LEIDEN REGIO 'Verbanning' naar Poelgeest valt slecht 'Parkeren in Leiden is een ramp' Noordwijk Regio Congresbureau op jacht naar wereldcongressen Geertsema in actie tegen knaagkever Academiegebouw 'Lastig om mensen nog uit hun stoel te krijgen tegen racisme' RB Zelfstandig bureau komt onder leiding van een nieuwe topman of -vrouw Overveerpolder favoriet bij voetbalvereniging ASC Rijn en Vliet na veertig jaar zo goed als nieuw Directeur Van Oosten tovert verzorgingshuis om tot wijkcentrum in Zuidwest Lemstra schrijft eerste boodschap op wensmuur ise wint olympiade -Rosanne Zeiler uit pi heeft de Taalkunde jade 2003 gewonnen. De v\vo-leerlinge van het nds Lyceum haalde 57,5 60 punten. Vorig jaar eiler derde. De vier scho- lie het hoogst eindigden in september deelne- n de eerste internatio- alkunde Olympiade in e De Nederlandse Taal- Rympiade is een initia- ide Leidse hoogleraar der Lubotsky, the taai- als wetenschap meer on- aandacht van middelba llieren wil brengen. iventura It VN na In het Bonaventura- aan de Burggravenlaan aorgen, zaterdag en een zogeheten Model Nations gehouden. ;en uit de hogere klas- re en vergaderingen van H nigde Naties na. Naast en van het Bona is er Ij »gatie uit Denemarken - er leerlingen van diverse m ionale scholen in Ne- n Er wordt gesproken n igersnood in Afrika, de ,e de oorlog in Irak en de 3, ie van bacteriologische- wapens. Morgen om i[ ir wordt de vergadering geopend. In het week- jn de scholieren van 17.00 uur bijeen. npark heeft bautpad Bram Rombaut (65) termiddag na 45 jaar Escheid genomen van lente. Rombaut was •i eerste uur, 11 novem- I, betrokken bij de aan- ;t onderhoud van het irk aan de Oegstgeester- eerbetoon is er in het i pad naar hem ver- Hij kreeg gistermiddag leidsreceptie aangebo- et Koetshuis in de Leid- lar onder anderen id burgemeester istra aanwezig was. chool begint ding recht ie Hogeschool Leiden ;end studiejaar met g recht. Staatsse- lijs gaf gisteren zeven len daartoe toestem- ir naast wetenschap- idingen ook HBO- ;n toe te staan wordt :rentiatie in de juri- iroepsgroep mogelijk, s. HBO-juristen kun- i verzekeringsbranche iche dossiers voorbe- i eenvoudige claims af- n l De opleiding komt nsterdam, Utrecht, a, Tilburg, Groningen pt met 'jtingaangifte gt )e SP Hulpdienst helpt rev rs hun belastingfor- e n te vullen. De service is lu raor mensen die geen n Ft>en om de aangifte uit ille en of aan huis gebon- 'y 1 Belangstellenden kun- en met vrijdag 21 maart ;en intooruren bellen voor dv aak: 071-5280442,071- lo Df 06-28760125. donderdag 13 MAART 2003 door Marijke den Hollander noordwijk Het binnenhalen van wereldcongressen en de vergroting van het aantal over nachtingen in Noordwijk zijn de doelen van het Noordwijk Regio Congresbureau dat zelfstandig wordt. Een nieuwe topman of - vrouw moet het zelfstandige Congresbureau leiding geven. Dat moet zich nadrukkelijker manifesteren op de zakelijke markt. Het congresbureau werd in het leven geroepen toen de grotere hotels in Noordwijk, die het voornamelijk moeten hebben van de zakelijke markt, weinig aansluiting meer vonden bij de in toerisme gespecialiseerde VW. VW, bedrijfsleven en ge meente leverden vervolgens een bijdrage aan de nieuwe organi satie. De contracten lopen nu, na drie jaar, af. Om meer duidelijkheid te krij gen over het belang van het za kelijke toerisme voor Noordwijk en het bestaansrecht van het congresbureau deed de Kamer van Koophandel vorig jaar on derzoek. Dat toonde aan dat de zakelijke markt, met 45,5 mil joen euro aan omzet en een aandeel van 45 procent in de miljoen overnachtingen per jaar in Noordwijk, een belangrijke pijler is voor het plaatselijke be drijfsleven. Directeur Smeets van de Noordwijkse VW en van het Congresbureau: „Niet alleen de hoteUerie profiteert van de congresmarkt. De gemeente vaart er wel bij, net als de bakker en de slager, de restaurants, ar chitecten en bouwbedrijven. Gaat het goed met de hotels, dan gaat het ook goed met de rest van het dorp. Het grijpt alle maal in elkaar." Alle reden dus, vinden Smeets en VW-be- stuurslid Weidema, om het con gresbureau voort te zetten en te professionaliseren. Met als doel met name de grotere, meer daagse congressen aan te trek ken. Hoe groter het aantal gas ten, hoe meer hotels ervan kun nen meeprofiteren. Eind vorig jaar was Noordwijk in de race voor een internationaal congres met duizend deelne mers. Noordwijk was bij de laat ste twee, vóór Amsterdam en Den Haag. Mecc in Maastricht kaapte op het nippertje de buit voor de neus van de badplaats weg. „Doodzonde", zegt Smeets. „Dat mag niet meer ge beuren." Noordwijk moet zijn- naamsbekendheid als interna tionale congresbestemming ver groten. „Er moet flink gelobbyd worden. Dat hoort erbij, als je wilt meetellen op de internatio nale congresmarkt. Het con gresbureau kan ertoe bijdragen dat de slogan 'Noordwijk, the beach of Amsterdam' wereldwij de bekendheid krijgt." In een business plan staan de doelen omschreven waarop het Noordwijk Regio Congres Bu reau zich de komende drie jaar richt. Eén ervan is de vergroting van het aantal overnachtingen in Noordwijk van net geen mil joen naar 1,2 miljoen. Of het Noordwijk Regio Congres Bureau nieuwe stijl een eigen kantoor betrekt of in het pand van de VW blijft, is nog niet duidelijk. Wel staat vast dat er op korte termijn een zelfstandig bestuur komt. Daarin zijn VW, gemeente en het bedrijfsleven vertegenwoordigd. Weidema: „Het is nadrukkelijk de bedoe ling dat de hotels en de bedrij ven structureel meedenken. De hotels die actief zijn op de con gresmarkt moeten hun know how kunnen inbrengen." Een nieuw aan te trekken topman gaat zich, met een medewerker, bezighouden met het binnenha len van wereldcongressen. „Het moet iemand zijn die bekend is in de congreswereld, die weet wat er speelt." Smeets zou graag zien dat de burgemeester zich meer gaat bemoeien met de ver gader- en congresmarkt in Noordwijk. „Al spreekt hij alleen maar een woordje ter verwelko ming van de gasten, dan heeft dat al een toegevoegde waarde." Directeur Frits van Oosten van ouderencentrum Rijn en Vliet wil geen 'stoffig gebouw'. Foto: Henk Bouwman door Nancy Ubert oegstgeest - Voetbalvereniging ASC uit Oegstgeest laat zich niet naar de Klaas Hennepoelpolder schoppen. Ajax Sportman Combi natie wil wel verhuizen naar de Overveerpolder. Albert Konijn, voorzitter van de voetbalafdeling van ASC steekt zijn verontwaardiging niet on der stoelen of banken. Met de gemeente Oegstgeest had ASC immers al een deal gesloten. Zelfs de gemeenteraad heeft over het ingenieuze plan al een principebesluit genomen. In de Overveerpolder zou de vereni ging in samenwerking met de gemeente, een spectaculair nieuw sportterrein aanleggen. Op het karakteristieke terrein van de vereniging in het hartje van Oegstgeest kan de gemeente in dat geval huizen laten bou wen. Nu proberen burgemeester en wethouders het over een andere boeg te gooien. In de achtertuin van Poelgeest wil het college drie voetbalvelden voor ASC aanleggen. De club moet maar verhuizen naar de Klaas Henne poelpolder, die volgens het oor spronkelijke plan een recreatief polderpark moest worden. „Ik ben toch zo verbaasd in de krant te lezen dat B en W plotse ling op andere gedachten zijn gekomen", zegt Konijn. „Die polder is voor ons geen optie. Dat heb ik ook duidelijk laten weten. Dit optreden is een klas siek voorbeeld van de huid ver kopen voordat de beer is ge schoten." Het plannetje van het college staat in het rijtje bezuinigings voorstellen waarover de raad moet beslissen. In het plan dat het college de volksvertegen woordigers heeft gepresenteerd, staat echter niets over de 'onwil' van ASC vermeld. Fractievoor zitter Huizing van oppositiepar tij WD vindt dat niet kies. Hij stelt dat de gemeenteraad van alle details op de hoogte ge bracht moet worden, willen de leden een oordeel kunnen vel len over de miljoenenoperatie die Oegstgeest staat te wachten. Konijn houdt voet bij stuk. Niet voor niets heeft zijn vereniging verregaande plannen ontwik keld voor de Overveerpolder, ten noorden van zwembad Poelmeer. De voetbalvereniging krijgt steun van de inwoners van nieuwbouwwijk Poelgeest. Die willen de gemeente dwingen haar beloftes na te komen. De Klaas Hennepoelpolder moet een belangrijke rol gaan spelen in de waterhuishouding van het gebied. Bovendien compenseert de polder de 'verloren natuur' in de omgeving. Als de Klaas Hen nepoelpolder een voetbalveld wordt, verliest de wijk opnieuw een stuk van zijn unieke milieu vriendelijke karakter, vinden de buurtbewoners. door Marjolein Hendriks leiden - Directeur Frits van Oos ten (54) danst zwierig met een medewerkster door verzorgings huis Rijn en Vliet „Ik wist niet dat u dat zo goed kon", compli menteert een bewoner Van Oos ten. Reden voor de vrolijkheid is het veertigjarige bestaan van Rijn en Vliet aan de Aaltje Noor- dewierlaan in Leiden-Zuidwest. Bovendien heeft het verzor gingshuis het afgelopen jaar een metamorfose ondergaan. De be gane grond is volledig ver bouwd. „Ik wil collega's in stad en land laten zien dat een oud bejaardentehuis kan worden omgetoverd tot een wijkgericht centrum", aldus Van Oosten. Morgen houden personeel en bewoners van 15.00 tot 20.00 uur open huis. Het centrum Rijn en Vliet krijgt vier functies. Naast het bestaan de verzorgingshuis en de aan leunwoningen biedt Rijn en Vliet sinds anderhalf jaar thuis zorg aan in de wijk. Nu is daar ook het wijkcentrum bijgeko men dat onder meer bestaat uit een gezondheidscentrum, kin derdagverblijf en internetcafé. Rijn en Vliet heeft eigenlijk altijd wel een wijkfunctie gehad voor ouderen in Zuidwest Na de koerswijziging kwamen er meer activiteiten, dus ook meer be zoekers. Daardoor ontstond er behoefte aan uitbreiding, aldus Van Oosten, die twintig jaar werkzaam is bij Rijn en Vliet Het doel van de uitbreiding is dat ouderen in Zuidwest langer zelfstandig kunnen blijven wo nen. „Ze kunnen gebruik maken van het centrum en thuis blijven wonen, zodat ze pas hoeven te verhuizen als het niet anders kan." De meeste activiteiten hebben plaats in de vernieuwde recreatieruimte die 's middags en 's avonds als restaurant dient. Een ander veelgebruikte nieuwe faciliteit is het gezond heidscentrum. De opknapbeurt moest het ver zorgingshuis moderner en net ter maken. „We wilden absoluut geen stoffig gebouw", bena drukt Van Oosten. Daarom juichte hij de komst van een kinderdagverblijf toe. „Ouderen vinden het prettig om met beide benen in de samenleving te staan. Ze willen niet alleen leef tijdsgenoten tegenkomen." Ook het internetcafé heeft als doel de ouderen bij de samenleving te betrekken. „De mogelijkheid om informatie te verzamelen is be langrijk. Bovendien kunnen ook hier de ouderen contact hebben met jongeren, die hun kunnen helpen met hun computer. Per week komen zo'n dertig mensen in het café." Kinderdagverblijf en internetca fé zijn blikvangers, maar daar naast zijn er in het vernieuwde Rijn en Vliet ook 'onzichtbare' verschillen met veertig jaar te rug. „Mensen stellen hogere ei sen dan vroeger. Ze willen niet meer betutteld worden. Daarom hebben we ons beleid aange past. De bewoners mogen bij voorbeeld bepalen of ze vroeg opstaan of liever uitslapen. We nemen alleen medewerkers aan die bereid zijn de bewoners met respect te behandelen. Een op merking als 'het wordt tijd dat u naar de kapper gaat' is bij ons verboden." Een hoogbejaarde man stapt op Van Oosten af en schudt hem stevig de hand. Tranen glinste ren in zijn ogen. „Zag je dat?", vraagt Van Oosten zachtjes. „Dat komt omdat hij zo blij is dat hij het jubileum en de ver bouwing nog kan meemaken." door Silvan Schoonhoven leiden - Waarnemend burge meester Lemstra schrijft op 17 maart als eerste een boodschap op de 'wensmuur tegen racis me', een levensgroot paneel dat naast het stadhuis komt te staan. De wensmuur, waarop ie dereen zijn tekst tegen racisme kan schrijven of tekenen, is een initiatief van Diaconaal centrum De Bakkerij en een aantal ande re maatschappelijke organisa ties, ter gelegenheid van de in ternationale dag tegen racisme op 21 maart. Het idee van een wensmuur is geboren uit een enquête onder Leidse kerkgangers en scholie ren. Wat moeten we doen op de dag tegen racisme, was de vraag. Herdenken, vieren, of moeten we er gewoon helemaal niets aan doen? Niemand sprak zich uit voor de laatste optie. Voor een wensmuur en een fakkel tocht bleek meer animo. De tocht, op 21 maart, begint om 17.30 uur bij De Bakkerij aan de Oude Rijn en eindigt drie kwar tier later bij het stadhuis. Daar na is er een multiculturele maal tijd, opnieuw in De Bakkerij. „We hopen dat er wat meer ge beurt dan vorige jaren. Het is niet meer zo gemakkelijk om mensen uit hun stoel te krijgen voor zo'n dag", verklaart Jac queline Schoonwater van De Bakkerij. „Maar we blijven het proberen." Om te voorkomen dat onverla ten rottigheid op de wensmuur kalken, komen medewerkers van tijd tot tijd de opschriften controleren. Vinden zij een be ledigende tekst, dan gaat daar met de spuitbus onmiddellijk een laag witte verf overheen. „We gaan uit van het positieve", zegt Schoonwater. „Maar de wensmuur staat goed verankerd aan de grond, zodat hij niet in de Nieuwe Rijn verdwijnt. We hebben er goed over nage dacht." j eerbeleid in Leiden is p itomobilisten dagelijks .p betalen van 9.00 tot r en op zondag van 21.00 uur. Op straat I euro per uur, een dag ger voor 9 euro. In de Breestraat en ïerstraat zijn de tarie- "o per uur en een dag- >r 5 euro. De wethou- ervoor gezorgd dat de de parkeergarages lager zijn omdat die altijd leeg stonden. Dus wilde Harry van der Blom uit Leiderdorp in de parkeerga rage bij de Hoogvliet aan de Kaardesteeg parkeren, op zon dag. Wat bleek? De parkeerga rage was gesloten. „Het wordt nooit wat met Leiden, ik blijf wel weg want parkeren is een bron van ergernis", aldus Van der Ham. De Leiderdorper wijst ook nog De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 op een aantal verschillen tussen Leiden en andere steden. „Je moet in Leiden goed uitkijken voor zogenaamde rode kop par- keermeters. Hier moetje 24 uur per dag betalen. In Den Haag is het beter geregeld. Vlak buiten het centrum, bijvoorbeeld op de Prinsengracht, betaal je par- keergeld tot 18.00 uur en op zondag is het gratis." „In Amsterdam kun je gebruik maken van diverse P+R-moge- lijkheden, zoals de parkeergara ge onder het Olympisch Stadi on. Je krijgt daar twee retours voor de tram en na afloop be taal je slechts 5,50 euro voor maximaal 24 uur parkeren. Ik begrijp niet waarom het in het provinciestadje Leiden zo duur moet zijn. De restaurants en winkeliers krijgen het hierdoor niet beter, want vele klanten mijden de stad door dit par keerbeleid. Parkeren is een ramp in Leiden en ontzettend duur." Van der Ham noemt nog een reden waarom de winkels en restaurants in Leiden klanten mislopen. Dat ligt volgens hem aan het openbaar vervoer. Hij woont in de wijk Leyhof en van daar rijdt buslijn 15 naar Lei den. „Deze bus maakt een on gelofelijke omweg", aldus Van der Ham. „Eerst door de hele wijk Leyhof, dan naar de Zijl- dijk, de hele Sumatrastraat af, dan door Kooilaan vervolgens via de Herensingel, Zijlsingel, ir. Driessenstraat en Klokpoort naar de Langegracht en uitein delijk na een half uur kom je Invaliden kunnen rond het bezoekuur bij het LUMC moeilijk een parkeerplek vinden. Foto: Hielco Ktii- dan aan op het station. Met de fiets zou ik dit in twaalf minu ten doen. Maar goed, je moet er wat voor overhebben om in Lei den te komen." Parkeren (2) Mijnheer Scholten uit Iisse is ook niet bepaald blij met de parkeermogelijkheden in Lei den. Hij wilde naar het LUMC, maar kon zijn auto niet kwijt op een plek voor invaliden. Vol gens Scholten is het bekend dat er in de buurt van het LUMC veel te weinig plaatsen zijn voor houders van een gehandicap- tenparkeerkaart. Toch vreemd. Maar goed, Scholten kon dus geen parkeerplaatsje vinden en besloot in arren moede zijn au to te parkeren op een plek die eigenlijk is bedoeld voor een rolstoeltaxi. Hij kreeg een boete van 63 euro, terwijl de invali- denparkeerkaart duidelijk zicht baar achter de autoruit was ge plaatst. Scholten voelt zich flink gepakt. „Ik vind het een hoge boete voor een lichte overtreding. Waaraan ik mij ook stoor is dat er nergens waarschuwingsbor den staan dat parkeerwachters op die plek streng optreden te gen foutparkeerders. Het wordt tijd dat het LUMC ingrijpt Niet door èxtra parkeerwachters te laten controleren, maar door in deze tijd van vergrijzing meer parkeerplaatsen voor invaliden aan te bieden." Eric-Jan Berendsen door Silvan Schoonhoven leiden - Wethouder Geertsema gaat zijn best doen voor het Academiegebouw. Dat wordt aangevreten door de bonte knaagkever, die zich heeft ge nesteld in de balken van het voormalige Witte Nonnenkloos ter aan het Rapenburg. Geertsema heeft overlegd met het vastgoedbedrijf van de uni versiteit en heeft toegezegd de universiteitsgebouwen voor te dragen voor de zogenaamde Kanjerregeling. Dat is een extra overheidssubsidie, in het leven geroepen voor grote en com plexe rijksmonumenten die dringend aan restauratie toe zijn. Vorig jaar was in totaal bijna 30 miljoen euro beschikbaar voor de 'kanjers'. Bij het al dan niet toekennen van het geld let het ministerie op de 'stedenbouw kundige waarde' van het ge bouw, de vraag of het publiek er iets van te zien krijgt en of de restauratie de investering waard is. Vorig jaar viel een flinke prijs op de Pieterskerk (1,7 miljoen euro) en op het Kamerlingh On nes laboratorium (ruim acht ton). Geertsema: „Als de restauratie voldoet aan de voorwaarden voor ie Kanjerregeling, dan ga ik me daarvoor inzetten. Ik zeg niet dat de universiteit zich geen zorgen meer hoeft te maken. Ik kan een beetje helpen, maar be heer blijft de hoofdverantwoor delijkheid van de universiteit. Ik heb de universiteit gemeld dat ik help zodra ze voor het Acade miegebouw, de Hortus Botani cus en de Sterrewacht restaura tieplannen hebben klaarliggen. Op dit moment heb ik die nog niet op mijn bureau ligfcen Hoe sneller het komt, hoe beter." Binnenkort kan hij het restaura tieplan verwachten, zegt P. Riet broek van het architectenbu reau Veldman Rietbroek. Al thans, het plan voor het Acade miegebouw, want dat is zo goed als af. Hoe groot de kans is dat het Academiegebouw voor de Kanjerregeling in de prijzen valt, kan Rietbroek niet voorspellen. „Vorige keer waren de eisen zo, dat de restauratiekosten tussen de een en de drie miljoen gul den moesten liggen. Ook moe ten de kosten zes keer groter zijn dan het beschikbare jaar budget om in aanmerking te ko men. Maar ja, de Kanjerregeling is incidenteel. Of er weer een nieuwe aan zit te komen met een beschikbaar bedrag, is mij niet bekend. Het kan net zo ge makkelijk weer twee of drie jaar duren."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15