Balkenende in het nauw door hofrel WE ZULLEN DÓÓRGAAN! BINNENLAND 1 Margarita en Edwin overvallen Tweede Kamer Oogklachten bij mensen in vogelpestgebied S mb< 'Donner heeft in bizar debat de zaak gered' Bomchemicaliën Van der G. zijn nooit gebruikt 3 n kofferbak Woede na afwijzing lintje Smolders Opnieuw arrestaties na achtervolging winkeldief 12 MAANDEN UITGESTELDE BETALING OP ALLE SUZUKI MODELLEN DE SUPERZUINIGE SUZUKI ALTO ».a. €7.999,- WE DOEN FIFTY-FIFTY donderdag 13 MAART 2003 Fotografen aangehouden kits. Foto: ANP *1 Smits (rieden Oud-VARA-presen- ,e iop Smits is maandag op je leeftijd overleden. Dat e omroep vandaag be- maakt. Smits werkte van lt 1988 bij de omroep en eerste mannelijke televi- oeper van Nederland. In erd hij, met Elles Berger, tator van het programma Klaar' waarin het spelle- n Ja, Geen Nee' werd nden, een begrip in Ne- L Media en tbs voor «verkoper De rechtbank in Assen steren een 33-jarige lEmmen veroordeeld maanden celstraf en dwangverpleging we ighting en diefstal. De eind vorig jaar in het kwam als verkoper van maan, werd veroordeeld toplichten van twee ex en hun ouders. stein wil en termijn - De Nederlandse lissaris Frits Bolke- aog een periode van in Brussel blijven, zo «gisteren de WD-leider iroparlement Maaten •n. Tot nu toe werd ten dat Bolkesiein, irdt wanneer zijn hui- nstelling volgend jaar af- an zijn pensioen wilde n. Of de nieuwe regering 'er Bolkestein voor- is niet zeker. In de wan- ;en circuleren de namen ija Maij-Weggen (CDA) s de Vries (PvdA). i staat los diamantroof 'j ic De twee mannen r het openbaar ministe- !01 len gezocht in verband diamantroof uit het Museon, hebben niets sfstal te maken. Een .jrder van het OM in en ag meldde gisteren dat v etal zich de afgelopen se leeft gemeld bij depoli- 1 zij na verhoor weer Inden. Justitie zocht de .verband met een be- n n een juwelierszaak in de dag van de roof, be- nü door Hans Jacobs den haag - Prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuy- dewijn hebben gisteren de Twee de Kamer op zijn kop gezet. De onaangekondigde en verrassende aanwezigheid van het paar bij het Kamerdebat zette een enorm circus in gang. „Schandalig dat dit gebeurt", aldus een Kamerlid. „Het parlement onwaardig." „Hij zit te shaken. Wat is die jongen nerveus." De Kamerbo de heeft medelijden met Edwin de Roy van Zuydewijn. Die is net in een vergaderruimte van de Tweede Kamer gevlucht om te ontkomen aan de media. Die achtervolgt het paar bij elke stap in het Kamergebouw. „Ze moe ten niet klagen want ze hebben dit zelf in scène gezet. Ze had den ook thuis naar het debat kunnen kijken en luisteren", vindt D66-Kamerlid Giskes. „Het is een circus waarvoor ik geen kaartje heb gekocht", zegt SGP-woordvoerder De Bruyne afkeurend. Prinses Margarita en haar echt genoot overvallen de Tweede Kamer. Slechts tien minuten voor hun komst, wordt Kamer voorzitter Weisglas door journa listen van het televisieprogram ma Nova ingelicht. Buiten de Kamer is op het Binnenhof dan een pandemonium uitgebroken, want de aankomst van het om streden paar is ook daar niet on opgemerkt gebleven. Weisglas is niet blij, want vervolgens moet hij maar zien dat extra veilig heidsmaatregelen worden geno men. Een plaats in een speciale loge in de vergaderzaal, buiten beeld van het publiek en de ca mera's, wijzen de door hun ad vocaat Nicolaï gesouffleerde Ed win en Margarita af. Helemaal uniek is de aanwezig heid van een lid van de konink lijke familie niet. Pieter van Vol lenhoven en prins Claus woon den regelmatig vergaderingen over hun specialismen bij, en ook kroonprins Willem-Alexan- der heeft in de gastenloge geze ten tijdens Kamerdebatten. Maar dat leden van de koninklij ke familie aanwezig zijn bij een debat dat zo nadrukkelijk over hen handelt, is uniek. In de vergaderzaal en op de tri bune gaat inmiddels alle aan dacht uit naar Margarita en Ed win. Voor en achter hen zit de pers, die probeert mee te luiste ren wanneer Margarita haar ad vocaat of haar echtgenoot wat in het oor fluistert. Edwin is duide lijk niet op zijn gemak, zijn lan ge lijf past ook niet goed in de harde stoeltjes. Een Nova-ploeg volgt het paar de hele dag. In de Kamer is de sfeer opgewonden. De vier be windslieden in vak K (kabinet) zijn niet de enige in de zaal, ver schillende ministers en staatsse cretarissen schuiven aan in de Kamerbankjes om een deel van het debat bij te wonen. Voor het kabinet, en de ongetwijfeld thuis meeluisterende koningin, staat dan ook veel op het spel. Margarita en Edwin kijken ge spannen toe wanneer SP-Ka- merlid Van Bommel onder vuur komt te liggen. Onder alle ver wijten die hem worden toege voegd, zoekt Margarita steun bij Edwin, die op zijn beurt steeds te rade gaat bij advocaat Nicolaï. De raadsman maakt kalm aan tekeningen. Minder vreugde beleeft het paar aan de oorwassing van SGP- voorman Van der Vlies. „Je voelt je meegezogen in een riool waar de ratten vrij spel hebben", zo citeerde hij een reactie op de uitspraken van de 'verongelijkte' prinses. Margarita trekt wit weg en lacht besmuikt. Ze probeert vastberadenheid uit te stralen, maar is verlegen met alle prie mende ogen en harde kritiek vanuit de Kamer. Vlak voor de schorsing van het debat drinkt het paar in de sluis De Amsterdamse politie heeft gisteravond twee free lance fotografen aangehou den wegens het gevaarlijk volgen van de taxi van prin ses Margarita en haar echt genoot Edwin de Roy van Zuydewijn. Het paar heeft aangifte gedaan tegen de fo tografen, zo heeft de Am sterdamse politie bevestigd. In het centrum van Amster dam zocht het paar hun toe vlucht tot een politiebureau. Volgens de politiewoord voerster reden de twee foto grafen, elk in hun eigen au to, afwisselend kort voor, naast en achter de taxi. „Het was bij tijd en wijle echt stunten, gevaarlijk en be dreigend", aldus de politie woordvoerster. De fotogra fen hebben een proces-ver- baal gekregen wegens ver- keersonveilig gedrag. Na verhoor mochten ze weer naar huis. tussen tribune en gang een glaasje. Tientallen camera's, op afstand gehouden door extra in gehuurde beveiligers, maken vanachter de ramen opnamen. In de pauze worden Edwin en Margarita bijna onder de voet den haag/gpo - Premier Balke nende is gisteren tijdens het de bat over de affaire-Margarita in grote problemen gekomen. Keer op keer moest hij de hulp inroe pen van justitieminister Donner. „Donner sleepte Balkenende door het debat", vond fractieleider Halsema van Groenlinks. De meeste partijen vinden dat het politieke blazoen van Balkenende door diens onzekere optreden be vlekt is geraakt. De Kamer nam er geen genoe gen mee dat het volgens de pre mier 'te billijken' is dat BVD-in- formatie over Edwin de Roy van Zuydewijn terecht is gekomen bij de familie van prinses Mar garita. De premier vindt dat er niet 'onrechtmatig' is gehan deld. De Tweede Kamer wil paal en perk stellen aan de bevoegdhe den van het Kabinet der Konin gin (KDK), de ambtelijke staf die het staatshoofd ten dienste staat. Daarmee zou de macht van koningin Beatrix worden in geperkt. Balkenende liet zich gisteren niet vastleggen op maatregelen. Hij zei wel zich daarop te willen bezinnen. Volgens CDA-Kamerlid Verha gen waren er wel degelijk zwaar wegende redenen om de BVD een onderzoek te laten verrich ten. „Werd hij dan van terroris me verdacht? Of van schending van vitale economische belan gen", vroeg Halsema. Maar Ver hagen en de premier hielden hun kaken stijf op elkaar. In het debat kreeg Balkenende het zwaar te verduren. Hij miste Nicolaï: Bewijs komt in rechtszaak Een eventueel rapport van deskundigen over afluisteren van het appartement van prinses Margarita en haar echtgenoot, of welk ander bewijsmateriaal dan ook komt pas in een rechtszaak aan de orde. Dat heeft advo caat Nicolaï gisteren gezegd. Volgens de raadsman is het rapport waarover in de Ka mer is gesproken ook niet de essentie van de zaak van het echtpaar. „De crux is of de directeur van het Kabinet van de Koningin informatie uit het BVD-onderzoek mocht verstrekken aan de vader en broer van Margari ta." Volgens de raadsman is vooral de informatie over Edwin de Roy van Zuydewijn uit het dossier van de sociale dienst van Amsterdam ge bruikt Zo is niet alleen het leven van het echtpaar be moeilijkt, maar ook De Roys carrière beschadigd. volgens WD-Kamerlid Van Aartsen 'de feilloze sturings kunst' om de affaire-Margarita in goede banen te leiden. PvdA- Kamerlid Kalsbeek had van de gang van zaken zelfs 'een slech te indruk' overgehouden. Vorige week hekelde Balkenende het gekrenkte paar op een perscon ferentie; een dag later al moest hij zijn excuses aanbieden. Gis teren liet hij soms lange stiltes vallen om zich door Donner te laten souffleren. „Donner heeft in dit bizarre debat de zaak ge red", zei D66-fractieleider De Graaf na afloop. De Kamer kraakte gisteren veel meer kritische noten. Ex-pre mier Kok negeerde in maart 2002 een bemiddelingsverzoek van Margarita. „Verwijtbare na latigheid", vond LPF-voorman Herben. De BVD verzuimde de betrokken ministers te informe ren over de vergaande onder zoeken naar de achtergronden van De Roy van Zuydewijn. „Een ernstige tekortkoming", taxeerde De Graaf (D66). De uit komst van het BVD-onderzoek is ter kennis gebracht aan de va der, broer en opa van Margarita. „Ten onrechte", oordeelde Kals beek (PvdA). Maar ook Margarita en Edwin kregen ervan langs. SGP-fractie- voorzitter Van der Vlies noemde hun handelwijze 'onhoffelijk'. En hij verweet de republikeins gezinde Kamerfracties (Groen links, SP en D66) te gretig 'de loep te zetten' op onbeduidende aspecten. Van der Vlies en anderen nodig den het kabinet uit tot een crea tieve oplossing in het konings drama te komen. „Door overre ding moet men uit het pro bleem komen", aldus Van der Vlies. Het kabinet zal in elk geval niet aansturen op een schikking, zo beloofde Balkenende. „We hebben goed naar de Kamer ge luisterd." gelopen. De natrillende Edwin steekt ondanks het rookverbod een sigaret op. „Hij heeft wel lef door hier te komen", zegt een bezoeker, „maar hij heeft ook niets meer te verliezen." amsterdam/gpd - De chemica liën die in de garage van Volkert van der G. zijn aangetroffen, blijken ongeveer tien jaar oud. Volgens het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) kunnen ze worden gebruikt als ontste kingsmechanismen. De spullen uit de garage zijn echter nooit gebruikt bij eerdere bomaansla gen en brandstichtingen. Een en ander blijkt uit het justi tiële dossier over de zaak-Van der G., verdacht van de moord op Pim Fortuyn. Op korte termijn beslist officier van justitie Plooy of hij ook het bezit van de chemicaliën in de definitieve tenlastelegging zal opnemen. De chemische stoffen werden vorig jaar juni aangetroffen in de garage van Van der G.'s woning in Harderwijk. In een plastic kist werden vervolgens een aantal flessen met zwavelvuur, zout zuur en vijfendertig condooms met een mengsel van suiker en kaliumchloride aangetroffen. Daarin lagen ook een kookwek- ker, een elektriciteitssnoer en stekkers en plakken lood. Op een glazen meetkolf, die ook in laboratoria wordt gebruikt, is een vingerafdruk van Volkert aangetroffen. Van der G. heeft de spullen niet speciaal aangeschaft voor het plegen van de moord op For tuyn. De milieu-activist had de chemische spullen tien jaar en misschien zelfs langer in zijn be zit, maar heeft ze nooit gebruikt. Het NFI heeft onder andere ge keken naar nimmer opgehelder de RaRa-aanslagen, bomaansla gen op het huisadres van de toenmalige staatssecretaris van justitie Kosto en enkele ministe ries en door het Earth Liberation Front (ELF) geclaimde aansla gen. Waarom Van der G. de kist met chemicaliën in zijn bezit had, is onduidelijk. ebrande auto 1 n een bosgebied in Puth ie< uburgse gemeente Hl is vannacht een lijk in 'eÉ èrbak van een uitge- auto gevonden. Waar- en (kgaat het om het stof- erschot van een man, m woordvoerder van de De politie kent de eige- m de auto, maar wil daar log niets over kwijt. De ertoont grote gelijkenis kofferbakmoord vorig loermond. De daders Q zijn inmiddels veroor- Salah jgt cassatie Wt - Kamel Ben Salah bt" n cassatie gevraagd van us edure in hoger beroep 'i™ t Hof van Assisen van e» ïse Bordeaux. Hij zegt 'aa ïrmfouten zijn gemaakt me roces tegen hem dat aft °P i weekeinde eindigde in Jordeling tot levenslang, i d van dat Hof achtte hem 'ie' jaan de moord op twee li™ ndse echtparen in mei ia hun boerderij in het anse Monfort. Ben Sa- in& t ten minste 22 jaar ite Ie tralies doorbrengen, at h iabaas «steerd ud* Bek In Ridderkerk is iei een Italiaanse maffia- i g< ïnresteerd. De 35-jarige >rdl >rdt beschouwd als een zijn topstukken van de maf- ïfl8 riisatie Sacra Corona efpj lie actief is in de Itali- g® :gio Apulië. In Italië 1 a' te boek als een van de >etii ivaarlijkste criminelen, lopen jaren zou hij ver gelijk zijn geweest voor Pte maffiamoorden in de ielecce. den bosch/gpd - Marten For tuyn, de broer van de vermoor de Pim Fortuyn, vindt het ver bijsterend dat Hans Smolders geen koninklijke onderscheiding krijgt. Smolders achtervolgde vorig jaar Volkert van der G., nadat die in het mediapark in Hilver sum Fortuyn had neergescho ten. Hij vergemakkelijkte de ar restatie van Van der G.. Smol ders fungeerde die dag als chauffeur van Fortuyn en werd voor een lintje voorgedragen. Volgens het Kapittel voor de Ci viele Orden in Den Haag, het college dat over decoratievoor- stellen gaat, voldoet de Tilbur- ger niet aan de criteria. Minister Remkes (binnenlandse zaken) heeft dat advies overgenomen. Smolders zelf zegt de afwijzing alleen jammer te vinden voor de aanvragers. „Ik had een lintje toch niet geaccepteerd." (advertentie) amsterdam/gpd-anp - Twee medewerkers van een Albert Heijn-filiaal in Amsterdam zijn dinsdagavond gearresteerd op verden king van zware mishandeling van een win keldief. De dief liep dichtgeslagen ogen en kneuzingen op. In de supermarkt in Amsterdam-Oost, zag een beveiligingsmedewerker dat twee man nen boodschappen in hun tas stopten zon der te betalen. De beveiligingsman volgde het duo op straat, waar hij een medewerker van de su permarkt tegenkwam, die zich bij hem aan sloot. Volgens de politie zou een van de die ven met een zakmes hebben gedreigd. Daarop ontstond een vechtpartij waarbij een winkeldief wist te ontkomen. De andere man werd toegetakeld en kreeg schoppen in het gezicht. De politie arresteerde zowel de dief als de twee achtervolgers. De supermarktmede werker is gisteren weer vrijgelaten. De win keldief en de medewerker van een profes sioneel beveiligingsbedrijf zitten nog vast. In de supermarkt zijn in het verleden vaker problemen geweest tussen bewakers en las tige klanten. De politie moest daarbij ver schillende keren ingrijpen. In de buurt is veel overlast van hangjongeren en drugsge bruikers. Vorig jaar werden ook twee medewerkers van een Albert Heijn-filiaal in Amsterdam- Oost door de politie ingerekend omdat zij een winkeldief hardhandig inrekenden. Zij werden veroordeeld tot een geldboete van driehonderd euro. De zaak veroorzaakte grote commotie. Die ging zelfs zover dat prins Bemhard zijn afschuw uitsprak over hun arrestatie. De prins betaalde onlangs de opgelegde geldboete. Een woordvoerster van Albert Heijn zegt dat bij enkele filialen in Amsterdam vaker pro blemen voorkomen dan bij andere. „Het is een zorgwekkende situatie dat supermarkt medewerkers vaker worden geconfronteerd met diefstal en geweld." De winkelketen ziet vooralsnog geen reden probleemvestigingen te sluiten. „Het is bij ons echter geen beleid om achter overval lers en winkeldieven aan te rennen", aldus de woordvoerster. Ook leverbaar met automaat Als u vóór 31 maart a.s. een nieuwe Suzuki koopt hoeft u een deel van het geld pas over 12 maanden te betalen, met 0% rente*. Als u daar gebruik van maakt moet dit bedrag minimaal 2.500,- en maximaal 6.000,- zijn. •Het effectieve rentepercentage op jaarbasis is 0%. Het krediet wordt verstrekt door Suzuki finance Alle kredietaanvragen worden getoetst en geregistreerd bij het BKR in Tiel. Deze actie loopt t/m 31 maart 2003. Geadviseerde verkooppnjzen ind. BTW/BPM, exd kosten njklaarmaken, verwijderingsbijdrage en legeskosten. Brandstofverbruik (99/ 100/EG-norm): 4,9 - 6,2 1/100 km; 16,1 20,4 km/1 en COj-uitstoot 119 - (52 g/km. "De premie wordt na registrabe rechtstreeks uitgekeerd door de importeur. Afgebeelde auto bevat opties tegen meerpnjs Importeur. BV. NIMAG, Heinenoord, tel- 0186-607 707 Meer info. wwwjunki.nl Nog steeds met 500,- premie! Ook nu de overheid met ingang van 1 januari 2003 met z'n milieupremie is gestopt, gaat Su2uki dóór. Tijdens deze tijdelijke actie ontvangt u 500,- premie* bij aanschaf van een nieuwe Al to. Pak mee dat voordeel. Deze actie loopt t/m 30 april 2003 en geldt ook voor de Alto met automaat ER ZIT MEER IN SUZUKI rotterdam/anp-gpd - In het VO- gelpestgebied in de Gelderse Vallei hebben zich enkele men sen met oogklachten gemeld. Momenteel wordt onderzocht of deze mensen besmet zijn met een menselijk griepvirus of met het vogelpestvirus. Dat heeft vi- roloog A Osterhaus van het Na tionaal Influenza Centrum in Rotterdam gisteren gezegd. Bij een pluimveeruimer met een oogaandoening werd maandag het vogelgriepvirus geconsta teerd. Osterhaus maakt zich niet direct zorgen over de oogklachten. „Er komt in het gebied natuurlijk ook gewoon menselijke griep voor", aldus de viroloog. Vogel pest is een griepvirus dat niet gevaarlijk is voor mensen. Als ie mand met een menselijk griep virus ook besmet wordt met het vogelpestvirus, kan er een nieu we variant ontstaan, die moge lijk wel schadelijk is. De epidemie lijkt onder contro le, maar de bewindsman vreest een tweede golf van uitbraken. „We hebben gegronde redenen om dat aan te nemen", zei Veer man tijdens een bezoek aan Bameveld. Zo'n tweede golf kan ontstaan als kippenbedrijven vóór de bestrijding van de vo gelpest al contact hebben gehad met besmette bedrijven. Zo kan ook de mogelijke besmetting in Zeeland zijn ontstaan. Veerman voelt overigens niets voor massale ruimingen van pluimveebedrijven. Boeren in met name Noord-Brabant wil len dat bedrijven in het hele in gesloten gebied rond Bameveld worden geruimd om te voorko men dat het virus overslaat naar Brabant en Limburg, waar zich een grote concentratie van pluimveebedrijven bevindt. Het ministerie van landbouw wees het voorstel echter direct van de hand. Gisteren zijn er in de Gelderse Vallei opnieuw vier verdachte bedrijven bijgekomen. Inmid dels zijn 31 bedrijven besmet; nog eens 32 bedrijven zijn ver dacht. Het mogelijke geval van vogelpest in het Belgische Pop- pel is waarschijnlijk niet afkom stig uit Nederland, zo verklaarde de directeur van het Belgische nationale voedselagentschap FAW gisteren. Het Nederlandse ministerie van landbouw liet vandaag monsters nemen op ongeveer twintig Brabantse pluimveebedrijven in de buurt van PoppeL (advertentie) GEIDIG T/M 22-3 2003. MAX 1 000. (NIET IN COMBINATIE MET ANDEREAANBIEDINGEN U RUOT BIJVOORBEELD AL EEN SPACE STAR VA €15.545.- DEALER ADRESSEN WWW MITSUBISHI-MOTORS NL OF KPN-TElf F00NGIDS. 50'/. KORTING OP ACCESSOIRES BIJ ELKE NIEUWE MITSUBISHI SP-Kamerlid Van Bommel richt zich tijdens het Margarita-debat tot premier Balkenende (voorgrond). Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3