De huiskamer als intieme toneelzaal KUNST CULTUUR Nederlandse filmsector kan niet zonder blijvende overheidssteun Goochelen met woorden Arie en Silvester: veel en vindingrijk n Protesten tegen het Boekenweekgeschenk Lydia Rood schrijft stuk 'Ajax uit Afrika' Aanstekelijke cowpunk van Slick 57 R7 voor =)Bemmelen Éude - De Zoeter- tograaf Mike van heeft de derde nnen in een wed- u Colour Art Photo ederland, een orga- lan vakfotografen, ma van de wedstrijd ber(s)'. Een vakjury eoordeling van de riende leden van de jaalden de einduit- woensdag 5 maart 2003 den haag - Voortzetting van de huidige stimu leringsmaatregelen voor de Nederlandse film industrie is onontbeerlijk. Dat schrijft de Raad voor Cultuur in een brief aan staatssecretaris Van Leeuwen. De raad dringt er bij de be windsman op aan geld te reserveren voor de begroting van 2004 en de jaren erna, om zo continuering van de maatregelen mogelijk te maken. Op dit moment is daar nog geen geld voor vrijgemaakt. Een bedrag noemt de raad niet. Mocht de regering besluiten de maatregelen te stoppen aan het einde van jaar, dan heeft dat volgens de raad desastreuze gevolgen. „Dan moet de Nederlandse speelfilm weer terugval len op alleen het cultuurbudget en terug aan het subsidie-infuus. De gedane investeringen zijn voor niets geweest en veel knowhow gaat verloren. Eind dit jaar lopen de tijdelijke maatregelen af die het kabinet in 1999 instelde om de positie van de sector te versterken. De raad conclu deert dat het beleid succes heeft gehad: er zijn meer films geproduceerd, private investerin gen namen toe, bioscopen trekken meer pu bliek en het imago van de Nederlandse film is verbeterd. In de brief haalt voorzitter Winnie Sorgdrager aan dat zes Nederlandse films in de laatste twee maanden van 2002 in de bioscoop-top- twintig stonden. Ook geeft ze aan dat 'Ja Zus ter, Nee Zuster' meedraaide in de competitie van het filmfestival in Berlijn en dat 'Zus en Zo' is genomineerd voor een Oscar. De Twee ling trok inmiddels bijna een half miljoen be zoekers. Sorgdrager zegt dat zonder de huidige stimu leringsmaatregelen deze films niet, of niet op deze manier, gemaakt hadden kunnen wor den. i McRae i Katwijk - De Schuit en Scum n op woensdag 19 13 een uniek optre- Tom McRae en zijn 2001 viste de Schuit it net. Tom McRae toen eenmalig in Pa- Ie Europese tournee 'om band) nu iterdam en Katwijk. :den is wegens pro- lele redenen verscho- De Schuit naar [cRae werd, toen in debuutalbum 'Tom uitkwam, onmiddel- imineerd voor een én een Brit Award, rkoop voor beide is reeds begon- tchconcert >ann u^mjten - COV Exultate roiidt op 29 maart een 'e Iconcert van de Mat- a^assion van Telemann 10!767). Het is de eerste dit stuk van Tele 's $p een dergelijke ma- Ffrdt uitgevoerd. De Ing vindt plaats in de r Godskerk aan de Ba- =4immelpenninck van liaan. Een ensemble ikmusici en solisten [en de zangers en sSen. Bij een scratch- l is het de bedoeling l Melnemers het stuk flag instuderen en ^uitvoeren. Voor meer fptie: www.zonnet.nl- aus. rre leent tnusportret 3ag - In het kader van ^rzichtstentoonstel- schilder Hans Hol- 197/98-1543) leent e Holbeins schilde- irasmus uit aan het Mauritshuis. Het n noemt het portret Nederlandse huma- van de topstukken .Louvre en van Tjelang voor het beeld ;enwoordig van lebben. Volgens irdvoerder is het tij hoge uitzondering iet schilderij uit te le- expositie begint op enUstus. po bi De laatste re petities voor het stuk 'Kwelling' van Heijermans. De huiskamer van een wo ning aan het Plantsoen in Leiden vormt het décor. Foto: Hielco Kuipers den haag - Christelijke organi saties zijn niet te spreken over Gala, het Boekenweekgeschenk dat Ronald Giphart heeft ge schreven. Het Christelijke Lek- tuurkontakt (CLK) heeft bij het CPNB (de stichting collectieve propaganda van het Nederland se boek) een klacht ingediend over het boekje en de Bond te gen het Vloeken heeft zelfs ge vraagd Gala in te trekken. Maar het CPNB legt de klachten naast zich neer, meldt het Boekblad. De CPNB maakt het 'een groot aantal boekhandelaren onmo gelijk om dit jaar het geschenk aan de klanten mee te geven', vindt het Lektuurkontakt. Gipharts Gala bestaat 'bij de gratie van seks, overspel, bedrog en blasfemie', klaagt de organi satie. De CPNB maakt zich 'on geloofwaardig als organisator van collectieve promotie'. Woordvoerder Teunis Bunt van de Bond tegen het Vloeken heeft Gala niet helemaal uitgelezen, maar op elke pagina die hij te genkwam werd er veelvuldig ge vloekt. „Ook worden naar onze mening de moslims in hun ge loof aangetast, ik meen op pagi na 35", zegt hij desgevraagd. Giphart had volgens Bunt een voorbeeld moeten nemen aan Anna Enquist, die vorig jaar het Boekenweekgeschenk heeft ge schreven. „Daar werd geen en kele keer in gevloekt." CPNB-directeur Henk Kraima zegt 'het verzoek tot censuur van literatuur' te negeren. In het Boekblad wijst hij erop dat de boekhandel zo enthousiast heeft besteld dat hij van dit geschenk een recordoplage van 780.000 exemplaren heeft kunnen druk ken. „Het spijt mij dat het CLK en de Bond tegen het Vloeken dit enthousiasme niet delen. De suggestie om twee geschen ken te maken waaruit de boek handel één kiest, wijst Kraima van de hand. „Misschien moet de christelijke boekhandel de Boekenweek maar aan zich voorbij laten gaan, zoals ook een kunstboekhandel de Kinderboe kenweek laat schieten. De Bond tegen het Vloeken heeft geen harde actie tegen Ga la op de agenda staan. Bunt: „Als onze bezwaren de publici teit halen, dan lijkt mij dat al goed." Laagdrempelige voorstellingen op hoog niveau door Rody van der Pols leiden - De deur gaat op slot, de stekker uit de telefoon en het gezin verdwijnt naar boven. Even is de huiskamer geen huis kamer, maar een theaterzaal. Midden in Leiden, aan het stati ge Plantsoen. Sheila Lever is een maand lang niet de vrouw des huizes, maar actrice in het stuk 'Kwelling' van Herman Heijer mans. Vrijdagavond beleeft de eerste productie van Stichting Plantsoentheater zijn première. Laagdrempelige voorstellingen op hoog niveau. En, zoals ge zegd, opgevoerd in intieme sfeer van de huiskamer. Met die in steek is Stichting Plantsoenthea ter onlangs opgericht, zegt initi atiefneemster Sheila Lever. „In eerste instantie dacht ik: hoe moet dat in mijn huiskamer? Straks moeten ze in die mooie plafonds boren. Of raakt er iets anders beschadigd. Tot ik in Amsterdam bij iemand thuis een soortgelijke voorstelling zag, geregisseerd door Ad van Kem pen. Samen hebben we toen de handen ineengeslagen." Bij het kiezen van het stuk stond één criterium voorop: het moest passen binnen de sfeer van de huiskamer van een herenhuis, zoals Lever dat bewoont De keuze viel al snel op 'Kwelling", een eenakter van de negentien- de-eeuwse schrijver Herman Heijermans. Het draait om een vrouw en haar blinde echtgenoot. In het gesprek dat zich tussen hen ont spint, komen al snel de niet-ver- werkte gebeurtenissen uit hun huwelijksleven naar boven. „Een indrukwekkend en opval lend eigentijds stuk", aldus Le ver. Dat bovendien een vervolg kreeg in de vorm van Kwelling 2, dat op verzoek van Lever en Van Kempen geschreven werd door Tjeerd Bischoff. Daarin wordt nog een derde persoon geïntro duceerd, zodat er nu drie ac teurs op het podium staan. Naast Sheila Lever zijn dat Leo Hogenboom, die onlangs ook de hoofdrol speelde in 'Het Geluid van Hotz', en Barbara Gozens. Wat Lever betreft, is dit niet de laatste Plantsoentheaterproduc tie. „Graag zouden we ook in de toekomst enthousiaste theater makers de kans willen bieden om zelf een productie te maken. Op locatie. En qua omvang goed te behappen, zodat je je niet meteen allerlei financiële zorgen hoeft te maken." Daarnaast hoopt Lever langs de ze weg ook een nieuw publiek voor theater te interesseren. „De drempel is laag. We zitten hier midden in een woonwijk waar de afgelopen jaren veel jonge mensen zijn gekomen. We heb ben al veel enthousiaste reacties gehad. Deze productie vormt een goed opstapje naar de schouwburg: het is kleinschalig, waardoor de afstand tussen de acteurs en het publiek klein is. Na afloop kan er ook gezellig nagepraat worden met een wijntje erbij." Daar is de komende maand in ieder geval alle gelegenheid toe. Na een maandlang repeteren in het LAKtheater is er de laatste dagen, in de aanloop naar de première, druk geoefend in de woonkamer. En soms is dat best vreemd. „Wanneer ik mijn dochter met de hond voorbij zie komen, dan ben ik er wel even uit." Ook vereist het in andere opzichten aanpassing. „Je moet er aan wennen dat je zo dicht op het publiek zit. Je moet het niet te groot maken allemaal. Het echt op huiskamemiveau houden." 'Kwelling 1 en 2' gaat op vrij dag 7 maart om 20.30 uur op het Plantsoen 45 in Leiden in première. Daarna is het stuk nog tot 4 april vijf avonden per week, behalve op zon- en maandagen, nog te zien. Reser veren kan dagelijks tussen 15.00 en 18.00 uur op telefoon nummer 06-15686000. den haag/gpd - Auteur en jour naliste Lydia Rood schrijft in op dracht van Theatergroep De Nieuw Amsterdam de theater tekst 'Ajax uit Afrika'. Deze mu ziektheaterproductie over een zwarte voetballer gaat op 4 de cember in première in Theater Bellevue in Amsterdam. Volgens De Nieuw Amsterdam zal 'Ajax uit Afrika' zelfs de grootste voetbalhater niet onbe wogen laten. Het gezelschap belooft een voorstelling over 'de vaak kei harde sport vol zang en dans én voetbal'. Het stuk gaat over Ajax, een jonge zwarte voetballer uit een township in Zuid-Afrika. Hij droomt van een glansrijke voet balcarrière. Op een dag wordt hij gescout voor Ajax Capetown, de Kaapse satellietclub van Ajax Amsterdam. Dan volgt de stap naar de Nederlandse club. Ajax wordt een voetbalheld. Hij woont ver van zijn familie en vrienden vandaan, maar hij heeft wel een riant kapitaal op de bank. Wordt het een droom of een nachtmerrie? De titelrol wordt gespeeld door Marlon David Henry, die twee seizoenen lang een van de hoofdrolspelers was in de musi cal 'Aïda'. De Zuid-Afrikaanse componist Sean Bergin, in 2000 winnaar van de Boy Edgarprijs, is verantwoordelijk voor de mu ziek. Aram Adriaanse, artistiek leider van DNA, heeft de regie in handen. Lydia Rood schreef vorig jaar de tekst voor de muziektheaterpro ductie 'De feestelijke ondergang van de familie Pesto'. Van haar hand verschenen ook enkele thrillers, waarvan 'Broeders van de zesde dag" (2001) werd geno mineerd voor de Gouden Strop. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor isionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur Igt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, Ispelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. leit Vandaag: 'woordengoochelaar' Dick van den Berg uit Noordwijk. Dit Leven Vat, de zin, van 't leven Dit [dezin van 't leven is zin in 't leven geven fs je dat beleeft, ervaart, heeft je leven zin levenszin J/s de zin van 't leven Dat 't leven van zin is levend Dit leven leven Dit noemt het dichten. Dick Berg spreekt liever van met woorden', dat doet deze Noordwij- liefst: een spelletje spe- letters en woorden, be tekenissen en klanken. Maar dan wel onder pseudoniem. 'L. van den Duin' is de naam van zijn alter ego. „Want grote dich ters zijn bergen", zegt de voor malig slager lachend. „En klei ne dichters, dat zijn duintjes." Hoe het dichten is begonnen? Van den Berg moet even na denken. „Oh ja, ik werkte nog in de slagerij. Het was kort voor mijn trouwen, toen er op een gegeven moment een vrouw aan mij vroeg: 'Heb je het woord al gehad?' 'Heb je het woord al gehad?' Ik wist niet waar ze het over had. Zegt ze: 'Oh natuurlijk, jij bent rooms. Jullie doen daar niet aan'. Toen begreep ik het pas: het 'woord krijgen' houdt in dat je voor je huwelijk een tekst van je vader meekrijgt." Toen zijn eigen zoon jaren later het huis uit ging, moest Van den Berg weer aan het voorval terugdenken. „Mijn zoon wilde wel een bijbeltje mee. Toen heb ik een gedicht voor hem ge schreven en voorin gezet." Het vormde het begin van een hele stroom aan poëzie. Blocnotes heeft de Noordwijker er inmid dels mee volgeschreven. Over van alles en nog wat. Veel over de bijbel, over het geloof. Maar ook over lokale gebeurtenissen. Zoals het afbranden van de Witte School bijvoorbeeld. Of het inzamelen van geld voor het restaureren van de kerk. De beste gedichten worden on der de wol uitgebroed, zegt Van den Berg. „Daar is het lekker warm. Als het dan in mijn hoofd zit, spring ik eruit en schrijf ik het op. De beste ge dichten ontstaan vaak in één keer. Het moet een gevoel zijn. Het heeft niet zoveel zin om er voor te gaan zitten. Je moet ge- inspireerd zijn." Zijn taalgevoel heeft Van den Berg niet van een vreemde. Ook zijn moeder schreef gedichtjes. Maar nog helderder voor de geest staat hem zijn vader, die altijd verhalen vertelde voor het slapen gaan. „Prachtige verha len. Over de overgrootvader van mijn vader, ook een slager, die op het strand van Noordwijk met een leeuw had gevochten bijvoorbeeld. De huid van die leeuw hing zogenaamd nog bij mijn oom. Prachtige verhalen, met steevast drie elementen: eerlijk zijn, hard werken en hu mor." Om die verhalen, die van gene ratie op generatie zijn doorge geven, niet voor het nageslacht verloren te laten gaan, werkt Van den Berg momenteel aan een boekje, Verder vertelver- haaltjes' geheten. „Let wel: ver der vertel. Ze moeten niet al leen gelezen, maar ook door verteld worden. Dan gaat het pas leven." 'Beden Onderweg' is te koop bij Boekhandel Van der Meer en Antiquariaat Moby Dick in Noordwijk. De bundel kost 9,95 euro, waarvan een kwart naar Amnesty International gaat Rody van der Pols theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Rammen' door Arie en Silvester. Gezien: 4/3, schouwburg Leiden Ineens staan ze op het podium. Voordat ze 'echt' gaan begin nen, willen Arie en Silvester eerst nog iets zeggen. Ons ver wachtingspatroon is namelijk te hoog. Daar kunnen ze nooit aan voldoen. Dus eerst willen ze een poging wagen om die verwach tingen flink te temperen. En één van de mogelijkheden daartoe wordt gevormd door ontspan ningsoefeningen die het lachen versoepelen. Natuurlijk wordt er een slachtoffer uit de zaal ge haald die een en ander mag ko men voordoen. Duidelijk is meteen dat Arie en Silvester weten hoe ze hun pu bliek moeten bespelen. Van meet af aan kunnen ze in een vrijwel uitverkochte schouw burg geen kwaad meer doen. Dat is terecht, want deze pret makers hebben heel wat te bie den. Veel' en 'vindingrijk' zijn de trefwoorden die hun pro gramma 'Rammen' kunnen ka rakteriseren. Aan dat 'veel' kleeft ook nog een bezwaar. Met viriel bravoure komt bijvoorbeeld orale seks wel erg vaak ter sprake. Boven dien worden bepaalde onder werpen te lang uitgemolken. Dat je qua muziek en televisie series terugblikt naar de jaren tachtig en als gevolg daarvan de trieste jeugd voor de generatie van 25 tot 35 jaar betreurt, is leuk. Helaas gaan ze maar door en door met het geven van voor beelden, wat op den duur in hun nadeel werkt. Het zijn details. Daartegenover staat namelijk vindingrijkheid van him materiaal. Met behulp van videotechniek komen ze tot enkele prachtige vondsten. Zo zien we de twee in een soort te kenfilm op jacht naar kreeften. De timing tussen 'beeld' en 'rea liteit' is daarbij prachtig. Aanste kelijk is het spelplezier waarmee ze hun technische grappen over het voetlicht brengen. En dat ze beeldmateriaal van mensen uit de zaal manipuleren, mag je ge rust origineel noemen. Verder zijn hun snelle crosstalks een sterk punt. Zelfs simpele taalgrapjes krijgen aldus een meerwaarde. Zo zijn ze bijvoor beeld met twee blikjes frisdrank aan de slag. Wat krijg je dan als je Fanta met een beetje Sisi mengt? Fantasie! Misschien geen geniale vondst, maar pro beer het maar eens te bedenken! Dit duo schept hoge verwach tingen voor een volgend pro gramma - daar helpen geen ont spanningsoefeningen tegen. muziek recensie Hans Keijzers Concert: Slick 57, gezien:4/3, Q-Bus, Leiden Een krap kwartiertje na het voorprogramma staat de Te- xaanse formatie Slick 57 al op het podium. Van soundchecken hebben de Amerikanen nog nooit gehoord. Gewoon niet moelijk doen. Het toneel op en maar zien waar het schip strandt. Ward Richmond staat als een bezetene aan de snaren van zijn staande bas te plukken, drummer Trey Pendergrass zorgt voor up-tempo roffels en John Pedigo neemt de venijnige gitaaraanslagen voor rekening. Noem het cowpunk of vette rockabilly, steeds hoor je diepe zuidelijke klanken terug in de sound van Slick. Op de achter grond hoor je soms lichte Po- guesklanken, maar een echte karakteristieke stem als Shane MacGowan wordt gemist bij de sympathieke band uit het zui den van Amerika. John Pedigo heeft een uiterst vlakke, weinig karakteristieke stem en hoe meer Pedigo zingt hoe slechter zijn stem wordt. Bassist Rich mond neemt zijn partijen aan het eind van de set dan ook gro tendeels over. De band blijft met een aansteke lijk enthousiasme desondanks recht overeind in de set. Gruizig is de sound van de Texanen. Soms brengt de band met He- menway een vleugje traditionele country en laat Pedigo zijn gi taar bijna als een pedalsteel klinken. Of zit er ineens bij Holi day of Buffalo Thursday night een catchy punkrockpassage in een nummer om snel weer te rug te keren bij de up-tempo cowpunk. Dick van den Berg leest voor uit eigen werk. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19