REGIO 'Huygens maakte zijn leven mooier^ Buurt reageert wat laat op plan MEOB-terrein Gezwaai met een verdroogde knuppel en wraak op een oude vija 'Wielrennen zonder helm is Kazakstan vorm van bedrijfsblindheid' SSer- Wel veel verklede mensen polonaise op Hutspottenfi Overbodige, kostbare regelge GERECHT NAVRAAG Valhelm hoofdzaak. Die oude kreet doet weer opgeld na de tragische val die beroepswielrenner Andrej Kivilev gisteren het leven kostte. De wielerprof uit ming toen hij in een afdaling tegen het asfalt smakte. Navraag bij ADRIE VAN DIE- MEN uit Zoeterwoude, inspanningsfysioloog van de Rabobank-wie- lerploeg. Hoe erg bent u geschrokken van de dood van Kivilev? „Zeer, ook al ben ik mij bewust van de risico's van het wielervak. Iedereen die zich met een behoorlijke snel heid in het verkeer begeeft loopt risico's. En ook al kende ik Kivüev niet beter dan de gemiddelde televisiekijker hem kende, toch raakt zijn dood mij meer. Dat komt omdat ik ook in de wielersport werk." Hoe is de kans op ernstige wielerongeluk- ken te beperken? „Stel een valhelm verplicht. Nu is het zo dat wielrenners hem in sommige landen (zoals Nederland en België) wel moeten dragen en in andere landen niet. De Rabo- bankploeg verplicht valhelmen tijdens cen trale trainingen. Maar als renners zelfstan dig trainen, beslissen zijzelf of zij iets op hun hoofd zetten." Waarom zouden zij hun helm thuislaten? „Ik weet niet precies hoe ongemakkelijk een moderne valhelm zit. Misschien zijn het broeinesten, maar dan nog moeten wielrenner zich afvragen of zij dat ongemak niet beter voor lief kunnen nemen. Maar zelfs na de dood van Kivilev zet niet iedereen een helm op. Ik denk dat het te maken heeft met een vomi van bedrijfsblindheid. Wielrenners redeneren dan zo: het is toch al honderd keer goed gegaan? Soms moet je mensen tegen zichzelf in bescherming nemen. In Zoeter woude gebeurt dat zelfs al tijdens de jaarlijkse Grutronde. De orga nisatie stelt tachtig helmpjes beschikbaar voor de jonge deelne- Hoeveel garantie biedt een valhelm? „Ook met een helm op kun je doodvallen. Toen ik nog bij de ama teurs fietste had je van die simpele helmen die weinig bescher ming boden. Maar het materiaal is tegenwoordig zo goed. Inte graalhelmen zijn een soort schedel om je schedel. Pas als je een echte smakker maakt, gaat de helm doormidden. Toch stapt de wielrenner de volgende dag soms alweer op de fiets, met hooguit wat hoofdpijn of een stijve nek." Bent u ooit op uw hoofd gevallen? „Helaas wel. Ooit reed ik op mijn racefiets van school naar huis. Ik raakte een stoeprand en liep een schedelbasisfractuur op. Geluk kig kan ik het navertellen. Ik fietste toen inderdaad zonder helm, maar leg daar maar niet te veel nadruk op." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 13 Maart LEIDEN - Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter alge meen kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de open bare Herhalingsscholen zal plaats hebben. De inschrijving geschiedt voor den uitgebreiden cursus van 288 uren. Voor de jongens - gedu rende de zomermaanden, in: Lezen, Nederl. taal, rekenen, aanschou welijk meetkunde en teekenen; gedurende wintermaanden boven dien in: Handelsrekenen, kennis der natuur, staatsregeling, natuur kennis van den mensch en gezondheidsleer. Voor de meisjes - gedu rende de zomermaanden, in: Lezen, Nederl. taal, rekenen, handwer ken, huishoudkunde, kookkunst en de behandeling van de wasch; gedurende wintermaanden bovendien in: Kennis der natuur, wollen- naaien, natuurkennis van den mensch en gezondheidsleer. Het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor iederen leerling 20 cents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot 5 cents voor kinderen van minvermogenden. ANNO 1978, maandag 13 maart LEIDEN - Een groot aantal bewoners van Arendhorst en Condorhorst in de Merenwijk zijn zaterdagochtend begonnen met een demon stratieve schoonmaakactie in hun flats en de directe omgeving. De bewoners gaven hiermee uitdrukking aan hun ongenoegen over het weinige onderhoud aan hun flats en aan de tuinen daar rond om heen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-maïl: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der.Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) ï-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-S128 030 E-mail: abofmeeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Ietwat geïrriteerd heb ik in de krant van 1 maart de reactie van buurtvereniging Haas- wijk en de Morsebel gelezen op de plannen om een ge vangenisterrein te maken van het voormalige MEOB in OegstgeesL Waarom geïrri teerd? Om de doodeenvoudi ge reden dat de reactie bij mij, en naar mijn mening ook bij vele anderen, als mosterd na de maaltijd komt. Want als je er een maand voor nodig hebt om een verhaaltje op papier te krijgen dat alleen is gebaseerd op het zielig zijn van bewoners die opeens worden geconfronteerd met iets wat zij liever niet willen, komt dat over als 'doe ik het of doe ik het niet?'. Toen enkele jaren geleden de toenmalige staatssecretaris Gmelich Meijling met het krankzinnige plan kwam om het MEOB in z'n geheel te verhuizen naar Den Helder lachten deze zelfde personen waarschijnlijk in hun vuistje. Er zou dan immers een mooie open plek vrijkomen waar heel veel mee gedaan kon worden. Niemand heeft zich toen druk gemaakt over de vijf honderd medewerkers die, nadat zij jarenlang binnen hun eigen agglomeratie had den gewerkt, opeens mee moesten verhuizen of een da gelijkse weg van meer dan honderd kilometer moesten afleggen naar Den Helder. Ik heb toen geen enkele reac tie van deze mensen gelezen in de krant, noch heb ik ze zien meelopen in de protest marsen die toen door het personeel zijn georganiseerd. Waarschijnlijk heeft men toen gedacht: weg is weg en wij kunnen er wel wat mee. Nu er een andere bestem ming dreigt te worden gege ven aan dit mooie terrein komt er opeens een golf van kritiek los. Want dat kunnen ze tegenover de Oegstgeestse inwoners toch niet maken, een gevangenis binnen de ge meentegrenzen. Ik heb het toen een enorme geldverspilling gevonden om een goed draaiend bedrijf, waar kort daarvoor nog nieuwbouw had plaatsgevon den, in zijn totaliteit naar de kop van Noord-Holland te verhuizen. Nu ga ik ervan uit dat men iets wijzer is gewor den en men tracht kosten te besparen door dit terrein voor een huis van bewaring te gaan reserveren. En een jeugdgevangenis op een steenworp afstand kan naar mijn mening alleen maar voordelig zijn. In noodgeval len kan men dan eens vrije ruimten gebruiken van el kaar, daarnaast kan men bij excessen elkaar ondersteu nen en bijstaan. Het terrein was vroeger om geven door weiland, niemand bekommerde zich toen om wat er binnen de hekken van dit terrein gebeurde. Het MEOB is de laatste jaren pas omgeven door woningbouw, iedereen die in de omgeving van het MEOB ging wonen wist dat het een defensiebe drijf was, maar dat belette niemand om zelfs tot aan het afgerasterde deel van dit ter rein te gaan wonen. Er waren na het vertrek van het MEOB diverse opties om het terrein een bestemming te geven, er waren ook parti culiere kopers die zich meld den, maar nee dan moest het een bouwbestemming krij gen, want de gemeente Oegstgeest claimde de grond zelf. Mijn mening is: als de ge meente Oegstgeest en de burgerij c.q. de buurvereni- gingen van Oegstgeest na het bekend worden van de ver huizing naar Den Helder zich meer hadden ingespannen om het MEOB te behouden, dan was dit bedrijf er moge lijk nu nog geweest. En hoef de men zich nu niet druk te maken over een gevangenis. Klaas Varkevisser, (oud-medewerker MEOB), Katwijk. Ik voel mij geroepen te reageren op het artikel over de carnavals viering van de Leidse Hutspot ten, zaterdag 1 maart in het An- tonius Zalencentrum. Verslag geefster Floor Ligtvoet om schrijft in de krant van maandag 3 maart onder de kop 'Leids car naval mist zuidelijke knipoog' het feest in minder vleiende be woordingen. Zo wordt aangegeven dat in een gesprek met een van de aanwe zigen wordt opgemerkt dat er weinig personen echt opvallend verkleed zijn uitgedost. Maar als zij goed om zich heen had geke ken, had zij kunnen constateren dat alle Hutspotters, raa elf, bestuur en dames v< waren. Zie hiervoor ook die in het Leidsch Dagb! stond. Verder werd er geschrev van de aanwezigen de n aan tafeltjes zitten en lui naar het optreden van E ting. Hierover verschille duidelijk van mening. H zijn dat dit een moment is geweest, maar volgen werd er de hele avond danst en polonaise gelo P. van 1 'Insprekers honen procedure voor vierbaans Nil' kopt het Leidsch Dagblad op 3 maart. In derdaad, deze procedure laat weer eens zien hoe krankzinnig het in dit land is gesteld met al-, lerlei overbodige, kostbare regel geving. Degenen die z denken, hebben dringe chiatrische hulp nodig, de! Ph. Rhi Hazerswoudt Wonen in een anti-kraak pand is vaak voordelig. Voor een relatief lage huur bewoon je soms een grachtenpand in hartje centrum. Vooral in een stad als Leiden, met ge brek aan betaalbare woonruimte, is anti-kraak zo gek nog niet. Zo dacht een Leidenaar erover toen hij verhuisde naar een woning vlakbij het Van der Werfpark. Op dat besluit kwam hij echter snel terug. Na meerdere malen te zijn bedreigd en lastiggevallen door kra kers en junks hoefde de Leidenaar niet meer zo nodig in een mooi huis te wonen. Je veilig voelen op straat, daar valt ook heel wat voor te zeggen. Bij het uitzoeken van een nieuw anti-kraakpand geeft hij daarom voorrang aan een goede buurt. Di rect valt zijn oog op de idyllische Aalmarkt. Het zit hem niet mee. De man heeft bij wijze van spreken zijn verhuisdo zen nog niet uitgepakt of hij hoort buiten een enorm kabaal. Als hij uit het raam kijkt, ziet hij drie baldadige jongens rotzooi trappen. Een van hen schopt hard tegen de au to van de 'anti-kraker' die voor zijn deur staat ge parkeerd. Het is voor de Leidenaar de druppel die de emmer doet overlo pen. Om het tuig dat de overlast veroorzaakt eens goed af te schrikken gaat hij gewapend met een honkbalknuppel de straat op. De jongens zien de man aankomen en zetten het op een lopen. Echter niet snel genoeg, want als hij zwaait met zijn knuppel raakt hij een van de jon gens op zijn achterhoofd. Het slachtoffer komt er met een bult van af, de knuppel daarentegen overleeft de klap niet en breekt in tweeën. Voor dit geweld moet de man zich bij de rechter verantwoorden. Vanuit het strafbankje legt hij uit dat het niet zijn bedoeling was om te slaan. „Ik wilde de jongens alleen maar aanspreken op hun ge drag." „Het staat anders wel agressief om met een knuppel in uw hand te gaan praten", vindt de rechter. De man haalt zijn schouders op. „Ze waren met een groepje. Ik moest toch wat bij mij hebben." Dat zijn honkbalknuppel tijdens de slag in tweeën brak heeft niets met hard slaan te maken, verkon digt hij stellig. „Het was een verdroogde knuppel van twintig jaar oud. De rechter wil nog weten hoe de huidige woonsitu atie van de man is. „Ik ben aan het verhuizen", klinkt het vermoeid. „Ik wil weg uit de binnenstad en misschien wel hele maal uit Leiden." De Lei denaar hoopt dat de rechter hem mild zal be straffen aangezien het slachtoffer en zijn vriend jes die avond zelf ook iets deden wat niet door de beugel kan. Hun daden voert hij op als verzach tende omstandigheden. De officier van justitie toont zich niet gevoelig voor deze uitleg. „Degene die u tegen het hoofd heeft geslagen, behoorde niet tot de groep krakers of junks die bij u zoveel stress heeft veroorzaakt." Voor de officier blijft de poging tot het toebrengen van zwaar letsel overeind staan. De rechter is het met haar eens. „Het slachtoffer heeft geen zwaar letsel. Gelukkig niet, maar het had wel ge kund." De man moet een boete van 300 euro betalen en krijgt een week voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd. Oude vijand Een jongen uit Hillegom neemt na tien biertjes te hebben gedronken in het café de taxi naar huis. Ondanks dat hij redelijk beschonken is en niet he lemaal meer helder uit zijn ogen kan kijken, meent hij de taxichauf feur ergens van te ken nen. Tijdens de autorit naar huis dringt lang zaam tot hem door waar van. De chauffeur zou hem vroeger op de voet balclub hebben geslagen en bedreigd. Gesterkt door de drank komt de Hillegommer op het idee de man terug te betalen voor de geïncasseerde klappen van vroeger. Di rect nadat hij is uitge stapt, slaat hij met zijn vuisten op het gezicht van de chauffeur. Die doet de volgende dag bij de politie aangifte van het voorval. Eenmaal voor de rechter betuigt de jonge „Ik had het ook kunnen aanpak hij nu in. „Ik ha kunnen aanspre rechter knikt: ,,T' niet eens zeker man ook daadw die vervelende j van vroeger is. D chauffeur was h baasd over uw a „Als er al iets is vroeger, dan is zake doende", o1 de officier. „U 0 met uw vuisten I mands hoofd sk Zijn losse handji de Hillegommei te van tweehonc euro op. Daarna hij nog eens dril euro aan de ged taxichauffeur o\ Zoete wraak wo nog zuur. Floor Ligtvoet Judith Kloppenbt Constantijn Huygens (1596-1687) schreef zijn autobiografie op 82-jarige leeftijd. In ruim tweeduizend Latijnse verzen zette de dichter zijn levensverhaal op papier. 'Mijn leven verteld aan mijn kinderen' was slechts één keer eerder vertaald, in 1816. Classicus en neerlan dicus Frans Blom van de Universiteit Leiden promo veerde onlangs op de ver taling en becommenta riëring van Huygens' auto biografie. I N ONDER ZOEK Het levensverhaal van de beroemde dichter en staatsman was uitsluitend bedoeld voor zijn vijf kin deren. De verzen waren niet bestemd voor publi catie. Tot honderd jaar na zijn dood bleef het werk in de familie. Na het over lijden van de laatste direc te afstammeling, werden de manu scripten verdeeld onder achterneven en -nichten en kwamen ze in delen op veilingen terecht. Ruim negen jaar heeft Blom aan de autobiografie van Huygens gewerkt. Tijdens zijn studie Nederlands wijd de hij zijn eindscriptie aan de zeven tiende-eeuwer. „Mijn scriptiebegelei der vroeg me in 1993 of ik niet een stuk over de autobiografie van Con stantijn Huygens wilde schrijven. Zo doende ben ik me erin gaan verdie pen", vertelt hij in zijn kantoor in het universiteitsgebouw aan de Witte Singel. Als AIO kon hij tussen 1993 en '97 veel werk verzetten, maar toen hij in dienst kwam bij de opleiding Dutch Studies, kwam het aan op de avonduren. De vertaling van 'Mijn leven' was vol gens de neerlandicus een hele opga ve. „De teksteditie bestaat uit ruim tweeduizend verzen in het Latijn ge schreven", legt hij uit. „Daarom heeft nog bijna niemand zich er aan ge waagd. Huygens is erg moeilijk om te lezen. In het Nederlands is het al pit tig, maar zijn werk in het Latijn is echt ontzettend lastig. Ik moest elke dag een klein stukje tekst voor mijn Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Frans Blom. rekening nemen en dat goed op me in laten werken. Er zorgvuldig over nadenken. Daarom heb ik er heel lang over gedaan. Constantijn Huygens wordt door velen gezien als een van de intelli gentste schrijvers van de zeventiende eeuw. De in Den Haag geboren po- eet was een zeer veelzij dig man. Hij dichtte in het Nederlands en in het Latijn en bespeelde verschillende instru menten waaronder luit, klavecimbel en orgel. Ook schreef hij toneel stukken. Na zijn loopbaan als di plomaat begon hij een carrière aan het hof van Oranje. In 1625 trad hij in zijn vaders voetspo ren als secretaris van prins Frederik Hendrik. Na diens dood in 1647 zette hij zijn werk onder diens zoon stadhouder Willem II voort. De veelzijdigheid van Huygens fasci neert Frans Blom enorm. „Die man kon zóveel. Dichten, ontwerpen, mu siceren. Hij sprak wel negen talen. Constantijn Huygens kon schilderen met woorden. Prachtig!" Blom wilde met de vertaling van 'Mijn leven verteld aan mijn kinderen' achterhalen of Huygens' wijze van zelfpresen- tatie klopt. Hij maakte een recon structie van het geleefde leven en ver geleek dit met de autobiografie. En? „Er klopt geen snars van", aldus Blom. „Huy gens idealiseert zijn leven ontzettend." Als voorbeeld noemt Blom Huygens' adel lijke titel 'Heer van Zuyli- chem'. „In Mijn le ven' doet Constantijn Huygens het voorkomen alsof hij de enige was die hiervoor in aanmerking kwam. In werkelijkheid kreeg hij als secretaris van de koning alle aanvragen uit het hele land bin nen. Hij heeft die brieven ge woon achter de hand gehou den. Zodat hij zelf Heer van Zuylichem kon worden." Twee gebeurtenissen uit het leven van de zeventiende-eeuwse dichter springen er volgens Blom uit. Het huwelijk met zijn grote liefde Sterre en haar dood in 1637. „Over het huwelijk schrijft hij zo roman tisch, zo in extase. Hij adoreert haar, dat druipt er vanaf. Niemand kan aan haar tippen. Als zij koi ilii dood van hun vijfde kind overt 1 stort hij volledig in. Zijn leven I g geen zin meer zonder haar", 21 Blom al bladerend door Mijn Huygens' gemoedstoestanden men sowieso heel erg naar voi 1 vindt Blom. „Zijn manier vans a; ven ondersteunt de inhoud vai 0 vers. Als hij vrolijk is, dansen d e woorden over het papier. De a lezen snel, springerig. Wannee zwaarmoedig is, worden de ve k langzaam, stroperig. Het ritme n traagt." Mijn leven verteld aan mijn ki ef ren' heeft op Frans Blom diept druk gemaakt. De manier waaj Huygens zijn veelzijdige leven schrijft, intrigeert hem. „Die n 1 zo'n rijk leven. Hij heeft zoved d gemaakt. Hij zet dat zo pracht papier! Dan mag je het best ee 1* je mooier voordoen dan het in u kelijkheid was." I Neerlandicus Frans Blom leest eigen werk. Huygens idealiseert zijn leven ontzettend." Foto: Henk Bouwman HDC 970 DONDERDAG 13 MAART 200) Leidse neerlandicus vertaalt biografie van de 'intelligentste ii e I! dichter van de zeventiende eeuw' f.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14