Edwin De Verongelijkte De kater na het sprookjeshuwelijk De Roy van Zuydewijn altijd een bravou re-man netje geweest Zijn afgebroken opleiding aan een middelbare school stond een studie aan een privé-universiteit niet in de weg. Hij promoveerde zelfs aan de gerenommeerde universiteit van Oxford en trouwde uiteindelijk een vrouw van koninklijke afkomst, een prinses. Het leven leek Edwin Karei Willem de Roy van Zuydewijn toe te lachen, tótdat de koninklijke familie hem ais ongewenste vreemdeling beschouwde. door Hans Leber ZATERDAG 8 MAART 2003 ER BIJ at verongelijkte. In de interviews druipt het er- vanaf. Ik herken dat." De toenmalige begeleider bij de Am- sterdamsche Hockey Bandy Club weet zich de knaap nog te herinne ren: „Je moest hem nogal eens corri geren, ook al was hij niet veel ouder dan 10 jaar. Hij voelde zich snel mis kend." Net als de meeste anderen uit De Roy van Zuydewijns omge ving wil de begeleider niet met zijn naam in de krant. Uit een mengeling van gêne, omdat achter iemands rug lelijke dingen beweren niet chique is, én onbehagen: „Ik roep niet graag de toom van die jongen over me af." Opgroeiend in een van de betere wijken van Amsterdam-Zuid, Bui- tenveldert, gaat Edwin de Roy van Zuydewijn naar het Amsterdams Ly ceum. Toenmalig conrector Groot hof ziet hem voor zich als een kleine jongen, zo'n 14 jaar oud. „Ik ver baasde me over zijn lengte op de fo to's in de kranten, hij lijkt nu wel zo'n twee meter. Misschien heeft hij een groeistuip gehad." Groothof herinnert zich de familie De Roy van Zuydewijn als zeer nette, beschaafde mensen. Groothof weet dat Edwin de school niet afmaakte, maar niet waarheen hij vervolgens ging- Minstens één leerling vond het ver trek van Edwin niet erg. „Hij was een plaag voor me. Geniepig, arrogant en gluiperig. Het is vervelend dat ik het zo moet zeggen, maar ik kan er niets anders van maken. Toen ik de publicaties van de afgelopen weken las dacht ik: volgens mij is hij hele maal hetzelfde gebleven." De Roy van Zuydewijn was 14 jaar oud toen ze samen in de klas zaten. „Ik heb er nachtmerries van gehad. Hij treiterde en zat me voortdurend in de weg. Edwin was een braller en deed stoer, vooral om flink indruk op de meisjes te maken. Natuurlijk doet bijna elke jongen van die leef tijd dat, maar hij dacht dat 'ie vooral andere jongens belachelijk moest maken. Hij kon ongelooflijk liegen. Zodra hij ter verantwoording werd geroepen door leraren, of door rec tor Krijn, kon hij met een stalen ge zicht een heel andere versie van het gebeuren oplepelen. En eerlijk ge zegd, dat beeld zie ik nu weer een beetje terugkomen. Edwin de Roy van Zuydewijn was een ettertje. Wij schoten met propjes, Edwin met krammetjes." Druktemaker Een andere oud-schoolgenoot is milder: „Ach, Edwin. Een beetje een druktemaker, maar verder wel oké. Soms een grote mond, af en toe wat te luidruchtig, maar welke jongen van die leeftijd is dat niet? Ik zou zeggen: een normaal joch." Het gezin De Roy van Zuydewijn werd tijdens Edwins middelbare- schoolperiode getroffen door het noodlot. Vader Leo overleed in 1978 op 52-jarige leeftijd, Edwin was toen 12 jaar. Zijn vader had een advoca tenkantoor in de hoofdstad. In het gezin onder leiding van moeder, Wijnanda Eleonore van Gulden (1932, Nederlands-Indië) werd Ed win de oudste man. Dat heeft voor jongens op die leeftijd nogal eens gevolgen, en zal ook voor Edwin vroegtijdig een mannenrol hebben betekend. Vader De Roy van Zuydewijn liet zijn gezin niet onbemiddeld achter, blijkt uit Edwins verdere leven. Zo was er het jaarlijkse zomeruitje naar het hockeykamp Vierhouten op de Velu- we, dat zelfs in de betere hoc- keykringen faam geniet als prijzig uitje. En ook Edwins studie kostte veel geld. De jonge De Roy van Zuydewijn ver koos een opleiding aan de Leidse Webster University, die geheel uit ei gen zak moest worden betaald. „Ve le duizenden euro's", laat een huidi ge docent weten. Voor dat geld krijgt de student een intensieve begelei ding in kleine klassen. Tijdens zijn Leidse studie wordt Ed win lid van het Amsterdam Studen ten Corps (ASC). Opmerkelijk, maar een mogelijke verklaring ligt 'm in een snerende opmerking van een lid van het Leidse studentencorps Mi nerva: „In Amsterdam kan je zeggen 'ik studeer aan de Webster Universi ty'. Weten ze daar veel. Bij ons in Leiden was je een piepeltje. Bij de Webster kan je afstuderen met een scriptie onder de titel 'Hoe word ik skileraar?', zeiden we altijd." De Webster heeft overigens een depen dance in Amsterdam. Mondje klaar Een medelid van het Amsterdamse studentencorps heeft weinig prettige herinneringen aan De Roy van Zuy dewijn. Ooit schoffeerde die hem bij binnenkomst in een café. „Hij heeft een grove omgangsvorm. Ik was met een meisje dat ik net had ontmoet. Ze wist niet wat ze hoorde. We zijn maar weggegaan. Hij heeft er overi gens later wel excuses voor aangebo den." Edwin heeft altijd zijn mondje klaar, zeker na het nuttigen van alcohol, valt links en rechts te horen. Een kok in het Amsterdamse restaurant Stoop liet eerder al weten dat Edwin daar 'Elvis' wordt genoemd vanwege zijn voorkeur voor de muziek van The King. En nee, Elvis was 'zeker niet op zijn mondje gevallen', vol gens de kok. „Hij voert graag het woord, spreekt luid en duidelijk, is ontwikkeld en zelfverzekerd." Edwins gedrag klinkt vaak door in de commentaren. Ook bij de hockey club hadden ze er in latere jaren last van, zoals een oude clubgenoot ver telt: „Hij had een grote mond, zoop veel en viel dan de meisjes lastig. We mochten elkaar niet, dus ik meed hem." Tijdens zijn studententijd viel zijn hang naar adel al op. Zijn zelfverze kerdheid en hautaine gedrag leidden ertoe dat een medelid van het ASC hem nog steeds 'een blaaskaak met een zelfgehaakte familievlag' noemt. De familievlag, maar dan van fa- briekslinnen, wapperde tijdens de bruiloft van Edwin en Margarita bo ven hun kasteel - waar anders woont een prinses? - in Auch. De Roy van Zuydewijn is gesteld op het familie wapen. Hij deed al eens pogingen een door hem veronderstelde adellij ke stand van zijn familie erkend te krijgen, maar de daarvoor verant woordelijke afdeling van de Hoge Raad wilde er niets van weten. Tegen het blad Vorsten zei De Roy van Zuydewijn dat hij het niet zo belang rijk vond. „Ik kom uit een familie waarin men zich niet laat voorstaan op afkomst, maar op wat men pres teert." Toch wachtte hij niet lang met het gebruiken van de (in sommige krin gen) aansprekende 'koninklijke' ach ternaam van zijn vrouw. In het regis ter van de Kamer van Koophandel laat hij zich in 2001, als directeur-ei genaar van het bedrijf Fincentives parmantig noteren als 'Edwin Karei Willem de Roy van Zuydewijn-de Bourbon de Parme'. Over dit bedrijf wordt inmiddels beweerd dat het om windhandel ging; niemand zag ooit een klant, laat staan dat een klant wegbleef door een koninklijke lastercampagne, zoals Edwin be weert. Buddy Voor wat tegenwicht aan de negatie ve kwalificaties is de familie De Roy van Zuydewijn niet beschikbaar. Achter de telefoon worden vragen gedecideerd afgehouden: „Dit heb ben we in de familie zo afgespro ken." Alleen een oom van Edwin, J.M. de Roy van Zuydewijn, laat we ten de zaak 'heel vervelend' te vin den. De man wacht met angst en be ven de feuilletons met het paar af. „Het is verschrikkelijk als zoiets in je familie gebeurt. We lezen alleen maar negatieve zaken over Edwin, terwijl die jongen ook een andere kant heeft. Hij heeft jarenlang vrij willigerswerk met invaliden gedaan. Iedereen heeft wel een smetje, maar zoveel vuiligheid als over Edwin wordt geschreven, klopt ook niet. Dat is voor ons als familie niet leuk. Edwin heeft zich nooit voor baron uitgegeven, zoals de media beweren. Kijk, die jongen heeft vroeg zijn va der verloren, dat laat geen enkele knaap onberoerd." De Roy van Zuydewijn heeft zich in gezet voor het lot van aidsslachtof- fers, heet het. Als buddy zou hij een aidspatiënt hebben begeleid, be paald geen sinecure gezien de ernst van deze ziekte. Bij de stichting die de Buddy-inzet in Amsterdam coör dineert, is hij echter een onbekende. „Maar dat kan heel goed, want de gegevens van voor 1996 hebben we vernietigd volgens de privacyregle menten. Dus over die periode kun nen we niets nakijken." De Roy van Zuydewijn bewoonde voor hij naar Frankrijk vertrok een huurappartement aan de Keizers gracht in Amsterdam. Medebewo ners van het complex doen er het zwijgen toe, maar één bewoonster kan niet laten een hint te geven: „Ik kan de houding van de koninklijke familie goed begrijpen." Een onder buurvrouw die nog contact met het stel heeft, laat zich daarentegen po sitief over hem uit: „Die jongen is recht door zee, ik kan me niet voor stellen dat hij onbetrouwbaar is, zo als wordt beweerd." De bewoners van het Zuid-Franse stadje Gimont, aan de voet van de Pyreneeën kijken niet op van het feit dat Margarita de Bourbon de Parme en haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn in opspraak zijn geraakt. Bij hen hadden de twee al niet zo'n goede naam. door Bob van Huët In het Zuid-Franse stadje Gimont is de reputatie van de bewoners van Chateau du Bartas rond uit slecht. Foto: GPD/Phil Nijhuis Gemeenteraadslid én kapster Sylvie Varin had haar ideeën over de klasse in Nederlandse hof kringen al wat eerder bijgesteld. Of je nou de nicht bent van koningin Beatrix of niet, afspraken zijn afspraken. Sylvie was degene die op een onmogelijk uur had zorg gedragen voor de coiffure van de prinses op de dag van haar huwelijkln september 2001. Maar Sylvie behoorde ook tot degenen die liefst zeven maanden moesten wachten voordat de rekenin gen eindelijk werden betaald. In haar geval 380 euro. Nog steeds is Sylvie Varin geïrriteerd over het voorval. Temeer daar de hoge klanten haar uit dank voor de noodhulp van alles toezegden, maar weinig beloften nakwamen. Nog steeds wacht ze op de foto's die werden gemaakt op het nabijgele gen kasteel Bartas, ofwel huize de Roy van Zuyde- wijn-de Bourbon de Parme. Want haar bijzondere knipbeurt van de prinses werd vastgelegd door een fotograaf. Een prachtig aandenken werd de vlotte kapster beloofd. Maar niets hoorde ze. Evenzo werd de uitnodiging om nog eens langs te komen, uit dank voor alle inspanningen die ze zich voor het bruidspaar had getroost, domweg vergeten. Menig ondernemer in Gimont en de nabij gelegen stad Auch, waar het paar trouwde in de kathe draal, zat met een kater na het sprookjeshuwelijk. 'Deze prinsen betalen niet met robijnen aan hun vingers', schreef de lokale krant La Dépêche du Midi al over de late betalingen van verleende dien sten. „Het wierp inderdaad een smet op een prachtig evenement", zegt verslaggever Jean-Mi- chel Dussol. „Voor zover ik weet is alles nu be taald, maar de reputatie van de bewoners van Chateau du Bartas is ronduit slecht." Zoals veel tegenzat in de wereld van Margarita en Edwin, zo ook de voorbereiding van hun huwelijk. Ze trouwden de dag na de grootste ramp die de streek ooit trof. Want in het nabije Toulouse ont plofte een fabriek, ongeveer op dezelfde manier als de vuurwerkfabriek in Enschede. Onmiddellijk na die rampzalige ontploffing werd het vliegverkeer op Toulouse gestaakt. Margarita's vaste kapster, die uit Nederland zou invliegen, kon met-landen. Om half twaalf 's avonds raadpleegde het aanstaande paar de 'gouden gids' en werd Syl vie Varin gebeld. Of ze de volgende ochtend om zes uur ten kastele kon komen kappen. Een hele eer, dacht de jonge coiffeuse, voor wie de betaling op dat moment op de tweede plaats kwam. Mar garita ontving haar allerhartelijkst en was tevreden over de coupe. Maar toen bleef het lang stil. Gênant stil, aldus Varin. Totdat Thierry Duchemin, de lokale wijn verkoper die voor 6400 euro het schip in dreigde te gaan, de krant inseinde over de blauwbloedige wanbetalers.Als hij dat niet had gedaan, hadden we ons geld waarschijnlijk nog niet gekregen", zegt Varin terwijl ze een niet-koninklijke Want on der handen neemt. Toen Margarita zich na zeven maanden alsnog meldde met de centen liep de prinses over van ex cuses. Er werden misverstanden en slordigheden aangevoerd: een ander zou de rekening hebben betaald, tenminste zo dacht Margarita. Het kran tenartikel waarin de vuile was werd buiten gehan gen, had haar pijn gedaan. Sylvie Varin: „Ik heb de prinses toen wel even de waarheid gezegd, want zo ben ik, prinses of niet." De kapster-politicus wees Margarita de Bourbon de Parme erop dat met name nieuwkomers zich dienen te gedragen volgens de mores van de Gas- cogne-streek. ,Als je hier nieuw bent, dan houd je je koest en zorg je niet dat je in opspraak raakt", klonk het van tussen de krulspelden. Er wonen hier veel Nederlanders en die gedragen zich goed. Ik heb Nederlandse vrienden; die von den dit gedrag allemaal onaanvaardbaar." Prinses Margarita heeft ze daarna nooit meer mo gen knippen. Edwin de Roy van Zuydewijn, die samen met zijn vrouw Margarita verwikkeld is in een hoogoplopende familievete, valt volgens diverse ingewijden op door zijn dominante, hautaine gedrag. Archieffoto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 37