Hospice Issoria mist nog een halve ton LEIDEN 8f REGIO De Schavuiten: unieke opvang van chronisch zieke kinderen 'Feestcafé Ziejezo, dat bekt best lekker' Eindelijk geld voor camera's bij disco's dse micus R3 As op voorhoofd eschool zoekt latiënten - De Hogeschool Leiden Tjek naar mensen die als depatiënt willen optre- or studenten fysiothera- n de studenten voor te :n op het werk als fysio- eut leren ze tijdens de ng problemen op te los- zij ook in hun beroeps- tegen zullen komen, spelers, die zich zes keer i tudiejaar twee uur be daar willen stellen, helpen bij. Belangstellenden, kleine vergoeding krij- ir hun deelname, kun- b aanmelden bij het se at van de opleiding fy- apie: tel. 071-5188710. >r informatie referendum' De jongerenorganisatie oenLinks in Leiden, S, vindt dat de gemeente »ers beter moet voorlich- ir het burgemeestersrefe- n. Ook wil DWARS dat de ite activiteiten organi- 11 de burgemeesterskan voor het voetlicht te n. „Normaal gesproken idt een gemeente zich ke activiteiten, maar dit normale situatie", zegt Duwerse van DWARS Lei- let is de eerste keer dat rgemeestersreferendum leeft, de tijd voor de jne is beperkt en het ?r om individuele kandi- Jwnder partijorganisa- iltaqa tegen log in Irak - De Marokkaanse unie iqa houdt vrijdag 7 maart Dnd tegen de dreigende ;in Irak. De Leidse unie is at de oorlog vooral de /olking van Irak treft preventieve oorlog' ïationaal recht onder- Tijdens de Arabische bij- st van vrijdag praten ïalist, een lid van de üe Irakese Unie Partij, aterschrijver en een mu- er de dreigende oor- bijeenkomst heeft het gebouw van Moul- ngegracht 61. De aan- j 19.30 uur. lW beloont 4- De Leidse plantenviro- t Olsthoom (38) ontvangt de Beijerink Premie van [oninklijke Nederlandse tnie van Wetenschappen, remie, die 50.000 euro krijgt hij voor zijn on naar een plantenvirus, mosaic virus', analyseerde hoe het vermenigvuldigt in fecteerde cel. Het HIV- ïenigvuldigt zich mo dezelfde manier als het Olsthoom is ver- aan het Leids Instituut ïmisch Onderzoek van siteit Leiden. woensdag 5 maart 2003 Opening half mei niet in gevaar door Silvan Schoonhoven leiden - Het hospice Issoria aan de Plantage moet nog 50.000 euro bijeenschrapen. Het tekort brengt de opening van het tehuis voor stervenden niet in gevaar. Penningmeester J. Heemskerk hoopt het benodigde bedrag van 350.000 euro bij elkaar te hebben als het hospice opengaat. Dat gebeurt half mei. In het hospice kunnen mensen hun laatste le vensdagen doorbrengen in een huiselijke omge ving in plaats van in een zieken- of verpleegtehuis. De stichting Issoria is al sinds 1997 op zoek naar een geschikt onderkomen. Het monumentale pand aan de Plantage, dat nu verbouwd wordt, moet straks ruimte bieden aan vijf cliënten. Het hospice biedt ook onderdak aan familieleden die tijdelijk bij de patiënt willen logeren. Zestig vrijwil ligers zijn nodig om de stervenden fulltime te be geleiden. De eerste lichting heeft inmiddels de training ondergaan. Voorzitter J. van der Graaf zegt dat de eisen die Is soria aan de vrijwilligers stelt, hoog zijn. Ze moe ten 'zichzelf goed kennen', 'in staat zijn tot zelfre flectie' en 'bereid zijn om over alles te praten'. „Mensen in de laatste levensfase gaan de balans opmaken van hun leven en komen met allerlei vragen. Niet dat we gasten troost gaan bieden door ze wel even te vertellen wat er na de dood gebeurt. We zijn een algemene instelling, geen christelijke." Charles Devilé, die de verbouwing begeleidt, heeft van nabij meegemaakt 'hoe eenzaam en alleen het afscheid nemen is in een ziekenhuis'. „Het personeel had daar toen niet of nauwelijks de tijd om aandacht te besteden aan de stervende. Als ze in de gaten krijgen dat het afgelopen is, wordt ie mand van de zaal gehaald en in een apart kamer tje neergezet, flk heb dag en nacht aan een bed ge zeten in het ziekenhuis. Af en toe steekt een ver pleegster haar hoofd om de deur. Die kijkt op de metertjes en dan gaat ze weer. Kort gezegd kijken ze of de patiënt nog leeft, voor meer hebben ze geen tijd. Hier krijgen mensen in hun laatste le vensfase constant de aandacht die ze nodig heb ben. Hier proberen we kwaliteit te bieden in de laatste etappe." Volgens Van de Graaf is het niet de bedoeling dat gasten Issoria gebruiken als plaats om euthanasie te laten plegen. „Dat maken we duidelijk voordat gasten hier komen. Als die behoefte tijdens het verblijf toch ontstaat, en we kunnen het lijden niet met alle beschikbare middelen bestrijden, dan kunnen we niet zeggen: we hebben geen plaats meer voor u. We laten niemand in de steek, maar we spelen geen actieve rol in de toepassing van euthanasie. Als de huisarts tot de conclusie komt dat euthanasie de enige mogelijkheid is, zeggen we niet tegen de patiënt gaat u maar naar huis. Ik ben laatst in Rozenheuvel geweest, van het Leger des Heils. In Arnhem. De coördinator vertelde dat ze daar mensen in zo'n geval wel naar huis stu ren." Wanda de Ruiter (links), directeur van kinderdagverblijf De Watergeuzen, en verpleegkundige Edith van Vulpen van het pas geopende speci alistisch verpleegkundig kinderdagverblijf De Schavuiten: „Een kinderdagverblijf voor chronisch zieke kinderen, dat bestond in Leiden nog niet.' Foto: Hielco Kuipers 'Een gat in de markt van dagopvang in Leiden' door Roelf Reinders leiden - Er net tussenin. Dat zitten baby's en peuters met ziekten als astma, suiker ziekte of epilepsie als het om kinderopvang gaat. Ze zijn te ziek voor een gewoon kin derdagverblijf, maar weer te 'goed' voor een medisch kinderdagverblijf. Leiden heeft nu iets voor deze chronisch zieke kinderen: het specialistisch verpleegkundig kinderdagver blijf De Schavuiten. Geen gewoon kinder centrum, geen medisch kindercentrum, maar er net tussenin. De Schavuiten is een uitkomst voor ouders met kinderen die een chronische ziekte hebben, zegt Edith van Vulpen. Zij is één van de drie verpleegkundigen van de ver pleegkundigenmaatschap VOB die met kin derdagverblijf De Watergeuzen het ver pleegkundig kindercentrum heeft opgezet. „Ouders konden nergens heen met hun kind met astma of diabetes. In gewone kin dercentra zijn geen verpleegkundigen die kinderen een insulineprik kunnen geven of die weten wat te doen bij een epilepsieaan- val, hier wel. De medische dagverblijven willen deze chronisch zieken niet hebben, omdat ze daarvoor weer te goed zijn. Dus blijven de kinderen thuis." En dat is niet altijd goed voor het gezin, zegt verpleegkundige Irma van Oostveen. „Vaak draait in het gezinsleven alles om de chroni sche ziekte van het kind. Dan dreigt het ge vaar dat andere kinderen minder aandacht krijgen." Ook voor het zieke kind is het niet goed om voortdurend thuis te zitten, aldus Van Oostveen. „Het gevaar bestaat dat ze te beschermd worden opgevoed. Dat kan ze remmen in hun ontwikkeling." Van Oostveen zegt dat chronisch zieke kin deren later problemen kunnen krijgen om dat hun sociale ontwikkeling anders is gelo pen dan die van andere kinderen. „Het is belangrijk dat zieke kinderen niet de hele tijd alleen spelen, maar dat ze met andere kinderen leren spelen. Dat kan bij De Scha vuiten. Zo raken ze minder snel achterop en worden ze beter gewapend tegen de werke lijke wereld. Spelen met andere, gezonde kinderen maakt dat ze als een blij kind het leven ingaan. Deze kinderen worden al de hele dag in een uitzonderingspositie ges- plaatst." Directeur Wanda de Ruiter zegt het zo: „Het gaat ons om hun kind-zijn, niet om hun ziek-zijn." Het kindercomplex aan de Willem Barentsz- straat kent een 'open-deuren-beleid', zegt De Ruiter van De Watergeuzen. „Er is wel een aparte ruimte voor de groep van chro nisch zieke kinderen. Maar ze zijn vrij om in en uit te lopen, net als de andere, niet-zieke kinderen in het gebouw. Zo ontmoeten zie ke en niet-zieke kinderen elkaar. Zo zijn ze één van de vele kinderen en staat hun ziekte niet centraal. De kinderen lopen hier niet met een etiketje op van: ik ben ziek. En als ze dan af en toe een pil moeten slikken, klimmen ze daarna toch weer lekker het speelkasteel in." Volgens De Ruiter hebben zij en de ver pleegkundigenmaatschap met De Schavui ten een gat in de markt van de dagopvang voor kinderen aangeboord. „In Leiden be stond dit nog niet" Van Vulpen: „Veel ou ders met chronisch zieke kinderen hebben van de overheid geld in de vorm van een persoonsgebonden budget (PGB) gekregen voor verzorging van hun kind. Als ze hulp thuis willen, is er geen probleem, hulp ge noeg. Maar als ze hun geld aan kinderop vang willen besteden, kan dat niet omdat er niets is op dit gebied. Leuk hoor, zo'n PGB. Maar als je het niet kunt besteden, heb je er natuurlijk niets aan." Van Vulpen gaat uit van acht of negen chronisch zieke kinderen in De Schavuiten. „We zien het wel als er meer komen. Afhankelijk van de snelheid waarmee we vollopen en het aantal aanmel dingen komt er een leidster speciaal voor de chronisch zieken-groep bij." Specialistisch verpleegkundig kinderdagver blijf De Schavuiten, Willem Barentszstraat 47: www.deschavuiten.nl of tel: 06- 28520604. leiden - Voor de één is het niet meer dan de afslui ting van het carnaval. Voor de ander betekent van daag het begin van veertig dagen soberheid. Een derde zal misschien alleen wat minder snoepen en snacken tot pasen. Pastoor De Water uit de Leidse Lodewijkparochie bracht vanmorgen, op Aswoens dag een kruisje van as aan op de voorhoofden van de gelovigen. Die stonden in een lange rij te wach ten en ontvingen met gesloten ogen de grijzige vlek op hun voorhoofd. Het askruisje is een herinnering aan het vroegere gebruik om de as van overledenen over zich heen te strooien als teken van soberheid en boetedoening, of als een symbolische terechtwijzing na de uitspat tingen van carnaval. Rooms-katholieken moeten zich in de veertig dagen vastentijd tot het paasfeest voorbereiden op de herdenking van Jezus' dood en wederopstandig. In vroeger dagen vaardigde de kerk strenge spijsregels uit in de aanloop naar Pa sen. Nu resteert slechts het advies om zich in alle opzichten wat te matigen. De vastentijd is een tijd van bezinning geworden, om meer tijd te nemen voor bijbelstudie en gebed. Of om de auto te laten staan en minder te drinken. Foto: Henk Bouwman Haamke is eigenaar van Sound Leiden, een zaak cialiseerd in de verkoop, lur en installatie van pro- nele geluidsapparatuur, de veertigjarige ondeme- aide daarnaast ook 'een f :afé hebben'. Dus begon ee jaar geleden met het paleis aan de Tweede Bin- stgracht, voorheen The inmiddels is de naam van ak omgedoopt tot feestca- ezo. ladden met het Feestpa leis een geweldige start", aldus Haamke. „Publiek tussen de twintig en veertig jaar, ski hutachtige taferelen, veel Ne derlandstalige muziek en de mensen stonden op de bar te dansen. Daarna bleef de loop er goed in, maar op een gegeven moment zag je het langzaam wegzakken. O jee, dacht ik, nou heb ik een probleem aan mijn kleed, want ik had geen horeca- ervaring. Maar al snel kwam ik erachter dat de mensen wat an ders wilden. Daarnaast zat de De Blauwe Steen, die al 700 laar in de B reestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 4 0 71 - 53 56 424 concurrentie natuurlijk ook niet stiL" Sinds een paar weken gooit Haamke het over een andere boeg. „Meer dance classics uit de zeventiger en tachtiger jaren zoals The Tramps en Tavares. Dat wissel ik af met Neder landstalig. Daarnaast heb ik re gelmatig andere dj's, live optre dens op zondag en drie aan trekkelijke blonde dames achter de bar. Boven die bar heb ik een luifel opgehangen, want dat dansen daarop hoeft voor mij niet meer. Tot slot is de naam veranderd in Ziejezo, dat bekt lekker." Het feestcafé is donderdag, vrij dag en zaterdag vanaf22.00 uur open en 's zondags om 21.00 uur, maar als er live muziek is al om 17.00 uur. „Laat open? Ja, er is een verandering in het uit- gaanspatroon. Daarom ga ik laat open, want eerder heeft geen zin omdat dan je zaak leeg is. De mensen hebben minder feld en dat kunnen ze maar één eer uitgeven. Zij blijven eerst thuis en gaan dan om kwart voor twee de deur uit om tot vier uur te blijven hangen. Dan hebben ze toch het gevoel dat ze niets hebben gemist „Ik vind niet dat mijn zaak in een probleemgebied ligt Ja, er staat een portier en in het weekeinde twee. Ja, er wordt gefouilleerd en ja er staat een metaaldetector, maar dat hoort er tegenwoordig helaas allemaal bij. Wij hebben een leuke en schone zaak en willen dat zo Noordwijk akkoord met 'dure grap' Ruud Haamke (tweede van links) met de mensen van 'zijn' feestcafé Ziejezo. Foto: Taco van der Eb houden. Gezelligheid en veilig heid staan voorop." Pijnlijke ruggen Medewerkers van project Fiets Fout Fiets Weg hebben de AR- BO-medewerker van de ge meente ingeschakeld omdat zij letterlijk dreigen te bezwijken onder de lvele fietsen die zij da gelijks moeten versjouwen. Met name de fout geparkeerde tweewielers in de nieuwe kel derstalling voor het station leve ren problemen op. Elke fiets moet namelijk via de steile trap pen naar boven worden getild, op een auto worden gezet om daarna te worden afgevoerd. Dat leidt tot allerlei fysieke on gemakken. Per slot van reke ning werken er niet alleem maar Rambo's bij Milieu en Be heer. Een woordvoerder van de ge meente erkent het probleem. „De situatie is inderdaad ge meld. We lopen er nu pas te genaan. Er wordt over het pro bleem gesproken, er wordt naar gekeken en er wordt over nage dacht hoe de situatie kan wor den verbeterd. Misschien moe ten de fietsen in de toekomst wel met een kraan uit de kelder worden gehesen." Eric-Jan Berendsen door Margrit Tibboel noordwijk Na veel geharrewar is het dan tQch zo ven binnen de politieke gelederen van Noordwijk is er overeenstem ming over de plaatsing van tien camera's in het uitgaansgebied. Aanvankelijk waren er beden kingen tegen de onverwacht ho ge kosten, maar gisteravond bleef van dat verzet niet veel over. De commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden ging akkoord met het voorstel om 68.000 euro voor de came ra's, 97.500 euro voor de net -in frastructuur en 4000 euro op jaarbasis voor het onderhoud uit te trekken. De politici stemden in met het voorstel de beelden van het uit gaanscentrum in het weekeinde via een glasvezelkabel naar het politiebureau aan de Duinwete ring te laten verzenden. Een du re grap, vond de politiek. Maar burgemeester en wethouders lieten weten dat een straalver binding geen goed alternatief is. Het is weliswaar een stuk goed koper, maar de verzending van beelden door de ether is aan storingen onderhevig. De beeld kwaliteit van de opnamen in het Noordwijkse centrum zou daar van nadelige gevolgen ondervin den. De beelden worden niet, zoals de politiek aanvankelijk propa geerde, bij de strandpost of in het VW-gebouw geanalyseerd. De strandpost is daarvoor niet geschikt en het VW-gebouw valt af, omdat de camerabeel den wettelijk onder de regie val len van de politie. Het ligt vol gens burgemeester Van der Sluijs dan ook voor de hand dat de politie aanstuurt vanuit het bureau aan de Duinwetering. De politici benadrukte» gister avond nog eens dat ook oe inzet van de 'susploegen' en de politie het cameratoezicht moet blijven ondersteunen. Wat de kosten betreft van de operatie die de veiligheid met name op De Grent moet bevorderen, merkte Van der Sluijs gisteravond tot slot op: „We hebben op grond van ervaringen een zo goed mo gelijke raming gemaakt Maar de offertes die we nu gaan aanvra gen, kunnen natuurlijk altijd te genvallen." Volgende maand moet de ge meenteraad een definitief be sluit nemen over de aanschaf en plaatsing van de apparatuur. „We gaan met onze plannen voor het cameratoezicht ook 'de inspraak in' zei Van der Sluijs. ,Als dat niets nieuws oplevert, kunnen we het project binnen niet al te lange tijd beginnen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15