REGIO Poelgeesters dreigen met schadeclaims (rijvende steigers op piepschuim in de Doeshaven Roest verontwaardigd over kantorenrapport Een habbekrats voor zestig kilo kranten Kantine Rijnlands blijft voorlopig dicht IF Grasmaaiers ook schaafmachine Celstaf geëist voor brute verkrachting Eerste kievitsei bij vogelwachter op de schoorsteen door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse wethouder Roest is verontwaar digd, nu de buurgemeenten wil len beknibbelen op het aantal kantoren langs de A4. In het re gionale kantorenrapport zetten de gemeenten in de Leidse regio het mes in het aantal vierkante meters dat Leiderdorp mag bouwen. Roest (CDA/economi sche zaken) rekent dit Leiden aan, onder wiens leiding het rapport is geschreven. „Dit zul len we Leiden eens onder de neus wrijven." Hij eist dat de re gio de afspraken nakomt uit het masterplan W4, het plan om de snelweg verdiept aan te leggen. Een optelsom leerde dat de re giogemeenten bij elkaar plan nen hebben liggen voor de bouw van 500.000 vierkante me ter kantoren. Terwijl er in de he le regio aan slechts 360.000 vier kante meter behoefte is. In over leg hebben de gemeenten daar om elk iets ingeleverd, zo staat in het regionale kantorenrap port te lezen. Volgens het plan levert Leider dorp een fors aantal meters in. Wethouder Roest keek vreemd op toen hij dit las. Hij heeft dit niet toegezegd. „Ze kunnen in Leiden natuurlijk opschrijven wat ze willen, maar dit zijn niet de afspraken." In het regionale kantorenplan is op het nieuwe Leiderdorpse bedrijventerrein Vierzicht, langs de A4 tussen Meubelplein en Rijnland Zie kenhuis, plek voor 15.000 vier kante meter kantoor. Leiderdorp wil daar echter 25.000 vierkante meter bouwen. Het nieuwe be drijventerrein Bospoort, vlakbij McDonalds en de Pannenkoe kenboerderij in Leiderdorp, mag van de regiogemeenten pas na 2012 worden aangelegd. Leider dorp wil met de aanleg van dit 13.000 vierkante meter grote ter rein al in 2006 beginnen. De ge meente moet in 2009 een be drag van 18 miljoen euro aan het rijk betalen, om de verdiepte aanleg van de snelweg mogelijk te maken. Wachten met de bouw van zo'n bedrijventerrein is onmogelijk. Roest begrijpt dat de gemeenten een stapje terug moeten doen in hun ambitie. „Er is nu sprake van een malaise." Toch vindt hij dat de gemeenten niet moeten overdrijven. „Na een aantal ja ren van tegenspoed komt weer een tijd van voorspoed. B<#en- dien is het begrip 'kantoor' heel breed. Op Vierzicht gaat de Le vensstroom Gemeente bouwen. Is dat een kantoor of niet?" Roest eist tijdens overleg met zijn collega-wethouders van economische zaken op 19 maart, dat de cijfers in het regio nale kantorenplan worden ver anderd, zodat ze overeenkomen met de afspraken in het master- plan W4. Dat masterplan, on dertekend door toenmalig mi nister van verkeer en waterstaat Netelenbos, weegt volgens Roest zwaarder dan het kantorenplan. (advertentie^ RIINLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOf RfUfiF KOZ)|NEN ijrkeercontroles —Rijnland idorp - De politie gaat za- (UrrXcontrolemn op en rond het /Ver ikeerterrein van het Leider- nipse Rijnlandziekenhuis. Er alleen geparkeerd worden |e betaalde bezoekersplaat- Begin deze maand vonden itparkeerders een waarschu- igsbrief onder hun ruiten- sser. De politie gaat nu ook ietes uitdelen. fonken man rijdt xfanks verbod jhen aan den rijn - Een 27- ige Alphenaar werd vanmor- n vroeg op de Lupinesingel jgehouden wegens rijden der invloed, terwijl hij nog jrijverbod had. Eerder van- it verbood de politie de i te gaan rijden, toen hij geschoten in zijn auto op Thorbeckeplein wilde stap- ,De man was nog steeds invloed toen hij werd ihouden. De politie maak- ices-verbaal op. erkstraf voor itandsfraude «dorp - Een 55-jarige Lei- dorpse in de bijstand en tr61-jarige vriend uit Wishoek zijn door de recht- jkveroordeeld tot een werk- y van 180 uur en een voor- Trdelijke celstraf van drie Inden. Dat is een lagere Jfdan de officier van justitie ivoorgesteld. Zij eiste twee Jen geleden een werkstraf 1240 uur en een voorwaar- jjke celstraf van zes maan- Ji,De rechter acht bewezen tde twee geruime tijd heb- inengewoond, zonder dit pgeven. Daarbij hebben ze tens de gemeente Leider- fciten onrechte ruim 50.000 i uitkeringen opgestre- edehands derkleding ie wetering - Het CllltU- intrum aan de Achterweg iwe Wetering is aan- ide zaterdag het toneel ledehands kinderkle- beurs Kortjakje. Het cen- E staat vol met tweede- Ps kinderkleding, speelgoed inderartikelen ^s bijvoor- fd kinderstoelen. De beurs tend van 10.00 tot 12.00 donderdag 13 maart 2003 door Nancy Ubert voorschoten - Zestig tot zeven tig kilo oud papier haalde hij wekelijks op. „Toch zo'n drie ton per jaar." Vorige week is H. Oudelaar ermee gestopt. Niet omdat hij het na drie jaar welle tjes vond, maar omdat de zware klus niet in verhouding staat tot de opbrengst: iets meer dan een euro per week. In Voorschoten komt veel papier in het gewone afval terecht. Oudelaar heeft zijn best gedaan het tij enigszins te keren. Maar nu houdt hij het voor gezien. Oudelaar is het zat. Week in, week uit heeft hij in een flat Voorschotenaar stopt met inzamelen oud papier kranten en papier opgehaald. Hij bracht de stapel naar de container van de Voorschotense Volkstuindersvereniging. Van al dat gesjouw had de vereniging nauwelijks proffijt. „Per keer verdiende de club hooguit één euro dertig." Tevergeefs bedelde hij bij de gemeente om een roy alere uitbetaling. „Ik kan je ver tellen, daarvoor zijn heel wat brieven de deur uitgegaan. Het door Nancy Ubert oegstgeest - „Misselijk makend, deze brute moord op een klein stukje groen." „Als de gemeente Oegstgeest een firma was met wie ik zaken deed, zou ik de con current eens polsen." „We zijn bedonderd." Bewoners van Poel geest gebruikten gisteravond in de commissie ruimte en groen ferme taal om duidelijk te ma ken, dat het schandalig is dat de gemeente wil bezuinigen op de verdere aanleg van hun wijk. En ze dreigden met schadeclaims als Oegstgeest zijn bezuinigings plannen doorzet. Duizenden euro's extra heb je neergeteld om een huis in een wijk te kopen waar je 'bewust groener woont', zoals de ge meente Poelgeest aanprijst. Een gesloten systeem voor het op pervlaktewater, extra groen in de buurt, een mooi wijkpark waar de fauna welig tiert. Het houdt niet op. De plannen voor Poelgeest kenden een hoog am bitieniveau. Kénden. Want nu blijkt dat de gemeente op een tekort van ruim 19 miljoen euro afstevent, bedenken burgemees ter en wethouders allerlei plan netjes om goedkoper uit te zijn. Dat pikken de bewoners niet. Ze hebben hun huizen gekocht heeft allemaal niks opgeleverd." Oudelaar begrijpt niet dat de ge meente niet wat meer geld over heeft voor de clubs, buurthui zen en verenigingen die oud pa pier inzamelen. „Iedereen weet dat in Voorschoten heel veel pa pier ten onrechte bij het huisvuil terecht komt. Weet je dat dat veel geld kost? Voor elke kilo pa pier die niet apart wordt ingeza meld, betaal je voor de vuilver branding en dergelijke 25 euro cent. Als wij nu eens 12 euro cent krijgen voor elke kilo die we gescheiden aanleveren, is toch iedereen blij?" Volgens wethouder Draijer ligt het niet zo eenvoudig als Oude laar denkt. Het ophalen en ver werken van het huisvuil wordt de burgers kostendekkend aan geboden. Iedere kilo papier die in het huisvuil terecht komt, maakt het ophalen en venver ken duurder en dat voelt de bur ger in zijn eigen portemonnee. De gemeente komt er niet aan te pas. Dat is zo afgesproken. Draijer bevestigt dat steeds min der oud papier gescheiden wordt aangeleverd en dat be treurt hij. Hij gaat daar iets aan doen. De gemeente speelt met de gedachte om voortaan zelf het oud papier op te halen. „We werken aan een voorstel. Daar bij moeten we natuurlijk wel re kening houden met de organi saties die al jaren inzamelen. Die willen we echt niet voor het hoofd stoten." Over een maand of twee hoopt Draijer een concreet voorstel aan de gemeenteraad te presen teren. En Oudelaar? Die wacht af en gaat pas weer 'kranten- dienst' draaien als zijn club daar beter voor wordt betaald. „Ik lig al maanden in de clinch over de vergoeding en kreeg naar aan leiding van mijn grieven telkens kletsverhalen te horen. Of ik ontving helemaal geen ant woord op mijn brieven." omdat Poelgeest een wijk werd waar elke andere gemeente ja loers op zou zijn. Duurzaam, ruim, groen en milieuvriende lijkheid zouden de karaktertrek ken zijn. Daarvoor wilden de be woners graag meer betalen. Per slot van rekening kun je voor veel minder geld een gelijkwaar dig huis in een andere buurt of andere gemeente kopen. In het 'plan van aanpak ombui gingen Poelgeest' staan tal van voorstellen die het oorspronke lijke karakter van de wijk be hoorlijk aantasten, vinden de bewoners. Zo denken B en W erover het geplande Heemland- park vol te bouwen met huizen. „Een doodsteek voor het groene hart van onze wijk", zegt wijk bewoner Hahn. „Een park heeft een sociale en culturele func tie." „Kan ik de gemeente Oegstgeest wel vertrouwen", vraagt Schaasberg zich af, nadat hij de bezuinigingsplannen van het college onderuit heeft ge haald. Rodenburg hekelt het plan om toch geen milieueduca- tief centrum aan de grens van Poelgeest te bouwen. De Poelgeest-bewoners winden er geen doekjes om: Oegstgeest kan forse schadeclaims ver wachten als de gemeente besluit de bezuinigingsoperatie in hun wijk uit te voeren. alphen aan den run - Ze waren ingehuurd als natuurlijke grasmaai ers, de 'galloways' die rondscharrelen door het Alphense natuurgebied Zegersloot. Maar de grasmaaiers hebben zich deze winter ook ontpopt als volleerde schaafmachines. Tientallen bomen in het natuurgebied zijn door de runderen rondom van hun schors ontdaan. De gemeente houdt er rekening mee dat in ieder geval een deel van de bomen de aanslag niet zal overleven. Maar omdat de gemeente besloten heeft in het Zegerslootgebied de natuur zijn gang te laten gaan, wordt niet in alle gevallen ingegrepen. Alleen de aangevreten bomen die in een laan staan zijn inmiddels ingepakt met jute en gaas, in een poging ze te redden. In de loop van de zomer moet duidelijk worden of die po gingen succes hebben. Foto: Engel Lameijer den haag/wassenaar - Voor het van de fiets trekken en verkrach ten van een 20-jarig meisje op de Oude Trambaan in Wasse naar, is bij de Haagse rechtbank een celstraf van tweeënhalf jaar geëist tegen een 31-jarige man uit Den Haag. De man zei dat hij zich niets van het voorval kon herinneren en zich niet kon voorstellen dat hij zoiets 'af schuwelijks' had gedaan. Het slachtoffer fietste op 12 ok tober 2001 vanaf haar werk in Leiden naar Wassenaar. Op het donkere fietspad zag ze een lan ge, blonde man staan. Ze pro beerde om hem heen te rijden, maar hij sleurde haar van de fiets, kneep haar keel dicht en verkrachtte haar. Het slachtoffer verloor even haar bewustzijn. Gehavend kwam ze bij haar ou ders aan. Haar vader belde di rect de politie. Die trof de ver dachte aan in de buurt van de Oude Trambaan. Hij had de rugzak van de vrouw bij zich. De Hagenaar was dronken en mompelde steeds 'ik begrijp het niet'. Aangezien hij voldeed aan het signalement namen de agenten hem mee naar het bu reau. De verdachte ontkende daar dat hij een vrouw had verkracht. Hij kon zich nog maar erg weinig van de avond herinneren, aan gezien hij erg veel had gedron ken op een feest. Hij wist nog wel dat hij de tas op het fietspad had gevonden en de portemon nee eruit had gehaald. Agenten zagen dat hij krassen op zijn arm had, dat er modder op zijn broek zat en bloed op zijn jas. Uit technisch onderzoek bleek dat het bloed overeen kwam met dat van het slachtoffer. Ook onderzocht de technische re cherche speeksel dat op de beha van de vrouw werd aangetrof fen. Dat speeksel bleek met bij na honderd procent zekerheid overeen te komen met dat van de verdachte. Toch kon de Hagenaar gisteren nog steeds niet geloven dat hij de verkrachter was. „Ik ben daar helemaal de persoon niet voor", zei hij. De man was tot nu toe een modelburger geweest. Hij was aan het promoveren in de informatica en had nooit eerder iets met de politie te maken ge had. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. {tgeest - De leerlingen van het Rijn- Lyceum in Oegstgeest zitten nog zonder kroketten. De directie van :hool heeft besloten de kantine voor- big nog even gesloten te houden, omdat naatregel' tegen de vervuiling van :hool en het 'gebrek aan respect' voor 1 nog niet het gewenste resultaat :ft| Na een eerste evaluatie kwam de di rectie tot de conclusie dat het nog beter en schoner kan. Na de voorjaarsvakantie ging de school over tot deze maatregel, om een daad te stellen tegen leerlingen die hun pakjes brood ongeopend en het liefst nog buiten de prullenbak weggooien. De maatregel heeft al wel enig effect gehad. „De leerlingen weten de weg naar de prul lenbakken weer te vinden", concludeert John Swieringa, plaatsvervangend rector. „De situatie is duidelijk verbeterd." Dat de maatregel effect heeft, betekent volgens Swieringa niet automatisch dat de kantine weer opengaat. „De regel geldt voor onbe paalde tijd, maar ik sluit niet uit dat op korte termijn de leerlingen op school weer een broodje kroket kunnen kopen." kaag - Helaas. Het kievitsei dat P. Loogman (64) gisterochtend in de Kagerpolder vond, is niet het eerste exemplaar van Neder land. In het Brabantse Berghem was iemand hem een dag voor. Toch vindt de bewoner van Kaageiland het leuk om de pri meur voor Zuid-Holland te heb ben. De ontdekking van zo'n eerste kievitsei is niet zomaar iets. „Het is een primeur, net als bij nieu we haring", aldus Loogman. „Tegenwoordig zijn veel gebeur tenissen niet meer aan een be paald seizoen gebonden. Maar het eerste kievitsei kun je altijd verwachten in de eerste of twee de week van maart. Het toont de lente aan." Het zoeken naar het eerste kie vitsei is een echte sport binnen Loogmans club, de Weidevogel- wacht, regio Rijpwetering. Als vrijwilliger houdt hij zich bezig met het markeren van nesten van weidevogels, zodat de boe ren er niet overheen rijden. Wie bij de club het eerste kievitsei ontdekt, krijgt een presentje. Soms is het een fles jenever. Dit jaar heeft Loogman een boeren kaas gewonnen. Hoewel het verboden is om kie vitseieren te rapen, heeft Loog man het ei toch mee naar huis genomen. Als bewijs. „Het staat op de schoorsteen." Eén ei weg halen uit een kievitsnest kan volgens hem geen kwaad. Een kievit broedt twee, soms wel driemaal per jaar. „Als een nest verloren gaat, is er na twee we ken een nieuw nest met vier eie ren. Het ligt anders bij een grut to of een tureluur. Die broeden maar een keer per jaar." larlotte de Meyere rp - Je boot aanleggen tigers op piepschuim? In de irpse jachthaven Doesha- kurffle niet anders. Het ze- irig proces van het renove- van de steigers is vorige week fond. Deze winter verving groep vrijwilligers de laatste steigers door een nieuwe itie, die op blokken piep- i drijft. Reden voor een Ije- Komende zaterdag viert Sportvereniging Doeshaven j| ^steigers vernieuwd zijn. 'dee kwam van de boten- in Southampton, de En- HISWA. In die zeehaven jaarlijks een complete "en nagebouwd. Lief- kunnen er veertien da- alle mogelijke soorten bekijken. Havenmeester yan der Rest bewonderde in de eerste plaats de dure jachten. Toen hij vrouw tien jaar geleden ipton was, ging zijn it vooral uit naar de stei- Die liggen daar veertien 111 en worden dan voor een "Prijsje verkocht, herinnert teerder van de Leider- jachthaven zich. Een end systeem dat verplaats- ^^as, betekende dé oplos- ^was nog betaalbaar ook. ^igers in de Doeshaven wa- i^gin jaren negentig hard vervanging toe. De meeste «rden nog uit de beginjaren öe vereniging, rond 1965, en oud en rot. De water Het werk voor havenmeester Dick van der Rest zit erop. Na zeven jaar zijn alle steigers in de Leiderdorpse Doeshaven vernieuwd én drijvend. Foto: Hielco Kuipers sportvereniging Doeshaven wist al dat de haven in de toekomst mogelijk op moet schuiven voor de verbreding van snelweg A4. „Een simpel rekensommetje", aldus Van der Rest. „Het nam al onze zorgen in één klap weg." Ook de diepte van de haven speelde bij de keuze een rol. Op sommige plaatsen is de haven wel twintig meter diep. Met het drijvende systeem zijn veel min der palen nodig. De jachthaven kreeg in 1996 de eerste drijvende steigers. Toen nog op proef. Het beviel zo goed, dat het bestuur besloot al le dertien steigers te renoveren. Een club van vijftien vrijwilligers begon in de winter van 1997 aan de klus. Latten afzagen, palen uit de grond trekken, leidingen losmaken. Het gebeurde in weer en wind. Alle werkzaamheden werden in eigen beheer uitge voerd, wat volgens de haven meester een gigantische kosten besparing opleverde. Alleen het heien van de soms wel 27 meter lange stalen palen is door een aannemer gedaan. De feestelijke afsluiting van overmorgen is vooral bedoeld om de vrijwilli gers te bedanken. De mannen vervingen sinds 1997 elke winter twee of drie steigers. De onderdelen kwa men allemaal uit Engeland. In al die jaren arriveerden 37 trailers met materiaal bij de winterber- ging, honderd meter naast de haven. Het was een moeilijk bouwpakket. De onderdelen moesten aan elkaar gemonteerd worden. Met bootjes werden de drijvende steigerdelen naar de havens gebracht. Vorige week legden de mannen de laatste hand aan de steigers. De 'final touch' bestond uit het aanleg gen van de ontbrekende vinger- pieren, de smalle paden dwars op de grote steiger. Net op tijd voor het vaarseizoen, dat in april begint. De watersportvereniging hoopt nog lang op deze locatie te zit ten. „Wij willen helemaal niet weg", zegt de havenmeester. „Ik bedoel, wie gaat nou zijn keu ken verbouwen als hij binnen twee jaar gaat verhuizen?" Door de drijvende steigers wordt de verhuizing wel eenvoudiger, Maar nodig is het niet, vinden de leden. „Nu hebben we een prachtige locatie, een mooi clubgebouw en een uitstekende winterberging. En natuurlijk ge weldige, drijvende steigers." Als de haven toch moet verhuizen, hoeven de steigers in elk geval niet naar de schroothoop.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17