IOC-leider Rogge dreigt met sancties SPORT 'Van Hooijdonk is en blijft een broodvoetballer' Alles valt goed bij cricketers Oranje Rafael van der Vaart terug na lang blessureleed Belg eist harde aanpak doping Nederlandse atleten allen in olympisch dorp KNAU vaardigt tien atleten af naar WK indoor eman wint in finale iaag - Lucy Witteman uit tgeest won zondagavond Uithof de laatste wed en het eindklassement e gewestelijke marathon- etitie. Haar plaatsgenote ike van Hoek eindigde in ale als tweede en in het lassement als derde. Mar- Merbis uit Benthuizen tweede in het totaalklas- nt, de Leidse Sabine van Tiel negende. Bij de man- irerd Perry de Vreede uit iter onbedreigd eerste in gemeen klassement, voor louter Koos Kortekaas. kaas finishte ook als twee de laatste wedstrijd, d'ie gewonnen door A-rijder loogenboom. De schaat- t Roelofarendsveen reed inig wedstrijden in de ge- ïlijke competitie om een n betekenis te kunneni n in het algemeen klasse- waarin Jos Dohle uit ichoten vijfde is gewor- Bij de B-rijders won Jeroen i uit Woubrugge. «shoppers idt lang vol smeer - Grasshoppers gisteren pas in het laatste voor het sterke Lions. De ijkse basketbalsters misten fase van de wedstrijd een ;emakkelijke ballen en za- e tegenstander uitlopen ten 63-58 overwinning, hoppers speelde zonder de Zwart en dat was tegen ige speelsters van Lions emis. Met het oog op de nde wedstrijden (donder- egen Shooters en zaterdag BV Leiderdorp) liet coach )riessen iedereen spelen, lekadetten kwam in actie, corers: Tanya Bröring 18, Versteeg 11. «anen PSV t naar interland iovcn - PSV wil Ji-Sung en Young-Pyo Lee niet af- voor de vriendschappelij- erland van Zuid-Korea op ril tegen Japan. De Eind- ïse club heeft dat de Zuid- lanse bond schriftelijk la- eten. Op de bewuste dag ;n ook de halve finales e Amstel Cup gespeeld, reeft zich daarvoor nog eplaatst. De Eindhovena- >elen morgen de kwartfi- egen Heerenveen. gaat fors luinigen wijk - RKC Waalwijk gaat ezuinigen. De club kampt ;en groot liquiditeitstekort Impt volgend seizoen de ectie in van 27 naar 21 rs, een bezuinigingsmaat- van meer dan 1 miljoen Hoe groot het tekort is, CC niet zeggen. Volgens de ente gaat het om 3,5 mil- euro. Directeur Marcel Is ontkent dat. :kham betaalt pr familie in - De Engelse voetbal- )avid Beckham zal zelf het jfvan zijn familie betalen is het trainingskamp van igelse nationale selectie mei in het Spaanse La ia. Beckham wil met zijn een signaal afgeven aan de ran de selectie, omdat de Ise bond een schuld heeft ingeveer 150 miljoen euro. Dmt door onder meer de wan het nieuwe Wem- tadion.De kosten van het ijf van de selectie in het in van Spanje, met vrou- ?n kinderen, worden ge- op 750.000 euro. d-voetballer tertsen dood 'uk - Oud-profvoetballer rAlbertsen is zondagoch- in een kliniek in Duitsland eden. De Noor leed aan er. Hij zou op 15 maart 46 ijn geworden. Albertsen de van 1975 tot 1979 116 trijden voor FC Den Haag, in hij zestien keer scoorde, t seizoen 1979-1980 won et Feyenoord de nationale Hij speelde 28 keer voor itterdammers en scoorde eer. alken bereikt >gste positie uk - Tennisser Sjeng Iken heeft zijn hoogste po- )oit op de wereldranglijst aid. Ondanks zijn voortij- Jitschakeling in het toer- van Dubai vorige week de Limburger een plaatsje de veertiende stek. Schal- ereikte in Dubai de kwart- ïs door te winnen van de lichail Joezjni (7-5 6-0) en anse titelverdediger Fabri- ntoro (3-6 7-6 7-6). Hij uitgeschakeld door de h Jiri Novak (4-6 4-6), die lale verloor van Roger Fe- Raemon Sluiter zakte van 'ar 52 en Martin Verkerk een plaatsje naar 67. ACHTERLIJN Dat was nou echt een goeie straf, die trainer Wim Schaap van Rijnsburgse Boys zaterdag middag in de wedstrijd bij FC Lisse kreeg. De trainer zag de rode kaart wegens aanmerkin gen op de leiding en moest, zo als de spelregels voorschrijven, het speelveld verlaten. Dus de boosdoener moest het hek over, en daar stond hij, de rest van de wedstrijd, op wel anderhal ve meter van de dug-out, en een meter achter de stoel waarop zijn assistent Dick Heemskerk zat. Het betekende toch echt dat hij iets harder moest roepen tegen zijn spelers, toen hij ze wilde zeggen dat ze de duels moesten aangaan. En toen het rustsignaal klonk, moest Schaap toch heus een meter of wat verder lopen - en och heden, wéér dat hek over - naar de kleedkamer, waar hij zijn spelers kon toespreken, wat natuurlijk een stuk moeilijker was dan normaal, met die rode kaart op zak. Van opvoeden heb ik weinig verstand - ons dochtertje van negen maanden doet nog geen dingen die niet mogen - maar ik weet wel dat een kind je kei hard zal uitlachen als het voor straf een meter verder van de televisie moet zitten. De regel dat een coach het speelveld moet verlaten als hij rood krijgt is al even belache- Wim Schaap. Archieffoto: Taco van der Eb lijk. En slecht. Want een harde re sanctie is echt op zijn plaats. Een trainer die zich misdraagt, en begeleiders die vervolgens dreigend op de scheidsrechter aflopen, zoals zaterdag een aantal mensen van Rijnsburgse Boys deed, kunnen niet van de spelers verwachten dat ze gaan voetballen in plaats van schoppen en schelden en slaan. Een trainer dient het goede voor beeld te geven (regel 1: geen commentaar op de scheidsrech ter), en als hij dat niet doet, dan moet -ie weg opzou ten. Ga je auto wassen of je vrouttÊten>e- len. Een kind dat straf verdient, stuur je naar zijn kamer, of de koude gang op, waar het zich netzo lang moet gaan schamen tot het zijn excuses wil aanbie den en belooft dat hij of zij het nooit meer zal doen. De trainer werd zaterdagmid dag niet weggestuurd, hij schaamde zich niet, bood zijn excuus niet aan, beloofde niet dat hij het nooit meer zal doen. De 'gestrafte' trainer stond na de met 2-1 verloren wedstrijd, die was ontaard in een trek- en duw- en schop- en scheldpartij, te foeteren bij de kleedkamers. Het was allemaal de schuld van de scheidsrechter. Janet van Dijk Verwijten aan adres van Feyenoord-spits komen van kleine groep door Marcel van der Kraan rotterdjvjm - De toekomst van Pierre van Hooijdonk bij Feyenoord is een heet htingijzer. Supporters speculeerden giste ren bij de training van de Rotterdammers over het spel, dat zich rond de topscorer van de UEFA Cup-winnaar en huidige nummer drie van Nederland afspeelt. Supportersvoorzitter Willem Veenman vimdt dat onzin. Van Hooijdonks voor ganger David Connolly kent het gevoel. Ook op de websites van de club worden verhitte discussies gevoerd. Duidelijk is geworden dat de meerderheid van de fans niet achter de kritiek op en de actie van zondag tegen Van Hooijdonk staat. De spits werd gekrenkt, doordat een deel van het legioen de namen van andere spitsen ging scanderen. Volgens Willem Veenman, voorzitter van de supportersvereniging Feyenoord, gaat het inderdaad om een minderheid. „Het is maar een heel kleine groepering die zich zondag zo heeft uitgelaten. Ik heb die liedjes over die andere spitsen zelf niet eens gehoord. Anderen, zo heb ik begrepen, hebben het wel gehoord en Pierre zelf kennelijk ook. Natuurlijk ken ik het verwijt dat Pierre bij de fans niet als een echte Feyenoorder te boek staat. Maar daarvan moet helemaal niet zo'n punt worden gemaakt. Van Hooijdonk zal waarschijnlijk ook nooit een echte Feyenoorder worden. Maar ik vind dat niet zo belangrijk. Waar het om gaat is dat hij voor deze club al bijna twee jaar alles doet wat in zijn vermogen ligt. Daar moeten we enorm respect voor hebben. Hij werkt zich 25 slagen in de rondte, liep zondag weer te sleuren van voren naai achteren. Als iedereen de mentaliteit van Pierre heeft, dan zouden we met Feyen oord een heel stuk verder zijn." „Ik weet niet of hij blijft. Hij is en blijft een broodvoetballer. Als hij morgen een gigantische aanbieding van Barcelona krijgt, zal hij die waarschijnlijk gewoon aannemen. Dan hoeft niemand daar wat van te zeggen, want hij voetbalt voor zijn geld. En ik vind dan ook niet dat hij Fey enoord daarmee benadeelt. Maar als we nu alweer gaan kijken naar het prijskaart je dat er aan het eind van het seizoen om hem heen hangt en wat hij in zijn zak steekt, dan zijn we wel weer erg Neder lands bezig." David Connolly. „Ik kreeg zondag sms- jes binnen van supporters die zeiden dat mijn naam weer was gescandeerd. Daar keek ik wel een beetje van op. Ik weet dat het met Van Hooijdonk te maken heeft. Pierre is de man die mij opvolgde. Ik kreeg geen nieuw contract omdat Feyen oord hem al op het oog had. De club heeft me toen een paar maanden in het ongewisse gelaten over wat er ging ge beuren. Uiteindelijk kreeg ik te horen dat ze niet met me verder wilden. Achteraf voelde ik het aankomen. „Pierre is ook een man die garant staat voor doelpunten. Bovendien heeft hij ge scoord en beslissingen geforceerd op het moment dat Feyenoord die verschrikke lijk hard nodig had. Hij is ongelooflijk be langrijk geweest. Hij is een topspeler. Ik denk dat hij net als ik destijds wel het ge voel moet hebben dat hij wordt gewaar deerd en dat de club hem echt wil be houden. Dat moet, los van de fans, bij het bestuur en bij de trainer vandaan ko men. Als de trainer of het bestuur hem geen duidelijkheid geeft, zal hij als speler weinig vertrouwen voelen." kopenhagen/anp - Landen die de wereldwijde antidopingcode weigeren te onderschrijven, hoe ven zich in de toekomst niet te melden als kandidaat voor de or ganisatie van de Olympische Spe len. Het dreigement is afkomstig van Jacques Rogge, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité. De Belg deed zijn uitspraken gisteren in Kopenhagen, waar de komende dagen een grote antidopingconferentie plaats vindt. In de Deense hoofdstad is het de bedoeling dat landen, sportbonden en deskundigen de beoogde nieuwe, uniforme co de, opgezet door het wereldan- tidopingbureau WADA, zullen onderschrijven. Dwarsliggers kunnen in de toe komst op sancties rekenen, liet Rogge weten. De IOC-voorzitter verklaarde dat sporten van de Olympische Spelen geweerd gaan worden als de overkoepe lende federaties niet akkoord gaan met de nieuwe antidoping- wetgeving. Tegenstanders van de beoogde regeling, waarbij een sporter au tomatisch voor twee jaar wordt geschorst bij een overtreding, zijn bijvoorbeeld de wereldvoet balbond FIFA en de Internatio nale Wielren Unie UCI. Die fe deraties hebben vooral proble men met de strafmaat van twee jaar voor een dopingzondaar. „Sportorganisaties die de code niet accepteren, horen niet thuis op de Olympische Spelen", al dus Rogge. De UCI, onder voorzitterschap van de Nederlander Hein Ver- bruggen, is van mening dat het automatisch uitdelen van een tweejarige schorsing bij een overtreding overeenkomt met een levenslange ban. De wieler- unie heeft als standpunt dat er bij de bepaling van de strafmaat moet worden gekeken naar di verse omstandigheden als leef tijd, aard van de sport, status van de sporter en lengte van de loopbaan. Ook in Nederland zijn twijfels over de nieuwe regeling, die we reldwijd moet gaan gelden. Het ministerie van VWS en sport koepel NOC*NSF zijn in Kopen hagen met een afvaardiging aanwezig om hun bezwaren duidelijk te maken. „NOC*NSF wil dat er straks in elk geval een heldere, eenduidige definitie van doping in de tekst komt", zegt Marcel Sturkenboom van de sportkoepel. NOC'NSF heeft nog meer kant tekeningen bij de beoogde code. „Bij het bepalen van de straf maat moet een waarborg inge bouwd zijn die de belangen van de sporter behartigt. Verder zijn we van mening dat de besluit vorming over de code niet al leen moet gebeuren binnen de WADA Foundation Board, maar eigenlijk door een instantie die een afspiegeling is van alle gele dingen binnen de sportwereld", zegt Sturkenboom. WADA-chef Dick Pound riep op in Kopenhagen geschiedenis te schrijven. „Laten we aan het werk gaan. Als over enkele jaren de bestrijding van doping een succes blijkt te zijn, zal iedereen met grote trots terugkijken op dit congres in Kopenhagen", zei de Canadees bij de opening voor ruim duizend toehoorders. „Als we er geen succes van ma ken, zal de wereld ons als mis lukkelingen zien. We zijn hier niet bijeen om wat algemene teksten op papier te zetten, maar om cruciale beslissingen te nemen in het gevecht tegen doping." Klaas Jan van Noortwijk (links) wordt gefeliciteerd met zijn fantastische prestatie. Foto: EPA/ William West Nederland sluit WK af met historische zege bloemfontein/anp - Klaas Jan van Noortwijk was total loss na zijn battingrecord. De 32-jarige cricketer van VOC bleef tegen Namibië met 134 runs not out, de hoogste score ooit voor een Nederlandse internationaal. Voor zijn record had hij slechts 129 ballen nodig. Met Feiko Kloppenburg (121 runs) vormde hij het hart van de Nederlandse ploeg die gisteren in Bloemfon tein de eerste overwinning ooit op een wereldkampioenschap cricket behaalde. Namibië werd met 64 runs verslagen. De twee droegen Oranje naar 314 runs voor het verlies van vier wickets. De Afrikanen kozen daarna onvervaard voor de aan val, maar werden gestremd door bowlers Kloppenburg en Raja die beiden vier wickets namen voor 42 runs. Na 250 was Nami bië all out en had Oranje na tien nederlagen op twee WK's (1996 en 2003) de eerste overwinning op zak. Kloppenburg werd uit geroepen tot man van de wed strijd. „Vandaag ben ik een held, „maandag zit ik weer gewoon in driedelig grijs als advocaat ach ter mijn bureau." Kloppenburg (28) werd in zijn 35e interland de eerste Neder landse cricketer, nog voor Van Noortwijk, die een century sloeg op een WK. De speler van Rood Wit sloeg 121 runs bijeen in 142 ballen. Zes keer joeg hij de bal voor een vier uit het veld, vier keer voor een zes. Als inter national had hij nooit meer dan 61 runs in één wedstrijd ge scoord. „Fantastisch", mompel de de openingsbatman. „Alles viel op deze dag goed. Bowlén, batten, ik kon het gewoon niet verkeerd doen." Vanaf de zijlijn leefde Ronald Lefebvre intens mee met zijn ploeg. De 40-jarige aanvoerder moest door een hamstringbles sure verstek laten gaan in zijn afscheidswedstrijd. Luuk van Troost nam de honneurs als captain waar. De Schiedammer droeg de overwinning op aan Lefebvre. „Wij zijn de beste amateurs op dit WK", wist hij. Donderdag staat hij weer voor de klas en geeft hij les aan kin deren met leerproblemen. „Dit", aldus Van Troost, „dit was het perfecte einde van een slopende toemee". Van Noortwijk overweegt net als De Leede en Van Troost een jaartje vrijaf te nemen van Oran je. „Wij zijn pure amateurs. Ik heb zeven weken onbetaald ver lof moeten opnemen. Het kost geld en een sociaal leven was er de afgelopen twee jaar ook niet bij. Maar deze overwinning maakt heel veel goed." soesterberg/anp - De Neder landse atleten zullen bij de Olympische Spelen van Athene in 2004 allen gehuisvest worden in het olympisch dorp. Tech nisch directeur Joop Alberda van NOC*NSF zei gisteren op die regel alleen functionele uit zonderingen te accepteren. Hij dacht daarbij aan drie disci plines: paardensport, roeien en zeilen. „De ruiters willen bij hun paarden zijn, de roeiers zitten met hun wedstrijden veertig ki lometer verderop, de zeilers moeten dicht bij de boten zijn." „De rest gaat het dorp in", aldus Alberda, die daarmee allerlei discussie wil voorkomen. Tenzij iemand als absolute medaille kandidaat wel heel goede rede nen heeft. „Maar Inge en Pieter maken gewoon deel uit van de groep", wees Alberda op de na tionale zwemtoppers De Bruijn en Van den Hoogenband. Bij de Winterspelen in Salt Lake zat een deel van de ploeg buiten het dorp. De onderlinge sfeer was bij de Winterspelen ook niet al te best. Alberda: „Wij willen interactie. Dat was daar niet of nauwelijks." In Athene wil Al berda weer 'een team' zien.„El- kaar leren kennen, met elkaar praten, aanmoedigen.' ijsselstein/anp - Nederland is met tien atleten vertegenwoor digd bij de wereldkampioen schappen indoor. Het evene ment vindt plaats van 14 tot en met 16 maart in Birmingham. Opvallende namen in de selectie zijn de AAC-hordenlopers Gre gory Sedoc en Marcel van der Westen, die aan de eisen van de internationale atletiekfederatie IAAF hebben voldaan. Verder bestaat de Nederlandse ploeg uit de middenafstandlopers Bram Som (800 m), Arnoud Ok- ken (800 m) en Gert-Jan Liefers (1500 of 3000 m), sprinter Pa trick van Balkom (200 m), pols stokhoogspringers Rens Blom en Monique de Wilt en de ko gelstoters Rutger Smith en Lieja Tunks-Koeman. SPORTUITSLAGEN BASKETBAL New York. NBA. Boston Celtics - Memphis Grizzlies 111-110, Orlando Magic - Chicago Bulls 104-89, Sacra mento Kings - Philadelphia 76ers 107-99, New Orleans Hornets - LA Clippers 111-108. CRICKET Zuidelijk Afrika. WK. Groep A: Nederland - Namibië 2-0 (Bloemfon tein) Nederland 314/4. Namibië 250. Neder land wint met 64 runs. Batting Nederland Van Noortwijk 134 not out, Kloppenburg 121, Van Troost 16. Schiferli 10, Zuiderent 5. extra's 28; Namibië: Keulder 52, Murgatroyd 52. Bowling Nederland: Kloppenburg 4/42, Raja 4/42; Namibië: Louis Burger 2/49. Stand: 1. Australië 6-24, 2. India 6-20, 3 Zimbabwe 5-12. 4. Engeland 6-12, 5. Pakis tan 5-8, 6 Nederland 6-4, 7. Namibië 6-0. Groep B: Canada - Nieuw-Zeeland 0-2 (Beno- ni). Canada 196, Nieuw-Zeeland 197/5 Nieuw-Zeeland wint met vijf wickets. 8atting Canada: Davison 75; Nieuw-Zeeland: Styris 54 not out. Bowling Canada: Davison 3/61, Nieuw-Zeeland: Oram 4/52, Bond 3/29. Sri Lanka - Zuid-Afrika 1-1, gestaakt wegens regen (Durban). Sri Lanka 268/9 950 overs), Zuid-Afrika: 229/6 (45 overs) Batting Sri Lanka: Atapattu 124, De Silva 73; Zuid-Afrika: Gibbs 73. Stand: 1. Sri Lanka 6-18, 2. Nieuw-Zeeland 6- 16. 3. Kenya 5-16, 4. Zuid-Afrika 6-14, 5 West Indies 5-10, 6 Canada 6-4, 7. Bangla desh 6-2. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3037. 9.13.19.22.26.27 32.36.37 41.45.50.52. 55.59.63 68.71.73 77. (Onder voorbehoud van typefouten) SCHAKEN Linares (Spa). Internationaal toernooi. Negende ronde: Radjabov (Rus) - Kasparov (Rus) 1/2-1/2. Kramnik (Rus) - Ponomariov (Oek) 1/2-1/2, Anand (Ina) - Vallejo (Spa) 1/2- 1/2, Leko (Hon) vrij Stand na negen ronden: 1. Kramnik 5 punten (uit 8), 2 Leko (Hon) 4.5 (7), 3. Kasparov. Anand 4,5 (8), 5 Ponomariov, Radjabov 3 (8), 7. Vallejo 2.5 (7). Ajacied maakt geslaagde rentree tegen Jong Heerenveen heerenveen/anp - Rafael van der Vaart heeft in Friesland een geslaagde rentree gemaakt in het duel van Jong Ajax met de beloften van Heerenveen, 1-1. De middenvelder speelde giste ren na een langdurige blessure aan zijn bovenbeen een uur en stelde na afloop tevreden vast: „Ik had geen last, het voelde goed aan." Nu zijn rentree goed is verlopen, zit hij normaal gesproken mor gen bij de A-selectie voor de be kerwedstrijd tegen FC Gronin gen. Zaterdag speelt Ajax tegen FC Zwolle, waarna cruciale we ken aanbreken met wedstrijden tegen Valencia en AS Roma in de Champions League en tegen PSV. Van der Vaart raakte vorig jaar februari geblesseerd aan zijn rechterknie. Door een foute dia gnose in het Amsterdamse VU- ziekenhuis moest hij twee keer een operatie ondergaan. Aan het begin van dit seizoen was hij topfit en leek niets een interna tionale doorbraak in de weg te staan. Het voorspel was veelbelovend, lln het duel met PSV om de Jo- han Cruijff Schaal, de traditio nele opening van de competitie, had hij met twee goals een groot aandeel in de winst, 3-1. Daarna ging het weer een paar keer he lemaal mis. Een overzicht van de blessures die Van der Vaart dit seizoen Rafael van der Vaart achtervolgt een Friese speler bij zijn rentree tegen Jong Heerenveen. Foto: ANP/Jeroen Horsthuis parten speelden. - 19 augustus 2002. Van der Vaart meldt zich, na overleg met Ajax, af voor de oefeninterland Noorwegen-Nederland wegens liesklachten. Op 25 augustus speelt hij alweer, in de competi tiewedstrijd Vitesse - Ajax. - 7 september 2002. In de EK- kwalificatiewedstrijd Nederland- Wit-Rusland in Eindhoven valt Van der Vaart in de 72e minuut in. Nog geen tien minuten later valt hij uit met een zware knie blessure, dit keer aan zijn linker knie. De diagnose: een ge scheurde binnenband. Een ope ratie is niet noodzakelijk. - 30 oktober 2002. Sneller dan verwacht maakt Van der Vaart zijn rentree, in de Champions League-wedstrijd tegen Olympi- que Lyon. Als invaller schiet hij Ajax naar de verlossende 2-0. - 7 december 2002. In de com petitiewedstrijd tegen De Graaf schap in Doetinchem valt Van der Vaart geblesseerd uit met een spierscheuring. - 14 januari 2003. De blessure herstelt niet en onderzoek in het ziekenhuis wijst uit dat hij vijf weken langer is uitgeschakeld. Bij het bot in zijn linkerboven been wordt een scheurtje vast gesteld. - 23 februari 2003. De rentree van Van der Vaart, een dag later tegen Jong PSV, wordt uitge steld. Trainer Ronald Koeman zegt dat de speler nog niet volle dig fit is. Van der Vaart kan nog niet voluit gaan. Een week eer der ging de geplande terugkeer ook al niet door. - 2 maart 2003. Koeman kondigt aan dat Van der Vaart 'helemaal fit is' en een dag later tegen Jong Heerenveen zijn rentree zal ma ken. - 3 maart 2003. Van der Vaart stelt na zijn come-back in Hee renveen tevreden vast dat hij te rug is en in een betere conditie verkeert dan voor zijn kwetsu ren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19