Brussel betaalt 60 procent BINNENLAND 1 Virus 'H7N7' afkomstig van wilde ganzen en eenden Kipindustrie wringt zich in allerlei bochten Angst en onzekerheid bij pluimveehouders Snuffelen naar kippenmest bij Barneveld Kippensector verliest miljoenen door exportverbod V op 6IE£a> Op£|SEKj"-y ONS LSSSttl amsterdam/gpd De Europese Commissie betaalt mee aan de vogelpest. Getroffen pluimvee- boeren kunnen erop rekenen dat het dagelijks bestuur van de Unie zestig procent van de markt waarde van de dode kippen voor haar rekening neemt. De vergoe ding van de rest van de schade moet uit de Nederlandse schat kist komen. Den Haag kan na afloop van de uitbarsting van vogelpest in Brussel een rekening indienen, gebaseerd op de schade die door de kippenboeren wordt ge declareerd. Na een controle van de cijfers vergoedt Brussel een vastgesteld deel van 60 procent van de marktwaarde van de kip pen. Andere kosten worden niet vergoed. Het geld van de Euro pese Commissie gaat naar de Nederlandse overheid, die het op haar beurt moet uitbetalen aan de getroffen boeren. De Commissie is tevreden over de manier waarop Nederland de uitbraak van vogelpest aanpakt. Het ministerie van landbouw Lege grijphaken in een slachterij. Alle pluimveeslachterijen in het land zijn stilgelegd in verband met de uitbraak van vogelpest. Foto: ANP/Toussaint Kluiters vaardigde zaterdag meteen een exporttransport en transportver bod uit. Dat besluit werd giste ren vanuit Brussel bevestigd met een importverbod van levende kippen en broedeieren uit Ne derland, geldig voor alle EU-lan- den. Het is een voorlopige maatregel die zeker tot het einde van de week van kracht blijft. De Nederlandse pluimveesector wordt ondanks de Europese toezeggingen hard getroffen door het exportverbod. Hoeveel precies kan het Productschap Vee, Vlees en Eieren nog niet aangeven. Het grootste deel van de eigen productie in Nederland is bestemd voor de export. De pluimvee- en eiersector neemt ruim 30 procent van de uitvoer van de hele vee- en vleessector voor hun rekening. Vorig jaar werd voor 419 miljoen euro aan eierproducten uitgevoerd, waar van voor 52 miljoen euro broed eieren. De export van pluimvee vlees bedroeg 1,1 miljard euro (829 miljoen kilo). Ook zonder vogelpest heeft de sector het niet gemakkelijk. De prijzen in de pluimveesector staan onder druk als gevolg van een stijgend aanbod op de Eu ropese markt. In de eiersector is de daling te wijten aan een lage re productie. Vorig jaar werd al 14 procent minder geëxporteerd dan in 2001, het jaar van de BSE-crisis. Nederlanders gaan overigens wel meer pluimvee vlees en eieren eten. Vorig jaar werd per hoofd van de bevol king 22,4 kilo pluimveevlees en 184 eieren geconsumeerd. betrapt truck it 8400 kuikens kAAG - Op de Al bij Barne- |s vanochtend een vracht met 8400 kuikens aange- Dat meldt de Algeme- iectiedienst (AID). De feur handelde in strijd e vervoersverboden. AID sinds gisteren twintig tredingen geconstateerd bij jntroles. De meeste over- ;en betroffen hobbyisten pluimvee niet binnen •n. In het Brabantse Oir- is een chauffeur van een aangehouden. Aan de de shovel kleefde kip- lest. rnevelder heeft Is fanclub in VS 'eld - Zelfs in Australië is ievelder bekend en in is er een fanclub. Dit Jdwijd bekende kippenras lijn kenmerkende bruine dankt zijn naam aan ja- letzelfde Barneveld waar isieke vogelpest dezer da- id om zich heen slaat. De ing van Barneveld was ar de bakermat, maar 1923 erkende ras heeft de ds uitgeslagen. Behalve s, overal ter wereld, hou- ik veel particulieren deze ior de aardigheid en het "lok al slaat de pest onge- toe in de Gelderse Vallei, itroductie van de Bar- ler in zijn geboortestad is r altijd mogelijk. ïnd bij boerderij tenswoude v°u de - Door een uit- jde brand bij een boerderij jpswoude die is getroffen jde vogelpest, zijn gister- 15.000 kippen omgeko- Het bedrijf van boer timel zou 's avonds rond juur worden geruimd. ;de Rijksdienst voor de ing van Vee en Vlees (RW) 3 dat vanwege de brand uit- id. De boerderij telde in j 30.000 stuks pluimvee, jaren verdeeld in twee ten met elk 15.000 dieren, (schuur waar mogelijk vo lst heerst, was al 70 pro lvan de dieren overleden, land woedde in de andere ür, waar alle dieren de vonden. Technisch on- bek moet uitwijzen hoe de Ifl is ontstaan. liloft zonder iksduiven idaal - Twee kersverse iparen uit Veenendaal in door de uitbraak van de mest niet het huwelijk ge in waarop ze gehoopt had- i£e wilden na de plechtig- ïjop de trappen van het èuis duiven laten wegvlie- De Algemene Inspectie fct (AID) verbood dat, aldus meentewoordvoerder. echte, zo bleek gister- ig: duiven kunnen geen |pest krijgen. fiderden bellen ormatielijn haag - Het informatienum- |>ver de vogelpest is maan- iDt 14 uur bijna 800 maal ad. „Het is flink druk", al ien woordvoerster van het tterie van landbouw. Het Jeksnummer 0800-2233322 in het weekend door veel Igstellenden gebeld met bn over de risico's van vo lt en de verboden die het iterie heeft afgekondigd, lummer is zaterdag inge- toen vogelpest werd ver bij enkele bedrijven rond reld. Indien het aantal toeneemt, wil het minis- 1de bezetting uitbreiden. itsers vrezen «nst vogelpest (EN - Uit vrees voor vogel- fcijn in Duitsland zeker der- pluimveebedrijven onder «toezicht gesteld. Het gaat iedrijven in de deelstaat td-Rijn-Westfalen. De be ien vleeskippenbedrijven ingen de afgelopen dertig <n ongeveer 480.000 kui- Ivan broederijen uit de vogelpest getroffen Gel- j regio. In totaal loopt bij bedrijven een onderzoek nogelijke besmetting. Bel- :ft eveneens maatregelen, logen voorlopig geen vo- farkten worden gehouden. (tduiven mogen idstrijd vliegen indaal - De Nederlandse ■uivenhouders Organisatie P) is zeer verheugd dat hun Is zijn vrijgesteld van de pden wegens vogelpest, [is mooi en zeer terecht", Jb directeur A. Ebben giste- perder ontstond verwar- hissen de postduivenhou- !n het ministerie van land- Het departement stelt Idels dat de dieren toch 'horen tot het pluimvee 'gelpest kan krijgen of •rengen. Daardoor kunnen rijden binnenkort ge- doorgaan. Onder toeziend oog van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees belanden in Laren dode kippen in containers. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/gpd - Het vogelpestvirus waarmee kip pen in de Gelderse Vallei zijn besmet, is verwant aan het menselijke griepvirus. Het is een van de vele zogeheten influenzavirussen waardoor kip pen getroffen kunnen worden. Er zijn enkele hon derden soorten. Daarvan zijn er achttien dodelijk voor kippen. „Het virus in de Gelderse Vallei is nooit dodelijk geweest voor mensen", benadrukt hoogleraar Arjen Stegeman van de afdeling pluim veegezondheidszorg van de Universiteit Utrecht. Net als bij mensen komen er bij vogels veel soor ten 'griep' voor. De influenzatypes met laboratori umnamen H5 en H7 (H staat voor haemagglutine zijn het meest gevreesd. Deze agressieve varianten worden daarom niet vogelgriep, maar vogelpest genoemd. Vogels die besmet raken worden door gaans na enkele dagen ziek. Zij sterven door ver stikking, omdat het virus de luchtwegen aantast. Alle vogels kunnen de vogelpest krijgen. Vooral kippen, eenden en ganzen zijn er bevattelijk voor. Maar alleen pluimvee wordt er ziek van. Besmette vogels scheiden virus uit via luchtwe gen, oogvocht en mest. Verspreiding van de ziekte kan plaatsvinden door direct contact tussen vo gels of indirect via de lucht of door blootstelling aan besmet materiaal (mest, voer, kratten en an dere transportmiddelen). De nu heersende vogelpest is 'zo goed als zeker' overgebracht door watervogels, zoals eenden of ganzen, en niet vanuit Italië. Dit concludeert het Instituut voor Dierhouderij en Diergezondheid in Lelystad na bestudering van dode kippen. Het vi rus dat bij kippen in de Gelderse vallei is vastge steld, is H7N7. Dit is al jaren geleden geconsta teerd bij wilde watervogels. Deze vorm verspreidt zich via uitwerpselen. De watervogels zijn zelf im muun voor het virus. Dat het virus nu voor een uitbraak zorgt, heeft volgens het Instituut te ma ken met de toename van het aantal bedrijven met scharrelkippen. De dieren lopen vrij rond op het erf en zijn dus kwetsbaarder voor besmetting via de lucht en uitwerpselen van overvliegende vo- gels. De geregistreerde gevallen van vogelpest in Euro pa zijn niet besmettelijk voor de mens. Wel waren de afgelopen jaren in Hongkong enkele gevallen van besmetting van dier op mens. In 1997 raakten achttien mensen via kippen geïnfecteerd met vo gelgriep. van wie er zes bezweken. Onlangs be zweek een 33-jarige man in Hong Kong. Zijn ne genjarige zoon ligt in het ziekenhuis. Pluimveedeskundige Stegeman benadrukt dat het in Hong Kong gaat om een ander virustype dan is aangetroffen in de Gelderse Vallei. Daar zou bij komen dat beide slachtoffers rechtstreeks contact hadden met de besmette kippen of met de kip penmest. Volgens Stegeman komt het zelden voor dat vogelgriep 'overspringt' van een vogel op een mens. Het is in Hong Kong nog niet aangetoond dat mensen elkaar hebben besmet Wel staat vast dat een milde virusvorm kan veranderen in een ernstigere variant STEVENHAGEN den haag/gpd - Vanaf donder dag zijn minder kipproducten in de winkels te krijgen. De winke lier en de kipverwerkende indu strie worden dan afhankelijk van buitenlandse aanvoer. Eieren zijn tot ver volgende week voor handen. Dit zijn voorlopig de gevolgen van het vervoersver- bod van levend pluimvee door vogelpest. De consument laat zich niet het hoofd op hol brengen. In de su permarkt wordt geen kip ge hamsterd, maar ook niet minder verkocht, zeggen woordvoerders van Albert Heijn en C1000. De Consumentenbond heeft nog nauwelijks vragen gekregen. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) heeft verwachte problemen in de winkels in kaart gebracht. Uit een rondgang bij de aangesloten supermarkten bleek dat er in ie der geval tot en met morgen ge noeg kip in de winkels ligt. Eieren kunnen tot ver in de vol gende week aangevoerd worden bij de winkels. Dat komt omdat er nog heel veel eieren liggen te wachten op verpakking in de pakstations. Eieren mogen niet vervoerd worden van pluimvee houder naar pakstation, maar wel van pakstation naar distri butiecentrum en vervolgens naar de winkel. Door de gezondheidscrisis raakt de hele pluimveeketen in de war. De sector is namelijk in sterke mate 'gerationaliseerd': op het moment dat een ei ge legd wordt, staat al vast wanneer het uitgebroede kuiken naar de slachterij gaat' en het vlees ver werkt wordt. Dat schema is nu niet meer aan te houden. De beursgenoteerde voedings producent Nutreco voert mo menteel geslachte kippen aan vanuit België. Mocht Nutreco in België aan haar maximum slachtcapaciteit komen, dan kan het bedrijf nog altijd producten vanuit Spanje invoeren. In de transportsector hebben vijftig bedrijven last van de maatregelen. In welke mate de ze bedrijven hinder ondervin den ligt aan de mate waarin ze zich gespecialiseerd hebben in kip en ei. „Eén transporteur die alleen kippen kan vervoeren heeft zijn bedrijf stil moeten leg gen", zegt een woordvoerder. „Maar een bedrijf dat mest ver voert met kiepwagens kan ook koeienmest of zand gaan ver voeren." En door de temperatuur in de koelwagens hoger of lager te zetten kunnen andere transpor teurs varkensfricandeau of os senstaart naar het buitenland te vervoeren. Larense kippen schrokken zich al letterlijk dood van straaljager laren/gpd - Het lijkt wel of het Gelderse La ren slechts wordt bevolkt door politie en journalisten. Allemaal geconcentreerd rond dat ene kippenbedrijf van de familie Schutte aan de Bieldersteeg, waar de ruiming in vol le gang is. Verder is het gebied leeg, angst wekkend leeg. De onderhuidse spanning is haast voelbaar. Onder de pluimveehouders (naast enkele grote bedrijven zijn er tal van hobby-kip- penhouders), maar ook onder de andere boeren. Een angst die in dat laatste geval misschien niet helemaal terecht is, maar wel verklaarbaar. De aanblik van de politieafeet- tingen, de rood-witte linten en ontsmet- tingsbakken bij de pluimveehouders, het brengt de mkz-crisis van twee jaar geleden opeens weer dichtbij. „Het is natuurlijkniet te vergelijken", zegt een buurman van de familie Schutte. „Het is wel iets anders om al je koeien kwijt te ra ken, dan een schuur vol kippen die je waar schijnlijk zonder al teveel problemen weer kunt vullen. Maar ja, voor deze mensen is het natuurlijk wel heel beroerd. Zo'n rui ming raakt je diep." Bovendien is het niet de eerste keer dat de familie Schutte door een dergelijke ramp wordt getroffen, vertelt hij. „Een aantal ja ren geleden kwam er een straaljager heel laag over. De kippen zijn zich toen letterlijk doodgeschrokken. En een paar jaar eerder is precies zoiets ook al gebeurd door een luchtballon." Zijn blik dwaalt af naar het bedrijf van de buurman. Een paar honderd meter verder op, dus naar wat er precies gebeurt kun je slechts gissen. „Ik zal blij zijn als ze weg zijn. Maar ja, over een paar dagen staat de hele kermis er natuurlijk opnieuw. Dan is de buurman aan de beurt." Ook pluimveehouders buiten het gebied van één kilometer rond het besmette bedrijf houden hun hart vast. Hoe nerveus ze zijn, blijkt als een van hen een belangstellende verslaggever met fotograaf in zijn keuken aantreft. „Of de heren helemaal gek zijn ge worden?", roept hij. En even lijkt het er op, alsof hij ze eigenhandig het erf af zal mep pen. Even later, enigszins gekalmeerd, legt hij uit waarom hij zich zo agressief opstelde. „Ik wil gewoon niemand op of dichtbij het bedrijf hebben in verband met het besmet tingsgevaar. Zelfben ik sinds zondagmor gen daarom niet meer buiten geweest. Stel je voor dat jullie het virus hier binnen sle pen!" J.P. Tukker, eigenaar van twee pluimveebe- drijven in Laren, spreekt over de emoties waarmee je te maken krijgt en vooral ook over de praktische problemen, waar je te genaan loopt als je bedrijf 'op slot' zit. „De eierproductie gaat gewoon door en de kip pen houden ook niet op met poepen. Maar waar moet je heen met de eieren en de mest?" AID'ers Co en Nico controleren trucks op lading waar ze onderzoek doen naar hormoonschandalen en mest fraude. Nu zijn ze samen met 208 andere collega's in touw om rondom de klok te controleren. Nico: „We hebben nooit woor den. Als je uitlegt wat je doet, heeft iedereen begrip. Maar we weten ook dat dat begrip af neemt naarmate de crisis langer duurt." Later op de avond gaan ze nog een ronde maken om te contro leren of de kippen op stok zijn, nu staan ze startklaar op een parkeerplaats langs de Al om achter een vrachtwagen aan te rijden als een verboden lading wordt vermoed. Bloemen, plan ten, en paling denderen voorbij. Plotseling spoort Nico Co aan om achter een vrachtwagen aan te gaan. Zijn getrainde ogen meenden op de vrachtwagen een ei te zien staan. De chauffeur wordt naar de vol gende parkeerplaats gedirigeerd. Nico en Co leggen uit waarom ze gaan controleren en de chauffeur vindt alles best. Nico blijkt het goed gezien te hebben: op de zijkant in het logo prijken twee grote eieren. Maar de chauffeur doet niets verkeerd. Hij heeft bloemen en aardappe len bij zich. Dat had anders kunnen zijn. Tijdens de var kenspest, weet Nico nog, wer den varkens vervoerd in cara vans om het vervoersverbod te omzeilen. Maar nu is het meest al vals alarm. Gistermiddag hiel den Co en Nico een auto aan waarop in koeienletters 'Grasei eren' stond. „Drie keer raden wat erin zat", zegt Nico. „Cho comel!" barneveld/gpd - AID'er Co doet zijn werk met zijn neus. Ruikend loopt hij langs een vrachtwagen op de donkere parkeerplaats Jool-Hul langs de snelweg Al. Kippenmest ruik je zo en als de vrachtwagenchauffeur Jürgen - die naam staat althans op een 'nummerbord' voor de voor ruit - die verboden lading ver voert, wordt hij wel even wakker gemaakt. Co ruikt niks, Jürgen mag doorsnurken. „We gaan niet controleren om het contro leren", zegt Co. Samen met collega-AID'er Nico - geen achternamen - is Co de zer dagen te vinden rondom Barneveld. Het koppel contro leert of er geen verboden waar - kippen, kippenmest, eieren - wordt vervoerd én of kippen en andere hoenders netjes in hun hok zitten. Normaal werken Nico en Co bij de Dienst Opsporing van de Al gemene Inspectiedienst (AID), Een kip op een scharrelboerderij in Scherpenzeel wacht gelaten haar lot af. Naast haar ligt een reeds overleden collega. Foto: ANP/Ed Oudenaarden CPM /^MOÖ ei&UJK. PAT 6P <q£6K\ yqASSie^e PAASHAASpesr Hecpsr, ASIP&RS lyioÊsxEw m ow ewPEie. v V^êPéM op HOöjE ToM ÖMS IZËCHf WE&ötS K msm VOéfeipESr rufaijy. I IP H WIJ 6/SÊM JWltP JR6NPMËWT 7£s,arj6S I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3