Begrip beurswaakhond voor Ahold ECONOMIE Na bijna 30 jaar akkoord over Europees octrooi KPN gokt verder op nieuwe mobiele diensten FNV ziet af van bo gezamenlijk kantoc Gasunie voorspelt flinke prijsstijging Meurs ook weg bij Schuitema? Amstelland MDC heet voortaan AM Jeanswinkels Bo's dicht na bankroet Verhoudingen bij KLM moeten beter Duits topoverleg loopt deuk op Crisis in industrie zet zich voort Beursbedrijf Euronext voelt zich gepasseerd door AFM 'Maximaal zegelboekje per persoon] Amsterdamse haven dr; nog beter dan verwacht Weterscheldetunnel in gebruik Recordgroei windenet Groningen/ANP - De Gasunie voorspelt dat de gasprijzen de komende maanden 10 tot 15 procent zullen stijgen. De tarie ven zijn onlosmakelijk verbon den met de olieprijzen. Die zijn door de oorlogsdreiging rond Irak in vooral de VS de afgelo pen maanden naar grote hoog te gestegen. Vanaf april zullen bedrijven de prijsstijging al merken, vanaf juli krijgen ook particulieren ermee te maken. Problemen met de gaslevering verwacht het bedrijf niet. „Wij kunnen altijd nog op onze ei gen ondergrondse paddestoel rekenen", aldus woordvoerder Warner. Amersfoort - De positie van de gewezen financieel directeur Meurs van Ahold als commissa ris bij dochter Schuitema staat ter discussie. Volgens Schuite- ma(C1000) moet de raad van commissarissen voor de aan deelhoudersvergadering van 19 maart een standpunt hebben ingenomen. „Zijn positie is bin nen de raad nog onderwerp van gesprek", zei de woordvoerder gisteren desgevraagd. Ahold heeft ruim 73 procent van de aandelen Schuitema in bezit. Het concern levert als groot aandeelhouder twee van de vijf commissarissen. nieuwegein - Projectontwikke laar Amstelland MDC, vorig jaar augustus ontstaan uit het sa mengaan van Amstelland en Multi Development Corpora tion, heet voortaan AM. Het be drijf heeft voor de naamsveran dering onder andere gekozen met het oog op de buitenlandse activiteiten. Verder is besloten de activiteiten voor de ontwik keling van commercieel vast goed in Nederland te concen treren in Gouda. Voorts is er een aantal nieuwe directeuren benoemd. waalwijk - In totaal 23 winkels van jeansketen Bo's zijn geslo ten wegens het faillissement van SOHK Retail in Waalwijk. In totaal werkten er zo'n honderd mensen in de winkels en hoofdkantoor/magazijn in Waalwijk. De totale schuld wordt door curator mr. Dinge- mans getaxeerd op 4,5 miljoen euro. Het Chinese investerings bedrijf Shanghai Outerwear maakte 1,5 jaar geleden via SOHK een doorstart met de fail liete kledingketen Duncan Jeans uit Almere. De winkels waren onder meer gevestigd in Amsterdam, Den Haag, Bever wijk, Gouda, Hilversum, Utrecht en Zaandam den haag - De KLM moet in het belang van de veiligheid snel de arbeidsverhoudingen binnen de technische dienst verbete ren. De Inspectie Verkeer en Waterstaat heeft de luchtvaart maatschappij daar in een brief op gewezen. De inspectie deed onderzoek na de wilde staking van grondtechnici halverwege vorig jaar. Ook daarvoor ruzie den het grondpersoneel en de KLM over arbeidsvoorwaarden en veiligheidsvoorschriften. De inspectie heeft nu een plan van aanpak afgedwongen bij KLM. Binnen zes maanden moeten de arbeidsverhoudingen en melding van veiligheidsinci denten worden verbeterd. Berlijn - Het topoverleg van re gering en sociale partners in Duitsland over de bestrijding van de werkloosheid is gister avond zonder resultaten beëin digd. Een forse tegenslag voor bondskanslier Schroder, die bij zijn aantreden in 1998 naar het voorbeeld van het Nederlandse poldermodel dit topoverleg in troduceerde. Schroder zei na afloop op 14 maart een 'econo misch hervormingsprogramma' aan het parlement te zullen voorleggen. zoetermeer - De Nederlandse productiesector heeft in februa ri weer minder orders ontvan gen dan in januari. De daling verliep in het hoogste tempo sinds december 2001. Ook het niveau van de exportorders daalde, voor de zesde achter- eenvolgene maand. Het leidde ertoe dat de PMI-inkoopindex in februari uitkwam op een ni veau van 46,4, de sterkste afna me sinds oktober 2002. De PMI biedt een zeer actuele moment opname van de productiesec tor. Een cijfer beneden 50 duidt op afname van de economische activiteit. dinsdag 4 maart 2003 l den haag/gpd - Ahold valt niet te verwijten dat het vier dagen heeft gewacht met het open baar maken van de fraudezaak in de VS. Het supermarktcon cern moest eerst een miljarden- krediet regelen met de banken om het voortbestaan van het bedrijf veilig te stellen. En dat is acceptabel, zegt directeur Doc tors van Leeuwen van beurstoe zichthouder Autoriteit Financië le Markten (AFM). Ahold meldde de boekhoud- problemen op donderdag 20 februari bij de AFM. Door het nieuws over de megafraude pas op maandag 24 februari naar buiten te brengen, heb ben beleggers tijdens een of twee beursdagen te veel be taald voor Ahold-aandelen. De koers stortte maandag pas in toen de boekhoudproble- men openbaar werden ge maakt. Doctors van Leeuwen vindt echter dat het redden van Ahold via een groot bankkre diet ook in het belang was van de zittende aandeelhouders, omdat de koers anders wellicht 'naar nul was gegaan'. AFM is met de informatie niet naar beursbedrijf Euronext ge stapt. Volgens AFM-directeur Doctors van Leeuwen is dit be sluit verdedigbaar. Volgens hem kan informatie aan de beurs voor zoveel be roering zorgen, dat de red dingsactie van de banken mis schien was mislukt. Een woordvoerder van AFM onder streepte gisteravond opnieuw dat zijn organisatie Ahold wel 'herhaaldelijk' erop had gewe zen dat ze volgens de beursre gels ook Euronext moest in lichten. Euronext kreeg de in formatie echter pas op maan dagochtend. Een woordvoerder van Euro next zegt dat Ahold bij het beursbedrijf ontheffing had moeten vragen om informatie over boekhoudproblemen tij delijk intern te houden. Ont heffing wordt verleend in 'bui tengewone omstandigheden'. Euronext-woordvoerder Bak ker: „De beurs kan dan de han del in een aandeel stilleggen. Dat is eerder gebeurd." De Euronext-zegsman betwij felt of Ahold ontheffing zou zijn verleend bij het gelijktijdig openhouden van de handel in het aandeel. „Dan zou je echt de kans hebben gelopen dat mensen te veel hadden betaald voor het aandeel." Onder de 'buitengewone omstandighe den' waar een beursgenoteerd bedrijf een beroep kan doen, valt een situatie waarbij het voortbestaan van een bedrijf op het spel staat en er onder handeld wordt over extra fi nanciering door banken. Doctors van Leeuwen wil niet zeggen of het supermarktcon cern op het punt stond om te vallen. A. Docters van Leeuwen. Foto: Dijkstra/Frits de Bruijn hoorn/gpd - Een Alberf vestiging in Hoorn heefiP leveren van volle AH-zegc jes aan banden g mogen er maar maximf1 per persoon inleveren. Afgelopen zaterdag ve»r het concern zijn klanter' ruim voldoende voorzif waren om uit te betalej boekjes. Een stroom zorgde klanten leverde i na de berichten over hi houdschandaal bij Ahol<M De bedrijfsleiding in Hol de gisteren geen con geven. In een folder is k eerder wel op gewezerf het vooraf aan moeten k als ze meer boekjes v veren. Albert Heijn geef? heidsredenen' daarvoor|K zou te veel geld in moeten houden om uitP len op zegelboekjes. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Na bijna dertig jaar praten zijn de landen van de Europese Unie het gis teren eens geworden over een gezamen lijk octrooi. De doorbraak moet het voor bedrijven gemakkelijker en goedkoper maken om hun uitvindingen te bescher men. Volgens de Europese Commissie kunnen de kosten van een octrooi met meer dan de helft omlaag naar rond de 25.000 euro, wat nog altijd tweeënhalf keer zo duur is als een Amerikaans pa tent. Met een Europees octrooi kunnen bedrij ven straks met één aanvraag de rechten op hun vinding in de hele EU verzekeren. Dat bespaart geld, tijd, ergernis en papier en moet de economische slagkracht van Europa ten opzichte van de VS vergroten. Er is betrekkelijk weinig wetgeving en veel politieke wil voor nodig, maar een politiek akkoord bleef jarenlang uit om dat de lidstaten ruzieden over details. Vorige week slaagden diplomaten uit de vijftien EU-landen erin om tijdens een tweedaagse marathonsessie de beslissen de stap vooruit te zetten. Een politiek ak: koord kwam in zicht nadat Duitsland, al tijd een van de grootste tegenstander, zijn verzet staakte. En het is geen dag te vroeg; op 21 maart staat het octrooi op de agenda van de EU-regeringsleiders tij dens hun voorjaarstop in Brussel. Al twee jaar geleden gaven de EU-chefs het de hoogste prioriteit, maar twee jaar achter elkaar moesten ze constateren dat het weer niet gelukt was. Commissaris Bolkestein (interne markt) had gedreigd met intrekken van zijn voorstel als er voor de Europese top van dit jaar geen overeenstemming zou worden bereikt. Jarenlang zaten de onderhandelingen vast op verzet van Spanje, Italië, Grieken land en Portugal, die eisten dat een oc trooiaanvraag altijd vertaald zou worden wordt in alle elf Eur opese talen. Na de uitbreiding van de Unie, volgend jaar, worden dat er negentien. Die eis zou lei den tot een nieuwe papierwinkel en to renhoge vertaalkosten. Commissaris Bol kestein stelde vorig jaar voor de vertaling van een patentaanvragen te beperken tot drie talen: Fans, Engels en Duits. De EU-ministers werden het er gisteren over eens dat alleen een korte samenvat ting van de octrooiaanvraag op kosten van de aanvrager vertaald moet worden in de officiële talen van de EU, wanneer daarom gevraagd wordt. De volledige aanvraag kan naar keuze in het Frans, Duits of Engels zijn gesteld. Duitsland heeft zich lang verzet omdat de Duitse regionale rechtbanken zeggen schap wilden behouden in octrooikwes ties. Ongeveer de helft van alle uitvindin gen in Europa zijn in Duitsland geregi streerd en 70 procent van de conflicten daarover wordt voor Duitse rechtbanken afgehandeld. De Europese ministers spraken gisteren af dat alleen het Euro pese Hof van Justitie in Luxemburg be voegd is uitspraken te doen in kwesties die te maken hebben met het Europees octrooi, maar dat gaat pas in vanaf 2010. amsterdam/anp - De Zeehavens Amsterdam hebben in 2002 be ter gepresteerd dan in januari nog werd gedacht. Vorig jaar is de totale overslag in de havens van Amsterdam, Zaanstad, Be verwijk en Velsen/IJmuiden met 3,1 procent gestegen naar 70,4 miljoen ton, zo maakten de ha venautoriteiten gisteren bekend. Eerder dit jaar gingen ze nog uit van een toename van 2,4 pro cent. Op de ranglijst van groot ste havens in Noordwest-Euro pa staat Amsterdam nu op de vierde plaats. Vorig jaar stond de hoofdstad op de vijfde plek. Am sterdam handhaaft zijn positie als grootste cacaohaven ter we reld. Op het gebied van het ver voer van agribulk, zand en grind en suikerstoffen werden de ha vens de grootste. Het grootste deel van de over slag bestond uit droge massa goederen, zoals granen, veevoer, schroot, zand en mest. Deze sector groeide met 2,7 procent naar 46,8 miljoen ton. slag van vloeibaar m; waaronder olieproduct! met 3,4 procent naar lj joen ton. In de stukgoi werd bijna 7 miljoen tor slagen, een stijging van cent. Hierbij gaat het pakte en overpakte goei Er was een daling te zit zogeheten roll-on-rol" tor, het vervoer van aul melden de Zeehavens ling van 22,7 procei 562.000 ton. Volgens d< autoriteiten komt dit stagnerende afzet van de grotere concurrentie I dere havens. Ook het aantal zeescht afmeerde daalde. In 21 men 8816 schepen lan^ over 9387 een jaar eerdj een hogere beladings^ de totale overslag toch' Voor 2003 verwachten havens Amsterdam een] groei. zo veel kosten te bespart Volgens penningmeeste dt van de FNV zal er een o r kelijke commissie word ;ei steld die de inmiddels g hi kosten 'in der minnen schikken' tussen de boive de vakcentrale. Door FF vc vesting is volgens Regee miljoen euro gespende ontwikkelingskosten en huren van architecten. Deze kosten hoopt de F een deel goed te kunnei door verkoop van grond nieuwbouw was geplan n< het kantoor in Woerdjdi ook de nieuwbouw v« kantoren in Deventer i niet door. Volgens Reg gen enkele van de circa iti medewerkers van de exp ist en ontwikkelingsorgi u FNV Huisvesting hun verliezen. amsterdam/anp - Er komt geen gezamenlijk kantoor voor de vakcentrale FNV en de bonden Bondgenoten, Abvakabo, Bouw, Aob en FWZ. Gisteren zijn zij tot de conclusie gekomen dat in vesteren in een gezamenlijk kantoor onverantwoord is. „Zij willen in deze economisch zware tijden geen groot financi eel risico nemen", aldus de FNV in een verklaring. Bovendien staat de vermogenspositie van de betrokken bonden, vooral die van Bondgenoten, zodanig on der druk dat nieuwbouw daarop een te groot beslag zou leggen. Bijna drie jaar geleden besloten de vakcentrale, Bondgenoten, de ambtenaren van de Abvaka bo, de onderwijzers in de Aob en FNV Bouw tot gezamenlijke huisvesting. Later heeft het zee- vaartpersoneel van de FWZ zich daarbij aangesloten. Zij hoopten Ie terneuzen - Volgende week zaterdag wordt de Wester- scheldetunnel officieel in gebruik genomen. Met een lengte van 6,6 kilometer is het de langste verkeerstunnel van Nederland. Tot dusver werd de verbinding tussen Ter- neuzen in Zeeuws-Vlaanderen en Goes op Zuid-Beveland onderhouden met veerboten. Die worden na 15 maart uit de vaart genomen waardoor 350 medewerkers van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland hun baan ver liezen. Voor de automobilisten betekent de tunnel dat zij verlost zijn van soms lange wachttijden. Een ritje door de tunnel duurt nu slechts vijf minuten. Inmiddels hebben zich 15.000 personen aangemeld als 'vaste klant'. Met het boren van de tunnel werd op 20 september 1999 een be gin gemaakt. Koningin Beatrix verricht op vrijdag 14 maart de officiële opening. Foto: GPD/Ben Steffen brussel/anp - Wereldwijd zijn er vorig jaar windmolens me r'j taal vermogen van 6868 megawatt geïnstalleerd, een recordlaJ tale vermogen uit windenergie kwam daardoor op iets in 31.000 megawatt. Dit blijkt uit cijfers die het Amerikaanse Afil het Europese EWEA, koepelorganisaties voor windenergieb hebben gepubliceerd. Sinds 1998 is de capaciteit om energie uit windkracht op te verviervoudigd. Van het totale vermogen over de hele weri procent te vinden in de VS en Europa. Deze twee wereldd men vorig jaar van de toename 93 procent voor hun rekenin De technologie die in 2002 werd toegepast, was 6,8 milji waard. In Europa kan windenergie op het ogenblik voorz procent van de vraag naar stroom. A. Scheepbouwer. Foto: ANP/Koen Suyk door Eric de Bie Amsterdam - KPN gaat onverdroten voort met het opzetten van het umts- netwerk, de peperdure infrastructuur die de derde generatie mobiele telefo nie mogelijk maakt. De Nederlandse consument in de Randstad moet vol gend jaar gebruik kunnen maken van de nieuwe, snellere diensten, zoals het versturen van videofilmpjes. Dit jaar wordt eerst nog proefgedraaid in Den Haag. „We blijven investeren in umts", ver telde KPN-topman Ad Scheepbouwer gisteren tijdens de presentatie van de jaarcijfers over 2002. „In Duitsland rollen we dit jaar zelfs het hele lande lijke net uit. Begin volgend jaar moe ten we daar operationeel worden." Scheepbouwer had weinig moeite om deze beloftes uit te spreken, on danks het recordverlies van 9,5 mil jard euro dat het telecomconcern in 2002 leed. „Voor KPN is 2002 een overgangsjaar geweest. Er is veel afgebouwd. Dat heeft de nodige pijn, emoties en energie gekost. Maar ik denk dat we met trots op het resultaat kunnen te rugkijken", aldus puinruimer Scheepbouwer, die in de afgelopen anderhalfjaar het bijna failliete KPN van de ondergang heeft gered. Maar hoe nu verder? Saneringen houden een keer op en dan moet KPN weer gaan groeien. In de fel concurrerende Europese telecom- markt is dat de enige manier om te overleven, weet Scheepbouwer als geen ander. De bestuursvoorzitter stak dan ook niet onder stoelen of banken nog steeds ambitieus te zijn. „Wij willen tot de besten in Europa behoren. Daarom staan komend jaar de uitbreiding van de dienstverlening en de kwaliteit daarvan voorop. De consument is toch het meest gevoelig voor nieuwe diensten en niet voor het aantal spelletjes dat hij op zijn mobieltje kan spelen." Scheepbouwer beseft dat hij voor groei vooral moet gokken op de ver koop van nieuwe diensten aan be staande klanten. Zowel de markt van vaste telefonie als die van mobiele te lefonie zijn vrijwel verzadigd. Dus gaat KPN onverdroten voort met het umts-netwerk en de uitbreiding van zijn huidige versie van mobiel inter net, i-mode. Volgende week presen teren KPN en E-Plus op de vakbeurs CeBIT in Hannover hun nieuwe i- modetoestellen, waarmee ook het verzenden van foto's (mms) mogelijk is. Daarmee moet dit jaar de ambiti euze sprong naar één miljoen abon nees worden gemaakt. KPN telt nu nog maar 236.000 i-modeklanten (in Nederland 111.000, Duitsland 123.000 en België 2000). Een aantal dat Scheepbouwer niet verontrust. „Het is een begin, en ik ben ervan overtuigd dat we aan het eind van het jaar op één miljoen zitten." KPN dreigt fiscus met rechtszaak Telecombedrijf KPN dreigt de Belastingdienst met een rechtszaak 1 bedrijf is met de fiscus in bespreking over een financiële herstruct ring. Het gaat daarbij vooral over de waardering van KPN Mobile 1 fiscale doelstellingen. Als die gesprekken niet leiden tot een result dat 'acceptabel' is voor KPN kan er een fiscaalrechterlijke procedt komen. Een dergelijke procedure kan jaren in beslag nemen en d jj uitkomst is onzeker. De top van KPN zei gisteren al dat er gesprek*" met de belastingdienst plaatshebben. Over 2003hoeft KPN geen 1 g lasting te betalen. Het telecombedrijf hoopt dat ook over 2004 gee belasting afgedragen hoeft te worden. Een woordvoerder kon niet hR1 zeggen wat de term 'acceptabel' precies inhoudt „Het gaat hier c%,( grote bedragen", zei hij. Waarbij hij ook meerekent dat de klanten veelvuldig gebruik maken van de nieuwe diensten. „De maan delijkse omzet per i-modeklant ligt tussen de zes en acht euro. Van de diensten wordt dus ook echt gebruik gemaakt." Wat de vaste telefonie be treft gokt KPN de komende jaren op adsl (snel internet via de telefoonlijn) en sms. Met dat laatste wordt mo menteel een proef gedaan in Gronin gen. Maar net als bij de mobif fonie geldt bij de divisie vast r dat de concurrentie moorden gr"c dat KPN de verwachtingen al [Q] matig heeft moeten bijstellen. f0j de concurrentieslag te overleg ch miljoenen nodig voor reclamt r geven van kortingen. En eenf de buffer om verdere verliezei vangen heeft KPN niet. \n

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6