Numico diep in de rode cijfers ECONOMIE Power-Pepsi als antwoord op Vanilla-Cola Winst Aegon daalt 35 procent Concurrentie op spoor mislukt Vijf banken versterken hun greep op Ahold Gedwongen verkoq van huizen neemt i Justitie onderzoekt dj tussen Imca en Air Li CAO-akkoord bij uitgeverijen Welzijnswerkers: 2,4 procent erbij Tachtig banen weg bij DuPont Horecabranche op vingers getikt China verwacht record tekort Baarspul geeft financieel advies Boeing beboet voor hulp China Inflatie steeg in februari licht Franse Carrefour en Britse Tesco azen op onderdelen Shell en GM bouwen saï tankstation voor watersi LogicaCMG schrapt meer bak Amsterdam - De circa 15.000 werknemers bij uitgeverijen van boeken en tijdschriften krijgen per 1 april een loonsverhoging van 2 procent. Dat hebben de vakbonden met de werkgevers organisatie Nederlandse Uitge versbond (NUVj afgesproken in een nieuwe CAO met een loop tijd tot 1 januari 2004. Zorgver lof wordt uitgebreid tot vijf da gen met volledige doorbetaling van het loon. Daarnaast heeft het personeel recht op vijf da gen tegen 70 procent van het salaris. utrecht - De lonen van de circa 60.000 welzijnswerkers gaan dit jaar met 2,4 procent omhoog. Verder krijgt iedereen in de sec tor - die zich uitstrekt van soci aal-cultureel werk, peuterspeel zalen, dak- en thuislozenzorg tot het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) - een een malige bonus in december. Alle werknemers krijgen dan in ie der geval 50 euro extra bovenop de reguliere eindejaarsuitkering van 3,5 procent. rozenburg - Het Amerikaanse chemieconcern DuPont is van plan om volgend jaar een be drijf in Rozenburg te sluiten. Volgens FNV Bondgenoten ko men daarbij 80 banen te verval len. In Rozenburg worden grondstoffen voor kunststoffen gemaakt. De productie wordt overgeheveld naar een vestiging van DuPont in het Belgische Mechelen. den haag - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft Koninklijke Horeca Ne derland op de vingers getikt, omdat de organisatie een prijs- advies heeft gegeven. De kartel- waakhond heeft de brancheor ganisatie een waarschuwing ge geven nadat deze haar leden had geadviseerd de accijnsver hoging van 1 januari op gedis tilleerd door te berekenen. „Dit werkt het maken van een prijs afspraken in de hand", aldus een woordvoerster van de NMa. Peking - De Volksrepubliek Chi na krijgt het komende fiscale jaar te maken met een record begrotingstekort van 319,8 mil jard yuan (38,6 miljard dollar). Dat heeft de Chinese minister van Financiën gisteren toegege ven tijdens de jaarlijkse bijeen komst van het Nationale Volks congres. De inkomsten van de staat stijgen ten opzichte van 2002 met 5,1 procent naar 1194 miljard yuan. De uitgaven stij gen met 4,7 procent naar 1513,8 miljard yuan. In 2002 had de Volksrepubliek nog te kampen met een begrotingstekort van 309,8 miljard. den haag - De man die tot 1999 bankierde met geld van de pro vincie Zuid-Holland, Karei Baarspul, heeft een adviesbu reau voor managers opgericht. Zijn bedrijf Zilverpolder geeft onder meer financieel advies, zei Baarspul gisteren. Fouten van de voormalig kasgeldbe- hëerder van de provincie leid den tot de Ceteco-affaire, waar door Zuid-Holland uiteindelijk ongeveer 4,25 miljoen euro ver loor. new york - Vliegtuigbouwer Boeing heeft samen met het .be drijf Hughes Electronics Corp. besloten een schikking te beta len voor het illegaal ondersteu nen van het Chinese raketpro gramma in de jaren negentig. Het gaatt om een bedrag van 32 miljoen dollar. De bedrijven analyseerden mislukte lance ringen van twee raketten en ga ven de informatie aan de Volks republiek. Volgens het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken overtraden de be drijven de wet op exportlicen ties voor militaire goederen en diensten. den haag - De inflatie is in fe bruari uitgekomen op 2,7 pro cent, tegen 2,5 procent in janu ari. Volgens het CBS komt dat vooral omdat voedingsmidde len en autobrandstoffen duur der werden. Het tempo van de prijsstijgingen ligt wel onder het niveau van februari 2002. Toen gingen de prijzen met ge middeld 3,3 procent omhoog. Verse groenten, bloemen en plar. en waren duurder dan een- jaar geleden, kleding en schoei sel werden iets goedkoper. donderdag 6 MAART 2f door Henk Mees den bosch - Op de internationale colamarkt voeren Co ca-Cola en Pepsi de concurrentie steeds verder op met nieuwe producten. Het bekende colasmaakje krijgt in diverse vormen iets extra's. Pepsi X, een cola-achtig drankje met extra cafeïne, is de nieuwste variant van Pepsi. Op de driedaagse beurs 'Out of Home' in Den Bosch, gericht op gemaksvoeding, kan het bedrijfsleven zondag kennis maken met Pepsi X. Een 'wereldwijde' primeur vooruitlopend op de introductie in de Nederlandse win kels die voor half april op de agenda staat. Pas daarna volgen andere landen. „Wij zijn gewoon heel snel", al dus een woordvoerster van Vrumona in Bunnik, verant woordelijk voor import, bottelen en distributie van Pep- si in Nederland. Pepsi X is het 'power-antwoord' op de onlangs aangekondigde vanille-variant van Coca-Cola, die eveneens op de beurs in de Brabanthallen wordt ge schonken. Pepsi X wordt een mix van cola en energie genoemd. Er is cafeïne aan toegevoegd met de kracht van twee tot vier koppen koffie. Een enkeling heeft de nieuwe Pepsi-variant al geproefd. Op het dj-feestje 'Invited by Tiësto' in het Amsterdamse Panama werd het onlangs bij verrassing geschonken. Volgens de woordvoerster reageerden de consumenten 'zeer enthousiast'. Pepsi X is de derde noviteit van Pepsi in korte tijd. De le- monvariant Pepsi Twist (met citroensmaak) ligt in na volging van de Coca-Colavariant inmiddels in de winkel. Rond de jaarwisseling was er drie weken lang ook Pepsi Blue, cola in een blauw flesje zoals het in de VS, Austra lië en Nieuw-Zeeland al langer te koop is. De frisdrankjes van Pepsi zijn in Nederland aan een op pepper toe omdat de omzet inzakt. In 2002 daalden de verkopen met 1,3 procent terwijl Coca-Cola een plus van 1,7 procent haalde. Pepsi en Coca-Cola leveren veel aan tankstations, sta tionswinkels, tabakszaken, school- en bedrijfskantines en soortgelijke zaken. Exacte cijfers zijn niet bekend. Naar schatting gaat er 3 tot 6 miljard euro per jaar in die markt. zoetermeer/anp - Numico is het afgelopen jaar diep in de rode cij fers gedoken. Het voedingscon cern boekte een verlies van ruim i,6 miljard euro. Daar stond in 2001 nog een nettowinst, aange past voor afgestoten onderdelen, van 230 miljoen euro tegenover. De omzet daalde met 4,8 pro cent tot bijna 4 miljard euro, blijkt uit de jaarcijfers die van ochtend werden gepubliceerd. Afschrijvingen en eenmalige kosten niet meegerekend, kwam de winst van Numico uit op 313 miljoen euro. Bij opening beurs duikelde het aandeel meteen ruim 10 procent. Numico zegt zijn Amerikaanse dochter Rexall Sundown waar schijnlijk nog voor juli te verko pen. Ook de toekomst van de vi taminewinkels van GNC binnen Numico is onzeker. De resulta ten vallen tegen en het bedrijf overweegt GNC van de hand te doen als er de komende ander half jaar geen verbetering komt Vorige maand verkocht Numico al Unicity, een Amerikaans net werk van distributeurs van on der andere voedingssupplemen ten. Half februari was er nog flinke paniek rond het Zoetermeerse bedrijf. De beurskoers daalde tot bedenkelijke diepte door het be richt dat de financiële topman P. Oomens aan de kant was ge- Topman Bennink (rechts) maakte bekend dat Numico zijn dochter Rexall Sundown waarschijnlijk nog voor juli verkoopt. Het Amerikaanse bedrijf maakt vooral vitaminepreparaten (links). Foto: ANP zet. Numico haastte zich te ver klaren dat Oomens niet weg moest wegens de financiële re sultaten maar vervangen was door J. Huet om het bestuur te versterken. Numico is bezig de accenten van zijn bedrijfsvoering te ver leggen. Daarbij neemt het voe dingsconcern grotendeels af scheid van zijn duur aange schafte vitaminetak om zich te concentreren op babyvoeding en klinische voeding. De twee voedingspoten boekten het af gelopen jaar betere omzetcijfers, aldus Numico. Bij de babyvoe ding steeg de omzet met 30 mil joen euro, ofwel 3,1 procent Klinische voeding zag een om zetgroei 43 miljoen euro. Dat is een toename van 9,1 procent. Numico torst, als gevolg van de miljardenaankopen Rexall en GNC, een flinke schuldenlast met zich mee. Eind 2002 be droeg deze 2,4 miljard euro. In een toelichting op de jaarcijfers zegt Numico evenwel aan zijn aflossingsverplichtingen te kun nen voldoen. den haag/gpd - Aegon heeft vo rig jaar afgesloten met een net towinst van ruim 1,5 miljard eu ro. Dat is 35 procent lager dan in 2001. De verzekeraar presen teerde vanochtend zijn jaarcij fers. Aegon heeft net als de meeste fi nanciële dienstverleners zwaar te lijden onder de inzakkende economie. De aandelenbeleg gingen van de verzekeraar ren deren slecht door de dalende beurskoersen en de obligatiebe leggingen gaan gebukt onder faillissementen en boekhoud schandalen. Een en ander leidt tot grote afschrijvingen en af waarderingen. In 2002 moest 817 miljoen euro opzij gezet worden voor kre dietrisico's en ging 482 miljoen euro in de reservepot om te kunnen voldoen aan de ver plichtingen die vastzitten aan verzekeringsproducten met een gegarandeerde uitkering. Daar naast schreef Aegon 450 miljoen euro extra af op kosten die bij het afsluiten van nieuwe levens verzekeringen gemaakt worden. Tegenover die tegenvallers stond vorig jaar maar een mar ginaal groeiende omzet, en een nieuwe productie van levensver zekeringen die met 2,4 miljard euro ruim vijf procent lager was dan in 2001. De resultaten van Aegon gaan niet rechtstreeks op en neer met de nieuwe omzet, maar een goed teken is het niet Aegon had vanochtend nog een 'verrassing' voor beleggers in petto: het slotdividend over 2002 van 37 eurocent wordt he lemaal in aandelen uitgekeerd. Daarmee houdt de verzekeraar geld in kas en versterkt tegelij kertijd het eigen vermogen, wat de solvabiliteit ten goede komt. Dit jaar zal Aegon minder divi dend uitkeren: de onderneming zegt 40 cent 'te overwegen' in plaats van de 74 cent uit 2002. Aegon wil geen 'echte' winstver wachting geven. Daarvoor zijn de omstandigheden te wisse lend, aldus het bedrijf. Beleggers reageerden negatief op de cij fers. Het aandeel stond de hele week al onder druk en moest vanochtend bij het begin van de handel weer flink inleveren. den haag/gpd - Concurrentie op het Nederlandse spoorwe gennet is gedoemd te misluk ken. Opdelen van het net biedt weinig perspectief en privatise ring van NS is niet mogelijk. Dat concludeert onderzoeksbureau Nyfer, verbonden aan de uni versiteit Nijenrode. Volgens onderzoeker Poort is het spoornet domweg te klein, te druk en is de politiek te zeer genegen om zich met de spoor wegen te blijven bemoeien. Be ter is het om de infrastructuur en het reizigersvervoer onder te brengen in een holding, eigen lijk een beetje zoals het vroeger was. Volgens Poort is de bunde ling van Railinfrabeheer, Railned en de Verkeersleiding in ProRail per 1 januari jongstleden een den haag/parus/gpd - Ahold heeft haar kroonjuwelen in on derpand gegeven aan vijf banken om een miljardenkrediet los te peuteren. Met dat geld hoopt het concern te overleven. Albert Heijn en de Amerikaanse supermarkt keten Stop Shop en andere de len van de Zaanse multinational komen in handen van de banken, als Ahold niet kan voldoen aan de strenge voorwaarden die zijn ver bonden aan het miljardenkrediet. Ahold maakte gisteren bekend dat het krediet rond was. Het gaat om een bedrag van 3,1 mil jard euro. De voorzitter van de raad van commissarissen van Ahold, die nu tijdelijk de leiding heeft in het concern, blijft opti mistisch over de toekomst van de onderneming. Beleggers zien dat anders, en duwden het aan deel opnieuw verder naar bene den. Ahold sloot gisteren op de Amsterdamse beurs op 3,18 eu ro. Tijdelijk Ahold-topman De Rui ter benadrukte gisteren de kracht van het concern, wijzend naar sterke merken, kwaliteit van personeel en trouwe klan ten. De supermarktgigant moet de komende maanden goedge keurde jaarcijfers kunnen over leggen. Lukt dat niet, dan voldoet het concern niet aan de voorwaar den van het bankkrediet en valt het onderpand aan de banken toe. De kredietverleners z«*n ING, ABN Amro en RaboL'Jnk, alsmede de Amerikaanse ban- De Franse supermarktketen Carrefour heeft gisteren openlijk zijn belangstelling uitgesproken voor on derdelen van het Ahold-concern. Foto: Belga/Herwig Verguit ken Goldman Sachs en JP Mor gan. De Franse supermarktketen Carrefour heeft gisteren openlijk zijn belangstelling uitgesproken voor bedrijfsonderdelen van Ahold. Een volledige overname is volgens de Fransen niet aan de orde. Carrefour is na het Amerikaanse Wal-Mart de grootste supermarktketen ter wereld. Ahold neemt de derde plaats in. De topman van Carre four, Daniël Bernard, wilde gis teren bij de presentatie van de jaarcijfers niet verduidelijven welke bedrijfsonderdelerK*an Ahold hij op het oog heeft. Het Franse concern maakte vo rig jaar een nettowinst van 1,4 miljard euro, een stijging van bijna 8 procent. In tegenstelling tot Ahold - dat de afgelopen ja ren op grote schaal bedrijven buiten Europa opkocht - con centreert Carrefour zich vooral op Europa. Bijna tweederde van de omzet wordt in Frankrijk zelf behaald. Spanje neemt een be langrijke tweede plaats in. Liefst 90 procent van de omzet komf uit Europa. Van de aangeboden producten valt 80 procent in de secto. le vensmiddelen. De aandelen Carrefour gelden onder beleg gers als relatief 'veilig*. Niette min is de koers in een jaar tijd met 19 procent gedaald. Ondanks pessimistische rappor ten van het statistisch bureau Insee over het vertrouwen van de Franse consument, is Carre four van plan dit jaar 830 nieu we winkels te openen, waarvan 60 megasupers. In totaal zou het aantal Carrefour-winkels daar mee de magische grens van 10.000 overschrijden. Ook de Britse supermarktketen Tesco zou interesse hebbe- voor Ahold-onderdelen. Verdienen aan misère Met de koersval van Ahold verloren talrijke beleggers vele duizenden euro's. Maar Cees Smit (36) uit het Gooi kon vrijwel meteen 'cashen' „Het bedrijf had al jaren veel schulden. Ik verwachtte extra problemen door de dollarcrisis". Hij telde daar de vlucht van AH-klanten naar prijsvechters bij op en kocht 10 put-opties die hem het recht gaven aandelen Ahold te verkopen op 10 eu ro. Smit kocht de optiecon tracten tegen een premie van 1 euro. Smit verkocht ze tegen een premie van 8 eu ro. In totaal verdiende hij 7000 euro (8 euro min 1 eu ro, vermenigvuldigd met tien opties van 100 aande len per optiecontract). Smit schafte ook 10 put opties op een AEX van 290 punten aan. Die kocht hij voor 13 euro en verkocht ze voor 23 euro. Vanwege de 10 con tracten met 100 onderlig gende stukken leverde dat 10.000 euro op. Zo werd Smit in één klap 17.000 euro rijker. Vervolgens speculeer de Smit weer op een koers stijging. Vorige week woens dag kocht hij 5000 aandelen Ahold tegen 2,45 euro per stuk. Dezelfde dag deed hij deze stukken voor 3,70 euro van de hand, een winst van 6250 euro. Smit „Het is vreemd om door de misère van een ander geld te ver dienen." V'. den haag/gpd - In Nederland worden steeds meer huizen op last van de banken verkocht. Vorig jaar steeg het aantal ge dwongen verkopen met 31 pro cent naar 695. Dit blijkt uit cij fers van het Kadaster. Vooral in Amsterdam en omgeving en in de regio Utrecht komt het steeds vaker voor dat huiseigenaren niet aan hun financiële verplich ten kunnen voldoen en de hy potheekbank overgaat tot exe cutieverkoop. „Bij dertig procent van de hui zen die wij onder de hamer krij gen, is nu sprake van gedwon gen verkoop. Vorig jaar was dat nog eenvijfde," aldus Didi van den Elsaker, directeur van de Eerste Amsterdamse Onroerend Goed Veiling. Volgen het veilinghuis ligt de verslechterde economische situ atie ten grondslag aan de stij ging. Huizenbezitters verliezen onverwacht hun baan en kun nen dan hun maande! ten niet meer betalen.) la Porte van Verenigü Huis noemt echter ef ding of relatieproblemen de belangrijkste redeii een gedwongen huizenf „Vaak gaat het daarbij tweeverdieners die eeif bouwhuis hebben gek' maar eens een kijkje if Vinex-wijken. Daar statf weer huizen te koop", i la Porie. Ik kan me wel) len dat gezien de ecot malaise eintf dit jaar i heid de belangrijkste re< Banken besluiten overif snel over te gaan tot ee tieverkoop. „Dat gebeu'1 het uiterste geval. Bij ei tieverkoop brengt een j niet meer dan negentij) van de marktwaarde op geven er daarom de t aan een andere regeling huiseigenaar af te sprek _l amsterdam/anp - Justitie in Frankrijk heeft eind vorige maand een onderzoek ingesteld naar transacties tussen de top man van de failliete luchtvaart maatschappij Air Lib en investe ringsmaatschappij Imca. Dat heeft zakenman Erik de Vlieger, baas en grootaandeelhouder van Imca, bevestigd. De aanklagers in Parijs onder zoeken de overname door Imca van de Coöperatie Mermoz, een Nederlandse onderneming die geheel in handen was van Air Lib-bestuursvoorzitter Jean- Charles Corbet. In Mermoz zijn zeven vliegtuigen onderge bracht. Topman Corbet verkocht zijn eigen bedrijf aan Imca in de pe riode dat hij met de investe ringsmaatschappij onderhan delde over de verkoop van het noodlijdende Air Lib. De Vlieger zegt dat hij de zeven toestellen heeft gekocht vanwej plande aankoop van wilde de toestellen inbl de tweede luchtva schappij van Frankrijk.' De overnameplannen, echter stuk en begir blies Imca de aftocht, enkele dagen daarop gaan. De 3400 w staan inmiddels op str« Volgens De Vlieger doi lukte reddingspoging breuk aan de overnf Mermoz. „Het was eer deal. Daar is niks mis ir ca bezit al enkele klef tuigmaatschappijen, v? FlyMetropolis en Tulip3 Het Britse Virgin Expr^ te gisteren bekend saf. het Franse scheepva1 CMA CGM een bod uil gen op onderdelen val om daarmee een niei maatschappij oprichtei :uv tei stap in de goede richting. Poort stelt dat het verdelen van het spoor onder diverse exploi tanten pas mogelijk wordt als het spoorwegennet zo'n 4.000 kilometer lang is. Nederland heeft een net van krap 2.800 ki lometer. Niemand kan in con currentie wat vefdienen aan zo'n klein net Verder is concurrentie op het zelfde traject in Nederland nau welijks mogelijk omdat het spoor al te druk bereden wordt De Nederlandse benutting is de hoogste ter wereld. Meer spelers betekent nog meer vertragingen en kapotte bovenleidingen. „En dan zul je zien dat de concur renten elkaar de zwarte piet gaan toespelen," zegt Poort „Mogelijk met rechtszaken." De Opel Zafira Hydrogen Is een van de door CM gebouwde die is uitgerust met een op waterstof werkende brandstofcJ Foto: GM i den haag/anp - Oliemaatschap pij Shell gaat samen met de Amerikaanse autofabrikant Ge neral Motors auto's op waterstof laten rijden in de Amerikaanse hoofdstad Washington. Belang rijk onderdeel van de proef is het eerste pompstation ter we reld waar waterstof getankt kan worden. Dat moet binnen enke le maanden opengaan, zo maakten Shell en GM gisteren bekend. Shell zorgt voor waterstof en het tankstation, terwijl GM voertui gen die op deze brandstof lopen ter beschikking stelt. Zo hopen beide bedrijven in de praktijk kennis op te doen over de toe passing van waterstof in auto's. Bovendien werken GM en Shell samen om kennis met elkaar te delen en de ontwikkeling van waterstofauto's bij de politiek te stimuleren. De nieuwe brandstof heeft als voordeel dat hij de uitstoot van schadelijke gassen reduceert tot nul. Bij een auto op waterstof komt slechts waterdamp uit de uitlaat. De auto's zijn feitelijk elektrische voertuigen met een eigen, kleine elektriciteitscentra le aan boord. Deze bir wekt elektriciteit op if stof en zuurstof. Nadelen heeft waterstf critici ook. Het is zeer en dat stelt hoge vei sen aan zowel het pol als de techniek in de; recteur Huberts van f stofdivisie van Shell, 1 dat Shell graag wil latei' 'het voltanken van een waterstof net zo eenf veilig is als bij normaler Shell en GM werken alf de toepassing van auto's. Zo heeft Shell pan en IJsland projei gebied lopen. Boven< in de loop van dit jaar pese proef met dne waterstof in Amsten aan Shell meewerkt, echter klein dat op koi overal waterstof getf1 worden. De grootschalige nf ductie van elektrisch met waterstof en bi? laat nog zeker twintir zich wachten, zo liet 'c man Van der Veer zio tember nog ontvallen. amstelveen/anp - De Brits-Ne- derlandse ICT-dienstverlener LogicaCMG gaat dit jaar 800 ba nen meer schrappen dan de al eerder aangekondigde 1440. De ontslagronde is het gevolg van de fusie tussen het Britse Logica en het Nederlandse CMG. Door forse extra afschrijvingen heeft LogicaCMG in de tweede helft van 2002 een nettoverlies geleden van 684 miljoen euro. In totaal werd 645 miljoen euro afgeschreven, waarvan aim driekwart op het vroegere CMG- Op 31 december 2001 concern 23.097 we» Het grootste aantal bP verloren in Groot-tf LogicaCMG maakte ei>( ari bekend dat dit jaarK land 415 gedwongen' vallen. LogicaCMG concrete winstvt maar verwacht dat de') de eerste helft van 2P druk blijven staan. In P helft gaan ze wat v vooral door kostenbesj

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8