Tempo ruimingen opgevoerd BUSINESS CLASS BINNENLAND 2 Niet nadenken, kippen vangen, snel vergassen Hoge Raad verwerpt heropening cocaïnezaak Bouterse Fiscus blokkeert reclame met blauwe enveloppen Ontruiming kraakpanden Regering schuift 'pardon' wellicht toch voor zich uit Verdachte wordt kwaad tijdens Monfort-proces 'Verbied onbeperkt zuipen' Kritiek op optreden politie _jmstaking _;en geweld woensdag 5 MAART 2003 irdam - Rotterdamse bestuurders hebben giste- jt protest korte tijd het neergelegd. Zij waren over een incident eerder liddag waarbij een collega len kreeg. Hij had een rei- die medepassagiers lastig angesproken op zijn ge it jDe chauffeur heeft waar- llijk een hersenschudding. 1 ^houdingen achtervolging Iaag - Politiemensen van rpsen Haaglanden en Rot- m-Rijnmond hebben gis- 'in Naaldwijk twee over- s aangehouden. Na een rvolging, waarbij de poli- perse voertuigen en een ïpter inzette, konden de allers van een winkel in chendam ruim 20 kilome- Tderop worden gestopt. a Meulenbelt ididaat-senator Iaag - Het bestuur van de (istische Partij (SP) heeft jrijfster Anja Meulenbelt edragen als kandidaat ie Eerste Kamer. Het wil »p de tweede plaats van ndidatenlijst. Het bestuur partijsecretaris Tiny Kox edragen als fractievoorzit- I: Onderzoek rndstichter UT o - Het openbaar ministe- 1 de 27-jarige man die in nber brand stichtte bij erkgever, de Universiteit te, laten onderzoeken in eter Baan Centrum. Als de t Thank dit verzoek niet ho- edrt, eist het OM een on- ïleraardelijke celstraf van ze- )0,ar. De man zelf zegt dat brand stichtte omdat hij onele problemen had. Hij 9 november papier in een iner aan, waardoor een lete vleugel van de uni- ïit uitbrandde. chtwagen irrijdt meisje drst - Een 10-jarig meisje iphorst is gisteren overle- adat zij in haar woon- onder een vrachtwagen rechtgekomen. Zij fietste g naar school. Op een ng kreeg ze geen voorrang 38-jarige bestuurder van achtwagen. izjren willen h taalkunde (meer - Leraren Neder- vinden dat hun vak een fuwing moet ondergaan. 2delijke Vereniging van idici heeft gisteren bij :r Van der Hoeven (on- de oprichting van een lie commissie bepleit. De n wijzen op het rapport- oy, die weer een chrono- tie lijn in de geschiedenis- bracht. De Neerlandici meer aandacht voor Ne- idse taal- en letterkunde. VEI f|tochtonen inen AEL' V zo tdam - Ook onder au- tne Nederlanders bestaat langstelling voor de chap van de Arabisch Eu- Liga (AEL). De Neder- AEL-tak ontving de afge- dagen een groot aantal jetuigingen van autoch- meldde de partij giste- flet gaat in het algemeen igei opgeleide mensen", f Voorlopig bestuurder f ^ouch. den haag/gpd-anp De 17 pluimveebedrijven die worden verdacht besmet te zijn met vo gelpest, zijn waarschijnlijk aan het eind van de week geruimd. Dat geldt ook voor bedrijven die preventief moeten worden ge ruimd in de zone van i kilometer rond verdachte pluimveehoude rijen. Daarvoor zorgt extra appa ratuur die vanaf vandaag wordt ingezet. Dit zei minister Veerman (land bouw) gisteravond. Of de vogel pest dan definitief bezworen is, durfde hij niet te zeggen. Voor zitter Wolleswinkel van de Ne derlandse Organisatie van Pluimveehouders gelooft niet dat de bedrijven eind deze week geruimd kunnen zijn. Veerman treft een financiële vergoeding voor broederijen in ruil voor het anderhalve week stilleggen van hun broedmachi nes. De eieren komen dan niet uit, waarmee 'overbevolking' wordt voorkomen. Veerman zet zich in het kabinet verder in voor een noodfonds ten bate van knelgevallen. Met al deze maatregelen tracht de minister de kritiek te pareren die op hem is neergedaald van uit de Tweede Kamer en de pluimveesector. De ruiming zou traag en chaotisch verlopen. Veerman moet morgen in het parlement tekst en uitleg geven. „Je kunt van een overheid niet verwachten dat ze met ronken de brandweerwagens klaar staat voor de bestrijding van allerlei ziektes. Je kunt niet alles ter be schikking hebben", stelde de minister gisteren. Tot op heden werden de kippen vergast door middel van kooldioxide. Voor de vergassing zijn vanaf vandaag extra apparaten uit het buiten land beschikbaar. Ook komt er apparatuur om het pluimvee te elektrocuteren. Verder kijkt het ministerie of de 'Belgische me thode' goed werkt: een schuur wordt afgesloten en vervolgens wordt er koolmonoxide in ge pompt om de kippen te doden. Voor een reguliere vergoeding komen getroffen pluimveehou ders in aanmerking. Dat gaat op voor zowel de bedrijven waar is geruimd als voor de bedrijven waar de dieren al dood in de stal lagen. Dit geldt niet voor andere bedrijfstakken, zoals slachterijen en transportbedrijven. Daarvoor wil Veerman het noodfonds, als het kabinet dat wil oprichten, evenmin gebruiken. „Dat valt onder het bedrijfsrisico", vindt hij. Sommige fracties wensen echter wel een ruimhartiger be leid, waaronder Veermans eigen CDA. Van de 17 verdachte bedrijven is gisteren bij twee bedrijven uit Barneveld gebleken dat zij defi nitief besmet waren. door Iris van den Boom en Ard Schouten scherpenzeel - De eerste vergas te kippen in Scherpenzeel rolden gisterochtend om vier uur van de lopende band. Boer Wim Appel doorn is opgelucht, ondanks het feit dat zijn dieren een nutteloze dood zijn gestorven. Hij is een van de weinigen die nog kan pra ten over het vogelpestdrama. Een blik over zijn erf. Tweeduizend stuks per uur. Wie nagaat dat pluimveeboer Wim Appeldoorn 75.000 exemplaren had rondlopen, kan op zijn vin gers natellen hoe lang de ruim- klus gaat duren. Want ook de boer uit Scherpenzeel is de klos. Weg kippen. Weg werk. De 55-jarige Appeldoorn kijkt over zijn schouder. Tientallen kippen tegelijk rollen van de loopband in de vrachtwagen. Vergaste kippen, die kort daar voor nog springlevend door de schuur van Appeldoorn liepen. „Ik heb er naar léren kijken. In het begin kón ik dat echt niet. Iedereen heeft zo zijn eigen ma nier om dit leed te verwerken. Maar wat moet je anders? Rui men, we doen niets anders dan ruimen", zegt de pluimveehou der, die zijn gevoelens onder controle probeert te houden. Al leen aan de rand van zijn uitge strekte erf, tussen de ontsmet- tingskabines van het ruimt earn, kan hij praten. Zijn terrein is verboden gebied in verband met besmettingsgevaar. Dertiendui zend kippen verloor hij aan de vogelpest. De resterende 62.000 stuks worden onder zijn ogen preventief geruimd. „Gisternacht om een uur kwam het circus binnenvallen. Om half vier was de hele boel opge takeld, en vanaf dat moment is het kippen vangen, ze in kisten stoppen en laten zakken in een kar waarin ze worden vergast. Vijftien kippen in een krat, zestig stuks per keer. Twee keer adem- Dode kippen rollen van een transportband. Een ruimingsploeg werkte gisteren aan de verwijdering van de 75.000 kippen van pluimveehou der Appeldoorn uit Scherpenzeel. Foto: ANP/Ed Oudenaarden halen en ze zijn dood. Het is zo'n trieste aanblik. Maar ach, we houden de moed er toch maar in. We moeten wel." Appeldoorns zoon staat onder tussen even uit te blazen aan de zijde van zijn vader. Hij is het 'kippenvangen' flink zat. De die ren zitten dan wel in kleine hok jes bij elkaar - de Appeldoorns hebben legbatterijen - maar ze moeten toch uit de hokken wor den gehaald. „Dat gaat niet al tijd even makkelijk. Soms is het flink grijpen", zegt de jongste telg Appeldoorn met zijn rug naar de enorme lopende band gekeerd. „We zijn hier met hele vangploegen. Gewoon jongens uit het dorp en van school. Ie dereen komt helpen." Zijn vader stamelend: „Het was nog een jong koppel (groep kip pen van dezelfde leeftijd in een stal - red.). We zijn wel gewend dat de kippen hier kort blijven, hebben ook één keer in de zo veel weken lege stallen. Om de dertien weken ongeveer. Maar dit is zo anders. Ik heb eigenlijk nog geen puf gehad me bezig te houden met de centen. Wat dit allemaal kost? Ik schat toch zo'n zes euro per kip. Stoppen? Ik moet er niet aan denken." Vorige week woensdag zag Ap peldoorn de eerste ziektever schijnselen in zijn stallen. Ze gingen dood. Hij somt op: woensdag tachtig tot honderd, donderdag driehonderd, vrijdag ben ik even de tel kwijtgeraakt. Zaterdag liep de teller op naar 2700, zondag vijfduizend. Je weet niet waar je het zoeken moet. Het klopt dat je met kip pen een andere band hebt dan met koeien. Die ken je vanaf de geboorte, die zijn tien jaar op je bedrijf. Maar toch is dit ver schrikkelijk." Het is half vier als 37.000 kippen zijn geruimd. Appeldoorn: „Dit gaat nog wel door tot diep in de nacht. Of ik te lang heb moeten wachten? Zoiets is makkelijk praten achteraf. Feit is dat er qua machines te weinig capaci teit was. Aan de mensen ligt het echt niet. Die werken keihard." ;eëist voor lermoord Iicht - Voor de rechtbank !drecht is gisteren vijftien il geëist tegen een 38-jari- .jloze drugsverslaafde voor JnJl op zijn drugsdealer en (wapende overval op een Jnarkt. De man zou de op 31 oktober met tien 1 om het leven hebben ge- Rel- De verdachte heeft be- n jat hij de man heeft neer zien maar verklaarde dat jk luit zelfverdediging deed. tiachte pleegde een dag 'een gewapende overval tel'I supermarkt in de buurt. ingi# lue ;iboerderij' ine#t succes erdl K - Enkele duizenden in- n9^ers hebben een kijkje ge il in de 'digiboerderij' van ircjMncie Overijssel. Gede- 1de Staten verbleven gis- v in vandaag in een boer- f> een geheime locatie in ivincie. Vergaderingen en Bies werden rechtstreeks eubcams uitgezonden. De uteerden sliepen van- len In de boerderij, maar de t) rèn bij de slaapruimtes R^el uitgeschakeld. Het rï^or het eerst in de ge- Tenis dat een vergadering afojt college openbaar was. amsterdam/anp - Een relatiebu- reau uit Amsterdam moet van de Reclame Code Commissie stoppen blauwe enveloppen rond te sturen. De Belasting dienst heeft met succes ge klaagd bij de commissie over misleiding. Relatiebureau Just2Match stuur de de afgelopen weken duizen den blauwe enveloppen rond met daarin een 'aanslagbiljet'. Dat was bijna niet van echt te onderscheiden en vermeldde een teruggavebedrag van ruim 7000 euro, aldus de Belasting dienst. Wie echter verder las, kwam er achter dat het ging om een re clamestunt. Singles die zich aanmeldden zouden volgens het bureau dit geld besparen aan dure cadeaus en etentjes door het koppelen aan Just2Match over te laten. Zowel bij de dienst als bij de commissie kwamen 'enkele tientallen' klachten binnen over de blauwe enveloppen, die voor verwarring zorgden. „We kun nen heus wel tegen een grapje, maar dit ging ons net iets te ver", aldus een woordvoerder van de Belastingdienst. (advertentie) Toyota Camry. Vanaf 32.890,-/€685,- per maand. Jarenlang Amerika's meest verkochte personenauto. Heerlijk om in te rijden. Altijd met DVD-navigatiesysteem! Absoluut direct mee kennismaken. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl Leawprip (Toyola leaif) o b.v lull opoational leas», 48 mnd en uu.nm.iwi 20 000 km p j e«l BTW en brandjtol, Gecalculeerd mei 75% no claim Priji ind. BTW, excl losten rijUaai maken en vtnvijdefingibijdragc. Brand stofverbruik vaneert van 8,6 U100 km (11,6 km/l) tot 11,0 L/100 km (9,1 lm/1), CO; 206 - 263 gr Am Wijzigingen voorbehouden. Distr Louwman Parqui BV. TOYOTA Amsterdam - De politie van Amsterdam heeft gis teren een grote ontruimingsactie gehouden in vijf kraakpanden in en nabij het centrum. De politie zette daarbij een peloton van vijftig ME'ers in. Een paar keer per jaar houdt de politie een dergelijke 'ontruimingsdag' om kraakpanden schoon te ve gen. De ontruiming van gisteren verliep rustig. Wel zijn er elf arrestaties verricht, omdat de bewoners de kraakpanden niet vrijwillig verlieten. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - Minister Nawijn van vreemdelingenzaken gaat deze week in het kabinet op nieuw proberen goedkeuring te krijgen voor een gratieregeling voor een beperkte groep asiel zoekers. Hij sluit echter niet uit dat de regering, die immers de missionair is, de kwestie door schuift naar het volgende kabi net. Dat schrijft Nawijn in een brief aan de Tweede Kamer. De minister wil alsnog proberen een gratieregeling te treffen voor asielzoekers die al meer dan vijf jaar in de opvang verblijven en nog steeds geen definitief ant woord hebben gekregen op hun eerste asielaanvraag. Hij geeft daarmee gehoor aan een motie van de LPF, zijn eigen partij, die twee weken geleden door een krappe meerderheid in de Tweede Kamer werd aangeno men. De Kamer ging daarmee recht in tegen het kabinet, dat een week eerder Nawijns plan nen voor een gratieregeling had afgewezen. Nawijn gaat nu dus voor de tweede keer proberen dezelfde regeling door het kabi net te krijgen. De CDA- en WD- ministers hielden die eerder te gen. De minister waarschuwt maar vast dat het kabinet zou kunnen beslissen de kwestie over te laten aan de onderhan delaars van CDA en PvdA, die vanochtend in het kader van de formatie het asielbeleid bespre ken. De PvdA is, in tegenstelling tot het CDA, wel voor een be perkt pardon. Groenlinks vindt het 'schanda lig' dat de zaak op een volgend kabinet dreigt te worden afge wenteld. De fractie wil nog deze week spoedoverleg met de mi nister. bordeaux/anp - Kamel Ben Sa- lah is gisteren voor het Hof van Assisen in Bordeaux buiten zichzelf geraakt van woede. Hij staat daar in hoger beroep te recht voor de moorden op de Nederlandse echtparen Van Hulst en Nieuwenhuis in het Zuid-Franse Monfort. Aanleiding voor de woede wa ren vragen over zijn kluswerk vlak vóór de moorden op de Ne derlandse echtparen in hun boerderij op donderdag voor Pinksteren 1999. „Als ik niet meer kan praten, blijf ik in mijn cel. Ik zeg niets meer, en jullie veroordelen me maar", beet hij de president van het hof toe. De president hield voet bij stuk. Hij wilde geen verhandelingen meer. Hij wenste duidelijke ant woorden van Ben Salah over wat hij nu wel en niet had ge daan in de boerderij van de Ne derlanders. Hij had dit keer al zijn tact nodig om Ben Salah van mening te doen veranderen. „Ik weet dat het niet gemakkelijk is, maar zo werkt het nu eenmaal", zei de president. Ben Salah verweet hem vooral steeds terug te ko men met dezelfde vragen, dik wijls na een ander onderwerp te hebben aangekaart. Meerdere malen had de man zich daar door al verloren in tegenstrijdige verklaringen. Het aantal vraagtekens voor de juryleden, die uiteindelijk vrij dag over hem oordelen, stijgt ook met de dag. Opnieuw zijn, net als een jaar geleden in Auch, de 92 bloedvlekjes ter sprake ge komen, verspreid over de hele Volkswagen Polo van Ben Salah. Een verklaring is er niet voor ge komen. „Ik kan alleen zeggen dat het niet gaat om doodgere den muggen", aldus een DNA- specialist. Daarnaast zijn er sigarettenpeu ken met DNA-sporen van Ben Salah gevonden in de open haard van de boerderij, in de as tussen grote verbrande hout blokken. Naar eigen zeggen had Ben Salah de haard voor don derdagavond 20 mei 1999 schoongemaakt. Dat was de avond dat hij voor het laatst bij de Nederlanders had gewerkt en de avond dat zij zijn vermoord. „Best mogelijk dat ik er peuken ingegooid heb, maar houtblok ken lagen er niet meer in toen ik vertrok." Blijft de vraag waarom die peuken niet verbrand zijn met het grotendeels verkoolde hout. den haag/gpd - Horecabedrij ven moeten stoppen met arran gementen waarbij klanten voor een vast bedrag urenlang onbe perkt alcohol mogen drinken. Dat vindt de Stichting Alcohol preventie (STAP). De stichting heeft onlangs 55 klachten over aanbiedingen ingediend bij de Reclame Code Commissie. De de regels voor alcohol staan kortingsarrangementen toe, maar er reclame voor maken is niet toegestaan. Zo'n formule past niet bij verantwoord alco holgebruik", zegt Wim van Da len, directeur van STAP. Van Dalen verwijst naar een aanbieding waarbij klanten voor 18 euro per persoon vier uur lang onbeperkt alcohol mogen drinken. Enige tijd geleden diende STAP met succes een klacht in bij de Reclame Code Commissie tegen een horeca-ondernemer uit Oud-Beijerland. Het bedrijf maakte reclame voor een blues middag voor groepen vanaf der tig personen. De klanten moch ten voor 20,50 euro per persoon kiezen uit frisdrank en vier soor ten alcohol. „Het bedrijf moet de reclame staken. Meer sanc ties zijn er niet", aldus Van Da len. Volgens Van Dalen weten hore caondernemers dikwijls niet dat ze geen reclame mogen maken voor de arrangementen. Ko ninklijke Horeca Nederland be strijdt dat. „Een enkele onder nemer zal zich niet aan de regels houden. Maar we hebben vorig jaar een video verspreid waarin de regels nog eens nadrukkelijk op een rij zijn gezet", aldus de woordvoerder. den haag/anp - Minister De Hoop Scheffer (buitenlandse za ken) heeft zware kritiek op het optreden van de Haagse politie tijdens de betoging bij de Ame rikaanse ambassade zaterdag in Den Haag. „De bekladding van de ambassade door demon stranten is niet te tolereren. De politie had moeten ingrijpen", is de mening van De Hoop Schef fer. De Amerikaanse regering heeft bij de minister geprotesteerd over het gebrekkige optreden van de politie. „Dat protest is te recht en de minister is het daar hartgrondig mee eens", aldus De Hoop Scheffers woordvoer der. De activisten wisten zaterdag door te dringen tot het ambas sadegebouw door een hek uit zijn scharnieren te lichten. Daarna brachten ze met spuit bussen teksten als 'Peace' en 'USA=Terror' op de gevel van het gebouw aan. Ook gooiden demonstranten natte sponsjes tegen de ambassade. De politie verwijderde de activisten met zachte hand van het terrein. Er werd niemand gearresteerd. den haag/anp - De zogenoemde Stellendam-zaak tegen Desi Bouterse wordt niet heropend. Dat heeft de Hoge Raad gisteren beslist. De Surinaamse oud-legerleider had bij het hoogste rechtscollege een herzieningsver zoek ingediend. Het gerechtshof in Den Haag veroor deelde hem in 2000 tot elf jaar cel wegens zijn betrok kenheid bij cocaïnesmokkel. Het gerechtshof vond bewezen dat Bouterse zich had ingelaten met de smokkel van 474 kilo cocaïne van Suri name naar Stellendam in 1997. Hetzelfde rechtscollege sprak hem toen wel vrij van vijf andere vermeende drugstransporten De advocaat van de voormalige machthebber van Suri name, A. Moszkowicz, diende vorig jaar het herzie ningsverzoek in de zaak in. Cruciaal voor het bewijs voor het hof waren de verklaringen van de Belgische 'kroongetuige' die eveneens bij het transport was be trokken. Die kreeg in ruil voor belastende verklaringen tegen Bouterse strafvermindering. In 2000 schond de Belg de afspraken met justitie door niet terug te keren van een dag verlof. Betrokkenen hebben inmiddels betoogd dat de kroon getuige heeft gelogen over de rol van Bouterse bij het cocaïnetransport. De voornaamste onder hen is een man die zegt van de kroongetuige te hebben gehoord dat die het verhaal over Bouterse heeft verzonnen, met het oog op strafvermindering. Ook twee andere getui gen betoogden dat dè Belg een valse verklaring heeft af- De Hoge Raad acht deze verklaringen niet betrouwbaar genoeg om de zaak te laten herzien. De man heeft die in zijn eigen strafzaak afgelegd en omdat hij toen verdach te was, gebeurde dat niet onder ede. De rechtbank in Rotterdam heeft de man die de kroon getuige de verklaring gaf uiteindelijk ook veroordeeld voor betrokkenheid bij de Stellendam-zaak. „De om standigheid dat hij is veroordeeld, dwingt tot behoed zaamheid bij het beoordelen van de waarheidsgetrouw heid van deze verklaring", meent het hoogste rechtscol lege van Nederland. Hij ontkent namelijk bij het cocaï netransport betrokken te zijn geweest. De verklaringen van de twee andere getuigen kunnen niet gelden als steun voor de uitlatingen, vindt de Hoge Raad. „Die verklaringen bevatten geen feiten, maar me ningen over de rol van de kroongetuige."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5