LEIDE Leiden voorbereid op oorlog Irak Mensen die alleen zijn, vinden zo'n bezoek geweldig' Groen kan grote nederlaag niet verklaren :rboom roept hervormden op 'hun knieën te buigen' Metseltalenten strijden om zilveren troffel SieMatic REGIO R1 Lemstra roept op eenheid te bewaren jeuw complex voor Seclub Boshuizerkade' STELLING ut let Leidse rgemeester- ndum was een oot succes fjm Mooi cadeau van SieMatic Leiderdorp. Get more. T -Mobile- donderdag 13 maart 2003 •arkeren in tails ramp' (advertentie) ar je kamer jij!' kapot? Bel: 589 88 87 il*S IN SCHILDERWERKEN door Eric-Jan Berendsen leiden - Leiden is volgens waar nemend burgemeester Wolter Lemstra goed voorbereid op de gevolgen van een eventuele oor log in Irak. Hij heeft de afgelopen gelen ge- >lit twee maanden maatregel nomen voor de hele politieregio Hollands Midden. Beter goed voorbereid zijn op iets dat niet blijkt te gebeuren dan ineens worden geconfron teerd met een onvoorbereide, onverwachte situatie. Van dat standpunt is Lemstra uitgegaan. Zo is de rampenorganisatie doorgelicht, is er een beveili gingsplan opgesteld voor perso nen en vitale objecten en is er een vaccinatieprogramma in ge val van een bacteriële aanval. Maar vooral roept Lemstra de Leidenaars op de eenheid onder de bevolking te bewaren. „Als er oorlog komt, is het een oorlog tegen Saddam. Niet tegen de Is lam." Korpsbeheerder Lemstra heeft de afgelopen weken nauw sa mengewerkt met gemeente, po litie, brandweer, ambulance dienst, GHOR (rampenbestrij ding) en GGD. Daarnaast is hij door diverse ministeries op de hoogte gehouden van de lande lijke voorbereidingen in het ka der van Irak. Samen met de politie heeft Lemstra een lijst opgesteld van mogelijke objecten en personen die voor beveiliging in aanmer king komen. Daarbij moet wor den gedacht aan politici, buiten landse bedrijven en instellingen, maar ook energiecentrales of brandstofopslagplaatsen. Tevens heeft hij de rampenorga nisatie binnen Leiden en Hol lands Midden nog eens doorge licht. „Daar werd nog wel eens in kolommen gedacht, maar dat is nu geïntegreerd denken ge worden." Tot slot heeft hij een aantal voorbereidingen getrof fen op het terrein van gezond heidszorg. In het geval van een bacteriële aanval zijn Leiden en de regio op de allerergste situa ties voorbereid. Zo ligt het draai boek voor een vaccinatiepro gramma klaar. Lemstra bena drukt dat hij geen paniek wil zaaien. „Maar de bevolking wil toch graag weten of de overheid is geprepareerd." Lemstra heeft begrip voor de angst voor een komende oorlog die er onder Leidenaars heerst. „Ik begrijp dat de inwoners zich zorgen maken over de toe komst. Of dat nu is omdat men in het algemeen een oorlog vreest of omdat men vreest in geval van een oorlog zelf anders te worden behandeld door me- de-Leidenaars. Ook zullen er mensen zijn die zich zorgen ma ken omdat ze familie hebben in het betrokken gebied. Leiden heeft binnen de gemeentegren zen diverse groeperingen, waar onder Irakese vluchtelingen, Koerdische vluchtelingen maar ook Amerikanen. Het is belang rijk de eenheid te bewaren. Daarom zijn we ook uiterst alert op mogelijke onrust." Lemstra gaat alsnog langs bij 103-jarige Leidse njolein Hendriks „We hebben gewonnen", glun- oa Johanna Otten-Zeegers. De ge Leidse kreeg gisteren alsnog van interim-burgemeester en zijn vrouw, ruim een na haar verjaardag op 11 febru- i besloot het college alleen ren van 100,105,110 of 115 te n. Het besluit werd terugge- ladat zowel regionale als lande- dia aandacht aan de zaak i „Het is een beetje geësca- indt een dochter, tegers zit fier rechtop in haar de Haagweg waar ze sinds ïnt. Ze heeft vier kinderen, nlónderen en aan een lange iterkleinkinderen is er maan- réén toegevoegd. Haar huis met foto's van familieleden, en ik gek op." Voor haar staan en een zilveren lepeltje met sleuteltjes die ze van Lemstra regen. Ze houdt goed in de ga- dereen genoeg cakejes en drin- het belangrijk dat de burge- ihonderdplussers blijft bezoe- heb het druk genoeg op mijn jg", zegt Otten-Zeegers, „maar die alleen zijn, vinden zo'n be- reldig." Lemstra merkt op dat dag naar de verjaardag van een van Otten-Zeegers gaat. „We t graag." Bonbons en een zilveren lepeltje. Van burgemeester Lemstra, voor de 103-jarige Lena Otten-Zeegers. Foto: Henk Bouwman Het gaat Otten-Zeegers zowel geestelijk als lichamelijk voor de wind. Ze draagt een alarmpje, maar ze heeft nog nooit in het ziekenhuis gelegen. „Ik blijf ge woon ademhalen, meer kan ik niet doen", zegt ze nuchter. Soms betrapt ze haar dokter op vergeetachtigheid. „Dan zeg ik: wie is hier nou 103, jij of ik?" Aanstaand burgemeester Lenferink heeft aangekondigd langs te zullen ko men om met Otten-Zeegers, die in 1900 aan de Leidse Kooilaan is geboren, te praten over de geschiedenis van Lei den. „Ze weet dies nog", zegt een dochter vol trots. Interesse voor haar omgeving heeft ze ook nog altijd. Ze heeft niet gestemd, maar is zaterdag wel bij het burge meestersdebat in De Waag geweest. „Vond u het niet te druk?", vraagt Lem stra. „Oh, daar kan ik wel tegen, hoor", antwoordt Otten-Zeegers ferm. „Maar ik moet wel altijd afwachten hoe ik me voel. Als ik eenmaal ga beven, blijf ik beven." Lemstra vindt dat ze nu 'hart stikke stil' zit. „U komt uit een sterk ge slacht." Otten-Zeegers wil niet naar een bejaar dentehuis. „Ik word goed verzorgd." Ze heeft al negen jaar dezelfde hulp en ook familieleden springen regelmatig bij. „Bovendien zit ik hier enig. Ze krij gen me er niet uit!", roept ze uit „Het is inderdaad de mooiste oplossing om met wat hulp zo lang thuis te kunnen blijven wonen", beaamt burgemeester Lemstra. Na het bezoek van de burgemeester is het tijd voor de pedicure. „Je moet je zelf goed onderhouden", vindt Otten- Zeegers en steekt vrolijk haar voeten in de lucht. an Schoonhoven fan voorpagina Utwuk - Wim Verboom ijn pamflet Om het Ver lor de tobbers'. De tob- ir hoort hij zelf ook bij. "fe en nacht bezig" met ende kerkscheuring. 1, hoogleraar in Leiden, 7 pf bij de behoudende ank van de Nederlandse Kerk. Daar leven vetensbezwaren tegen itschap van een een- heidskerk die het homohuwelijk toelaat, om maar eens wat te noemen. Verboom schrijft zijn pamflet als een oproep aan die bezwaarden om 'met mij hun knieën te buigen'. Meegaan in de fusie is kwalijk, maar een kerkscheuring is nog erger. „Sommigen zien mijn oproep misschien als een zwaktebod. Maar ik draai het om: het is juist de weg van de minste weerstand om je af te scheiden. In een weerbarstige werkelijkheid is het elkaar vasthouden moeilijker dan om het isolement te zoeken, waar luwte is." De protestantse kerk is vandaag de dag een wirwar van stromin gen en richtingen, waar buiten kerkelijken allang niets meer van snappen. De breedste scheidslijn loopt tussen de her vormden en de gereformeerden, een kloof die in de negentiende eeuw is geslagen. Het Samen- op-wegproces is een poging om die scheur te lijmen. Dat valt echter niet mee. Het Sow-proces sleept zich dan ook al veertig jaar voort. In december valt de definitieve beslissing over de fusie. Dan moeten de drie kerken weer on der één vlag gaan varen. Niet ie dereen is bfij met de hereniging, want het oud zeer zit diep. Vooral binnen de conservatieve vleugel van de hervormde kerk bestaat diepe weerzin tegen wat de fanatiekste tegenstanders een 'valse kerk' of zelfs een 'on-kerk' noemen. Zij willen de hervorm de kerk voortzetten en niet mee gaan in de Verenigde Protes tantse Kerk in Nederland, zoals de fusiekerk moet gaan heten. Een aanzienlijk deel van de te genstanders woont in Katwijk aan Zee. „Ik ben bang dat in dergelijke gemeenten er straks gewoon weer een kerk bij komt", vreest Verboom. In zijn vlugschrift probeert de hoogleraar de argumenten van de tegenstanders te weerleggen. Niet omdat hij zo blij is met een kerk waarin homo's kunnen trouwen, maar omdat hij bang is voor de gevolgen. Verboom heeft een beetje het gevoel dat hij de woelige dagen uit de ne gentiende eeuw, de tijd van de Doleantie en Abraham Kuyper, herbeleeft. En kijk hoe het die kerkscheurder verging: „Er ont stond een gereformeerde kerk die stond als een huis", schrijft Verboom. „Maar zie eens hoe het gegaan is met dat huis? Ag nes Amelink heeft het beschre ven in haar boek 'De gerefor meerden'. Toen ik dat boek las, heb ik gehuild en gezegd: hoe kan het toch, hoe kan het toch?" ■101 houder wil fusie van vier clubs lem Spierdijk Wethouder Pechtold t heeft vier voetbalclubs Boshuizerkade een omplex in het vooruit- iteld mits zij fuseren. De I knapbeurt komt er al- 1Leidsche Boys, LFC, n VNA alle vier aan de «doen en de fusie op mijn totstandkomt De mag rekenen op een kantine, nieuwe velden 8 Ier een wetra-veld) en erij leedkamers. l0| ouder heeft dit gister en jdens een bijeenkomst esturen van de vier ver- 1 meegedeeld. Hij heeft (advertentie) ts< •ad ef uw mening '.leidschdagblad.nl de bestuurders gewaarschuwd dat hij helemaal niets doet als de fusie niet doorgaat. „Dan wordt het doormodderen. En het gevaar bestaat dat de clubs op termijn helemaal geen veld meer hebben. Er wordt een nieuw plan voor het betreffende gebied gemaakt en dan is het af wachten of er nog plaats is voor voetbal", aldus Pechtold. Het voorstel van Pechtold is het derde fusieplan dat in korte tijd de revue passeert. Clubs aan de Boshuizerkade moeten samen gaan omdat zij - uitgezonderd Leidsche Boys - te weinig leden en geen toekomst hebben. Eerst stemde LFC een samengaan met Leidsche Boys en VNA weg, een tweede fusieplan tussen LFC, UDWS en VNA stuit op een 'veto' van de wethouder. Pechtold is 'licht optimistisch' over het welslagen van het nieuwste plan. „Sommige be stuurders zegden gisteravond toe dit te verdedigen. Anderen hielden zich op de vlakte. Veel komt nu aan op de overtui gingskracht van de besturen tij dens de ledenvergaderingen." LFC, UDWS en VNA hebben vanavond al een ledenvergade ring, die al was bijeengeroepen om over een fusie tussen deze drie clubs te praten. De wethou der zal daarbij aanwezig zijn en de leden toespreken. door Marijn Kramp leiden - Een finaleplaats in de nationale wedstrijd Metselen met Baksteen. Daar werkten gis teren negentien scholieren zich voor in het zweet bij het Visser 't Hooft Lyceum in Leiden. Het was een pittige opdracht, con cludeerden de docenten. Met drie kleuren steen moest een ontwerp worden uitgevoerd dat een gevel met raam en twee bloempotten verbeeldde. De negentien deelnemers van vmbo-scholen uit de regio Mid den-Nederland kregen een hele werkdag om het ontwerp tussen de houten stellages in de werk plaats op te trekken, maar niet iedereen kwam uit met de tijd. Het begin was met een paar re delijk normale rijen op elkaar, nog wel te verhapstukken, maar na een paar regels werd het al snel ingewikkelder. De stenen moesten in allerlei maten en vormen worden getikt en daar bij kwam ook het hogere reken werk om de hoek kijken. Visser 't Hooft had zelf geen metseltalent naar de wedstrijd afgevaardigd. Maar daar komt, hoopt docent G. van Kruijssen, de komende jaren verandering in. De dagen dat het metselvak op de Leidse scholengemeen schap op een laag pitje stond, zijn voorbij. „Volgend jaar is de finale in Voorhout en dan ho pen we met een goede kandi daat te komen." Het plaatselijke Teylingen Colle ge is dan hoogstwaarschijnlijk ook weer van de partij. Dit jaar Erik van Oranje uit Voorhout werkte zich in het zweet tijdens de Na tionale Metselkampioenschappen. Foto: Dick Hogewoning is deze school de enige uit de re gio die vertegenwoordigd is in de voorronde. De 17-jarige Erik van Oranje uit Voorhout is de gelukkige afgevaardigde. Het is-^ zijn eerste metselwedstrijd en hij heeft het prima naar zijn zin. Hij is gek op metselen en hoopt volgend jaar als hij klaar is met zijn vmbo-opleiding als metse laar aan de slag te gaan. H. Speelman van het organise rende Koninklijk Verbond van Nederlandse Baksteenfabrikan- 'Geen wrok, geen rancune' door Wim Koevoet leiden - Het is een prachtige tijd geweest, hij heeft tal van leuke Leidenaars ontmoet en hij heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot 'haringexpert'. Harry Groen kijkt dan ook met voldoening terug op de afgelopen drie campagne- weken. In schril contrast hier mee staat de 'afgetekende uit slag' van het burgemeestersrefe rendum. Groen haalde slechts 22 procent van de stemmen binnen en zijn opponent Henri Lenferink de rest. „Een opvallend groot verschil dat me heeft verrast en waar voor ik geen verklaring heb", zegt Groen the day after op het Leidse stadhuis waar hij weer tal van persvertegenwoordigers te woord staat. Groen oogt en praat niet als een burgemees terskandidaat die met verplette rende cijfers is verslagen. En ook niet als een man die een dag eerder afscheid van zijn overle den zus heeft moeten nemen. Hij heeft van het laatste veel meer verdriet dan het eerste. Klagen dat hem dit moet over komen, doet hij dan ook geen tel. Maar hij onderschrijft de stelling dat dinsdag een voor hem even vreemde als verdrieti ge dag was. Voor Groen was het burgemees tersreferendum, zegt hij, een uphill battle. Hij was al in zijn tijd als wethouder in Amster dam door trammelant rondom een declaratie in opspraak ge raakt. Declaratiekwesties bleven hem achtervolgen, met alle pu blicitaire gevolgen van dien. Voor Groen had een burge meestersbenoeming als gunstig neveneffect rehabilitatie bete kend. Hij heeft, zegt hij, echter moeite met het woord 'rehabili tatie'. .Alsof de campagne die ik heb gevoerd een reclasserings- traject is geweest. Mijn naam was al gezuiverd. Vergeet niet dat twee vertrouwenscommis sies, in Haarlemmermeer en in Leiden, mij hebben voorgedra gen. Plus twee commissarissen van de koningin." Zijn ongunstige uitgangspositie was voor Groen eerder een sti mulans dan een handicap. Maar toen enkele dagen voor de gang naar de stembus het bericht over zijn zus binnenkwam, wil de hij de handdoek toch (even) in de ring gooien. „Ik ben de oudste van vijf kinderen. Het besef dat we nooit meer met zijn vijven bij elkaar kunnen zijn, doet verschrikkelijk pijn." Zijn veerkracht, alom geroemd, bracht hem tot een ander be sluit Hij zette zijn campagne op een laag pitje en schrapte enkele activiteiten. Hij legt op geen en kele manier een verband tussen de droeve gebeurtenis en zijn referendumdebacle. „Ik kon niet langer door de stad trekken, me zelf op de borst kloppen en roe pen: stem op mij." De debatten schrapte hij niet uit zijn agenda. „Ik geloof niet dat ik tijdens de debatten minder bij de les was door het overlijden van mijn zus, al dwaalden mijn gedach ten regelmatig af." Over zijn nabije toekomst kan Groen (58) nog niet zo veel zeg gen. Dat zijn Leidse avontuur is mislukt en dat hij ook in Haar lemmermeer afviel, brengt hem in elk geval geenszins tot de conclusie dat hij zijn loopbaan maar beter in het bedrijfsleven kan voortzetten. Daar heeft hij immers de grootste successen geboekt. „Ik ben nu niet uitge praat over functies in het open baar bestuur. Ik ben wel afhan kelijk van de opties die zich aan dienen. Maar ik zie niet om in wrok, ik koester geen rancune. Ik vind het wel erg jammer dat ik geen burgemeester van Lei den word, ja." (advertenties) Ons nieuwe SieMatic Keukenideeënboek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden Met veel praktische tips. Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids. Nu in een compleet nieuwe opzet In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom. 't Liefst een SieMatic SieMatic in Leiderdorp Meubelplein 11Leiderdorp, telefoon 071 - 541 2615 ,.RT ÈUKENS 00K VERKRIJGBAAR BIJ: t.o. Avifauna, Hoorn 126a, Alphen a/d Rijn, telefoon 0172 - 42 21 00 ten verwacht dat dat geen pro bleem zal zijn. De vraag naar vaklui is groter dan het aanbod. „Vroeger ging het metselvak van vader op zoon en werd de keuze voor een opleiding niet bepaald door de Cito-toets. Of je nu mavo-nivëau had of havo, je ging gewoon naar de Lagere Technische School om metselen te leren. En eenmaal aan het werk klom je vervolgens op tot leidinggevende of specialist op een bepaald vakgebied." Tegen woordig blijven jongeren langer op school, kunnen ze uit veel meer opleidingen kiezen en is het onderwijs zelf ook enorm veranderd. Promotie van het vak, onder an dere in de vorm van dit soort wedstrijden, is door deze ont wikkelingen steeds belangrijker geworden, meent Speelman. „De Nederlandse bakstenenin dustrie besteedt op jaarbasis 1 miljoen stenen aan dit soort ac tiviteiten die jongeren moeten enthousiasmeren voor het vak." De finale is in Oss. Daar strijden volgende maand de twaalf bes ten om de zilveren troffel. Tey- lingen-leerling Erik zal daar niet bij zijn. Hij moest, zo maakte wethouder A. Pechtold bekend, drie andere deelnemers voor zich laten. Het Teylingen Colle ge kan zich volgend jaar tijdens de thuiswedstrijd in Voorhout revancheren en ook Leiden wacht mogelijk die kans. Want Pechtold maakte behalve de uit slag ook bekend dat hij zijn best zal doen om de finale in 2006 naar Leiden te halen. Bij T-Mobile krijgt u persoonlijke, klantgerichte service. En zo nodig komen we voor advies en service naar u toe. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile zakelijk dealer of bel: 0800-7112.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13