Brugman GAAT U VOOR DE HOOGSTE KORTING OF VOOR DE LAAGSTE PRIJS? BUITENLAND 1 Haviken riepen al ver voor 11/9 om hoofd Saddai Herstelplan Afrika is verliezer van oorlog Blum: Amerika is zelf grote schurkenstaat KEUKENS BADKAMERS HOC 956 donderdag 13 maart 2( door ome correspondent Eelco van der Linden pretoria - Hoge vertegenwoor digers van Frankrijk en Groot- Brittannië bezoeken Afrikaanse landen, en schooien ongege neerd om steun voor hun stand punt inzake Irak. Dat lijkt goed voor Afrika, want het continent plant op dit moment een ambi tieuze wedergeboorte, waarbij de steun van de twee voormali ge koloniale heersers onont beerlijk is. Maar de twee lobby en tegen elkaar in, en dat lijkt een voorbode van wat 'Irak' Afrika uiteindelijk zal opleveren: groot verlies. Het plan dat Afrika moet opstu wen in de vaart der volkeren heet Nepad, en stoelt op het idee dat het continent zelf zorgt voor vrede en goed economisch en politiek bestuur, in ruil voor investeringen en hulp uit het Westen. De belangrijkste archi tecten zijn de Nigeriaanse presi dent Olusegun Obasanjo en Zuid-Afrika's Thabo Mbeki. Het tweetal beweegt zich makkelijk op het internationale toneel en heeft een hoop krediet opge bouwd bij westerse leiders, de Britse premier Tony Blair voor op. Afrika heeft eerder duidelijk stel ling genomen tegen de oorlog, onder meer via de Afrikaanse Unie, de organisatie waaraan Nepad gekoppeld is. Maar sinds de druk op Veiligheidsraadsle den Kameroen, Guinee en An gola enorm is opgelopen, wordt er niet veel meer gezegd en ge vonden in pan-Afrikaans ver band. Na de laatste vergadering van Nepad, een paar dagen te rug in Nigeria, maakte Obasanjo bekend dat een Nepad-commis sie de gevolgen van een oorlog voor Afrika 'zo snel mogelijk' gaat onderzoeken. Dat lijkt een typisch Afrikaanse manier om alle onzekerheid te camoufleren, en belangrijke geldschieters als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië niet voor het hoofd te stoten. Want wat het belangrijkste effect zal zijn, weten de Nepad-leiders al: Afrika komt in de zo gevreesde luwte terecht. Een oorlog houdt geld en aandacht weg van het continent, en dat zal alleen maar erger worden als Irak weer moet worden opgebouwd. Nepad is indirect ontstaan dankzij een fundamentele ver andering op internationaal ge bied: het einde van de Koude Oorlog. Afrika hield in de jaren negentig op het toneel te zijn van een bizarre strijd tussen Oost en West, en democratie kreeg een kans. Nieuwe leiders als Mbeki en Obasanjo zagen in dat de tijd rijp was voor een nieuwe deal met het Westen, een variant op het Marshallplan. Cynici signaleerden het zoveel ste reddingsplan voor Afrika, maar dit keer was het wel dege lijk anders. Er bestonden geen ideologische barrières meer, en iedereen was het eens over het belang van democratie, goed leiderschap en een vrije markt. Cruciaal was dat Afrikanen zélf met het voorstel kwamen en zich eraan wilden binden. De tijd van betutteling was voorbij. Bovendien floreerden in de ja ren negentig de westerse econo mieën als nooit tevoren, en leek het niet meer dan logisch dat er geld voor Afrika en dit soort plannen zou vrijkomen. Maar hoe is de situatie grofweg een decennium later? Allereerst is er de economische teruggang, ingetreden zonder dat het Wes ten Afrika heeft laten profiteren van de vette jaren. Integendeel, nog nooit is er zó weinig geld in de vorm van hulp naar het con tinent gestroomd als in de jaren negentig. De opstellers van Nepad veron derstelden dat met een nieuw soort plan dat geld alsnog be schikbaar kon komen. Maar het was al te laat, vooral gezien de veranderde economische wind in de wereld. Inmiddels waait er ook een an dere politieke wind. De terreur aanslagen in de VS hadden al de aandacht van 's werelds rijkste en machtigste land verlegd naar het Midden-Oosten. En nu er een oorlog in Irak dreigt, eist dat gebied echt de aandacht op van alles en iedereen. Bovendien leidt het tot grote spanningen tussen 's werelds grootmachten. De nieuwe internationale vrede na het einde van de Koude Oor log waarvan Afrika dacht te kun nen profiteren, is plots ver weg. Wat overheerst is opnieuw des interesse voor Afrika's herstel, en toenemende religieuze ani mositeit, die landen als Nigeria in vlam kan zetten. Wie houdt het continent op koers? Het zal, hoe weinig geruststellend ook, dan toch komen van die paar verlichte Afrikaanse leiders moeten komen. 'Iraki's worden niet beter van ingrijpen' door Eva-Maria den Balvert utrecht - De bevolking van Irak wordt niet beter van een Ameri kaans ingrijpen. De afgelopen zestig jaar is daar immers zelden een land beter van geworden. Het is de Verenigde Staten na melijk niet te doen om vrede en democratie, zegt de Amerikaan se publicist William Blum. Macht en handelsbelangen drij ven Amerika er toe om militai ren te sturen en dictators ten val te brengen. Eigenlijk zijn de VS zelf een schurkenstaat, aldus Blum in zijn boek, dat nu in het Nederlands is verschenen. Blum gaf in 1967 zijn carrière bij het ministerie van buitenlandse zaken in Washington op, uit weerstand tegen wat Amerika deed in Vietnam. Sindsdien schrijft hij als freelance journa list over het buitenlands beleid van de VS en over de acties van de inlichtingendienst CIA Tij dens de Amerikaanse bommen regen op Afghanistan schreef hij een nieuwe inleiding bij zijn boek 'Schurkenstaat' uit 2001. Met dit soort acties, denkt Blum, zal Amerika de oorlog tegen het terrorisme niet winnen. Griekenland, Korea, Albanië, Guatemala, Vietnam, Congo, Brazilië, voormalig Joegoslavië. Er lijkt geen einde te komen aan Blums opsomming van Ameri kaanse interventies sinds de Tweede Wereldoorlog. Hij komt tot 67. Blum toetst ze aan de de finitie die de Amerikaanse FBI gebruikt voor terrorisme, en concludeert dat die juist van toepassing lijkt op talloze acties van de VS zelf. Meestal hielp de invasie het land van de regen in de drup. Neem de Filipijnen, waar Ame rikanen tussen 1945 en 1953 te gen linkse troepen vochten. In menging van de CIA bij de ver kiezingen leidde uiteindelijk tot de dictatuur van Marcos. Uit vrees voor 'een nieuw Cuba' maakten de VS in 1983 een eind aan het linkse bewind van het eilandje Grenada. Bij de invasie vielen 135 Amerikaanse slacht offers en 400 Grenadese doden en gewonden. De missie 'Resto re Hope' uit 1993 was zoge naamd bedoeld om het uitge hongerde volk van Somalië te helpen voeden, schrijft Blum. In feite dacht Washington vooral aan handelsbelangen en het ei gen defensiebudget. De inter ventie mislukte, en Somalië is nog altijd ver verwijderd van een stabiele toekomst Amerika is geen vredesduif, maar wordt simpelweg gedre ven door eigenbelang, betoogt Blum. Amerikaanse politici die nen de belangen van de multi nationals en de wapenindustrie, die hen veelal hebben gespon sord in hun opmars naar het Witte Huis. De VS willen de grootmacht van de wereld blij ven, en voorkomen dat een an der land of een ander systeem dan het kapitalisme de over hand krijgt. De krachten achter de scher men zijn zó groot dat zelfs een Amerikaanse president daar geen verandering in kan bren gen, denkt Blum.Als ik presi dent van de VS was, zou ik de terroristische aanslagen op Amerika in een paar dagen kun nen stoppen. Ik zou me eerst verontschuldigen bij alle wedu wen en wezen, de gemartelden en verarmden, en al die vele miljoenen andere slachtoffers van het Amerikaans imperialis me. Ik zou vervolgens het militaire budget met minstens 90 procent verlagen en die bezuinigingen gebruiken voor herstelbetalin gen aan de slachtoffers. Er zou meer dan genoeg geld zijn. Het militaire budget van één jaar, 330 miljard dollar, staat gelijk aan ruim 18.000 dollar per uur, voor elk uur sinds de geboorte van Jezus Christus. Dat is wat ik zou doen tijdens mijn eerste drie dagen in het Witte Huis. En op de vierde dag zou ik worden vermoord." Schurkenstaat. De buitenlandse politiek van de enige supermacht ter wereld. Wil liam Blum, uitgeverij Lemnlscaat- Prijs: 19,95 euro. Miramar nu vanaf 6.895, Schitterende gelakte hoekkeuken compleet met inbouwapparatuur. Leverbaar in de moderne kleuren lichtgrijs, robijnrood, ijsblauw, kobalt blauw en saffraangeel. Afmeting: 285 x 209,5 cm. Bestaande uit" hoekbad, kwartronde douchecabine, wandcloset en design badmeubel compleet met kranen. Zoals afgebeeld. Badkamer Brugman Maritiem NU VOOR: 3.150, Bijzonder fraaie en uiterst sfeervolle badkamer. Bestaande uit een ruim ligbad, wandclo- setcombinatie en een zeer practisch meubel met veel opbergruimte. Compleet met kranen en accessoires. Leverbaar in de kleuren wit en pergamon. Korting vergeet u doorgaans sneller, dan kwaliteit. Maar als u topkwaliteit koopt tegen de laagste prijs, vergeet u het nooit meer. Met Brugman heeft u die zekerheid. Bovendien kiest u bij de grootste keuken- en badkamerspecialist van Nederland voor een wereld aan keuze. Wat uw wensen ook zijn, binnen ons gevarieerde assortiment vindt u altijd een opstelling die bij u past. En bij uw budget. U kunt sowieso rekenen op deskundig persoonlijk advies en de beste service. Bezoek onze showroom en merk dat werkelijk alles kan. Ook tegen de laagste prijs... jilircl Strakke moderne camee kleurige postforming hoekkeuken. Compleet met uil midi korvenkast, gas/electro comb., 220 Itr. koelkast, geïnt. vaatwasmachine afzuigschouw. Leverbaar in diverse kleurencombinaties. Prijs zoals afgebeeld. Afmeting: 285 x 189 cm. mm& tm u ff.» r Keuken Brugman Lannion NU VOOR: 3.995 Nostalgische keuken met 'ouderwets' latjes motief in de kleur camee, voorzien van al moderne technieken en zwarte inbouwapparatuur. Mooi afgewerkt met originele gb kast en mat messing handgrepen. Leverbaar in diverse kleurencombinaties. Prijs zoals afgebeeld. Afmeting: 320 cm. Tegels Plavuizen Laat u in de showroom ook inspireren door ons uitgebreide assortiment tegels en plavuizen! Den Haag Binckhorstlaarj 113 Telefoon 070-3477985 Wateringen 's Gravenzandseweg 40 Telefoon 0174-225850 Zoeterwouae Hoqe Rijndijk 195 Telefoon 071-5892086 ALLES KAN MET BRUGMAN Filiaal Hulst en Amslerdom alleen keukenshowroom Filiaal 's-Hertogenbosch tijdelijk gesloten CENTRUM' - ARNHEM - ASSEN BARENDRECHT - BREDA - CAPELLE A/D IJSSEL - 'S-HERTOGENBOSCH' - GOES - GRONINGEN KOM NA 30 BRUGMAN FILIALEN! I (De koffie staat altijd klaar) OPENINGSTIJDEN ADRESSEN BEL GRATIS: 0800-0234560 V - LEEUWARDEN - NUMANSDORP - ROERMOND - ROOSENDAAL - SON/EINDHOVEN - TILBURG - UTRECHT VILLA ARENA - ZAANDAM ZUTPHEN ZWOLLE. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Voor de Amerikaanse president Ge orge Bush is de wereld na 11 september 2001 drama tisch veranderd. De VS zijn kwetsbaar gebleken. Re den voor hem om 'af te rekenen' met bedreigingen van overzee, zoals Irak. Het is geen toeval dat Sad dam Hussein nummer twee op het lijstje van Bush stond, net achter Osama bin Laden. Belangrijke fi guren uit zijn regering pleiten al jaren voor de ver wijdering van de Iraakse dictator. Jaren voordat de Republikein George Bush zijn entree deed in het Witte Huis, beraamden neo conservatieve partijgenoten in de VS al plannen om Saddam Hussein hardhandig te verdrijven. Ze propageerden hun ideeën over een 'sterk Ameri ka' en het gevaar van Irak via denktanks en con servatieve media. Nu bevinden deze neo-conser- vatieven zich in het centrum van de macht. Ze hebben na 11 september een open oor gevonden voor hun ideeën. Wie zijn deze mensen? In februari 1998 riep een groep Republikeinen de Democratische president Bill Clinton in een open brief op om het regime in Bagdad met militaire middelen te verdijven. Onder de veertig ondertekenaars bevond zich een flink aantal kopstukken uit de huidige regering- Bush, zoals defensieminister Donald Rumsfeld, diens staatssecretaris Paul Wolfowitz en onder staatssecretaris Douglas Feith, staatssecretaris van buitenlandse zaken Richard Armitage, en John Bolton, derde man op datzelfde ministerie. Een van de initiatiefnemers voor de brief was de superhavik Richard Perle, de koning der har dli ners. Deze Perle is een ietwat vreemde figuur. Hij heeft veel invloed en toegang tot informatie en mensen, ook al heeft hij geen enkele formele macht in Washington. Perle is voorzitter van de zogenaamde 'Defense Policy Board', een club voormalige regeringsfunctionarissen en gepensio neerde militairen die onbetaald advies geeft aan het Pentagon over het defensiebeleid. Hij was in de jaren tachtig actief in de regering-Reagan, en is al jarèn een van de boegbeelden van de conserva tieve denktank American Enterprise Institute. President Bush trad begin 2001 aan zonder groot se denkbeelden over internationaal beleid, maar onder de neo-conservatieven in zijn regering leef de sterk het idee dat Bill Clinton veel te timide was en er een veel agressievere buitenlandpolitiek ge wenst was. Op het Pentagon ontpopte Wolfowitz zich tot een belangrijke activist voor militaire actie in Irak. Het departement van buitenlandse zaken en de CIA verzetten zich tegen dat idee, en pas na de aanval op de VS op 11 september 2001 kregen Wolfowitz en co de wind in de rug. Rumsfeld aarzelde in elk geval niet. Hij stelde Bush al op 12 september voor tegelijkertijd tegen al-Qaeda en Irak op te treden, een idee dat de pre sident op dat moment terzijde legde. Maar Irak bleef vanaf dat moment hoog op het prioriteiten lijstje staan. William Kristol, hoofdredacteur van het conservatieve magazine Weekly Standard, en lid van de neo-conservatieve 'club' zei vorige week in het tv-programma Nightline dat de groep na 11/9 twee keer zo hard probeerde de bood schap naar buiten te brengen dat het onaccepta bel was om af te wachten tot terroristen of dicta tors massavernietigingswapens zouden gebrui ken. Perle manifesteerde zich als dé publieke aan jager van een oorlog in Irak en een 'preventief buitenlandse beleid. Hij kon zeggen wat zijn vriendjes in de regering niet in het openbaar kon den uiten. Hij had een platform - zijn adviesfunc tie - maar was niet officieel in dienst is van de re gering. Het is inmiddels helder dat de Amerikaan se regering niet uitsluitend beoogt het regime in Irak te verdrijven om zo Irak te ontwapenen, ook al is dat het aanknopingspunt waarmee de VS naar de Veiligheidsraad zijn gegaan. Bush schil derde in een speech in februari een vaag maar op timistisch beeld over een democratisch Irak, dat als een baken zou werken in de Arabische wereld en zou bijdragen aan oplossing van het li Palestijns probleem. Een onlangs weer opj document uit 1996 van een in Jeruzalem e: hington gevestigde denktank zorgt nu voi argwaan over de ware motieven van son viken. Het gaat om een advies van een sti groep aan de toenmalige Israëlische preir tanyahu om het idee van land-voor-vrede tJ ten, en zich te richten op de verdrijving v dam Hussein uit Irak om zo de positie vai verzwakken. Irak zou onder Jordaanse invii moeten worden gebracht, opdat Israël metC en Jordanië een 'as' kon vormen tegen Syriï studiegroep zaten zowel Richard Perle als Dl Feith. De theorie dat een machtswisseling in Ira zal leiden dat 'despotische' regeringen in hl den-Oosten vallen als dominostenen en Is termijn omringd zal zijn door democratieë niet ongebruikelijk onder conservatieven. Maar betekent de medewerking van Perle e aan het advies voor Israël dat hier sprake is een verborgen agenda voor de oorlog in Ira zei Perle eind februari in een politiek discus programma van NBC. Actie ondernemen te ie Saddam Hussein was 'in het beste belangv e VS'. Alhoewel hij daarbij aanmerkte 'niette wat er verkeerd aan zou zijn als Israël was c rj ringd door democratieën'. [f

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6