Impasse over Irak nog niet doorbroken BUITENLAND dk it Oorlog is de heilige graal van George Bush geworden Advocaat: Dutroux was lid van misdaadbende 'Geen zoons Bin Laden gepakt' Negen jaar cel voor Britse imam die rassenhaat en moord predikte Aanslag op Israëlische nederzetting Westoever r ,:i .j Boze Amerikanen laten Duits lederbedrijf vallen lAF-lid meldt :h na 18 jaar rlsruhe - Een van de laatste lortvluchtige activisten van de litse extreemlinkse Rote Ar- *e Fraktion (RAF) heeft zich Iteren vrijwillig gemeld bij de litse justitie. Sabine Callsen j) was achttien jaar op de Icht. Volgens justitie is ze be- cken geweest bij twee bom slagen op bedrijven die een LVO-fregat bouwden. Daarbij Icte niemand gewond. De pleegde in de jaren '70 vele Sjfcislagen op politici, economi se leiders, banken, politiebu- tus en Amerikaanse bases. {RAF hief zich in 1998 op. lichel: Frankrijk ^dt eer Europa ijs - Frankrijk heeft de eer b Europa gered door het [ortouw te nemen bij het zoe- m van een vreedzame oplos- ig voor de crisis rond Irak. it heeft de Belgische minister ZIJi buitenlandse zaken Michel Jteren gezegd voor de Franse IIQlio. Volgens Michel moeten [betrekkingen tussen Europa 1 de VS opnieuw worden ge ünieerd. Het is niet vanzelf- jekend dat Europa aan het rpuidje van de VS loopt, zei hij. 1i Franse oud-premier Juppé I in dezelfde uitzending dat Tl pimige Amerikanen Europa 'een soort Amerikaans pro- nl horaat' beschouwen. zaterdag 8 maart 2003 esten staken Broadway York - Leden van orkesten op Broadway musicals be nden, zijn gisteren in sta- gegaan. Onderhandelin- over de grootte van orkes- zijn op niets uitgelopen. De izikanten hadden eerder ge- igd met stakingen, toen pro enten aankondigden het tal muzikanten bij een show e beroemde straat van New k te willen verlagen naar aif tot achttien. De vakbond r muzikanten wil echter niet ider dan twintig leden in orkest. Op dit moment tel- orkesten minimaal 28 muzi- ten. De producenten willen nusici vervangen door tdopnames of computers. Dkwerkers met ilitie in de clinch ssel - Zo'n drieduizend sta de Belgische havenarbei- zijn gisteren bij het hoofd- toor van de Europese Unie russel slaags geraakt met de tie. Gisteren werd het start- gegeven voor stakingsac- tegen plannen van de EU het werk in de havens te li- aliseren. Vijf agenten die de gebouwen bewaakten, den gewond toen de stakers met rotjes en bakstenen ogelden. De politie ging de ers op haar beurt met wa- anonnen en traangas te lijf. r volgende week staan in l Europa acties op stapel. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington Waarom wil de Amerikaan se president Bush die oorlog zo graag? Zó graag dat hij bereid is over brede weer stand in de Veiligheidsraad heen te wal sen, en zich hoe dan ook van de Iraakse dictator Saddam Hussein te ontdoen. Het volgens velen verontrustende antwoord is dat George Bush bezeten is van Irak, en fundamenteel ongeïnteresseerd is in de mening van de wereld. Een conclusie waaraan moeilijk te ontkomen valt, daar de president die indruk zelf wekt. Bush dient uitsluitend het belang van de VS en gelooft heilig in het gevaar Saddam Hussein. Die overtuiging - gedeeld door veel mensen in zijn regering - heeft de president gebracht tot het punt waarop geen terugkeer meer mogelijk is. „De prijs van niets doen is hoger dan de prijs van ingrijpen", verkondigen Bush en zijn aanhangers. In een op de tv uitgezonden persconfe rentie was het donderdagnacht in volle glorie te zien: het is zwart of wit bij de president, diplomatiek grijs kent hij niet. De vetogerechtigde landen in de Veilig- heidsland moeten met de billen bloot, waarschuwde hij krijgshaftig. De 'je- bent-voor-ons-of-tegen-ons'-retoriek geldt vriend én vijand. Als landen denken dat ontwapening via inspecties kan gebeuren - en dus 'tegen' zijn - dan zal Bush toch zijn gang gaan, maakte hij klip en klaar duidelijk. „We hebben de VN niet nodig. We hebben van niemand toestemming nodig om op te treden als het op onze veiligheid aan komt." De wereldwijde massale anti-oor logsbeweging deed hij geringschattend af door een vergelijking te maken met pro testen tegen vrijhandel. „Die verander den mijn mening over handel ook niet." Kortom, de oorlog komt er hoe dan ook, omdat Bush gelooft dat de dreiging van Saddam Hussein reëel is en hij niet voor andere denkbeelden open staat. „De aanslagen van 11 september moeten het Amerikaanse volk duidelijk hebben ge maakt dat we een slagveld zijn, waar massavernietigingswapens in handen van terroristen gebruikt kunnen worden. Omdat ik geloof dat de dreiging echt is, en omdat het mijn belangrijkste taak is het Amerikaanse volk te beschermen, zullen we dat doen." Bush wekt al lang de indruk zijn doel van regimewisseling in Bagdad met verblinde ijver na te jagen. Saddam Hussein is een fixatie, een persoonlijke obsessie gewor den, menen sommigen. Daar wil Bush niets van weten. Hij gelooft niet alleen dat de VS beter af zijn met een oorlog dan met voortzetting van inspecties, hij heeft ook al zijn kaarten gezet op zijn Irak-politiek. Zijn presidentschap staat of valt met een succesvolle oorlog. Die levert gevaar op voor de levens van Amerikaanse soldaten en Iraakse bur gers, maar de politieke, strategische en wellicht ook economische gevolgen van passiviteit zijn in zijn ogen veel te zwaar. Saddam Hussein laten zitten, houdt in de visie van de Amerikaanse regering in dat er nimmer wordt ingegrepen. Voor te genstanders van militaire actie is het glas altijd half vol, en er zal net zo lang aan het toezicht door inspecteurs, de econo mische sancties en het toezicht op de no- fly zones geknabbeld worden, tot Sad dam weer de vrije hand heeft. Bush vindt dat het slechtste wat er kan gebeuren. Het geeft alle dictators de boodschap dat je kunt wegkomen met verboden wapenbezit, wat de veiligheid van de VS op lange termijn ondermijnt. Niets is zo belangrijk voor Bush als zijn thuispubliek. Als hij nu terugkrabbelt, zal dat zijn Republikeinse Partij volledig in het ongerede brengen. De vleugel die ac tie tegen Irak wil is dominant en zou zich verraden voelen. Republikeinen willen een doorzetter die tegen de stroom in durft te zwemmen, en geen Bill Clinton, die ze hebben verguisd om zijn 'gebrek aan doorzettingsvermogen'. Daar komt nog bij dat in de boezem van de regering wordt gedacht dat alleen een oorlog en een overwinning de Ameri kaanse economie kunnen redden, zegt een belangrijke commentator van The Washington Post, Robert Novak. Bush neemt weliswaar risico's met een oorlog zonder mandaat van de VN, maar er van afzien levert een groter risico op voor zijn presidentschap. En voor de veiligheid van Amerika, zo gelooft Bush heilig. at Stevens zingt wee vredesliedjes nden - De Britse popzanger I Stevens heeft twee nieuwe pjes opgenomen tegen een rlog in Irak. 'Angel of War' is eursh herinterpretatie van zijn hit jdy D'Arbanville', het andere n is een heropname van lace Train' uit de jaren ze- ft tig.Als mens en als moslim dat mijn bijdrage aan de roep 1 een vreedzame oplossing", jt de 55-jarige zanger, die in f 79 zijn muziekcarrière liet gieten om moslim te worden, noemt zich tegenwoordig iuf Islam. Ijechië zweert esident Klaus in - Vaclav Klaus is gisteren hstalleerd als president van echië. De conservatieve poli- s volgt de populaire Vaclav Lel op, die begin dit jaar te- trad. De 61-jarige Klaus was 1992 tot 1997 premier en er van de rechtse Democra- he Burgerpartij. Toen die in financieel schandaal ver- keld raakte, moest Klaus af- tlen. Het presidentschap is bekroning op zijn come- Gisteren prees Klaus zijn Irganger en oude rivaal Ha- uitvoerig. Verder ging hij in jhet belang van deelname de EU. Vroeger was hij daar it zeer sceptisch over. lerlander bij >losie gewond ui - De Afghaanse tolk van Nederlandse militair van de nationale vredesmacht in hanistan (ISAF) is gisteren leen mijnexplosie ten zuiden I Kabul omgekomen. De Ne- ïander, een 23-jarige korpo- L raakte gewond. De tolk bleed op weg naar het zie- khuis. Het is nog niet bekend ue explosie een aanslag was. F telt momenteel rond de 0 militairen uit 22 landen, veer 700 militairen komen Nederland, dat sinds 10 fe- ■ari samen met Duitsland de ^ing heeft. 1 Srf' w Een Palestijnse man kijkt in Ramallah naar de uitzending van de toespraak van Hans Blix in de Veiligheidsraad. Foto: AP/Mohammed Muheisen door onze correspondent Pascale Thewissen luik - Mare Dutroux maakte deel uit van een bende crimine len, die nog steeds vrij rondlo pen omdat justitie in België wei gert verder te kijken dan haar neus lang is. Dat beweert de nieuwe advocaat van Dutroux, Daniel Kahn. Hij schaart zich daarmee opmerkelijk genoeg aan de kant van de slachtoffers. Paul Marchal, de vader van de vermoorde Hasseltse tiener An, roept al jaren dat er meer men sen betrokken waren bij de moord op zijn destijds 17-jarige dochter en haar twee jaar oude re vriendin Eefje Lambrecks. Volgens Marchel werden de meisjes 'op bestelling' ontvoerd. Zo beweert de buurman van een hotel in Blankenberge dat hij de meisjes op de nacht van de ont voering met Dutroux en een an dere crimineel naar binnen zag lopen. Justitie heeft die verkla ring echter nooit serieus geno men. Wat er precies met An en Eefje is gebeurd; is ruim zeven jaar later nog steeds niet duide lijk. Kahn noemde deze week voor de rechter in Luik, die begin april beslist wie van de verdach ten terecht moet staan voor kin dermoord en ontvoering, een hele reeks namen. Deze mensen maakten volgens hem deel uit van de 'bende van Courcelles', een groep criminelen die niet al leen handelde in gestolen auto's maar ook in mensen. De rechtszaak, die eind dit jaar eindelijk van de grond moet ko men, lijkt uit te draaien op een confrontatie tussen Sabine Dar- Daniel Kahn. Foto: Belga denne, het meisje dat bijna drie maanden opgesloten zat in de kooi onder het huis van Dutroux en de nachtmerrie overleefde, en de andere slachtoffers. Vol gens Sabine werkte Dutroux al leen. De andere betrokkenen denken dat Dutroux deel uit maakte van een grotere geheel. Zij willen dat ook de Brusselse zakenman Michel Nihoul te recht staat voor ontvoering en moord. Ze zien in hem de grote man achter de schermen. Ni houl zelf beweert dat hij in op dracht van de rijkswacht zaken deed met Dutroux, om zo in de misdaadscene van Charleroi te infiltreren. In de rechtszaal gaat het er ge ëmotioneerd aan toe. Zo verliet een boze Paul Marchal begin deze week op hoge poten de rechtbank, omdat de voorzitter weigerde een tolk in te schake len. Alle daders zijn namelijk Franstalig. Zowel Marchal als de vader van Eefje Lambrecks von den dat het dus geen zin had de pleidooien te volgen, omdat ze het niet konden verstaan. islamabad-washington/dpa-afp-ap - Het Witte Huis in Washington, de Pakistaanse regering en een Afghaanse gouverneur hebben gisteravond tegengesproken dat twee zoons van Osama bin Laden zouden zijn opgepakt in Afghanistan. Het bericht over de arrestie werd eerder gemeld door minister Zehri van binnenlandse zaken van de Pakistaanse provincie Baluchistan, dat grenst aan Afghanistan. Hij zei dat Amerikaanse troepen in het zuidoosten van Afghanistan na een bloedi ge strijd twee zoons van Bin Laden en zes andere leden van al-Qaeda hadden opgepakt. Amerikaanse en Pakistaanse regeringsfunctiona rissen spraken het bericht al snel tegen. „Er is ab- soluuut niets van waar", aldus de Pakistaanse mi nister van binnenlandse zaken, Faisal Saleh Hayat. Gouverneur Abdul Karim Barawi van de Afghaanse provincie Nimroz zei dat hem niets over de arrestatie van de twee bekend was. In het gebied waar de zoons van Bin Laden zou den zijn opgepakt, zijn wel Amerikaanse militai ren actief. Woordvoerder Fleischer van het Witte Huis kon in Washigton echter ook geen bevesti ging geven. „Wij beschikken niet over deze infor matie", zei hij tegen journalisten. Amerikaanse en Pakistaanse eenheden hebben de jacht op Osama bin Laden opgevoerd op grond van aanwijzingen van het al-Qaedakopstuk Khalid Sjeik Mohammed, die onlangs in Pakistan werd gearresteerd. Zehri zei dat de gevangengenomen zoons Saad en Hamza bin Laden waren. Saad zou een hoge functie in al-Qaeda bekleden en zijn naam'komt voor op de Amerikaanse lijst van 24 meestgezoch- te terreurverdachten. door onze correspondent Harm Harkema londen - Een rechtbank in Lon den heeft een moslimgeestelijke tot negen jaar cel veroordeeld, omdat hij rassenhaat predikte en zijn jeugdige toehoorders op riep tot moord op joden, hin does, Amerikanen en ongelovi gen. Aanhangers van de 39-jari- ge Sheik Abdullah el-Faisal rea geerden geschokt toen de rech ter de onverwacht hoge straf uit sprak. De rechter rechtvaardig de de hoge straf door er op te wijzen 'dat u vanuit uw verant woordelijke positie jongeren en beïnvloedbaren aanspoorde om mensen te vermoorden die uw geloof niet delen'. De rechter vond het ook ernstig dat de geestelijke bandjes met zijn op ruiende preken liet verspreiden. El-Faisal beloofde schooljon gens onder meer dat zij in het paradijs zouden worden be loond met 72 maagden, als zij zouden sterven in een heilige oorlog. Bovendien is doodgaan in een heilige oorlog pijnloos, aldus de prediker. Een van zijn lijfspreuken: „Wij geloven in de bullet (kogel), niet in de ballot (verkiezingen)." Hij riep jongeren zowel voor als na 11 september 2001 op om in Afghanistan in trainingskamp te gaan. „Jullie moeten leren vlieg tuigen en tanks te besturen en leren om te gaan met geweren en raketten." Hij zei ook dat het met een Brits paspoort makke lijk is om als passagier van een verkeersvliegtuig naar Israël te vliegen. „Vlieg Israël binnen en doe wat je kunt. Als je sterft, kom je in het paradijs". Enkele andere uitspraken: „Er zijn twee religies in de wereld, het goede geloof en het slechte. Het is de islam tegen de rest van de wereld. Kernwapens mag je alleen gebruiken in landen die voor 100 procent uit ongelovi gen bestaan. Dus als je naar In dia gaat en je ziet er een hindoe op straat lopen, dan ben je ge rechtigd hem te doden en zijn geld te nemen. Hoe bevecht je een jood? Je dóódt een jood. En in het geval van hindoes: je blaast hun zaken op." vervolg van voorpagina - Met de presentatie van Blix en el-Ba- radei is de impasse over Irak zo mogelijk alleen nog maar groter geworden. Waar de VS zeggen dat VN-inspecties alleen zin heb ben als Saddam Hussein écht meewerkt, daar meent de groep landen onder aanvoering van Frankrijk dat inspecties ontwape ning kunnen afdwingen en dat er voortgang wordt bereikt. „Er is belangrijk bewijs voor echte ontwapening", zei De Vil- lepin. „Irak is nu een minder grote bedreiging voor de wereld dan in de tijd vóór de Golfoorlog van 1991. En een door de VS ge leide aanval op Irak is onnodig", aldus de Franse minister. „Vreedzame ontwapening is mogelijk en is een alternatief voor oorlog", verklaarde de Duitse minister van buitenland se zaken Fischer, die de tweede resolutie eveneens afwijst. Zijn Russische collega Ivanov: „Rus land is ferm voor voortzetting en versterking van het werk van de inspecteurs." Blix zei gisteren in zijn korte toe spraak de indruk te hebben dat Irak na een periode van verzet tegen de inspecteurs zijn initia tieven heeft opgevoerd om hen behulpzaam te zijn. Hij meldde dat de regering in Bagdad tot dusver 34 al-Samoud-raketten, die een grotere reikwijdte heb ben dan de VN toestaan, heeft ontmanteld. Gisteren zijn daar geen nieuwe raketten aan toege voegd, maar Blix sprak wel van een 'substantiële ontwapening'. „Het gaat niet om tandenstokers die ze vernietigen." De vernieti ging van de raketten wordt van daag voortgezet. Na de rapportage van Blix leken de posities van de 'grote' Veilig heidsraadsleden kortom niet ge wijzigd. Het gaat daarom nu om de ldeinere landen. Frankrijk, Rusland, China en Duitsland, de tegenstanders, krijgen zeker steun van Syrië. De VS, Groot- Brittannië, Spanje en Bulgarije vinden dat Irak zijn kansen tot ontwapening wel heeft gehad. Van de resterende zes landen le ken Mexico en Pakistan gisteren afstand te nemen van het Ame- rikaans-Brits-Spaanse voorstel. Chili zei ronduit de resolutie niet te zullen steunen. De overi ge leden Kameroen, Guinee en Angola willen een vreedzame oplossing, maar ze zeiden niets concreets over hun komende stemgedrag. Er was in New York kritiek te horen op de korte periode die Groot-Brittannië, VS en Spanje hebben voorgesteld, niet meer dan tien dagen. Maar Straw zei dat het heel goed mogelijk is voor Saddam Hussein en het Iraakse regime om binnen een paar dagen de verplichtingen van resolutie 1441 na te komen. Woordvoerder Fleischer van het Witte Huis zei gisteren dat 17 maart niet per se de datum hoeft te zijn waarop een Ameri kaanse aanval begint. President Bush heeft beloofd VN-mede- werkers en journalisten tijdig te waarschuwen, zodat ze de kans hebben Irak te verlaten voor de eerste bommen vallen. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het hoog opgelopen conflict tussen Duitsland en de VS over Irak heeft een eerste economisch slachtoffer geëist. De lederfirma Lederett uit Sak sen, in de voormalige DDR, ver loor een voorname Amerikaanse klant 'wegens het gebrek aan ondersteuning voor de VS door Duitsland', zo stond letterlijk in de afzegging. Duitse ondernemers zijn al eni ge tijd bang voor Amerikaanse repercussies wegens de catego rische afwijzing door bondskan selier Schroder van steun aan een Amerikaans militair optre den tegen Saddam Hussein. Met 10,6 procent van de totale ex port zijn de VS, na Frankrijk, Duitslands belangrijkste afeet- markt. Tot nog toe bleven de proble men beperkt tot een oproep van enkele Congresleden om Duitse produkten te boycotten. Voor het familiebedrijf Lederett, dat vijftig mensen in dienst heeft, is de afzegging een ernstige strop: van de totale jaaromzet van 600.000 euro gaat nu 48.000 eu ro verloren. Bedrijfsleider Grit Kuhn wendde zich in een open brief tot Schro der. Hierin riep zij de regering op 'de vriendschap met de VS niet op te offeren'. Maar de kan selier liet niets van zich horen, en toen de brief openbaar werd, viel Kuhn van vele kanten hoon ten deel. Sindsdien praat de on derneemster niet meer met de media. In de VS zijn 3.000 Duitse on dernemingen actief. Vorig jaar werden voor 67,8 miljard euro aan goederen en diensten geëx porteerd. De Duitse brancheor ganisatie BGA registreert 'duide lijke signalen' dat de politieke controverse van invloed is op zakelijke onderhandelingen. Een daling van tien procent van de Duitse export naar de VS kost de Bondsrepubliek 0,33 procent economische groei. Dit zou Duitsland in een recessie stor ten. De Amerikanen hebben al aangekondigd een groot deel van hun in Duitsland gelegerde troepen terug te trekken of te verplaatsen naar bases in Oost- Europese NAVO-lidstaten. Dat is een gevoelige klap voor de Duit se middenstand. In de VS wordt de breed ge steunde anti-oorlogshouding op het Europese continent alge meen uitgelegd als anti-Ameri kanisme. Met name de reputatie van Franse produkten had tot nog toe onder de stijgende af keer van Europa te lijden. Op de website www.germanystinks- .com wordt consumenten aan geraden geen produkten meer te kopen die afkomstig zijn uit de zogenoemde 'axis of weasels' (de as van de angsthazen), de landen die tegen een oorlog zijn. jeruzalem/ap-afp-dpa-anp - Twee als religieuze studenten verklede Palestijnen hebben gis teravond een aanval uitgevoerd op de joodse nederzetting Kiryat Arba op de Westelijke Jordaan- oever. De mannen schoten drie Israëliërs dood en verwondden zes anderen alvorens zelf te worden doodgeschoten, aldus een legerwoordvoerder. Volgens de eerste berichten is bij de aanval onder meer een echtpaar omgekomen toen de mannen hun woning binnen drongen en het vuur openden. Kiryat Arba, even ten westen van Hebron, is veelvuldig het doelwit van Palestijnse aanval len, en wordt zwaar bewaakt door het leger en de politie. De aanval op de nederzetting komt een week na de installatie van het nieuwe kabinet van pre mier Ariel Sharon, die een kei harde aanpak van militante Pa lestijnse groeperingen heeft aangekondigd. Ook worden de bestaande joodse nederzettin gen op de Westoever en de Ga- zastrook in de plannen van de regering verder ontwikkeld, al zullen er geen nieuwe nederzet tingen bijgebouwd worden. De Israëlische binnenlandse vei ligheidsdienst maakte^gisteren de arrestatie bekend Van de Pa lestijn Abdallah Jamal Barghou- ti. Hij wordt er van verdacht lei ding te geven aan tal van terro ristische cellen. Ook zou hij de belangrijkste bommenmaker van de Westelijke Jordaanoever zijn. Israël was al een jaar op zoek naar de nu 31-jarige Barghouti. Hij is opgepakt in de buurt van Ramallah. De bommen die hij zou hebben gemaakt, zijn vol gens het leger gebruikt bij vorig jaar bij aanslagen zeker vijftig mensen hebben gedood. Het gaat onder meer om aanslagen op een restaurant in Jeruzalem (vijftien doden), een winkelcen trum (twaalf slachtoffers) en een universiteitscafé (negen doden). Ook in de Gazastrook was het leger opnieuw actief. Er werden drie Palestijnen gedood en di verse anderen werden opgepakt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5