Stroommarkt wellicht later vri ECONOMIE 'Reële koers Ahold zou 45 eurocent zijn' KLM vervoert minder Met de laatste guldens naar De Nederlandsche Ban, Amerikaanse reizigers Staking na ontslag om pornofoto's Kantoorruimte overal goedkoper Geen overleg CAO onderwijs Verkoop zegeltjes AH weer op peil Autobrandstof iets goedkoper Protest Frankrijk tegen genvoedsel Bayer en Shell sluiten fabriek Korte staking bij Duits spoor Nieuwe havenacties op komst Landelijk meldpunt voor melding van storingen 'Werkgevers moeten gaan, betalen aan kinderopvanj Minder verlies SBS Broadcastin Hele hijs in Rotterdamse haven brussel - Bij de Belgische fabri kant van staaldraad Bekaert is een spontane staking uitgebro ken na het ontslag van een werknemer, die gemanipuleer de foto's van collega's op een pornowebsite had geplaatst. De bonden steunen de staking. De directie van Bekaert in Zweve- gem ontsloeg maandag de werknemer die collega's en lei dinggevenden had gefotogra feerd. Via de computer plaatste hij vervolgens hun hoofden op afbeeldingen van naaktmodel len van een pornosite. De di rectie zegt correct te hebben gehandeld, maar stemt toch in met een bemiddelingspoging. Amsterdam - De huurprijzen van kantoorruimte in de wereld zijn vorig jaar met gemiddeld 7 procent gedaald. Het duurst bleef het Londense West End, waar per vierkante meter 1478 euro per jaar moest worden be taald. Dat was in 2001 echter nog 1728 euro. Dat blijkt uit on derzoek van vastgoedadviesbu reau Cushman Wakefield Healy Baker. De duurste ste den na Londen waren opnieuw Tokyo en Parijs. Amsterdam steeg van nummer 21 naar 18. den haag - De onderhandelin gen voor de CAO voor het pri mair en voortgezet onderwijs zijn deze week niet begonnen. Minister Van der Hoeven heeft geen salarisbod genoemd. Bij de onderwijsbonden heeft dit geleid tot verontwaardiging. De bonden eisen 2,5 procent. De bonden vrezen dat het ministe rie lager inzet. Het ministerie gaat er vanuit dat de loonont wikkeling niet hoger is dan de inflatie in 2002. Het zegt meer tijd 'nodig te hebben voor een zorgvuldige bestudering van de eisen. Toch streeft het er naar het overleg nog in maart af te ronden. zaandam - De trouwe klanten van Albert Heijn zijn over de Ahold-schok heen. Volgens een woordvoerder van de super marktketen kopen klanten weer net zoveel zegels als voorheen. Volgens de woordvoerder zijn er nog wel veel mensen die ze gelboekjes inleveren. Het be drijf benadrukt dat iedereen die zegels koopt zijn geld terug krijgt. Wel kan het voorkomen dat in sommige winkels kasgeld tijdelijk op is. den haag - Benzine en diesel zijn gisteren goedkoper gewor den. De literprijs van super plus daalde 0,6 cent tot 1,253 euro en een liter euro ongelood daal de eveneens met 0,6 cent naar 1,199 euro. Marktleider Shell verlaagde bovendien de prijs van diesel met 1 eurocent tot 86,5 eurocent per liter. brussel - Frankrijk heeft giste ren tijdens een vergadering van Europese milieuministers fel geprotesteerd tegen het toela ten van nieuwe genetisch ge modificeerde gewassen (gmo's) Nederland en Spanje neigen ernaar aanvragen niet langer af te wijzen. De Europese Com missie overweegt toelating als er strenge regels komen en dui delijke etiketten op de verpak king van voedsel waarin gmo- gewassen zijn verwerkt. Antwerpen - Oliemaatschappij Shell en het Duitse chemiecon cern Bayer sluiten hun geza menlijke fabriek in Antwerpen. Hierdoor verliezen 270 mensen htm baan, zo maakten beide ondernemingen gisteren be kend. Volgens Shell en Bayer is de fabriek op de lange termijn niet levensvatbaar. Er worden grondstoffen gemaakt voor draagtasjes en frisdrankflessen. Shell en Bayer waren ieder voor de helft eigenaar van de Ant werpse productielocatie. Het personeel was echter in dienst bij Bayer. Berlijn - Treinconducteurs in Duitsland leggen morgenoch tend het werk neer. De korte staking van 45 minuten zal het gehele treinverkeer in Duits land in de ochtenduren ontre gelen. Met de actie sluit de vak bond voor conducteurs zich aan bij de andere bonden die een loonsverhoging eisen van 3 tot 5 procent voor alle 160.000 medewerkers van Deutsche Bahn. den haag/gpd - De Amerikaanse journalist David Reilly, die in Lon den werkt voor The Wall Street Journal maakt in zijn krant de in gewikkelde rekensom dat de net- towaarde van Ahold nog maar 400 tot 600 miljoen euro is. Let wel: voor de aandeelhouders, want de banken en obligatiehou ders hebben hun centen (in ieder geval voor het grootste deel) dan al binnen. Omgerekend zou de koers van het aandeel 45 euro cent moeten zijn. Dat de koers gisteren nog op 3,40 euro stond berust volgens Reilly op Hollands sentiment, niet op de harde Amerikaanse zakenregel: 'Maak plannen op basis van het slechtst mogelijke en hoop op het beste'. Analist Sander van Oord van ef- fectenbank Stroeve in Amster dam vindt dat er te veel onze kerheden zijn om zo'n sombere analyse te maken. „Er zijn geen antwoorden op cruciale vragen als wat de garanties zijn die de banken hebben afgedwongen. Bij verkoop van bedrijfsonder delen kun je evenmin nu zeggen wat die opbrengen, dus het blijft gissen. Maar dat het aandeel on der druk blijft staan, is duide lijk." Ahold verloor vorige week drie kwart van zijn beurswaarde na een winstwaarschuwing en mel ding van financiële onregelma tigheden bij een dochterbedrijf in de VS en supermarkten in Zuid-Amerika. Reilly wijst erop dat de banken nu heer en meester zijn bij het concern. Hun belang is niet zo zeer redding van het bedrijf of bijstand aan getroffen beleggers, maar zeker stellen van hun le ningen. Als het bedrijf daarvoor moet worden opgeofferd - dan moet dat maar, zegt Reilly met enig cynisme. Het Britse financiële kantoor Schroder Salomon Smith Bar ney heeft al een analyse ge maakt van het zwartste scena rio, namelijk dat Ahold failliet gaat en dat de boedel verkocht moet worden. Het concern zou zijn winkelketens en onroerend goed kunnen verkopen, waar van de waarde nu wordt geschat op 13,7 miljard euro. Het bedrijf torst een schuldenlast mee die wordt geschat op 13,1 miljard of zelfs iets meer. Een andere Britse beursanalist, het van huis uit Amerikaanse J.P. Morgan, komt tot een soor telijke berekening, die nog iets zwarter uitvalt: als Ahold alle be zittingen maximaal weet te ver kopen en alle schulden afbe taalt, resteert voor de aandeel houders nog maar 400 miljoen euro. Deze zwartgallige toekomstbe spiegelingen in de Londense Ci ty worden vooral opgeroepen door de voorwaarden die de banken hebben gekoppeld aan de leningen aan Ahold van 3,1 miljard. Op dit moment klopt de rekensom nog die Ahold heeft gemaakt: het concern kan aan zijn verplichtingen voldoen, er zijn geen noodsprongen nodig. Maar dan moet er verder niet veel mis gaan, want als door te genvallers de omzet van Ahold wordt aangetast en de kas stroom opdroogt waaruit alles betaald moet worden, ontstaat een acuut probleem. In Londen gaan analisten er van uit dat banken dan direct harde maat regelen nemen. (advertentie) 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM heeft last van de angst voor een oorlog in Irak. Vooral op routes van en naar de VS en het Midden-Oos ten blijven reizigers weg. De KLM wijt de tegenvaller aan de toegenomen internationale spanningen. De bezettingsgraad van toestellen op Noord-Ameri kaanse lijnen daalde in februari met 5,4 procent naar 73,6 pro cent. Het aantal bezette stoelen naar bestemmingen in het Mid den-Oosten liep zelfs met 10,3 procent terug naar 67,2 procent. Over het hele netwerk (passa giers en vracht) was er sprake van een teruggang met 1,9 pro cent tot 77,9 procent. De hoe veelheid passagiers en vracht nam weliswaar toe ten opzichte van februari 2002, maar omdat de KLM meer vloog waren de toestellen minder goed gevuld. De KLM koerst af op een fors verlies over het boekjaar, dat eindigt op 31 rnaart. Dit als re sultaat van de verslechterde economie en de boete vanwege het verbreken van de alliantie met Alitalia enkele jaren terug. Het wordt het tweede jaar op rij dat de vliegmaatschappij rode cijfers moet presenteren. De KLM-top heeft aangekondigd een derde boekjaar met verlies onacceptabel te vinden. Om de kosten te drukken wor den minder grote vliegtuigen in gezet en de frequentie van een aantal verbindingen vermin derd. Het totaal aantal vluchten zal licht stijgen omdat de KLM een aantal lijndiensten over neemt van partner Northwest Airlines. rotterdam/gpd - Acties tegen het omstreden plan voor libera lisering van havenwerk dreigen volgende week opnieuw Euro pese havens te treffen. De vak bonden in Rotterdam hebben opgeroepen tot acties op dins dag bij containeroverslagbedrij ven en ferry-terminals. De internationale vakbond van havenwerkers (ITF) heeft Belgi sche havenwerkers opgeroepen vrijdag voor een manifestatie naar Brussel te komen. Voor maandag staat een grote de monstratie in Straatsburg op het programma. Bestuurder Stam van FNV Bondgenoten zegt dat de op- door Geert Dekker wassenaar - Het agentschap van De Ne derlandsche Bank aan de Rijksstraatweg in Wassenaar is een vesting. De veilig heidsmaatregelen - sluizen, camera's, ko gelvrij glas, gewapende beveiligingsbe ambten - beschermen de miljoenen eu ro's die binnen opgestapeld liggen. Een paar keer per dag komen er blauwe au to's voorrijden, al dan niet met mare chaussee in het kielzog, geld brengend of geld halend. Het uiterlijke vertoon valt een enkele in cidentele bezoeker rauw op de maag. „Ik krijg er de rillingen van", zegt een jonge vrouw die net een briefje van 5 gulden en een van 25 voor euro's heeft ingewisseld. Ze is een van de eersten op deze morgen, dat wil zeggen een van de eersten van 'de tweede golf. De beveiligingsbeambte kent de regelmaat in de bezoeken:Als de kas om negen uur opengaat, staan er enkele mensen te wachten. Vervolgens is het stil tot kwart over tien. En dan stroomt het weer toe, tot de kas om twaalf uur dichtgaat. Ervaring loont: om kwart over tien ko men snel achter elkaar vijf, zes mensen binnen. Niet bepaald rijen wachtenden zijn het gevolg, maar in de loop van de ochtend blijkt toch dat het gauw twintig minuten wachten is geblazen. Meer dan dertig mensen melden zich vandaag. Mevrouw en meneer Buitendijk zijn van ochtend uit Sliedrecht gekomen. „In Eindhoven heeft de Bank ook een agent schap, maar dat is twee keer zo ver weg. „Ze staan op het punt om naar een ver zorgingsflat te verhuizen en in de voor bereidingen stuitte mevrouw op een ou de handtas onderin de klerenkast. „Meer dan 400 gulden zat erin. We hebben be grepen dat je het ook kan opsturen, maar dat doe je toch niet zo snel. Ook al niet omdat er ook muntjes bijzitten. „Dan maar een reisje naar Wassenaar. Meneer Noordover, strak in het pak, werkt bij het Europese hoofdkantoor van Mitsubishi Motors in Amsterdam. „Een collega bij de vestiging in Bom bleek laatst nog 205 gulden in zijn la te hebben, in de kleine kas zeg maar. Het is per koe rier van Born naar Amsterdam gebracht. Ik woon in Voorschoten dus ik heb het meegenomen om het hier in te wisse len." Een dame uit Delft meldt dat ze een paar weken geleden 5000 gulden heeft gevon den onder de stereo-installatie, toen ze die verzette. „Ja, dat is een mooie me valler. Daar kan ik veel leuke dingen 1 doen. Ooit - ze heeft zitten rekenen e het moet zeven jaar geleden geweest - ging ze op vakantie en verborg het op die plaats om eventuele inbrekers leven zuur te maken. Meneer Van Duuren uit Leiden verte over zijn moeder die nu bijna 93 woi en aan het opruimen is geslagen. „Ze kwam een verjaardagskaart tegen voi haar 90ste verjaardag, zo'n dubbele, daar zat nog steeds een brielje van 5( gulden in. Ze heeft het nichtje van wi de kaart had gekregen nog gebeld: Oi och, daar heb ik jullie natuurlijk ook nooit voor bedankt... en nu is het nik meer waard. Ach nee, dat kun je nog jaar omwisselen, zegt dat nichtje. En het natuurlijk, en daarom sta ik hier. roep voor actie speciaal is ge richt aan werknemers bij de containeroverslagbedrijven ECT en APM (Maersk). Zij hebben het er tijdens de actie op 17 ja nuari bij laten zitten. „Dat kun nen ze dinsdag goedmaken," al dus Stam. In de Belgische haven Gent was gisteren al een korte actie ge richt tegen een Cypriotisch vrachtschip. Bemanningsleden moesten het werk van de haven arbeiders doen. Vakbonden ver zetten zich daartegen uit vrees dat opgeleide havenwerkers worden vervangen door goed kope arbeiders, die door reders zullen worden ingehuurd. den haag/gpd - Als de belangen van de consument niet voldoen de zijn gewaarborgd, stelt staats secretaris Wijn (economische za ken) de liberalisering van de elek triciteitsmarkt voor huishoudens uit. Volgens de huidige plannen kunnen huishoudens op 1 januari 2004 zelf het energiebedrijf kie zen dat de stroom mag leveren. Wijn neemt een besluit over de ingangsdatum als de stroomsec- tor aan een onderzoek is onder worpen. Dat onderzoek wordt gedaan door een commissie onder lei ding van Wijns voorganger Van Rooy. Zij komt in oktober met een rapportage. Volgens een woordvoerder van de staatsse cretaris is het mogelijk om de li beralisering in november nog uit te stellen. In NEC Handels blad suggereert Wijn dat stroombedrijven wellicht niet helemaal klaar zijn voor de vol ledige liberalisering. Op dit moment is alleen de markt voor groene stroom en de elektriciteitsleverantie aan be drijven geliberaliseerd. Wijn kondigt een pakket maatregelen aan om de consument te be schermen, als deze wordt ge confronteerd met een vrijge maakte elektriciteitsmarkt. Er is twijfel over de administra tieve kwaliteit. Bedrijven die zich nu al op een vrijgemaakte markt begeven, constateren dat er bij het switchen naar een an der energiebedrijf administratief veel mis gaat. Zo doen zich veel problemen voor met het opma ken van rekeningen. Wijn kondigt de opzet aan van een landelijk meldpunt, waar ie dereen een stroomstoring kan melden. Dat geeft een aanvul ling op de gegevens over stroomuitval van de energiebe drijven. Gisteren bleek dat ener giebedrijven een te gunstig beeld geven van de stroomuitval die het gevolg is van storingen. Dat staat in een verslag van de toezichthoudende Dienst uit voering en toezicht energie (Dte). De Dte stelt dat de officië le gegevens van energiebedrij ven over stroomuitval niet nauwkeurig zijn. Niet alle stroomstoringen worden geregi streerd, en langdurige stroom uitval komt niet in de cijfers voor. Staatssecretaris Wijn maakt een eind aan de zelfregu lering van de sector. Hij 1 dat die onvoldoende opl voor de klanten. Zo wil hij een wet komen, waarin ene bedrijven worden gedwoi om te voldoen aan minimu sen wat betreft de betro heid van de elektriciteitsvoo ning. De bedrijven zouden toe financieel geprikkeld 1 ten worden. EnergieNed, brancheorganisatie van de 1 giebedrijven, denkt dat de c van de stroomuitval niet we lijk anders zullen uitvallen langdurige stroomuitval ii cijfers wordt meegenomen. Minister wil naar verplichte bijdrage' den haag/anp - Minister De Geus (sociale zaken) overweegt werkgevers te verplichten tot een vaste bijdrage voor de kin deropvang van werknemers, al dus zijn woordvoerster gisteren. Volgens De Geus is dit nodig om de financiering van de opvang veilig te stellen. De werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verzetten zich tegen een ver plichte lastenverzwaring. Vol gens VNO-NCW gaat het om een bedrag van 250 tot 300 mil joen euro per jaar die in 2004 zou moeten ingaan. Het minis terie spreekt van 175 tot 200 miljoen euro. Een woordvoerster van De Geus stelt dat het voornemen voort vloeit uit de tegenvallende vrij willige bijdrage van werkgevers. Het was de bedoeling dat werk gevers, werknemers en de over heid elk eenderde van de kosten voor hun rekening zouden men. Onderzoek wijst uitr maar 70 procent van de weil vers dit doet, stelt zij. De ondememersorganisfi benadrukken dat de huil gang van zaken, waarbij wei vers en werknemers in het overleg afspraken maken, succes is. VNO-NCW: „1 kwart van de werknemers onder een CAO valt, kan eei roep doen op kinderopvai geling." Vice-voorzitter Roozemond" de vakcentrale FNV is verb over de ideeën van De „De minister is duidelijk11 zoek naar centen, wellicht ie bang dat de inkomensafha 1 lijke bijdrage die de over zou gaan leveren met de nie wet Basisvoorziening Kinde vang te hoog wordt", ae Roozemond. j c 'Geen enkele document vernietigen' pf Supermarktconcern Ahold heeft al zijn medewerkers opgeroi pen geen enkel document te vernietigen, in verband met hetjle onderzoek dat Justitie in New York doet naar de gang van za-ik ken bij het bedrijf. Het supermarktconcern werkt volledig fen mee, zei een woordvoerster gisteren. Een onderdeel van het I Amerikaanse openbaar ministerie in het zuidelijke district va|l New York, gespecialiseerd in witteboordencriminaliteit, doet onderzoek naar mogelijke fraude bij Ahold. ||j Volgens de Britse Financial Times heeft Justitie in de VS docu menten opgevraagd die dateren vanaf 1999. De stukken heb-ta ben betrekking op bijna alle bedrijfsonderdelen van het su- I s permarktconcern. Ahold kon echter dat aspect gisteren niet pe bevestigen. Ahold heeft recentelijk het OM in New York op dfde hoogte gebracht van het gerommel in de boekhouding. pn Het supermarktconcern meldde vorige week dat het op boekjoc houdkundige onregelmatigheden was gestuit bij zijn Ameri- fee: kaanse dochter US Foodservice. Bij hetzelfde openbaar minisfet terie hebben een flink aantal Amerikaanse advocatenkantorefoi inmiddels aanklachten ingediend tegen Ahold of de afgetre- ïni den topman Van der Hoeven en financieel directeur Meurs. 3-1 Volgens een rapport van de forensische accountantfirma ike CFRA begon Ahold in 2000 'agressieve boekhoudmethoden' fov toe te passen, meldde de Financial Times gisteren. Deze wa- pn ren volgens Nederlandse boekhoudregels niet illegaal, maar ter de Amerikaanse regelgeving verbood ze wel, aldus het CFRAIdi Ahold probeerde de inkomsten op te poetsen, stelt de firma hg Rotterdam - Met een van de grootste kraanschepen ter wereld, de Thialf, is gisteren in de Rotterdamse haven een loodzware klus uitgevoerd. Een meer dan zes miljoen kilo wegend dek van een boorplatform werd in het Calandka- naal op een onderstel geplaatst, afkomstig uit Korea. De zogeheten 'topsides' zijn bij Heerema in Zwijndrecht ge bouwd en het is voor dit bedrijf met 650 miljoen dollar de grootste opdracht in de oliesector tot nu toe. Het Kizom- ba A-platform heeft een gewicht van 31.000 ton, een om vang van 95 bij 95 meter en is 130 meter hoog. Het drij vende platform wordt later dit jaar verscheept en eind 2003 geïnstalleerd in de territoriale wateren voor de kust van Angola. Foto: WFA/Aad van Leeuwen amsterdam/anp - Het Scandi navische mediaconcern SBS Broadcasting, in Nederland ei genaar van de tv-zenders SBS6, Net5 en V8, heeft zijn nettover lies vorig jaar zien afnemen van 113,8 naar 35,7 miljoen euro. SBS meldde gisteren verder dat het in 2002 een positief bedrijfs resultaat heeft geboekt van 11,7 miljoen euro. Dat is een aanzienlijke verbete ring ten opzichte van 2001, toen een negatief bedrijfsresultaat werd geboekt van 30,6 miljoen euro. De omzet steeg met 6 pro cent van 479,9 naar 510,9 mil joen euro. In Nederland deed SBS goede zaken. Het bedrijf zag zijn operationele resultaat ver drievoudigen naar 17,6 miljoen euro. De omzet steeg met u procent naar 197 miljoen ie Net5 boekte net als SBS6 1 bi winst dan verwacht. Er v e flink verdiend aan het zog ei ten teleshopping. SBS s] hierin in Nederland een hoederol. Thuiswinkelen helemaal in de trend da consument steeds meer steeds minder tijd wil doer 1 dus SBS. SBS slaagde erin meer kijl trekken van 20 tot 49 j; doelgroep waar het zich sj fiek op richt. Het markt: steeg in 2002 van 21,9 n: procent. Het bedrijf trok n iets meer adverteerders di het voorgaande jaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6