ECONOMIE AFM waarschuwt voor koppelverkoop leningen 1 'jy4 i Even rood staan een duur betaald gemak 'Espresso voor het volk' is instanthit Philips en Crisis leidt tot val garnalenprijs IjJI 9-^in gemaakt n t uitwisselen nte|is-berichten Koepel voor VW's maakt doorstart Student slome donder verloor vorig 4218 leden dam - De vakcentrale ft vorig jaar 4218 leden Per 1 januari telde de vakorganisatie van Ne- 1.225.786 leden. Het le es had vooral plaats in ber, aldus een woord- |er van de FNV gisteren- s ook wel logisch, want »ste lidmaatschappen lo ir kalenderjaar." Het le lies komt vooral voor re- t van de grootste FNV- Bondgenoten. Bij de vak die opereert in diverse jkectoren en al jaren nelt rond de half mil- iden, liep het aantal lid- jchappen met 4800 terug. king Belgische eienwerkers Havenwerkers uit ien, Gent en andere ie zeehavens hebben gestaakt uit protest te- ropese wetgeving. Dui- stakers demonstreer- ^ijBrussel. De politie ge- waterkanon en traan- dag debatteert het is Parlement in Straats- ;r de wet en ook dan ren werkers van de partij. ;l Ol-regel maakt het mogelijk rk verplichte gebruik van Tre) havenarbeiders te Jen bij het laden en los- 'jagbetaalde zeelieden, Tn dan taken overnemen. liiba wil van witgoed af Het Japanse Toshiba komende drie jaar zijn ten op het gebied van ludelijke apparaten bun- mogelijk zelfs afstoten, icem maakte gisteren zich te willen richten iroductie en verkoop van JA\£n consumentenelektro- rzjie zijn het meest winst- r\^l en laten de meeste om- ainiijej zien. De huishoudelij- 323|araten zijn goed voor een )rc<%et van 5,85 miljard eu- t gaat daarbij onder meer iSelkasten, lichtsystemen ^conditioners. 1 ^-ambassadeur jyist Boeing zaterdag 8 maart 2003 EE! >0,- °PC 252 d ine- richt-amsterdam/anp - klanten kunnen via ktelefoon mms-berichten tekst en geluid in één) en naar, en ontvangen en T-Mobile-gebrui- bedrijven hebben daar- overeenkomst gesloten, seling tussen klanten van T-Mobile is nog niet mo- amsterdam/anp - Kredietver- strekkers zijn tegenover klanten vaak bewust onduidelijk over de exacte inhoud van leningen. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) constateert dat consu menten geregeld het slachtoffer worden van koppelverkoop. Klanten worden dan opgezadeld met aanvullende verzekeringen die ze eigenlijk niet willen, wat tot extra kosten leidt. Zelfs als klanten instemmen met de constructie, dan nog mogen ze niet zelf bepalen met welke aanbieder ze de aanvul lende overeenkomst sluiten. De AFM vindt dat een dergelijke handelwijze in strijd is met de Wet op het consumentenkre diet (Wek). De koppelverkoop komt vaak voor bij kredieten van Frisia Fi nancieringen, Postkrediet, en Crefinass Topkrediet, zo laten de Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis weten. De drie ondernemingen maken op tv veel reclame voor hun producten. Bij koppelverkoop gaat het vaak om een overlijdens- of een ar beidsongeschiktheidsverzeke ring die de klant, vaak onge merkt, tegelijk met de lening af sluit. De premies, soms oplo pend tot duizenden euro's, ko men bovenop het leenbedrag dat de klant heeft aangevraagd. Het resultaat is dat de totale leensom hoger uitvalt en de consument meer rente moet betalen. De constructie biedt kredietver strekkers meer zekerheid dat ze het geleende geld terugkrijgen. Ze incasseren niet alleen de rente over de lening, maar ont vangen van verzekeraars ook provisie voor de verzekerings premie die de klant extra moet ophoesten. De AFM vindt de praktijken strijdig met de Wek. De Nederlandse oud- sadeur in Washington 3S wordt lobbyist voor igbouwer Boeing in I. Boeing-topman Condit gisteren bekend dat Vos oral gaat richten op de idingen tussen de Euro- e, de Europese Com- en Boeing. 'Brussel' glterke kritiek op het prijs- van vliegtuigbouwers als en de Europese concur- rbus. Vos (62) werkte 968 voor het ministerie itenlandse zaken. In 'f ertrok hij als ambassa- aar Washington. Rstleden op jdway staken - Leden van orkesten Broadway musicals be en zijn gisteren in staking 38l Musici hadden eerder igd met acties toen pro- in het aantal muzikan- een show wilden veria- is rtar 12 tot 18. De vakbond ntraèter niet minder dan 20 fnonjn een orkest. Nu tellen en minimaal 28 muzikan- producenten maken ge len''111 eerder opgenomen ^jJingen of computerge- le muziek. Is idf nel etfe int laa erland is het sinds okto- 32 mogelijk om foto's te en versturen met de mo- ilefoon. Voor de uitwisse- el^ iet nodig dat de telefoon- en hun netwerken voor 'n openstellen. 02 en T-Mo- ■H n er nog niet in arover overeenstemming :n, aldus een woord- rvan 02. „We zijn nog in Volgens haar is het estie van tijd. ril ook meedoen met de standaard. Volgende eeft het bedrijf in Duits eer duidelijkheid. Dutch- at vanaf eind maart ver- t onder de naam Orange, ond de zomer met de ma ienst. Uitgangspunt is ns'jes via alle andere net- verstuurd kunnen wor- irsturen van tekstberich- ns) heeft in Nederland vlucht genomen, onder jongeren is het een vorm van communice- door Cathérine van der Linden den haag - Ongekend vlot is het jonge koffiezetsysteem Senseo van Douwe Eg berts en Philips de Hollandse keuken bin nengedrongen. Net op tijd overigens, want de dagelijkse 'potmomenten' kalf den af. De volks-espresso is met de mil joenste verkoop in 25 maanden de droom van elke marketeer. Een miljoen verkopen in Nederland en nog eens een miljoen in België, Duitsland en Frankrijk samen: Senseo is in korte tijd een toppertje. Eén op de zeven huishou dens in Nederland beschikt inmiddels over de koffiemachine met de bijbeho rende koffiepads. Over het marktaandeel wil Douwe Egberts niets kwijt. Hooguit dat 'Senseo dat van instantkoffie op een paar procent is gena derd'. „Het is goud", zegt ook directeur Jan Willem Brüggenwirth van recla mebureau Saatchi Saatchi.Senseo past on gelooflijk goed bij ons Ne derlanders, omdat we ons een espresso-machine wensen, maar die uiteindelijk te duur vinden in de aanschaf. Op deze manier doet iedereen toch mee. Dat is Hollandse zuinigheid." Gebruikers zweren bij de koffie met de schuimkraag, die thuis op de bank het gevoel geeft een echt horecabakje te drin ken. Simpel en snel, kopje voor kopje te zetten met de voorgedoseerde koffiepads. Zonder de overmatige ca- feïneshots die de espresso kenmerken. „En de goot steen drinkt niet meer mee", verzekert directeur Manassen van Douwe Eg berts (DE). De 'potmomenten' zoals dat in Douwe Egberts-jargon heet, werden toch al minder. Het Hol landse huishouden is niet alleen klei ner geworden, ook de dynamiek in de 21ste eeuw belet gezinnen om samen rus tig koffie te drinken. „Vroeger kwam na de avondmaaltijd nog een ronde koffie, maar tegenwoordig gaat ieder vaak al weer zijns weegs, aldus een DE-woord- voerster. Desondanks hebben de makers met het concept getreuzeld. Als een lelijk jong eendje kwam het prototype zeven jaar ge leden uit het laboratorium van Douwe Egberts. De industriële ontwerpers van Waac's hebben de plompe verzameling boilers, buizen en kabels van de huidige vorm voorzien. Philips nam het daama over en wist de onderdelen slimmer en goedkoper te maken. „Maar het heeft al met al lang geduurd voordat DE intern was overtuigd", aldus een ontwerper van Waac's. Dat kan ook te maken hebben met de verdeelsleutel van het succes. Bij dual branding, zoals dat in het geval van de combinatie Philips en Douwe Egberts heet, profiteren beide partijen van eikaars opbrengsten. Gemeld is dat Philips om die reden de prijs van het koffiezetapparaat laag heeft gehouden. Douwe Egberts verkoopt we kelijks 12 miljoen koffiepads a 12 euro- Publiciteitsfoto cent per stuk. Twee tot drie keer duurder dan het filterbakje. De DE-woordvoerster doet er in dit verband het zwijgen toe. Reclameman Brüggenwirth laat middenin de verkoophype alvast een waarschuwing horen. Senseo is een schoolvoorbeeld van een geslaagde vernieuwing, maar geen toonbeeld van effectief communiceren. „Het is een product, waar de makers geen gevoel omheen bouwen. Er komt een ver- zadigingsmoment in de markt, waarna dat hard nodig zal zijn." De toezichthouder stelt dat in zulke gevallen klanten de onge vraagde verzekering kunnen opzeggen. Verder adviseert de AFM om vooraf goed de bepa lingen door te nemen. De Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis zijn iets specifieker. Zij willen dat con sumenten 24 uur voor het teke nen van de leenovereenkomst thuis in alle rust de informatie over het product, de te betalen lasten en de daarbij behorende risico's kunnen bestuderen. Deze bescherming moet wor den opgenomen in de wet fi nanciële dienstverlening. Garnalenvissers in betere tijden, toen de prijzen nog hoog waren en de aanvoer gereguleerd. Foto: Ron Pichel door Erik van der Veen lauwe rsoog - De gamalencrisis dwingt marktlei der Heiploeg in Zoutkamp de prijzen voor detail handel en supermarkten fors te verlagen. Visspe- ciaalzaken zijn al enkele euro's per kilo goedkoper uit en ook bij de supers gaat er halverwege deze maand 4 tot 5 euro vanaf. De detaillist berekent dat voordeel nog niet altijd door aan de klant en ook een broodje garnalen bij een vistent is nog steeds even duur. Maar als de prijs in de super markten daalt zullen de andere kleinhandelaren wel mee moeten, voorspelt adjunct-directeur Smit. Heiploeg, Neerlands grootste verwerker van gar nalen, lijdt volgens Smit mee met de crisis die in de sector uitbrak nadat de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) een streep haalde door de onderlinge afspraken over aanvoer en prijzen. De ze week werden voor het eerst in jaren weer gar nalen doorgedraaid omdat ze op de visafslag van Lauwersoog te weinig opbrachten. De kiloprijs die vissers vangen schommelt nu rond de 1,61 euro, het niveau waarop partijen worden vernietigd om verdere prijsdaling te voor komen. Dat is echter minder profijtelijk voor de handel dan vissers en andere belanghebbenden wel vermoeden. „Vergeet dat maar rustig", zegt Smit, bij Heiploeg hoofdverantwoordelijk voor de inkoop van Noordzeegamalen. „Voorlopig zitten wij nog met een enorme vriesvoorraad die we hebben gekocht voor prijzen rond de 4 euro per kilo. Die moeten we nu verkopen tegen de huidi ge, lage prijzen. Daar verdienen we nauwelijks op." „Het natuurlijk verloop is eruit", legt Smit uit. „Normaal bouwen we tot november onze vriesvoorraden op. Daarmee bedienen we de markt in de wintermaanden, als de zogeheten kleine of binnenvloot (die vist op de Waddenzee) en de Duitsers ermee stoppen. In januari, februa ri, maart en soms nog een stukje april halen we de vrieshuizen leeg, maar dat is nu niet gelukt omdat er al volop aanvoer was. Die erfenis neem je mee in het nieuwe seizoen. Op termijn trekt de handel daardoor weinig profijt van de huidige lage prijzen, voorspelt Smit. „We proberen het nu om te wisselen: garnalen van vo rig jaar uit de vrieshuizen, nieuwe aanvoer erin. Maar dat kost ook geld: afwegen, verpakken en bijhuren van vriesfaciliteiten kost 50 eurocent per kilo. Bovendien zit daar ook een grens aan: inge vroren garnalen kun je maximaal een jaar bewa ren, maar vanwege smaak- en kwaliteitsverlies moet je dat niet willen." Ook Heiploeg wil daarom zo snel mogelijk terug naai' een systeem van marktregulering, zoals han del en visserij hanteerden tot de NMa het ver bood. Als dit nog vier weken duurt betekent dat de nekslag voor de kleine vloot", vreest Smit. Dat kan ook de handel parten spelen. Het vrijwillig opgelegde weekquotum van maximaal 6000 kilo garnalen per visser, zorgde volgens Smit de afge lopen jaren voor evenwicht in de sector. „We moeten terug naar een prijsniveau waarbij de vis sers een fatsoenlijke boterham kunnen verdie nen". utrecht/anp - De koepelorgani satie voor de VW-kantoren in Nederland gaat op de schop. Tijdens een ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Vereniging van VWs (ANW) in Utrecht hebben de toeristische voorlichtingsbureaus gisteren besloten zichzelf op te heffen en een doorstart te maken. De bedoeling is dat de vereni ging wordt omgezet in een stichting met de naam VW Ne derland. De kwaliteitseisen wor den aangescherpt. Zo kan de stichting straks makkelijker dan nu het WV-bord bij een vesti ging van de gevel te halen als deze onder de maat presteert. Tien van de 280 VW-kantoren dreigen te moeten sluiten om dat er financiële problemen zijn. „Vaak is dit te wijten aan een.ge- brekkige professionele organisa tie", aldus voorzitter Ter Heide van de vereniging WV-directeu- ren Nederland. De koepelorganisatie had eind vorig jaar acuut een half miljoen euro nodig wegens openstaande rekeningen bij de Uit-winkels. De VWs nemen een kleine 200.000 euro voor hun rekening. ANWB en Rabobank betalen het resterende bedrag in ruil voor het resterende aandelenpakket van de ANW in de winkels. ECONOMIE WIJZER den haag - Nederlanders steken zich die per in de schuld: het is geen gek bericht dat onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd verspreid. 16,5 Miljard euro bedraagt de totale uitstaan de schuld op consumptieve kredieten, te gen zo'n 16 miljard een jaar eerder. Ach ja, een half miljard erbij, het is maar een procentje of drie. Niets 'geks' in de omvang van het be drag misschien, maar dat geldt niet voor de samenstelling ervan. Want de stijging komt voornamelijk voor reke ning van twee bijzondere kredietvor men, het creditcardkrediet en het rood- staan op betaalrekeningen. Ze verdrin gen het doorlopend krediet - dat maar mondjesmaat toeneemt - en de steeds zeldzamere persoonlijke lening. Twee kenmerken hebben de creditcard en roodstaan gemeen: ze zijn gemakke lijk en ze zijn duur. Gemakkelijk, omdat je niet met een bundel paperassen naar een bankkantoor hoeft te lopen, of for mulieren in drievoud hoeft in te vullen die je en passant verzekeren van le venslange aandacht van geldmevrou- wen en -meneren, in de vorm van tele foontjes op onzalige tijdstippen. In plaats daarvan kun je de creditcard op elk gewenst moment 'trek ken'. De rekening komt later pas een keer en die kan je best een tijdje laten liggen. taal je bij roodstand op de betaalreke ning 15,8 procent op jaarbasis, bij een kredietlimiet tot duizend euro. ABN Amro rekent met een vergelijkbare li miet 14,7 procent, de Postbank 13,78 procent met een girokwartaalkrediet en zonder die 'toestemming' om rood te staan 18,12 procent. Credit- cardhouders die denken GEIM dat het handig is om even Net zo makkelijk is in de min BEURS Visa rekening houden mét niet te betalen moeten bij duiken op je betaalrekening. Over een paar dagen komt het salaris toch weer binnen? En tegenwoordig doen de banken helemaal niet meer moeilijk over ruimere kredietlimieten. Dat laatste is niet zo verwonderlijk, want roodstaan en creditcardkrediet zijn prachtige bronnen van inkomsten voor de financiële industrie. De renteta rieven die in rekening gebracht worden zijn torenhoog, ook al zijn ze afhanke lijk van de omvang van de kredietlimiet die is toegekend. Bij de Rabobank be- Geert Dekker een rente van 17,2 procent. Wie is er zo gek om tegen dit soort percentages geld te lenen? Half Nederland zo ongeveer, getuige de cijfers van het CBS. Het meest gehoorde ex cuus is dat het telkens maar om kleine bedragen zou gaan, maar intussen is de roodstand op betaalrekeningen opgelo pen van 1,1 miljard euro in 1992 tot de genoemde 6,1 miljard eind 2002. 'Ge makkelijk' roodstaan heeft blijkbaar de neiging wat langer te duren dan oor spronkelijk het plan was. Rekenend met een gemiddeld rentepercentage van 15 was dat mechanisme vorig jaar goed voor 915 miljoen euro aan rente-in komsten voor de banken. Het gaat dus niet om kleine bedragen. Nog zo'n simpel rekensommetje leert dat consumenten hierop enkele hon derden miljoenen euro's kunnen be sparen. Zweer het roodstaan af en neem een doorlopend krediet: een der gelijke lening 'doet' heden ten dage zo'n zeven tot negen procent en je be gint pas te betalen als je (een deel van) het krediet opneemt. Op elk gewenst moment kan er afgelost worden en als je weer in de plus komt, houd je op met rente betalen. Bij een gemiddelde rente op een door lopend krediet van 8 procent scheelt dat het komende jaar 427 miljoen euro aan rente voor ons allemaal. Er kleeft één nadeel aan: er is niet te ontkomen aan het invullen van formulieren of een tripje naar een bankkantoor. Maar je moet wat over hebben voor 427 mil joen. Krijg je een student vlotter aan de studie als je hem of haar een zak geld belooft in ruil voor een behoorlijk examenresultaat? Nee, dat lukt niet, concluderen onderzoekers aan de Universi teit van Amsterdam. Hun on derzoek is fascinerend. Omdat het vakkundig als een experi ment is opgezet, is de uitkomst betrouwbaarder dan meestal geldt voor economisch onder zoek. Die uitkomst is bovendien uitermate verrassend. Studenten beginnen hun studie met de propaedeuse en het is de bedoeling dat ze die in één jaar halen. Helaas, dat lukt maar een goede 20 procent. Omdat het onderwijs niet in orde zou zijn (niet inspirerend, niet goed ge organiseerd, onvoldoende bege leid) zouden studenten het kop je laten hangen. Ik geloof daar niks van. Er is zo veel verbeterd aan het onder wijs dat een nor maal begaafde vwo'er met vol doende interesse geen enkele moeite hoeft te hebben om zijn weg te vinden op de universiteit. Omdat ook de universiteit be lang heeft bij een vlotte doorstroming van studen ten werd in Amsterdam een ex periment opgezet. De vraag was of je studenten met financiële prikkels tot grotere inspanning kunt bewegen. Je zou bijvoor beeld achterafkorting op het collegegeld kunnen geven aan Motte studenten. Of een hoger collegegeld kunnen vragen aan iemand die zich een tweede keer inschrijft voor de propae deuse. Maar dan wil je eerst wel weten of het vooruitzicht op zo'n bonus werkt. Om het effect daarvan zorgvul dig te kunnen meten, moet je aan sommige studenten wel en aan andere niet de bonus belo ven. Maar als studenten zelf mogen kiezen, zal de goede stu dent harder lopen om mee te doen aan het bonusprogramma dan de slome student. Als je dan later vindt dat de bonus tot be tere resultaten leidt, weet je niet of dit komt door de bonus, of doordat naar verhouding meer actieve, kansrijke studenten aan het bonusprogramma meede den. De oplossing is dat je het lot laat bepalen wie in het bonuspro gramma zit en wie niet. Zulk on derzoek is heel schaars in de economie. (Als je bijvoorbeeld wilt weten of lagere werkloos heidsuitkeringen mensen prik kelen om sneller weer aan de slag te komen, zou je ook met loting twee groepen moeten maken, één met en één zonder korting op de uitkering. Hoe waardevol zo'n onderzoek ook is, beleidsmakers willen er meestal niet aan.) In het onderzoek van de Univer siteit van Amsterdam konden studenten 681 euro verdienen als ze in één jaar hun examen zouden halen. De studenten in de controlegroep kregen niks. Het effect van de bonus bleek nihil! Beide groepen haalden ge middeld evenveel studiepunten. De percentages van geslaagde studenten in de groep met bonus en de groep zon der bonus weken niet van elkaar af. Een bonus van 681 euro kan on mogelijk worden afgedaan als ver waarloosbaar klein. Voor een student met de maximale studie toelage komt het bedrag overeen met anderhalve maand studiefi nanciering. Tellen we bij de maximale studietoelage op wat de gemiddelde student met een bijbaantje verdient, dan komen we op een bonus van 7 procent van het jaarinkomen. Nog an ders gezegd: de gemiddeldgAm- sterdamse economiestudem verdient 7,60 euro per uur, dus met de bonus kan hij 90 urn- werk uitsparen. Bij een gemid delde van 12 uur per week zijn dat dus bijna twee maanden dat hij niet naar zijn werk zou hoe ven. Je zou denken: als er één type student te bedenken valt die dit soort sommetjes kan maken, dan is het wel de student econo mie. Zelfs in zijn eerste jaar. Maar nee hoor, geen beweging in te krijgen! (Misschien zakken ze daarom juist wel; omdat de studenten die sommetjes niet maken of kunnen maken.) Het Amsterdamse onderzoek biedt een interessante bood schap voor resultaatgerichte ou ders: zij zullen de portemonnee nog veel verder moeten open trekken willen ze hun kroost met een examenpremie tot vlot te studie aanzetten. Joop Hartog hoogleraar economie Universiteit van Amsterdam

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7