Resolutie snel in Veiligheidsraad BUITENLAND Spotprenten voor het familiealbum Gearresteerd kopstuk al-Qaeda werkt mee aan verhoor Vliegtuigen Noord-Korea belagen Amerikaans toestel Turkse beurs in vrije val 'Terroristen dachten aan aanval op Pearl Harbor' Troepenopbouw gaat door v Tweede advocaat voor Dutroux inhoudingen .aanslag Kenya k>bi De Kenyaanse autori- i hebben drie aanhoudin- rerricht in verband met de terreuraanslag op Israëli toeristen die op 28 novem- orig jaar aan elf Kenyanen ie Israëliërs het leven kost- at heeft de politie gisteren ndgemaakt. Het gaat om eden van een Kenyaanse lie van Arabische aifkomst, ontacten zouden hebben rhouden met acht perso- iie verdacht worden van inslag op een toeristenho- n een mislukte beschieting :en vliegtuig dat Israëlische sten van Mombassa naar viv vloog. De verantwoor- dieid voor de aanslagen opgeëist door al-Qaeda. egtuigen VS mbarderen Irak iincton - Amerikaanse ge- tsvliegtuigen die de no-fly- s in Irak controleren, heb- tondag vier militaire com- icatieposten en een lucht erinstallatie in het zuiden rak gebombardeerd. Dat cte het Amerikaanse leger ren bekend. De bombarde ten waren een reactie op se beschietingen van Ame- nse en Britse patrouille- uigen, aldus het Centrale mando in Washington. nklacht families ;en Arafat s - Zeven Franse families Israël wonen, hebben een rechtbank in Parijs aanklachten ingediend te- de Palestijnse leider Arafat, eschuldigen hem van gen- e en misdaden tegen de sheid. Dat hebben de ad- ten van de families gisteren gd De advocaten zeiden e gezinnen zes verwanten ien verloren door terroristi- aanslagen van militante itijnen. Een zevende fami- raakte door een terreurac- vaargewond. Volgens de icaten heeft Arafat als leider de Palestijnse Autoriteit de lagen gefinancierd en geor- 5eerd. epeler regime antanamo Bay iuan - Om terreurverdach- lie zich coöperatief opstel- e belonen, is op de Ameri- ise marinebasis Guantana- lay op Cuba een nieuw j> ingericht met een soepe- evangenisregime. In het we kamp verblijven de ge- enen met elkaar op zaal in ts van in afzonderlijke cel- jei een militaire woord der gisteren. Ook zijn er r douches, krijgen de ge- enen meer boeken tot him hikking en krijgen zij meer Om zich te ontspannen dan tree keer vijftien minuten veek in het strengere kamp. totagon plaatst n-bankjes qhington - Het Pentagon, Amerikaanse ministerie van nsie, zal de 184 slachtoffers ide aanslag van 11 septem- £001 met een even groot al bankjes herdenken. Op omt de naam van een itoffer. Het ministerie deel- steren mee dat een jury uit inzendingen voor een mo- lent het ontwerp van Julie man en Keith Kasemann Jew York heeft uitgekozen, tankjes zullen in rijen wor- opgesteld op een terrein bijna 1 hectare nabij de tvleugel van het gebouw, r het gekaapte vliegtuig an- ïalf jaar geleden neerstortte. (miers praten er zelfbestuur ,ST. De premiers van >t-Brittannië en Ierland ben gisteren de protestanse atholieke leiders in Noord- md een ontwerpverklaring 28 pagina's gepresenteerd iet vredesproces in de Brit- rovincie te redden. Dat t de BBC gisteren gemeld, iremiers Blair en Ahern wa tteren in Hillsborough le in Belfast voorzitter van conferentie die tot doel had selfbestuur in Noord-Ier- I te herstellen. De provincie t sinds oktober vorig jaar r onder direct gezag van den. ilikopter stort er in zwembad t#TA Een privé-helikopter ndaag neergestort in het mbad van een hotel in de •nesische hoofdstad Jakar- eker drie personen zijn r de crash gedood. Het gaat de piloot en twee inzitten- Voor zover bekend waren ïrder geen slachtoffers. De kopter was op weg naar een form op de 21ste etage van chique hotel Sahid Jaya. r de landing raakten de wie een muur, waarschijnlijk ;evolg van een harde wind- g- dinsoag 4 maart 2003 new york/rtr-afp-anp - De VS en Groot-Brittannië zullen zeer waarschijnlijk volgende week hun ontwerpresolutie over Irak in stemming brengen in de VN-Vei- ligheidsraad. Volgens diplomaten op het VN-hoofdkantoor in New York heeft Duitsland juist ge vraagd om een nieuw rapport van de wapeninspecteurs op 27 maart. Het Amerikaanse-Britse voorstel effent de weg naar mili tair ingrijpen in Irak. De verdeelde Veiligheidsraad krijgt vrijdag eerst bezoek van het hoofd van het inspectie team, Hans Blix, en van Mo hammed el-Baradei van het In ternationaal Atoomenergie Agentschap IAEA. Blix zal er een toelichting geven op een voort gangsrapportage over de in specties in Irak. Die rapportage is al enkele dagen in handen van de vijftien raadsleden. De Amerikaans-Britse ontwerp resolutie krijgt voor zover nu be kend de steun van in elk geval Spanje. Zeer waarschijnlijk is ook Bulgarije voor. Frankrijk, Rusland, Duitsland, China en ook Syrië willen dat de Veilig heidsraad de inspecteurs meer tijd geeft. Zij vinden het nog veel te vroeg voor een militair ingrij pen. Washington en Londen richtten hun pijlen de afgelopen dagen vooral op het zogeheten mid- denblok om de benodigde steun van in totaal negen raadsleden te verkrijgen. Het gaat hier om Angola, Kameroen, Chili, Gui nee, Mexico en Pakistan. Van deze landen is het stemgedrag nog onduidelijk. Amerikaanse diplomaten oefe nen volgens verscheidene me diaberichten forse druk uit op deze landen. Daarbij zouden dreigementen met het opzeggen van Amerikaanse financiële steun of investeringen niet wor den geschuwd. Angola en Pakis tan zouden volgens bronnen bij de VN intussen al aan Ameri kaans-Britse zijde staan. De Verenigde Staten hebben gisteren sceptisch gereageerd op de toezegging van Irak dat het land binnen een week met een nieuw rapport over de vernieti ging van voorraden VX-zenuw- gas en antrax komt. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis beperkt Saddam Hussein zich tot het uiterste minimum. „Hij vindt dingen waarvan hij heeft gezegd dat hij ze nooit heeft bezeten, en vernietigt zo genaamd kleine hoeveelheden dingen waarvan hij heeft gezegd dat hij ze nooit heeft bezeten", aldus de woordvoerder. De vroegere Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Madeleine Albright heeft presi dent Bush gisteren opgeroepen een aanval op Irak uit te stellen omdat Bagdad door de druk die er nu wordt uitgeoefend toch lijkt te gaan ontwapenen. „Wij bereiken daadwerkelijk iets", zei Albright, die minister was onder de voorganger van Bush, Bill Clinton. Zij zei dat Bush met het opvoeren van de militaire druk de eer toekomt dat Irak nieuwe inspecties heeft toegelaten en zijn al Samoud 2-raketten ont mantelt. Ook voormalig first lady Hillary Clinton, tegenwoordig lid van de Senaat, zei dat Bush niet snel een oorlog tegen Irak moet be ginnen, maar moet blijven pro beren een internationaal ver bond tegen Saddam te smeden. Zij zei niet tegen een uiteindelij ke oorlog te zijn, zelfs niet als de VS alleen Groot-Brittannië en een handvol andere bondgeno ten aan hun zijde krijgen, als dat nodig is om Saddam te ontwa penen. Maar als ze het gewenste resultaat opleveren, hebben in specties in haar ogen de voor keur. washington/rtr-afp - Noord- Koreaanse gevechtsvliegtuigen hebben zondag een Amerikaans verkenningsvliegtuig belaagd. Vier MiG's vlogen tot op 15 me ter van het toestel van het type RC-135, aldus het Amerikaanse ministerie van defensie gister avond. Het incident was vroeg op zon dag in internationaal luchtruim boven de Japanse Zee. De vier MiG's vergezelden de Ameri kaan gedurende 22 minuten, zonder verder agressieve bedoe lingen te tonen. Het was voor het eerst sinds 1969 dat een der gelijk incident plaatshad. Toen werd een Amerikaans verken ningsvliegtuig boven de Japanse Zee neergehaald door de Noord-Koreanen. Er vielen 31 doden. De spanningen tussen beide landen zijn opgelopen nadat de regering in Pyongyang vorig na jaar had erkend dat ze in het ge heim nucleaire projecten had voortgezet Op 12 december liet Noord-Korea weten dat het het kernenergieprogramma, dat het in 1994 had bevroren, zou her vatten. Het land kondigde aan zich uit het internationale ver drag tegen de verspreiding van kernwapens terug te trekken, en zette controleurs van het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) het land uit. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei gister avond dat het 'formeel protest' zal aantekenen tegen Noord- Korea. Hoe dat vorm zal krijgen is nog onderwerp van discussie met bondgenoten als Zuid-Ko- rea. Een functionaris van het de partement sprak van een 'pro vocatie' van Pyongyang. door onze correspondent Cees van Zweeden amman - De Turkse aandelen- beurs is gisteren met ruim tien procent gekelderd. De krach volgde op een besluit van het parlement geen Amerikaanse troepen toe te laten. Daarmee liep het land tevens ruim 15 mil jard dollar aan economische hulp mis. Behalve de beurs viel ook de munt. De lira verloor 5 procent van zijn waarde. Premier Gus poogde de markten te kalmeren. Hij verklaarde dat het land zijn financiële verplich tingen zou nakomen. Turkije heeft een buitenlandse schuld van 90 miljard dollar. Na de ver klaring van Gus stabiliseerde de lira. De stijging van de rentevoet bleef beperkt tot 5,75 procent (tot 60 procent), en een run op dollars en euro's bleef uit. De grootste vrees van investeer ders is dat de oorlog toch uit breekt Turkije zou dan tiental len miljarden dollars derven aan inkomsten uit toerisme en han del, terwijl het geen compensa tie krijgt van de Amerikanen. De parlementsbeslissing was af gelopen weekeinde een klap voor Amerika, dat talloze oor logsschepen met materieel en troepen voor de Turkse kust heeft liggen. Gevreesd wordt ook dat Amerika nu zijn steun aan Turkije via het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) zal stopzetten. Amerika is de groot ste betaler aan het IMF. Het lijkt er echter op dat de re gering het parlement voorlopig niet zal vragen zijn besluit te herzien. Premier Gul is vandaag en morgen in het buitenland, en zondag zijn er tussentijdse ver kiezingen. Op zijn vroegst zou het regeringsvoorstel begin vol gende week weer kunnen wor den ingediend. Voor de Ameri kanen dringt de tijd. Zij moeten besluiten of zij de troepenmacht van 62.000 man nu naar de Per zische Golf zullen dirigeren. De ze macht had Noord-frak vanuit Turkije moeten binnenvallen. fairford - Een Amerikaanse B-52 bommenwerper landt op het militaire vliegveld in Fairford. De VS legeren een hele groep bommenwerpers in Groot-Brittannië. Het is onderdeel van de troepenopbouw in de aanloop van een mogelijke oorlog in Irak. Foto: Reuters/Peter Macdiarmid islamabad/anp - Het verhoor van het gearresteerde al-Qaeda- kopstuk Khalid Sjeik Moham med begint zijn eerste vruchten af te werpen. Het vermeende brein achter de aanslagen in de VS op 11 september 2001 werkt ook goed mee. Dat heeft de Pa kistaanse minister van binnen landse zaken Faisal Saleh Hayat vandaag gezegd tegen de BBC. Hij voorspelde 'belangrijke ont- wilckelingen' als gevolg van de ondervraging. Mohammed is inmiddels weg uit Pakistan. Dat bevestigde vandaag de Pakistaanse minister van informatie. Hij zei dat de Pakistanen hun onderzoek heb ben afgerond. Mohammed is met een vliegtuig vertrokken. De bewindsman wilde niet zeggen met welke bestemming. Een hoge Pakistaanse veilig heidsfunctionaris zei dat het kopstuk van het netwerk van Osama bin Laden samen met een andere verdachte naar Af ghanistan is overgebracht. Hij zou zijn overgedragen aan de Amerikanen, nadat Koeweit hiervoor toestemming had ge geven. Khalid Sjeik Mohammed heeft de Koeweitse nationaliteit. Washington hoopt dat Moham med uit de school klapt en ver telt waar Osama bin Laden zich ophoudt. Mohammed geldt als de derde man in de hiërarchie van het terreurnetwerk, na Bin Laden en de Egyptenaar al-Za- wahiri. Mohammed is de be langrijke al-Qaeda-verdachte die sinds de aanslagen in de VS is opgepakt. De politie kwam hem op het spoor door de getuigenis van Ramzi bin al-Shibb, ooit een huisgenoot van de belangrijkste zelfmoordpiloot Mohammed Atta. Volgens The Washington Post is de 37-jarige Mohammed de afgelopen vijf maanden zeker drie keer ternauwernood aan een arrestatie ontsnapt. washington/anp - Terroristen die banden hebben met al-Qae- da wilden Amerikaanse militaire doelen in Pearl Harbor aanval len. Dat stond gisteren in The Washington Times. Volgens de krant is informatie over bedrei gingen in de afgelopen twee we ken aan hoge Amerikaanse functionarissen doorgegeven. De aanwijzingen voor een mo gelijke aanval op de haven vie len samen met andere informa tie dat Osama bin Ladens ter reurnetwerk een nieuwe grote aanslag op de Verenigde Staten voorbereidt. De autoriteiten ver hoogden daarop de staat van paraatheid in Amerika, maar hebben dat besluit inmiddels weer teruggedraaid, aldus func tionarissen. Pearl Harbor, een Amerikaanse haven op het eiland Oahu in de Hawaii-archipel, is in de Twee de Wereldoorlog aangevallen door Japan. Al-Qaeda zou de door onze correspondent Cees van Zweeden amman - Eman Hajjaj herinnert zich nog de eerste maanden van Abdullah, de koning van Jorda nië. Als politiek tekenaar was hij de nieuwe vorst zo dankbaar. Abdullah maakte een start die hem dagelijks stof opleverde voor zijn cartoons. De jeugdige koning trok vermomd als be doeïen het land in om te zien hoe corrupt de politie was of hoe belabberd de artsen waren. Geen agent durfde nog een steekpenning te vragen, en taxi chauffeurs zetten zelfs hun me ters aan. „Ik maakte tal van spotprenten over Abdullah", zegt Hajjaj. „Een ervan toonde hem in acht verschillende vermommingen, van islamitische fundamentalist tot buitenlandse toerist. En er waren weinig mensen die mijn cartoons niet apprecieerden." Dat was in 1999, het jaar waarin Hussein overleed en Abdullah de troon besteeg. Sindsdien zijn er een paar dingen gebeurd in het leven van Hajjaj. Hij raakte zijn baan kwijt bij al-Raij, de grootste krant nadat hij de spot had gedreven met Fastlink, 's lands mobiele-telefoonbedrijf. En prenten over de koning maakt hij alleen nog voor zijn privé-album. „De nieuwe premier, die wij in dit land 'de bulldozer' noemen, heeft mijn leven een stuk moei lijker gemaakt", zegt de teke naar. „Het is niet langer toege staan prenten te maken van de koning. Ik moest zelfs bestaande prenten over Hussein en Abdul lah van mijn internetsite verwij deren." Hajjaj werkt nu voor een kleiner dagblad, dat niet rechtstreeks door de staat wordt gecontroleerd. Maar eijn speelruimte blijft be perkt. Soms krijgt hij tfezoek van de geheime dienst, die hem aan de regels herinnert. Hij heeft geen andere keus dan het spel mee te spelen. Vorige maand nog verdwenen drie Jordaanse journalisten achter de tralies na dat zij hun licht hadden laten schijnen op het libido van de profeet Mohammed, die er 14 dames op na hield. De huidige crisis in het Midden- Oosten heeft de positie van Jor danië precair gemaakt Als er oorlog uitbreekt in Irak, staan er straks Amerikaanse tanks aan 's lands oostgrens en Israëlische tanks in het westen. Jordanië, dat nu zijn olie uit Irak krijgt, hoedt zich ervoor niet de toom van Amerika over zich af te roe pen. Saudi-Arabië, een bondge noot van Washington, heeft toe gezegd in het geval van oorlog de olietoevoer te garanderen. Hajjaj toont een prent van een Amerikaans vliegkampschip, waarvan het dek de kaart vormt van de streek rond de Perzische Golf. „De Arabische Liga heeft zich unaniem tegen een oorlog verklaard. Maar waarom stellen de Golfstaten hun grondgebied open voor het Amerikaanse le ger als zij tegen een oorlog zijn? Hajjaj stopt zijn prent weg, en glimlacht: „Deze is ook voor het familiealbum." Saudi-Arabië heeft extreem lan ge tenen, zoals een woede-uit barsting van kroonprins Abdul lah tegen kolonel Gaddafi van Libië op de laatste Arabische top liet zien. „Grappen over hun steun aan Amerika zouden de Saudi's ertoe kunnen brengen straks geen olie aan Jordanië te leveren." Cartoons over Amerika en Irak kunnen wel. In een er van vraagt zijn voornaamste ka rakter, Abu Mahjood, aan een groep Iraakse vrouwen wat zij het meeste vrezen in het geval van oorlog. „Dat we door de Amerikanen met sperma wor den gebombardeerd", ant woordden de vrouwen. Hajjaj slaat zich op de knieën van het lachen, om vervolgens aan de onnozele westerling de grap uit te leggen. „Ziet u, in het Ara bisch is kernbommen vrijwel hetzelfde woord als sperma. Zoals iedere Jordaniër is Hajjaj tegen een oorlog, die volgens hem de hele regio in chaos zou dompelen. Maar het fanatisme is er bij hem wel vanaf. „In 1991 betoogde ik voor Saddam", zegt hij. „Hij wierp zich toen op als vijand van Israël. En voor ons was Israël geen land, maar een nachtmerrie. Ik ben geboren in 1967, het jaar van de zesdaagse oorlog. Mijn generatie werd de 'generatie van mNt YÖU for YOUR) ^operation m. sapdaw- NOW To TABLE NO. 1 HEAHi Een cartoon die Emad Hajjaj voor de krant heeft gemaakt. Foto: GPD/Emad Hajjaj verliezers' genoemd. Wij had den vijf oorlogen tegen Israël verloren, en eindelijk was er een Arabische leider die er iets aan deed." Maar na de Golfoorlog stroom den honderdduizenden Iraakse vluchtelingen Jordanië binnen, die allemaal hun horrorverhaal hadden over Saddam. „Destijds zag ik Saddam als een bevrijder, nu ben ik hem gaan zien als een tiran", zegt hij. „U zult deze keer in Jordanië geen grote demon straties voor Saddam zien." stad tot doelwit hebben gekozen wegens een zekere symbolische waarde, en omdat de doelen makkelijk vanuit de lucht zijn te bereiken. Ook het nabijgelegen Hickam Air Base, eveneens doelwit van de Japanners in de cember 1941, zou tot de doelen hebben behoord. Volgens The Washington Times zouden de aanvallen worden gepleegd met gekaapte vliegtui gen vanaf het internationale vliegveld in Honolulu. De toe stellen hadden zich onder meer moeten storten op onderzeeërs en andere marineschepen. In het gebied liggen dertig oorlogs bodems waaronder achttien kemonderzeeërs, vijf torpedo- bootjagers en twee fregatten van de marine en kustwacht Het vliegveld van Honolulu is een belangrijke luchthaven voor tussenlandingen van civiele toe stellen op de route tussen de VS en Azië. brussel/anp - Een tweede ad vocaat zal Mare Dutroux, de beruchtste gevangene van Bel gië, bijstaan in de beroepszaak die gisteren in Luik tegen hem is begonnen. Ronny Baudewijn zal Daniel Kahn, die sinds januari Dutroux verdedigt, op diens verzoek assisteren. „Dit dos sier is gewoon te complex voor één advocaat", stelt Baude wijn in de krant De Morgen. De zogenoemde Kamer van Inbeschuldigingstelling (KI) van Luik moet definitief uit maken wie naast Dutroux, be schuldigd van ontvoering en misbruik van zes musjes en de moord op vier vanflen, zijn vrouw en een kompaan te recht moeten staan voor een jury- of assisenrechtbank. De raadkamer van het Waalse Neufchateau besliste in janua ri dat de Brusselse zakenman Michel Nihoul, gezien als mo gelijke spil van een pedofilie- netwerk met vertakkingen tot in de politiek, vrijuit ging. Tegen die beslissing gingen procureur Bourlet en familie van de slachtoffertjes in be roep. Nihoul werd bij aan komst bij het gerechtsgebouw in Luik uitgejouwd door om standers. Een uitspraak van de K3 die de weg zou moeten vrijmaken voor het proces-Dutroux, wordt niet voor eind maart verwacht. Dutroux zit sinds augustus 1996 vast.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7