iVYSB komt voor SJC net op tijd' SPORT Wielerverenigingen bundelen de krachten Rein Grippeling ziet nog kansen Haagse Trias heeft een regionaal gezicht zaterdag 8 MAART 20< Mark van Kesteren wil punten pakken in derby Gertjan van Geen DWi'K - Mark van Kesteren vorig seizoen op het hoog- tte stoppen bij SJC. In zijn jaar was hij met de Noord vereniging kampioen van de klasse geworden en tien ter herhaalde hij dat kunst- I e tweede klasse. Vorige verscheen hij ineens weer basisopstelling, want het kruipt waar het niet gaan et doel is duidelijk: degra- voorkomen. „SJC heeft tien ng de eerste klasse willen Dan is het zonde als je er weer uit valt", zegt Van ipen maandag deed zijn li- weer ouderwets aan alle pijn. „Ik zou bijna zeg- at ik dat gemist heb", zegt (esteren. Maar pijn was de reden geweest om te en, ook al deden de wild- rhalen de ronde omtrent haken. Van Kesteren. va- tn twee zoontjes van bijna ahalf en vijftien maanden, iet meer mogen van zijn werd gezegd. „Onzin", lij stellig. „Maar ik lig er akker van. Ze moeten zelf ^2weten wat ze roepen.' WSB - SJC Teldag 14.00 uur Van Kesteren had geen zin om de rest van zijn leven een me disch geval te zijn. Ruim twee jaar geleden werd hij geope reerd aan een afgescheurde achillespees. Nu hij een con stante pijn aan zijn knieën ont wikkelde, wist hij het wel. „Ik heb altijd met pijntjes doorgelo pen, maar ik moest verstandig zijn. Ik had geen zin om weer een operatie te riskeren. Daar zou mijn baas ook niet blij mee zijn." Langs de kant staan kostte geen moeite. Maar de opgekropte energie moest er op een of an dere manier toch uit. Hardlopen bood geen uitkomst, dus toen zijn knieën weer goed voelden vroeg Van Kesteren voorzichtig of hij weer eens mee kon trai nen. „Met die twee jongens heb ik zat om handen, maar ik wilde weer zweten en een uitlaatklep hebben. Vanaf mijn zesde heb ik twee keer per week getraind. Dat ging ik voelen. Toen het tweede mensen tekort kwam, ging ik weer meedoen. Het bleek dat ik fanatiek genoeg was om voor het eerste te gaan. En ik ben nog nooit zo fit geweest." Hij begon ooit bij Noordwijk. Eenmaal senior speelde hij een jaartje in het tweede, maar zijn werk bij een vasteplantenkweker belette een verdere opmars bij de hoofdklasser. Het was stop pen of voortaan op zondag voetballen. Trainer Ben van Leeuwen haalde hem over om naar SJC te komen. „Het was natuurlijk ook te vroeg om te stoppen." De 1.92 meter lange Van Keste ren ontwikkelde zich tot rots in de branding. De centrale verde diger zag een ambitieuze club, waar veel mogelijk was. Niette min waagde hij een uitstapje naar aartsrivaal WSB. „We gin gen weekendjes weg, kregen een schoenenbonnetje en kleding van de sponsor. Maar SJC stond wel stil en daar werd ik een beetje moe van. Er zat niet echt vooruitgang in en dat was ik op een gegeven moment zat." In Noordwijkerhout viel hij met zijn neus in de boter. Onder trainer Ruud de Groot veroverde WSB de titel, de beker en de LD Cup. „Een grandioos jaar. Dat maak je nooit meer mee." Aan de verplichting van drie keer trainen kon hij echter niet voldoen. Zeker 's winters als er overuren gemaakt moeten wor den. „Dat kon ik niet opbren gen." Terug bij SJC zag hij dat de titel van de Noordwijkerhoutse bu ren een aanzuigende werking had. De Noordwijkers wilden koste wat kost dat de derby te rug op de agenda zou komen, maar dan wel in de eerste klas se. Onder trainer Roland Ebbe- ling was het vorig jaar zo ver. Zonder Van Kesteren werd dit seizoen de eerste derby ver speeld. De zege ging naar SJC. „Vooraf zeiden ze bij SJC dat het het belangrijkste was als er twee keer van WSB gewonnen zou Mark van Kesteren: „Toen het tweede mensen tekort kwam, ging ik weer meedoen. Het bleek dat ik fanatiek genoeg was om voor het eerste te gaan. En ik ben nog nooit zo fit geweest." Foto: Taco van der Eb worden. De rivaliteit is groot richting WSB. Andersom is dat minder." Het leek er lang op dat SJC zich veilig zou gaan spelen in de eer ste ldasse. Inmiddels is de situa tie voor de Noordwijkers echter precair geworden. SJC is afge zakt naar de gevarenzone. Mor gen staat de return tegen WSB op het programma. Volgens Van Kesteren net op tijd. „Dc zie het als een wedstrijd waarin we ge woon de punten moeten pak ken. Dat het WSB is zou het al leen maar leuker maken. Het is wel een tegenstander, waar je automatisch scherp van wordt." Dat bleek afgelopen zondag te gen VCS. SJC leidde met 3-0, kwam tegen negen man te staan, maar kreeg desondanks nog drie doelpunten tegen. Het was blamerend. De ploeg is onzeker, mentaal zijn we niet echt sterk. We hebben het laten liggen. Spelers wilden de bal niet meer hebben en we liepen steeds meer achteruit." Hij steekt ook de hand in eigen boe zem. „Er kwamen drie hoge bal len. Met mijn lengte had ik die moeten hebben, maar ze vielen verkeerd. Het zal wel een gebrek aan wedstrijdritme zijn." Morgen moet SJC aan een reeks beginnen, die zal leiden tot lijfs behoud. Van Kesteren is ervan overtuigd dat het moet lukken. SJC krijgt de 'zekere' degradant DHC nog twee keer en treft con current Wilhelmus nog een maal. De Noordwijker wil het in hem gestelde vertrouwen niet beschamen. „Ik heb het gevoel dat mensen naar me kijken en dat ze verwachtingen van mij hebben. Afgelopen zondag heb ik dat nog niet waargemaakt. Daar was ik goed ziek van." ibo/Vitatem-ploeg gokt op finaleplaats in clubcompetitie <mkter van der Hulst bbé - De wielerverenigingen RTV De Bollenstreek en hebben de handen in lagen om de uittocht van alent een halt toe te roe- Je beste rijders van de zijn ondergebracht in de ls< [vereniging Swabo en ne- IIe nder die naam deel aan ïbcompetitie. Swift kon tar geen ploeg op de been n voor deze wedstrijden- oor amateurrenners. Ook llenstreek en Avanti, die 3 seizoen een combinatie- n ejinschreven, zaten eerder schuitje. „Het gevolg is le talenten elders ziet op- an en dat doet toch pijn", Ion Onderwater, een van atiefnemers en bestuurs- Swabo. De vastgoed- happij Vitatem heeft voor ir zijn naam aan de nieu- eniging verbonden, zodat genoeg tijd krijgt om zijn Jisrecht te bewijzen, k e handen ineen te slaan, B de drie clubs er niet al- i om hun eigen renners boord te houden. Voor- ook dat via de eigen club [komstperspectief wordt ïfi geboden en dat zal, is althans de hoop, nieuwe talenten aantrek ken. Onderwater: „We denken dat de uitstraling van de ploeg een aantrekkingskracht op jon geren heeft." Daarnaast kunnen de kosten voor het op de weg krijgen van een ploeg - materiaal, coaches, fysiotherapeuten en kleding - worden gedeeld. De clubs zelf bepalen het beleid van Swabo. Elk bestuur is in de nieuwe ver eniging vertegenwoordigd, maar de renners houden de licentie van hun eigen club, zodat ze bij voorbeeld voor Swift, RTV De Bollenstreek of Avanti aan de NCK - een ploegentijdrit in Dronten - kunnen deelnemen. Grootste probleem bij de tot standkoming van Swabo was het overtuigen van de eigen sponsors. Als de drie verenigin gen elk een eigen ploeg aan de competitie hadden gebracht, zouden zij meer publiciteit ver garen. Maar door een gebrek aan goede amateurrenners is dat een onmogelijkheid. Zelfs Swabo koestert in zijn eer ste jaar niet al te grote ambities. Ploegleider Piet van der Meer richt zich in eerste instantie op een finaleplaats in de Clubcom- leiden - Naast de nieuwe wie lerploeg Swabo kent de Haagse wielerploeg HSK Trias een gro te regionale inbreng. Tien ren ners kwamen in het verleden uit voor RTV De Bollenstreek en Swift. De ploeg met Matthijs Was- senburg (Nieuw-Vennep), Ste fan en Walter de Kok (Burger- veen), Johan Berk (Koudekerk), Erik Spring in 't Veld (Rijssen- hout). Ferry den Elzen (Noord wijkerhout), Niels Groenendijk (Noordwijk), David Jongbloed (Oegstgeest), Arjan Bogerd (Koudekerk) en Marco Berg (Zoeterwoude) rijdt een uit voerig programma. Zo rijden de toppers van de ploeg van daag de Ronde van Zuid-Hol- petitie. Deelname aan de Top- competitie, de hoogste categorie van amateurwedstrijden is pas van later orde. Jeroen de Joode, Tim Takken, wegkapitein Erik Bos, John Brouwer en Jeroen land, een van de klassiekers die meetellen voor de belof- tencompetitie. Daarnaast komt de ploeg uit in de Clubcompe titie. Het team ontloopt daarin de Swabo-ploeg. Trias is na melijk ingedeeld in de zuidelij ke regio en Swabo in de noor delijke regio. Voor criteriums en het Nederlands kampioen schap zijn ook Thijs Zonneveld (Noordwijkerhout) en Harm Bronkhorst (Nieuw-Vennep) inzetbaar. Zij rijden voor res pectievelijk Apac en Löwik, maar mogen in die wedstrij den als lid van Trias de kleuren van de Haagse wielerclub ver dedigen. Ze moeten daarvoor wel toestemming van Apac en Löwik krijgen. Straathof kunnen dat niveau aan, maar voor de rest bestaat de ploeg voornamelijk uit jeug dige talenten. „Ik heb met twee groepen te maken. Naast de er varen renners, heb ik vrij jonge jongens. Zij moeten nog leren en zullen vreselijk af moeten zien. We hebben ons daarom bewust niet ingeschreven voor de Topcompetitie. We willen eerst zien wat de mogelijkheden van deze groep zijn. Voor de Topcompetitie heb je tien knap pe renners nodig." De Clubcompetitie kent een zui delijke en een noordelijke poule. Swabo is ingedeeld in de kwali tatief zwaardere noordelijke re gio. Van der Meer vindt dat niet erg. „De jongens vinden het be ter dat we in de sterkere groep zitten. Dan weet je waar je aan toe bent. Ik ben tevreden als we de finale halen, maar dan moet alles meezitten. Er moeten geen renners ziek worden of ongeluk ken krijgen, want dan wordt het een probleem." De opvallendste renner van de ploeg is Jeroen Straathof. De oud-wereldkampioen schaatsen spreekt van een 'super-initia tief. „Ik vind het leuk om iets neer te zetten voor de toe komst." Straathof keert na een jaar afwezigheid terug in de schoot van Swift. „Ik heb hier sinds 1994 een li centie. Vorig jaar ben ik naar De Volharding in Utrecht De nieuwe wielerploeg bestaat voor het grootste gedeelte uit jeugdige talenten. Foto: Taco van der Eb omdat ik hier nog de enige ama teur was. Deze samenwerking is een soort noodgedwongen stap, maar ik vind dat de verenigin gen het wel heel slim hebben aangepakt." Straathof legt de nadruk op het baanrennen. Hij wil met de Ne derlandse achtervolgingsploeg naar de Spelen van Athene. „Maar voor de baan moet ik veel kilometers maken. Ik probeer daarom op de weg zoveel moge lijk wedstrijden voor de Club competitie te rijden." In die wedstrijden kan hij de jonge renners begeleiden. „Want ik weet natuurlijk wel het een en ander van sport." Naast Straathof telt de Swabo/Vitatem-ploeg nog zes renners van Swift, zes van Avan ti en twee van RTV De Bollen streek, te weten: Erik Bos, Erik van Lakerveld, Peterjan Ris, Da- vey Rotmensen, Norbert van Straaten, Tim Takken (allen Swift), Sven Boelhouwer, John Brouwer, Jeroen de Joode, Tris tan Oele, Edwin Snabel, Peter van Vliet (allen Avanti), Adiraan ter Mors en Marijn Went (bei den RTV De Bollenstreek). Coach Forescate: ploeg moet wel meer gaan scoren door Peter van der Hulst voorschoten - Hockeycoach Rein Grippe ling is niet te benijden. Forescate staat on deraan in de eerste klasse en begint met een aantal geblesseerde spelers aan de tweede helft van de competitie. Toch ziet Grippe ling nog genoeg perspectief. De ploeg die lang puntloos de ranglijst afsloot, kwam in de laatste duels voor de lange winterstop toch nog op zeven punten uit. De coach geeft zijn team vijftig procent kans om als nog twee ploegen in te halen, waarmee Fo rescate veilig is. Het elftal moet dan wel schotvaardiger worden. „We hebben pro blemen met scoren. Er zijn meer strafballen gemaakt dan velddoelpunten", aldus Grip peling. Grippeling wijt de moeizame competitie start van Forescate voor een deel aan botte pech en het feit dat enkele spelers zich door de introductieweken van studentenvereni gingen zich maar moeilijk vrij konden ma ken. „Maar een van de belangrijkste facto ren is toch wel geweest dat vijf ervaren spe lers zijn gestopt. Die ouderen konden rust in het spel brengen. We missen nu een echte leider en moeten het van het collectief heb ben." Gert-Jan Egberink kan die rol aan. „Hij heeft het overzicht om de mensen op de juiste plek te zetten, maar hij speelt slechts. Het is jammer dat we hem op de trainingen er niet bij hebben. Bovendien stopt hij over vier weken om in de hoofd klasse te kunnen tennissen." De spelers die tot vorig seizoen in de luwte van de routi niers bleven, moeten nu de kar trekken. „Het tussenkader moet het nieuwe kader worden. Die groep staat nu langzaam op", meent Grippeling. Spelers en coach moesten in de eerste com petitiehelft duidelijk aan elkaar wennen. Zo werd de bij Forescate debuterende Grippe ling verweten niet goed met zijn team te communiceren. De coach voelt zich daar voor niet alleen verantwoordelijk. „Ik moet soms spelers dwingen om naar me toe te komen. Ik heb ze twee keer een evaluatie formulier gegeven. De eerste keer leverde zeventig procent van de spelers dat in, de tweede keer slechts vijfden procent. Het ligt dus ook voor een deel aan de jongens zelf. We hadden in het begin van de competitie moeite om over links uit te verdedigen en hebben daar enkele malen op getraind. Maar dat werd door mij naar voren gebracht en niet door de groep. Ik heb er zelf op ge hamerd dat er meer feedback moest komen. Ik zit nu geregeld met een aantal sleutelspe lers rond de tafel. Daardoor gaat het al een stuk beter." De Leiderdorper, die een verleden heeft als speler van de voormalige Leidse basketbal club Bona Stars, ging zelf pas op zijn dertig ste hockeyen en werd nog later coach. De gymnastiekleraar werd daartoe uitgedaagd door een leerling. „Als ik zo goed volleybal en basketbaltraining kon geven, moest het in het hockey ook lukken, vond hij." Zo coachte Grippeling in het verleden de man- nenteams van Leiden en Alecto. Hij had een Forescate - Roomburg zondag 14.30 uur seizoen vrouwen (Asvion) onder zijn hoede. Hockey beheerst tegenwoordig voor een be langrijk deel het leven van Grippeling. Naast zijn fulltimebaan als docent en de coaching van Forescate traint hij verschillende teams van de Wassenaarse hockeyvereniging Kie viten. „Ik ben alleen op donderdag en zater dag vrij." Grippeling ziet bij Forescate twee belangrij ke talcen voor zichzelf weggelegd. „We moe ten ons handhaven en de groep moet bij el kaar blijven, ongeacht of ik blijf." Over dat laatste kan Grippeling nog niets zegopr Hij gaat nog met de technische commisSIe van de club praten over het komende seizoen. „Maar als we degraderen heb ik hier niet veel meer te zoeken. Dan valt ook de groep uit elkaar." Grippeling vreest dat een aantal spelers in dat geval kiest voor een club in de stad waar ze studeren. Toch gaat de coach daar niet vanuit. Hij ziet nog genoeg perspectieven voor zijn ploeg in het restant van de competitie. „Er zijn nog elf wedstrijden te gaan. Het muntje kan nog alle kanten opvallen. Het ligt er vooral aan hoe we de eerste drie, vier wedstrijden door komen." Probleem daarbij is wel dat de blessurelijst van Forescate de nodige namen telt. „Maar het is gelukkig niet zo dat die blessures maanden duren. Alleen Sander Briedé is met een kniekwetsuur voor lange tijd uitgeschakeld." Handhaaft Forescate zich dan moet de selectie voor het komende seizoen worden verbreed, meent Grippe ling. In het tweede en in de jeugd zitten geen spelers die direct een versterking voor de hoofdmacht zijn. „Het ligt dan voor de hand dat er spelers van buitenaf komen." Ippeling: „Als we degraderen heb ik hier niet veel meer te zoeken. Dan valt ook de groep uit elkaar." Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25