LEIDE Raadslid staakt uit onvrede over agenda REGIO Nieuw riool moet einde maken aan wateroverlast op Maresingel De goede tijd voor een botenveiling vuur en vlam na een kalm debat Wordt het Jamai, Lenferink, Groen of Jim? E edver...' R1 Van den Berg 'voelt zich geen volksvertegenwoordiger' stelling! T= (advertentie) Ikapot! Bel: 589 88 87 allas- en schilderwerken donderdag 6 maart 2003 Ook in Leidse ivenshof slaat Jim-gekte toe Voorschoten: woekerprijs or familiegraf >je geschopt jetstunnel Een 15-jarig meisje is :htend mishandeld toen de fietserstunnel onder sijmanlaan reed. Een man jiaast haar fietsen, schold lit en begon te schoppen, let meisje van haar fiets man stopte en deelde ji paar trappen uit. Het Ter wist overeind te }en, een schop terug te er vandoor te gaan. Ze ïaafplekken en kneu- 6Üovergehouden aan de deling. De politie is nog naar de dader. jntorens oomburg 4- 'Een mijlpaal', noemt öeester W. Lemstra het Erfpachtcontract dat is <en voor de bouw van 3tontorens in Roomburg, f is Van de Vorm bv. Het (doeling dat in elk van de 12irens 38 appartementen 13$ De bijbehorende par- fcrzieningen zijn onder- De gemeenteraad moet koord gaan met het Cott le het bouwplan. iposium over netselarij De Vrijmetselarij staat ijd te boek als een ge- Innig genootschap. Al is fer omdat alleen mannen worden ingewijd en 5be leden moeten zwij- tr de rituelen en ceremo- |pe Leidse universiteit rolgende week vrijdag nposium over de vrij- Irij. Het gaat onder an- <er lidmaatschap van le- I het koninklijk huis, 2tvolging van vrijmetsela- Te Tweede Wereldoorlog 3 het roemruchte old Atwork. Via stichting- 3ihoo.com kunnen deel- 3 zich aanmelden. Deel- ost 25 euro, studenten 2|teurs betalen minder. door Marijn Kramp leiden - Nooit meer volgelopen kruipruimtes en regenwater dat zich ophoopt tegen de drempel en soms zelfs de hal in klotst. Dat hoopt de gemeente voor de bewoners van de Maresingel te bewerkstelligen met de werk zaamheden die momenteel gaande zijn. De bewoners op het stuk Maresingel tussen Mar- nixstraat en EWR-terrein had den bij forse regenval soms ste vig te lijden onder wateroverlast. Volgens B. Pater van buurtver eniging D-Gebied komt dit doordat de weg op sommige stukken schuin afloopt naar de huizen. De weg aan de kant van de singel afvlakken, zoals de be woners wilden, bleek erg lastig. Door een nieuw riool aan te leg gen en de afwatering te verbete ren, verwacht de gemeente toe komstige wateroverlast tegen te gaan. Het riool onder de Maresingel is 70 jaar oud en hard toe aan ver vanging. De buis is ernstig ver zwakt door scheuren en lekken de voegen. Als het riool is ver vangen wordt de Maresingel op nieuw geasfalteerd en op som mige punten heringericht. De kruising bij het Prins Hendrik plein is in de huidige situatie versmald door middel van tus senbennen. Deze worden gro tendeels afgegraven om er weer een kruising van normale breedte van te maken. Een verhoogd plateau moet in Het riool onder de Maresingel en Herensingel is hard aan vervanging toe. Er zitten scheuren in en de voe gen lekken. Foto: Hielco Kuipers de toekomst het verkeer afrem men op deze kruising. Daarop komen twee zebrapaden te lig gen voor voetgangers die naar het bruggetje over de singel wil len. Ook wordt het aantal wegen dat op deze kruising uitkomt te ruggebracht. Vanaf het Prins Hendrikplein komen de Mau- ritsstraat en de Prins Hendrik straat op de Maresingel uit. Die 'uitritten' worden samenge voegd om de kruising overzich telijker te maken. Verder komt over het hele singeltraject een rode fietsstrook en legt de ge meente ter hoogte van de Lust hoflaan en de Os en Paarden- laan verkeersdrempels aan. Alle zijstraten die op de Herensingel en Maresingel uitkomen, met uitzondering van de Oude He rengracht, worden voorzien van uitritdrempels. Half april moet dit deel van het werk klaar zijn. Daarna gaan de wegwerkers op het stuk Mare singel tussen Marnixstraat en Oude Herengracht aan de slag. Het laatste stuk dat wordt aan gepakt is het deel tussen Oude Herengracht en Kooilaan, waar de weg Herensingel heet. De ge meente gaat er vanuit dat het werk is afgerond voor de bouw- vakantie. door Wim Koevoet leiden - Het PvdA-raadslid M. van den Berg gaat vanavond in sta king. De raadscommissie ruimte en groen die vanaf acht uur ver gadert, zal het zonder haar moe ten doen. Van den Berg is 'ont zettend gefrustreerd' over de agenda voor de vergadering. Zij schrijft dat in een open brief op de website van haar partij, gericht aan de voorzitter van de commissie, WD-ffactieleider L de Lange. Volgens haar staan er louter hamerpunten, achter haalde nota's en kwesties die beter schriftelijk kunnen wor den afgehandeld op de agenda. „Ik voel mij geen volksvertegen woordiger als ik over deze pun ten een avond in een raadzaal mag komen praten", aldus het raadslid. Van den Berg, vandaag een jaar actief in de Leidse gemeentepo litiek, zegt dat ze 'in het alge meen' de indruk heeft dat raadsleden alleen maar bezig zijn met zaken die er binnen de muren van de raadzaal toe doen en dat daardoor de vraagstuk ken die in de stad spelen, blijven liggen. „Tot dusverre heb ik maar één keer het gevoel gehad dat het écht ergens over ging en dat was tijdens het debat over de Oranje- en Waardgracht", verklaart ze. Ze benadrukt dat haar stakingsactie moet worden gezien als 'een knuppel in het hoenderhok' en niet als voorbo de van haar afscheid. Van den Berg is van oordeel dat de hoofdoorzaak van haar on vrede is gelegen in het dualisme dat in de Leidse gemeentepoli tiek maar niet uit de verf wil ko men. Hierdoor blijven de 39 raadsleden 'achter de feiten aanlopen', 'ontberen ze een he likopterview' en 'hollen ze van incident naar incident'. „De Leidse gemeenteraad komt nog altijd niet toe aan zijn kaderstel lende en agendazettende rol. Ik hoop dat we zo snel mogelijk met de voeten in de Leidse bo dem en de vinger aan de Leidse pols gaan werken." Een schrale troost is dat het dualisme vol gens Van den Berg 'in heel het land' niet van de grond komt. Van den Bergs stakingsactie valt slecht in de Leidse politiek. Haar eigen fractievoorzitter, C. Broey- er, kan zich weliswaar voor een belangrijk deel vinden in de kri tiek die Van den Berg uit, maar zij vindt een staking geen goed middel. „Ze had juist wel naar de vergadering moeten komen om haar verhaal af te steken." D. Sloos van Leefbaar Leiden zegt te twijfelen aan Van den Bergs oprechtheid. „Het gaat haar om de publiciteit en ner gens anders om. Jammer, an ders had ik haar omhelsd. Want ik ben het eigenlijk helemaal met haar eens." Commissievoorzitter De Lange is verbouwereerd. Hij zegt dat Van den Berg nog niet eerder haar onvrede heeft geuit. „Haar stakingsactie komt als een don derslag bij heldere hemel. Ik had het chiquer gevonden als ze haar kritiek in en met de com missie had besproken. GroenLinks-raadslid D. van den Bosch is het eens met wat Van den Berg zegt, maar totaal on eens met haar stakingsactie. „Ik vind ook dat we nog altijd niet de stukken krijgen die we moe ten hebben en dat het dualisme voor geen meter is gelukt. Maar daarvoor moet je niet bij voor zitter Leendert de Lange zijn, maar bij de commissie zelf, want die bepaalt de agenda. En bij het college. Waarom spreekt Van den Berg haar eigen wet houder, R. Hülebrand, niet aan op het uitblijven van allerlei stukken?" door Maijolein Hendriks leiden - Als je ze ziet denk je: wanneer gaan ze weer naar zee? Met hun ringbaardjes en petten lijken sommige bezoekers aan de Leidse botenveiling zó weg gelopen van een Urker of IJmui- der kotter. Maar helaas, geen zil te zeelucht en avontuurlijk krij sende meeuwen voor de koop lustigen. Zij slingeren niet met hun zeebenen, maar slenteren langs de bootwrakken die uit de Leidse grachten zijn gevist. In sommige staat water, van ande re zitten de motoren vast ('die kan je weggooien') en in weer andere zelfs gaten. Sommige liefhebbers kruipen haast onder de bootjes, bevoelen de scheepshuid of geven zachte schopjes om te testen of de boot van goede kwaliteit is. Vaak blij ken ze bekenden van elkaar te zijn: „Wat doe jij nou weer hier, heb je nog niet genoeg?" De gemeente hield gisteren een botenveiling op het eigen be drijventerrein aan de Kenauweg in de Stevenshof. De veiling wordt twee keer per jaar gehou den. Botenliefhebbers kunnen een bod doen op dertig gezon ken boten en boten zonder eige naar, die in het kader van de ac tie 'Schoon Schip' uit de Leidse wateren zijn getakeld. „Het is een goede tijd voor een boten veiling", meent organisator Mart Moraal van Havenbeheer van de gemeente. „Bijna zomer, maar nog genoeg tijd om de aanwinst op te knappen." Niet iedereen lijkt gelukkig met de voorraad. „Het valt een beet je tegen, hè?", zegt Hans van den Eykel al snel en kijkt teleur gesteld naar zijn 'kameraad' Leo Schaap. Ook Leo heeft niet de klassieke roeiboot voor zijn kin deren gevonden waar hij naar op zoek is. „In de winter kun nen ze niet zwemmen, dan wil len ze liever varen", redeneert Leo. De mannen uiten in het voorbijgaan hun twijfels over de betrouwbaarheid van de veiling. „De twee mooiste boten dragen een sticker met de mededeling 'deze boot niet'. Zouden die stiekem al eerder verkocht zijn?" Moraal en zijn collega John Bel spreken deze verdachtmaking echter tegen. „We wachten bij elke boot drie maanden met vei len om eigenaren de kans te ge ven hun boot op te komen ha len", aldus Bel. „Deze twee lig gen hier nog niet zo lang." Leontine Prescott is naar de vei ling gekomen om te kijken of haar kano er tussen ligt. „Die lag voor ons huis aan de Oude Rijn, maar van de ene op de andere dag was-ie weg." Ze heeft geen geluk. Op het hele terrein is geen kano te vinden. „Helaas. Ik had gehoopt dat iemand de ka no even had gebruikt om te va- Bezoekers van de Leidse botenveiling kruipen diep in de wrakken om te zien of ze er nog wat van kunnen maken. „Die motor zit vast, die kun je weggooien." Foto: Henk Bouwman ren om hem daarna ergens aan de kant achter te laten." Leonti ne gaat echter niet bij de pakken neerzitten. „Dan nemen we misschien maar een kinder bootje", denkt ze hardop. Vader Gert-Jan Cramer is met zijn dochter Marije naar de vei ling gekomen. Ze zijn op zoek naar een bootje 'voor erbij'. „Mijn vader heeft al een zeil boot, maar daar kun je niet al leen in varen", zegt Marije. „Daarom zijn we op zoek naar een roeibootje." Ze hebben ech ter een bod gedaan op 'nummer een klein motorbootje in s van een roeiboot. „Ik vind 'm gewoon zo leukl", roept haar vader enthousiast. |lm Wegman 2 Het zal niet vaak voor- jdat een panel vol politici Iig gemoedelijk zwijgend terwijl de zaal felle dis- voert over de oorlog in at dat betreft had de Jongeren en Politiek ii bij tijd en wijle een bij ldebat in de Grote Beer. itici, zes senatoren, had- jpuwens even daarvoor (advertentie) kenspest, MKZ, Vogelpest- oindustrie brengt thts narigheid Geef uw mening T' r.leidschdagblad.nl een debat gevoerd waarin de nutteloosheid van hun eigen Eerste Kamer aan de orde kwam. Dat lieten ze, zo merkten enkele voorstanders van de op heffing van de senaat op, er dus met een mooi praktijkvoor beeldje op volgen. Daarmee is niet gezegd dat de senatoren louter zwegen over de dreigende oorlog in Irak. De Leidse waarnemend burge meester W. Lemstra - gisteren aanwezig als lid van de CDA- fractie in de Eerste Kamer - schoot zelfs nog eventjes flink uit zijn slof. Hij noemde het een 'misser' dat de Tweede Kamer zich nog nauwelijks over het on derwerp heeft geroerd, hij vindt het 'onbegrijpelijk' dat het kabi net zich erover in stilzwijgen hult en 'dramatisch' hoe Europa zich opstelt. „Van het Verenigde Europa en een verenigde Navo zijn weinig meer over." Maar of hij straks voor of tegen een oor log stemt, dat weet Lemstra nog niet. „Emotioneel is iedereen te gen een oorlog. Maar als Sad dam Hussein zijn massavernie tigingswapens niet inlevert, dan moet je toch wat?" Ook de Leidse SP-senator Driek van Vugt roerde zich af en toe met enig vuur in de discussie. Al konden zijn oplossingen tegen de oorlog 'Amerika moet Sad dam oppakken met Special For ces, naar Den Haag brengen en vervolgens op één cel zetten met Milosevic' niet direct op brede steun rekenen. De overige sena toren, E. Jurgens van de PvdA, E. Schuyer van D66, A. Broekers van de WD en S. Pormes van Groenlinks, vlogen elkaar niet vreselijk in de haren over de oorlog, in elk geval niet zo fel als de leden van de politieke jonge renorganisaties in de zaal even later deden. Over de procedüres rond de oorlog zetten de Eerste-Kamer- leden tijdens het debat wel een flinke boom op. Het kabinet heeft de senaat nog steeds niet ingelicht over het stationeren of de mogelijke inzet van Neder landse strijdkrachten in de Golf. Iets wat volgens de Grondwet wel moet. PvdA'er Jurgens en Groenlinkser Pormes vertelden met zichtbaar genoegen dat de ]£èrste Kamer het kabinet nu min of meer heeft gesommeerd daar zo snel mogelijk over te praten. Waarna Van Vugt op standig meldde dat hij het alle maal maar flauwekul vond, dat gedebatteer over artikelen uit de Grondwet. „Hè Driek, nou doen we eindelijk eens wat, dan is het weer niet goed", zei Jurgens op een wat pesterige toon. Het beeld dat veel van de sena toren gisteravond overbrachten, was dat de Eerste Kamer op dit moment een uitermate tam in stituut is. De linkse partijen wil len het eigenlijk ook liever af schaffen, en vervolgens de Raad van State of de rechter meer be voegdheden geven om wetten te controleren. Zo ver gingen Lem stra en zijn WD-collega Broe kers niet. „We hebben nu al veel mogelijkheden om het kabinet en de Tweede Kamer te corrige ren. We zouden er alleen vaker gebruik van moeten maken." En enige controle is zinvol, betoog de Pormes. „Als we alles wat we krijgen voorgelegd puur op kwa liteit zouden beoordelen, zou den we heel veel moeten terug sturen." Maar onder meer om p'artijpolitieke redenen gebeurt dat zelden, legden senatoren uit. door Marijn Kramp leiden - Op wie gaat u stem men? De vraag zorgt bij bezoe kers van de Leidse markt voor verwarring én twijfels. Een me ning over Idols hebben de meesten wel: Jim en Jamai gaan gelijk op, maar eigenlijk is er niks meer aan sinds Hind is weggestemd. Leidenaars mogen dinsdag echter alwéér twee keer kiezen: de provinciale staten, met als toegift de burgemees terskandidaat. Meneer en mevrouw Huysste- den de Wit vinden het een beet je een poppenkast, dat burge meestersreferendum. De kandi daten doen van alles, gaan de halve stad door, maar waar gaat het nu eigenlijk over, vraagt me vrouw zich af. „Het is een beetje een lege huls", vult haar man aan. Zelf hebben ze niet echt meer inzicht gekregen in de kandidaten dan hoe ze op het eerste oog overkomen. En die Lgnferink lijkt hun een heel aar dige man. Bovendien is het een historicus. Dat vinden de twee hoopgevend voor het behoud van de historische binnenstad. „Lenferink zal het ook wel wor den", verwacht meneer. „Leiden is een rooie stad. Een WD-kan- didaat heeft het hier sowieso moeilijk, laat staan datje zo'n veelbesproken start hebt als Groen. Dan wordt het volgens mij erg lastig." Neem Goekoop. Uiteindelijk werd hij heel popu lair, maar van deze WD'er moesten de meeste Leidenaars in het begin ook niets weten, herinnert het echtpaar zich. „Goekoop is ook niet te evena ren", meent mevrouw. „Die kwam echt overal, maar in die mate kun je dat niet van een burgemeester verwachten." De zussen Van Gameren druk ken dinsdag in het stemhokje waarschijnlijk ook op de knop Lenferink. Omdat hij van de PvdA is en omdat hij 'lekker jong' is. Ze waarderen het dat hij op zoveel plekken in de stad zijn gezicht laat zien en ze vinden het voor Leiden belangrijk dat hij gek is op de geschiedenis. Of ze daar in de praktijk wat van te rug gaan zien, of dat het alleen maar loze woorden zijn, is af wachten. Dat weetje nooit, meent de jongste zus. „Ook niet bij de Tweede-Kamerleden en daar stem je toch ook altijd op." Moeder en dochter Van Loon twijfelen nog op wie ze gaan stemmen. Waarschijnlijk wordt het 'die PvdA'er', denkt moeder. „Omdat die partij toch wat meer aan de arme mensen denkt." Ze volgt de campagne van de beide kandidaten op de voet. „Sinds de dood van Pim Fortuyn ben ik veel meer betrokken bij de poli tiek. Het is belangrijk dat veel mensen de politiek in de gaten houden." Meer inspraak, bij voorbeeld in de vorm van een burgemeestersreferendum, stelt ze dan ook op prijs. Meneer Holswilder had liever meer kandidaten gehad. „Dan was er echt wat te kiezen ge weest." Meneer Pikaar gelooft niet dat dat veel verschil maakt. Voor de heren is het een gelo- pgi race. Het wordt Lenferink. FiJcaar: „Zelfs een WD-kopsti& als Dijkstal redt het niet in een rooie stad als Leiden, denk ik." Lenferink heeft ook de voorkeur van de heren. „Hij heeft de leef tijd nog, met zijn 45 jaar", merkt Pikaar op. „Groen gatlitoch al weer behoorlijk richting pensi oen." Maar, meent Holswilder, dat heeft ook zijn voordelen. „Groen barst weer van de erva ring. Die man heeft zoveel ver schillende functies bekleed." Maar bovenal, vinden de man nen, is het van belang dat Lei den een sterke burgemeester krijgt. Eentje die orde op zaken stelt. En dat kan best in die functie, vindt Pikaar. „De moge lijkheden van een burgemeester moet je niet onderschatten. En Leiden heeft nu een burgemees ter nodig die er bovenop zit. Op die manier krijg je best wat touwtjes in handen." Of, vult Holswilder aan, „je doet het zo als Goekoop deed. En dat houdt in datje overal, maar dan ook echt overal naar toe gaat. Dan hoor je altijd alles als eerste en weten de mensen jou a]#d te vinden als er wat aan dé hand

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13