Elke ochtend is het al vroeg gezellig SPORT KNVB blaast plan voor topklasse nieuw leven in Hockey of voetbal maakt Rob Bianchi niet uit De top vijf Zwemmers LZ 1886 kunnen zondag historie schrijven SPORT EN SPEL BALLETJE MET B IJZ AKEN I N D E SPO Het incident Ballentej Arm u de kon De kenners Fluitje Poepie TralaL donderdag 13 maart door Janet van Dijk leiden - Een serie van drie keer, vier keer en vijf keer honderd meter borstcrawl vormde gisteroch tend het zwaartepunt van de training van de zwemmers van LZ 1886, die zondag voor het eerst in de historie de nationale competitie voor clubs kunnen winnen. Elke ochtend, behalve op zondag, traint de wedstrijdgroep van ongeveer vijftig zwemmers onder leiding van hoofdtrainer Gerard Meurs en Ton Beaufort in alle vroegte in het Vijf Meibad. Vier zwemmers en twee trainers over de A- competitie en andere zaken. Naam: Michael van der Linden. Leeftijd: 16 jaar. Woonplaats: Leiden. Opleiding: 4 havo op het Adelbert College in Was senaar. Favoriete onderdeel: Borstcrawl. Beste prestatie: Brons op de honderd meter vrij op de NK In december ben ik in de Nederlandse selectie gekomen op de honderd meter vrij. Hoe verklaar je het succes van LZ in de zwem- competitie: Mede dankzij de trainers hebben we een goed en hecht team. De zwemmers steunen elkaar. Het samen presteren maakt de competitie gezellig. Eigen bijdrage: Ik zwem in de jeugdcategorie, waarin ik samen met Jeffrey Tameling de punten moet binnenhalen. Op de honderd vrij ben ik als snelste ingeschreven bij de senioren. Naam: Peter van Amsterdam. Leeftijd: 12 jaar. Woonplaats: Leiden. Opleiding: De brugklas van het Bonaventura in Leiden. Zwemt sinds: Toen ik zeven jaar was ben ik met wedstrijdzwemmen begonnen. Favoriete onderdeel: Honderd meter vlinderslag. De zwemcompetitie: Het is een heel belangrijke wedstrijd, maar de NK vind ik belangrijker. Ik zwem zondag twee afstanden, de rugcrawl en de vlinderslag. Trainen: Vijf of zes keer in de week. Ik train drie keer in de week 's ochtends, dan sta ik om vijf uur op. Als je vroeg naar bed gaat, dan red je dat wel. Het leuke van zwemmen: Je bent samen met je vrienden en je kunt steeds je prestaties verbete ren. Dat we hier met zwemmers van verschillende leeftijden zijn maakt mij niet uit. Kans op het landskampioenschap: Ik denk wel dat we een grote kans hebben, maar we moeten er Ton Beaufort. Anne Paulien Drenth. wel hard voor werken. Naam: Anne Paulien Drenth. Leeftijd: 15 jaar. Woonplaats: Lisse. Opleiding: Op het Uitermeer in Lisse zit ik in het derde jaar van het vmbo-tl, dat is wat vroeger de mavo was. Ik wil naar de havo en daarna naar het hbo, misschien een marechaussee-opleiding doen. Lid van LZ sinds: Toen ik vier jaar was ben ik hier al gaan leszwemmen. Dat kwam doordat mijn oma trainer was. Mijn broer zwom hier al. Mijn oma komt niet vaak kijken maar ze wil wel altijd alles weten. Favoriete onderdeel: De vlinderslag. De sfeer: We hebben een goede band en dat is be langrijk, want je moet elkaar ook aanmoedigen en zo. En als er wat is dan weet je dat je naar iemand toe kan gaan om erover te praten. Het is onwijs gezellig om samen naar de wedstrijden te gaan. Zwemt zondag: De honderd meter schoolslag en op de 200 meter wissel ben ik reserve, maar ik denk wel dat ik moet zwemmen. Je eigen prestatie is zeker belangrijk, want als iedereen zou denken dat iemand anders de punten wel haalt, dan komt er niets van terecht En je rpoet sowieso heel hard zwemmen, voor het geval iemand gediskwalifi ceerd wordt Opstaan: Om vijf voor vijf gaat de wekker en om vijf uur sta ik op. Ik train zes keer 's ochtends, van maandag tot en met zaterdag, en op maandag avond loop ik hard. Reactie klasgenoten: Ze weten dat ik het zwem men leuk vind, maar ze vinden het wel raar dat ik dit er voor over heb. Maar ik ben erin gegroeid. En ik vind het onwijs leuk. Je doet het niet voor niets, je kunt steeds je tijden verbeteren. En het is gezel- lig- Doel: Ik wil lange afstanden zwemmen in buiten water. Dit seizoen mag ik nog niet verder dan vijf kilometer zwemmen in een wedstrijd. Over twee Mariska van der Tol. jaar mag ik pas meedoen aan echt lange afstan den, zoals tien kilometer en vijftien kilometer. Naam: Mariska van der Tol. Leeftijd: 17 jaar. Woonplaats: Nieuw -Vennep. Opleiding: Het brugjaar politie op het ROC in Lei den. Als ik niet aangenomen word bij de politie, wil ik fysiotherapie gaan doen. Lid van LZ 1886 sinds: Dit seizoen. Bij mijn oude vereniging kon ik niet verder komen en omdat ik in Leiden naar school ging ben ik hier naar toe ge gaan. De club: Het is heel erg gezellig en ze betrokken mij meteen overal bij. De opbouw van de trainin gen is heel anders en ze zijn ook zwaarder. Ik ben heel erg vooruitgegaan. Aantal trainingen: Ik train tien uur in de week. Mijn moeder brengt me 's ochtends met de auto. Beste prestatie: Tweede op de honderd meter rugslag op de NK bij de junioren. Naam: Ton Beaufort Leeftijd: 45 jaar. Woonplaats: Sassenheim. Beroep: Rechercheur bij de politie Hollands-Mid den. Verklaring voor het succes van LZ: Het is niet zo maar ineens gekomen, maar het resultaat van zes jaar lang hard werken. Eerst moesten we een cul tuuromslag realiseren, want het was heel gezellig bij LZ, maar qua prestatiedrang moest er wel wat verbeteren. Dat is heel goed gelopen, er zijn nog steeds mensen van toen bij betrokken. Fanatiek: Andere mensen willen ons als zeer fa natiek afschilderen, maar ik zou zeggen: wij zijn zeer gedreven mensen. De zwemcommissie heeft destijds ook bewust mensen gezocht die prestatie gericht bezig wilden zijn. Maar uiteraard zijn het de zwemmers die het moeten doen. Wij geven al leen de impulsen. Een eendagsvlieg: De sfeer is daarvoor bepalend. Wij proberen de zwemmers bij te brengen dat het succes van morgen niet het eindsucces is, maar dat er nog veel meer in het verschiet ligt. Je moet niet stoppen bij een kringkampioenschap of een NK, maar naar een EK of misschien nog wel ver der. De clubcompetitie: Krijgt helaas weinig aandacht. Het toont aan dat je als vereniging in alle geledin gen aanwezig bent, van jeugd tot senioren, op de korte en lange afstanden. Vergelijk het met het all roundkampioenschap bij het schaatsen. Het is ook belangrijk voor mensen die niet zo veel in de schijnwerpers staan, maar wel qua inzet heel goed bezig zijn. Zij bloeien zo verder op en delen door zo'n kampioenschap in de euforie. Zwakke punt* Bij de senioren moeten we terug grijpen op jonge zwemmers zoals Lenneke van Schaik, Joost Tameling en Toesja Klein. Zij zijn in staat om bij de senioren punten te pakken, maar op dit moment hebben we zelf te weinig senioren. Motto: Het maakt niet uit wat voor soort kampi oenschap een zwemmer haalt Het gaat erom dat hij of zij het beste uit zichzelf haalt. Dan ben je je eigen wereldkampioen. Naam: Gerard Meurs. Leeftijd: 68 jaar. Woonplaats: Rijswijk. Functie bij LZ 1886: Hoofdtrainer. Opzet training: Ik probeer zoveel mogelijk het monotone eruit te halen. Door periodisering in trainingen en in het seizoen proberen we de pres taties te verbeteren. Maar je hebt ook een goede structuur nodig in de vereniging. Daarnaast vind ik dat elke zwemmer belangrijk is, op elk niveau. En de sfeer moet zo zijn dat de zwemmers elkaar, ieder op zijn eigen niveau, respecteren. Het is be langrijk dat ze er lol in hebben. De waarde van het kampioenschap: Het is een schitterende invulling voor je wedstrijdafdeling. Omdat je een individuele sport met elkaar beleeft. Wens: Ik hoop dat we volgend seizoen meer water krijgen, want 's ochtends kunnen we voldoende trainen, maar 's avonds zijn er te weinig mogelijk heden. Het mooiste is als zwemmers twee keer op een dag een zwemtraining kunnen doen. Toekomst: Op dit moment zijn er geen redenen voor mij om LZ in de steek te laten, al zijn er wel verenigingen die aan me trekken. Ik zit conditio neel en geestelijk nog goed in elkaar, maar ik pro beer wel mensen in de vereniging zo neer te zet ten dat het werk voortgezet kan worden als ik ga afbouwen. Gerard Meurs. Foto's: Hielco Kuipers BILJARTEN Het Sassenheimse Sportrust- /Van Diemen bleef door een 5- 1 zege op hekkensluiter Honky Tonk 2 net even buiten de geva renzone. In een gevecht om de derde plaats verloor De En- gel/V.d. Aart uit Lisse met 4-2 van H-Team. De Sport uit We- teringbrug kwam door een 4-2 zege op de Maasstad op de voorlaatste plaats terecht. Stand aankop: l.HWA/Boele 19-34 2.De Plas 19-32 3.De Engel/V.dAart 19-24 4.H-Team 19-24 9.Sportrust/V- .Diemen 19-14 11.De Sport 19-12. BRIDGE De Leidse kampioen 'gemeng de paren', C. v.d. Ven en L. Paape, eindigde afgelopen weekeinde in het Nederlands kampioenschap (Utrecht) op de achtste plaats. Van derVen en Paape kwamen tot een score van 56.01 procent na 44 spel len. BOWLING De BV Leiden-bowlers Paula van Hemert en Bettina Lund bereikten de finale van een in ternationaal koppel bowling- toernooi in het Belgische Ju- met. In die finaleronden gooide ieder individueel verder en werd Van Hemert zesde. Haar 'koppelmaatje' Lund won het toemooL DAMMEN De Hoomse Damclub (HDQ uit Alphen aan den Rijn greep in de play-offs van de hoofd klasse het regionale damkampi oenschap. HDC hield in de voorlaatste ronde concurrent RDC 3 op een 12-12 gelijkspel. Hierdoor bleek een 13-7 match zege in de slotronde op Samen Sterk 2 voldoende voor het kampioenschap. Eindstand play-offs: l.HDC 3-5 2.RDC III3-4 3.Damlust II3-2 4.Samen Sterk II3-1. DARTS In de vijfde bekerronde van de Dartsbond Bollenstreek Rijn land (DBBR) wonnen de eredi- visionisten De Gouwe uit Oegstgeèst, Downstairs Two (Katwijk), Brandewijn United (Leiden), Bullshit (Roelof- arendsveen), De Stalgasten (Leiden) en Rames Sjaffies (Roelofarendsveen) alle hun be kerwedstrijden. POOLBILJART Nationaal kampioen Dijkjes F &M Tornado's miste het afgelo pen weekeinde een kans op prolongatie van z'n landstitel in de nationale eredivisie. De on geïnspireerde Leidenaars verlo ren in Groningen voor het eerst in de historie van deze ploeg: 5- 1. Een inhaalduel tegen het tweede team van Groningen werd met 6-0 gewonnen. SNOOKER leiden - De KNVB komt weer met plannen voor een over gangsklasse tussen betaald- en amateurvoetbal. De voetbal bond wil de tweede divisies A en B onder de eerste divisie instel len. Het plan lijkt op het al enke le jaren gelanceerde idee voor een 'topklasse'. Ook nu houdt het plan in dat de clubs in de tweede divisie con tractspelers (maximaal vijf) in dienst mogen hebben. Daar naast moeten de accommoda ties van de amateurs opgeknapt moeten worden. Elke club moet een lichtinstallatie hebben, bo vendien moet de beveiliging rond het veld (met hogere hek werken) worden verbeterd. De KNVB wil ook een promotiede gradatieregeling met de eerste divisie invoeren. Topamateurclubs zijn verdeeld over deelname aan een nieuw in te voeren tweede divisie, teza men met clubs uit het betaalde voetbal. Met name clubs die uit komen in de drie zondag hoofd klassen, zijn voorstander van het plan. De topclubs uit de Duin- en Bollenstreek zien hele maal niets in deze plannen van de KNVB. De al eerder gelan ceerde plannen stuitten op groot verzet van de amateur clubs. Maar ook de clubs uit de eerste divisie waren tegen. Zij vrezen de degradatie uit het be taalde voetbal, waardoor de du re exploitaties niet meer slui tend te krijgen zijn. Het weekblad Voetbal Interna tional heeft een enquête gehou den over de ideeën van de voet balbond. Dertig van de 84 clubs uit de hoofdklassen zaterdag- en zondag amateurvoetbal deden er aan mee, keurig verdeeld over beide groepen. Voor meedoen aan de tweede divisie waren 14 clubs waarvan negen nu op zondag spelen. Tegen waren er 15 waaronder vijf zondagvereni gingen. De ondervraagde amateurclubs zien in meerderheid (21 van de 30) voetbaltechnisch weinig ver schil meer tussen hen en de Leidenaar Rogier van de Kamp bereikte in de twaalfde Dutch Snooker Rankingtoernooi (DSR) te Groningen de laatste zestien. Hierin ging hij met 3-0 onderuit tegen Roy Stolk. De twintigste ronde van het Open kampioenschap van Warmond is gewonnen door Ger Blok. Hij versloeg in de finale verrassend runner-up Martin Zevenhoven. Stand aan kop: l.Florian Moeder- scheim 184 2.Martin Zevenhoven 180 3-RonaId Blok 152 4.Nico Seisveld 147 5.Leon Alewijnse 134, etc. Jan Bey leiden - Verbazing was er mis schien bij de buitenwereld, maar niet bij Rob Bianchi zelf. De trainer van voetbaleerste klasser WSB stapt na dit sei zoen over naar zijn tweede ge liefde sport: het hockey. Bij de vrouwen van Kampong vindt hij een nieuwe uitdaging. Paul Litjens, voorzitter van de Utrechtse vereniging belde hem onlangs op. „'Zegje gillend nee, of valt er te praten', vroeg hij. 'Praten kan altijd', zei ik", aldus Bianchi. „Het bleek dat ik bo venaan hun lijstje stond." Ook dat verbaasde hem niets. „Want dat is wel vaker gebeurd." Het is Bianchi om het even of hij een voetbal- of hockeyteam traint en coacht. „Als ik me maar ergens op mijn plaats voel." Hij had contacten met Rijnsburgse Boys om de opvol ger van Wim Schaap te worden, maar dat ketste af. Rijnsburgse Boys koos voor Ted Verdonk- schot. Bianchi: „Daar heb ik alle respect voor. Geen enkel pro bleem, veel succes ermee." De Amsterdammer kent Kam pong goed. Hij was er zeven jaar werkzaam als trainer/coach van de mannen. „Ik ben er vijf jaar uit geweest, maar de club kent mij goed." Hij is niet bang dat hij voor ver rassingen komt te staan. „Ze zijn niet ineens met een vier kante bal gaan spelen. Het hoc key is heel erg in de weer met regelwijzigingen om het als olympische sport voor de televi sie aantrekkelijk te houden. Maar ik heb het idee dat, als Ne derland weer eens te goed is ge worden, andere landen om wij zigingen gaan roepen." Hij had nog best een jaartje door willen gaan bij WSB. „Ik heb het leuk gehad, maar het bestuur wilde een trainer maxi maal drie jaar behouden. Ik hoop dat ik de club verder heb geholpen. We staan vier punten achter op de koploper en er kan nog van alles gebeuren. Dat zie je aan de uitslagen van afgelo pen zondag. SW/SMC en RKA- W speelden gelijk en EBOH ver loor. Wij spelen weer redelijk constant De bloemen zijn nog niet verdeeld. We proberen er een mooi slot aan te breien." Zonder het voetbal te veroorde len, kijkt hij uit naar de socialere De voorzitter van Sporting Trig- on kreeg er onlangs van langs in het Witte Weekblad (WW). Een anonieme brievenschrijver meldde dat Peter van der Vel den in zijn hoedanigheid als scheidsrechter over de schreef was gegaan in het duel tussen de A3 van zijn korfbalclub en de A3 van KZ Leiden. Van der Vel den had Trigon na rust maar liefst negen strafworpen gege ven, waardoor het team een achterstand van 5-1 bij rust om boog naar een 10-7 zege. De Tri- gon-supporter sprak er schande van. 'Als je op zo'n manier moet winnen, laat dan maar zitten', schreef de anonymus, die ook nog opriep dit individu van het toneel te laten verdwijnen. Klare taal, nietwaar meneer Van der Velden? „Zulke supporters kunnen we missen als kiespijn. Dit lijkt mij een rancuneuze actie. Ik zal in het verleden vast op wat tenen hebben gestaan." Negen stippen, is dat niet wat overdreven? „In mijn ogen waren ze allemaal terecht. Ik heb niets onoorbaars gedaan." Maar het riekt naar partijdig heid. „Partijdig fluiten kan ik niet. Dan doe ik mezelf geweld aan." Rietje Joziasse, jeugdcommis sielid van KZ Leiden heeft een andere lezing. „De scheidsrechter ging na rust allerlei capriolen uithalen. Hij liet gemiste stippen zelfs twee of drie keer overnemen. Het was heel kinderachtig. Hij zei zelfs tegen de coach dat er twee het veld uitmoesten. Anders zouden ze een rode kaart krijgen." Een verpeste korfbalmiddag dus. „Het gaat om kinderen van 13, 1.4,15 jaar. Een paar stonden na afloop te huilen, omdat het zo oneerlijk was. Normaal valt het bij Trigon wel mee, maar deze scheidsrechter doet dit wel va ker." Heeft U nog een klacht inge diend? „Dat heeft geen zin. De bond kan er niets mee. Het is een ja- nee-spelletje." Zonder goede bal geen wedstrijd, en zonder g bal geen goede kantine Leidsch Dagblad testd van de gehaktbal bij sp enigingen in de regio. I week: Leidsche Boys. Prijs: 0,80 euro. Wachttijd: Een minuu Eerste indruk: Een nie grote gehaktbal in een bakje, ziet er goed uit Oordeel: De bal is een krokant, komt uit eene ouderwetse juspan en te vet. Had wat pittigei gen. De smaak is rede goed. Cijfer: 6.5. Ronald Ebbeling, de tn SJC, miste afgelopen zo wedstrijd van zijn ploeg WSB. Bij het aantrekka zijn jas bij het vertrek n Noordwijkerhout schoo arm uit de kom. Hij mo het ziekenhuis om de a op z'n plaats te krijgen „Dit gebeurt me eens in derhalfjaar. Toen ik ze voetbalde overkwam he na elke week, toen ben i gestopt. Ebbelink kan er inmidd lachen. „De vorige keer schoot-i kom tijdens m'n vakanl een patatje mét aanpak Wordt het geen tijd vo< operatie? „Dan ben ik zes weken eens in de anderhalf jat Na de tweede achtereenvolgende degradatie in de zaalcon Sporting Trigon afgezakt naar de eerste klasse. Veel suppi de Leidse ex-hoofdklasser zagen de afdaling al aankome tember, toen ze meededen aan een intemet-poule. Van de mers voorspelden de meesten (29 procent) een degradatii procent voorzag dat de korfballers moesten vechten tegen tie, een kwart van de stemmers voorspelde een plek in de moot. Opvallend is dat 22 procent verwachtte dat Sportii bovenin mee zou doen. Twee van de 62 deelnemers (3 pn gen de club kampioen worden. Op zoek naar de meest merk waardige clubnamen in de re gionale sport, is de dartsbond een makkelijke vindplaats. In de hoofdklasse staat Ramses Sjaf fies achtste. Sjors van Veen, lid van dit darts team verklaart „We moesten een naam bedenken en dat ge beurde met een biertje op in ca fé De Pepersteeg. We verzonnen de een na de andere domme naam, totdat Maries van Ruiten - hij zit niet meer in ons team - met Ramses Sjaffies op pen kwam. Een sjaffie lijk: een shaft - is een 01 van een dartspijl, vand Reacties op de naam h ploeg uit Roelofarendsi jaren niet meer, het is e grip in de regionale dai Volgens Van Veen kom wieso nog wel gekkere voor. „Bij ons in 'de Vei een team dat FPTL het staat voor Fluitje Poepi La." clubs uit het betaalde voetbal. Een eis om vijf contractspelers te hebben wijst een meerder heid (19 van de 30 echter af. Spelen op zaterdag vinden 20 van de 30 ondervraagde clubs geen bezwaar. Zeventien vereni gingen zeiden 'ja' tegen een promotiedegratieregeling met de eerste divisie. Maar zeven van de clubs gaf aan in een tweede divisie meer publiek te verwachten bij wedstrijden. Accommodaties moeten wel op grote schaal opgeknapt worden. Maar tien van de betrokken clubs gaven aan dat hun stadion goed genoeg is voor de tweede divisie. Foto: Mark La mers cultuur die rond het hockey hangt. „Hockeyers beschouwen het clubhuis als hun huiskamer, daardoor wordt het ook vaak 'wat later'.Tegenstanders wor den ontvangen en en na afloop eten ze met z'n allen. Daar zit ten ook de scheidsrechters bij. Hockeyers praten met elkaar. Als de tegenstanders in het voet bal elkaar al kennen of gedag zeggen, mag je blij zijn." Het vrouwenteam van Kam pong, met Leiderdorper Maar ten Gehner als trainer, draait niet best. De ploeg staat tiende in de hoofdklasse, die uit twaalf ploegen bestaat. „Ik ga er niet vanuit dat ze degraderen. Als dat toch gebeurt, gaan we er ge woon alles aan doen om vol gend jaar kampioen te worden." Over de schoonheid van ge plooide korfbalrokjes, te strak ke broekjes en shirtjes over te dikke lijven en witte sokken on der zwarte broeken valt niet te\ twisten. Maar over smaak na tuurlijk wel, en dus ook over de ze top-vijf van lelijkste tenues uit de regio. 5. Crescendo, groen met wit shirt, zwarte broek/rok, witte sokken. 4. Stompwijk '92, grijs shirt, zwarte broek, grijze kousen. 3. FC Lisse, geel/blauw shirt, blauwe broek, blauwe kousen. 2. WSB, paars shirt, gele broek, gele kousen. 1. Alecto, geel shirt, bruine broek/rok, gele kousen. Erg verrast reageert de Leider- dorpse hockeyclub niet op de uitverkiezing. „In principe vindt niemand het tenue mooi", ver klapt erelid Tineke Blans. „Voor al in de winter, als je een beetje bleek ziet, is het geel h Maar het valt wel ergo is wel weer grappig.") Irma Gehner, erelid en bij de oprichtingsvergï aanwezig, viel het dest mee om kleuren te kie dat er nog maar bepei binaries over waren. I moest natuurlijk wel a dan dat van andere di regio. Er waren mensd mooi vonden, herinnd Zij niet. Ooit is er nog] over een verandering gesproken, maar dat g niet door, vanwege de keuze en omdat iedefl middels zó aan gewen ook. Zo gewend dat je mooi gaat vinden? „Bij wijze van spreken in elk geval een mooie zegt Irma Gehner. Met ook een mooie sli Who's afraid ofyeüa brown?' Tja, wie niet. Voor reacties en tips: 071-5356464 of sportredactie.ld@damiate.hi Michael van der Linden. Peter van Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20