In een agressief peloton is een valhelm onmisbaar SPORT Raul en Ronaldo excelleren in Bemabeu i Team Coast verwacht licentie terug te krijgen Hiddink met missie mee naar Zuid-Korea li mist duel lAjax AS Roma moet hel vol- week in de laatste wed- ran de tweede ronde van jmpions League tegen efinitief doen zonder >sco Totti. Dat maakte de bekend. Hij kreeg dins- rode kaart na een over- op Arsenal-verdediger iKeown. Roma kan pas maart, twee dagen na de jjd, bij de beroepscom- van de UEFA in beroep egen de uitsluiting. i beschuldigd racisme De UEFA gaat onder - i of Christian Vieri zich g schuldig heeft gemaakt criminerende uitlatin- ij de wedstrijd in de i lions League tegen New- De spits zou zijn opmer- i hebben gemaakt tegen laLuaLua, Newcasüe's Q Ier uit Kongo. De Engelse i ende daarop een officië- e rt in. B geeft MW 1 rschot tv-geld i iicht - Dankzij een stro- li an de KNVB kan MW a irlopig weer een paar l< uitzingen. Na een iede gaf de voetbalbond i een voorschot op de se en van de komende en. De Maastrichtse eer- iieclub kan daarmee. [9 dagen te laat, eindelijk al rissen over de maand fe- u uitbetalen. Lil J Iraafschap in -< ase naar zege t ij\i chem - Hekkensluiter De n :hap heeft in de eredivi- aatste plaats overgedra- oj iFC Zwolle. Tegen dl won de ploeg in bles- 1,1-0. Spits Hans van de ras de matchwinnaar. De hap heeft nu een punt an Zwolle. Utrecht blijft ri Van Stee en schikking - AZ en Henk van Stee overeenstemming be ier de afwikkeling van tract van de technisch ïr. De club uit Alkmaar M|Stee niet meer in dienst De verbintenis tot de géran 2004 wordt via de koi ;ecommissie van de fiei intbonden. De hoogte lol tfkoopsom die Van Stee eren overeenkwam met n h et bekendgemaakt, )or leen eerder stadium wa le partijen op een haar ;en lord over een bedrag van nhalf miljoen euro. donderdag 13 maart 2003 ng -lu^e Belg tekent 001 ract bij Ajax - Jeugdspeler Tho- maelen heeft een con- ir twee jaar bij Ajax ge- De 17-jarige verdediger stapte twee jaar gele- Germinal Beerschot ten over naar Amster- rmaelen is jeugdinter- ',van België in het team nog niet ng Ajax door Ad Pertijs Profwielrenner Andrei Kivilev overleed gisteren aan de gevol gen van een valpartij, de dag er voor in Parijs-Nice. De Kazak droeg geen helm. De discussie over de draagplicht van dat hoofddeksel laait weer op. Een si tuatieschets. Telekom-ploegleider Walter Go- defroot is namens de teams lid van de CCP, de profraad van het internationale wielrennen. „Het thema van de valhelmen staat al twee jaar niet meer op onze agenda", zegt de Belg. „Natuur lijk zijn we een voorstander van het dragen van een valhelm. Wat wij willen, regelt zich echter buiten ons om langzaam maar zeker vanzelf. Steeds meer lan den, onder meer Nederland en België, voeren een wettelijke draagplicht in, de jongere lich tingen dragen als vanzelf een helm omdat ze er vanaf de jeugd mee opgegroeid zijn en ook bij de andere renners groeit het besef om zon ding te dra gen. Ik schat dat 90 procent hem opzet als de situatie in de koers gevaarlijker wordt." Volgens Godefroot heeft een verplichting weinig zin, als de renners daar niet zelf achter staan. „Dan krijg je een staking zoals in het begin van de jaren '90. Ren ners waren toen zelfs bang kaal te worden van zo'n helm. Maar vergelijk de situatie van nu eens met die tijd. Kijk er ook de foto's van de afgelopen twintig jaar op na. Dan zie je pas goed hoeveel renners er nu spontaan een helm dragen." Erik Dekker hoort één opmer king van Godefroot met een glimlach aan: „Dat jongeren als vanzelf een helm dragen. Nee, het eerste wat die jongens juist doen op het moment dat ze overstappen naar de profs is die helm afeetten. Alsof ze er dan echt bijhoren." Het rijden zon der helm als statussymbool. Dekker begrijpt het ook wel een De dood van wielrenner Andrei Kivilev veranderde de derde etappe van Parijs-Nice in een rouwstoet. Aan het einde van de rit passeerden de ploeggenoten van Cofidis als eer sten, schouder aan schouder de finish. Foto: AFP/Franck Fife beetje. „Jarenlang hebben ze op je zelfs je handschoentjes zou tv de grote jongens zonder helm tegen de bergen in de Tour op zien fietsen en dan denken ze: Zo hoort het dus. Ik probeer ze zo veel mogelijk te vertellen, dat het zo niet hoort. Ook ik zet mijn helm wel eens af in een bergrit, of als het heel warm is. Dat zijn van die momenten dat willen uittrekken, maar in prin cipe wil ik hem altijd op heb ben." Volgens Dekker staat niets de invoering van een draagplicht in de weg. „Onder alle omstandig heden. Renners zeggen: Bergop in de hitte is het hinderlijk zo'n ding te dragen. Ja, hallo. Op dat moment zijn er meer hinderlijke dingen: een fiets van acht kilo, die zon, die kilo's die je te zwaar weegt. Het gaat er niet om of iets hinderlijk is, het gaat er om of het dragen van een helm schadelijk is voor je gezondheid. Nee, en dus kan het verplicht gesteld worden. Ik denk ook aan mijn vrouw en kinderen. De jongeren misschien wat min der." Volgens Walter Godefroot zal de dood van Kivilev het besef om een helm op te zetten vergroten. Dekker is cynischer. „Na een zware val draagt iedereen twee, drie dagen die helm. Daarna wordt hij ook even rap weer af gezet en gaat men verder of er niets gebeurd is." Renners vallen vaak. In een ge middelde Tour-etappe of klas sieker zitten een stuk vijf grote valpartijen opgesloten. De meeste slachtoffers staan op en rijden met de nodige schaaf- plekken verder. Veel vallen en veel opstaan maakt onverschil lig. Casartelli droeg bij zijn fatale buiteling wel een helm. Hij voorkomt niet alles. Dekker: „In de Tour viel ik keihard op mijn heup, maar reed verder. Later zag ik dat er ook een scheur zat in mijn helm. Kennelijk ben ik dus ook hard met mijn kop te gen de grond geslagen." De helm doet zijn werk ook onge merkt. Volgens de renner kun je het best vanaf de start de helm op zetten. Omdat de koers van he den vanaf de start gevaarlijk is. Godefroot: „De koersen zitten tegenwoordig allemaal prop vol." Vanuit de CCP wordt veel energie gestopt in het veiliger maken van de koers. .Aange zien Parijs-Nice wordt georgani seerd door de Societe du Tour de France, neem ik aan dat ook daar alles in orde was." Blijft over de renner. Godefroot: „De agressiviteit binnen het peloton is ontzettend groot. Als je met iets te veel respect koerst, bun gel je aan de staart van de groep." Erik Dekker knikt instemmend. „Het is ikke, ikke en de rest kan stikken. Wat de rest overkomt, interesseert ze niet meer." Geen wonder dus dan de wielrenners zo vaak vallen. „Meestal val je door de schuld van een ander." Chris Peers weet daar alles van. Een val in de Driedaagse van de De Panne kostte hem het vorige seizoen en nu ligt de ploegmaat van Kivilev er al weer uit. Geval len in Kuume-Brussel-Kuume. „Met name de jongeren rijden roekeloos. Ik hoop dat bij hen nu eindelijk een lichtje gaat branden. Ik hoop dat ze inzien dat het leven meer inhoudt dan de eerste de beste te willen zijn in de koers." De UCI liet gisteren weten dat opnieuw gekeken wordt naar de draagplicht van een valhelm. De directie van Cofidis, de sponsor van de ploeg van Kivilev, doet een klemmend beroep op de wielrenunie. „Met helm op had Andrej wellicht nog geleefd. Daarom: voer de helmplicht zo snel mogelijk in." Pover weerwerk AC Milan biedt Real Madrid ruimte voor show o am - Mido traint voor- t mee bij Jong Ajax. De is door trainer Ro- n enian uit de A-selectie ce zi aama hij verhuurd zou aan Celta de Vigo. De vo( letbalfederatie FIFA wi rvoor geen toestem- rlenen, omdat de njnfcnarkt is gesloten. Ajax tan chter nog op definitief was el van de FIFA. Daarna dat le leiding een beslissing situatie van de rebelse uite J directie !eR. otterdam lenk gen! am - De directie van de ers k an Frankrijk heeft posi- is a ageerd op de kandida- aant I Rotterdam voor de at ik n de Tour. De directeu- puit i Marie Leblanc en Da- aang I hebben per brief ken- k led naakt dat ze met de ha as ef verder willen praten i Grand Depart in 2007. nan «ster Opstelten heeft n gi odiging gekregen de e Fat juli te bezoeken, i duit irk tekent bij ïoq ports Group :rd, v i- Martin Verkerk heeft le Br tract getekend bij de ie. De rts Group Benelux. Het iar nu nentbureau zal de ko- je ivee jaar de belangen Ljarige tennisser uit aan den Rijn beharti- sente Sports Benelux doet ag 15 aken van onder ande boel mster Inge de Bruijn, tn da Andy van der Meyde en aller Dan Gadzuric. madrid/gpd - Het koningskop pel van Europa, Raul en Ronal do, lijkt zijn belofte eindelijk te gaan inlossen. Na een moeiza me aanloop vol binnenbrandjes lichtte het goddelijke duo van Real Madrid tegen AC Milan (3- 1) in het stadion Santiago Ber- nabeu een paar prachtige tipjes van de sluier op. Dat belooft wat voor de nabije toekomst. Ook Roberto Carlos en Zidane schit terden. De lente hangt in de lucht, de periode dat de prijzen worden verdeeld komt eraan. Het heeft er alle schijn dat de Spaanse heerser de weg naar de tiende Europese hoofdprijs uit zijn be staan weer heeft geplaveid. Real Madrid heeft inmiddels zijn ze venmijlslaarzen aan en repa reert in recordtempo de schade die de voorbije maanden werd opgelopen. Na Spanje, waar Real Sociedad al is voorbijge streefd, lijkt nu Europa aan de beurt. Zonder de welhaast gebruikelij ke Madrileense gemakzucht maar met likkebaardende com binaties werd AC Milan subtiel doch gedecideerd aan de kant geschoven. Al moet gezegd dat het weerwerk van de nummer drie van de Serie A uiterst pover was. De ploeg van Carlo Ance- lotti had zich al gekwalificeerd voor de kwartfinale en weigerde het prestigegevecht in Bemabeu aan te gaan. Op enkele minuten na de late aansluitingstreffer van Rivaldo na. Maar waar Real eer der tegen Lokomotiv Moskou een voorsprong van 2-0 ver speelde, vergrootte het nu de voorsprong door Guti (3-1), al was het maar ten teken van de aanstaande Spaanse daad kracht. Met de 200ste Europese over- Ronaldo duelleert met Daila Bona van AC Milan. Foto: Reuters/Sergio Perez winning uit de rijke historie be hield Real Madrid gisteravond de wankele, maar voordelige marge van één punt op Borussia Dortmund. Bij een overwinning volgende week in Moskou tegen Lokomotiv ontgrendelt Real als nog de deur naar de laatste acht. Het heeft na de chaotische maanden rond de jaarwisseling wrik- en trekwerk gekost. Tijdig sloegen Zidane en de zij nen echter de handen ineen, al leek Ronaldo de voorbije dagen, olie op het vuur te willen gooi en. De Braziliaan verergerde zondag bij een golfpartijtje een dijbeenblessure. Gisteravond haalde Bemabeu opgelucht adem. Ronaldo stond aan de af trap. En hoe? Nadat de staande ovatie voor Redondo - de Argen tijnse stilist van AC Milan keerde voor het eerst sinds zijn vertrek bij Real in 2000 terug in Madrid - was verstomd, namen Ronaldo en Raul het heft in handen. Met likkebaardende combina ties en hoogstaande technische acties, werden Seedorf en de zij nen in de wind gezet. Voor AC Milan was er geen houden meer aan. Het was 'gallery-play" in Bemabeu. Bij de eerste treffer rondde aanvoerder Raul een prachtig Braziliaans onderonsje tussen Roberto Carlos en Ronal do af. Het was dat Ronaldo, niet eens fit, in de eerste helft nog twee opgelegde kansen liet lig gen. Na iets meer dan uur, toen de klus allang was geklaard, mocht de topscorer van het WK gaan rusten. Guti kwam. Het toetje op de slagroom had Ronaldo nog mogen meema ken. Op een avond waarop veel te smullen viel, mondde de mooiste aanval van de avond uit tot een bijzonder hoogtepunt. Na een pass over veertig meter van Helguera bediende Zidane achteloos Roberto Carlos achter zijn standbeen om. De Brazili aan speelde Raul aan, die met een prachtige kapbeweging Re dondo en Laursen tot houten klazen degradeerde. De aan voerder haalde verwoestend uit. Het was het 500ste Europese doelpunt van Real in Bemabeu én het 41ste doelpunt van Raul in de Champions League. Daar mee leidt de pas 25-jarige Raul riant op de schutterslijst van het miljoenenbal. En het moet vreemd lopen, willen er deze jaargang niet nog een paar bij komen. Riis wil Ullrich inlijven essen/gpd/anp - De wielerploeg Team Coast verwacht nog deze week de licentie terug te krijgen. De internationale federatie UCI trok die eerder in, wegens finan ciële problemen bij de Duitse formatie. Waarschijnlijk neemt Team Coast eind deze week deel aan de Grote Prijs Erik Breukink in Nederland. De leiding heeft de UCI gegarandeerd dat het de rest van het seizoen de salaris sen kan uitbetalen. Dat bleek een week geleden nog niet mo- gelijk. Anderen mengen zich des te lui der in de kwestie. Renners be klagen zich en zeggen een trans fer te overwegen, ploegleiders van andere teams gooien een lijntje uit om Jan Ullrich te strik ken. En ook UCI-president Hein Verbruggen laat zich, in algeme ne bewoordingen, uit over de si tuatie. Verbruggen vindt dat er te veel profploegen zijn. „Vorig jaar waren er 62 profteams, nu 57. Ik denk dat er nog steeds te veel zijn. We willen het niveau optrekken, meer kwaliteit garan deren en de situatie vermijden dat er toch nog ploegen zijn die niet weten of ze het einde van het seizoen wel halen." Renners, nog altijd wachtend op hun salarissen van de afgelopen maanden, beginnen zich inmid dels danig zorgen te maken. Alex Zülle: „Zo kan ik toch niet werken, je kunt je niet op het fietsen concentreren. Of ik mijn salaris nog krijg, ik weet het niet. Ik ben blij dat ik een manager en boekhouder heb, al is het maar omdat er nog altijd een geschil met Coast is over het be talen van belasting over 2002." Zülle weet niet of hij binnenkort elders aan de slag kan. „Ik heb een contract met Coast voor 2003, weet niet of ik elders heen kan. Dat is een juridische kwes tie. Dit is mijn allerlaatste sei zoen. Het spreekt voor zich dat ik mijn carrière niet zo wil af sluiten." Ondertussen laat Bjame Riis ie dereen die het weten wil mer ken dat hij graag zijn vroegere adjudant en vriend Jan Ullrich zou willen inlijven. De ploeglei der van CSC onderhandelde vo rig najaar wekenlang met de Duitser, maar had door het ont breken van een co-sponsor on voldoende budget om Ullrich te contracteren. „Ik heb een half jaar mijn best gedaan geld te vinden. Het was niet voldoende voor hem. Nu vraag ik hem niet meer, Jan moet maar naar mij toekomen." Riis kan niet nalaten Ullrichs keus voor Coast te bekritiseren. „Het ziet ernaar uit dat Jan een verkeerde keus heeft gemaakt. Het is namelijk een verkeerde keus als blijkt dat je ploeg niet goed functioneert." Ullrichs manager Strohband heeft Coast een ultimatum van twee weken gesteld. Riis rekent erop dat Ull rich daarna contact met hem opneemt. Juventus in slotminuut langs Deportivo SPORTUITSLAGEN Roy Makaay was de grote man bij Deportivo La Coruna in de wedstrijd tegen Juven tus, maar ondanks een assist en een doelpunt kon hij niet voorkomen dat Juve met 3-2 won. De beslissende treffer viel in de laatste minuut. De Italianen hebben volgende week bij FC Basel aan een punt genoeg voor de kwartfi nales. BASKETBAL CHAMPIONS LEAGUE GROEP C GROEP O New York. NBA: Boston Celtics - New Orleans Hornets 93-65. Orlando Magic - Utah Jazz 108-111. Philadelphia Sixers - Indiana Pacers 96-93. Detroit Pistons - Los Angeles Lakers 111-88, Atlanta Hawks - Milwaukee Bucks 111-92, Memphis Grizzlies - Chicago Bulls 124-95, Minnesota Timberwolves - San Anto nio Spurs 99-111, Houston Rockets - Los An geles Clippers 118-108, Portland Trail Blazers - Toronto Raptors 125-103. Borussia Dortmund (Dui) - Lokomotiv Moskou (Rus) 3-0 (1-0). 39. Frings 1-0, 58. Koller 2-0, 66. Amoroso 3-0. Scheidrechter: De Bleeckere (Bel). Toe schouwers: 48.000. Gele kaart: Mnguni (Lokomotiv). Real Madrid (Spa) - AC Milan (Ita) 3-1 (1-0). 12. Raul 1-0, 57. Raul 2-0, 81. Rivaldo 2-1, 86. Guti 3-1. Scheidsrech ter: Milton Nielsen (Den). Gele kaart: Roberto Carlos (Real), Dalla Bona, Sjevtsjenko (Milan). AC Milan 5 4 0 1 12 5-3 R. Madrid 5 2 2 1 8 8-6 Dortmund 521 2 7 7-5 L. Moskou 5 0 14 13-9 Juventus (Ita) - Deportivo la Coruna 3-2 (1-1). 12. Ferrara 1-0, 34. Tristan 1-1, 52. Makaay 1-2, 63. Trezeguet 2-2, 90. Tudor 3-2. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Toeschouwers: 30.000. Gele kaart: Tac- chinardi, Montero, Davids (Juventus). Manchester United (Eng) - FC Basel (Zwi) 1-1 (0-1). 14. Gimenez 0-1, 53. Gary Neville 1-1. Scheidsrechter: Bo Lar- sen (Den). Gele kaart: Philip Neville (Manchester), Cantaluppi (Basel). Man.United 5 4 1 0 13 11- 3 Juventus 5 2 1 2 7 10- 9 Deportivo 5 1 1 3 4 5-8 Basel 5 1 1 3 4 3-9 CRICKET Bloemfontein. WK, Super Six. Kenia - Zimbab we 2-0. Kenia 135/3 in 26 overs, Zimbabwe 133 all out in 44,1 overs. Kenia: Odoyo 43 not out, Odumbe 38 not out, Suji 3/19, Obuya 3/32. Zimbabwe: Flower 63. Stand: 1. Austra lië 4-20, 2. India 4-16, 3. Kenia 4-14. 4 Nieuw-Zeeland 4-8, 5 Sri Lanka 4-7,5, 6. Zimbabwe 4-3,5. Australië, India en Kenia gaan naar halve fina les. DAMMEN Izjevsk. WK-tweekamp, mannen, eerste set, derde partij: Alexander Georgiev (Rus) - Alexei Tsjizjow (Rus) 1-1. Eindstand eerste set: 3-3. Barrages brengen donderdag beslissing. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3045 2.10.11.17.18.19 20.22.25 28.29 30.45.46.52 56.60.70 73.79 Onder voorbehoud van typefouten SKI Kvitfjell (Noo). Mannen, Wereldbeker, afda ling. 1. Deneriaz (Fra) 1.28,37, 2 Eberharter (Oos) 1.28,54, 3. Rahlves (VSt) 1.28,58, 4 Burtin (Fra) 1.28,74. 5. Aamodt (Noo) 1.29,15, 6. Kernen (Zwi) 1.29,21. Eindstand WB afdaling: 1. Eberharter 790 punten, 2. Rahlves 593, 3. Walchhofer (Oos) 430. Stand WB algemeen: 1. Eberharter 1233, 2. Milldr (VSt) 1060, 3. Aamodt 870. Kvitfjell. Vrouwen, Wereldbeker, afdaling. 1 Götschl (Oos) 1 35,32, 2. Jacquemod (Fra) 1 35,64. 3 Clark (VSt) 1.35,67. 4. Ceccarelli (Ita) 1.35,95, 5. Turgeon (Can) 1.35,99, 6. Dorfmeister (Oos) 1.36,13. Eindstand WB afdaling: 1. Dorfmeister 372 punten, 2. Götschl 368, 3. Clark 316. Stand WB algemeen: 1. Kostelic (Kro) 1552, 2. Paerson (Zwe) 957, 3. Dorfmeister 927. TENNIS Indian Wells. Masters Series: Mannen, 2,25 miljoen euro, tweede ronde: Ro- bredo (Spa) - Schalken (Ned/14) 5-7 6-2 6-0, Hewitt (Aus/1) - Kafelnikov (Rus) 6-3 6-2, Va- haly (VSt) - Ferrero (Spa) 6-4 3-6 6-3, Moya (Spa/5) - Clement (Fra) 6-0 6-2, Roddick (VSt/6) - Lopez (Spa) 6-4 6-3, Safin (Rus/7) - Philippoussis (Aus) 6-4 6-3, Olivier Rochus (Bel) - Costa (Spa/8) 5-7 6-4 6-4, Grosjean (Fra/11) - Malisse (Bel) 6-3 6-3, Calleri (Arg) - Henman (GBr/13) 6-4 7-6, Schüttler (Dui/15) - Zabaleta (Arg) 6-3 6-3, Coria (Arg) - Corretja (Spa/16) 6-2 6-1, Blake (VSt) - Chela (Arg) 6-1 6-4, Ginepri (VSt) - Novak (Tsj/9) walk over, Kuerten (Bra) - Federer (Zwi/4) 7-5 7-6, Spa- dea (VSt) - Kiefer (Dui) 6-3 6-2, Mirnyi (WRu) - Rios (Chl) 6-3 6-3. Vrouwen, 2 miljoen euro. Kwartfinale: Capriati (VSt/2) - Zvonareva (Rus) 7-5 6-2, Davenport (VSt/4) - Mauresmo (Fra/5) walk over VOETBAL Eredivisie. De Graafschap - FC Utrecht 1-0 (0- 0). 90. Van de Haar 1-0. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 9800. Gele kaart. Van der Kruis (De Graafschap), Tanghe (FC Utrecht). eindhoven/gpd - Guus Hiddink en PSV ondersteunen in juli een handelsmissie van het ministe rie van economische zaken naar Zuid-Korea. Met de missie wil het departement de banden tus sen beide landen aanhalen. PSV speelt in Seoel voor de World Peace King Cup. Staatssecretaris Wijn (CDA, eco nomische zaken) bezoekt Korea van 7 tot en met 11 juli. Volgens hem bestaat er sinds het WK voetbal vorig jaar, waar Hiddink als coach met Zuid-Korea ver rassend de halve finale haalde, nog altijd veel belangstelling voor ons land. Met de missie wil Wijn de Nederlandse investerin gen in Korea bevorderen en Zuid-Koreaanse bedrijven inte resseren in vestiging in Neder land. Onderdeel van het pro gramma is een bezoek aan Ku- ma, waar veel van Korea's high tech industrie staat. Op 15 juli start in Seoel het in ternationale toernooi om de World Peace King Cup. Naast PSV doen de Zuid-tCoreaanse kampioen Songnam Ilhwa, AS Roma, Olympique Lyon, Bayer Leverkusen, Sao Paulo, Los An geles Gallaxy en Kaizer Chiess uit Zuid-Afrika mee. Hiddink en de PSV-selectie nemen deel aan enkele programma-onderdelen van de economische missie. Het is de eerste keer dat Hiddink zich in Korea presenteert als coach van PSV. De missie vindt tevens plaats in kader van het 'Hameljaar'. Dit jaar is het 350 jaar geleden dat de Nederlandse VOC-schipper Hendrik Hamel schipbreuk leed in Korea. Zijn scheepsjournaal is de eerste westerse geschied schrijving over Korea. Nederland behoort tot de top drie van buitenlandse investeer ders in Zuid-Korea. De export naar het Aziatische land steeg vorig jaar tot 1,2 miljard euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19