REGIO 'Mijn partij wil de provincie opheffen' 'Kuijt is een karakterspeler en dat is iemand die ze daar missen' 'Deze Kattukker is qua inzet en speelstijl geknipt voor Feyenoorc 'We wachten tot alle narigheid uit de lucht is HDC970 WOENSDAG 5 MAART 2003 NAVRAAG Het zijn barre tijden voor beleggers. Door allerlei schandalen is hun vertrouwen onder zware druk komen te staan en aan de bewegingen op de beurs lijkt geen touw meer vast te knopen. Het aandeel Ahold, dat altijd als 'een zekerheidje' gold is daverend on deruit gescho ven en KPN heeft een record- verlies geleden, maar het telecombedrijf voorspelt voor dit jaar wel een winst van minstens miljard euro en kondigt tegelijkertijd een nieuw dividend plan aan. Wie nu nog weet wat hij moet doen, mag het zeggen. Na vraag bij GER VAN DEN BURG, voorzitter van de tien leden tellende beleggingsclub Nobegro uit Noordwijkerhout. En als dat niet gebeurt? „Dan is er echt wat mis in de wereld. De beurs zakt nu wel erg ver door, maar goede bedrijven maken gewoon winst. Het divi dendrendement lijkt daardoor straks weer hoger te worden dan de rente, dus wordt ook beleggen weer aantrekkelijk." Financieel veel verlies geleden, intussen? „Nee. Wij spelen niet met tonnen. We investeren 25 euro per per soon per maand, omdat we meer een beleggingsstudieclubje vor men. Een clubje om van te leren dus." En wat heeft u geleerd? „Dat we nu even niets moeten doen en moeten laten staan wat we hebben. Behalve Ahold hebben we ook KPN en ING en daar gelo ven we nog wel in. Dus kijken we een paar maanden aan hoe de economie zich ontwikkelt en gaan we letten op signalen. Dat is volgens ons op dit moment het beste: afwachten, maar wel scherp blijven." tekst: Paul de Tombe foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 4 maart TER AAR - Broodnuchter blijft Lenie van der Hoorn-Langelaar onder de vele loftuitingen die zij na het vestigen van het eerste werelduur record voor dames in ontvangst mocht nemen. In die korte tijdspanne legde zij op de schaats een afstand af van 31 kilometer, 212 meter en 59 centimeter. Volgens ingewijden meer dan het gebruikelijke percentage van 85 procent van hetgeen de mannen plegen te preste ren. Voor het vestigen van haar record heeft ze zich niet al te zeer voorbereid; 'slechts' een paar fietstrainingen en het werken in de kassen natuurlijk. "Dat leek me voldoende. Ik ben van nature een sterke vrouw, waarom zou ik anders van het zware werk houden?" Le nie van der Hoorn gaat de schaatshistorie in als de eerste vrouw, die een werelduurrecord vestigde. "En nu maar hopen dat er een andere vrouw is die die afstand wil gaan verbeteren, want dan is het mijn beurt weer". BINNENLAND-Als een van de laatste Westeuropese landen is Ne derland deze week officieel overgegaan op het invoeren van de post code. Volgende week kan iedere Nederlander een brief thuis ver wachten, waarin de directeur-generaal van de PTT, drs. Leenman, uiteenzet hoe de postcode en alles daaromheen in zijn werk gaat. ANNO 1978, maandag 6 maart LEIDEN - De Christelijke muziekvereniging 'Concordia' bestaat 30 jaar, een reden om hieraan een feestelijke herdenking te verbinden. Het concert met de majoretteshow, geopend door de jongsten, later gevolgd door de seniores, oogstte veel bijval. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B,M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Noordwijker Dennis Salman op campagne voor Lijst Nieuwe Politiek De ambitie van Dennis Salman is min stens zo groot als zijn portret op het affiche van de Lijst Nieuwe Politiek. Op die poster voor de Provinciale Sta tenverkiezingen op 11 maart heeft de 30-jarige lijsttrekker zichzelf de lengte gegeven. Samen met zijn nummer twee Willem van Leeuwen uit Noord wijkerhout. Salman wil zo snel moge lijk in de Tweede Kamer zien te ko men en beschouwt het provinciehuis als 'kweekvijver en opstapje'. De lange weg naar het Binnenhof loopt onder meer via de Hoofdstraat in zijn eigen Noordwijk. Daar voert hij op deze maandagmiddag actie. „Meneer, mag ik u wat vragen? Gaat u stemmen op 11 maart?" De aange sprokene reageert als door een wesp gestoken. „Dat is toch voor de pro vincie? Nou, ik niet. Die mensen hebben hun eigen zakken gevuld. Ze zijn allemaal slecht." Salman houdt hem voor dat het 'dus' tijd wordt voor iets nieuws. Lijst 20 dus. „Ik ben Dennis Salman en ik wil de pro vincie weg hebben." Op de man maakt de verkiezingsretoriek echter totaal geen indruk. ,,Als ik zou stem men, zou ik dat doen op de Partij van de Brandweer. Om de zaak te blussen. Maar die partij is er niet." Nee zeggen tegen alles wat met de provincie te maken heeft, doet den ken aan de opstelling van de Socia listische Partij in het verleden: 'Stem tegen'. Zo destructief is 'Nieuwe Po litiek' volgens Salman echter niet. „Onze slogan lijkt kort door de bocht, maar is het zeker niet. Hoe veel mensen gaan nou straks stem men? Heel weinig. De meesten we ten niet eens wat de provincie doet. Als je brood nodig hebt, ga je naar de bakker. Maar wanneer ga je nou naar de provincie? Ik ben er nu in deze verkiezingscampagne volop mee bezig, maar zelfs voor mij is het moeilijk te vatten. Ach, die provincie hoeft niet meteen weg van ons. In het uiterste geval. De gemeenten kunnen een aantal taken overne men, zoals ruimtelijke ordening. En de landelijke overheid kan de hoofd lijnen uitzetten." Salman geeft toe dat die visie niet nieuw is. „Pim Fortuyn heeft dat ook al geroepen. Die wilde toe naar stadsgewesten met een soort stad houders. Wij gaan verder. Fortuyn zag nog vier of vijf grote gewesten. Wij denken dat die tussenlaag weg kan." Fortuyn is nog altijd de grote leer meester voor Dennis Salman. In mei vorig jaar stond de Noordwijker nog op de kieslijst van de LPF, maar haalde toen net niet de Tweede Ka mer. Aanvankelijk wilde hij na de problemen in de LPF en de val van het kabinet niets meer met politiek te maken hebben. Totdat Harry Wijnschenk hem belde en vroeg of hij in Zuid-Holland de kar wilde trekken voor de Lijst Nieuwe Politiek van Herman Heinsbroek. Dankzij die nieuwe goeroe is het enthousias me van Salman voor de politiek weer helemaal terug. En dan vooral wat betreft de ideeën over integratie, vei ligheid, zorg, onderwijs en het door breken van de bureaucratie, zoals Fortuyn die ook had. Pas twee weken geleden heeft Sal man in Laren kennisgemaakt met Heinsbroek. Of liever gezegd met meneer Heinsbroek. „Ik mocht Her man en jij tegen hem zeggen, maar ik heb daar moeite mee, ook al heb ik op gelijk niveau met hem gespro ken. Ik heb nou eenmaal grote be wondering voor hem. Bij de meesten komt hij over als die man van de Bentleys. Zonder stropdas, onge schoren en alleen maar proefballon netjes oplatend. Ik heb hem echter leren kennen als iemand die gewoon zijn ideeën spuit. Als iemand hem van zijn ongelijk weet te overtuigen, geeft hij dat eerlijk toe. En hij is erg geïnteresseerd. Hij wist alles van me. Dat ik als beleidsmedewerker bij de Noordwijkse Woningstichting werk. Dat ik deejay ben en in de weekends in de horeca werk. Grappig is dat meneer Heinsbroek veel belangstel ling had voor mijn ontmoeting met Pim Fortuyn, terwijl hij hem nooit heeft gesproken. Ik heb Fortuyn een paar keer ontmoet in de Hotels van Oranje. Tijdens het televisiepro gramma van Harry Mens." Ondanks zijn be wondering voor Heinsbroek laat Salman de naam van de grote roer ganger in de Noordwijkse Hoofd straat zo min mogelijk vallen. „Voor mijn ge voel ligt hij moeilijk bij jongeren. Vooral bij vrouwen. Die vinden hem te macho en heeft in hun ogen de LPF la ten vallen" Eenjong stel uit Lisse bewijst die theorie. „Kijk, ik heb hier wat info over de LNP." De man vraagt zich af waar het in godsnaam over gaat. „Nooit van ge hoord." Salman kan er niet onder uit om de initiatiefnemer te noemen. „Dat is de partij van Heins broek, u weet wel." De man weet het weer. „Nee, daar wil ik niets mee te maken hebben. Bedankt." Op die momen ten voelt Salman zich net een 'be delaar'. Net als wanneer hij zelf plakt en sommi ge voorbijgan gers hun mid delvinger opsteken. „Ik weet dat de ze verkiezingen bepaald niet leven. Maar ook dat we met een heel klein groepje onze ideeën moeten zien over te brengen. Welke? Even in het programma kijken. Het Groene Hart mag niet verder worden aangetast, de Bollenstreek moet zo blijven en als sprake is van mogelijke fusies moet de bevolking daar via een refe rendum bij worden betrokken. Lei den kan dus echt niet zomaar plaat- KLANKBORD Lijsttrekker van Lijst Nieuw Politiek Dennis Salman met de voorman van zijn partij 'menet man Heinsbroek. sen erbij nemen. Het gaat er nu al leen nog om, mensen duidelijk te maken dat de Lijst Nieuwe Politiek ook in Zuid-Holland meedoet. Naast Flevoland en Noord-Brabant. Maar gelukkig hoef ik niet alles alleen te doen. M'n vriendin helpt mee en wat vrienden. En wat mensen van el ders. Pas bood een lerares van een middelbare school in Den Haag zich aan. Zij is weggepest op school en zit nu thuis. Het verhaal van Heins broek over normen en waarde spreekt haar erg aan." Na een uurtje 'bedelen' in de I straat komt Dennis Salman eii iemand tegen die op hem sten eigenaar van de kaaswinkel, Ri Zwanenburg uit Oegstgeest. „I die jongen al jaren en heb vert wen in hem. Dennis, het is toe voor het echie?" Jan Preenen Katwijker Dirk Kuijt gaat het helemaal maken bij Feyenoord. Dat denkt drie kwart van de bezoekers van de internetsite van deze krant, want zij steunden deze stelling van harte. De overige stemmers vinden Feyenoord niet de meest geschikte club voor de Kat wijker, of zijn supporter van een andere club en 'dus' tegen alles wat maar met Feyenoord heeft te maken. Een selectie uit de reacties. Dirk Grunstra, Katwijk: „Eens. Hard werken wordt beloond." W. de Boer, Alphen aan den Rijn: „Eens. Dirk is ty pisch een spits voor Fey enoord. Alleen hoop ik wel dat hij samen met Van Hooijdonk kan spelen, want van hem wil ik min stens nog enige seizoenen genieten." Maart de Veugd, Utrecht: „Oneens. Een voetbaldier wil voetballen. Bij Utrecht kan dat, maar hoe is dat in Rotterdam? Jammer voor Dirk." P.M. van Duijn, Katwijk: „Eens. Dirk Kuijt is een hardwerkende speler, die dus snel wordt opgeno men in de harten van de supporters. Dit maakt hem nog sterker als speler, ver moed ik." A. Sahib, Amsterdam: „Oneens. Ik mag hopen dat hij in het rijtje komt van Damaschin, Van der Laan, Keur en alle andere kansloze spitsen bij die havenslavenclub. Hans van der Vlist, Woer den: „Eens. Dirk Kuijt past precies bij de cultuur van de club. Niettemin zal hij het in het begin moeilijk krijgen, maar zijn werklust brengt hem er bovenop." H. Ouwersloot, Katwijk: „Eens. Kuijt is een karak terspeler en dat is iemand die ze daar missen." L. Janssen, Sassenheim: „Eens. De echte spitsen scoren natuurlijk overal. Als schaduwspits zal Dirk zeker slagen bij Feyen oord." Bert Stam, Alphen aan den Rijn: „Eens. Dirk Kuijt gaat het zeker maken in De Kuip. Hij heeft de per fecte mentaliteit die past Katwijker Dirk Kuijt gaat het helemaal maken bij Feyenoord bij Feyenoord, een type Tomasson. Het is een goe de zet van'Feyenoord om hem te halen." Mike Otten, Leiden: „Eens. De toekomstige spits van het Nederlands elftal en de opvolger van Pi-air is in huis gehaald. Na het voetvolley op Aru ba en de goal tegen AZ be wijst deze groeibriljant an dermaal dat hij heel wat in huis heeft. (In tegenstel ling tot de zaalvoetballer Zlatan.)" I. Bianco, Leiden: „On eens. Laat ze maar lekker blijven dromen van Ove Kindvall. Kuijt eindij Cruz, Van der Laan noem ze maar op: z< nen weg of vluchten Als ze niet weggejaaj worden door hun ei; 'fans', zoals Van Hoi donk." G. Kuijt, Katwijk: „I Ik hoop het voor hei leen moet hij wel zijl ternaam een keer go zijn shirt laten schrij Kuijt en dus niet Kui N.M. van den Eykel, Rijnsburg: „Eens. AJ fel wordt verkocht n Bayem is er ruimte Kuijt." D. Brouwer, Elburg „Eens. Zo'n harde w hoort bij Feyenoord De nieuwe stelling h op het zoveelste mej bieem waarmee de i sieve veehouderij in I land worstelt. Opniei moeten er boerderije den geruimd. De stel waarop u tot en maa kunt reageren luidt: Varkenspest, MKZ, vo pest - de bioindustrie slechts narigheid. Pieter Stam (51), dominee te Kat wijk: „Dit is een mooie stelling voor mij, want ik moet 'm in juni trou wen. Dus dat vind ik wel leuk, dat we nu een stelling over hem hebben. Maar gaat Dirk het helemaal maken bij Feyenoord? Ik geloof dat het waar is. Zijn spelstijl en de spelstijl van Feyenoord passen volstrekt bij el kaar. Ik denk dat hij een vaste plaats in het elftal kan bemachtigen. Zeker qua inzet - 't is een Kattuker - en qua vechtlust is het een goeie. Ik ken Fey enoord ook goed, want ik kom uit Vlaardingen en vroe ger was ik Feyen- oord-fan." Dennis Salman (30) uit Noon lijsttrekker provinciale Lijst I we Politiek: „Van de beste ma ik nog nooit gehoord en van v< heb ik de ballen verstand. Maj een keertje overslaan?" Karin Castelijn (42) boerin i wetering: „Ik durf er niets ove zeggen, ik houd me helemaal I bezig met voetbal." Reinier Verbeek (37) architei Leiden: „Ik weet niets van voe sorry. Ik heb de naam van die wel eens gelezen, maar dat is zou niet weten of hij links of r< is." Kamal Khodor el Cheikh (37) Leiden, bestuurslid Marokka vereniging Moultaka en proji der gemeente Alphen aan dei „Ik heb de naam van die Katw wel eens ergens gehoord, maa der weet ik er niets van." Koopt de club nog in deze tijden? „Nee, niets. Nu Ahold zo laag staat, zou je dat aandeel wel weer kunnen kopen, maar het vertrouwen in Ahold is weg en als het vertrouwen weg is, moet je er niet in gaan zitten. We wachten op betere tijden." Die zijn er wel ge weest, maar komen die ook weer? „Onze club bestaat tien jaar en we heb ben inderdaad een goede tijd meegemaakt. Maar wat we toen in de plus zaten, zitten we nu in de min. Van plus veertig procent zijn we naar min 35 procent gegaan. Toch komen die betere tijden echt wel weer. Het kan twee jaar duren of tien jaar, maar de geschiede nis heeft geleerd dat de beurs altijd terug trekt naar het gemiddel de." Dirk Kuijt in duel namens FC Utrecht. Foto: GPD Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „Kat- wijkers zijn harde werkers, Feyen oord heeft altijd succes gehad met inzet en werklust. Techniek en showvoetbal is minder besteed aan deze club. Dit spoort met de menta liteit van de Katwijkers. Ik denk dat Dirk hier prima op zijn plaats is. Wellicht zit er voor Dirk na twee drie jaar Feyenoord nog meer in. Een grote Europese club gun ik hem van harte. Heel goed Dirk, zet Katwijk maar goed op de spor tieve kaart!" Nancy Knijnenburg (34) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster/ voet- baltrainster damesselectie SJC Noordwijk: „Dirk Kuijt kan het over al gaan maken. Maar Feyenoord is nou juist de club waar hij niet naar toe moet gaan. Ik geloof namelijk nooit dat ze daar Kalou, Van Hooij donk, Buffel of Van Persie op de bank zullen houden om Kuijt te la ten spelen. Trouwens, waar blijft Ajax met z'n spitsenpro bleem? Toch denk ik dat het voor Dirk verstandig zou zijn nog een seizoen voor Utrecht te spe len en dan lekker in d Engelse competitie te gaan voetballen. De is hij helemaal ge schikt voor!" Marije van den Berg (28) uit Lei den, bedrijfsjoumaliste en PvdA- raadslid: „Ik weet heel weinig van voetbal en als je ergens weinig van weet, moet je de juiste mensen bel len. Dat doe ik als raadslid ook altijd. Dus ik heb het vriendje van mijn zus even gebeld en weet nu dat Dirk Kuijt op zich een goede voetballer is, maar het bij Feyenoord niet gaat redden. Hij zal de kans daar niet krij gen om zich waar te maken. O, hier zegt nog iemand dat ze daarvoor eerst Van Hooijdonk moeten verkopen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14