KUNST 8f CULTUUR Zulu-krijgers met een klein hartje Dapperzonder mededogen en met doodsverachting' Concert Jostiband genomineerd voor Gouden Roos Hoe sterft een On-Dodel Hand heilige Petrus gestolen Buddha Fai karikatura neergeze Oegstgeestenaar Fik Meijer schrijft boek over gladiatorengevechten 'Nicci' singeert soloroman Kloosprijs voor wandeltochten Dijkstal voorzitter van filmfonds Wereldtournee brengt a capellagroep Ladysmith Black Mambazo volgende week naar Leiden onstert STERFSCÈNES De Boekenweek staat dit jaar in het teken van Leven en dood in de letteren. In dat kader kozen tien redacteuren van deze krant het boek met de meest aangrij pende sterfscène. Vandaag Wille- mien Schenkeveld over de dood van Lucy Westen ra van de Ierse journalist Bram Stoker in diens 'Dracula'. Aangrijpend nou nee, zo zou ik het definitieve einde van Lucy Westenra in haar tombe op een Londense begraafplaats niet noemen. Maar wel een heerlijke scène. Stoker schreef 'Dracula' in 1897, een roman in het gothicgenre. Het werd een klassieker, en niet voor niets: meer dan 100 jaar oud, is dit boekwerk nog altijd uitermate griezelig. Neem Lucy in haar tombe. Dit jonge meisje is een van de eerste slachtoffers van de Graaf, wan neer hij, uit zijn Transsylvaanse kasteel losgebroken, komt huis houden in de alledaagse werke lijkheid van 19de-eeuws Lon den. De onschuldige jonge vrouw wordt letterlijk beetje bij beetje leeggezogen en tegelijk besmet met het Kwaad. Na haar uiteindelijke overlijden waart ze nu ook zelf rond als een bloed dorstige On-Dode, die zich laaft aan zwerverskindjes die 's nachts langs de straat slapen. Haar ontzette vrienden stem men in met het oordeel van de ervaren Kwaadbestrijder Abra ham van Helsing dat hier slechts één remedie baat. Tijdens een plechtige bijeen komst op de begraafplaats wordt 'het ding dat Lucy heet' aan zijn einde gebracht. Het is Lucy's verloofde, die eigenhan dig de houten staak door het hart drijft, terwijl de rest van het gezelschap uit een gebedenboek voordraagt. Vaticaanstad - Onbekenden hebben een hand ontvreemd van een. marmeren beeld van Petrus in de Sint-Pieterkerk. Het gaat om de hand waarin Petrus de sleutels van de he melpoort vasthoudt. Het beeld van Petrus, door katho lieken beschouwd als de eer ste paus, is toegeschreven aan Amolfo di Cambio. Leven en doo ■n de letterei „Het ding in de lijkkist kr(0 de en een verschrikkelijke bloedstollende kreet klonl tussen de geopende rode pen. Het lichaam trilde ei derde en schokte in wilde men. De scherpe witte tai klemden op elkaar tot de waren stukgesneden en d mond was bedekt met eei schuim. Maar Arthur aan geen moment. Hij geleek gestalte van Thor, terwijl! arm steeds weer ophief ei dalen, en dieper en diepe genade-schenkende staal binnen dreef, tussen het! dat rondom uit het doorb hart opwelde en opspron zijn grimmige gezicht lee heilige plicht te schijnen.' enkele slagen en spasmei dan is Lucy verlost, en lig weer in haar tombe, zoaï tijd werkelijk was, 'met h zicht van ongeevenaarde heid en puurheid'. Ja ja, heilige plicht en onj naarde puurheid. Het isi onderdeel van de horroit i geweest en geworden, da bestrijding van het onvcx bare Kwaad gepaard gaal hoogst religieuze inzet. 1 i griezelen, en God doet ni i' figurant Uitiendelijk gaan de vriei E gezuiverd en gezegend n i ten, de frisse morgen in. 11 hebben ze nog even haai erafgezaagd en de mond knoflook gestopt. Wantt B hoort dat nu eenmaal bi On-Dode. Dag Lucy! 5 theater recensie 1 Susanne Lammer Voorstelling: The Buddha Fai Growing up in Public. Met D Bruin, Marcel Faber en Paul v Gezien: 13/3, Leidse Schouwbi zien: 29/3, Parktheater Alphei door Rody van der Pols oeostgeest - Ze hebben menig filmmaker tot groot spektakel ge ïnspireerd: de gladiatoren. Maar wie denkt door films als 'Sparta- cus' of'Gladiator" een natuurge trouw beeld te hebben van wat zich in het Colosseum afspeelde, komt bedrogen uit. In werkelijk heid was dit populaire Romeinse vermaak nog vele malen gruwe lijker, zo toont Oegstgeestenaar Fik Meijer in zijn boek 'Gladiato- Zijn interesse voor het onder werp ontstond tijdens een ver blijf in Rome, vertelt Meijer, als docent Oude Geschiedenis ver bonden aan de Universiteit van Amsterdam. „Omdat het onder zoek dat ik daar zou verrichten absoluut niet wilde vlotten, zat ik elke middag in het Colosseum wat te mijmeren. Ik vroeg me af hoe ik me zou hebben gedragen als ik naar al die gruwelijkheden had gekeken. Zou ik me hebben laten meeslepen door de sfeer en toejuichingen? Of zou ik zijn overmand door walging?" Op zoek naar het antwoord bracht Meijer alle facetten van dit bloedige volksvermaak in kaart Vermaak waaraan miljoe nen mensen zich tussen 264 voor en ongeveer 400 na Chris tus moeten hebben vergaapt. Wie waren de gladiatoren? Hoe zag hun leven eruit? Wie zat er op de tribune? En wat gebeurde er met al de lijken en kadavers die na een dagje Colosseum to- rfenhoog opgestapeld lagen? Dat dit een schokkend groot aantal moet zijn geweest, bewijst het dagprogramma dat Meijer in zijn boek beschrijft. „De sfeer in het Colosseum had bij het ochtendgloren al iets angstaanjagends. Terwijl dui zenden toeschouwers hun plaats zochten, klonk uit de kooien onder de arena het ge trompetter van olifanten, het ge huil en geblaf van honden en Fik Meijer: „Ik vroeg me af hoe ik me zou hebben gedragen als ik naar al die gruwelijkheden had gekeken." Foto: Hielco Kuipers wolven en het gebrul van leeu wen en tijgers. Dan kwam het moment dat de liftkooien wer den opgehesen en de dieren uit hun kooien de smalle gangen in liepen die eindigden bij de toe gangsluiken in de arena." Enkele seconden later zouden de luiken openzwaaien, waarna de dieren in paren de arena in stoven. „Bij dat eerste onderdeel ging het om de spectaculaire combinaties", legt Meijer uit. „Een beer tegen een stier, een luipaard tegen een olifant, een leeuw tegen een buffel,-noem maar op. Alleen dit onderdeel was al ontzettend kostbaar, om dat de meeste van deze dieren per schip uit Afrika of Azië aan gevoerd werden." De 'dierenacts' stonden de hele ochtend centraal. Een vast on derdeel was ook het 'jagen'. Ga zellen, pauwen en hazen, maar ook beren, tijgers en luipaarden stroomden de arena binnen, die in een mum van tijd in een bloedrode vlakte veranderde. „In zijn zucht naar spektakel ging keizer Septimius Severus zelfs zover, dat hij een complete schipbreuk ensceneerde. De he le boot was gevuld met dieren, zo'n vierhonderd in totaal, die naar buiten stroomden zodra de boot openklapte." Het ochtendprogramma werd besloten door de bestiarii, krij gers die het opnamen tegen leeuwen, tijgers en beren, waar na het tijd was voor de pauze- act. „In tegenstelling tot wat je zou verwachten, was dat niet het moment om even bij te ko men", zegt Meijer. „Integendeel. Het was tijd voor de executies en verkrachtingen. Volgens de filosoof Seneca behoorde dit tot het meest vreselijke wat een mens kon overkomen." Ook hier verloren de Romeinen het showelement niet uit het oog. Naast de 'normale execu ties' door het zwaard, vuur, kruisiging of wilde dieren werd het bloedbad vaak in de vorm van een mythe gegoten. De dood van Orpheus bijvoorbeeld, de tragische held die door Thra- cische vrouwen aan stukken werd gereten. Meijer: „In de are na werden de waanzinnige vrouwen vervangen door wilde dieren, die opsprongen naar de aan een rots opgehangen 'Or pheus'." Pas daarna kwam het hoofdon derdeel: de gladiatorengevech ten. Vaak waren krijgsgevange nen en ter dood veroordeelde slaven al zo'n twee jaar aan het trainen in de gladiatorenschool voordat hun eerste gevecht aan brak. Het geldbedrag dat de winnaar in het vooruitzicht ge steld kreeg, was ongetwijfeld een stimulans om op het scherpst van de snede te strij den. Op den duur kon een gla diator zichzelf met het gespaar de geld vrij kopen. „Hoewel dat voor weinigen was weggelegd. Gemiddeld vocht een gladiator zo'n tien keer voordat hij het loodje legde. Om je vrij te kun nen kopen, moest je toch heel wat vaker overleven. In tegenstelling tot wat in de film 'Gladiator' wordt gesugge reerd, groeiden de gladiatoren vrijwel nooit uit tot volkshelden. Meijer: „Het bleven slaven en ter dood veroordeelden, de laag ste sport op de sociale ladder" Toch schijnen gladiatoren geen Russell Crowe als gladiator in de gelijknamige speelfilm. In werkelijkheid was dit populaire Romeinse vermaak nog veel gruwelijker. Foto: AP/Dreamworks gebrek aan vrouwelijke belang stelling te hebben gehad. „Er zijn vele inscripties gevonden van vrouwen die verliefd op hen waren geworden. Waarschijnlijk is dit ook de reden waarom vrouwen in de hoogste ring van het Colosseum zaten, nog boven het gewone volk: op die manier kon er geen oogcontact plaats vinden." Met nadruk bestrijdt Meijer de populaire opvatting dat gladia torengevechten slechts volksver maak - 'brood en spelen' - wa ren. „Niet alleen het plebs zat op de tribune, maar ook de kei zer, de senatoren, de elite kort om. De Romeinse maatschappij was doortrokken van geweld. Zo is Rome groot geworden. Door het voeren van ongekend wrede oorlogen." Om die reden weigert Meijer een moreel oordeel te vellen over de gladiatorengevechten. „Het is natuurlijk heel gemakke lijk om dit fenomeen vanuit je luie stoel te veroordelen. Ik ben opgegroeid in een veilige, be schaafde samenleving. Maar wat als ik was opgegroeid in een maatschappij waar het recht van de sterkste geldt, een sa menleving doordrenkt van ge weld? De gladiatoren vochten zoals een Romeinse soldaat hoorde te vechten: dapper, zon der mededogen en met doods verachting. Wat dat betreft was de arena het verlengstuk van het slagveld." 'Gladiatoren', Fik Meijer, Athe- naeum-Polak Van Gennep, 19,95 euro. Fik Meijer signeert morgen tussen 13.00 en 14.00 uur zijn boek bij de Rijnlandse Boekhandel, Lange Voort 35-37 in OegstgeesL Dinsdag 25 maart houdt hij om 20.15 urn- een lezing in het Gemeente Centrum, Lijtweg 9 in Oegst- 'The Buddha Family' naam die niet meer I past. Het zou een stul over het huishouden va milie Boeddha, maar up in Public speelt een s de broosheid van facad hoe twee, zo op het oog, getrouwde mensen v vernietigd worden. He heeft Daphne de Bruin wel de tekst schreef als speelt, van Pinter overge In het design-huweliik ongrijpbare en onbej derde in boeddhistisch kengewaad binnen, hoogdravende teksten tussen man en vrouw vrouw raakt buiten man buiten spel en de tende derde blijft buiti De cynische boodscha tuurlijk, dat je het mak zin krijgt als je handig weet te maken van hoe de wereldbeschouwing er altijd wel een een stommeling te vim zich daardoor in de 1 leggen. Paul van Soest speelt dl (noem mij maar Monk) je in eerste instantie aai een serene glimlach, I vervormt allengs tot e« grijns. Zijn oosterse v verduisteren het zicht o| kelijkheid, verbloemen) pulaties en het misbru van de situatie maakt al is hij nog zo'n ona schoft, net stel was wel] hun vernietiging. En d het lastig werkelijk meti nages mee te voelen, daar ze, in hun symbii karikaturaal neergezet v Noch Marcel Faber, die lerige hystericus neer Daphne de Bruin lijken niet in een vorig leven lukkige relatie van dicl gemaakt te hebben, en dat de kleine rimpeltje ogen als diepe wallen, die opgevuld moet v vanaf net begin al te o1 rend aanwezig. En di vrouw zich verleiden e dood te hongeren. En nik, die trekt, na in alle te zijn bevredigd, eei pak aan en de deur d feen speld tussen te 1 lopt als een bus, je h kunnen verzinnen. En probleem. Want wa moderne leerstukken zo voorspelbaar en fan Foto: ANP/Ed Oudenaarden. Rotterdam - Het lachen is Nic ci Gerrard nog niet verleerd. Zittend in een 'harnas', vanwe ge beschadigde ruggenwervels door een val van haar paard, te kende de schrijfster bij de Bij enkorf in Rotterdam haar boek 'De Onderstroom'. Met 'De On derstroom' schreef de vrouwe lijke helft van het vermaarde schrijvers echtpaar Nicci- French haar eerste 'soloroman'. noordwuk - Hein Verkade en Connie Eichelsheim hebben gisteravond in Noordwijk de Jan Kloosprijs gekregen. De jaarlijkse prijs werd hen toege kend voor hun inspanningen om de Noordwijkse historie uit te dragen. Hein Verkade begon 22 jaar geleden met de organi satie van historische wandelin gen door de kustplaats. Later voegde Eichelsheim zich bij hem, die groepen in het Duits of Engels én in klederdracht rondleidde. De wandelingen trekken niet alleen toeristen, maar ook Noordwijkers zelf. den haag - Hans Dijkstal is de nieuwe bestüursvoorzitter van het Nederlands Fonds voor de Film. Het bestuur van het Film fonds had de oud-vice-premier voorgedragen als opvolger van Felix Rottenberg, vanwege zijn grote bestuurlijke ervaring en zijn affiniteit met het culturele leven. Naast zijn politieke func ties heeft Dijkstal een ruime er varing in het culturele veld. Zo is hij vice-voorzitter van de Stichting Aanmoedigingsfonds voor de Kunsten, bestuurslid van Toneelgroep De Appel, jazzrecensent voor het Financi eel Dagblad en een niet onver dienstelijk saxofonist. door Theo de With zwammerdam - De tv-registratie van het nieuwjaarsconcert van het Jostiband Or kest is genomineerd voor de Gouden Roos, de hoofdprijs van het jaarlijkse prestigieuze televisiefestival in Montreux. Het programma 'De Jostiband in Ahoy" dingt mee in de categorie muziek. Orkestleider Wim Brussen uit Alphen aan den Rijn maakte het nieuws woensdag avond bekend bij de repetitie van de Jostiband. Het orkest repeteert wekelijks op het terrein van De Bruggen in Zwam merdam, waar ook een groot aantal le den van het uit verstandelijk gehandicap ten bestaande muziekgezelschap woont. „Het werd met gejuich ontvangen", zegt Brussen. „Eén orkestlid reageerde door te zeggen dat het niet meer dan terecht was. 'Het was toch ook een kei van een programma'." In het kader van zijn 35-jarig bestaan gaf het Jostiband Orkest in december een nieuwjaarsconcert in het Rotterdamse Ahoy'. Artiesten als Ruth Jacott, Frans Bauer, Karin Bloemen en Acda De Munnik werkten eraan mee. De NCRV zond het gala op nieuwjaarsdag uit. Er keken anderhalf miljoen mensen naar. Inmiddels is het concert op dvd uitge bracht. Het televisiefestival van Montreux vindt in mei plaats. „Dat deze registratie was ingezonden, wist ik niet eens", vertelt di rigent Wim Brussen. „Ik heb ook geen idee of wij enige kans maken op die prijs. Ik ken de concurrentie niet. Wel weet ik dat wat wij met verstandelijk gehandi capten doen elders in Europa nog altijd als heel bijzonder wordt ervaren. Wij stoppen ze niet weg, maar laten ze dat doen waar ze goed in zijn en plezier in hebben: muziek maken." Volgende week duikt het orkest de studio in om een cd met religieuze muziek op te nemen. Bij uitgeverij Kok in Kampen verschijnt in mei een boek over de Josti band. Het is geschreven door Hans Sleeuwenhoek. Hij is een jaar lang met de gehandicapte muzikanten opgetrok ken en beschrijft hun leven. muziek recensie Rob Musters Concert Ladysmith Black Mambazo. Gezien: 13/3, Chassé Theater, Breda. Nog te zien o.a.: 21/3, Stadsgehoorzaal Leiden; 24/3, Carré Amsterdam. Al is het dan honderd jaar gele den. Het is toch mooi om te merken dat de ooit zo oorlogs zuchtige Zulu-krijgers ook maar een klein hart hadden. De a ca pellagroep Ladysmith Black Mambazo brengt de op de eeu wenoude tradities gebaseerde Zulu-liederen als een bood schap van vrede. De vocale mu ziek van de keihard gedrilde soldaten uit de 19de eeuw - be gin 20ste eeuw weer opgepikt door diamantmijnwerkers - klinkt in de versie van Joseph Shabalala en zijn familieleden en vrienden als uiterst verzorg de, haast meditatieve muziek. Hoe wonderschoon deze pure composities ook mogen zijn, zonder het succesvolle Grace- land-album uit 1986 van Paul Simon had het tienkoppige ge zelschap nu hoogstwaarschijn lijk geen wereldtournee afge werkt. En dat zou doodzonde geweest zijn, want de zang groep steekt in blakende vorm. Het hoge niveau dat het gezel schap midden jaren tachtig tentoonspreidde is zeventien jaar later ongewijzigd. De hese tenor van Joseph is nog steeds intact en de nieuwe bandleden zingen net zo gedisciplineerd als de oudgedienden. Hoewel de zangers op het podi um losjes en vrolijk overkomen en de danspassen naar believen kunnen worden ingevuld, staan de composities als een huis. Shabalala heeft zijn mannen gedrild als een ouderwetse Sha- ka Zulu en is zichtbaar de baas op het podium. Ritmische bas partijen waartussen zoet glooi ende middentonen voorzichtig hun weg zoeken en r&b-achtige trillingen overheen hinkelen, het klinkt allemaal even onbe rispelijk, gevarieerd en avon tuurlijk tegelijk. Waar a capella-muziek op cd al snel kan gaan irriteren of verve len, is daar in de theaterzaal geen sprake van. De bassen brengen de luisteraar in een aangename trance-sfeer, die zelfs dj Tiësto zou moeten aan spreken. Het is ook wonderlijk dat je na anderhalf uur luiste ren naar kunstig in elkaar ge vlochten stembanden geen mo ment behoefte hebt gehad aan drums, gitaren of blaasinstru menten. Ladysmith Black Mambazo be perkt zich niet tot lang uitge smeerde, hypnotische compo sities. De groep heeft ook enke le komische vertellingen in pet to, waarvan de humor ons wes terlingen helaas grotendeels ontgaat. Gelukkig is de schop voor de kont over de hele we reld goed voor een gulle lach. Naarmate het optreden vordert, draaien de heren wat vaker met hun achterste, gooien er steeds vaker soepele karatetrappen te genaan en maken er een soort familiefeestje van. Als het te dol wordt, grijpt Sha- Ladysmith Black Mambazo heeft geen mo ment behoefte aan drums, gi taren of blaas instrumenten. Foto: ANP/Ed Oudenaarden balala in, zet iedereen weer op zijn plaats en vouwt zijn han den. Tussen de Zulu-teksten maken enkele herkenbare woorden als 'Amen' en 'Halle lujah' duidelijk dat we hier met gospel te maken hebben. Als het optreden gevoelsmatig veel te snel is afgelopen, geeft een van de zangers uitleg. „Wij be staan als groep al vanaf 1960. We zijn oud en we zijn moe... Nou vooruit nog een liefdes liedje dan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10