Zoeterwoude tekent toch voor sneltram REGIO andidaat 'schrikt zich rot' van gaten in Potgieterlaan wethouder staat achter wok Stichting Welzijn Alphen over vijf jaar op orde 'Een huwelijk is net als autorijden' Jobswoude in verzet ;en streng streekplan meente Rijnwoude iaalt schade Rijnland Voorschoten: 'Geen woekerprijs voor familiegraf' R5 =jnmer 1 fietser Ïwoude-dorp - Een 10- ngetje uit Benthuizen is iddag van zijn fiets gere- ir een 23-jarige brom- it Hazerswoude-dorp. ;etje week uit toen de r hem inhaalde. De ltser kon de jongen niet itwijken. Hij is met aan zijn hoofd en nek ziekenhuis gebracht. i OV-kaart aadt dieven an den rijn - De pofi- deze week twee jonge i uit Alphen aan den Sigehouden, die verdacht van diefstal en heling. {5 (16 en 19) worden ver- a het stelen van porte- fes en een mobiele tele- lt verschillende sport - De politie kwam de op het spoor toen een een van hen aangetrof- d op een gestolen OV- rt denken Meijendel iaar - Wat kan of moet ideren in Meijendel? iterbedrijf Zuid-Hol- at het natuur- en water- ied bij Wassenaar be at s ervan overtuigd dat in rt ied een aantal zaken aan iei ring toe is. Wie wil kan re sr zijn mening geven op Ie Donstelling 'Mooi Meij- k die van 3 tot 24 maart in Ie! oekerscentrum aan de ;t ielseweg 40 in Wasse- te zien. De expositie is 'i d van zondag tot en met dag van 10.00 tot 16.00 r plekke is een nieuws- aj rkrijgbaar. Wie vragen an daarmee terecht op matieavond die don- 13 maart om 20.00 uur m ehouden bij Duinwater- ie Zuid-Holland aan de wi tationsweg 351 te Sche- ntm. te w it Simulator Ebliotheek c koten - De Flight Simu- l n Club uit Voorschoten idag 16 maart in de ïotense bibliotheek zien nogelijk is met het pc- nma Flight Simulator, bestaat uit mensen die rieuze manier vliegen simulator. De demon- vinden plaats tussen 115.30 uur. elij el pdvouDE-RUNDiJK - D66-kandidaat-statenlid rri Lignac heeft bijde provincie aangedron- vasnel herstel van het wegdek tussen de Ge- zo ïg en het begin van de Potgieterlaan in voude-Rijndijk. Volgens haar is het de be de weg in mei te repareren. „Eerder kan ibi Dat heeft, naar ik heb begrepen, te ma- telt de weersomstandigheden." 1 ivas gisteren op bezoek in Hazerswoude en zij schrok zich rot van de enorme gaten in het wegdek. „Schandalig, zoals dat eruit ziet", zegt Lignac. „De provincie moet gewoon zorgen voor een goed wegdek." De weg is er slechter aan toe dan ze had verwacht. „Je ziet ook dat auto's de ga ten omzeilen. Dat is natuurlijk heel gevaarlijk." Ook heeft ze zich gestoord aan de verlichting in de fietsenstalling die voor een deel niet werkt en aan de prullenbakken die niet worden geleegd. Over de vraag wie het wegdek moet repareren lig gen de gemeente Rijnwoude en de provincie Zuid-Holland al anderhalf jaar met elkaar over hoop. Vorige maand heeft de gemeente voor de zoveelste keer bij de provincie aangedrongen op reparatie. Volgens Lignac staat als een paal boven water de provincie de weg moet herstellen, de ver lichting in de stalling moet repareren en de prul lenbakken moet legen. „Ik heb gehoord dat de provincie had verwacht dat rijkswaterstaat het stuk weg zou meenemen bij het asfalteren van de spoorwegovergang. De weg mag er natuurlijk niet de dupe van zijn dat dit niet is gebeurd." Als ze wordt gekozen, wil het kandidaat-statenlid Gedeputeerde Staten aan de tand te voelen over de kwestie. „Ik wil zeker vragen gaan stellen hoe dit soort mis-management kan gebeuren. GS zijn hiervoor verantwoordelijk" voorschoten - De Voorschoten- se wethouder Verschoor geeft vrijdag 14 maart een roerbakde monstratie in het Albert Heijn- filiaal aan de Schoolstraat. Vol gens GGD-onderzoek eet zestig procent van de Voorschotena ren te weinig groente en fruit. De gemeente wil samen met de GGD laten zien, dat roerbakken bij uitstek de manier is om ge zond, maar toch snel te kunnen eten. Wethouder Verschoor staat vrijdag om 15.00 uur ach ter de wok Daarna zijn er nog tot 18.00 roerbakdemonstraties. Een dag later zijn er in de E- markt aan de Beethovenlaan ook demonstraties van 11.00 tot 15.00 uur. door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - De stichting Wel zijn in Alphen moet nog een flinke ont wikkeling doormaken. En er moet een vi sie op tafel komen. Samen kost het mini maal vijfjaar om dat te bereiken. Dat zegt Hatice Turkmen. Zij is sinds 1 december vorig jaar directeur van de stichting. De 42-jarige Bergschenhoekse weet waarover zij praat. „Ik weet ook wat me te wachten staat. Grote steden liggen een stapje voor wat het welzijnswerk betreft. Die hebben dat proces eerder meege maakt Kleinere gemeenten, zoals Al phen, moeten volgen." Turkmen studeerde aan de Sociale Aca demie in Den Haag, deed psychologie in Leiden en ging naar een welzijnsorgani satie in Scheveningen. Daarna werd ze districtsmanager van een woningbouw vereniging in Rotterdam. Interim-directeur Geert Stoffels heeft het pad voor Türkmen geëffend. Inmiddels is de Nederlandse van Turkse afkomst al weer vier maanden bezig. Die tijd heeft ze gebruikt om het terrein in Alphen goed te verkennen. „Ik wil vooral maat schappelijk actief zijn. Ik ken de proble men die mensen van allochtone afkomst hebben. Die hebben met socialisatie te maken. Ik heb dat van dichtbij meege maakt. Mijn ouders hebben ook in de hulpverlening gezeten." Türkmen is er voorstander van om al het welzijnswerk onder een dak te brengen. „Er moet geen concurrentie tussen de welzijnsvormen ontstaan. Wel moet je zakelijk en efficiënt te werk gaan. En daarbij moet je in gedachten houden dat iedereen activiteiten in zijn of haar buurt wil hebben. Het is net als met scholen. Die heb je als ouder het liefst in je achter tuin. Kijk, de gemeente subsidieert ons. Dan moeten wij de Alphense bevolking weten te vinden." Nog niet al het welzijnswerk in Alphen is bij de stichting ondergebracht. „Er zijn nog buurthuizen die zelfstandig opere ren. Ik zou daar best wat meer greep op willen krijgen. In Scheveningen vielen peuterspeelzalen, kinderopvang, buurt werk, maatschappelijk werk en ouderen werk allemaal onder een stichting. Dat is hier nog niet het geval. Ik mis dus din gen. Bijvoorbeeld dingen die vanaf de tienerleeftijd beginnen. Maar dat kost tijd. Je kunt niet alles tegelijk" Een mooi voorbeeld van krachtenbunde ling noemt zij het nieuwe buurtcentrum Castor en Pollux, waarin veel voor zowel allochtone als autochtone buurtbewo ners gedaan kan worden. „Er vindt daar een integrale aanpak van de wensen van bewoners plaats in een multifunctioneel gebouw. Prima." Maar er wachten nog veel dingen. „Het ouderenwerk mag zeker niet vergeten worden. Dat wordt steeds belangrijker, omdat de vergrijzing toeneemt. En bij de wijkaanpak moeten we niet alleen op de voorzieningen, maar ook op de veiligheid letten. We hebben ambulante jongeren werkers die daar mee bezig zijn." Türkmen streeft een goede werkrelatie met de gemeente na, tenslotte de groot ste geldschieter. De stichting Welzijn heeft een budget van 1,1 miljoen euro. „Dat is voor dit moment genoeg. De hoogste prioriteit is tot een stabiele wel zijnsorganisatie te komen, waar bekwa me mensen werken. Door de financiële perikelen van de afgelopen tijd is daar onvoldoende in geïnvesteerd." hdc973 donderdag 6 maart 2003 zoeterwoude - Geld heeft Zoe terwoude nog steeds niet voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn. Toch tekende de gemeente giste ren de intentie-overeenkomst waarin acht gemeenten en de provincie beloven zich maximaal in te zetten om een financiële bij drage te leveren voor de lightrail- verbinding. Twee weken geleden zei wet houder Van der Kooi nog dat hij niet van plan was de overeen komst te tekenen, omdat Zoe terwoude 'geen cent te makken' heeft. „De concept-overeen komst waarvan toen sprake was, verschilde wezenlijk van wat er nu ligt", legt hij uit. „Daar is de afgelopen dagen driftig over ge beld, gefaxt en gemaild." Gedeputeerde Norder, voorzit ter van de stuurgroep Rijn Gou we Lijn, had de harde toezeg ging willen hebben dat de acht bij de Rijn Gouwe Lijn betrok ken gemeenten samen mini maal 35 miljoen euro op tafel leggen. Dat kreeg Norder niet voor elkaar. In de uiteindelijke overeen komst, die is ondertekend door de wethouders van Leiden, Oegstgeest, Rijnwoude, Zoeter woude, Alphen aan den Rijn, Gouda, Waddinxveen en Bos koop, staat alleen dat de ge meenten vóór de komst van de lightrailverbinding zijn en dat ze alles zullen doen om er geld voor te vinden. Toch is het volgens Van der Kooi geen loze overeenkomst. „Weliswaar is het moment waarop we ons verbinden aan een financiële bijdrage verscho ven naar de toekomst. Maar de gemeenten hebben wel gete kend voor een voortgaand pro ces." Zoeterwoude gaat snel met de provincie in overleg om te kij ken of de opbrengsten van het zogeheten W4-project voor een deel naar de Rijn Gouwe Lijn kunnen. Bij dit project exploite ren Zoeterwoude, Leiderdorp en Leiden stukken grond langs de A4 om een langere tunnel voor de rijksweg te financieren. „Er ligt nu een overeenkomst dat al le opbrengsten in de polder Meerburg naar het W4-project moeten. In die overeenkomst is verandering nodig. Dat geldt ook voor Leiderdorp. Daar moet over gesproken worden." aping zo snel mogelijk uitbreiden' ^Roude - Burgemeester ]iouders van Jacobswou- het 'volstrekt oneens' provincie Zuid-Holland, erfjst uitbreiding van de g De Drecht aan de Vrie- af. De gemeente staat :er wens van de gebroe- ios om hun camping uit en. ir dan 25 jaar oude cam- rolgens de eigenaars niet an deze tijd. De caravans laatste jaren veel groter en. De plaatsen van ge- honderd vierkante me- veel te krap geworden. Ie plekken zijn, als ze vrij gewoon niet meer te n. Wij zijn nu al een paar zig om van drie oude ïatsen twee nieuwe te zegt Alex Roos. „De af wijzing door provincie is een streep door de rekening, maar we geven niet op." De commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente ging in december unaniem akkoord met een uitbreiding met ruim twee hectare van de camping. Volgens de provincie is dat een 'aantasting van het buitenge bied'. De uitbreiding past ook niet in- het nieuwe streekplan Zuid-Holland oost, dat sinds gisteren ter inzage ligt. „Wij willen ons profileren als re creatiegemeente", zegt een strijdbare wethouder Verhagen. „Daarom gaan we het streek plan op dit punt bestrijden met de middelen die we hebben. Om zo snel mogelijk voor elkaar te krijgen dat de camping toch kan uitbreiden." - De gemeente Rijn- vergoedt de schade die ■ogheemraadschap van ld heeft geleden door de Inen bij de afdeling belas- I twee jaar geleden. Rijn- slaagde er toen niet in tijd de nieuwe OZB- voor alle gebouwen in mte te bepalen. Hier- i ook het hoogheem- niet volgens plan len belasting innen, om- die gebaseerd is op de OZB-taxatie. Het schap leed daardoor een schade van ruim 17.000 euro. De schadevergoeding die de ge meente nu betaalt, is de laatste kostenpost in de nasleep van de belastingproblemen. Eerder leed de gemeente al een fors verlies, doordat ze belasting een jaar later inde dan gepland. De inwoners van Rijnwoude beta len tot volgend jaar extra belas- tirt£ om de niet-betaalde OZB van 2001 in te lopen. Echtpaar Hooymans 60 jaar getrouwd door Nancy Ubert oegstgeest - De Oegstgeestse fa milie Hooymans zat aan tafel. Va der, moeder en de kinderen. De ouders waren een beetje aan het ruziën. Ma stond op, deed haar keukenschort af, liep naar de deur en beet haar man toe: „Ik heb er geen zin meer in. Bekijk het maar met je jongens. Ik stap op." „Als je nu vertrekt, kom je er echt nooit meer in", zei pa. Mies Hooymans-van Werkhoven deed haar schort weer om en schepte nog een paar aardappels op de borden. Dat ze is gebleven, heeft ze nooit betreurd. Gisteren waren zij en haar man Jan precies zestig jaar getrouwd. Het geheim van een lang, stabiel en bevredigend huwelijk? Niet opgeven, maar doorbijten als het even moeilijk gaat. „In elke relatie is wel eens wat", doceert de bijna 84-jarige Oegstgeestse. „Wie zegt dat hij of zij nooit problemen heeft, liegt dat het gedrukt staat. Het gaat erom hoe je samen uit de moeilijkhe den weet te komen. Een huwe lijk is net als autorijden: als je je rijbewijs hebt gehaald, begint het pas. Dan leer je te verkeren. Vroeger was scheiden een schande, tegenwoordig is het mode. Alle twee even overdre ven In deze tijd geven mensen hun relatie te snel op. Dat vind ik echt doodzonde." Met levenslustige, diepbruine ogen kijkt Maria Johanna Hooy mans-Van Werkhoven de kamer rond. Zes kinderen heeft ze met haar man groot gebracht. „En ze zijn gelukkig goed terecht geko men." Op deze woensdagmid- d_ag zijn de drie zonen, drie dochters, dertien kleinkinderen ('De eerste elf allemaal mei den.') en de twee achterklein kinderen er niet allemaal bij als burgemeester Timmers het bruidspaar komt feliciteren. .Aanstaand weekeinde is het groot feest, dan gaan we met meer dan veertig man naar de Chinees en de volgende dag houden we een echte receptie", legt de bruidegom uit. In het uurtje dat Timmers bij het paar op de bank zit, passeert 60 jaar huwelijksleven in ras tempo de revue. Op dansles, bij de Wïllibrordpastorie, hebben de twee elkaar ontmoet. Een paar jaar later trouwden zij. „Ik droeg een geleende trouwjurk", vertrouwt de bruid de burge meester toe. „Wat wil je, het was midden in de oorlog." „Maar prachtig was ze", herinnert Jo hannes Comelis Hooymans (1913) zich. Hij wijst naar de fo to aan de muur die dat bewijst. De lelietjes uit het bruidsboeket heeft Mies al die jaren bewaard. „Het was een geweldige dag." In één van de eerste huwe lijksjaren nok het paar in de boerderij die achter de toenma- lig^hofstee Maria Hoeve van de ouders van Hqoymans stond. Burgemeester Timmers op bezoek bij Jan en Mies Hooymans. Foto: Dick Hogewoning Vanaf die plek, tegenwoordig Mariahoevelaan geheten, heb ben zij Oegstgeest zien verande ren. Na onteigening bleef van het eens zo uitgestrekte grond gebied van de familie Hooy mans weinig over. „Van zwem bad Poelmeer tot even voor winkelcentrum Lange Voort: ooit is het in onze familie ge wekt." Niet dat het echtpaar zin heeft om daar op deze feest dag uitgebreid bij stil te staan. „Vooruitgang is een feit", zegt de bruid. „Noodzakelijke ont wikkelingen houd je niet tegen." Het nederige huis van het paar, verscholen achter een monu mentaal pand en een luxe villa, heeft altijd precies geboden wat het gezin nodig had, vindt ze. „Nog steeds trouwens. Heb je gezien dat we een platje aan het Oegstgeester kanaal hebben? Daar zit ik graag te vissen. Als de rondvaartboot van rederij Triton voorbij vaart, kondigen ze me altijd aan. 'Daar hebben we het visvrouwtje van Oegstgeest', roepen ze dan. Ik zit zo te ge notteren als ik aan het vissen ben." Haar man heeft een paar jaar geleden zijn grote hobby, zingen bij Schola Cantorumi moéten opgeven. „Het ging echt- niet meer. Het werd te vermoei end", legt hij uit. „Ik heb langer gezongen dan dat ik nu ge trouwd ben. Ik berust erin dat ik minder kan dan vroeger. Het is nu eenmaal minder top als je oud bent." „Nee, we gaan nu niet klagen", interrumpeert zijn vrouw. „We mogen büj zijn dat we niet de ment zijn geworden en neg steeds zelfstandig kunneii-wo- nen." Publicatie Consumentengids valt slecht bij gemeente Hatice Türkmen Foto: Henk Bouwman door Nancy Ubert voorschoten - Precies in de pe riode dat de gemeente Voor schoten plannen ontwikkelt om de huur van een graf op be graafplaats Rosenburgh te ver hogen, brengt de Consumen tengids het bericht dat Voor schoten met het 'grafgeld' een van de duurste gemeenten van Nederland is. „Niet alleen is die bewering onwaar, ook komt dit bericht op een hoogst ongeluk kig moment", zegt de gemeen- tevoorlichter. In het februarinummer van de Consumentengids staat, dat je voor de huur van een eigen graf in Voorschoten 6190 euro be taalt. De werkelijke kosten van een familiegraf op Rosenburgh bedragen slechts 631,20 euro voor een periode van dertig jaar. „Daarmee is Voorschoten een van de goedkoopste gemeenten van deze regio en niet de duur ste van Nederland, zoals de Consumentengids bericht", al dus de woordvoerder. Hoe de fout in het gewraakte artikel is gekomen, is nog onduidelijk. De redactie van de Consumenten gids was vanmorgen niet in staat om - nog voor het ter perse gaan van deze krant - een ant woord op die vraag te geven. Voorschoten onderzoekt de oor zaak van de misser. „We hebben met de redactie van het blad af gesproken dat zij een rectificatie plaats." ven bij de werkelijke kosten. De huur van een familiegraf komt volgens de nieuwe berekening op een bedrag 856 euro voor een periode van 30 jaar. De graf-, begraaf- en begraaf plaatsrechten die de gemeente Voorschoten ontvangt, worden volgens het voorstel van het col lege apart gezet en komen ge heel ten goede aan de begraaf plaats. B en W willen het groene karakter van de begraafplaats behouden en niets veranderen aan de manier waarop het kerk hof wordt onderhouden. Daar naast stellen zij voor de begraaf plaats uit te breiden, omdat een ruimtetekort dreigt te ontstaan. Ook pleit het college voor de aanleg van een urnen tuin en/of een columbarium, een muur met nissen waarin urnen wor den geplaatst. De urnentuin moet een apart, parkachtig ge deelte van de begraafplaats wor den, waar nabestaanden in rust hun geliefden kunnen geden ken. De gemeenteraad beslist in de raadsvergadering van 27 maart over het voorstel. Begraafjplaats Rosenburgh, gele gen aan de Rosenburgherlaan, heeft een duidelijk groen karak ter en kent een algemeen, een rooms-katholiek en een islami tisch gedeelte. Zowel op het al gemene als op het rooms-katho- lieke gedeelte bestaat de moge lijkheid tot begraven in een al gemeen graf, een familie- of een keldergraf. Rosenburgh is niet een van de duurste begraafplaatsen van Nederland. Archieffoto: Loek Zuyderduin Voor Voorschoten komt het arti kel op een hoogst ongelukkig moment. Burgemeester en wet houders hebben de gemeente raad voorgesteld de 'Rechten Begraafplaats' met 37 procent te verhogen. De inkomsten van de relatief lage grafhuur dekken de onderhoudskosten van de be graafplaats onvoldoende. Te vens wil het college de huidige tarieven voor gebruik van de au la en de condoleanceruimte met 25 procent verhogen, omdat ook daar de opbrengsten achterblij-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17