Bos gaat niet in op eis CDA Actie DAT GELD KOMT WEL BINNENLAND 1 'Als hier de oorlog uitbreekt, ga ik vechten' Margarita wil alleen respect en rehabilitatie Peper en KPMG schikken 'Prinses Margarita pleegde geen majesteitsschennis' 'Alleen Claus vriendelijk tegen Edwin' 12 MAANDEN UITGESTELDE BETALING OP ALLE SUZUKI MODELLEN [vermorzelt igen in schacht irdam - In een flat in de ferdamse Bijlmer is gister- 0 een jongen om het leven men doordat hij in een lift- tht bekneld raakte. De po- iermoedt dat de jongen op |ft is geklommen, waarna ^ing bewegen en hij klem ji te zitten. Het is nog niet hd hoe de naar schatting de liftkoker binnen imen. woensdag 5 MAART 2003 nieuw betoging [en oorlog Irak irdam - Het Landelijk irm tegen de Nieuwe Oor- it 22 maart opnieuw de reren tegen een mogelij - rlog tegen Irak. De organi- [verwacht afhankelijk van jtuele politieke situatie tus- e 30.000 en 50.000 deelne- [aan de demonstratie die listerdam wordt gehouden. K februari trok de eerste bnstratie van het platform inde 70.000 en 80.000 jen. „De voorbereidings- jnu korter. Hierdoor ver- Iten we een kleinere op- |t", aldus een woordvoer en het platform. ins Meijer snel ir Nederland iaag - De kans is groot dat jkenontvoerder Frans ir, die vastzit in Paraguay, erzet tegen uitlevering aan dand spoedig opgeeft. Het terie van justitie heeft van nee Spoor vernomen dat r een verklaring wil teke- laarmee hij zijn juridische dures tegen de uitlevering digt. Meijer was in 1983 an de ontvoerders van tagnaat Heineken en diens feur Doderer. Hij kreeg f jaar cel opgelegd, maar apte in 1985 uit het Pieter Centrum. In 1998 werd r in Paraguay, waar hij ieuw bestaan heeft opge- d, gearresteerd. landicapte n verkracht m Een verstandelijk ge kapte man uit Zelhem bij de politie aangifte ge- van verkrachting. Het ijf had vrijdag plaats, is pas gisteren door de e naar buiten gebracht. De ietste richting Doetin- toen hij werd aangespro- oor een man op een scoo- ie dwong hem achterop te len en pleegde even later ihtige handelingen met achtoffer. Bij een tweede llige ontmoeting met de errijder werd de man ver- t. Volgens de politie heeft achtoffer vorig jaar ook al fte van een soortgelijke achting gedaan. hde smokkelde e kilo's cocaïne De politie Utrecht heeft ide opgerold die naar ting honderden kilo's co- vanuit Guatemala naar d zou hebben ge- ild. In verband daarmee rijfden personen aange- 1 in. De politie sluit niet uit nog meer arrestaties vol- lOe drugs werden op ver lende plaatsen in Neder- afgezet. Van de koeriers tn er drie afkomstig uit temala. De overigen waren pseld onder jongeren uit Ingeving van Baarn en t In de loop van het onder- jnam de politie 16 kilo co- k 3,5 kilo xtc-pillen, WO dollar en twee auto's in door Mayke Calls en Carine Neefjes Amsterdam - Om confrontaties tussen Nederlandse en islamiti sche leerlingen te voorkomen, besteden scholen veel aandacht aan de dreigende oorlog met Irak. Vooral allochtone scholieren zijn anti-Amerika: „Een aanval op Irak is een aanval op de islamitische wereld." Als ook hier de oorlog uit breekt, ga ik vechten. Ik schiet die Amerikanen helemaal lek", zegt Kamal (15), van Marok kaanse afkomst. Zijn vrienden Ilyas en Jagjit knikken instem mend. Vrijwillig naar het front gaan om te strijden in de heilige islamitische oorlog (jihad), gaat de jongens te ver. „Maar als mijn vader zegt: Zoon, we moe ten vechten, dan ga ik zeker mee", vertelt Kamal. Anti-Amerika zijn ze, de alloch tone leerlingen op een vmbo- school in Rotterdam. „Een aan val op Irak is een aanval op de islamitische wereld. Het gaat de Amerikanen helemaal niet om Saddam Hussein. Ze willen ge woon de olie van Irak inpikken", zegt de Pakistaanse Jagjit (15). De scholieren zijn tegen oorlog, omdat er in hun ogen te weinig bewijzen zijn dat het regime van 'Scholen moeten zich voorbereiden' Middelbare scholen moeten zich voorbereiden op de drei gende oorlog met Irak. Om heftige confrontaties tussen Nederlandse en Islamitische leerlingen de kop in te druk ken, moeten docenten de voor- en nadelen van een eventuele aanval op Irak uit voerig bespreken. Dat stelt Forum, het instituut voor multiculturele ontwikkeling, in een advies aan alle mid delbare scholen in Neder land. „Sinds 11 september zijn sommige scholen ge neigd dergelijke gevoelige on derwerpen te vermijden", zegt coördinator Arslan. Saddam Hussein niet deugt. „Oké, hij heeft massavernieti gingswapens, maar Amerika heeft toch ook allerlei wapens? Waarom lopen daar geen in specteurs rond?", stelt de Ma rokkaanse Ilyas (15). Scholieren die tegen de oorlog zijn, hebben geen flauw idee wat voor verschrikkelijke dicta tor Saddam Hussein is, zegt Rawaz Rashid (17), een Koerd uit Noord-Irak. Hij zit in de vijf de klas van de havo op het Pris ma College Graaf Engelbrecht in Breda. Eind jaren tachtig is hij met zijn familie gevlucht omdat Saddam met gifgas complete dorpen uitmoordde. Rawaz is pro-Amerikaans: oorlog is de enige manier om Saddam uit het zadel te werken. Christian van der Wulp, docent geschiedenis en maatschappij leer op het Prisma College, be steedt veel aandacht aan de dreigende oorlog. „In mijn les sen vergelijk ik Hussein met dic tators als Hitler en Milosevic. De geschiedenis leert dat een dicta tor niet te vertrouwen is. Een di plomatieke oplossing is bijna onmogelijk, omdat ze zich niet aan hun afspraken houden. Bo vendien hebben Hitler, Hussein en Milesovic met elkaar gemeen dat ze genocide op hun eigen mensen hebben gepleegd." Frans van Keulen, docent maat schappijleer op het stedelijk College in Eindhoven, vertelt dat vooral Turkse leerlingen veel vragen stellen over de op han den zijnde aanval op Irak. Zij zijn bezorgd over hun familie. De 16-jarige Ayse Yildiz is fel te gen de oorlog. „Ze moeten onze moslimbroeders met rust la ten." Saddam Hussein is 'geen goede moslim'. Als ze hem al leen zouden pakken, oké. Haar familie woont in Oost-Turkije, op de grens met Irak. Ze zijn bang voor onrust in de regio. Wat als de Koerden een eigen staat opeisen? Ayse draagt een hoofddoek en vindt het vervelend dat leerlin gen steeds vaker grapjes maken over haar hoofddoek, zoals: „Je hebt mijn theedoek gescoept." (gestolen, red.) Haar Marok kaanse vriendin Souad Zanzan voegt daaraan toe: „Ze pakken onze tassen vast om te kijken of er geen bommen in zitten, alsof we allemaal zelfmoordterroris ten zijn." Samira el Mhassani zit in 6 vwo op de Scholengemeenschap Le lystad. Ze is moslim, draagt nog geen hoofddoek, maar kan zich voorstellen dat ze dat wel doet als de oorlog losbarst. „Uit soli dariteit met de moslims." Na 11 september is het klimaat in Ne derland verslechterd voor mos lims. Opmerkingen als 'Hee Os ama Bin Laden' of 'Taliban' te gen moslims zijn op school aan de orde van de dag. Vervelend, zegt Samira. Volgens haar komt het voort uit onwetendheid. „We krijgen op school amper les over de islam, niet bij geschie denis en niet bij maatschappij leer." Samira is bang voor onlusten als de oorlog losbarst. „De strijd in Irak wordt tegen de Arabieren en moslims gevoerd. Juist om dat moslims in Nederland zo'n slechte naam hebben, ben ik bang dat wij er de dupe van worden." Samira wil na het vwo rechten studeren, maar twijfelt of dat nog wel kan.Als hier een sterke anti-islamitische stem ming ontstaat, weet ik niet of mijn toekomst nog in Neder land ligt." Jonge Marokkaanse demonstranten tijdens de grote anti-oorlog demonstratie in Amsterdam op 15 februari. Veel allochtone scholieren zijn anti-Amerikaans. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - De oudste dochter van prinses Irene stelde gisteravond in Nova opnieuw dat de koninklijke familie van al les uithaalt om haar man in de ban te doen. „Ik denk dat het heel belangrijk is dat men weet wie deze mensen zijn die zoge naamd het land mogen regeren, want ze maken machtsmisbruik, ze maken misbruik van hun po sitie en dat kan niet. Zeker niet tegen familieleden." Prinses Margarita en haar man voelen zich gepest en gekwetst door de koninklijke familie. Eer der vertelden ze in interviews met het Duitse weekblad Stern en weekblad HP/De Tijd dat Ed win de Roy van Zuydewijn op een onaanvaardbare manier zwart zou zijn gemaakt door le den van het koninklijk huis. Dat zou schadelijk zijn geweest voor zijn bedrijf. Prinses Margarita en haar man willen een deel van die schade verhalen. Maar Margarita vertelde gisteren dat het haar niet om het geld te doen is. „Het gaat om respect, maar ook om de rehabilitatie van mijn naam en die van mijn man." De nicht van de koningin kan zich voorstellen dat veel mensen zich afvragen of ze de vuile was wel buiten moet han gen. „Maar ik denk dat de men sen die het zo voelen, vergeten dat de vuile was over Edwin en mij al eerder buiten gehangen was. Ons verhaal is niet meer dan een verweer." Margarita zei dat ze bewijzen heeft voor haar beschuldigin gen. „We hebben bewijzen om aan te tonen dat er onoorbare zaken zijn gebeurd." De advocaat van prinses Marga rita en haar man, mr. Nicolaï, liet gisteravond weten die bewij zen mogelijk al gauw openbaar te maken. Dat zou kunnen op een speciale website. Nicolaï heeft Margarita en haar man ge suggereerd een site te openen, waarop ook steunbetuigingen den haag/anp-gpd - PvdA-frac- tieleider Bos is gisteren in de ka binetsformatie niet ingegaan op de eis van het CDA om duidelijk heid te bieden over het financiële beleid van het nieuwe kabinet. Het CDA wil dat de PvdA zich vastlegt op begrotingsevenwicht in 2007, maar Bos bleef de boot afhouden. Vïce-fractievoorzitter Verhagen van het CDA toonde zich na af loop van de besprekingen onder leiding van de informateurs Donner en Leijnse teleurgesteld in de opstelling van de beoogde coalitiepartner. „Ik had gehoopt dat we verder zouden komen dan is gebeurd", zei hij. Om het overheidstekort de ko mende vier jaar weg te werken en de begroting in evenwicht te krijgen moet er minimaal 14,5 miljard euro bezuinigd worden door het nieuwe kabinet De PvdA sluit niet uit dat dat ook gebeurt, maar wil eerst nagaan of de bezuinigingen niet te veel schade aanrichten aan de eco nomie. Ook wil de PvdA dat er voldoende geld overblijft om te investeren in met name onder wijs en zorg. De twee partijen praten voorals nog aan de hand van de 'werk hypothese' van de informateurs die uitgaat van een tekort naar eenbegrotingsevenwicht in 2007. „Helaas is die hypothese nog geen realiteit", constateerde Verhagen. Wel stelde hij vast dat bij de PvdA de 'bereidheid' be staat fors te bezuinigen. Hij hoopt dat naarmate er meer be zuinigingen concreet worden ingevuld het begrotingseven wicht vanzelf in zicht komt. Bos wil dat begrotingsevenwicht ook, maar niet ten koste van al les. Pas aan het eind van de on derhandelingen zal volgens hem blijken of de prijs die voor dat evenwicht betaald moet worden voor de PvdA niet te hoog is. „Dan komt er een moment dat alle losse eindjes samenkomen en is het alles of niets", aldus Protestmails studenten Studenten hebben gister middag 3000 e-mails over handigd aan PvdA-fractie- voorzitter Bos en CDA-vice- fractievoorzitter Verhagen. Met dat protest keren de studenten zich tegen een advies van ambtenaren om honderden miljoenen eu ro's te bezuinigen op hoger onderwijs. Bos en Verhagen antwoordden op het Plein voor de Tweede Kamer dat een nieuw kabinet waaraan hun partijen werken, niet op onderwijs zal bezuini gen. Die toezegging neemt de ongerustheid van de stu denten niet weg. Ze voeren 13 maart actie op het Haag se Malieveld. Vooral het voorstel van ambtenaren om de studiefinanciering voortaan in de vorm van een lening en niet als een gift te verstrekken is de stu denten in het verkeerde keelgat geschoten. amsterdam/anp - Het accoun- tantsbureau KPMG is met oud burgemeester van Rotterdam en ex-minister van binnenlandse zaken Peper een schikking over eengekomen. Hoe hoog het be drag is, wil een woordvoerder van KPMG niet zeggen. In oktober vorig jaar kreeg Peper via een kort geding al een voor schot van ruim 370.000 euro van de accountants. Tijdens die pro cedure werd duidelijk dat KPMG Peper al een aanbod had ge daan van 500.000 euro als hij zou afzien van verdere procedu res. Peper wees dat aanbod af. Al eerder had hij duidelijk ge maakt een bedrag 'met zeker zes nullen' van KPMG te willen. De schadevergoeding vloeit voort uit de procedure die Peper voerde tegen het rapport dat KPMG afleverde in de zoge noemde bonnetjesaffaire in Rot terdam. Dat rapport was vol gens het College van Beroep voor het Bedrijfsleven niet zorg vuldig. Peper kondigde daarop een bodemprocedure aan. Die werd voorafgegaan door het kort geding in Amsterdam. gezet kunnen worden. De oudste dochter van prinses Irene wilde gisteren niet kwijt welke rol koningin Beatrix in de familieruzie speelt, „maar wat ik wel wil zeggen is dat ik haar kwalijk neem dat zij mij niet de bescherming heeft geboden die ze me had kunnen bieden." Margarita vertelde ervan over tuigd te zijn dat koningin Beatrix persoonlijke gesprekken met haar stiekem op liet nemen. den haag/gpd - Prinses Marga rita heeft geen majesteitsschen nis gepleegd met haar beschul digingen gisteravond in Nova aan het adres van koningin Bea trix. Dat zegt Dick Peters, hoog leraar staatsrecht van de Univer siteit van Amsterdam, over de bewering van Margarita dat ko ningin Beatrix haar macht zou misbruiken en privé-gesprekken afluisterde. Peters is het niet eens met hoog leraar Koekkoek van de Univer siteit van Tilburg die zegt dat het er sterk op lijkt dat majesteits schennis is gepleegd. „Er was geen sprake van opzet om de koningin te beledigen. De prin ses heeft zich verweerd. Zij heeft het recht zich te verdedigen", aldus Peters. Volgens hem is het wetsartikel over majesteits schennis 'verouderd'. „Onze sa menleving is zoveel vrijer en li beraler geworden." Koekkoek vindt dat het er sterk op lijkt dat prinses Margarita wel majesteitsschennis heeft ge pleegd. De prinses beschuldigde haar tante gisteravond onder meer van machtsmisbruik. Vol gens Koekkoek 'is dat nogal wat'. „Volgens het Wetboek van Strafrecht kan dat niet" (advertentie) Prijs per liter vanaf 1.15 Dat is gewoon Edah den haag/anp - „Claus was één van de weinige mensen aan het hof die steeds vriendelijk tegen mij zijn geweest." Dat zegt Ed win de Roy van Zuydewijn, de man van prinses Margarita, van daag in het laatste deel van 'Oranjebitter' van HP/De Tijd. Het echtpaar heeft vier afleve ringen lang tegen de familie van Margarita oorlog gevoerd. Het stel voelt zich gedwarsboomd. Het tweetal werd ook niet uitge nodigd voor de uitvaart van prins Claus. „Trix en de jongens kunnen het niet aan", aldus prinses Irene door de telefoon tegen haar dochter. Op maan dag 14 oktober, de dag voor de uitvaart, mochten ze alleen even langs de kist. Zeven maanden eerder, op 4 maart, schreef het echtpaar aan toenmalig premier Kok voor de tweede keer over machtsmis bruik en het inschakelen van overheidsdienaren bij onoorba re acties. „Bij ons bestaat het sterke vermoeden dat leden van het Koninklijk Huis respectieve lijk ambtenaren die onder uw verantwoordelijkheid vallen, op onwettige wijze onze èrivacy en ook die van de familie van de heer van Roy van Zuydewijn hebben geschonden. We den ken dat een en ander samen hangt met het gegeven dat be- Prinses Margarita tijdens het tv- interview dat gisteravond door Nova werd uitgezonden. Foto: WFA/Guido Benschop paalde leden van het Koninklijk Huis respectievelijk de konink lijke familie onze verloving en huwelijk afkeurden." Kok liet zijn secretaris-generaal Kuijken antwoorden dat 'noch door de minister-president, noch onder zijn verantwoorde lijkheid onderzoeken of andere acties zoals door u in uw brief bedoeld, zijn uitgevoerd'. Het echtpaar probeerde vervolgens verhaal te halen bij minister van binnenlandse zaken De Vries en minister van justitie Korthals. Ook die antwoordden dat er geen onderzoek is geweest. Prinses Margarita zegt verder nog steeds op haar eigen geld te wachten. Zoals alle kleinkinde ren heeft ze een vermogen van prinses Juliana gekregen, dat wordt beheerd door de thesau rier van het hof. Zijn bemoeienis werd door haar dan ook aan vankelijk gewoon gevonden, tot dat er een groot bedrag was af geschreven: „Naast de reguliere bedragen waarmee ik mijn va der ondersteunde, merkte ik dat nog eens 100.000 dollar extra aan hem was overgemaakt. Dat is zonder mijn goedkeuring of medewerking gedaan." Ze zou inmiddels de helft hebben te ruggekregen. „Ik wacht nog steeds op de rest" Na deze affaire en 'ongelukkige beleggingen' zegde Margarita haar vertrouwen op in de bank van het hof, Mees Pierson. Ze stapte over naar Van Lanschot. De prinses en haar man denken dat het hof ook daar informatie heeft proberen in te winnen: „Ze hebben gezegd: Er zijn po gingen geweest om informatie te krijgen over jullie beiden, maar daar hebben we niet aan meegewerkt." Beide banken hebben geen commentaar. («sSP®®4- SUZUKI WAGON R+ SPECIAL v.a. €12.318,- Er is al een Wagon R+ 1.0 vanaf €8.999,-. Ook leverbaar met automaat Als u vóór 31 maart a.s. een nieuwe Suzuki koopt hoeft u een deel van het geld pas over 12 maanden te betalen, met 0% rente*. Als u daar gebruik van maakt moet dit bedrag minimaal €2.500,- en maximaal €6.000,- zijn. Kunt u meteen even nadenken over het Specialpakket met extra veel voordeel. Het Specialpakket emvat o.a^ metallic lak zwart of zilver lichtmetalen velgen mistlampen in voorbumper spoilerset rondom achterspoiler met remlicht Special stoelbe- kleding centrale deurvergrendeling met afstandsbediening zij-airbags Pakketprijs 3.029,- U betaalt 1.300,- Uw voordeel €1.729,- ER ZIT MEER IN •Het effectieve rentepercentage op jaarbasis is 0%. Het krediet wordt verstrekt door Suniki Finance. Alle kredietaanvragen worden getoetst en geregistreerd bij het BKR in Tïel. Deze actie loopt t/m 31 maart 2003. Geadviseerde verkooppnjzen ind. BTW/BPM, exd. kosten njklaarmaken. verwijderingsbijdrage en legeskosten Brandstofverbruik (99/100/EGnorm): 6.1 7,5 1/100 km; 13,3 - 16,4 S SUZUKI km/1 en COj-ultstoot 143 178 g/km Importeur B.V. NIMAG, Heinenoord, tel.: 0186-607 707 Meer info: wwwjuzuki.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3