Martin Sheen, de anti-oorlogspresiden GESPREK VAN DE DAG Afscheid van Thomas 'Stan Huygens' Lepeltak 6 Ghana t WOENSDAG 5 MAART 2003 MENSELIJK De Britse koningin ELIZABETH is in verlegenheid gebracht door uitspraken van haar NEEF prins Michael van Kent (60). Die doet deze week in het maand blad Tatlereen boekje open over de ma nier waarop hij en zijn vrouw worden be handeld door de rest van de familie. De koningin zou onder andere haar belofte hebben gebroken over het levenslange gratis gebruik van een royaal bemeten appartement in Kensington Palace. De Kents dienen hun woning binnen zeven jaar te verlaten. Verder is prins Michael ontevreden over het ontbreken van een militaire eretitel. Hij laakt ook het ge brek aan erkenning omdat zijn dagelijk se activiteiten niet worden opgenomen in de koninklijke agenda, de Court Cir cular. Anders dan prinses Margarita en Edwin de Roy van Zuydewijn heeft Mi chael niet zelf een interviewgegeven, maar laat hij vrienden en bekenden het werk in de media opknappen. Foto: AP De politie in de Amerikaanse staat Texas heeft dit week einde een ontsnapte gevangene NA 41 JAAR GEPAKT. Dit meldde de Texaanse krant The Huntsville Item gisteren. Agenten waren de 72-jarige Robert Carroll Coney altijd al op het spoor, maar de voortvluchtige crimineel was zijn achtervolgers steeds een stap voor. Coney is in maart 1962 veroordeeld tot levenslang voor een gewelddadige overval en vervalsing. Na zijn ontsnapping heeft Coney meerdere malen vastgezeten in de staat Kansas, maar steeds als de Texaanse politie daar achter kwam, was hij alweer vrijgelaten. Ondanks zijn hoge leeftijd zal Coney zijn straf alsnog moeten uitzitten. Een serie BRIEVEN die de Italiaanse heerser Benito MUSSOLINI (1883-1945) in 1937 aan zijn maïtresse Clara Petacci schreef, is verdwenen uit het Italiaans nationaal archief. Italiaan se media berichtten giste ren dat de autoriteiten de raadselachtige verdwijning al in december hebben ont dekt. De directeur van het archief heeft 170 mede werkers opgetrommeld om de brieven te zoeken, maar ze zijn nog steeds spoor loos. De politie is inmid dels ook ingeschakeld. De correspondentie is staats geheim, en mag pas na ze ventig jaar in de openbaar heid worden gebracht. Zelfs historici mogen de brieven niet lezen. Petacci en Mussolini werden in april 1945 bij de Zwitserse grens door partizanen ge- executeerd. len met anderen: ,,Het gebruik van crème. Ik smeer bijna alles op mijn ge zicht." Hij is veel met zijn uiterlijk bezig, maar zal niet snel naar de plastisch chirurg stappen, zegt hij. Vorige maand verkozen de kijkers actrice Monique van de Ven tot de mooiste 50+-vrouw. Foto: AP KLM Exel is niet blij dat een VERSLAGGEVER van week blad Panorama afgelopen zaterdag verkleed als OSAMA BIN LADEN een vlucht van Schiphol naar vliegveld Maas tricht-Aken heeft willen maken. Volgens een woordvoerder heeft de verkleedpartij niet alleen geleid tot hilariteit, maar ook tot een schrik bij passagiers in de vertrekhal van Schiphol. Carnaval was de aanleiding voor de actie van het blad. ,,Elf september zit bij iedereen nog vers in het geheugen. We praten hier over een passagier die niet zo maar een masker droeg, maar echt van top tot teen als Os ama Bin Laden was verkleed", aldus de woordvoerder. De actie was volgens de verslaggever bedoeld als ludieke stunt en als test van de beveiliging. Op verzoek van de pi loot - een Amerikaan - deed hij zijn vermomming af. Acteur, regisseur en schilder JEROEN KRABBE (58) is vol gens de kijkers van het KRO-prgramma 'Nederland komt thuis' en een vakjury de MOOISTE manne lijke 50-plusser van Nederland. Collega acteur Derek de Lint werd nipt tweede, NCRV-presentator Rick Felderhof derde. Krabbé vindt zijn eer ste plaatse 'een eer', en is niette beroerd om zijn geheim te de- Een vrouw uit Nieuw-Zee- land heeft vandaag verkon digd dat de Amerikaanse president BUSH haar live op televisie AAN HET KRUIS mag nagelen om de pijn en het lijden te begrij pen die een oorlog met Irak kan veroorzaken.Stuur je troepen naar huis en neem mij in hun plaats, in naam van iedereen die geen oor log en onderdrukking wil", schreef Mary Grierson. Op knopjes drukken om raket ten te lanceren is makke lijk, het leed direct in de ogen kijken is een stuk moeilijker, vindt Grierson. Ze beseft dat Bush het aan bod waarschijnlijk niet zal aannemen, maar vond het toch tijd om iets te doen en een persoonlijk offer te brengen. Grierson e-mailde haar brief naar het Witte Huis en stuurde hem ook als open brief naar de be langrijkste Amerikaanse kranten. DAGELIJKS LEVEN NOEMerv juLLtE. OP,T AAAkEN?" Half januari meldde ik het vertrek van onze dochter voor een zesweekse reis door Ghana. De studie zat er op, maar de onbezonnen jeugd nog lange niet. Ouders bleven be zorgd achter, samen met Idols, want dat moet een jong ie mand onder het druipend lover van het tropisch regen woud ontberen. Daarover doen de Ghanese media geen verslag. We zouden onze dochter op de hoogte houden. Eergisteren keerde zij in alle vroegte terug uit Accra. Zij had menige aanval van trouwlustige Ghanezen en één onver hoedse van malaria glansrijk doorstaan. Schiphol lijkt om zes uur vroeg doordeweeks op een neurosehospitaal. Er heerst jachtig gewemel. Saucijzenbrood gaat met bier naar binnen, terwijl een haan nog moet gaan kraaien. Overigens is er in velden of wegen geen haan meer. Niet omdat Schiphol dicht bij Bameveld ligt, maar omdat het zijn betonnen tentakels heeft uitgespreid tot aan de hori zon. Geen gras groeit meer en geen graankorrel valt nog tussen de lange stoet autobumpers. Wie in een grote cirkel rondom Schiphol woont, lijdt aan zijn eigen klassieke vo gelpest, de lawaaierige variant. Echter driewerf hoera, de kist uit Accra landde stipt en daarmee tevens een gepakt- en-gezakte dochter. De verhalen zijn nog schaars na het weerzien, maar stilaan waren wij thuisblijvers zelf toch al enigszins Afrikakenner geworden. Ghana is prachtig maar het is ook een ontwik kelingsland waar veel ontbreekt dat verwende westerlingen niet kunnen missen. Daarmee worstelt ook het thuisfront. Bijvoorbeeld, hoe bereik je elkaar? Het mobieltje waarmee langzamerhand elke generatie in Nederland vertrouwd en verzoend is, doet het daar niet. De collect call, die een verre reiziger met beperkte financiële middelen in staat stelt om te bellen op kosten van de ont vangende partij, is niet van toepassing. Ik kreeg een vrien delijke mevrouw bij KPN die vertelde dat collect call vanuit Afrikaanse ontwikkelingslanden niét in het servicepakket van de opkalefaterende telecomreus zat. Iets regelen via een operator in de regio kon evenmin. De mevrouw van de in formatie, zelf moeder, had nog een tip: meteen telefoon kaart kon uw dochter ook in die contreien voordelig bellen vanuiteen cel, niet vanuit de binnenlanden natuurlijk. Maarzoiets wist de reislustige jonge generatie uiteraard al van zichzelf. En wat onze dochter nog beter wist, was dat er internet be staat en dat langs de elektronische snelweg soepel werd geë- maild. De toeristenhotels in Ghana mochten niet uitblin ken in properheid, de douchekop mocht nog wel eens ont breken bij het dagelijks bad, een broodje 'vegetarisch' aan een stalletje mocht ontstaan door het stukje kip tussen de De Amerikaanse acteur Martin Sheen is een van de meest zicht bare anti-oorlogsactivisten in de VS, en dat zal hij weten ook. Hij is een 'verrader1, zo krijgt hij op straat en in 'een lawine' boze brieven te horen. Zijn critici heb ben zelfs tv-netwerk NBC ge vraagd om hem uit de serie 'West Wing' te halen, waarin Sheen een fictieve president van de VS speelt Hij heeft het niet makkelijk met de ophef over zijn stellingname, maar tegelijkertijd toont alle ru moer aan dat hij goed bezig is, aldus Sheen onlangs in een in terview met de krant The Los Angeles Times. Sheen leidde in januari een vredesmars, en on dertekende een oproep aan pre sident Bush om af te zien van oorlog in Irak. De filmacteur heeft een lange reputatie als vredesactivist, een overtuiging die is ingegeven door zijn katholieke geloof. In het interview zei hij het belang rijker te vinden op te komen voor zijn opvattingen dan aan 'de winnende kant' te zitten. Vo rige maand was Sheen te zien in een tv-reclame waarin hij Ame rikanen opriep een virtuele vre desmars op Washington te hou den. Het leidde op de actiedag- 26 februari - tot een miljoen te lefoontjes, faxen en e-mails naar het Witte Huis en de Senaat. Volgens de 62-jarige acteur - zoon van uit Spanje geëmi greerde vader en een uit Ierland afkomstige moeder - krijgt hij veel steun van het productie team van West Wing, maar zou den de hoge bazen bij NBC be zorgd zijn over de gevolgen voor de kijkcijfers van de tv-serie waarin Sheen president Jed Bartlet speelt. NBC ontkent ech ter formeel zich zorgen te ma ken. In een portret noemde de Britse krant The Independent Sheen onlangs 'degene die nog het meest lijkt op het gezicht van de ontluikende Amerikaanse vre desbeweging'. Die zou volgens de krant niet slechts bestaan uit de traditionele linkse anti-mili taristen, maar in toenemende mate ook uit bezorgde moeders uit de suburbs en hun kinderen, latino-arbeiders die in tijden van oorlog vrezen voor hun toch al slecht betaalde baan, werkne mers in de zorg en het onder wijs die met draconische bezui nigingen worden geconfron teerd, flink wat vakbonden en diverse Afro-Amerikaanse actie groepen. „Veel mensen hebben lang geen sla vandaan te halen, maar om de hoek van elke straat lag een internetwinkel, en zonder noemenswaardige hapering of vertraging arriveerden in patria de berich ten vol avontuur, warme kokosmelk en enig gewee klaag over rij stballen in pindasoep. Mij was glashelder: ook in de armste landen hadden internet en e-mail zich definitief genesteld. Dochter mailde en pa en ma meldden per omgaand de toto bij Idols. Betrouwbaar en relatief goedkoop drong de virtuele postduif door tot in de verste uithoek van de jungle. Zo kwam ook het frontbulletin over de malaria binnen.,Het gaat even niet zo «mm» goed met mij, voel me niet zo lekker en wil eigenlijk naar huis. Zes weken door Gha na reizen is misschien ietwat te lang het is wel heel leuk en leerzaam, maar het begint nu allemaal een beetje te veel te worden.We zaten nog wel met het dra ma van Idols afgelopen weekend. Pas uren na aankomst durfden we onze dochter, een fan, te informeren over het sneu velen van Hind, Terug uit de jungle is het namelijk echt weer hevig wennen aan de Westerse bescliaving. Weinig 'doodgewone' journalis ten zal het gegund zijn allerlei hoogwaardigheidsbekleders, politici, musici en directeuren te ontvangen op een afscheidsre ceptie. Maar ze zijn er wel voor Thomas Lepeltak, de man die als Stan Huygens al zo'n 25 jaar dagelijks voor De Telegraaf ko lommen heeft gevuld mét re cepties, ambassadeursfeestjes, Secretaresses van het Jaar, Siga- renrokers van het Jaar, Best ge klede Mannen/Vrouwen van het jaar, etcetera. Lepeltak gaat met pensioen, na een dienstverband van bijna 45 jaar bij Neerlands grootste dag blad. Gisteravond werd hij in het Okura Hotel in Amsterdam door enkele honderden men sen, voornamelijk in donker kostuum en mantelpakjes gehe sen, uitgezwaaid. Alles had de vertrekkende jour nalist uit de kast gehaald om het de gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken: drie verschil lende megabuffetten uit de Chi nese, Indonesische en uit de Ja panse keuken, en live-muziek uit dezelfde landen. Een grappi ge en bovendien praktische ou de Japanse traditie was van stal gehaald. Lepeltak werd namelijk gedurende de hele receptie ge volgd door een Japanse vrouw, die een soort lampion ver om hoog hield, zodat alle gasten precies konden zien wéér Lepel tak zich op dat moment ophield. Altijd makkelijk voor gasten die nog even een handje willen schudden bij vertrek. Hoewel wel duidelijk werd dat de meeste mensen, ook na üren staan op deze staande receptie, weinig aanstalten maakten om te vertrekken. Het exquise voed sel, dat in ruime mate voorhan den was, was daar vast en zeker debet aan. Er werd slechts weinig gespro ken. Eigenlijk alleen door verte genwoordigers van de Fine Eas- Thomas Lepeltak, vergezeld door (onzichtbare) dame met lampion, aanschouwt een Japans ritueel bij zijn afscheid. Foto: All In Produk- ties/Frans van Zijst tem Restaurants. Zij roemden Lepeltak, omdat hij een culinai re brug had geslagen tussen Ne derland en Azië. Een kwart eeuw geleden aten Nederlanders slechts vettige babi pangang, maar dankzij Lepeltaks niet afla tende 'propaganda' voor de Azi atische keuken in het algemeen, weten Nederlanders nu ook de meer verfijnde gerechten te waarderen. Dat kan, meent de organisatie van de betere Aziati sche restraurants, allemaal op het conto van de vertrekkende Thomas Lepeltak worden ge schreven. „Thomas heeft Ne derland culinair opgevoed." De loftuitingen werden aange hoord door mensen als advo caat Max Moszkowicz, de voor malige Duits ambassadeur in Nederland Otto von der Ga- blentz, politici als Jansen van Raay en Boris Dittrich, culinair journalist van Het Parool Johan nes van Dam, Rijk de Gooyer, violist Herman hebbers en tal loze ambassadeurs onder wie die van Japan. Allemaal hebben ze met Thomas Lepeltak te ma ken gehad en een rondje langs 'de velden' maakt veel duidelijk over de schrijver van het Stan Huygens Journaal: hij is een ai mabele man, en dat kwam in de kolommen altijd tot uitdrul €I king. Kritisch was hij wel, n hij overschreed nooit de grt zen van betamelijkheid. „Jej Thomas onder alle omstan l(] heden vertrouwen," is de a mene teneur. 01 Hij valt niet in een gat, de n die in zijn journalistieke cai honderden, zo niet düizem feesten en partijen heeft afj pen. „Maak je over mij ma< geen zorgen," zegt Lepeltal ER een veelbetekenende glimli )n En dat klopt: op 29 maart is ,a bijvoorbeeld weer present I itr bekendmaking van de verk rj( zing Levensgenieter van he1 ve Jaar. En hij gaat een boek si ven, da's ook wel zeker. „Ik e zó veel meegemaakt in miji a; jarige journalistieke carrièri 1S Veel daarvan heeft nooit de 5 f krant gehaald. Dat komt all )n maal in mijn boek te staan. n Martin Sheen in 'Apocalypse Now', Francis Ford Coppola's legei sche film over de gruwelen van de Vietnam-oorlog. Publiciteits 'i Sheen als president in 'The West Wing'. Rechts Amerika ziet de uit gesproken acteur het liefst uit de serie verdwijnen. Jan van Stipriaan Luïscius George Clooney (midden) had een paar jaar geleden nog geen problemen met de patriottische soldaten- film 'Three Kings', maar zou de rol nu niet meer accepteren, zo zei hij onlangs. Sean Penn (midden) in het psychologische oorlogsdrama 'The Tl Red Line'. Ook hij is tegen militair ingrijpen in Irak. stem gehad, maar daar komt een einde aan", zei Sheen in ja nuari tijdens de vredesmars in Los Angeles. „We laten de we reld weten dat we vaderlandslie vende Amerikanen zijn, maar dat we niet ten strijde willen trekken tegen Irak." Degenen in Washington die deze bood schap willen horen, kunnen er maar beter naar luisteren, vindt The Independent. Het is immers niet alleen een uiting van poli tieke overtuiging, maar ook een duidelijk teken dat de onvoor waardelijke steun die de rege- ring-Bush na '11 september' kreeg aan het wegebben is. Het is niet altijd even makkelijk voor de vredesbeweging in de VS om haar boodschap over het voetlicht te brengen. Ze klaagt er al maanden over dat de weer stand tegen de oorlog in het land erg onderbelicht blijft, om dat de grote media mikken op een conservatief publiek en bang zijn niet vaderlandslievend over te komen. Op een Ameri kaanse media-website werd on langs gesuggereerd dat de ka belnieuwszender van NBC, MSNBC, het avondprogramma van Phil Donahue schrapte, om dat deze volgens een intern rap port 'een moeilijk visitekaartje voor NBC vormt in tijden van oorlog'. De 'liberale' gastheer zou te veel gasten hebben gehad die anti-oorlog en anti-Bush wa ren. Door het gebrek aan politieke discussie over Irak in de VS zijn acteurs en Hollywood-sterren op dit moment de meest in het oog lopende vredesactivisten. Coryfeeën als Barbara Streisand, George Clooney, Sean Penn, Ja- neane Garofalo, Mike Farrell en Rob Reiner worden met name op de conservatieve tv-zender Fox zwaar bekritiseerd. Vorige maand mocht initiatiefneemster Lori Bardsley van de nieuw op gerichte website 'Burgers tegen sterren met een mening' op Fox uitleggen waarom de bekendhe den te veel aandacht krijgen. De kritiek heeft de filmvakbond Screen Actors Guild ertoe aan gezet zijn zorg te uiten over vrijheid van meningsuiting, mag niet zo zijn dat afwijke opinies leiden tot zwarte lijs van ongewenste filmsterrer de filmindustrie weer te ma krijgt met een jacht op li teurs zoals in de jaren veertj vijftig het geval was, aldus (j bond. Toen werden acteu vermeende communistiscli sympathieën van het witte geweerd. Ans Bouwmans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2