De langste verkeerstunnel l£S Koolmonoxydegehalte en het zicht wordt automatisch gemeten. Als het nodig is gaan de ventilatoren (80 stuks) automatisch aan. Na 137 jaar komt er een eind aan de Provinciale Stoombootdiensten in Zee land. Voortaan gaan automobilisten niet meer over, maar onder de Wester- schelde naar de overkant. Volgende week zaterdag wordt de Westerschel- detunnel officieel in gebruik genomen. Met een lengte van 6,6 kilometer is het de langste verkeerstunnel van Ne derland. De aanleg van de Wester- scheldetunnel betekent voor veel Zeeuwen een drastische bekorting van de reistijd. Zeeuws-Vlaanderen en Be veland zijn opeens nog maar vijf minu ten van elkaar verwijderd. Ventilator ZATERDAG 8 MAART 2003 El BI. Tunnelwand heeft een dikte van 45 cm. Het best bewaarde ge heim van de Westerscheldetunnel is de betonmix. Het speciaal ontwikkelde recept maakt de (snoeiharde) wanden gedurende ten minste 100 jaar onverwoestbaar. Slijtage als gevolg van brand wordt bovendien tegengegaan middels een bijzondere hittewerende bekleding. Deze zogeheten Promatectlaag is 45 millimeter dik met een weerstand tegen brand met temperatu ren tot 1350 graden gedurende twee uur en voorkomt dat het water in het beton gaat koken, waardoor scheuren ontstaan. Niet alleen tijdens de aanleg rijdt er een trein door de Wes terscheldetunnel. Ook daarna, zij het niet zo n grote. Het 'onzichtbare' schaalmodel is bedoeld voor onderhoudswerk zaamheden aan het volledig afgesloten kabelkanaal dat onder het wegdek komt te liggen. Hierin wordt onder meer de stroomvoorziening veilig opgeborgen. Twee gescheiden stroomnetten 'een vanuit het noorden, een vanuit het zuiden' voeden de tunnel. Door een 'no break'installatie met behulp van accu's vallen cruciale onderdelen nooit zonder stroom. Historie Hulppost Tunnelwand Zeeuwse zakenlieden zijn de gebrekkige verbin-1 dingen over de Westerschelde beu en vragen het Zeeuwsch Technisch Instituut in Goes een schetsplan te maken voor een vaste oeverver binding. Kabelkanaal In de tunnel is om de 250 meter een dwarsverbinding van 1.50 m. breed en 2.10 m hoog aangelegd. De dwarsverbindingen dienen als vluchtroute en een snelle toegangsroute voor de hulpdiensten. De deuren zijn normaal gesproken vergrendeld, maar gaan automatisch open in geval van nood. Hulppost Om de 50 meter is er een hulppost met intercom, poederblusser en brandslang. Het water, dat bij het loskoppelen van de spuitmond meteen onder druk komt, bevat een schuimvormend middel, ter bestrijding van benzinebranden. Zuid-Beveland Cijfers en feiten Duur bouw: 8 december 1997 tot 14 maart 2003. Kosten bouw: ongeveer 750 miljoen euro. Exploitatiekosten: 225 miljoen euro over 30 jaar. Onderhoud: 300 miljoen euro. Exploitant: NV Westerscheldetunnel. Aandeelhouders: Rijk: 95,4 procent Provincie: 4,6 procent. Bouw: Kombinatie Middelplaat Westerschelde Deelnemers: BAM Infrabouw BV, Heijmans NV en Voormolen Bouw BV (Nederland), Franki NV (België), Philipp Holzmann AG en Wayss Freytag AG (Duitsland). Bouwterrein Terneuzen: 35 hectare. Aantal bouwers: gemiddeld 500. Lengte tunnel: 6,6 kilometer. Lengte toeleidende wegen: 13,4 kilometer. Kunstwerken: (Zuid-Beveland) viaduct Frankrijkweg; viaduct Borsselsedijk; klaverblad Sloegebied; viaduct Monsterweg; viaduct Korte Zuidweg; viaduct Staartschedijk; (Zeeuws-Vlaanderen) half klaverblad Herbert H. Dowweg; hangtrogbrug De Knol; viaduct Hoekseweg; viaduct Binnendijk; rotonde N61(2010 viaduct). Diepste punt van de tunnel: 60 meter beneden de waterspiegel. Hellingspercentage: maximaal 4,5 procent. Tunnelsegmenten: voor de tunnel zijn, in een speciale betonfabriek op het bouwterrein, 52.800 tunnelsegmenten (10 ton per stuk) vervaardigd. Tarieven veren/tunnels per keer Westerscheldetunnel personenauto/motor4,00 euro personenauto met caravan/aanhanger 6,00 euro Verbindingen vrachtwagen vrachtwagen met aanhanger/oplegger Liefkenshoektunnel personenauto Fietsvoetveer Breskens/Vlissingen 15,00 euro 20,00 euro Grondverzet: 3000 kubieke meter per etmaal. Vrijkomende grond: 1,6 miljoen kubieke meterzand en klei. Verwerkt beton: 275.000 kubieke meter. Lengte boormachine: 185 meter. Boorproces: aanvang in juli 1999, einde begin februari 2002. Reistijd toen en nu van/naar via Vlissingen/Terneuzen Veer Middelburg/Terneuzen Veer Goes/Terneuzen Veer Kruiningen Goes/Gent Veer/expressweg Rotterdam/Gent Zierikzee/Goes/veer De berekeningen zijn gemaakt met diverse routeplanners (Routenet, ANWB) waarbij telkens uitgegegaan werd van een begin- en aanvangpunt voor de reis in het centrum v. meestal het gemeentehuis, 7 een plaats, De Universiteit van Amsterdam verricht onder zoek naar de verkeersstromen tussen Zeeuws- j Vlaanderen en de rest van Nederland. Conclusie nut en noodzaak van een vaste oeververbinding zijn aanwezig. Gedeputeerde Staten van Zeeland laten kabinet I en Tweede Kamer weten dat ze een vaste oevei verbinding willen. In het Zeeuwse ontstaat dis cussie over de voor en nadelen. Tegenstanders wijzen op verstoring van de rust en vernietiging van het natuurschoon. Voorstanders zien voora economische groei en werkgelegenheid. Bouwers van de Zeelandbrug over de Ooster- schelde onderzoeken de mogelijkheden om ook| over de Westerschelde een brug te verwezenlij-l ken. Oprichting van de Stichting Vaste Oeververbin ding Westerschelde. De minister van Verkeer Waterstaat verklaart dat de ligging van de Wes terschelde-oeververbinding (het WOV-tracé) medio 1968 wordt vastgesteld. De minister prefereert een verbinding tussen Kruiningen en Perkpolder. Hiervoor bestaan daij tien alternatieve tracé's, zes gaan uit van een brug, vier van een combinatie van een brug me| een tunnel. Het streven richt zich op aanleg van een Weste schelde Oeververbinding, eind 1973. Het beslu over de start van de bouw wordt echter herhaa delijk opgeschort, onder meer als gevolg van dl oliecrisis. De regering zegt in principe 'ja' tegen de komst van een brug/tunnelcombinatie tussen Kruinin gen en Perkpolder. Het kabinet belooft dat in 1982 of'83 alsnog met de aanleg wordt begonnen. Het project verdwijnt van de agenda van het k^j binet. Aangespoord door het regionale bedrijfsleven I bedenken onderzoekers van rijk en provincie eJ centrale verbinding ter hoogte van Terneuzen «J Ellewoutsdijk. Voorwaarde is opheffing van beij de veerdiensten. Het nieuwe idee blijkt werkbaar. De provincie I zorgt voor een tracénota met vier varianten enj een bijhorende milieueffect-rapportage. Verkeer en Waterstaat stelt 41,1 miljoen gulde| per jaar beschikbaar. Provinciale Staten kiezen voor tracé 3, westelijl| van Ellewoutsdijk en Terneuzen. Een Europese aanbestedings-procedure wordt opgestart om een aannemer te vinden. De Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) biedt in plaats van een brug/tunnel-col structie een volledige boortunnel aan en doet hiermee de meest aantrekkelijke aanbieding. Ondertekening bestuursovereenkomst tussen i en provincie. Het rijk neemt de rechten en plid ten rond de vaste oeververbinding over van de provincie. Een speciale NV wordt opgericht om de bouw en exploitatie van de verbinding ter hand te nemen: de NV Westerscheldetunnel. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat I verricht de starthandeling voor de bouw van d| Westerscheldetunnel. In de zomer wordt daadwerkelijk begonnen het boren van de twee tunnelbuizen. Tunnelboor Neeltje Suzanna bereikt in januari Zuid-Beveland. Op 14 maart wordt de tunnel officieel geopen| Een dag later wordt de Westerscheldetunnel voor het verkeer opengesteld. Kabelkanaal

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 40