LEIDEN REGIO 'Op de helling verkeer je elke seconde in levensgevaar' Jim-gekte slaat toe in Stevenshof 'h t Noordwijkse Reddingsbrigade vindt zieke zeehond EM-test r 50-plussers lierenstaking n de oorlog ig over gens later dieren langs isielzoekers Leidse bergbeklimmer Yde de Jong gaat de strijd aan met Himalaya-reus Manaslu Hessel spoelt voor de tweede keer in Nederland aan Vrouwen, laten we onze cursusboeken verbranden' - - donderdag 6 MAART 2003 - Automobilisten die de gepasseerd, kunnen op lag 16 april meedoen i rijvaardigheidstest voor n. De meeste 50-plus- bben meer dan dertig eden rijexamen gedaan, ijd zijn vele verkeersre- anderd. Ook kan het ge- n gezichtsvermogen lit zijn gegaan, redenen biedt de sub- loep Breed overleg oude mobiliteit (BROEM) een ligheidstest aan. Het ver- unt is de Bevrijdingskerk en. Automobilisten uit ide, Leiden, Leiderdorp, eest, Voorschoten en voude kunnen zich laten >p hun rijstijl, kennis van eersregels, het gehoor, en het reactievermo- resultaten hebben geen uenties voor het rijbe- ïïnteresseerden kunnen imelden via tel. 071- Een algehele scholie- studentenstaking. Dat is inkse jongerorganisatie uit Leiden voor ogen de eerste dag van een ke oorlog tegen Irak. dat gelieerd is aan inks in Leiden, roept op taking samen met een ndere kleine Leidse vre- nisaties zoals het Anti comité. Een lezing van neer- Frans Blom in boek- Kooijker aan de Leidse aat 93 gaat niet door. die onlangs promoveer- le autobiografie van ntijn Huygens, is ziek, woordvoerster Willeke Meer. in is nu om de lezing als- laten doorgaan op don- 27 maart, aanvang 19.30 Drie middelbare scho- le Leidse regio verdiepen naf deze week in de pro- van vluchtelingen. Het ci College, het Visser 't Lyceum en het Bonaven- lüege doen mee aan het 'Zuid-Holland Verras- evolkt'. Dep leerlingen krijgt een iding in het opvangcen- i Leiden. Een vluchteling iertellen over de situatie land. anisatoren hopen dat het I 'juist in deze tijd van Ice onrust vooroordelen Ivattingen over vluchte- len asielzoekers kan taien'. Eric-Jan Berendsen leiden - Yde de Jong uit Leiden maakt deel uit van een twaalf koppig expeditieteam dat in het voorjaar naar Nepal reist om de Himalaya-reus Manaslu van 8.163 meter te bedwingen. Geen Nederlander is dat ooit gelukt De 38-jarige Leidenaar treedt daarmee in de voetsporen van stadgenoot Charles Dufour die in 1964 met een expeditie naar de 7.000 meter hoge noordelijke top van de Manaslu trok. Du four is eigenaar van een klim an tiquariaat aan de Langebrug. De Jong, als bioloog verbonden aan zowel de Universiteit van Amsterdam als de Universiteit Leiden, begon al als kind met bergbeklimmen. „In de Franse Alpen, met mijn moeder, want mijn vader had hoogtevrees. Vanaf mijn vijftiende volgde ik bij de Koninklijke Nederlandse Alpen Vereniging opleidingen. Uiteindelijk werd ik kliminstruc- teur. Ik maakte met vrienden veel tochten en werkte als gids. Ik zat elke zomer wel drie maan den in de Alpen. Rond mijn 26ste werd dat minder vanwege militaire dienst. Daarna ben ik gaan promoveren in Leiden." Maar in 1998 werd De Jong be naderd voor zijn eerste Hima laya-expeditie en kreeg hij de smaak van het klimmen weer snel te pakken. „Die succesvolle expeditie naar de Cho Oyu (8.201 meter) was een bijzonde re ervaring. Ik voelde me daar in mijn element, ik was fit, ik kon de uitdaging aan en was be stand tegen de grote hoogte en ontberingen. Het zijn daar de primerende omstandigheden. Alles is kaal, naakt, elementair. Maar ik kon daar goed tegen en ontdekte er de waarde van." De Manaslu is de op zeven na hoogste berg ter wereld en één van de minst beklommen reu zen van boven de 8.000 meter. De reden waarom de Manaslu niet vaak wordt beklommen, is naast de afgelegen ligging met name de uitgestrektheid en de extreme condities op het enor me hoogteplateau vlak onder de top. „Dat is de bottleneck", zegt De Jong. „Je krijgt daar last van de extreme strafing van de zon, de kou, de ijle lucht, orkaanwin den, heupdiepe sneeuw en je raakt gemakkelijk sneeuwblind vanwege de lichtreflecties. De Twee Leidse generaties expeditiektimmers op dezelfde Himalayareus, de Manaslu. Yde de Jong (links) bespreekt met Charles Dufour de details van de beklimming zoals opge schreven in het boek dat destijds over de expeditie van 1964 verscheen. Foto: Mark Lamers beroemde Himalaya-klimmer Reinhold Messner beleefde op dit plateau zijn inferno, hij ver dwaalde en twee van zijn klim- maten vonden de dood. Ook de Nederlandse klimmer Bart Vos strandde bij zijn solopogingen in 1999 en 2000 op dit plateau. Dat gebied boven de 7.000 me ter wordt ook wel de zone des doods genoemd. Het lichaam kan zich niet meer aan deze ex treme omstandigheden aanpas sen en stort uiteindelijk volledig in. Alleen de snelheid waarmee dat gebeurt, is verschillend tus sen klimmers." Op 30 maart reist De Jong met de andere geselecteerde klim mers naar Nepal. Daarna volgt een voettocht van twee weken naar de Manaslu, waar op 5.300 meter het basiskamp wordt in gericht. „Daar leef je twee maanden. Vanuit dat kamp pre pareren we langzaam de route op de berg en leggen we drie, misschien vier tussenkampen aan. Daar woon je niet, maar je gebruikt het slechts als uitvals basis. Beneden eten we de kost van het land: rijst en groente. Boven is het droogvoer opgelost en opgewarmd in water." „De trek van Kathmandu naar het basiskamp heeft ook als doel om te acclimatiseren. Voor de opbouw van de kampen, de be voorrading, de beklimming en de afdaling zijn vijf tot zes we ken gereserveerd. De beklim ming naar de top staat gepland voor de eerste twee weken van mei en gebeurt zonder gebruik van flessenzuurstof." Het grootste gedeelte van de klim gaat over sneeuw en ijs. „De maximale steilte is onge veer 40 graden. Dit heeft conse quenties voor de logistiek, zeker als je er rekening mee houdt dat de klimmers uitgeput kunnen raken. Bovendien is er tussen kamp 1 en kamp 2 een wand- deel met vallend ijs dat klim mers kan meesleuren. We moe ten dus op alle steile en gevaar lijke stukken vaste touwen aan leggen, waaraan klimmers zich kunnen zekeren. We hebben hiervoor zo'n 2.000 meter touw nodig. Op de helling verkeer je elke seconde in levensgevaar." De Jong becijfert dat klimmers per 1.000 meter stijging 1 liter extra water moeten drinken. „Dat betekent op 6.000 meter 6 liter. Dat is niet realistisch, je droogt dus uit en verliest ge wicht omdat je op een gegeven moment fysiek aan je grens zit. Je herstelt niet, haalt zwaar adem, bent extra vatbaar voor infecties en zowel het koken als het eten zelf is een probleem. Bereik je eenmaal die zone des doods dan ben je al uitgemer geld. Dan moet het moeilijkste traject nog komen. Tijdens een eerdere expeditie ben ik eens 16 kilo afgevallen." Als hij de top haalt, voelt dat zel den aan als een geluksmoment. „Wel ben ik steeds meer gaan genieten van dat topmoment. Het diep bevredigende gevoel komt meestal pas in het basis kamp. Je bent te geconcentreerd omdat je weer naar beneden moet. De meeste ongelukken bij het bergbeklimmen gebeuren in de afdaling. Het is als met een voetbalelftal dat zojuist een we reldgoal heeft gescoord. In de euforie krijgen ze dan vaak met een een doelpunt tegen." Waarvoor hij het allemaal doet? „Voor de sportieve uitdaging en de natuurervaring kan ik ook in de Alpen blijven. Het is de band met de andere klimmers die je opbouwt. Vergelijk het maar met frontsoldaten; die hebben ook een aparte relatie met el kaar. Daarnaast doet zo'n be klimming iets met je. Het maakt een overdonderende indruk op me. Ik heb dat wel eens het be woonbaar maken van een in nerlijke leegte genoemd." De Jong wü daarmee niet zeg gen dat hij depressief van aard is. „Het is een proces van verin nerlijking, veroorzaakt door de onbeschrijfelijke grootsheid, dorheid en desolaatheid van het landschap. Het wegvallen van bijna elke vorm van afleiding, het elementaire niveau van be staan, het afzien, de onbarm hartige en vijandige omgeving en de stilte. Je voelt je klein en de pantsers vallen af. De zintui gen krijgen een ongewone scherpte en de geest wordt hel der, leeg en alert Je balanceert op de rand van de afgrond, maar krijgt ook een diepe sereniteit, intensiteit en transpa rantie. Het is dus niet zozeer een spannend verhaal met sappige details en stoere gebeurtenissen, maar een serieus relaas over mijn drijfveren." De Nederlandse Manaslu Expe ditie 2003 is gekoppeld aan het PoIioPlus programma van Rotary InternationaL Het doel daarvan is om de wereld in 2005 poliovrij te maken. Voor elke gesponsorde meter op de Manaslu gaat de helft van de fi nanciële bijdrage naar het Po IioPlus programma. Informatie over de expeditie staat op de website www.manaslu2003.net noordwuk - Vrijwilligers van de Noordwijkse Reddings brigade (NRB) hebben gisteren een zieke zeehond ge vangen op het strand. Het dier lag ten noorden van de Langevelderslag, bij paal 69, langs de waterlijn. De zee hond bleek zo verzwakt, dat hij niet eens meer de zee in kon vluchten. Door hem aan één kant wat af te leiden, kon zeehon denexpert Kees Kooimans van de NRB hem van de an dere kant besluipen en pakken. Bij nadere inspectie bleek de zeehond gewond en wellicht ook ziek. Het dier kreeg ter plekke vloeibaar voedsel. In een zeehonden- mand werd de onfortuinlijke zeehond vervoerd naar de crèche in Pieterburen. Ook waren nog medewerkers van de dierenambulance uit Haarlem en Oegstgeest op de melding van de vondst van de zeehond afgekomen. Die keerden echter onverrichter zake terug. De NRB vervoerde het zieke zeehondje naar Wieringer- werf, waar medewerkers uit Pieterburen de zorg overna men. Het bijna twee jaar oude dier, met de naam Hes- door Floor Ligtvoet sel, was al eens in de zeehondencrèche opgevangen ge weest Dit bleek na controle van het nummer 123 dat hij op zijn staartvin droeg. Hij was zoals de NRB vernam eerder al eens uitgezet in de Dollard. Het zieke dier mag opnieuw enige tijd aansterken in Pieterburen. Annie Romein-Verschoor-lezing in Leiden -gekte slaat ook in Lei- rftig toe. De zusjes Sabine Charlotte Bruens (11) uit enshof kijken graag naar maar vooral naar de 15-ja- i, die zaterdag met de an- ol Jam ai (16) in de finale iven voor de lezers die de •en maanden van de we- a geweest: Idols is een ta- acht die elke zaterdag- wordt uitgezonden op longe zangers en zange- in spe vertolken liedjes, 1 de jury haar alles behal- tiele oordeel geeft. Geluk- de fans heeft de jury het niet voor het zeggen en kunnen zij zelf stemmen op hun favorie te Idol, per sms. Vooral bij jonge kijkers is Idols mateloos popu lair. Sabine en Charlotte vinden Jim vooral een mooie, blonde jon gen. En zij niet alleen - op zijn jonge leeftijd kan hij al rekenen op een grote groep fans. Hoewel de jury kritiek had op zijn 'mo notone stem' en Albert Verlinde in RTL Boulevard de stem van Jim vergeleek met het geluid van een kraai ('maar dan wel een mooie kraai'), wordt Jim nog al tijd gezien als de gedoodverfde De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 winnaar. „Hij ziet er goed uit", zo verklaart Charlotte Jims suc ces. „En hij kan zingen", voegt Sabine, een Jim-fan van het eer ste uur, eraan toe. „Hij zingt soms wel een beetje door zijn neus, maar dat vind ik niet erg", zegt Charlotte. De meiden kijken altijd naar Idols. Ze blijven er voor thuis. De uitzending is verdeeld in drieën: de optredens, Idols backstage en de uitslag. Sabine en Charlotte mogen opblijven voor de optredens, maar ze ne men Idols backstage en de uit slag meestal op om de volgende dag te kijken. „Ik móet het zien! roept Charlotte uit. Ze is van wege carnaval verkleed als De- wi, de Idol die twee weken terug de show al moest verlaten. Net als Dewi heeft Charlotte bijgete kende wenkbrauwen, gekleurde vlechtjes en zilveren piercing. Ze is werkelijk niets vergeten. De piercing is opgeplakt en laat moeilijk los. Boven Charlottes lip blijft een pijnlijk, rood plekje achter als ze hem eraf haalt. In haar nek zitten resten roze verf uit de spuitbus. „De vlechtjes knippen we gewoon uit je haar", grapt haar moeder. Tja, je moet er wat voor óver hebben. Sabine heeft haar kamer omge toverd tot een waar Jimpaleis. Jim kijkt op vier grote posters uit De Telegraaf de Margaret Staal- straat in. „Als je die ophangt, kun je een auto winnen, maar ik heb liever dat Jim wint", merkt Charlotte op. „We zijn toch te jong om in een auto te rijden", zegt Sabine. Naast de vele pos- Jim (rechts) moet het zaterdag opnemen tegen Jamai. Sabine en Charlotte kiezen voor Jim, ook al zingt hij wel wat door zijn neus. Foto: ANP/Rick Nederstigt ters heeft Sabine verlichting en ballonnen opgehangen. Jims naam staat in grote, witte letters op haar raam.Alle voorbijgan gers kijken omhoog", zegt Sabi ne trots. „Nietes!", roept Katha- lijne (4), het jongste zusje dat al die tijd zwijgzaam op een lolly heeft gesabbeld. „Twee auto's niet." De zusjes willen graag zaterdag naar de finale of naar één van de vier concerten in Ahoy" Rotter dam. „Maar alles is uitver kocht", verzucht Sabine. „Mis schien moeten we het radiopro gramma 'Gijs en Wout' bellen", oppert hun moeder. „Die geven kaartjes weg aan mensen die 'de slijmlijn' bellen." Sabine doet vast een poging: „Oooh, ik vind Jim zooo gewéldig!" Sabine is er vrijwel zeker van dat Jim gaat winnen. Hij kan het beste wat oudere nummers zin gen, vindt ze. „Laatst deed hij een nummer van Elvis Presley, dat kan hij goed." Zaterdag gaat ze een smsje sturen naar haar favoriet. Maar hoe moet het met alle versieringen als Jim toch verliest? „Dan", lacht ze, „ver ander ik gauw zijn naam in Ja mai!" Maijolein Hendriks leiden - „Laten we vandaag de dag onze cursusboeken ver branden en ons losmaken van het gevoel dat een vrouw pas kan slagen als ze er nóg een cur sus bij doet." Deze oproep deed Lilian Gon^alves-Ho Kang You gisteravond tijdens de jaarlijkse Annie Romein-Verschoor-lezing in het Groot Auditorium van het Leidse Academiegebouw. De volle zaal met overwegend vrou wen moet even slikken. Meent de voorzitter van Amnesty Inter national Nederland dit? Onge makkelijk draaien de dames op de oude collegebankjes. Dan vervolgt Gongalves haar betoog.. „Begrijpt u mij niet verkeerd, ik draag de permanente educatie een warm hart toe, maar niet vanuit het idee dat vrouwen nog altijd ontoereikend zijn." Een gevoel van opluchting vult de ruimte. De spreekster legt uit voor het eerst van het belang van men senrechten doordrongen te zijn toen haar man met veertien an deren op 8 december 1982 in Suriname door het militaire re gime werd vermoord. „Voor die tijd was ik ervan overtuigd dat de overheid er was om burgers te beschermen", zegt ze open hartig. „Dat gevoel is op de achtste december in één klap vernietigd." Gon^alves vluchtte naar Neder land en werd hier geconfron teerd met wat ze een min of meer sluipende bedreiging van de mensenrechten noemt, de achterstelling van vrouwen. „Die discriminatie heb ik van dichtbij meegemaakt. Het be ginsel van gelijke behandeling, zo duidelijk vastgelegd in het eerste artikel van de Nederland se grondwet, is allerminst ge meengoed", oordeelt de juriste. Als voorbeeld noemt ze het gla zen plafond binnen het hoger onderwijs. „Vierenvijftig procent van de Elfgestudeerden is vrouw, maar vrouwen maken slechts zeven procent van de hooglera ren uit." Buiten de universiteit lopen vrouwen te hoop tegen plafonds vars plastic, aldus Gongalves, „Dé meest achtergestelde groep in Nederland is ongetwijfeld die van de vrouwen uit etnische minderheden, met name die van Marokkaanse en Turkse af komst." Ze waagt echter te be twijfelen of dit onderwerp is van brede maatschappelijke discus sies. „Waar blijft de solidariteit van autochtone vrouwen, van de vrouwenbeweging die zelf zo veel jaren streed voor de inte gratie met behoud van eigen identiteit", vraagt de juriste zich geërgerd af. Ze wil zich graag hardmaken voor sociale recht vaardigheid, emancipatie en de mocratie. Net zoals haar voor gangers die ze zo bewondert, politica Eleonor Roosevelt, acti viste Angela Davis en weten schapper Martha Nussbaum, dat deden. Volgens Gongalves is het verbie den van discriminatie in de wet niet de lastigste opdracht. „Veel moeilijker is wat te doen met dat ene Marokkaanse meisje in de buurtsuper dat steeds de rot ste klusjes krijgt. Of met de Suri naamse receptioniste die over spannen raakt van de dagelijkse flauwe grapjes, terwijl haar werkgever zweert dat hij streng waakt tegen discriminatie." Feministen moeten zich ook meer richten op de problemen van vrouwen in ontwikkelings landen. „In het rapport van de UNDP (United Nations Deve lopment Program) is te zien dft hoe armer en onontwikkelder het land is, hoe groter de onge lijkheid is tussen man en vrouw. De wrede ironie is dat we in de westerse landen moeten pleiten voor meer werk voor vrouwen, en in ontwikkelingslanden juist voor minder. Want daar bete kent werk voor vrouwen veelal: geen onderwijs." Volgens de voorzitter van Am nesty International kan de vrou wenbeweging in samenwerking met de mensenrechtenbewe ging pas haar volle sterkte berei ken. „De emancipatie is allang niet meer het verlengde van het eigenbelang van vrouwen die zich binnen democratische sa menlevingen gesteund weten door de wet", constateert ze. „De emancipatie is een zaak die de hele wereld aangaat, en dan vooral de minst rechtvaardige en minst met welvaart'begun stigde plekken van de aarde!"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15