BINNENLAND 2 'Politiek bedrijf in de greep van hypes' Westerscheldetunnel gaat morgen toch open Irritatie om soloactie Zalm Senaatsvoorzitter Gerrit Braks (CDA) niet herkiesbaar 'Passief roken is slecht voor het melkgebit Voordelig Veel Volkswagen Na spoedoverleg met inspectie Agent schiet met scherp in school donderdag 13 MAART 2003 I. Foto: ANP/AZC shoop r Arjan Erkel - De Russische auto- in Dagestan hebben pncreet bewijs dat Arjan jog in leven is. Noch is er |van een concreet teken en. Dat stelde gisteren ndse Zaken in Den gisteren ontstond er at Erkel nog in leven zou el die werkt voor Artsen jGrenzen, werd 12 au- fvorig jaar in Dagestan »d. Sindsdien wordt hij l Russische persbu- ïteerden gisteren minis- omedtagirov uit Dage- (it de uitspraak dat uit ek was gebleken dat Er- [in leven is. Navraag iter dat er geen bewijs pmedtagirov zegt dat hij 1 is geciteerd. nokuur voor elenburg - i - Burgemeester Johan nburg van Tilburg moet inokuur ondergaan, v uitzaaiingen van een c gezwel in zijn slokdarm esteld. Dat heeft een •rder van de gemeente gezegd. Stekelenburg 20 januari geopereerd tdaardig gezwel in u Na een aanvanke- -„^oedig herstel werd hij )(|Bg opnieuw opgenomen ekenhuis. j ot 15 jaar roofoverval ch - Voor de rechtbank j|p iosch zijn gisteren cel- J tot vijftien jaar geëist zes verdachten van de "'val op varkenshouder s p ikspoors uit het Bra- de listen. Hikspoors werd 11 aart 2002 in zijn eigen tijdens een overval met reld om het leven ge- De verdachten hebben Zij hadden erop gere- Ihtë t de varkenshouder tinfenden euro's aan con- in huis had, maar ze en uiteindelijk met niet T~in een beurs en een mo- JU Jitspraak 26 maart. gezocht voor yonderhoud iG - De Tweede Kamer 54flmmpn dat minister De wrprojecten schrapt idnodige investeringen onderhoud te doen. lende fracties kijken of ze nog ergens anders en bezuinigen om geld aken voor het onder- bleek gisteren in een iL Het kabinet kon noodmaatregelen iet spoor veilig te worden een flink aan- o Ten uitgesteld, zodat - joen euro extra in on- kan worden gestoken. lig animo collecte door Uanne Sleufjes sint Michielsgestel Afgelopen dinsdag zijn niet alleen nieuwe Statenleden gekozen, maar er komt ook een nieuwe Eerste Kamer. Senaatsvoorzitter Gerrit Braks (CDA) legt zijn hamer neer, hij stelt zich niet herkiesbaar. Maar niet zonder een harde noot te kraken over het parlement. „De Tweede Kamer heeft soms minder feeling met de maat schappij dan wij." Na 10 juni, als de nieuwe Eerste Kamer wordt geïnstalleerd, krijgt de 69-jarige Braks meer tijd voor zichzelf. „Ik heb er wel moeite mee om terug te treden", bekent hij. Een boeiende invulling zeg je niet zo maar vaarwel. „Maar ik wil straks nog vitaal zijn, andere dingen doen. Ik word nu hele maal geleefd. Op een prettige wijze, maar ik heb nu weinig vrije ruimte over in mijn agenda." Zijn leven is doordrenkt van de politiek, vooral alles wat met landbouw had te maken. Talloze dierenbeelden in zijn huis in Sint Michielsgestel herinneren daaraan. Hij was landbouwattaché in Brus sel, CDA-Tweede-Kamerlid, landbouwmi nister, Eerste-Kamerlid. De laatste ander half jaar als voorzitter van de senaat. „Pro tocollair de eerste burger van Nederland. Ik zit op rij 1, stoel 1", lacht hij. Vanuit die bevoorrechte positie heeft Braks het afgelopen jaar de turbulentie in de Haagse politiek aanschouwd. „Er vielen twee kabinetten. De rechtsstaat trilde op zijn grondvesten vanwege een politieke moord. De politiek is onmiskenbaar op drift geraakt", stelt hij vast Zijn analyse: „Tijdens de paarse coalities waren de klas sieke tegenstellingen tussen links en rechts in de politiek vervaagd, omdat PvdA en WD jarenlang samen in een kabinet za ten." Terwijl het politieke debat in een co mateuze toestand verviel, claimde media- fenomeen Fortuyn de beeldbuis. Vervolgens is het politieke bedrijf volgens hem steeds meer in de greep geraakt van hypes: incidenten die uitgroeien tot affaires en daarmee alle aandacht opeisen voordat ze overwaaien. De Tweede Kamer is vol gens de senaatsvoorzitter veel gevoeliger voor de waan van de dag dan de Eerste Ka mer. „Hypes, die gebeuren in de Tweede Kamer. Ik voel mij gelukkig in de Eerste Ka mer." De kritiek die anderen op de Eerste Kamer loslaten, is onverbloemd. Het steekt hem dat vaak met dédain over zijn 'huis' wordt gesproken. De senaat zou een ach terhaald kuuroord voor uitgebluste politici zijn. Om de zoveel tijd wordt weer voorge steld de Eerste Kamer op te doeken.Ach, ik heb veel van de wereld gezien. De senaat is in alle landen omstreden waar ze twee Kamers hebben. In alle landen waar ze er geen hebben, willen ze er een." De Eerste Kamer is nuttig als laatste correc tiemogelijkheid, voert hij aan. „Wij zijn de laatste schakel in het wetgevingsproces, wij hebben het vetorecht. Wij letten zeer goed op. Wij toetsen of een voorstel degelijk is, de grondwet en de andere wetten niet doorkruist, in de pas loopt met internatio nale verdragen. Iedereen moet daar reke ning mee houden. En dat dóe je als minis ter, dat weet ik van vroeger." De kritiek dat de senatoren niet vrij maar getrapt, via een ander gekozen orgaan, worden verkozen pareert hij met: „Dan kies je ze direct, mij best. Zolang ze maar geen beroepspolitici worden." Die zetelen aan de overkant van het Binnenhof, in de Tweede Kamer. Zij gaan, meent Braks, soms iets te veel in hun eigen werk op. „Die zijn meer professioneel en admini stratief bezig. Ze hebben het heel druk, daar gaat het niet om. Maar zij hebben minder feeling met de maatschappij dan wij." Gerrit Braks met de voorzittershamer van de Eerste Kamer. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - Rokende ouders lijken tand bederf van het melkgebit van hun kinderen in de hand te werken. Dit zou blijken uit een Amerikaans onderzoek dat gisteren is gepu bliceerd in het wetenschappelijke blad Jour nal of the American Medical Association. M. Huysmans, hoogleraar tandheelkunde aan de Rijksuniversiteit Groningen wil de con clusies van de Amerikaanse onderzoekers niet zonder slag of stoot aanvaarden. Vol gens haar is nog nooit aangetoond dat ro kers zelf een slechter gebit zouden krijgen van het roken. „Daarom is het verrassend dat er blijkbaar wel invloed is op het gebit van hun kinderen", hoewel ze de onderzoe kers en het tijdschrift waarin ze publiceren 'goed aangeschreven' noemt. De Ameri kaanse onderzoekers vermoeden dat rook de weerstand van baby's en peuters vermin dert. De ingeademde rook zou een droge mond in de hand werken, waarin schadelij ke bacteriën welig kunnen tieren. De weten schappers onderzochten 3.500 kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar. Zij ont dekten bij meer dan de helft van de kinde ren hoge concentraties cotinine in het bloed. Cotinine is een bijproduct van nicoti ne. De hogere waarden cotinine kwamen vooral voor bij kinderen waarvan het melk gebit was aangetast. Weinig gemeenten linsdag tijdens de ver- n meegedaan aan de actie in het stemlokaal gerend Afrika. „Ik weet n gemeenten dat ze neegedaan", meldde dvoerder van de Sa- ;ende Hulp Organisa- gisteren. Aan de vo- ïeactie, tijdens de terverkiezingen, ig 25 gemeenten mee. ingst was toen 120.000 f0 weet nog niet wat de ill heeft opgeleverd. fcn: 'Make h, not war' Een groep Neder - ;en is een handteke- onder beroepsgeno- len tegen de dreigen- tegen Irak. De artsen it bij een oorlog onder burgerij vele tiendui- ichtoffers vallen. On- lotto 'Make health, not in de ondertekenaars dse regering alles te te voorkomen dat de tbreekt. De groep ch Artsen Voor Vrede. witje rin verplicht - Kinderen tot drie 'en binnenkort ook «en auto verplicht in erzitje vervoerd wor- lister De Boer werkt dergelijke verplichting nd op een Europese fuik van een zitje is voorin verplicht. De gde de verplichting bij de start van de Gordels om, daar thuis komen. Golf Pacific Uitgerust met: Climatic Centrale deurvergrendeling Elektrische raambediening vóór Elektrisch verstel- en verwarmbare buitenspiegels Waarde van deze extra's: 1.890 Actieprijs 495 Uw voordaal: €1.395 "Afgebeeld met Optie pakket: 15" Lichtmetalen velgen Deurgrepen, stootlijsten en spiegels in carrosseriekleur Waarde van deze extra s: 930 Actieprijs: 495 Uw voordaal: 435 De Polo Atlantic is er vanaf:€14.600 Uitgerust met: Airconditioning 15" Lichtmetalen velgen Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Middenarmsteun vóór Speciale achterlichten Chroomomrande klokken Speciale Golf Ocean bekleding Stootlijsten in carrosseriekleur Uitgerust met: Airconditioning 16" Lichtmetalen velgen Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Xenonverlichting en speciale achterlichten Sportonderstel en sportstoelen Middenarmsteun vóór en lederen stuur Chroomomrande klokken Speciale Golf Pacific bekleding Stootlijsten in carrosseriekleur Uitgerust met: Climatronic Middenarmsteun vóór Velours bekleding Regensensor Automatisch dimmende hinnenspicgel in hoogte verstelbare passagiersstoel met lendesteun Metallic- of pareleffectlak Waarde van deze extra's: Actieprijs: Uw voordeel: 2.815 295 €2.520 De Golf Ocean is er vanaf 18.090 Waarde van deze extra's: €5.065 Waarde van deze extra's: €1.920 Actieprijs: 1.495 Actieprijs 595 Uw voordeel: €3.570 Uw voordeel: €1.325 De Golf Pacific is er vanaf: €20.810 De Passat Artie is er vanaf, f.26.885 Volkswagen. Wie anders? terneuzen/gpd - De Inspectie voor de Gezondheidszorg is gisteravond na spoedoverleg met de burgemeesters van Temeuzen en Borsele en de be stuurscommissie Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen-Zeeland akkoord gegaan met de opening van de Westerscheldetun nel, morgen. De Inspectie had de burgemeesters en de tunneldirectie maandag in een brief nog met klem geadviseerd de opening uit te stellen. Die verzekerden de inspectie gisteren op hun beurt dat alle mogelijke maatregelen waren ge troffen of nog in de maak waren om de veiligheid van de tunnelgebruikers te garanderen. Een extra toelichting nam 's avonds de ernstige twijfels bij de inspectie weg. De inspectie constateerde eerder, na een grote rampenoefening in de tun nel, dat er tal van gebreken waren vastgesteld. Daardoor zou de veilig heid van de tunnelgebruikers ernstig gevaar lopen. Zo zou een directe tele foonverbinding tussen de tunnelope rator en de alarmcentrale ontbreken en zouden twee van de drie noodza kelijke communicatielijnen niet func tioneren. Ook was er nog geen ambu- lancebijstandsplan, terwijl aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de tunnel nog geen ambulanceteam was ge vormd. Maar al die problemen werden gister avond snel uit de wereld geholpen. KPN heeft gegarandeerd dat er vrijdag een goede telefoonverbinding is, de communicatielijnen zijn inmiddels getest en in orde, het bijstandsplan is geactualiseerd, in geval van nood kan een beroep worden gedaan op Belgi sche hulpdiensten en de inspectie zal het ministerie van verkeer en water staat adviseren snel een regeling te treffen met ambulancedienst Zeeuws- Vlaanderen. Burgemeester R. Barbé van Temeuzen veridaarde gisteravond: „De regionale brandweercommandant en onze ei gen commandant hebben vandaag rapport uitgebracht en daaruit bleek dat er bij het opheffen van de gebre ken dermate veel progressie is ge maakt dat er geen enkele reden is de tunnel niet te openen. Tunneldirecteur T. Buis benadrukte dat het verhaal over de ontbrekende telefoonlijn tussen tunneloperator en alarmcentrale pertinent onjuist was. Ook de voorgeschreven communica tielijnen waren in orde. „Wij hebben op technisch gebied voldaan aan alle afspraken, die wij al in 2001 met de GGD hebben gemaakt. Ik krijg de in druk dat er juist iets schort aan de communicatie tussen de GGD en de hoofdinspectie in Den Haag." Tunnel dicht door actie motorrijders De Westerscheldetunnel is zater dag meteen al enige tijd afgeslo ten voor het verkeer. Tot deze maatregel is besloten in verband met een demonstratie van motor rijders tegen de hoogte van het tarief dat zij voor de tunnel moe ten betalen en tegen het ontbre ken van een praktische t-tag voor bestuurders van een motomets. Er worden honderden deelne mers aan deze 'demo-run' ver wacht De motorrijders vinden dat de NV Westerscheldetunnel motoren ten onrechte in dezelfde tariefcategorie indeelt als auto's. Ze menen dat ze daardoor te veel tol betalen. Dat klemt te meer omdat een motorrijder niet, zoals een automobilist, met een t-tag vlot de tol kan passeren. Omdat een t-tag niet handig op een mo tor kan worden bevestigd, kan dit abonnementskastje niet automa tisch worden geregistreerd. Het moet door een tolgaarder met de hand worden uitgelezen. den haag/gpd - De WD-fractie heeft zich gisteren unaniem achter haar lei der Gerrit Zalm opgesteld. De WD'ers willen absoluut niet dat hij opstapt als fractieleider na het verlies van de libe ralen bij de statenverkiezingen. Een deel van de fractie was zelfs boos dat Zalm hierop in het openbaar had ge zinspeeld. Door.het verlies bij de statenverkiezin gen raakt de WD straks vier van de huidige negentien zetels in de Eerste Kamer kwijt CDA en PvdA, die samen een kabinet proberen te formeren, hebben straks een riante meerderheid in de Senaat. Zalm zelf stelde dinsdag avond laat onverhoeds zijn positie ter discussie in een televisiedebat. Dat was een soloactie, niemand uit de partij of fractie had daar op aange drongen. „Ik heb geen twijfels over mijn leiderschap, maar ik was teleur gesteld over de uitslag. Ik was aardig op pad geweest vanwege de statenver kiezingen en dan raak je zetels in de staten kwijt", verklaarde hij gistermid dag na het fractieberaad zijn daad. Met zijn opstelling wilde hij zijn partij genoten de kans geven het met ie mand anders te proberen in de oppo sitie. Maar de liberalen wilden dat ab soluut niet. Een deel van de fractie had nog wel begrip voor zijn vraag, de rest was ronduit boos. „De kritiek was dat ik het niet had moeten zeggen. Hoe ik erover durfde te denken om mijn positie ter discussie te stellen. De fractie blijkt unaniem met mij als frac tieleider de oppositie in te willen gaan." Zalm zei geen spijt te hebben van zijn actie. Door zijn opstelling heeft Zalm voor lopig zijn machtspositie verstevigd, al dus bronnen in de fractie. Aangezien ieder fractielid duidelijk uitsprak dat hij moest aanblijven, zit Zalm de ko mende tijd stevig in het zaael. Had hij de vraag niet openlijk opgeworpen dan had kritiek op zijn optreden wel licht langzaam maar zeker een vrucht bare bodem gevonden, is de teneur bij liberalen. zijn incluiitl BTW «n BPM. «cl ut 04.4-13.2L/lOOkm (1L op 7.6-22.71 Voi tont 1 315 Dcm«i| klazienaveen/gpd - Tijdens de voorbespreking van een les van de politie in de lerarenkamer van een basisschool in Klazienaveen is dinsdag een dienstwapen afgegaan. Er raakte niemand gewond. Twee agenten bespraken in de pauze met de leerkrachten het onderwerp. Hierbij werd het wapen, een Walther P5, op de muur gericht. Volkomen onverwacht ging het pistool af. De kogel boorde zich in de muur. De schoolkinderen hebben volgens de schoolleiding niets van het voorval gemerkt. „Dit is een zeer ernstig incident", reageert een politie woordvoerder. Volgens hem is zo'n incident nog niet eerder voorgekomen. „Nog een geluk dat er niemand gewond is geraakt." In opdracht van de korps chef wordt een onderzoek ingesteld naar de toedracht van het incident. De school heeft de ouders van de circa 150 leerlingen op de school gisteren op de hoogte gebracht. Daarbij is de ouders verzekerd dat de veiligheid van de kinde ren niet in gevaar is geweest.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5