtkwartier - Uit het archief van het NVBS Documentatie centrum wordt woensdag 19 maart een aantal films van wij len J. Bonthuis vertoond, die ja renlang allerlei spoor- en tram- onderwerpen op dubbel-8 en super-8 film vastlegde. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van Connexxion aan de Rijnsburgerweg 1, direct achter het NS-station, aanvang 20.00 uur. Er wordt een bijdra ge in de kosten gevraagd van 2 euro. oegstgeest - Wethouder Steens belooft dat zij haast maakt met de ontwikkeling van het Oegst- geestse ouderenbeleid. De gemeenteraad van Oegst geest heeft vertrouwen in de nieuwe rolverdeling tussen de gemeente en de Stichting Wel zijn Ouderen Oegstgeest (SWOO), zo bleek tijdens de ver gadering van de raadscommis sie Leven en Wonen. De ge meente bepaalt voortaan zelf het ouderenbeleid, de SWOO is uitsluitend nog uitvoerder. In het verleden voer de ouderenor- ganisatie te veel een eigen koers. Op 1 april komt een nieuwe me dewerkster bij de gemeente in dienst. Zij gaat de speciale 'ou- derenbeleidsnota' uitwerken. De twee partijen hebben de rol len opnieuw verdeeld na een onafhankelijk onderzoek. Bu reau Hordijk Hordijk bestu deerde de bedrijfsvoering van de SWOO. De gemeenteraad be sloot een aantal maanden gele den een onderzoek in te stellen om een einde te maken aan ja renlang geruzie over de ge meentelijke subsidie voor het ouderenbeleid. De SWOO vond dat ze te weinig geld kreeg, maar uit het onderzoek blijkt het bud get juist heel royaal te zijn in vergelijking met andere ge meenten. Hordijk Hordijk adviseerde dat de SWOO meer rekening moet houden met de wensen van de 'moderne' senior. Ook de gemeente moet haar ouderen beleid vernieuwen. De SWOO krijgt alleen nog subsidie voor een aantal kerntaken. Voor dit jaar is dat een kleine drie ton in euro's. Over de tamelijk dure huisves ting van de SWOO maken de Oegstgeestse politici zich nog zorgen. „De SWOO zoekt zelf naar andere huurders voor een deel van de tijd", aldus wethou der Steens. „Maar de stichting heeft een langlopend contract met de verhuurder, dus een al ternatieve locatie is lastig." Steens belooft de commissie dat de ouderenbeleidsnota in de zo mer klaar is, en dat vóór de be grotingsbehandeling duidelijk heid bestaat over de financie ring ervan. Docent staatsrecht Jan-Peter Loof. „Geheime diensten dreigen een groot gat in de mensenrech ten te slaan." Foto: Mark Lamers fred Simons De inzet van geheime diensten nemende mate een bedreiging mensenrechten. Dat zei de "|ocent staats- en bestuursrecht Loof (36) van de Universiteit anochtend tijdens het congres nebestrijding en mensenrech- het Academiegebouw. Vooral da£t gevaar dat burgers langdurig gezet worden zonder dat zij tarvan zij beschuldigd worden, [en -Brittannië gebeurt dit al, on- Terrorism, Crime and Secu- 2001. enrechten van Europese bur- vastgelegd in het Europese roor de Rechten van de Mens. Het bevat een artikel 15, dat staten de mogelijkheid geeft om 'tijdelijk' rechten in te perken of zelfs af te nemen. Ge bruik is alleen toegestaan bij een oorlog of tijdens een noodtoestand, waarbij de natie te gronde dreigt te gaan. Het arti kel wordt zelden gebruikt, behalve door Engeland. In de jaren '70 deed het land er voor het eerst een beroep op om de IRA te bestrijden en daarna opnieuw van 1988 tot 2000. Na de aanval van Al- Qaeda op het WTC op 11 september 2001 haaide de regering-Blair opnieuw artikel 15 van stal om de antiterreurwet mogelijk te maken. De wet geeft de Britse overheid de gele genheid verdachten zo lang vast te houden als zij nodig acht om bewijs te gen hen te verzamelen. Ook worden ze onder druk gezet tijdens soms keiharde verhoren. In die tijd mogen zij geen ad vocaat zien. Wel kunnen verdachten hiertegen protesteren bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens, maar pas nadat alle nationale beroeps mogelijkheden zijn uitgeput. Groot-Brittannië houdt al verdachten zonder aanklacht vast De eerste be zwaarschriften daartegen zijn ook al in gediend. Loof verwacht 'elk moment' de eerste uitspraken van Britse rechters over de rechtmatigheid van de detentie. Als het tot een zaak in Straatsburg komt, ziet Loof de bui al hangen. „De rechters zullen de Britse regering vra gen waarom zij het nodig vindt om de rechten van die verdachten te schen den. Het antwoord zal zijn dat er ge gronde, maar geheime aanwijzingen waren dat zij het voortbestaan van de natie bedreigden. Daar kan een rechter niet veel mee, hij kan de Britten gelo ven of niet. Maar als hij dat wel doet, gaan geheime diensten de grenzen van de mensenrechten bepalen." Loof vreest dat als het Europese Hof de Britse verklaring accepteert, dit de weg opent voor andere landen om een anti terreurwet te maken en artikel 15 'tijde lijk' op te schorten. Dan, zegt Loof ern stig, 'zit er een groot gat in de bescher ming van de mensenrechten.' De con trole op geheime diensten is per defini tie slecht. „Wie zegt dat die 'gegronde, maar geheime aanwijzingen' er werke lijk zijn? Waar is de controle? Die dien sten kunnen zelfs liegen zonder dat ie mand het doorheeft." Zolang er geen zaak bij het Europese Hof is aangebracht, weet niemand wat de rechters van de Britse opstelling vin den. Als het zover komt, verwacht Loof dat zij de Britten zullen vragen waarom die een antiterreurwet maken naar aanleiding van een aanslag die niet eens in hun eigen land heeft plaatsge had, terwijl de VS de mensenrechten niet hebben ingeperkt. Ook zullen zij vragen hoe lang Groot-Brittannië aan artikel 15 wil vasthouden. „Het mag 'tijdelijk', hoe lang is dat?" Loof ver wacht dat vooral rechters uit Oost- en Midden-Europa, waar bevolkingen tij dens het communisme zwaar onder hun geheime diensten hebben geleden, de Britse handelwijze afkeuren. jjerzoek huizen Stationsweg - De gemeente Leiden 5t Stationsplein en omge- uichten. Zo zullen aan de ïsweg drie lichtmasten n geplaatst. Voor de fun- van deze masten moet worden. Voordat de ge- e daarmee begint, legt zij iwkundige staat van pan- de directe omgeving m twijfel over 'nieuwe' of schade te voorkomen. ieest Wethouder Steens b zaken, Leefbaar Oegst- is alsnog bereid twee in eest verblijvende uitge- eerde asielzoekers uit je te helpen. Ze heeft er een gesprek gehad met ilingenwerk, vertelde ze vond in de raadscommis- nen en Leven. Ook heeft [lege een brief gestuurd jmissionair minister Na net het verzoek de twee n niet uit te zetten. „We. Ie mannen in ieder geval inder pardon op straat zei Steens gisteravond, rder besluit van B en W twee vluchtelingen uit zetten, kreeg onlangs kritiek van de hele ge- raad. Het protest kwam ig dankzij WD-raadslid a Hoek, die naar aanlei- 5 an een brandbrief van rt ig Vluchtelingenwerk een ndiende om de twee te 0 Volgens Vluchtelingen- n het voor de mannen on- ,r k om terug te keren naar en is in geval van uit- onderduiken in de illega- enige optie, eenteraad besloot dat de ichtelingen hoe dan ook 'n tgeest mogen blijven tot- ,c landelijke politiek heeft i wat er moet gebeuren u genoemde 'schrijnende e de uitgeprocedeerde 3U kers die langer dan vijf )n Nederland verblijven, er imineel verleden heb- delijk Nederlands spre- [e afkomstig zijn uit een !rs land. De twee mannen ei >pië voldoen aan die ei- ;stgeest is overigens niet gemeente die proble- ,P »ft met het verharde lan- itzettingsbeleid. d; door Erna Straatsma leiden - De blauwe dienstfiets glimt van nieuwigheid. En op de dito gekleurde jacks spetteren de eerste regendruppels. Stadspark wachters Hans Groenendijk en Ferrit Bertan zijn klaar voor hun dagelijkse ronde door de Tuin van Noord. „We hebben een grandio ze baan." Zo tijdens de koude en kale win termaanden lijkt het niet het meest aantrekkelijke werk, maar de stadsparkwachters maken van het weer geen probleem. „Dat hoort erbij." Zomer, win ter, herfst of lente: zij maken hun ronde. En dat sinds ander half jaar, toen de gemeente be sloot tot de invoering van de stadsparkwacht. In eerste in stantie beperkten de surveillan ten hun rondes tot de groene wandelgebieden in de binnen stad. Inmiddels doen ze ook de Tuin van Noord (voorheen: Noorderpark) aan, waar het project tot juli als proef loopt. De surveillances in de binnen stad zijn een succes, zegt Agnes van Egmond van de buurtwerk maatschappij Leiden, die de acht man sterke stadsparkwacht leidt. Twee enquêtes onder buurtbewoners hebben dat vol gens haar aangetoond. „Negen tig procent is tevreden." De om wonenden van de Tuin van Noord moeten zich nog uitspre ken over de surveillances. Het project loopt hier een half jaar proef, tot en met juni. „Maar ik merk nu al dat de buurt er heel tevreden over is", zegt Van Eg- mond. „Het liefst zien de buurt bewoners dat we 's avonds en in het weekeinde ook surveille ren." Stadsparken zijn favoriete ver- blijfsoorden voor zwervers, die er meestal een hoop troep ach terlaten. Grote hoeveelheden bierblikken zijn de stille getui gen van hun aanwezigheid in de Tuin van Noord. Groenendijk wijst op een volle afvalbak: ook daklozen zijn op te voeden. „In het Huigpark hebben we ze een bezem gegeven en gevraagd of ze zelf voortaan de rommel wil len opruimen." Het Huigpark, Ferrit Bertan (links) en Hans Groenendijk maken hun dagelijkse ronde door de Tuin van Noord. „Het liefst zien de buurtbewoners dat we 's avonds en in het weekeinde ook surveilleren." Foto: Hielco Kuipers pal achter het Stadsbouwhuis, is momenteel de populairste stek onder zwervers. Groenendijk: „Laatst troffen we er een man aan in een rolstoel. Na een paar biertjes had hij ruzie gekregen en hadden ze het sleuteltje van zijn rolstoel kapotgemaakt en zijn kunstbeen gestolen. Hij kon niet meer weg en had zo de hele nacht aan de waterkant geze ten." Veel tijd steken de stads parkwachters in contact maken met de daklozen. „Als er iets vernield is, gaan we met ze pra ten", zegt Groenendijk. „En je komt er meestal wel achter wie het gedaan heeft, want ze verra den elkaar altijd." De stadsparkwachters hebben geen speciale bevoegdheden. Ze surveilleren en spreken parkbe zoekers aan als die zich niet aan de regels houden. Bertan: „Jon gens die op hun brommer door het park rijden. Of mensen die hun honden bij de waterspeel plaats in de Tuin van Noord la ten zwemmen." Dat mag niet, want het water is bedoeld als zwemwater voor kinderen. Problemen leveren dit soort 'standjes' nooit op, zegt het tweetal. Ze hebben geen last van agressieve lui, die hun op- of aanmerkingen niet accepteren. Groenendijk: „Het is wel be langrijk hoe je mensen tegemoet treedt. Maar over het algemeen hebben we geen problemen." Buurtbewoners die de stads parkwachters kennen, stappen wel eens op de heren af, met een verzoekje. „Een oude me vrouw, die niet door het park durft te lopen omdat er een en ge, grote hond losloopt of zo. Die vraagt dan aan ons of wij een keer met de eigenaar van die hond willen praten." Bij ver nielingen of grote problemen schakelen de stadsparkwachters de gemeente of de politie in. Ferrit Bertan was anderhalf jaar geleden de eerste stadspark- wachter in functie. De Oegst- geestenaar kreeg zijn ID-baan (Instroom/Doorstroombaan) via bemiddeling van de sociale werkvoorziening DZB. „Ik vind het werk leuk, maar zou het nog leuker vinden als ons takenpak ket werd uitgebreid." Ook bui ten de stadsparken zou Bertan actief willen zijn, als een soort 'stadswacht'. „We fietsen de he le dag door de stad, maar mo gen alleen in de parken optre den en surveilleren. Dat is wel jammer." Groenendijk vindt zijn werk 'grandioos. Vooral in de zomer, met warm weer en veel drukte in de stadsparken, zegt de Zoe- terwoudenaar. „Dan is het lek ker druk in de parken. Spelende kinderen hier bij de waterspeel plaats. En dan dragen we van die korte jackjes. Ja, dan is het echt schitterend om dit werk te doen." den hjlag/leiden - Hoewel de 28-jarige Leidenaar blijft vol houden dat hij zich totaal niet kan herinneren dat hij een agent met de vuist in het gezicht zou hebben geslagen en een portier met een glas zou hebben be werkt, veroordeelde de Haagse rechtbank hem gisteren toch tot een werkstraf van honderdtwin tig uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken. Steeds had de Leidenaar, die in tensief aan bodybuilding doet, teveel bacardi-cola's gedronken als het mis ging. Zo had hij op 22 december in het Leidse Feestpaleis flink wat glazen tot zich genomen. Hij wist zich nog wel te herinneren dat hij per on geluk een slokje van het drankje van iemand anders nam en 'sor ry zei toen diegene hem daarop aansprak. Vervolgens zou een andere man op hem af zijn ge stormd, hem in het gezicht heb ben geslagen en aan zijn keel over de bar hebben getrokken. Het volgende wat de verdachte zich kon herinneren was dat hij buiten lag en door de politie werd gearresteerd. Diverse getuigen hebben echter gezien dat de Leidenaar de por tier van het etablissement met een glas in het gezicht heeft ge slagen. De uitsmijter hield op pervlakkige snijwonden en een gekneusde neus over aan het treffen met de bodybuilder. Eerder dat jaar, op 9 juni 2002, had de man al iets dergelijks meegemaakt. Tijdens de Leidse Marathon ging de verdachte met vrienden en familie aan de boemel. Ineens zouden op di verse plekken vechtpartijen zijn uitgebroken. De Leidenaar her innerde zich nog dat hij zijn neef tegenhield, omdat deze zich wilde bemoeien met een ruzie. Daarna volgt een zwart gat in het geheugen van de ver dachte. Agenten zagen dat hij een glas vasthield en verzochten hem dat af te geven. Hierop zou hij het glas naar een van hen hebben gegooid. Ee^agent die de man tot kalmte probeerde te manen, kreeg keihard de vuist van de bodybuilder in zijn ge zicht. Toen de politie de ver dachte wilde arresteren zou hij zich flink hebben verzet. Hier van kan de verdachte zich niets herinneren. De Leidenaar her kende zichzelf niet in al die agressieve verhalen. Hij was ook nooit eerder met de politie in aanraking gekomen en kon zich niet voorstellen dat hij er zo maar op los was gaan rammen. „Wie verzekert mij dat die agent niet eerst heeft geslagen met zijn knuppel?", vroeg hij zich af. De aanklaagster opperde dat de man misschien wel moeite had met gezagsdragers. Zij eiste twee weken geleden een werkstraf van honderdtwintig uur en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. zegt hij, 'want die komt er so wieso'. Ook is de actie niet be doeld als steun aan Saddam Hoessein, 'want dat is een schurk'. De Leidse winkelier wil op deze manier kritiek leveren op de Verenigde Staten. .Ame rika is het eerste en laatste land dat een atoombom gebruikte. Amerika is het enige land dat de internationale afspraken niet nakomt. En nu wil Amerika oorlog voeren om de olie, om dat Amerika economisch niet meer kan concurreren met Eu ropa." Tahmasian komt oor spronkelijk uit Iran. „Iran voer- ae negen jaar oorlog met Irak en dat land is tegen de oorlog, want uiteindelijk lost het niets op. Wie geeft Amerika dan het recht om wel oorlog te gaan voeren?" Ook de Nederlandse regering moet het ontgelden. „De Ne derlandse politiek doet het voorkomen alsof de Nederland se bevolking achter een oorlog met Irak staat, maar uit mijn actie blijkt het tegendeel." Tah masian vindt dat de verkiezin gen in Nederland weinig voor stellen. „Het kabinet-Balkenen de is via de Tweede Kamer ge kozen door de bevolking, maar die vertegenwoordigt haar niet. Dan is er eigenlijk geen sprake van een democratie." Tahmasian lichtte Groenlinks Leiden in over de handtekenin genactie, omdat hij 'de mede mens' op de hoogte wilde stel len van de Leidse publieke opi nie. Fractievoorzitter Gerard van Hees en Sita Dewkalie van Groenlinks hebben de handte keningen dinsdag in ontvangst genomen. Zij zullen een petitie opstellen en de raadsleden vra gen op persoonlijke titel te rea geren. Vervolgens hopen ze dat het college van B en W het ver zoek kan overbrengen aan Den Haag. Ook wil Groenlinks de veiligheid van de Leidenaars aan de orde stellen. „Leiden zit tussen Schiphol en Valkenburg in en vliegveld Valkenburg is in 1991 nog gebruikt voor de Eer ste Golfoorlog", aldus Van Hees. Voor Tahmasian is de handtekeningenactie niet voor bij. „Voorlopig ga ik nog door met verzamelen." Marjolein Hendriks Farokh Tahmasian, eigenaar van de avondwinkel aan de Breestraat, peilde met een handtekeningenac tie hoe zijn klanten over een oorlog tegen Irak denken. Foto: Hielco Kuipers >de ejg elijke oorlog met Irak -jjU okde Leidse gemoede- Jnn g- Farokh Tahmasian, r van de avondwinkel Ireestraat, was be- j naar de standpunten in !n begon half februari idtekeningenactie in zijn Ongeveer een maand ft Tahmasian al bijna handtekeningen verza-' e uitslag is duidelijk: ïmen tegen de oorlog >c hi lat is vier procent') voor er g. rancierspapieren zien, waarop de handtekeningen gekrabbeld zijn. „Kijk, ik begon met een blaadje verdeeld in twee gelijke stukken met voor en tegen. Uit eindelijk bleek één kolom ge noeg voor de voorstanders van een oorlog." Vanwege alle ge beurtenissen rond de Verenigde Staten en Irak werd Tahmasian nieuwsgierig naar de verhou dingen in Leiden, maar een uit slag met zoveel verschil had hij niet verwacht Hij heeft de actie niet gehouden om een oorlog te voorkomen, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15