LEIDE over campagnestijl -anssen valt Remkes af 5Ik was een baby en toch wilden ze mij al hebben REGIO Straatprijs postcodeloterij in Stevenshof KdlldiddtCn botSCll Drugsoverlast in Pancras-Oost uitgebleven 'Lenferink gedraagt zich als extra wethouder' Groen houdt spreekuur als hij het wordt Emancipatieprijs gekaapt door groep Leidenaars woensdag 5 maart 2003 Presentator Gaston Starreveld van de Nationale Postcode Loterij verrast van Schuurmanlaan in Leiden met 12.500 euro. Foto: Henk Bouwman naar buiten om te zien wie de volgende gelukkigen zijn. Mo biele telefoons worden tevoor schijn getoverd om familie en vrienden verslag uit te brengen. „Waar zijn mijn bloemen nou? Ik wil ook een cheque. Ik ben een straatarme student", zegt een jongen quasi-verontwaar- digd. „Mijn moeder is volgens mij ook lid van de Postcode Lo terij, maar die woont in de straat hierachter." Gaston stapt het huis van iedere winnaar even binnen voor een gesprekje, dat ondanks zijn rou tine niet altijd even vlekkeloos verloopt. Zo kijkt de regiedame verstoord als tijdens de opname - de uitzending is zondag - een hondje begint te blaffen en een peuter in al zijn onschuld be sluit belletje te trekken. De laat ste winnaar reageert wat lauw een bewoner van de Anna Maria op zijn 37.500 euro. Gaston be stempelt de man met 'Dagobert Duck' en probeert hem enthou siaster te laten reageren. Als blijkt dat de man ook nog een auto heeft gewonnen, een gloednieuwe rode BMW, veran dert hij van stemming. Terwijl Gaston poseert voor fototoestel len van bewoners, blijft de Lei- denaar verdwaasd in de auto achter. „Dat was schrikken." door Wim Koevoet leiden - De verwijdering tussen de twee burgemeesterskandida ten H. Groen (WD) en H. Lenfe- rink (PvdA) lijkt compleet. Groen verwijt Lenferink dat hij zich in debatten gedraagt als 'een extra wethouder*. Volgens de Amster dammer doet Lenferink halve en hele toezeggingen die hij niet kan waarmaken als burgemees ter. Ook maakt Arnhemmer Len ferink van de strijd om de ambts keten 'te veel een partijpolitiek debat', vindt Groen. „Het is toch echt een burge meesterspost die vacant is", zegt Groen. „Als hij als extra wethou der wil worden gekozen, dan moet hij dat weten. Ik wil burge meester worden en dat is de voorzitter van het college en de gemeenteraad. Ik heb geen zin om me nu als extra wethouder te manifesteren en op allerlei vragen in te gaan. Als mensen er bij mij op aandringen een over steekplaats van stoplichten te voorzien, vertel ik ze eerlijk dat ik daar niet over ga. Zou ik dat niet doen en ik word gekozen - en daar ga ik vanuit - dan tref ik tijdens de eerste de beste colle gevergadering allemaal ge bruuskeerde wethouders aan in de B&W-kamer omdat ik me met hun taken heb bemoeid." De verschillen in taakopvattin gen waren al manifest tijdens het debat bij Catena, eerder de ze week. Dat Groens opstelling hem blijkens peilingen van de internetsite van het Leidsch Dagblad én van www.sleutel- stad.nl nog niet veel kiezers gunst oplevert, doet hem niets. „Die peilingen zeggen mij net zo veel als die mensen die mij gis teren beloofden op mij te zullen gaan stemmen. Die mensen moeten dat overigens wel doen, stemmen op Groen moet je doen." Lenferink bestrijdt dat hij zich te veel als wethouderskandidaat zou gedragen. „Ik vind dat de kiezers recht hebben op een scherp profiel, dat ze méér moe ten weten dan wat de verschil len in bestuursstijlen zijn plus hoe je denkt de gemeenteraad voor te gaan zitten. Het is onver mijdelijk dat de twee kandidaten met inhoudelijke standpunten komen. Een burgemeester kan zich wel degelijk met allerlei za ken bemoeien en die agende ren. En voor gebruuskeerde missaris steunt Leidse vertrouwenscommissie Minkhorst Minister J. Remkes inlandse zaken) heeft zich oppeerd bij de Leidse be- ingsprocedure voor een ie burgemeester. Commis- van de koningin J. Frans- ladrukkelijk betrokken bij acedure, vindt dat Remkes ïrtrouwenscommissie die indidaten voordraagt, op rkeerde been heeft gezet, sen deelt de verontwaardi- lie de Leidse fractievoorzit- adden, toen WD'er Rem- orig jaar bepaalde dat de ante de benoemingsproce- opnieuw moest doen. De Mwenscommissie had al- Sroen aanbevolen, waar- het referendum aanvanke- iet doorging. Volgens de ivoorzitters zou Remkes nmen met een enkelvoudi- irdracht. argumentatie om het bij andidaat te laten, heb ik kunnen billijken. De vertrou wenscommissie is daarna sa men met mij bij de minister ge weest", zegt Franssen. „Hij had op dat moment moeten zeggen dat hij er geen genoegen mee nam." Franssen speelt een sleutelrol bij burgemeestersbenoemingen. Hij selecteert de kandidaten met wie gesprekken worden ge voerd. De voordracht van een vertrouwenscommissie voorziet hij van een advies, waarna die op het bureau van de minister belandt. Fransen en Remkes zijn partijgenoten. Remkes haalde destijds hard uit naar Leiden. Franssen is het niet eens met die kritiek. „Ik vind dat de Leid se gemeenteraad meer krediet verdient dan deze heeft gekre gen", zegt hij. Voorzitter C. Broeyer van de vertrouwenscommissie reageert verheugd op de uitlatingen van Franssen. „Dat hij het dan toch een keer heeft gezegd, is abso- Buurtvereniging betreurt vertrek coördinatrice De Zaak luut bemoedigend", zegt de fractievoorzitter van de grootste partij in Leiden, de PvdA. De commissie voelde zich nogal in haar hemd staan toen Remkes de voordracht ongeldig ver klaarde. Steun voor Leiden kwam er eerder al van waarne mend burgemeester en Eerste- Kamerlid W. Lemstra, die zei de ze regering 'niet meer te begrij pen', en van de vereniging van burgemeesters. Het ministerie is het niet eens met de kritiek van Franssen en Broeyer, blijkt uit de reactie van woordvoerder Th. Manten. „In Leiden speelden twee dingen. Ten eerste was een referendum aangekondigd, dat vervolgens werd ingetrokken. Leiden heeft tijdens de wedstrijd de spelre gels veranderd. Ten tweede deed de gemeente ten onrechte een beroep op overmacht. Maar de vertrouwenscommissie heeft zichzelf in die positie gema noeuvreerd." door Erna Straatsma leiden - De zo gevreesde drugs overlast in Pancras-Oost, door de komst van daklozenopvang De Zaak, is uitgebleven. Sinds de opening in oktober 2002 on dervinden buurtbewoners 'wei nig tot geen last' van de voorzie ning. Dat is volgens de buurt vereniging en de buurtwerk maatschappij een belangrijke verdienste van coördinatrice S. Regouw. Beide instanties zijn bezorgd over het plotselinge vertrek van Regouw, die door Pamassia wegens 'disfunctione ren' op non-actief is gezet. Buurtvereniging Pancras-Oost voerde twee jaar lang felle oppo sitie tegen de komst van een dagbestedingscentrum aan de Middelstegracht. De bewoners waren enorm bang voor een toename van het aantal junks in hun buurt, omdat die al een paar drugspanden telt. „Wonder boven wonder valt het honderd procent mee", zegt W. Pet na mens de buurtvereniging. „Ik heb de komst van de opvang met argusogen gevolgd en twee jaar lang geprocedeerd om het tegen te houden. Maar nu het er zit moet ik zeggen dat we weinig overlast hebben. Ik kan wel zeg gen: geen overlast." De buurt vereniging stapte zelfs naar de rechter in een poging de komst van De Zaak tegen te houden. Toen de rechter in een versnel de procedure de bewoners in het ongelijk stelde, staakte Pan cras-Oost zijn verzet. Pet betreurt het vertrek van Re gouw, die sinds vorige week thuis zit vanwege een arbeids conflict. De buurtbewoonster stelt dat de coördinatrice 'ver schrikkelijk is tegengewerkt' door haar werkgever Pamassia. Gebrek aan middelen en perso neel heeft Regouw volgens Pet de das omgedaan. „Ze heeft zich de afgelopen maanden met hart en ziel ingezet voor De Zaakr-Bingen die ze bij Pamas sia aankaartte leverden niets op. Er was gewoon onvoldoende controle, ze stond er meestal al leen voor en dat is niet makke lijk met zo'n doelgroep. En op een gegeven moment zeiden ze van hogerhand dat Regouw 'niet functioneerde'." De buurtwerkmaatschappij Lei den, gevestigd in hetzelfde ge bouw als De Zaak, vindt de 'ri goureuze maatregel' van Par- nassia 'vreemd'. „Bij de opening van De Zaak was de directeur nog vol lof', zegt C. Lafeber. Hij is daarnaast bezorgd over het 'gat' dat Regouw achterlaat. „Ze heeft hier een jaar gewerkt en heel veel energie gestoken in overleg met de buurt, teneinde overlast te voorkomen. Ze heeft een enorme staat van dienst op gebouwd. En een enorm net werk, dat een ander niet zomaar opbouwt. Het kan dus behoor lijke consequenties hebben als zo iemand verdwijnt. Daar ma ken wij ons zorgen over en dat hebben we Pamassia inmiddels ook laten weten." De buurt werkmaatschappij werkt samen met De Zaak, onder meer in het project om een Leidse straat krant te beginnen. Lafeber beaamt dat de wijk Pancras- Oost geen hinder ondervindt van De Zaak: „Inderdaad, de verwachte overlast is uitgeble ven." Woordvoerders van Pamassia willen niet ingaan op het ar beidsconflict, dat het tweede op rij is. Eerder vertrok coördinator H. Oud na een arbeidsconflict met Pamassia. Regouw volgde Oud op. Regouw zelf doet er ook het zwijgen toe. Ze heeft inmid dels een advocaat ingeschakeld. Pamassia richt zich met het dagbestedingscentrum De Zaak op een doelgroep van 'gemoti veerde (ex-)drugsverslaafden'. Het centrum biedt overdag on derdak aan een groep van maxi maal 25 daklozen die hun tijd zinnig willen doorbrengen, on der meer met computercursus sen en kooklessen. De gemeente Leiden bekostigt het project. wethouders ben ik niet bang. Ik sluit niet uit dat als ik eenmaal burgemeester ben, ik van me ning zal verschillen met de zit tende Leidse wethouders. Daar is toch niets mis mee?" „Ik ben veel langer wethouder geweest dan Groen. Groen heeft al wat burgemeesterservaring opgedaan in Brielle en Lands meer en ik merk dat hij in deze campagne moeite heeft met het ventileren en formuleren van standpunten, dat in zijn cam pagne nu al de afstandelijkheid is geslopen waarvan hij vindt dat die past bij het burgemees tersambt. Ik denk daar anders over, ik wil ook als burgemeester tussen de mensen staan en dat is iets anders dan een extra wet houder willen worden." Harry Groen wil inloopspreek uren houden als hij burgemees ter van Leiden wordt. Inwoners hebben daar bij het campagne team van de WD'er op aange drongen. Groen hield deze week een tweede telefonische peiling on der 64 Leidenaars. Hij wilde we ten hoe een nieuwe burgemees ter voeling houdt met de bevol king, en hoe inwoners het ima go van hun stad zien. De uitkomsten waren niet al te verrassend; Leidenaars zien hun burgervader graag in de stad. Hij moet opgaan in het gewone le ven, zich laten zien op 3 okto ber, met sinterklaas en in het café en het buurthuis. Omdat het een burgemeester niet is ge geven altijd de mensen op te zoeken, kan hij ook inloops preekuren houden, enquêtes or ganiseren en contact houden via e-mail, opperen inwoners. Volgens Groen houden Leide naars van hun stad, die ze om schrijven als 'schitterend oud' of 'gezellig'. Het stempel studen tenstad leggen mensen zowel negatief als positief uit. Verder klagen de ondervraagden over parkeerproblemen. Groen noemt Leiden een 'grote kleine stad': het heeft de voorzieningen en problemen van een grote stad, en toch het knusse en overzichtelijke van een kleine stad. door Marijn Kramp leiden - De Pietemei Rolprijs voor emancipatie wordt dit jaar toch uitgereikt. Een groep Leid se vrouwen en mannen heeft de gemeentelijke prijs uit protest gekaapt en herstelt de uitreiking in ere op de internationale vrou wendag. Het beeldje zou dit jaar niet worden uitgereikt op 8 maart, de internationale vrouwendag, omdat de jury haar taken eind vorig jaar neerlegde. Al enige tijd probeerde zij tevergeefs in ge sprek te komen met de gemeen te over de toekomst van de prijs. De gemeente gaf echter niet thuis en gelastte de uitreiking af. De anonieme club kapers is daar verontwaardigd over. Zij geven de gemeente er in een persbericht stevig van langs. Die heeft het er flink bij laten zitten op het gebied van emancipatie, schrijven zij. 'De viering van In ternationale Vrouwendag dreig de niet door te gaan vanwege laksheid. De nota emancipatie beleid was gespeend van durf, visie en daadkracht. En als sym bool van deze niksigheid wordt de Leidse Pietemei Rolprijs niet uitgereikt'. Krijg je dat van een college van louter mannen, vra gen de kapers zich af. Omdat zij vinden dat emancipa tie en feminisme nog steeds op de politieke en maatschappelij ke agenda horen te staan en de Pietemei Rolprijs daar bij hoort, hebben de kapers besloten zelf de prijs uit te reiken. Bij gebrek aan jury is besloten om er een doorgeefprijs van te maken. De winnaar van vorig jaar heeft een nieuwe winnaar gekozen. Die krijgt aanstaande zaterdag om 19.30 uur in het Leidse Volks huis het beeldje overhandigd. Oorkonde voor toonde moed or Jeroen en Iris Hospice oria mist g halve ton ing tot trachting 1 Een 37-jarige Leidenaar lopen weekeinde aange- n op verdenking van po- lt verkrachting van een vrouw (24) in zijn wo- 1 de Professorenwijk. Zij nachts in de woning van n, een kennis van haar, eze haar probeerde te chten. Er ontstond een ling waarbij de vrouw in zicht werd geslagen. Zij vluchten en sprak een traten verderop mensen e haar met de auto naar litiebureau brachten, aar na werd de man thuis steerd. ositie over iersnoodramp Burgemeester M. Zon- t van Leiderdorp heeft niddag in de Hooglandse e expositie over de Wa- odramp van 1953 ge- Zonnevylle, afkomstig iland, deed dat op ver- an de samensteller van toonstelling Henny Kwik. tentoonstelling staat de ihulp aan de getroffen ien centraal. De expositie bij voldoende belangstel- it en met 14 maart en is jks, behalve op zondag, nd van 11.00 tot 16.00 e toegang is gratis. ng over liversiteit - De conservator micro- itologie van het nationaal historisch museum Na- dr. Willem Renema, ver- linsdag 11 maart een le ver biodiversiteit en geo- ïe geschiedenis. Zijn pro- underzoek vond plaats in ën van het Indo-Pacifisch I, waar hij zocht naar fo- iferen, eencellige beestjes en kalkskeletje. De lezing 14.00 tot 15.00 uur in de a van Naturalis en is, met egangskaartje voor het im, gratis toegankelijk. igerman op liefestival h - Gastschrijver Joost irman van de Universiteit 1 interviewt zaterdag vier 1 geleerden tijdens het studiefestival. Tussen en 16.00 uur biedt de uni- eit vwo-leerlingen uit heel land in de Leidse Pieters- e gelegenheid om van al- weten te komen over stu- tuderen en het studen- en in Leiden. De universi- rwacht meer dan 2000 gstellende leerlingen, erman interviewt tussen en 14.15 uur strafrecht- ndige Theo de Roos, pe- ;e Ina van Berckelaer-On- eneeskundige George en natuurkundige Carlo ikker. door Marjolein Hendriks leiden - „Welkom bij Man Bijt Hond", grapt presentator Gas ton Starreveld van de Nationale Postcode Loterij buiten de ca mera om. De werkelijke reden van zijn bezoek aan Leiden gis termiddag is een straatprijs ter waarde van 150.000 euro die in de Anna Maria van Schuurman straat in de Stevenshof is geval len. Het geld wordt verdeeld over zeven gezinnen. Hardop herhaalt Gaston de postcode en met een bos bloe men en een gouden envelop in de aanslag drukt hij op de deur bel van de familie Kokkedee. Hellen Kokkedee doet open en zegt 'goedendag', maar Gaston vindt het niet enthousiast ge noeg. „Zeg maar holladiejee! roept hij. „Holladiejee", klinkt het verbaasd. Maar de verbazing blijkt schijn. De winnaars krij gen een dag van tevoren bericht dat ze in de prijzen zijn gevallen. „Maar hoeveel of wat zeggen ze niet, dus het blijft een verras sing", vindt Hellen, die even la ter 37.500 euro rijker is. Op de vraag van Gaston wat ze met het geld gaat doen, stamelt Hellen dat ze een fiets nodig heeft. „Een fiets?!", roept de presenta tor ontzet uit. „Van dit geld kunt u op z'n minst lekker op vakan tie!" De situatie werkt op de lachspieren van Hellen en haar vriendinnen. Van opwinding vraagt Hellen voor de tweede keer of ze Gaston mag zoenen. Inmiddels heeft de rest van de straat lucht gekregen van het nieuws. De bewoners stromen Joodse oud-Leidenaars komen vanuit Israël naar expositie in De Lakenhal door Eric-Jan Berendsen leiden - Menachem Philipson werd op 13 oktober 1942 in de Van der Waalsstraat in de Leidse Professorenwijk geboren. Na de Tweede Wereldoorlog is hij in 1947 met zijn moeder, 2 broers en 2 zusters naar Israël geëmi greerd. Hij woont in Petach Ti- kwah, 15 kilometer ten oosten van Tel Aviv. Onlangs las hij daar informatie over de ten toonstelling joden in Leiden en omgeving 1933-1945 in stedelijk museum De Lakenhal. Gisteren bezocht hij samen met zijn zus Rika (67) en broer Elias (66) de expositie. Van het gezin Philipson - vader, moeder en vijf kinderen - over leefde vader Jacob de oorlog niet. De administrateur van het Joods Weeshuis aan de Rooden- burgerstraat werd in juli 1943 vergast in het concentratiekamp Sobibor. Een foto van hem hangt op de expositie, als stille getuige van deze zinloze moord. De kinderen Philipson werden in maart 1943 ondergebracht op onderduikadressen in het hele land. Menachem kwam uitein delijk in het Drentse Holland- sche Veld terecht, Elias eindigde na 17 adressen in Limburg en Rika in Friesland. „Onze moeder is na de oorlog maanden bezig geweest ons te vinden." Van de ellende van de Tweede Wereldoorlog weet het drietal niet veel meer. „Onze moeder wilde er na de oorlog nooit over praten", aldus Menachem. „Ik woonde thuis dus kreeg eigen lijk nooit informatie." Elias: „Ik kan me nog herinneren dat de joden een Davidsster moesten dragen maar dat ik daar te klein voor was. Toch wilde ik er per se een om het gevoel te hebben er bij te horen. Ik wilde zelfs een ster op mijn pyjama." Rika: „Ik weet nog dat ik op een gegeven moment niet meer naar school kon. Verder heb ik nog gedach ten over de blauwe tram naar Den Haag op de Lammen- schansweg en het zwemmen in het Rijn-Schiekanaal langs de Kanaalweg." Lang staat het drietal stil bij een doek aan de muur van De La kenhal met daarop een lijst van 270 namen. Joden uit Leiden of omgeving die uiteindelijk in een van de concentratiekampen tra gisch aan hun einde zijn geko men. De namen van hun groot ouders, een tante en vrienden en bekenden roepen veel herin neringen op. Groot is ook de verbazing als de broers en zus lijsten zien uit maart 1943 van de Leidse politie met daarop hun namen. De commissaris van politie verzoekt hun opspo ring aanhouding en voorgelei ding wegens het als jood veran deren van woonplaats. „Bizar", vindt Menachem. „Ik was een baby van vijf maanden en toch wilden ze mij al hebben. Daar schrik ik nog steeds van." „Niemand was te vertrouwen", vult Elias aan. „Als jongetje was ik ondergedoken in de buurt van Leiden. Ik weet niet meer waar. Elke dag mocht ik een uurtje naar buiten. Omdat ik een vreemde was, werd ik door andere kinderen met stenen be kogeld. Na een dag of drie zei ik: 'als jullie dat nog een keer doen, laat ik zien dat joodse kinderen teruggooien'. Toen ik dat op mijn onderduikadres vertelde, moest ik meteen weg naar een ander adres. Een half uur later was er een razzia." Menachem (achter), Rika en Elias Philipson bekijken foto's van omgekomen joden in De Lakenhal. De meest neel is van hun vader die in juli 1943 omkwam in het concentratiekamp Sobibor. Foto: Hielco Kuipers Toch waren er ook goede Ne derlanders, weet Menachem. „Zo was er een familielid op Amsterdam Centraal klaar om op transport te worden gezet. Het was een vrouw met een ba by die moest worden gevoed. Ie mand van de Spoorwegen haal de haar uit de massa en bracht haar naar een aparte ruimte. Maar in plaats van haar baby te voeden, werd zij naar buiten ge leid, naar de vrijheid. Het zijn de kleine dingen die groot zijn." „Daarom is het ook zo belang rijk dat deze expositie wordt ge houden", vervolgt Menachem. „Het is voor mij buitengewoon rechtse foto van het linker pa- interessant maar ook voor de jeugd leerzaam. Want over enige tijd is er niemand meer van on ze generatie die nog iets over de jodenvervolging kan vertellen. Daarom moet dit voortleven."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13