REGIO Du Prie hoopt op tunnelcompromis Veense kistdragers van Pro Deo boos over wervingsbrief Aegon Een tik op de neus, dat is alles 'Oorkonde van getoonde moed' voor Jeroen en Iris R5 kerkstraf voor ilphense dief 'We willen ons geld terugzien' Molenpad aan één kant kaal Zwarte aaltjes vernielen voetbalvelden MMO estvierders niet meer welkom n retraiteboerderij Sint Aloysius Rapport van VROM verrast Ter Aar niet uto volledig tgebrand orschoten - Een geparkeer- auto aan de Overslagstraat Voorschoten is vannacht vol- lig uitgebrand. De brandweer >est ervoor uitrukken, want auto stond dicht bi een wo- w De bewoners van dat huis oesten tijdelijk geëvacueerd irden. De politie heeft een gebreid onderzoek ingesteld. !t is niet de eerste keer dat in orschoten een auto in vlam- en is opgegaan. De laatste tijd Drdt het dorp regelmatig op schrikt door brand. olitie pakt echtersbaas phen aan den run - De pofi- heeft gistermiddag een 17- ige Alphenaar aangehouden ior het mishandelen van een •jarige stadsgenoot afgelopen jdag. Het slachtoffer liep bij vechtpartij een hersen- ludding op. Politieagenten ;en de 17-jarige jongen gis- middag zonder helm op een ommer rijden. Toen ze hem jbeerden aan te houden jchtte hij. Na een korte ach- volging kon hij worden aan- louden. De jongen heeft be nd. woensdag 5 maart 2003 door Charlotte de Meyere roelofarendsveen Voorzitter Bakker van dragersvereniging Pro Deo in Roelofarends veen is boos. Boos op concurrent Sint Barbara, die tot twee maal toe een wervingsbrief stuur de aan de leden van Pro Deo. Daarmee heeft St. Barbara, een vereniging die gelieerd is aan de parochie Johannes de Meerdere én verze keraar Aegon, de ongeschreven wet geschon den om niet onder eikaars duiven te schieten. Bakker vindt die handelwijze 'respectloos'. De rooms-katholieke kerken in Roelofarends veen en Oude Wetering hebben samen drie dragersverenigingen: Sint Barbara, Pro Deo en Sint Jacobus. Pro Deo valt onder de parochie Maria Presentatie en St. Jacobus onder Sint Petrus Banden. Deze twee verenigingen vra gen geen contributie. Als de tijd daar is, zorgen vrijwilligers dat de kist van een overleden pa rochiaan naar de laatste rustplaats wordt ge bracht. St. Barbara opereert op een andere wijze: de professionele dragers worden be taald. Aegon heeft alle parochianen in Roelof arendsveen een brief gestuurd met de uitnodi ging lid te worden van dragersvereniging Sint Jacobus. Aan het lidmaatschap is wel een con tributie verbonden. Van dat geld betaalt Aegon de dragers. Nadat Bakker ontdekte dat Aegon een offen siefhad ingezet, regelde hij een gesprek met de verzekeringsagenten. De voorzitter vroeg hen zijn parochianen met rust te laten. „Onze oudere parochianen raakten in de war", zegt Bakker. „Zij dachten dat ze moesten overstap pen naar parochie Jacobus de Meerdere." Onlangs kregen de kerkgangers in Roelof arendsveen weer een brief van Aegon. Voor Bakker is de maat vol. „Als je lid bent van onze kerk of die van St. Petrus Banden, word je door vrijwilligers begraven. Wij hebben geen com merciële insteek en doen niet aan oneerlijke ledenwerving." J. van Klink van dragersvereniging St. Barbara vindt alle commotie maar overdreven. Aegon heeft gewoon alle parochianen aangeschre ven. Ook de leden van Maria Presentatie (met dragersvereniging Pro Deo). Van Klink:Aegon kan toch moeilijk al die brieven met de hand scheiden?" haag/alphen - Een 27-jari- Alphenaar is gisteren door de [htbank in Den Haag veroor- feld ot 240 uur werkstraf en voorwaardelijke gevange- straf van zes maanden. Hij eg die straf voor een aantal grijpen van rond de eeuw- iseling. Zo stal hij in diverse atsen kentekenplaten. In Ismeer stal hij bij een bedrijf geldkistje met 1500 gulden. Alphen ontfermde hij zich ;r een collectebus van de die- ibescherming. In Hoofddorp tvreemdde hij bij een tanksta- n een raamwisser. In Alphen rd hij aangehouden met een Brdrukpistool. En samen met 29-jarige Amsterdammer oofde hij in Weinheim een itser van zijn portemonnee. Amsterdammer kreeg voor beroving ook een werkstraf 240 uur en zes maanden Drwaardelijk opgelegd. zoeterwoude - Het Molenpad in Zoeterwoude is aan één kant al be hoorlijk kaal. Medewerkers van de buitendienst van de gemeente kap ten deze week langs het fietspad in de Grote Polder een groot aantal bomen. Alleen op de vier plekken waar zogeheten hakhoutbosjes ko men, zijn de bomen met rust gelaten. Volgende week maakt een aan nemer de klus af. Het kappen van ruim tweehonderd bomen is onder deel van een plan om van het gebied een meer open karakter te ge ven en er een ecologische en recreatieve zone te maken. Naast het fietspad komen een wandelpad en een ruiterpad. Ook wordt een boomgaard aangelegd. Foto: Hielco Kuipers door Nancy Ubert oegstg eest/lei den - Bouwbedrijf Du Prie hoopt dat de gemeenten Leiden en Oegstgeest snel een compromis sluiten over de spoor tunnel tussen Poelgeest en de Leidse Merenwijk. Als Leiden meebetaalt vallen de kosten voor Oegstgeest minder hoog uit en zou de gemeenteraad weieens kunnen besluiten de verbinding toch aan te leggen. „Dan kunnen we eindelijk gaan bouwen aan de Clusiuslaan in Poelgeest", zegt directeur Joop Du Prie. Samen met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting heeft Du Prie een omvangrijk bouwpro ject voor de Clusiuslaan ontwik keld. Met, in verhouding tot an dere bouwprojecten in Poel geest, veel sociale woningbouw. Daarnaast worden onder meer praktijkruimten voor medici en een supermarkt gebouwd. Ton nen heeft de plannenmakerij de SLS en Du Prie al gekost. De eer ste paal zou in augustus 2002 de grond ingaan, maar inmiddels is duidelijk dat het nog maanden gaat duren voordat de bouwer aan de slag kan. De bouw van Poelgeest heeft de gemeente een miljoenentekort opgeleverd. De gemeente overweegt nu onder meer de tunnel naar de Meren wijk te schrappen. Dat heeft grote gevolgen voor de bouw aan de Clusiuslaan. Volgens het plan komen er gebouwen aan weerszijden van de weg die naar de tunnel leidt, én in boogvorm er overheen. Du Prie: „Als die tunnel nu niet wordt aangelegd, heeft die weg ook geen zin." Het domino-effect reikt nog ver der. Geen tunnel betekent waar schijnlijk dat er ook geen super markt met parkeergarage komt. Want zonder de verbinding met de Merenwijk wordt het afzetge bied te klein. Oegstgeest zou de parkeergarage betalen, maar doet dat niet als de tunnel ach terwege blijft. Een nieuw bouw plan voor de Clusiuslaan zonder parkeergarage en met bedui dend minder goedkope huizen brengt volgens burgemeester en wethouders meer geld in het la tje. Als de gemeenteraad besluit het over een andere boeg te gooien, kunnen de SLS en Du Prie hun bouwplannen in de prullenbak gooien. .Afwachten", is de be er Joris Rietbroek estgeest - Er wordt veel gestolen, maar wei aangifte gedaan, weet wijkagent M. Zijlstra. met geweld krijgen de winkeliers zelden te iken. 't Is eigenlijk gewoon gezellig in de ikelstraten van Oegstgeest. sschien kwamen er daarom gisteravond Sar drie middenstanders naar de dialoog er de 'verharding van de maatschappij', arvoor het Samenlevingsberaad van de ad van Kerken hen had uitgenodigd. Samenlevingsberaad wilde graag eens met nkeliers praten. Pastoor A van Aarle van pa- hie de Heilige Willibrord leidt het gesprek. re willen graag van de winkeliers weten hoe er volgens hen voor staat met de verhar- ïg in het winkelbedrijf We moeten deze atschappelijke problemen ook in de kerk ïandelen." larmate het gesprek tussen de werkgroep en Met de verharding valt het in Oegstgeest wel mee drie afgevaardigden van de winkeliers vordert, blijkt het met de overlast in de Oegstgeester winkels enorm mee te vallen. Volgens een re cente enquête vinden winkeliers en winkelend publiek de De Kempenaerstraat 'erg gezellig'. Er zijn mar sporadisch incidenten, zegt Jannie Rietz van het poeliersbedrijf. Andries Nek heeft in zijn tabaksspeciaalzaak bijvoorbeeld wel eens een tik op zijn neus gehad. „Maar dan stel je je vervolgens gewoon wat steviger op", vindt hij. Hugo van der Meij van het Visgilde op de Lan ge Voort vindt dat dit winkelcentrum wat min der gezellig is. „Maar met de huidige renovatie gaat dit de komende jaren veranderen", stelt hij. „Ook al wordt er bij grote winkels als Blok ker en Bart Smit meer gestolen en is de jeugd die er rondhangt brutaler. Maar in mijn eigen winkel heb ik nooit problemen." De sluiting van de kantine van het nabij gele gen Rijnland Lyceum baart Nek wel enige zor gen. Als de kantine gewoon open is, is het tij dens de schoolpauzes al erg druk in de De Kempenaerstraat. Ik hou m'n hart vast bij het idee dat bijna de hele school deze kant op komt." Van der Meij denkt dat Nek zich te veel zorgen maakt. „Op de Lange Voort komen tij dens pauzes ook veel jongeren. Ik vind het to taal niet storend." Middenstanders moeten bij overlast niet direct naar jongeren wijzen, zegt burgemeester Timmers. „Ik heb laatst zelf meegemaakt dat twee keurige dames op heter daad werden betrapt op diefstal van lipsticks." Patiënten van Endegeest vormen volgens de winkeliers een probleem apart. Als een patiënt vroeger iets stal uit een winkel of op een ande re manier voor overlast zorgde, kon de winke lier zelf Endegeest bellen om het probleem op te lossen. Nu de patiënten van de psychiatri sche inrichting meer eigen verantwoordelijk heid krijgen, moeten winkeliers incident mel den bij de politie. Nek is daar niet blij mee. „Zo wordt iemand die genezen is verklaard en weer de maatschappij in kan, maar ooit een keer in de fout is gegaan, alsnog raar aangeke ken op straat. Dat is ook een vorm van maat schappelijke verharding." Een enkel lid van het Samenlevingsberaad be treurt het, dat er maar drie winkeliers op de avond afgekomen zijn. Anderen vinden dat juist positiefs. ,Als winkeliers geen problemen hebben zien ze waarschijnlijk geen reden om een avond als deze te bezoeken", denkt Van der Meij. In de toekomst wil de werkgroep nog gesprekken hebben over de verharding van de maatschappij met het onderwijs, de zorg en het openbaar vervoer. oogmade - Gemene worm- es terroriseren voetbalclub IMO in Hoogmade. De zoge- oemde zwarte aaltjes knagen an de wortels van het gras. De waliteit van de velden gaat enderogen achteruit. >e populatie zwarte aaltjes •it gestaag. Chemische be ng van de plaaggeesten is elijk niet meer toegestaan, behandeling met zeewier- eten is wellicht de red- Aan dit probleem is ïmg anders te doen", zegt rge Barnier van de afdeling n van de gemeente. „Door aantasting van de wortels rdt het gras geel en komt los te liggen." De Plantenziektekundige Dienst, die de plaag heeft on derzocht, heeft de alternatieve behandeling met zeeweer voorgeschreven. Als de proef slaagt, wordt het middel op meer plaatsen ingezet. Hoewel de velden nog wel be speelbaar zijn, maakt MMO- voorzitter Ruud van Emmerink zich zorgen: „Die beesten krioelen overal. We hopen dat die biologische methode helpt." Mocht dat niet zo zijn, dan beroept MMO zich op de afspraak die met de gemeente is gemaakt. Bij de privatisering van de velden, stelde Ja- cobswoude zich garant voor het groot onderhoud. swoude - Het Jezuïeten- Sint Aloysius wordt de ko- nde tijd door de politie in de en gehouden. Feestvierders niet welkom in de histori- boerderij aan de Wijde Aa, I bij het witte bruggetje in hap Oftwegen staat. De eente Jacobswoude wil niet zich daar grote gezelschap- ophouden en de politie gaat controleren, boerderij is eigendom van de hting Sint Willibrord en gebruikt als retraiteplaats paters. Daarnaast wordt de ook verhuurd aan fami- en gezelschappen. „Die ders zorgen incidenteel overlast", aldus burge meester Van Beek. De boerderij heeft geen horeca- bestemming. Jaren geleden is bepaald dat er geen 'levende' muziek mag worden gemaakt en dat het aantal mensen dat gebruik maakt van de accom modatie beperkt moet blijven. Niet meer dan vijf personen mogen er overnachten. De gemeente wil dat de stich ting zich aan deze afspraken houdt. De paters mogen het pand alleen verhuren aan per sonen of instellingen die het volgens de regels gebruiken. De burgemeester heeft de politie gevraagd direct op te treden, als de retraiteboerderij illegaal wordt gebruikt. door Coen Polack voorschoten - Als de politie voor jou in de klas komt, heb je meestal een probleem. Twee agenten beenden gisterochtend door de gangen van basischool Het Kompas in Voorschoten, op zoek naar Jeroen en Iris Stik- kelorum. Broer en zus hebben niets misdaan. Vorige maand heeft de politie door hun snelle reactie een inbreker weten te ar resteren. Gisteren werden Iris en Jeroen op hun school in het zonnetje gezet. Jeroen en Iris kregen een specia le 'oorkonde van getoonde- moed' van twee politieagenten die zich met het onderzoek naar de inbreker bezighouden. Voor alle kinderen uit hun beide klas sen mogen ze nog een keer ver tellen wat er precies gebeurde op de middag van 13 februari. Iris (8): „Ik kwam net uit school en mijn ouders waren niet thuis. Toen ik de kamer binnenkwam zag ik bij de achterdeur een man die bezig was het slot open te maken." Haar broer Jeroen (11) kwam op dat moment ook thuis. Hij ren de meteen naar de buren en ging met de buurjongens de buurt in om te kijken of de in breker er nog rondliep. „Ik was helemaal niet bang, maar ja, ik had hem dan ook niet gezien bij de achterdeur." Iris was wel heel erg geschrokken. „Mijn benen trilden helemaal. Maar ik had goed onthouden hou hij eruit zag. Blauw-met-zwarte jas, witte schoenen, grijzige broek, zwart haar en een snorretje." Met dat signalement kon de po litie wel wat beginnen. Zeker toen bleek dat de man een paar m Jeroen en Iris Stikkelorum kregen gisterochtend een oorkonde voor hun hulp bij de arrestatie van een inbreker. Foto: Hielco Kuipers straten verderop, in de buurt van een schooltje, rustig een si garet stond te roken. Toen de politie eenmaal ter plaatse was, werd de man snel gearresteerd. De inbreker bleek veel op zijn kerfstok te hebben. Hij had 's middags al ingebroken bij de achterburen van Jeroen en Iris. Zijn zakken zaten vol sieraden en ander goud- en zilverwaar. Politieagent Bas van der Linden: „Ik denk dat hij zeker tientallen inbraken gepleegd heeft. Niet al leen in Voorschoten, maar in de wijde omgeving. We zijn nu aan het uitzoeken welke inbraken van de afgelopen tijd dat alle maal zijn." Maar wat moet je doen als je een inbreker in je huis ziet? Moet je achter hem aan als hij vlucht? En wat als je geen mo biele telefoon bij je hebt? Nadat Jeroen en Iris hun verhaal had den gedaan mochten de leerlin gen van Het Kompas het alle- d( maal vragen aan de twee politie agenten. Van der Linden: .Altijd eerst 112 bellen. Zorg ook dat wanneer je ouders niet thuis zijn, je meteen naar de buren rent. Die kunnen je zeker hel pen. Nooit zelf achter de boef aangaan. Als hij betrapt wordt, is hij namelijk gevaarlijk" rustende reactie van Du Prie. „We zijn geen filantropische in stelling. De som die we hebben voorgefinancierd, willen we op de een of andere manier terug zien. Desnoods verdienen we het geld terug met een nieuw bouwplan, maar liever niet na tuurlijk. Ook voor de bewoners van Poelgeest zou het goed zijn als er eindelijk weer eens wordt gebouwd in hun wijk." De aanleg van de spoortunnel is één van de afspraken die zijn vastgelegd in het convenant dat Oegstgeest met Leiden heeft ge sloten. Indertijd waren de NS bereid fors mee te betalen aan de verbinding. Toen na jaren soebatten bleek dat station Me renwijk niet gebouwd zou wor den, zagen de NS de noodzaak van de tunnel niet meer in. Hoewel Oegstgeest geld 'wint' door de tunnel niet aan te leg gen, brengt die beslissing min der geld in het laatje dan men in eerste instantie zou denken. Hoe dan ook moet de nieuw bouwwijk een tweede ontslui ting krijgen. De gemeenteraad van Oegstgeest buigt zich deze maand voor het eerst serieus over het tunneldilemma. vervolg van voorpagina ter aar - Dat er nogal wat schort aan de handhaving van bouw- en aanlegvergunningen in het buitengebied, was bij de gemeente Ter Aar al langer be kend. De gemeente had al maat regelen genomen om de contro le te verbeteren. „De raad heeft geld ter beschikking gesteld voor het aantrekken van extra men sen", vertelt burgemeester Eps- kamp. „We zagen dat het niet goed gaat. Het rapport van VROM heeft ons in die zin een beetje ingehaald." De VROM-inspectie bracht gis teren een vernietigend oordeel over het handhavingsbeleid van de gemeente naar buiten. Uit voering en handhaving van de regels voor ruimtelijke ordening, bouw, milieu en veiligheid door de gemeente beoordeelt de in spectie als slecht. VROM gaat om die reden een nader onder zoek doen naar mogelijk illegale dempingen in het plassenge- bied. Daarnaast eist de inspectie dat de gemeente de komende tijd alle aanvragen voor bouw en aanlegvergunningen in het buitengebied doorstuurt. Volgens Epskamp is de gemeen te druk bezig om gebreken waar de VROM-inspectie over valt te verhelpen. „Ek heb er vertrou wen in dat wij binnen vier we ken een goed samenhangend plan van aanpak kunnen pre senteren. Dat zie ik met vertrou wen tegemoet." Dat de gemeen te de komende tijd nog alle aan vragen voor activiteiten in het buitengebied moet^ioorsturen naar de inspectie, ziét de burge meester niet als een probleem. „Ik ervaar het eerder als een ex tra toets op de juistheid van de procedure. Je kimt dat curatele noemen, maar dat vind ik zo'n zwaar woord. Wij spreken liever van een indringende samenwer king met VROM." Volgens VROM speelt niet alleen een gebrek aan mankracht een rol bij de slechte prestaties van de gemeente, maar is het voor een deel ook een mentaliteits kwestie. Ter Aar zou lijden aan een doorgeslagen vorm van klantvriendelijkheid. Epskamp: „Een vorm van cliëntelisme zal altijd wel ergens voorkomen. Maar dat moet zich altijd bewe gen binnen de regels. Afwijking daarvan mag en zal niet worden toegelaten."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17