EU dreigt VS hand op knip te houden BUITENLAND 2 Zoran Djindjic, de man die voor zijn land stierf Amerika kan Moskou niet meer financieel chanteren Religieuze mentor Bush: God staat aan onze kant 'Chemische raket' Irak blijkt houten vliegtuig Raad New York komt met anti-oorlogsmotie etsporen van 1,000 jaar oud tNAPOLis Wetenschappers ien op de helling van een tre vulkaan in Zuid-Italië siliseerde voetsporen ge len van tussen de 325.000 15.000 jaar oud. De bevin- jn staan vandaag in het [ischappelijke tijdschrift re. Volgens de Italiaanse ischappers die de vondst n, rijn de voetsporen de ;e die ooit zijn gevonden laleolitische mensen, voor- ers van de moderne mens. i zeggen dat de vondst ig toevoegt aan wat we al n over de evolutie. Ze zou- illeen het bewijs vormen jen tocht van drie mensen, lang geleden. urgevecht Westoever ialem - Tijdens een vuur- cht gisteren op de Westelij- rdaanoever zijn een Israë- t militair en een Palestijns od. Het Israëlische leger iet dorp Saida binnenge- en om vijf Palestijnen te teren. Het leger heeft in rige dorpen nog eens f Palestijnen opgepakt. iland sluit nreactoren n - Rusland gaat drie eactoren ontmantelen, die nium voor militaire doel- n kunnen produceren. De ikanen zullen de Russen n bij de vervanging van de uren door energiecentrales ssiele brandstof gebrui- )it meldde het Oostenrijk sbureau APA gisteren. De ikaanse minister Abraham nergie en zijn Russische a Rumyanzev tekenden rer een akkoord. Iken woedend lEuropese Unie iul - Turkije en Turks 1-Cyprus zijn kwaad op de >ese Unie. Aanleiding is de aak van een EU-woord- er dat Turkije na de toe- ig van Cyprus in 2004 ge- al worden als de bezetter en EU-lidstaat. Dinsdag kte topoverleg over de iging van Cyprus, waar- het vrijwel onvermijdelijk op 16 april alleen het ie deel van het sinds 1974 ieën gedeelde eiland een dingsakkoord met de EU tekent. Het Turkse 1-Cyprus blijft dan buiten terwijl het Griekse zui- 12004 lid wordt. irzitter RAI it al weer op De nieuwe voorzitter Italiaanse publieke om- Al, Paolo Mieli, heeft vijf oa zijn benoeming zijn ïl weer ingediend. Hij it gedaan om 'politieke mische redenen" zo hij gisteren in een brief Italiaanse parlement. 5 bronnen kwam Mieli in ring met premier Berlus- idat hij eigenhandig een directeur-generaal wil lemen. Eerder waren al men gerezen over zijn eisen en zijn eis dat twee n journalisten weer in werden genomen. voerd meisje weer terecht incton - Een Amerikaans feis negen maanden na intvoering nog geen 20 ki- ler van haar woonplaats ld teruggevonden. Na en- ips ontdekte de politie de fee Elizabeth Smart giste- leen voorstad van Salt La- v Het meisje bevond zich in man en een vrouw in lito. Volgens lokale media an een religieus fanati- ■e vroeger voor de familie f kluste. 2aeda leidt rouwen op' Het terreurnetwerk al- heeft een organisatie op- vrouwen die zullen ingezet bij zelfmoord en. De kamikazevrou- oi ouden zich voorbereiden jla >te aanslagen in de VS, uit voor de recente arrestatie ikele al-Qaeda-kopstuk- lat meldt de Saudische Asharq al-Awsat in een iew met ene 'Moeder van a'. die de leiding zou heb ber de strijdsters. donderdag 13 maart 2003 door onze correspondent Hetty van Rooij brussel-straatsburg - Als Ame rika op eigen houtje de aanval op Irak inzet, is Brussel waarschijn lijk niet bereid om diep in de geldbuidel te tasten voor de we deropbouw van het land. Dat verkapte dreigement uitte Chris Patten, Europees Commissaris voor buitenlandse betrekkingen, gisteren in het europarlement in Straatsburg. „Het zal moeilijker worden voor de EU om op grote schaal mee te doen aan herstelprogramma's na een oorlog die wordt gevoerd zonder steun van de VN, en met een verdeeld Europa", waar schuwde hij. Patten wilde zelf niet van een dreigement spre ken. Hij sprak van 'een simpele vaststelling van de feiten'. Maar het is opmerkelijk dat de Europees Commissaris zinspeelt op de mogelijkheid van minder financiële steun als de Amerika nen in Irak hun eigen gang gaan. Bij gebrek aan militaire macht is de geldbuidel is het enige drukmiddel waarover de Europese Unie beschikt. Volgens Patten zal het Europees Parlement, dat beschikt over macht als het over de EU-begro ting gaat, minder gauw klaar staan met de portemonnee als de legitimiteit van een oorlog in twijfel kan worden getrokken. Het feit dat de Amerikaanse overheid al contacten legt met Amerikaanse aannemers maakt de Europese goedgeefsheid vol gens Patten er niet groter op. De humanitaire hulp in Irak wordt nu al voor het grootste deel vanuit Brussel betaald. Brussel heeft vijftien miljoen eu ro direct beschikbaar voor noodhulp als de oorlog begint. Een bedrag van drie miljoen eu ro kan zonder moeite vrijge maakt worden. Als er meer geld nodig is, 'moeten we in onze re serves tasten', aldus een woord voerder van de Commissie gis termiddag in Brussel. Patten zei gisteren in Straats burg dat de Europese Unie door haar verdeeldheid in de kwestie- Irak een 'modderfiguur' heeft geslagen. „Dit is geen goede tijd voor mensen die denken dat de Europese buitenlandse politiek aan de grote landen overgelaten kan worden", zei hij. Hij merkte verder op dat het dreigement van Washington om desnoods alleen tot geweld over te gaan 'een gevaarlijk signaal uitzendt over de waarde die de VS hechten aan internationale verplichtingen' „Ik ben erg be zorgd over de gevolgen van een oorlog zonder VN-mandaat. Ik denk niet alleen aan de dood en de vernietiging die een oorlog zaaien, maar aan de potentiële schade aan bijvoorbeeld het ge zag van de Verenigde Naties, de NAVO en de transatlantische betrekkingen." In Bagdad zwoeren Arabische vrijwilligers gisteren dat ze tot de dood zullen vechten bij een aanval op Irak. Foto: Reuters/Goran Tomasevic door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland blijft zich ver zetten tegen een oorlog in Irak, maar de druk van Amerika groeit. Washington dreigt open lijk met economische sancties als president Poetin een veto uitspreekt over de nieuwe reso lutie. Die 'economische chanta ge' maakt vooralsnog weinig in druk op het Kremlin. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Alexander Versh- bow, laat er geen twijfel over be staan: Poetin moet op zijn tellen passen. Het afgelopen jaar is er grote vooruitgang geboekt in de betrekkingen tussen Moskou en Washington, maar een veto in de Veiligheidsraad kan alles weer ongedaan maken. De samenwerking in de energie sector, de steun voor Russische toetreding tot de wereldhan delsorganisatie WTO, de ophef fing van economische sancties: Washington zal alles nog eens tegen het licht houden. „Er zal schade zijn", voorspelt de am bassadeur in een interview op de voorpagina van Izvestia. „Heel jammer vinden wij dat." De nauwelijks verholen dreige menten schoten in verkeerde keelgat van enkele Russische politici. Parlementslid Loekin noemde ze 'zeer onaangenaam' en 'geen realistische bijdrage aan de discussie'. Ook ver woordde hij wat veel Russen vinden: Rusland heeft niets te ruggekregen voor de ruimharti ge steun in de strijd tegen het terrorisme. Veel sancties zijn nog steeds van kracht, de ge sprekken met de WTO verlopen moeizaam en de samenwerking in de olie-industrie is pril. Poetin zelf hield zich zoals ge bruikelijk op de vlakte. Hij laat het woord vooralsnog aan mi nister van buitenlandse zaken Ivanov, die met verve de rol van 'mister njet' speelt: Rusland wil geen militair ingrijpen, Rusland wil geen nieuwe resolutie, Rus land zal zich niet onthouden van stemming. Lange tijd werd Ivanov niet erg serieus genomen door Washington. Het Kremlin bepaalt de buitenlandse poli tiek, en niet het ministerie van Ivanov. En Poetin staat bekend als een pragmaticus waarmee zaken gedaan kunnen worden. Amerika richtte zijn pijlen dus op Frankrijk, want Rusland zou uiteindelijk wel overstag gaan. Het optreden van Ivanov is een doorzichtige poging om de prijs voor Russische steun op te drij ven, zo meenden analisten. Dat Poetin zich aansloot bij een ge meenschappelijke verklaring van Frankrijk en Duitsland te gen militair ingrijpen, leek in hetzelfde patroon te passen. Het kan nog steeds dat Rusland de zijde van Amerika kiest als de nieuwe resolutie wordt aange past, maar de twijfels nemen toe. In de Wall Street Journal zeiden Amerikaanse diplomaten dat Rusland 'niet meer op de knieën gaat'. Economische dreigemen ten maken weinig indruk. In het verleden kon Rusland amper zijn schulden afbetalen, en de economie leunde zwaar op kre dieten, maar die situatie is dras tisch veranderd. De kas van Moskou stroomt over van de oliedollars. Schulden worden versneld afgelost en van de diensten van het IMF maakt Rusland helemaal geen gebruik meer. De Amerikanen ondervinden dat er daardoor veel minder middelen rijn om Rusland on der druk te zetten, zoals dat Tur kije of Pakistan wel kan. Een fundamenteel probleem is bo vendien dat Rusland profijt heeft van een hoge olieprijs, ter wijl een Amerikaanse 'bevrij ding' van Irak juist tot prijsda ling zal leiden. En dan is er ook nog de druk van Duitsland, ver uit de belangrijkste handelspart ner. Bondskanselier Schroder hangt regelmatig aan de lijn met Poe tin, en als het moet vliegt hij voor overleg naar Moskou. Vooralsnog heeft dat meer effect gehad dan de aanpak van Bush. In hartje Belgrado huilt een man als het nieuws over de moord op Djindjic bekend wordt. Foto: AP/Enil Vas lans slagschip r Japanse zee Japan heeft een verken- j Khip naar de Japanse Zee ltd, mogelijk als reactie Jerichten dat Noord-Ko- 1 nieuwe ballistische ra- t voorbereidt. Het Japanse «ie van defensie meldde a8 dat een torpedojager, 1st met Aegis-radarsys- gaat patrouilleren in de e de twee landen van el- Eheidt. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Er moet gisteren ten minste één man zijn geweest aan wie het nieuws uit Belgrado een glimlach heeft ontlokt. Die man zucht in een Scheveningse cel. Slobodan Milosevic had alle reden om Zoran Djindjic, die voor zijn kantoor werd vermoord, te haten. Eerst had Djindjic hem in september 2000 van zijn troon gesto ten, en daarna had hij hem op het vlieg tuig naar Den Haag gezet. Djindjic was filosoof, zakenman en poli ticus. Hij hervormde de economie. Hij oogstte lof van het IMF. Hij sloot vrede met Kroatië. Hij maakte Servië weer res pectabel. Maar hij zal door de geschied schrijvers slechts om één daad worden herinnerd: de geruchtmakende uitleve ring van Milosevic aan het Joegoslavië- tribunaal. Die uitlevering was in strijd met de Servische wet, en werd door een advocaat niet helemaal zonder reden omschreven als 'je reinste kidnapping'. Of Milosevic ook de hand heeft gehad in de aanslag, zal moeten blijken. Maar on der rijn autoritaire regime was moord schering en inslag. Zeker duizend men sen werden in de jaren negentig uit de weg geruimd, van criminelen tot journa listen. Het meest prominente slachtoffer was Ivan Stambofic, ex-president van Joegoslavië. Hij werd ontvoerd toen hij bij zijn huis aan het joggen was, en ver dween voorgoed. Het gerucht gaat dat rijn stoffelijke resten in een pilaar van een brug bij Novi Sad ritten gemetseld. Maar met de moord op een regeringslei der slaagde Servië er gisteren in opnieuw geschiedenis te schrijven. Sinds de Twee de Wereldoorlog ging in Europa slechts één premier Djindjic voor: de Zweedse premier Olaf Palme, die vijftien jaar gele den in Stockholm werd vermoord terwijl hij naar huis liep. Er was een tijd dat Balkan-politici zelden in hun bed stierven. Tussen 1900 en 1914 werden op de Balkan zeven leiders ver moord, onder wie twee koningen, een koningin en twee premiers. Maar de poli tici in de regio hadden gehoopt dat zoiets voltooid verleden tijd was. Vojislav Kos tunica, voormalig president van de Joe goslavische federatie, zei: „Deze afschu welijke moord laat zien hoe weinig we hebben gedaan om de maatschappij te democratiseren." Kostunica was in de politieke arena de grote tegenstander van Djindjic. Hij was in alles diens tegenpool. Kostunica is ju rist, voor wie de letter van de wet heilig is. Als president was hij tegen de 'kidnap ping' van Milosevic. Djindjic was filosoof, die voor de goede zaak bereid was kort door de bocht te gaan. Toen hij iemand de trap op zag rennen, zei hij: „Hem wil ik als minister, hij neemt twee treden te- gelijk." Met het tempo waarin Djindjic het land weer internationaal aanzien verschafte, dwong hij alom respect af. De Europese Oost-Europa Bank in Londen noemde hem 'de beste post-communistische lei der van Centraal-Europa en de Balkan'. Djindjic beteugelde de inflatie, sloot ver liesgevende banken, bevroor ambtena rensalarissen, privatiseerde bedrijven, bracht de geldstroom uit het buitenland weer op gang. Hij werkte voor een maandsalaris van 300 euro, en betaalde rijn ministers de helft daarvan. Maar hij had weinig geduld met mensen die dwars lagen. Kostunica verloor zijn baan, toen de Joegoslavische federatie vorige maand werd begraven. Miroljub Labus, de vice-premier die hem durfde te bekritiseren, werd op een zijspoor geran geerd. En Mladjan Dinkic, de populaire directeur van de centrale bank, dreigde zijn baan te verliezen. Djindjic slaagde erin de economie te sa neren, maar faalde elders. De corrupte politie werd pas vorig jaar aangepakt, en er kwam een wet die informanten en ge tuigen betere bescherming bood. Maar de maatregelen kwamen te laat en waren onvoldoende. Er werden slechts 220 agenten wegens corruptie aangeklaagd, en geen enkele rechter. Soms werden maffiosi aangeklaagd, maar vrijwel niemand belandde achter de tralies. Een maffioso uit Belgrado werd 170 keer voorgeleid, maar ont sprong evenzovele malen de dans door getuigen en zelfs rechters te bedreigen. Geen van de ruim duizend afrekeningen uit de Milosevic-periode werd opgelost, en hetzelfde gold voor de vijftien maffia- standers van ingrijpen. „Wij, de Amerikanen, moeten ernstige schendingen van de mensen rechten aanklagen. In Frankrijk bijvoorbeeld, waar men tot voor kort mensen vervolgde zoals dat gebeurde tijdens het Vichy-regi- me." Met die uitspraak doelt Land op een speciale Franse commissie, die een zwarte lijst van religieuze sekten opstelde. Land riet zichzelf niet als een havik, maar als 'een duif, gewa pend met hulp uit de hemel', en beweert dat hij nooit een mens met meer integriteit heeft ont moet als Bush. „Er is geen enkel verschil tussen de publieke per soon en de privé-persoon. Er hangt niet de minste zweem van leugens rond hem, in tegenstel ling tot rijn voorganger, een ge boren leugenaar", aldus Land. parijs/washington - Richard Land, voorzitter van de ethische commissie van de Zuidelijke Baptisten, de grootste protes tantse kerk in de VS, vindt een oorlog tegen Irak een 'juiste en goede zaak'. Land wordt be schouwd als de religieuze men tor van president Bush. „God staat aan onze kant. God is tegen Saddam Hussein, die ti ran, die gek, die moordenaar", aldus Land in een interview met het tijdschrift Life. Volgens de vertrouweling van Bush heeft Amerika 'een unieke rol te ver vullen'. „Het brengen van vrede. Dat is wat wij gaan doen in Irak; het bevrijden van die arme drommels. Als wij hen die kans geven, rijn ze in staat om een vrij en waardig leven te leiden." Hij haalt ook uit naar de tegen- moorden van vorig jaar. De regering stel de een zwartboek op van de 52 misdaad syndicaten die Belgrado teisteren, maar geen van die bendes werd opgerold. Djindjic was zich zelf nog het meest be wust van zijn falen. Hij was niet het type van de treuzelaar. Toen hij in 2001 pre mier werd, besloot hij Engels te leren om buitenlandse gesprekspartners beter te woord te kunnen staan. Hij had maar één jaar nodig de taal vloeiend te leren, hetzelfde jaar waarin hij de economie sa neerde. Duits sprak hij al. De taal van Goethe had hij geleerd toen hij in Duitsland onder Jürgen Habermas filosofie studeerde. Dj indjic week in de jaren zeventig uit naar Duitsland, nadat hem in eigen land de grond te heet onder de voeten was ge worden. Hij had een petitie getekend te gen de wet die Josip Broz Tito president voor het leven maakte. Hij keerde terug toen het oude Joegosla vië in ontbinding raakte, stichtte de De mocratische Partij en voerde oppositie tegen Milosevic. Tijdens de NAVO-bom- bardementen van 1999 week hij opnieuw naar Duitsland uit, om kort voor de pre sidentsverkiezingen van september 2000 weer in Belgrado op te duiken. Met Kos tunica leidde hij de oppositie die Milose vic versloeg. Djindjic dacht dat hij definitief had ge wonnen. Gisteren ontdekte hij dat één ambt nog gevaarlijker was dan dat van oppositielei der onder Milosevic: premier na Milose vic. Zoran Djindjic werd 50 jaar. ai-taji/ap - Een Iraakse raket die volgens de Verenigde Staten kan worden uitgerust met een che mische of biologische lading, blijkt een van afstand bestuur baar houten vliegtuig te rijn. De Iraakse regering heeft journalis ten gisteren rondgeleid door het staatsbedrijf Ibn Fimas, even ten noorden van Bagdad, waar de vliegtuigen worden gemaakt. Die rijn volgens de Amerikanen onderdeel van het door Bagdad achtergehouden bewijs dat Irak werkt aan massavernietigings wapens. „De VS misleiden de Veiligheidsraad, de internatio nale gemeenschap en de we reldbevolking met hun propa ganda", aldus de directie van Ibn Fimas. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell heeft het vliegtuig, door Irak als RPV- 30A aangeduid, omschreven als een van de 'smoking guns' die aantonen dat Irak de VN-wa- peninspecteurs misleidt, en niet van plan is om daadwerkelijk te ontwapenen. De Amerikaanse VN-ambassa- deur Negroponte klaagde dit weekeinde dat het hoofd van de wapeninspecties in Irak, Hans Blix, in zijn presentatie voor de Veiligheidsraad vorige week ten onrechte geen aandacht be steedde aan de projectielen. Blix heeft in rijn rapport overigens wel een veiwijzing opgenomen aan de RPVs, die door Irak niet zouden rijn gemeld. Irak zegt dat het in een rappor tage aan de VN in januari wel degelijk melding heeft gemaakt van de vliegtuigen, maar dat door een tikfout over de span wijdte van het toestel mogelijk onduidelijkheid is ontstaan over welk vliegtuig het zou gaan. De RPVs hebben een spanwijdte van 7,4 meter, terwijl in het rap port een spanwijdte van 4,4 me ter staat. In een aanvullende brief zou Irak de wapeninspec teurs hierover hebben ingelicht. Het belangrijkste is volgens Irak echter dat de RPV niet gebruikt kan worden als biochemisch wapen. „Hij wordt vanaf de grond met een afstandsbedie ning bestuurd door iemand die het vliegtuig moet kunnen zien. Het maximale bereik van de af standsbediening'is acht kilome ter, en het vliegtuig heeft zeker geen bereik van meer dan 150 kilometer, zoals de VS bewe ren", aldus directeur Hussein van Ibn Fimas. Een woordvoerder van de VN- wapeninspecteurs zei gisteren dat er verder onderzoek wordt gedaan naar de vliegtuigen en het mogelijke gebruik ervan als biochemisch wapen. new york/ap - Na maanden van debat rijn de politici in de stad die het hardst is getroffen door de terreuraanslagen van 11 sep tember 2001 het eens geworden over een motie waarin een oor log tegen Irak wordt verworpen. In navolging van zo'n 125 ande re Amerikaanse stadsbesturen zal de gemeenteraad van New York een verklaring aannemen waarin ze de regering oproept af te zien van een aanval op Irak 'totdat alle andere middelen voor het afdwingen van mede werking aan de resoluties van de VN-Veiligheidsraad rijn uitge put', aldus de ontwerp-tekst. De eerste versies van de motie die in de raad circuleerden, rie pen president Bush op Irak niet aan te vallen zonder VN-man- daat, maar dat ging veel stads bestuurders toch te ver. „We mogen niet vergeten dat een paar blokken hiervandaan dui zenden mensen rijn omgeko men door terreur", aldus raads lid Peter Vallone, een van de De mocraten in de vijftig leden tel lende raad. Een ander Democrat Charles Barron, verwoordt een opinie die eveneens veel steun vindt in de raad. „Er is geen verband aangetoond tussen Saddam Hussein en de aanslagen van 11 september, en de regering heeft ook niet duidelijk kunnen ma ken dat hij banden heeft met al- Qaeda. Waarom zou de ge meenteraad van New York de regering dan niet zeggen dat rij fout rit?" De Republikeinen in de raad zullen tegen de motie stemmen. „Dit is de gemeenteraad, en niet de Veiligheidsraad. Het lokale bestuur hoeft zich niet te men gen in internationale aangele genheden", aldus raadslid Ja mes Oddo. De compromis-tekst heeft echter de steun van 31 ge meenteraadsleden, ruim vol doende om te worden aangeno men. Zoran Djindjic, omstuwd door bodyguards, op een foto uit 1999. Gisteren baatte alle bescherming en voorzorg niet. Twee kogels troffen de geliefde én gehate premier dodelijk. Foto: EPA/Srdjan Suki

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7