Resolutie over Irak blijft uit PRIJZENCIRCUS Noodtoestand in Servië na moord op premier Noordwijkerhout maakt zich op voor verkiezing eigen sinterklaas Leidsch Dagblad WM 1 Compromisvoorstel in de maak Onaangekondigd bezoek 'Kerkscheuring leidt tot drama's in Katwijk' Nederlander eet jaarlijks 31 kilo snoep Voetballer Song in Volkenkunde Eerste Friese kievitsei Nog meer banen weg bij Defence Aluminiumtak mag niet verkocht m Leidsch Dagblad NR. 43179 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 donderdag 13 MAART 2OO3 iGEMEEN rrit Braks legt Hïlttershamer niat neer ■erika kan rijk «kou niet meer incieel pakken Hiden Gids ent aanval 1 telefoonboek ltseltalenten jden om veren troffel illerend Rijn en et compleet renoveerd (rde musketier oet Broadway an veroveren nlka Peitsch ideale man andelt zijn vrouw Ögoed als zijn scne FIGURANT Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad A DE ANDERE JUWELIER ^Lve/jers^ M aarsmans leeg 21(naast V D) Centum Leiden Tel. 071 -5120778 www.vanGemer.com new York/ANP- De kans wordt steeds kleiner dat de VN-Veilig- heidraad een resolutie over Irak aanneemt waarin alle leden zich kunnen vinden. De raad komt vanavond opnieuw bijeen voor beraadslagingen, nadat gisteren uitgebreid werd doorgepraat over allerlei compromisvoorstel len. Zo willen de Britten het Iraakse regime een soort 'exa mens' laten doen, maar de Fran sen hebben die optie venworpen. De raad schuift de stemming over een tweede Amerikaans- Brits-Spaanse resolutie al sinds dinsdag voor zich uit, omdat met name Londen een tekst probeert te vinden die een meerderheid kan krijgen. De Britse regering hoopt dat de op handen zijnde aanval op Irak kan worden gerechtvaardigd met een resolutie. De regering- Blair en zijn Labour-partij drei gen anders uiteen te vallen. De Britse VN-ambassadeur Greenstock legde gisteren zes punten neer, aan de hand waar van de raad zouden moeten na gaan of Irak daadwerkelijk ont wapent. Zo zou Saddam Hus sein op de televisie in het Ara bisch moeten verklaren dat hij massavernietigingswapens had, maar dat hij die nu afwijst. Hij moet verder zeker dertig Iraakse wetenschappers met hun families voor ondervraging naar Cyrpus laten gaan, massa vernietigingswapens die het land nog heeft overdragen, en verklaren waar 10.000 liter an- trax is gebleven. Het land moet ook productiefaciliteiten voor verboden wapens overdragen en de al-Samoud-2-raketten al lemaal vemietingen. Het eisenpakket maakte geen indruk. Frankrijk, tegen militair ingrijpen, heeft de Britse plan nen resoluut verworpen. Een anonieme VN-diplomaat grapte bitter dat de Britten willen dat Saddam Hussein liters anthrax opdrinkt voor de televisiecame ra's, zodat iedereen kan zien dat hij zich ontdoet van massaver nietigingswapens. Greenstock suggereerde dat Irak meer tijd kan krijgen om door de zes 'tests' heen te komen, maar dat is voor de VS geen op tie. Ambassadeur Negroponte dacht hardop dat een paar da gen nog wel kan, maar dat lan ger is uitgesloten. De eerder ge noemde uiterste datum van 17 maart staat volgens hem nog steeds overeind. Daarmee laat hij de Britten keihard vallen. De VS lijken hun geduld met de diplomatie te verliezen, maar ze blijven optimistisch over een re solutie die een aanval zegent. Zo rekenen de Amerikaanse diplo maten zich rijk door enkele van de zes twijfelaars in de vijftien- koppige raad aan hun zijde te schatten. Pagina Buitenland: Meer over Irak koninklijke familie en de leeft nu ook premier Bal- ide stevige averij opgelopen rolg van de affaire-Marga- let stuntelige optreden van minister in het Kamer- was bij tijd en wijle zo gê- dat het leidt tot serieuze is over zijn vermogen in re situaties leiding te ge lat is niet voor het eerst ;even: Balkenende bevond n een weinig benijdens- ige positie. Als minister- lent is hij verantwoordelijk alles wat het Koninklijk raakt en voor het BVD-on- lek dat is ingesteld naar Ed- e Roy van Zuydewijn. Die twoordelijkheid torst hij laar Balkenende heeft daar inhoud aan kunnen geven: dracht aan de BVD om een soek in te stellen naar De ebeurde achter de rug van olitiek om, het onderzoek as dubieus, het Kabinet van aingin liet de gegevens te regels in uitgebreid circu- premier Kok en zijn mi- namen het klagende vervolgens nog in het Balkenende heeft pas een het toneelstuk gekregen op moment dat de scherven ten worden opgeruimd, ras lastig, want over Hare tót en haar Geheime I wordt aan het Binnenhof reer besmuikt gepraat Het dat Balkenende de regie ■Si klonk gisteren alom, de werkelijkheid is ernsti- njde premier opereerde tij- het Kamerdebat als een fi- die permanent moest m gesouffleerd. Daarmee hij zijn eigen gezag onder- 87 dagen dat de stemmen- ret van het CDA écht pre- was, slaagde hij er niet in riënde ministers Bomhoff frisbroek uit elkaar te hou- kon hij niet voorkomen |ji kabinet aan de voor- van de begrafenis van Qaus ten val kwam. De af- 'argarita is de tweede kras blazoen. Wat wordt de de Vries door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Servië heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd na de moord op premier Zoran Djindjic. Leger en politie legden een 'ring' om Belgrado. Alle ver keer van de hoofdstad naar bui ten werd geblokkeerd. Vluchten vanaf de luchthaven bij Belgra do zijn geschrapt. Djindjic werd gisteren neerge schoten, toen hij voor het rege ringsgebouw uit zijn gepantser de auto stapte. Twee kogels trof fen hem, in de buik en de rug. In het ziekenhuis vochten artsen voor zijn leven. Maar toen zijn vrouw Ruzica naar buiten kwam, wisten de Serviërs ge noeg. De man die hun land in ijltempo had gedemocratiseerd was dood. De aanslag werd gepleegd met een scherpschuttersgeweer. De moordenaars bevonden zich in het gebouw tegenover het rege- ringspand. De politie arresteer de twee verdachten. Maar de klopjacht die daarna werd ge opend, deed vermoeden dat wellicht meer mensen bij de aanslag betrokken zijn geweest. De moord ontketende een vloedgolf van reacties. Voor de Amerikaanse president Bush (advertentie) nog van ons 20% extra kassakorting op alle kleding uit het Prijzencircus 'Korting ook geldig op extra koopzondag in de vestigingen Amsterdam Kalverstraat, Den Haag Centrum, Den Helder, Hengelo, Leiden, Roermond, Rotterdam Beursplein en Sittard. Bel voor openingstijden 0900-8363 (0.10 p/m) den haag - Het onaangekondigde bezoek van prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn aan de Tweede Ka mer zorgde gistermiddag voor opschud ding bij Kamerleden en pers. Vanaf de pu blieke tribune volgde het paar, bijgestaan door advocaat Nicolaï (rechts), het debat over hun verstoorde relatie met de konink lijke familie. Hun aanwezigheid werd niet door iedereen op prijs gesteld. Deson danks, zo merkte een Kamerlid op, getuig de hun komst van 'lef. Premier Balkenen de maakte tijdens het debat geen sterke indruk. Pagina Binnenland i: Balkenende in het nauw door hof rel. Foto: ANP/Robin Utrecht door Silvan Schoonhoven leiden - De fusie van de drie Sa men-op-wegkerken tot de Pro testantse Kerk in Nederland leidt tot grote menselijke dra ma's in orthodox-christelijke ge meenten, zoals Katwijk aan Zee. Die voorspelling doet kerkelijk hoogleraar W. Verboom van de Universiteit Leiden. Omdat de rechterflank van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft aange kondigd niet mee te willen gaan in de fusie, vreest Verboom voor een kerkscheuring. „De scheids lijn zal dwars door families heen lopen. Stel dat broeder A de Hervormde Kerk wil voortzet ten, maar zijn vrouw niet en zijn kinderen ook niet. En zijn broer wel, maar zijn zuster niet. Dat zou afschuwelijk zijn. Dan wor den huwelijken, gezinnen en fa milies verscheurd." Om kerk scheuring te voorkomen heeft Verboom - zelf behorend tot de conservatieve Gereformeerde Bond - een pamflet geschreven waarin hij het behoudende deel van de protestanten oproept niet 'de weg van de minste weerstand' te kiezen en zich af te scheiden. „Ik lig er 's nachts wakker van." Pagina Ri: Verboom wil dat hervormden 'hun knieën buigen' was Djindjic 'de man die Servië democratisch maakte en Slobo dan Milosevic voor het gerecht bracht'. De Duitse kanselier Schroder betreurde het verlies van een 'persoonlijke vriend'. Minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken beschouwt 'laffe misdaad' als 'een aanslag op de democratisering'. De moord maakt een einde aan de betrekkelijke rust op de Bal kan. President Mesic van Kroa tië zei: „Dit is niet goed voor Servië, maar ook niet voor ons." De Bosnische minister van bui tenlandse zaken Ivanic sprak van 'gevolgen voor de hele re gio'. Djindjic was een sleutelfiguur op de Balkan. Hij normaliseerde na jaren van oorlog de banden met de buurlanden, en wilde de status van Kosovo zo snel moge lijk regelen. Hij leverde van oor logsmisdaden verdachte Ser viërs uit, onder wie Milosevic. Hij had echter vele vijanden, met name bij de maffia, die door sommigen meteen werd genoemd als het brein achter de moord. Anderen wezen direct naar kompanen van Milosevic. Pagina Buitenland: Zoran Djindjic, de man die voor zijn land stierf zeist/anp - Nederlanders stou wen jaarlijks 31 kilo aan snoep, chips, koekjes en chocolade naar binnen. Daarmee horen zij tot de wereldtop van snoepers. Alleen de Britten snoepen meer: 45 tot 50 kilo per hoofd van de bevolking. Dat blijkt uit een onderzoek van het Studiecentrum Snacks en Zoetwaren (SSZ), dat vandaag- wordt gepubliceerd. De totale Nederlandse consumptie kwam in 2002 uit op 506 miljoen kilo. Er werd 1 miljoen kilo meer ge geten dan een jaar ervoor. De omzet van snacks en zoetwaren nam met 2,3 procent toe tot 2,7 miljard euro. Er werd vooral meer snoep via de supermarkt verkocht. Daar groeide de omzet met 2,6 pro cent tot bijna 2 miijard euro. Bij benzinestations, drogisterijen en kantines steeg de omzet met 1,3 procent. De markt voor voe- dingsrijke biscuitjes groeide ruim 18 procent. (advertentie) leiden - Dat sport en kunst af en toe raakvlakken hebben, toonde Rudi van Dantzig eerder al eens aan met zijn danschoreografie over Marco van Basten. Maar ook passief een portie cultuur opsnuiven ge beurt soms, zoals Feyenoord-speler Song gisteren bewees met zijn bezoek aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Daar is een foto-tentoon stelling gewijd aan Guus Hiddink en de WK-gekte die vorig jaar Zuid-Korea volledig op zijn kop zette. Song, zelf Koreaans international, zat in die tijd vooral opgesloten in het trainingskamp in Gyeonju, aan de grens met Noord-Korea. Hij had zodoende nauwelijks weet van wat zich op straat afspeelde in steden als Seoul, Pusan of Daegu. Aan de hand van foto's die Paul van Riel ten tijde van het WK maakte en rondgeleid door conservator en Korea-kenner Ken Vos, kon Song zich gistermiddag verbazen over de adoratie van zijn landgenoten voor de huidige coach van PSV. Foto: Henk Bouwman OPEN HUIZEN ROUTE spannenburg - De kans is groot dat het volgend jaar begin maart een gekkenhuis is in de weilanden rondom de zend mast van het Zuid-Friese dorp Spannenburg. Christiaan Noordhuis (33) uit Bolsward vond hier gisteren het eerste kievitsei van Friesland. Op bijna dezelfde plek werd twee keer eerder het allereerste ei van de provincie gevonden. Pagina Gesprek van de Dag den haag - Het ministerie van defensie moet de komende ja ren nog 2000 banen meer schrappen dan aanvankelijk was aangekondigd. Eind vorig jaar werd al bekend dat er 4800 arbeidsplaatsen zouden ver dwijnen. Daar komen er nu nog ongeveer 2000 bovenop. Het ministerie denkt aan een vaca turestop en sluit gedwongen ontslagen niet uit. Er is 'oud zeer en nieuw zeer', aldus de woordvoerder. Het oude zeer bleek bij het opmaken van de jaarrekening, die tegenvallers liet zien. Het nieuwe zeer zit in het regeerakkoord van het de missionaire kabinet. Amsterdam - Het Brits-Neder- landse staalconcern Corns mag de aluminiumtak nog niet ver kopen. Dat heeft de onderne mingskamer van het gerechts hof in Amsterdam vandaag be paald. De raad van bestuur van Corns was naar de rechter ge stapt omdat de raad van com missarissen van de Nederland se tak van het bedrijf niet ak koord ging met de verkoop. noordwijkerhout - De ene plaats kiest een burgemeester, de andere een sinterklaas. Par don, een hulpsinterklaas, want de echte komt natuurlijk uit Spanje. Noordwijkerhout maakt zich eind september op voor een verkiezing om de beste goedheiligman te selecteren. Het dorp beleeft daarmee een primeur, want overal in Neder land wordt iemand gevraagd of aangewezen om sinterklaas te 'spelen'. In Noordwijkerhout le verde die procedure de nodige kritiek op. De Noordwijkerhou- ters hebben altijd wel wat aan te merken op de sint: ze vinden sinterklaas te groot, te klein, te dik of te dun. De Noordwijker- houtse Ondernemers Vereniging (NOV), die zorgdraagt voor de organisatie, vond het daarom een goed idee een goedheilig man te kiezen. Secretaris Joost van Halem van de onderne mersvereniging: „Dat gemopper waren we vorig jaar een keer zat. De sint deed het nooit goed. De genen die de intocht organise ren, vatten toen het plan op om het de Noordwijkerhouters zelf maar te laten doen. Laat ze het zelf maar uitzoeken, zeiden we tegen elkaar." De verkiezing heeft plaats in september, in Congrescentrum Leeuwenhorst. Iedereen die denkt de ideale sinterklaas te zijn, wordt dringend verzocht zich te melden. Binnenkort ver schijnen er inschrijfformulieren, waarop staat waaraan de deel nemers moeten voldoen. Jonge Noordwijkerhouters vallen van zelfsprekend af, want de hulp sint moet minimaal de baard in de keel hebben. De ondernemersvereniging pakt de verkiezing uiterst serieus aan. Nadat de kandidaat-'klazen' zich in een door de NOV be schikbaar gesteld pak hebben gehuld, moeten ze op het toneel laten zien we er als de authen tieke goedheiligman kan lopen. Ook moeten ze een toespraak houden. Degene die zich het best in de rol van sinterklaas kan hullen, wordt gekozen door een jury van volwassenen. Want het is niet de bedoeling dat er kin deren in de zaal zijn als de ver kiezing plaatsheeft. Van Halem verheugt zich nu al op de verkiezingsavond. „Noordwijkerhout kennende wordt dat een groot feest" Hij verwacht minimaal tien deelne mers voor de verkiezing. Hij ziet de kandidaten al voor zich op het toneel staan. „Maar wie ge kozen wordt staat voor een zwa re taak. De nieuwe sint kan zich geen fout permitteren. Mis schien is het een goed plan om in de leer te gaan bij de echte sinterklaas." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V eN "<u Postcode Telefoon n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automateche betaling is myi 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1