GESPREK VAN DE DAG Aaisykjen was mooie handel Jongeren sms'en voor het goede doel Afkicken op niveau voor rijken en bekenden De teloorgang van een eeuwenoude traditie DONDERDAG 13 MAART 2( DAGELIJKS LEVEN - m Wie reuma heeft, kan meestal ook moeilijk sms'en. Dus wat is er mooier als jongeren juist het Reumafonds een handje kunnen helpen door te doen wat ze op dit moment het liefste doen: sms'en. Ook het aloude fonds heeft zo een nieuwe manier van collecteren ontdekt. Sms het woord REUMA naar 7373 en je maakt 1,10 over naar het goede doel - eigenlijk 55 eurocent, want de helft is voor de providers. „De reacties op de actie zijn goed", zegt Reumafonds-woord- voerster Tanja Smals. „Vooral om dat jongeren hier leren begrijpen wat het probleem van reuma is. Koken, wandelen, jezelf opmaken voor een feestje, en ook sms'en. Het is allemaal moeilijk als je reu ma hebt." Het fonds doet het sms-werk bij wijze van experiment, naast tradi tionelere vormen van collecteren. De hoop is dat jongeren net zo vlot REUMA intikken als vorige week Jamai of Jim, de lucratieve helden van Idols. De reacties tot nu toe zijn zeer hoopgevend. „Er is niks mis met deze manier van inzamelen, als maar duidelijk wordt gemaakt hoeveel het sms'en je precies kost", aldus Ewald van Kouwen, woordvoerder van de Consumentenbond. Dezelfde bond die onlangs nog de organisa tie van Idols pijnlijk op de vingers tikte wegens opzettelijke sms-mist die menig jonge afzenders duurder kwam te staan dan begroot. Vroe ger kreeg je een plakkertje op je re vers, nu een dankbetuiging op je mobieltje. Gea Broekema, hoofd fondsenwer ving van de Nederlandse Kanker- bestrijding-Koningin Wilhelmina Fonds sluit niet uit ook de sms- weg te zullen gaan bewandelen. „Het Reumafonds heeft het prima gedaan, zeggen precies wat zo'n sms kost en wat nog belangrijker is: ze brengen de boodschap bij een nieuwe doelgroep. Maai' ze zijn niet de eerste, Amnesty Inter national was ze voor." Dat vooral de providers meeprofi teren van de sms-gekte waarin jongeren nu ook geld bijeenbren gen voor goede doelen, hoort er nu eenmaal bij, weet Broekema. „Daar moeten we ook niet zo naïef over doen. Iedereen weet toch dat het geld kost. Het is niet anders dan geld overmaken op een ande re manier, daaraan zijn ook kosten verbonden. In ons geval zijn we er trots op te kunnen zeggen dat 87 procent van wat we binnenkrijgen naar fundamenteel kankeronder zoek gaat." Zelfs de kerk zoekt tegenwoordig de steun van sms. De rooms-ka- tholieke kerk heeft een speciale 'short meditation service' (een woordspeling op 'short message service' waar sms eigenlijk v staat) in de aanbieding, i de veertig dagen van de vasti De ongeveer honderd deelni aan het project betalen eikei eurocent voor een zin uit het evangelie die stipt om 12.001 wordt bezorgd. Zeker de heil dat geld gaat naar projecteni derde wereld, de rest steken i providers in hun zak. Kerkwt voerder Jan Willem Wit noen jammer dat de providers 'de tarieven berekenen als bij Idi Het Reumafonds laat weten i providers wel hebben ingesti met een wat lager tarief. Hoe lager is niet bekend. f NO üTDp JL To>-H dEkEïZ WEL Mtr RDkirTW MENSELIJK De OSCAR-PRIJSUITREIKING op 23 maart in Los Angeles gaat ook door als er tegelijkertijd bommen op Bagdad vallen. „The show will go on", stelde hoofdproducent Gil Ca- tes tijdens de traditionele feest- lunch met de genomineerde sterren. Als er tijdens de live-uitzending van de 75ste prijsuitreiking belangrijke ontwikkelingen aan het oorlogsfront plaatsvinden, zullen die als tekst op" het scherm worden getoond. Perso nen die met een Oscar zijn onder scheiden, moeten hun dankwoord tot 45 seconden beperken. Als een - spreker een lijst uit zijn zak trekt en een reeks namen begint voor te le zen, wordt hij afgekapt. Ook de af gelopen jaren waren winnaars ge waarschuwd hun speech te beper ken. Kenners sluiten niet uit dat de vrees van de organisatie voor kriti sche opmerkingen aan het adres van president Bush voor zijn Irak-poli- tiek een rol speelt bij de aangekon digde Maatregelen dit jaar. De Britse kroonprins CHARLES zal een herniaoperatie moeten onder gaan en daardoor zijn jaarlijkse ski vakantie in de Zwitserse Alpen mis sen. Dat maakte het bureau van de prins bekend. Het bureau zei dat het gaat om een ROUTINEOPERA TIE, maar wilde geen nadere bijzon derheden verstrekken over de oor zaak van de hernia of het tijdstip van de ingreep. Charles had al laten weten dat hij dit jaar in verband met de dreiging van een oorlog tegen Irak afziet van zijn jaarlijkse paasva kantie in het Zwitserse Klosters. Foto: EPA De vroegere Luxemburgse GROOT HERTOGIN Josephine-Charlotte (75) heeft longkanker. Zij wordt daarvoor in een ziekenhuis behan deld, heeft het hof gisteren gemeld. De moeder van groothertog Henri is aan de beterende hand en verlaat binnenkort het ziekenhuis. Josephi ne-Charlotte is de zus van de Belgi sche koning Albert II. Foto: ANP Oasis-zanger NOEL CALLAGHER vindt vredesdemonstraties een 'verdomde tijdverspilling'. De oorlog tegen Irak komt er in ieder geval, zei hij gisteren tegen de Berlijnse krant Tagesspiegel. Gallagher zegt dat hij liever met zijn dochter in het park gaat wandelen. „Iedere keer als er een rechtse, met een bijbel zwaaiende STOMKOP in het Wit te Huis regeert, of dat nu Bush is of zijn vader of Reagan, komt er oorlog", zei Gallagher in het in terview. Over de Irakpolitiek van de Britse premier Blair zei hij: „Wie er ook premier van Enge land is, hij moet een bondge nootschap sluiten met Amerika." Een Britse ambtenaar hoeft tijdens zijn dienst geen STROPDAS meer te dragen. Een rechtbank in het Noord-Engelse Manchester was het eens met de klacht van de 32-jarige Matthew Thompson over discrimina tie. De ambtenaar was het een doorn in het oog dat hij met pak en stropdas op zijn werk in een arbeids bureau moest verschijnen, terwijl zijn vrouwelijke collega's zelfs in T- SHIRT mochten komen. De vakbond van Thompson overweegt 39 verge lijkbare processen te gaan voeren als de betrokken werkgevers niet be reid zijn een acceptabele oplossing aan te dragen. Het ministerie van ar beid overweegt in beroep te gaan. Soapsterren, burgemeesters, captains of in dustry, zangeressen, presentatoren en rech ters kunnen voortaan discreet en 'op ni veau' afkicken van hun verslavingen. De Amsterdamse stichting Arantus biedt speci aal voor hen deze hulp. Geheimhouding van de drank-, drugs- of gokproblemen is voor mensen met een be kend gezicht of een in het oog springende maatschappelijke positie een groot goed, benadrukken coördinator Peter van Eersel en stichtingsvoorzitter Dees Postma van Arantus. „Zij willen voor geen goud gezien worden in een verslavingskliniek te midden van de daar gebruikelijke populatie. Zij wor den extra geschaad als hun verslavingspro bleem bekend wordt. Maandelijks melden zich bij de sinds vorig jaar zomer draaiende stichting zo'n tien personen aan. De grootste groep bestaat volgens Van Eersel uit ondernemers. „Maar daar zijn er ook veel meer van dan bijvoor beeld bekende muzikanten, acteurs of rech ters. In circa tachtig procent van de gevallen gaat het om een alcoholverslaving, tien pro cent kampt met een cocaïneprobleem. Anders dan bij een via een Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (CAD) gevolgde ontwenningskuur moeten cliënten van Arantus alles zelf betalen. „Het is duur. Soms betekent het kostenplaatje dat iemand niet door ons kan worden geholpen." De behandeling in Arantus verschilt niet veel van die van de CAD's. Er is een intake sessie waarin de behandeling wordt bespro ken, er volgen gesprekken met een thera- Het afkicken op niveau is zo duur dat de stichting Arantus soms nee moet verkopen. Foto: Hans van Weel peut, om ontwenningsverschijnselen tegen te gaan kan een cliënt psychofarmaceuti- sche middelen voorgeschreven krijgen en er zijn praatgroepen met door Arantus gese lecteerde lotgenoten die allen discretie wil len. De gesprekken met de therapeut zijn zo geregeld dat ze passen in de drukke agenda van de 'prominent'. Zo nodig wordt een geheime opname in een buitenlandse kliniek geregeld. Arantus heeft contacten met een Engelse en Schot» niek. „Een klinische behandeling in het bui land is vaak een noodsprong", aldus 1} ma, ooit directeur van de Jeüinekklinij „Het beste is het als het herstelprocesl eigen omgeving verloopt. Een verslaaj moet ook snel kunnen overleggen md behandelaars en dat is lastig als zij op berg in Zwitserland wonen." Adjunct-directeur Hans Tieken van d< sterdamse Jellinekkliniek, 's lands bel) afkickinstelling, zegt dat ook zijn klinij plannen heeft om mensen met een zd naam en faam te gaan bedienen. „Wij ken na over een klinische verbeteringi voorbeeld door extra privacy-eisen te len, want wij realiseren ons zeer dath voor deze mensen niet gemakkelijk isj zich bij een gewone kliniek te melden Toch zal ook een 'bekende Nederlanij zijn overvloedige drinken of snuiven helemaal voor zichzelf kunnen houde Postma: „Een cliënt behandelen die 3 luut niet wil dat zijn omgeving erin gé wordt is een stuk moeilijker. Er wordt alleen een individu behandeld, er zijn mensen bij betrokken. Zijn omgeving hulp bij het veranderen van het leefpi gramma van de verslaafde. Verder gel heilig in nazorg. Ook onze cliënten ad ik ten zeerste de wekelijkse ontmoetii de zelfhulpgroep. Angelique Mulders De regering van THAILAND heeft 22,5 miljoen baht (zo'n 483 miljoen euro) vrijgemaakt om werkloze olifanten bij te staan. Olifanten werden in Thailand veel ingezet bij het kappen van hout, maar door de grootschalige ontbossing in het land hebben veel OLIFANTEN nu geen WERK meer. Hun eigenaren trek ken samen met de dieren naar Bangkok of andere grote steden om een inko- mefi bij elkaar te bedelen of een handeltje in snuisterijen te beginnen. Het i gel$ zal worden besteed aan het implanteren van microchipsomde olifanten te kun nen volgen en het yj. verstrekken van 1/oedsel aan de Lejeren. In eert lar t;er stadium zal górden gepro- eefd an dér werk, s vinden v jJifanten. l dIq: Reutèrs 11 Kievitsnest met inhoud. Foto: GPD/Jan de Vries legsels met rust gelaten moeten worden. „De teruggang van het aantal broedvogels is een punt van zorg", zegt hij. De afgelopen jaren heeft Veenstra zich ver diept in de geschiedenis van het eierzoeken. Dat leek hem gepast, nu de traditie op het punt staat te verdwijnen. Hij vertelt dat er rond 1400 al fop-eieren bestonden, wat blijkt uit terpvondsten in Friesland. Fop-eie- ren werden gebruikt om de kievit na het leeghalen van het nest te verleiden toch weer te gaan leggen. Een van de oudste geschreven bronnen is een 'Placaat' uit 1542, waarin de graaf Van Egmond verordènneert dat men alleen op eigen land 'kieviytseyeren mag soecken ofte raepen'. Toen waren er dus ook al regels. Ook de duur van de raaptijd was steeds bron van discussie. De handel heeft eeuwenlang een belangrijke rol gespeeld in de eierzoekerij. Op veel plaatsen in het land waren grote markten, zoals in Bameveld en Purmerend. Kievits eieren werden vaak opgekocht door poe liers. Het ging dan om enorme aantallen. Veenstra: „De bekende firma P. de Jong uit Leeuwarden verhandelde in de glorietijd in de maand april vele duizenden kievitseieren per dag." De meeste werden uitgevoerd naar Engeland en Frankrijk. De verkoop van eieren was voor de kleinver- mogende zoeker een welkome aanvulling op zijn inkomen. Veenstra kreeg de beschik king over de aantekeningen van J. Eisses (1892-1960) uit Onnep, die boer was aan de oevers van het Zuidlaardermeer. Hij was een hartstochtelijk jager, visser en eiei ker, die van zijn vondsten een boekho bijhield, compleet met de prijzen diel voor beurde. De allereerste eieren van het seizoen den wel vijf gulden per stuk opbrenge geweldig bedrag voor het begin van di ge eeuw. Daarna zakten de prijzen tot 18 cent. Als 15-jarige jongen vond Eisi 1907 zestig kievitseieren, waar hij in to acht gulden voor kreeg. Van dat geldk hij onder meer een nieuw jasje, dat den en tien cent kostte. In latere jaren de de buit aanzienlijk. Het jaar 1909 w top: samen met zijn broer vond Eisses 306 kievitseieren en in zijn eentje nog 118. In 1924 evenaarde hij deze aanta Hij ving er ruim zeventig gulden voor, tijd werden trouwens ook nog de eier< grutto en tureluur geraapt. De zoektijd duurde destijds tot 1 mei die datumgrens in 1932 een flink eind voren werd gehaald, daalden de vond aanzienlijk. Aan het eind van zijn levé bij Eisses de loop er wat uit. In 1955 vi nog 39 eieren, waarvoor hij gemiddeli cent per stuk kreeg. In het laatste jaar zijn dood vond hij er nog drie en die zelf op. Of hij ze verorberde met roggi brood, roomboter en mosterd en weg de met een flinke slok oude jenever -i sommigen menen dat het hoort - ven de historie niet. Jan Wierenga Eierzoeken, en met name kievitseieren, is door het grote publiek altijd geassocieerd met Friesland. De Friezen hebben de aloude kunst van het 'aaisykjen' immers tot een soort reli gie verheven. Maar voor de meeste liefheb bers is het uit met de pret: zoeken en be schermen mag nog wel, maar rapen niet meer. Tijd voor een terugblik op een eeuwen oude traditie. Ooit was het allemaal heel overzichtelijk. Bij het eerste roepen van de kievit ging de zoe ker het veld in. Regen noch sneeuw, storm noch kou kon hem deren. Hij raapte eitjes dat het een aard had en thuisgekomen at hij ze op of verkocht ze, wat ooit een lucratief handeltje was. Maar dat veranderde in de laatste decennia van de vorige eeuw. Vogelbeschermers en natuurorganisaties meenden dat het niet langer gepast was om kieviten te beroven van hun legsels. Het was niet meer van deze tijd, zeiden ze, en er bestond geen maat schappelijk draagvlak meer voor. Aan tradi ties hadden ze geen boodschap en aan de geneugten van de zoeker al helemaal niet Dit standpunt werd omkleed met redenen van ethische en praktische aard, waar uiter aard de zoekers het niet mee eens waren. Wat volgde was een luidruchtige discussie die tot op de dag van vandaag voortduurt. De één weet zeker dat de vogels in het ge heel geen last hebben van het rapen, sterker nog: dat het heilzaam voor hen kan uitwerken. De ander daarentegen roept dat de kievitenstand juist ernsti ge schade wordt toegebracht. De nieuwe Flora- en Faunawet verleg de vorig jaar de eindverantwoordelijk heid van het Rijk naar de provincies en laatstgenoemden deden vrijwel direct de deur voor de rapende zoeker op slot. Hier en daar golden nog overgangsregel tjes, maar ook die zijn verdwenen. Friesland is overgebleven als laatste bol werk van de rapende zoeker. Daar is, aange stuurd door diepbeleefde tradities en senti menten, nog altijd een provinciebreed draagvlak voor het aaisykjen. De Bond van Friese Vogelwachten heeft veel invloed, de commissaris der koningin Nijpels is een warm pleitbezorger van het vermaak en de meeste boeren staan er ook achter. Maar hoe lang nog houden de Friezen hun privi leges overeind? Ook zij worden van alle kan ten onder vuur genomen. De 74-jarige A. Veenstra uit het Drentse dorp Westervelde is zelf nooit eierzoeker ge weest. Hij is op een heel andere manier ge ïnteresseerd in kieviten: hij is flapper, ie mand die met netten vogels vangt, maar dan alleen voor wetenschappelijke doelein den, bijvoorbeeld om ze te ringen. Veenstra snapt de eierzoekers wel. Zijn oordeel over hen is mild, maar eigenlijk vindt hij dat de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2