LEIDE Weer rechtzaak referendum Dikke streep De Stemming 'Leidse universiteit gehandicapt door tONDE 'Gekleurde' poll van PvdA-site 'Onderzoekers moeten zo dicht mogelijk bij elkaar zitten' REGIO R1 ebat tussen jndidaat- irgemeesters de Waag Celstraf na roof miljoen uit automaten E LAATSTE Tegenstanders sneltram eisen uitspraak gemeente Artsenopleiding kan korter Jde stelling! zaterdag 8 maart 2oo3 ra PvdA komt in [ctie tegen neldingsmoeheid - Vandaag komen de bur- festerskandidaten Harry Si en Henri Lenferink op iverzoek van het Leidsch |lad tegen elkaar uit in een I debat in de Waag, aan de $e Aalmarkt. Om drie uur biddag discussiëren de bei- Indidaten aan de hand van Stellingen met elkaar, lebat wordt geleid door LD- Bredacteur Kees van der ai. Aan het slot neemt re- lice Annemiek Ruygrok de burgemeesterskandidaten ten testje af over hun ken- in Leiden en het Leids. lubliek kan vanmiddag ook een voorschot nemen op iferendum. Bezoekers kun- een 'stembriefje' achterla- 1 een stembus, waarop ze n aangeven welke kandi- rolgens hen het beste heeft ord op punten als inhoud, jigingskracht en uitstra- De uitslag van deze 'pei- volgt in het Leidsch Dag- 'an maandag, egang is gratis. door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Het Academiegebouw aan het Rapenburg is een van de vele Europese monumentale ge bouwen die aan de kaken van de bonte knaagkever ten prooi vallen. De Leidse Pieterskerk heeft al voor vijftien miljoen eu ro moeten restaureren, en nu is het Academiegebouw aan de beurt. Het kwaad is geschied omdat de dakgoten zijn gaan lekken, zegt Paul Rietbroek van architectenbureau Veldman &Rietbroek. Het dier heeft een voorkeur voor oud hout. Door de lekkage is het hout ook nog nat geworden. En nat hout, daar is de larve van de knaagkever dol op. De restauratie is niet zo ingrijpend als die aan de Pie terskerk, denkt Rietbroek. Niet temin moeten er miljoenen op tafel komen. De kosten van het herstel ko men voor een groot deel voor rekening van de universiteit. De overheid doet via het Besluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monumenten (BRRM) wel een flinke duit in het zakje. Zo'n ze ventig procent, schat Rietbroek. Gebouwen moeten voor die re geling worden voorgedragen, en dat betekent dat het Academie gebouw pas over vijf jaar in aan merking komt voor zo'n subsi die. Rector Breimer zegt dat hij niet zo lang wil wachten. „Ik zeg niet dat we het niet kunnen be talen. Maar bij zulke grote inves teringen moet je gaan lenen." Het beste is om zo snel mogelijk in te grijpen als een knaagkever opduikt, beaamt Rietbroek. „Hoe langer je wacht, hoe hoger de kosten." Het verdelgen van het zespotige knaagdier is lastig en kostbaar, zegt hij. „De kever verstopt zich. Hij is daarom moeilijk van de buitenkant te bereiken. Als het hout zijn sterkte verloren heeft, moet het worden vervangen. Doe je niets, dan gaat uiteinde lijk de kap kapot. Het probleem is dat het beest zich verspreidt; hij vliegt uit en nestelt zich weer op een andere plek." Het herstelplan voor het Acade miegebouw behelst niet alleen de oorlog tegen de knaagkever. Ook de lekkende goten moeten vervangen, evenals een deel van het leiwerk, de kozijnen, het glas-in-lood, de natuurstenen vensters, het metselwerk aan de hortuskant en de verroeste muurankers. Al met al een dure operatie voor een universiteit in geldnood. Frans Dekker van de universitai re vastgoedafdeling begrijpt daarom de noodkreet van de rector Breimer wel. Hij beaamt dat Leiden ten opzichte van an dere universiteiten een handi cap heeft met zijn talrijke mo numenten. „Breimer heeft er gelijk in als hij zegt dat de waar de van het Academiegebouw verder gaat dan het belang voor de universiteit. Het onderhoud' van die gebouwen zou niet meer primair de verantwoorde lijkheid van de universiteit moe ten zijn." De universiteiten, zegt Dekker, worden bekostigd voor twee dingen: onderwijs geven en re search doen. „Met name voor Leiden komt daar het onder houd bij van overblijfselen van vroegere activiteiten: de Sterre- wacht, de Hortus Botanicus, het Gravensteen en nu het Acade miegebouw. Die worden nog maar voor een klein deel ge bruikt voor onderwijs en re search. Neem de biologie: dat onderzoek richt zich op cellen. Biologen werken tegenwoordig met computers, niet meer met moeilijk in stand te houden plantencollecties. Sterrenkunde werkt met de opnamen van de Hubble-ruimtetelescoop. Met die van de Sterrewacht kun je misschien tien nachten per jaar een ster zien. Het rijk zegt dan: je hebt zóveel studenten, je doet zóveel rersearch, daar krijg je volgens een bepaald rekensom metje dus zóveel geld voor. Die Sterrewacht, Hortus en dat Aca demiegebouw zijn leuk, maar voor het geld tellen ze niet meer Het Academiegebouw is ten prooi gevallen aan de bonte knaagkever. Foto: Hielco Kuipers den haag/leiden - Een 28-jarige Utrechter die vorig jaar in Lei den samen met twee medewer kers van geldtransportbedrijf Brinks enkele tonnen aan euro's uit twee Rabobankpinautoma- ten aan de Lange Mare stal, is gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot veertien maanden cel. Vorige maand werden de ande re daders (21) en (25) tot twee en tweeënhalf jaar cel veroor deeld. Dit duo maakte deel uit van de bijvulploeg van Brinks. Met de Utrechter zouden zij in Den Haag, Leiden en Rijswijk bijna een miljoen euro hebben buitgemaakt. Nadat een bepaal de automaat was bijgevuld, hin gen ze de sleutel niet terug op zijn plek bij Brinks, maar staken hem in hun zak. 's Avonds of 'nachts keerden ze terug naar de automaat om geld weg te ne men: tien- tot honderdduizen den euro's per keer. Ze stelden de geldrekencomputer van de pinautomaat bij, zodat de dief stallen lang onopgemerkt ble ven. Als de daders de volgende dag op hun werk kwamen, hin gen ze de sleutel terug. Zij koch ten dure plasmatelevisies en au- dioapparatuur en gaven veel geld uit op feesten. De andere twee zijn in beroep gegaan tegen hun vonnis. (advertentie) Groen vs Lenferink :t Burgemeestersdebat Zondag 9 maart. Radio West: 18.00-19.00u,TV W«t: I7.00u, mg: 21.1 Ou, 21.1 Ou en de volgende dag door Robbert Minkhorst den haag - Bouwen op vliegkamp Valkenburg of niet? Tot voor kort konden mensen het ant woord geven op de website van de statenfractie van de PvdA in Zuid-Holland. De intemetpoll is echter verwijderd. Volgens de PvdA was er spra ke van fraude. Lijsttrekker Mamix Norder van de PvdA, in deze regio ook bekend vanwege zijn missie de Rijn Gouwe Lijn tussen Gouda en de kust aan te leg gen, grijpt de verkiezingscampagne voor provin ciale staten aan om vurig te pleiten voor bouwen op het vliegkamp. Als dan uit een peiling op de eigen website blijkt dat zoiets vooral niet moet gebeuren, komt zo'n poll misschien wel ongele gen. In elk geval vond de PvdA het welletjes, na dat zeventig procent van de stemmers had aan gegeven dat het vliegveld open moet blijven. De suggestie dat de intemetpoll is weggehaald omdat de keuze van de bezoekers de partij niet beviel, komt in ieder geval van Eric van den Bosch. „Viel de uitslag misschien een beetje te gen? Kunt u de 15.000 handtekeningen die zijn verzameld tegen bouwen op Valkenburg nog steeds negeren? Zo ja, dan is er sinds Melkert niets veranderd bij de regenten van de PvdA." Van den Bosch is ook actief voor de Stichting Vrienden Marinevliegkamp Valkenburg. Die is tegen bebouwing. Niets van dat al, reageert campagneleider Victor Molkenboer, tevens wethouder in Leiderdorp voor de PvdA. Volgens hem is er campagne ge voerd om tegen te stemmen op de site. Dat ver klaart ook het ongebruikelijk hoge aantal bezoe kers. „Er is gewoon misbruik van gemaakt. Je kon zien dat er 'ingebroken' was. Het was niet representatief meer." Overigens heeft Molken- boer wel waardering voor wat hij noemt een 'lu dieke actie'. „We kennen deze actiegroep. Dit is een goede manier om een standpunt onder de aandacht te brengen bij een politieke partij. We zijn ook helemaal niet boos, eigenlijk is het ont zettend grappig. We kenden trouwens hun standpunt al. En dat is niet het onze." Molkenboer zegt dat de software voor internet- polls nu waterdicht wordt gemaakt, om fraude in de toekomst te kunnen uitsluiten. Daarna keert het fenomeen terug op de PvdA-website, verzekert de campagneleider. door Robbert Minkhorst leiden - Bewoners van de Lam- menschansweg in Leiden berei den een nieuwe rechtzaak tegen de gemeente voor. Reden is dat een uitspraak over een bezwaar schrift tegen het geschrapte refe rendum over de Rijn Gouwe Lijn uitblijft. De bewoners eisen een dwangsom van Leiden. De gemeenteraad van Leiden besloot vorig jaar het verzoek om een referendum over het tracé van de sneltram af te wij zen. Tegelijk stelde ze het tracé door de binnenstad vast. Om wonenden hebben grote bezwa ren tegen een trambaan over de Lammenschansweg en door de Breestraat en tekenden beroep aan. Ook stapten ze naar de rechter, maar het kort geding werd verloren. De bewonersgroep wacht al ruim drie maanden op een uit spraak van de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Advocaat M. Wagemakers had erop gerekend dat die er uiterlijk vrijdag zou zijn. Een ambtenaar liet gisteren weten dat de uit spraak er op z'n vroegst in de loop van volgende week komt. Wagemakers vindt dat het geen zin meer heeft om nog langer te wachten. „We wachten al vier maanden. Dat is schandalig. We brengen het aan bij de rechter. Wat we doen als de uitspraak alsnog komt, zien we dan wel weer." Hij wil dat de Haagse rechtbank Leiden een dwangsom oplegt. De gemeente moet 'onmiddel lijk op het bezwaarschrift beslis sen', aldus Wagemakers in zijn verzoek aan de rechtbank. Zo lang Leiden dat niet doet, eist hij een boete van 5.000 euro per dag, met een maximum van 20.000 euro. Het uiteindelijke doel van de bewonersgroep is de zaak over het referendum voor te leggen aan het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Wagemakers vermoedt dat 'po litieke motieven' een rol spelen bij het uitblijven van een uit spraak. „Die wordt vastgehou den vanwege het burgemees tersreferendum. Je ziet dat de gemeente wel warm loopt voor dit referendum, en een ander heeft afgewezen op gronden die niet deugen." „Er heeft ons nog helemaal niets officieels bereikt over een even tuele rechtzaak tegen de ge meente", meldt persvoorlichter F. Delemarre: „Op het moment dat er een dagvaarding komt of een brief van de bewoners, zul len we daar op reageren. Overi gens zien wij gezien de afloop van de vorige rechtzaak een nieuwe met vertrouwen tege moet." lang geleden, in het jaar Heren 1995, had Leiden een gemeenteraad. En as een daadkrachtig gezel- Want in april van dat jaar ie raad een dikke streep de voortdurend oplopen- iten van de verbouwingen imeentelijke gebouwen, er en niet verder, zeiden ledige raadsleden, die dikke tot-hier-en- erder-streep stond toen de somma van 28 miljoen Dat was alweer tien mil- ulden meer dan in 1993. dels was de gemeente zo eweest toch maar btw in ng te brengen, de al te geschatte kosten met ze- liljoen te verhogen en de al imistisch geschatte op- sten met iets meer dan iljoen te verlagen, treep zet de gemeente liet voor niets, zou je als ele beschouwer denken, dat is een verkeerde ge- Want onder die dikke bleven opeenvolgende uders lustig doorrekenen, de rekenmachine dolge- Iwas. In 1997 stond de tel- >p 55 miljoen gulden. En 0 op 65 miljoen, at de kosten verviervou- ouden zijn, struikelden er wethouders over die opge- de ellende. Eén van die verd zelfs nog geprezen, thij dan toch maar de istijging 'in beeld had ge- t'. Een hele prestatie. b streep werd nooit meer nen. den werd vervangen door o. Toen kostte die hele iwingswoede nog maar miljoen. Dat leek opeens ager, en dus vroeg wet- t Alexander Geertsema veek nog maar eens twee Hou Mm OP 70mzgftt- IS Dt€ ScmttmGMtT T€WAWW' miljoen euro extra voor allerlei aanpassingen en verbeteringen aan het stadhuis, waar eerder kennelijk niemand aan had ge dacht. Geertsema komt de eer toe, dat de oorspronkelijke begroting van de verbouwingen nu is ver viervoudigd. Een mooie mijl paal. En een mooie aanleiding om nog eens te roepen, dat het nu afgelopen moet zijn. Dat er een dikke streep moet worden ge trokken onder de kosten. Anders komt de een of andere wethou der straks nog met het plan om het hele stadhuis te vergulden. Maar we horen de raadsleden niet meer. Die hebben het blijk baar druk met belangrijker za ken. Staken De Leidse politiek heeft weer eens wat nieuws: een stakend raadslid. Marije van den Berg van de PvdA is het geneuzel over prut- onderwerpen in de commissie Ruimte en Groen zo zat, dat ze besloot donderdag niet te ko men. Dat gebeurt natuurlijk wel vaker. Sterker, raadsleden blij ven soms bij bosjes tegelijk weg als de agenda hen niet aanstaat. Maar dan gooien ze het op 'drukke bezigheden', 'een griep je', 'familieomstandigheden', 'een studiebijeenkomst van de partij' en allerlei andere slappe smoesjes. De mededeling 'ik kom niet, want ik ben in staking', was nog niet eerder gehoord in Leiden. Daarbuiten, voor zover we kon den nagaan, ook niet. Het is een mooi initiatief van Marije. Commissievergaderin gen gaan in Leiden inderdaad meestal nergens over. De notu len van de vorige keer, wat me dedelingen van de wethouder, een paar hamerstukken, wat ge- kissebis over een stukje in de krant als het meezit, en dan de rondvraag. Dan heb je het wel gehad. De bode kan soms hele dienbladen frisdrank wegflikke- ren, omdat de dames en heren er voor half tien al lang en breed een punt aan hebben gedraaid. Nu is. een korte vergadering over niks natuurlijk altijd nog beter dan een ellenlange vergadering over niks, maar het blijft een verloren avond. Nogmaals, aan het initiatief van Marije van den Berg mankeert niks. Alleen de uitvoering, hè? Die was redelijk belabberd. Het PvdA-raadslid staakte namelijk in haar uppie. Ze trommelde nog wel wat partijgenoten naar de kroeg, om daar een soort al ternatieve commissie op poten te zetten, maar liet haar mede raadsleden in het stadhuis ge woon verder vergaderen. Helemaal fout. Als je staakt, moet je ook goed staken. Dat betekent dus spandoeken uitrol len - 'Mijn stem staakt' en 'Holle agenda's, lege zetels' zijn voor de hand liggende leuzen - een man of vijftig bondskader erbij halen - dondert niet van welke vakbond - en de pers optrom melen. Om dan met actie-T- shirtjes, actiepetjes en actiefluit jes de stakingsbrekers die wél willen vergaderen het leven zo zuur mogelijk te maken. En na tuurlijk burgemeesterskandidaat Henri Lenferink erbij halen om een paar beloftes te laten doen voor ingrijpende verbeteringen. Dat belooft Henri overal, dus waarom hier niet? Een gemiste kans dus. Maar goed, de Leidse politiek een beetje kennende, komt er vast wel een tweede. Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Een warme weten schappelijke sfeer kweken, dat is de taak die decaan Saris van de Faculteit der Wiskunde en Na tuurwetenschappen zich heeft gesteld. Het intellectuele debat moet bloeien, tot in de kantine van de Gorlaeus Laboratoria in de Leidse Leeuwenhoek. „Ik heb de kantine 's avonds laten ope nen voor onderzoekers die over werken. Ik heb een briefje laten op hangen: 'Busy but hungry? Kom hier een hapje eten'. Natuurkundige Frans Saris (60) zetelt nu een half jaar in de Gor laeus Laboratoria, als opvolger van Kees Libbenga. De faculteit was op het moment van zijn. aantreden al bezig met een gro te reorganisatie. Vooral biologie zat in de hoek waar de klappen vielen. De reorganisatie is niet zonder schrijnende momenten verlopen. Studenten verkozen evolutionair morfoloog Herman Berkhoudt tijdens de Dies Nata- lis op 7 februari dit jaar tot 'bes te docent' van de Universiteit Leiden. Berkhoudt verraste in zijn dankwoord iedereen met de mededeling dat hij diezelfde week te horen had gekregen dat zijn functie was opgeheven. Saris wil niet concreet op Berk- houdts geval ingaan, al noemt hij diens optreden in de Pieters kerk 'een dissonant'. Hij sluit zich aan bij de woorden van rector magnificus Breimer, die in het weekblad Vrij Nederland van 1 maart verklaarde dat het 'dorre hout' aan de universiteit allang is weggesneden en dat het nu de beurt is aan de 'vitale takken'. „Het is frustrerend dat de overheid ons aan de ene kant aanmoedigt om een topuniver siteit te zijn, maar ons tegelijk zo afknijpt dat wij zelfs onze beste mensen tot stoppen moeten dwingen", zegt Saris. „Het kan toch niet de bedoeling zijn dat de Nederlandse samenleving zo weinig voor ons overheeft?" Het nieuwe instituut gaat zich richten op 'functional geno mics'. Niet het ontdekken en be schrijven van genen staat cen traal, maar wat zij in levende or ganismen doen. Dat betekent dat Leidse biologen niet alleen genen in reageerbuizen onder zoeken, maar dat ook dieren en planten belangrijke studieobjec ten blijven. Het IBL zal volgens Saris een impuls krijgen door naar de Gorlaeus Laboratoria te verhui zen. „Wetenschap leeft van dis cussie en debat. Onderzoekers moeten zo dicht mogelijk bij el kaar zitten en niet geïsoleerd op een kamertje", vindt hij. „We hebben hier prachtige gebou- laatste jaar van de scholing tot huisarts niet echt nuttig. Het gaat dan nauwelijks nog om wat de arts in de spreekkamer te wachten staat. Huisartsen in spe hebben al een opleiding aan de universiteit achter de rug. „Door de huisartsenopleiding met een jaar te verkorten, kunnen artsen eerder aan het werk." Nu al zit ten veel Nederlanders zonder huisarts. Volgens de Landelijke Huisartsenvereniging zijn dat er over vijfjaar vijf miljoen. leiden —Het tekort aan huisart sen moet worden aangepakt door de opleiding te verkorten. Die is nu drie jaar en moet naar twee jaar. Dan zullen basisart sen eerder voor het vak van huisarts kiezen. Dat zei prof.dr. Chiel Springer gisteren in zijn afscheidscollege als hoogleraar huisartsengeneeskunde aan de Leidse Universiteit. De verkorte opleiding levert in één klap vijfhonderd artsen ex tra op. Volgens Springer is het wen, maar er is te veel ruimte. Dat is niet goed, het moet hier vol zitten. Daarom heb ik de biologen uitgenodigd om bij ons te komen. Dat betekent dat we de gebouwen aan de Kaiser- straat en de Sterrewachtlaan niet meer nodig hebben." In 2004 hoopt Saris de verhuizing en de integratie van beide insti tuten te kunnen voltooien. Saris doet van alles om de dis cussie, het debat en de weten schappelijke sfeer te bevorde ren. De avondopenstelling van de kantine in de Gorlaeus Labo ratoria is er een voorbeeld van. Het gaat hem niet zozeer om de kop soep of het broodje dat de onderzoekers er kunnen eten, maar om het idee dat de onder zoekers onder het eten met el kaar overleggen. Van zijn liefde voor onderzoek en onderzoekers geeft hij blijk met het initiatief This Weeks' Discoveries, een wekelijks uurtje op dinsdag waarin twee Leidse geleerden 'voor iedereen die het maar horen wil' vertellen wat zij recent hebben ontdekt. „Het is heel makkelijk om daar mpnsen voor te krijgen", zegt hij.^Iüe fa culteit telt 600 onderzoekers. Ie der van hen moet toch zeker één keer per jaar een weten schappelijke stap zetten. Ik kan wel elke dag twee onderzoekers over hun werk laten vertellen." (advertentie) Varkenspest, MKZ, Vogelpest- de bioindustrie brengt slechts narigheid ^TGeeTmv menintj www. leidschdagbladnl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13