ECONOMIE Einde Corus dichterbij Tous ensemble pour Gouden Gids bindt de strijd aan met het telefoonboek Breekbaar optimisme bij NS na miljoenenverlies Vertrouwen in topman Koersval sleurt winst Fortis mee Ahold al langer tanende Commissarissen houden rekening met ontbinden fusie KLM laat Amerikanen omboeken Luik pal achter staalarbeiders ilips schrapt Liooo banen irdam - Elektronicacon- phiüps schrapt dit jaar nog 1000 banen in vooral de ligde Staten. Het bedrijf de halfgeleiderfabriek in ntonio waar ongeveer 520 jen werken. Bovendien irijnen er ongeveer vijfhon- banen doordat de onder- ng bij de halfgeleidertak enter gaat werken. Eerder He het concern ai bekend e halfgeleiderfabriek in Al- erque dichtgaat. Daar ver en ongeveer 600 banen. )S hoopt dat de kwakke- i halfgeleiderdivisie in het i kwartaal van dit jaar winstgevend is. kensstapel jt snel terug aac Het varkensaanbod derland is tussen 1996 en 2002 met ruim vijf miljoen gedaald tot 19,6 miljoen, lar zal het aantal varkens ,6 procent dalen tot 18,5 >n. Dat blijkt uit cijfers van jductschappen Vee, Vlees ren (PWE). De verwachte ie van de varkensstapel ar is twee keer zo groot als jaar. Voornaamste reden e gestage daling zijn de ipregelingen van de over lie sinds 2000 van kracht tn en de omstreden afro- van de varkensrechten. reco alleen [abeljauw ifoort - Nutreco wordt na cse ruzie met de overige elhouders enig aandeel- er van het Noorse bedrijf ulture Norway (CCN) produceert jonge ge- te kabeljauwen die aan kers worden verkocht, ederlandse Nutreco is 's is grootste kweker van die sinds kort ook actief is [eelt van gekweekte kabel- De overige aandeelhou- i CCN zijn uitgekocht. ^ma voorzitter Fair Wear donderdag 13 maart 2003 door Frans van den Berg haarlem - De Gouden Gids gaat in Nederland de aanval openen op het telefoonboek. Naast de bedrijveninformatie (de gele pagina's) wor den ook alle particuliere telefoonnummers (op witte pagina's) in het boekwerk opgenomen. Ook de internetsite wordt uitgebreid. Dat kondigde moederconcern VNU gisteren aan tijdens de presentatie van de jaarcijfers. „In Nederland stropen we onze mouwen op voor een concurrentieslag met Telemedia. In de Gouden Gidsen gaan we rond septembe r/oktober ook witte pagina's introduceren. Daarmee brengen we dan net als de concur rent een volledig product. We gaan daar met veel mankracht en geld tegenaan. Hoe precies kunnen we niet zeggen, maar we steken er zes tot acht miljoen euro in", lichtte bestuurs voorzitter R. van den Bergh een tip van de sluier op. De traditionele telefoonboeken van KPN heb ben de afgelopen jaren ook al bedrijvenwijzers gekregen. Daarnaast heeft KPN inmiddels Telemedia verkocht, waardoor de concurren tie groter wordt. Voor de internetactiviteiten is de Gouden Gids al eerder een samenwerking met Ilse Media aangegaan. De Gouden Gidsen divisie werd het afgelopen jaar uitgebreid naar Ierland. Dit jaar worden nieuwe aankopen niet uitgeslo ten, maar de prioriteiten op het gebied van overnames liggen bij de divisie Media Measu rement en de vakbeurzen en vooral op het te rugbrengen van de schuldenlast. De vakbeurzen wisten de resultaten van de di visie Business Information het afgelopen jaar nog op te krikken. De vakbladen hadden te lij den onder de economische crisis, waardoor aanzienlijk minder advertenties werden ge plaatst. „Intermediair heeft ongelooflijk gele den en voorlopig blijft herstel nog uit. Wel hebben we het blad totaal veranderd. Verder heeft ons aandeel in de Jaarbeurs het goed ge daan. Voor het hele concern willen we meer een kruisbestuiving tussen de vakbladen, beurzen en marketingactiviteiten. Het koppe len van bestanden kan nieuwe producten op leveren. In Amerika willen we de kijkcijfers en de marketing meer koppelen. Dat we straks weten waar mensen naar kijken en wat ze ko pen", legde de bestuursvoorzitter de strategie uit. De nieuwe strategie heeft het Haarlemse con cern geen windeieren gelegd. De kranten, tijd schriften en uitgeverij zijn ingeruild voor meer marketing (vooral AC Nielsen) en kijkcijferacti viteiten (met name Nielsen Media). Grote meerjarencontracten met Procter Gamble en tv station NBC tonen aan dat het de goede kant op gaat. De winst uit de gewone bedrijfs voering steeg met negen procent tot 452 mil joen euro. De nettowinst bleef op 170 miljoen euro steken. Voor dit jaar is Van den Bergh op timistisch, maar cijfers durft hij niet te noe men gezien de onzekere situatie, waarmee hij doelde op een naderende oorlog en de econo mische malaise. De dure dollar zal de winst dit jaar drukken, omdat immers meer dan de helft van de omzet uit de VS komt en de VNU cijfers in euro's worden uitgedrukt. Daar staat wel weer tegenover dat een groot deel van de schulden en rente ook in dollars worden be taald. - Oud-staatssecre- bema van Economische begint 17 maart als be- jvoorzitter van Fair Wear 3Ö lation, een organisatie erantwoorde kledingpro- in hoofdzakelijk Azië en iuropa. De organisatie is itiatief van vakbonden, chappelijke organisaties kledingbranche in Neder- )e Fair Wear Foundation ileert of deelnemende be- zich houden aan een 82 ;scode. De fabrikanten door de gedragscode rbeeld geen kinderarbeid ingarbeid laten verrich- H oenen voor ronics-bestuur De vertrokken be- Iers van Getronics krijgen nen mee. Oud-bestuurs- tter P. van Voorst en oud- ieel directeur J. Docter ngen samen 3,6 miljoen an ontslagpremie en lenbetalingen. Dat staat jaarverslag van Getro- )aamaast kosten beide het ICT-bedrijf nog eens Ijoen euro bruto voor het :helden van rentevrije le- in verband met aande- ies. Het totale bedrag van ljoen euro voor de ge en opgestapte bestuurs- swel aftrekbaar van de ng, zo meldde Getronics. ef met $troom rituurvet Elektriciteitsleveran- ectrabel Nederland gaat menteren met frituurolie t als bron voor het op- nvan duurzame energie, .entrale Harculo bij Zwol- dt in mei gedurende vier een proef met de rest- gedaan. Voor Electrabel land is het de eerste proef (ze duurzame energie- In het buitenland is al Tvaring met deze vorm ïurzame energie. Electra- eft hoge verwachtingen proef en wil bij succes ireel de olie en vetten ge- bij het opwekken van me energie. ing verder nieuw toestel - Boeing heeft de keling van een toestel ngeafstandsvluchten De Amerikaanse vlieg- üwer had het werk aan •200LR stilgelegd na de itische aanvallen in sep- T 2001 op de Verenigde Door de terreur was de 'aar vliegtuigen drama- igezakt. De nieuwe imoet non-stop vluchten •000 kilometer kunnen '■De 777-200LR kan 301 Iers meenemen. Het eer stel wordt begin januari de Pakistaanse lucht- 'aatschappij Pakistan In- onal Airlines geleverd. door Pieter van Hove Amsterdam - De Nederlandse commissaris sen van Corus houden steeds nadrukkelijker rekening met een ontvlechting van het Brits- Nederlandse concern. De commissarissen wil len niet dat het oude Hoogovens wordt ver zwakt door de verkoop van de aluminiumver- werkende activiteiten. Ze zijn bang dat de op brengst in Groot-Brittannië in een bodemloze put terechtkomt. Dat bleek gisteren bij de Ondernemingska mer van het gerechtshof in Amsterdam. Het Britse moederbedrijf van Corus probeerde in een spoedprocedure de verkoop van de alumininiumtak, uitgezonderd de smelterij- en in Delfzijl (Aldel) en het Duitse Voerde, af te dwingen. De Nederlandse commissarissen en ook de centrale ondernemingsraad in IJmuiden verzetten zich daartegen. In Amsterdam bleek dat de hoogste Corus- baas, T. Pedder, de afgelopen maanden heeft geprobeerd in persoonlijke gesprekken met L. Bemdsen, voorzitter van de raad van commissarissen van Corus Nederland, uit de ontstane impasse rond de verkoop van de aluminiumtak te komen. Zo vroeg de Brit op 4 december van het af gelopen jaar de Nederlander wat hij zou moeten doen om de commissarissen aan zijn kant te krijgen. Dergelijke verzoeken deed Pedder ook op 21 januari tijdens een ontmoeting op Schiphol en enkele weken later op het Spaans vakantieadres van Bemdsen. 'Leo, help me!", vroeg de hoogste bestuurder tijdens één van die bijeenkom sten aan Bemdsen. Die toonde de hoogste man van het staalbedrijf een stukje papier met daarop de voorwaarden. Uiteindelijk werd besloten om de Neder landse Investerings Bank (NIB) een rapport te laten opstellen onder welke voorwaarden Corns Nederland alsnog zou kunnen in stemmen met de verkoop. De NIB kwam onder meer met het voorstel om Corns Ne derland de bevoegdheid te geven om geld in de vestiging in IJmuiden te investeren. Daarnaast werd in de nota met grote lijnen gesproken over een nieuwe reorganisatie in het Verenigd Koninkrijk. Vorige week onderhandelden de partijen over de uitkomst van het NIB-voorstel. Over de status van dit gesprek zijn blijkbaar mis verstanden ontstaan: Het concembestuur had de indruk dat een akkoord in het ver schiet lag, maar achteraf bleek dat er geen sprake was van een bindende afspraak. Tij dens een afgelopen weekeinde gehouden marathonvergadering van de raad van com missarissen van Corns Nederland werd met meerderheid van stemmen besloten de ver koop niet door te laten gaan. Pedder, tevens lid van deze raad van commissarissen, was als enige tegen. Direct daarop daagde het moederbedrijf de commissarissen van Corus Nederland en de centrale ondernemingsraad van de Neder landse dochter voor de rechter. Doel van de rechtszaak was voor Corus om de verkoop van de aluminiumpoot aan het Franse Pe- chiney alsnog door te drukken. Dit moet vandaag zijn gebeurd, aangezien dan de dead line voor een definitief akkoord met de Fransen is verstreken. In dat geval moet Co rus een boete van twintig miljoen euro beta len. Vandaar dat Corus gisteren voor de rechter om schorsing vroeg van de drie Nederland se commissarissen voor één dag, namelijk vandaag. Het vierde lid, dezelfde Pedder, kan dan de verkoop instemmen. Beide partijen stonden op sommige punten lijnrecht tegenover elkaar. Raadsman R. Hermans hekelde namens Corus de handel wijze van de raad van commissarissen. „Het lijkt erop alsof zij zelf de strategie van het concern wil bepalen. Dat gaat veel te ver." Advocaat M. den Boogert van de commissa rissen stelde daarentegen dat het niet ver antwoord is Corus Nederland te verzwakken door de winstgevende aluminiumactivitei- ten te verkopen en daarmee de vooruitzich ten en het voortbestaan van de onderne ming te schaden. Toch nog 'goede prestaties in zeer moeilijk jaar' utrecht/anp - Fortis heeft in 2002 een nettowinst geboekt van 532 miljoen euro. Het jaar daarvoor schreef de bankverze keraar nog een winst van 2,6 miljard euro in de boeken. De forse daling van het resultaat is het gevolg van de koersval op de aandelenbeurzen. Fortis sprak vanochtend niette min van goede prestaties in een zeer moeilijk jaar. De winstval viel mee ten opzichte van marktverwachtingen. Het bedrijf vindt de uitkomsten voldoende om een onveranderd dividend te kunnen voorstellen. De nettowinst leed onder de uit zonderlijke daling van de aan delenmarkten. Hoe de externe omstandighe den zich in het nieuwe jaar uit eindelijk zullen ontwikkelen, vindt het concern moeilijk in te schatten. Fortis houdt zich daar om verre van een verwachting voor dit jaar. Operationeel bleef Fortis goed overeind. Het netto operationele resultaat kwam op 2,2 miljard uit, 2 procent minder dan in 2001. In het bankbedrijf, goed voor 60 procent van de con- cemwinst, ging dit resultaat (na gerealiseerde meerwaarde maar voor waardevermindering van de aandelenportefeuille) met 7 procent omhoog. Dat was voor al te danken aan een sterke da ling van de kosten en een goed risicobeheer. Daardoor kon de toevoeging aan de voorziening voor kredietrisico's met 8 pro cent naar beneden tot 613 mil joen euro. Het netto operationele resultaat van het verzekeringsbedrijf daalde met slechts 10 procent. De waarde van de aandelenpor tefeuille kwam voor het eerst in de geschiedenis van Fortis on der de aanschafwaarde terecht. Het concern heeft het verschil van de winst afgetrokken. De solvabiliteit, die de dekking van de financiële verplichtingen weergeeft, bleef hoog en lag 81 procent boven het wettelijke mi nimum. Fortis gebruikt zelf ech ter hogere maatstaven. De sol vabiliteit ligt daar nog altijd 14 procent boven. De totale baten van het bankbe drijf na aftrek van rentelasten, zakten met 6 procent naar 7,8 miljard euro. De kosten daalden met 9 procent. De personeels kosten gingen met 3 procent omlaag door het vertrek van 2500 medewerkers. In het verze keringsbedrijf bleef het premie inkomen stabiel op 21,6 miljard euro. De kosten namen hier met 3 procent toe. door Richard Mooyman Amstelveen - Amerikaanse KLM-reizigers mogen gratis hun reis uitstellen zodra er oorlog uitbreekt in Irak. Dat heeft de Amerikaanse KLM-partner Northwest Airlines aangekon digd. Alle grote vliegmaatschap pijen in de VS hebben nu hun reisvoorwaarden versoepeld om te voorkomen dat het aantal boekingen verder daalt. Veel Amerikanen zien vanwege de oplopende spanningen af van internationale reizen. De KLM overweegt ook de reisvoor waarden te versoepelen voor passagiers in Europa, aldus een woordvoerder. De KLM wil daarover eerst met andere Euro pese vliegmaatschappijen af spraken maken. luik - Volgens de politie waren het ruim 35.000 be togers, volgens de vakbonden meer dan 50.000. Hoe dan ook was de demonstratie, gisteren, tegen de teloorgang van de Luikse staalindustrie, de grootste manifestatie sinds i960 in de Waalse indu striestad. Studenten, winkelpersoneel, buschauf feurs, politici, onderwijzers en zelfs agenten gingen de straat op voor de 'metaio's' van Cockerill Sam- bre. Staalconcern Arcelor kondigde eind januari een investeringsstop aan voor de hoogovens van Ou- gree en Seraing in Wallonië. Gevolg van dat 'u'it- doofscenario' is dat de fabrieken in 2005 en 2006 hun poorten sluiten. Ruim 2.000 mensen dreigen hun baan te verliezen. Indirect staan nog eens vijf duizend banen op de tocht. Foto: Belga/Benoit Doppagne Dienstverlening aangetast bij schrappen tariefstijging door Dylan de Gruijl utrecht - Bij de presentatie van de jaarcijfers straalde de NS-di rectie gisteren voorzichtig opti misme uit. In 2002 reden de trei nen iets beter op tijd en werden stations wat veiliger en schoner. Zelfs het recordverlies van 69 miljoen euro van het reizigersver- voer - tegen 1 miljoen euro in 2001 - werd genuanceerd. De NS menen het dieptepunt te hebben bereikt. Toch bleef het optimisme breekbaar. Het kort geding van vandaag wierp zijn schaduw vooruit. Minister De Boer (ver keer) heeft de Haagse rechter in geschakeld om de prijsverho ging van het treinkaartje met 4,15 procent in juli te voorko men. Volgens hem halen NS een truc uit door de tarieven in een jaar twee keer te verhogen. Topman Veenman waarschuw de. De extra inkomsten - oplo pend tot vijfhonderd miljoen euro in zeven jaar - zijn volgens NS keihard nodig om de dienst verlening voor de reiziger te waarborgen. NS zeggen de kos ten niet te kunnen opvangen. Er verdwijnen al 1240 arbeidsplaat sen. Als de rechter de tariefsver hoging verbiedt, waarschuwde Veenman, 'zitten we met een probleem'. Overigens duurt het nog zeker De Ruiter valt Van der Hoeven af NS-directie krijgt riante bonus voor rampjaar NS-bestuursvoorzitter A. Veenman. Foto: ANP/Toussaint Kluiters vier jaar voordat het reizigers- vervoer het verlies heeft wegge werkt, ook met de dubbele prijs verhoging. De tegenvaller komt vooral door de fors hogere sala riskosten. In 2002 werden 630 extra machinisten, conducteurs en monteurs aangenomen. Ook steeg de infraheffing, de huur voor gebruik van het spoor, met ettelijke miljoenen. Verder zijn de slechte resultaten te wijten aan 'reputatieschade', weet commercieel directeur Meerstadt. „Uit onderzoek blijkt dat mensen minder geneigd zijn de trein te nemen." De NS gaan ervan uit dat het aantal reizigers dit jaar stabiel blijft. Vooral door het verlies van het reizigersvervoer daalde de net towinst van het NS-concem tot 46 miljoen euro, een halvering ten opzichte van 2001 (88 mil joen euro). In dat jaar nam de winst ook al met de helft af. Be heer en ontwikkeling van sta tionslocaties draaide wel goed in 2002. Het bedrijfsresultaat steeg met 24 miljoen euro, tot 62 miljoen euro. Veenman concentreerde zich gisteren op de lichtpuntjes. Rei zigers blijken over het algemeen tevreden over de informatie voorziening. Behalve bij grote De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft vorig jaar een riante bonus gekregen voor haar prestaties in het rampjaar 2001. Dat vermeldt het jaarver slag over 2002 van het bedrijf. In het NS-rampjaar 2001 ont aardde het treinverkeer gere geld in een complete chaos door wilde stakingen van rij dend personeel. Nog steeds kampt het bedrijf met de na weeën van de keiharde protes ten tegen het gehate 'rondje om de kerk'. Het reizigersver voer leed dat jaar voor het eerst verlies van een miljoen euro. De winst van het concern hal veerde. Toch heeft financieel storingen. „Dat verbeteren wordt onze hoofddoelstelling in 2003." Verder steeg de punctualiteit. Gemiddeld reed 81,2 procent van de treinen op tijd, een mini male stijging van 1,3 procent vergeleken bij 2001. „Het spec taculaire zit 'm in de ombuiging van de negatieve spiraal", aldus Veenman. Eind dit jaar willen NS 150 extra treinen inzetten, dat betekent 10.000 meer zit plaatsen in de Randstad en rond Eindhoven. Probleem blijft het achterstal ling onderhoud aan het spoor. De fel miljoen euro die het ka- directeur M. Niggebrugge over 2001 een bonus gekregen van bijna 87.000 euro. Commerci eel directeur A. Meerstadt ver diende door zijn kortere diensttijd minder extra: ruim 19.000 euro. Topman A. Veen man staat niet vermeld bij de bonussen. Hij is pas sinds 1 november vorig jaar in dienst. De bonussen zijn niet afhanke lijk van financiële prestaties. Ze zijn gerelateerd aan doelstellin gen als punctualiteit van de treinen, informatievoorziening aan reizigers en schone en vei lige stations. Op die punten scoorden de NS vorig jaar een fractie beter dan in 2001. binet - eigenaar van het spoor - er in steekt, is te weinig. Er is nog tenminste 57 miljoen euro extra nodig voor opknappen van seinen, wissels en rails. Ook rekent Veenman op de tweehonderd extra agenten bij de spoorwegpolitie die het vori ge kabinet heeft beloofd. NS wil len de agressie op stations in 3,5 jaar halveren. In 2002 werden met de politie successen ge boekt op de beruchte Flevolijn (Amsterdam-Lelystad), de Zoe- termeerlijn en op station Lely- laan waai een beveiligingsbe drijf surveilleert. Hilversum/ANP - De ontdekte malversaties binnen het Ahold- concem vormden niet de re den voor het vertrek van Ahold-bestuursvoorzitter C. van der Hoeven en financieel topman M. Meurs. De onregel matigheden bij de dochterbe drijven Disco (Argentinië) en het Amerikaanse US Foodser vice vormden voor de raad van commissarissen eerder de druppel die de emmer deed overlopen. Dat zegt waarnemend Ahold- topman H. de Ruiter, die voor dat hij insprong voor Van der Hoeven president-commissaris was van het supermarktcon cern. In een vraaggesprek met RTL Z verklaarde De Ruiter dat het vertrouwen in Van der Hoeven niet door 'één trigger of voorval' was geschonden. Volgens hem was er sprake van een opeenstapeling van zaken. Zo liep de reputatie van Van der Hoeven vorig jaar al deu ken op door winstwaarschu wingen en onduidelijkheden over de Amerikaanse verslag legging van de cijfers. Toen daar de huidige proble men bij kwamen, was voor de commissarissen de maat vol. Na een weekeinde van indrin gende gesprekken, vooraf gaand aan het persbericht van maandag 24 februari waarin Ahold de malversaties meldde, hadden volgens De Ruiter de gewezen Ahold-bestuurders het gevoel dat ze 'het vertrou wen van de financiële markten hadden verloren'. Wat volgde was hun vertrek. De bekentenis van De Ruiter dat Van der Hoevens imago al een langere periode aan het af bladderen was, is opmerkelijk. De president-commissaris sprak drie maanden geleden nog volmondig zijn vertrouwen uit in Van der Hoeven. De Ahold-topman, wiera positie toen al onder vuur k£van ana listen, kreeg van de raad van commissarissen het verzoek nog vijf tot zeven jaar aan te blijven. De Ruiter bevestigde verder de indruk dat de onregelmatighe den al langer bekend waren. Hij gaf wel voor het eerst een tijdsindicatie. Volgens De Rui ter hadden de problemen rond Disco al twee weken voor 24 fe bruari de aandacht. De vragen rond US Foodservice doemden daarentegen slechts enkele da gen daarvoor op. Momenteel zijn meer onaange name verrassingen niet aan de orde, aldus De Ruiter. „Op dit moment weet ik niet van een ander probleem." Dat betekent echter niet dat nieuwe lijken in de kast kunnen worden uitge sloten, zo benadrukte de inte rim-topman.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9