REGIO Geen besmetting, maar wel last van vogelpest in de regio iet eten vliegt je hier letterlijk om de oren' Juwelier De Jonge teleurgesteld Succesvol Archeon kiest voor rust en intimiteit Inbouwen en wegwezen. R4 i 5 steunen Wijk Wouden 'Zelfs geen telefoontje van de burgemeester' Leiderdorp oefent met nieuwe politiek Directeur veegt de vloer en schenkt zelf koffie in sisch circus legstgeest dinsdag 4 MAART 2003 biest - Het staatscircus ioskou- Holiday komt naar ;eest. Het Russische cir- it 11 en 12 maart op implex De Voscuyl. ig 11 maart is er 's mid- »n 's avonds een optreden, ema alleen 's middags, n zijn verkrijgbaar in de ndse boekhandel in geest, de Troefmarkt in ond en de North End Shop in Katwijk. dloopcursus llphen n aan den rijn - Voor en uit Alphen en omge- ie willen hardlopen geeft 16 een cursus van tien we- fen 1 april tot 8 juni ver- deskundigen trainingen erdag en dinsdag. De cur- igint met een informatie komst op dinsdag 25 in de kantine aan de aan. Inlichtingen bij Wim len: 0172-422618. door Marieta Kroft vervolg van voorpagina regio - Poeliers zitten met de armen over elkaar. Kinderboerderijen krijgen het verzoek alle kip pen binnen te halen. Kippenboeren houden ie dereen buiten de deur en hopen dat de crisis zo snel mogelijk voorbij gaat. En bij Avifauna moe ten alle bezoekers vanaf vandaag hun schoenen ontsmetten. Hoewel het virus nog ver weg is, is ook hier in de regio de uitbraak van de vogel pest aan alle kanten te merken. Voorzitter Jan Scholten van de WLTO-vak- groep pluimveehouderij pleit voor serieuze maatregelen. Om te voorkomen dat ook in on ze regio de klassieke vogelpest uitbreekt, zou den particulieren en kinderboerderijen hun kippen, eenden, ganzen en parelhoenders eni ge tijd binnen moeten houden, vindt de mest- kippenhouder uit Zevenhuizen. „Het buiten lopend pluimvee vormt voor ons op dit mo ment de grootste zorg. De beesten kunnen in aanraking komen met vogels die het virus bij zich dragen en het verder verspreiden.'' Zuid-Holland telt zeventig professionele kip- penhouders. Alle dieren lopen binnen en kun nen dus niet in direct contact komen met vo gels die het fatale virus bij zich dragen. Anders wordt het als scharrelkippen die buiten lopen, de ziekte krijgen. Het virus slaat dan razend snel om zich heen. Volgens Scholten is er gro te bezorgdheid onder de boeren dat de vogel pest naar Zuid-Holland overwaait. De telefoon staat bij hem niet stil. Zelfheeft de pluimveehouder 65.000 mestkip- pen. Die zijn als eendagskuikens drie weken geleden bij hem binnengekomen. Over drie weken zijn ze rijp voor de slacht. Van het ver voersverbod heeft hij daarom de eerste weken nog niet direct last. „Maar het gaat niet alleen om mij. Er zijn bedrijven waar de kippen wel al weg zouden moeten. Maar dat gaat niet. Daarom hoop ik dat dit geen weken gaat du ren." Scholten heeft zijn bedrijf hermetisch af gesloten voor de buitenwereld. .Alleen ik en mijn vrouw mogen in de stallen komen." Langeraarder P. Hoogeveen, die zo'n 5000 kip pen voor de eieren houdt, zegt intussen wel gewend te raken aan de uitbraken van de laat ste jaren. Zo was er enkel jaren geleden de var kenspest, twee jaar geleden was Nederland in de ban van de mond- en klauwzeer en nu is de klassieke vogelpest er. De vogelpest heeft hij nog niet eerder meegemaakt. „Kippen worden ingeënt tegen vogelgriep. Maar dit is iets waar tegen het vaccin niet tegen bestand is." Hoo geveen denkt regelmatig aan zijn gedupeerde collega's in de Gelderse Vallei, en aan het ge vaar dat de ziekte ook deze kant op kan waai en. „Maar ja, wat kun je doen? Niets." De directie van Vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn hield gisteren spoedberaad. „Vanaf dinsdag moeten alle bezoekers hun schoenen ontsmetten", vertelde directeur John de Hoon na afloop. „De hoenderachtigen hebben we ergens ondergebracht waar ze niet in contact kunnen komen met het publiek. Het gaat dan bijvoorbeeld om de Australische Boshoen. Een andere maatregel is dat we be zoekers die uit de Gelderse Vallei komen, vra gen zich te melden. Dan kunnen we een in schatting maken van het risico dat we lopen. Ik denk niet dat dat groot is, maar we willen het zekere voor het onzekere nemen." De Hoon schat dat Avifauna enkele tientallen hoenderachtigen heeft rondlopen. De dieren blijven buiten. Als De Hoon hoort van de op roep van Scholten om alle pluimvee binnen te houden, overlegt hij met de dierenarts. „Die vindt het ophokken nog niet nodig", laat de directeur even later weten. „Dat gebeurt alleen nog op een zeer korte afstand van de besmet tingshaard." Ook de Stichting Alphense Kinderboerderijen is in de ban van de ziekte. „Hemelsbreed is de Gelderse Vallei zo dichtbij. Meen Utrecht zit er maar tussen", zegt beheerster Marja Dieho bezorgd. „We doen wat we moeten doen. We volgen de richtlijnen van het ministerie via in ternet. In verband met het vervoersverbod zijn er vanmorgen geen kippen naar de scholen gegaan. Voor het insluiten van al het pluim vee ziet ze geen kans. „De dieren lopen alle maal los in het Zegerslootgebied. Het is niet te doen om ze allemaal te vangen. Er lopen nog veel wilde eenden tussen ook. Als gevolg van het vervoersverbod liggen de kippenslachterijen sinds gisteren stil. De dichtstbijzijnde in de Leidse regio is Clazing BV uit Zevenhuizen. Die weigert alle commen taar. Bij het poeliersbedrijf Van der Meer in Hazerswoude-Rijndijk liggen de activiteiten stil. Gisteren konden ze nog aan de slag met de kippen die voor het weekeinde waren ge slacht. Maar omdat er nu helemaal geen aan voer is, heeft eigenaar M. van der Meer zijn ze ven personeelsleden een extra dag vrij gege ven. „Ik kan ze niet verplichten om een vrije dag op te nemen." Blij waren de personeelsle den niet met deze noodgedwongen geste van de baas, aldus Van der Meer. „Ze willen best werken." harlotte de Meyere van voorpagina ;iist - Voor het eerst sinds liggen in het Rijnlands m Oegstgeest geen kilo's lammen op de grond. Een ns korstjes, dat is het. Op ste dag na de voorjaarsva- blijft de kantine dicht en drank- en snoepautoma- eg. Het wordt tijd dat de eren respectvol met eten lan, vindt de directie. 11e leerlingen zijn al zo ver. voor de hoofdingang n half pak speculaas. Ver en wel. In de school staat e drie meter een afvalem- Toch liggen naast de :orsten snoeppapiertjes, likjes en aangebroken ;en op de grond. Na de lauze blijven op een ver- Tel ip de kantine de res- een snelle lunch achter: tg sinaasappelsappakje, plastic zakjes en lege ies. De jongens die aan zaten hadden maar een loeven uit te strekken om immel netjes weg te gooi- "aste kantinemedewerkster de Water heeft het rustig Rveek. „Ik ga extra schoon- in de kantine en in de Overigens moet ik wel Ile docenten blijven zor- hou het simpel, hoor. Ze kiezen tussen een je ham of kaas." kantine is het lang niet zo als normaal. Omdat er ag toch niks lekkers te ha- eten de scholieren hun ibrachte of in de super- gekochte lunch elders op. dj de voorjaarszon zijn erlingen buiten te vinden, liting van de kantine is het :k van de dag. eeste leerlingen begrijpen aarom de kantine de hele dicht blijft. Maar er is nie- die zich schuldig voelt. de/zoeterwoude - Ge- :rde Staten van Zuid- id zijn bereid een handje :n bij het behoud van het ristieke" cultuurland- Wijk en Wouden tussen lude en Stompwijk te iden. Ze willen initiatieven ig brengen die ertoe lei- it de boer geld krijgt voor 'eren van 'groene dien- T Onlangs is het project ';eling van Groene Dien- Zuid-Holland begonnen, het project is om initi- voor 'groene diensten' gebied te ondersteunen kennis en ervaring uit te :n. De provincie betaalt de van de kosten. Verder 'groene subsidies' die worden gebruikt voor ";eling van plannen, 'groene gebied temidden rote steden als Leiden en leer, dreigt steeds verder te raken doordat boe- ippen en het land niet al- ïeer bij de overblijvende terecht komt. De agrari- natuurvereniging Wijk en len lanceerde enkele len geleden het voorstel :ren te betalen voor het van 'groene diensten', urvereniging berekende boeren net zoveel verdie- boeren elders in het iedere inwoner van het van Wijk en Wouden en igende steden jaarlijks euro bijdraagt. Het mes aan twee kanten, oordeelt niging. De boeren kun- iun bedrijf blijven uitoefe nen de burgers behouden teristiek, open veen- idschap. door Saskia Stoelinga leiderdorp - „Ik heb dit nog nooit gehad. Ik ben moe, heel moe. Na deze laatste overval voel ik me zó machteloos." De twee weken geleden beroofde juwelier De Jonge uit Leiderdorp staat weer tussen zijn vitrines, maar daar is ook alles mee ge zegd. .Angst heb ik niet", zegt De Jon ge. „Nee, het is meer het gevoel: wat staat me nog allemaal te wachten. Ik dacht dat ik na de laatste verbouwing een on neembare vesting had. Nu heb ik weer allerlei zaken veranderd, in de hoop dat het niet meer zal gebeuren. Ik ben nu dag en nacht bezig met de beveiliging van mijn winkeL Dat is niet goed. Ik weet het. Het blijft maar malen in je hoofd." Bij de laatste overval namen on bekenden voor enkele honderd duizenden euro's aan gouden en briljanten sieraden mee. En dat op een moment dat de win kel net verbouwd en totaal be veiligd was. De Jonge dacht ach ter een aantal in de grond ver ankerde plantenbakken veilig te zijn. Maar de krakers schoven een container tussen de plan tenbakken door en ramden zo de gevel. „De politie denkt dat de kraak is voorbereid. Mensen moeten hier de situatie van te voren hebben verkend", vertel de de juwelier daags na de trau matische ervaring. Drie keer is De Jonge overvallen en dertig keer is er in zijn juwe lierszaak aan de Van Diepingen laan ingebroken. Soms sliep hij in zijn zaak.Als er weer een in braak was geweest, mocht ik van de verzekering niet eerder weg dan dat de winkel weer dicht was. Dan kwam mijn vrouw wel eens een slaapzak, een luchtbed en een grote hond brengen." Steeds ging hij na zo'n tegenslag weer vol goede moed verder. „Dat is nu een beetje weg", be kent hij. Toch heeft hij veel steun gehad. „Overal waar ik kwam werd ik staande gehou den. De reacties van de klanten, omwonenden en vrienden wa ren overweldigend. Lieve brief jes, onroerende gedichtjes, heel veel bloemen. Zoveel aandacht deed mij ongelofelijk goed. Daar doe je het voor." Heel droevig is hij over de hou ding van het gemeentebestuur en de politie. „Ik kan dat niet begrijpen. Ze hebben niets laten horen, helemaal niets! Zelfs geen telefoontje van burge meester Zonnevylle, terwijl hij toch waakt over de veiligheid van de burger. Hij zit zelfs in een veiligheidscommissie en heeft zijn mond vol over nor men en waarden. Ik snap dat gewoon niet. Taal noch teken vernomen, terwijl ik mijn uiter ste best doe." „Dat was vroeger anders. Burge meester Van de Have en Brug- geman stonden er. 's Nachts of de dag erna. Dan heb je echt het gevoel dat je wordt aangemoe digd om door te gaan. Steun noem ik dat. Nu stond ik er na de overval eerder dan de politie. Het was een enorme ravage. Zo'n beetje alles wat op glas leek, was kapot geslagen." Een leeg buffet in de kantine van het Rijnlands Lyceum Oegstgeest. Rechts: kantinemedewerkster Jannie de Water. Foto: Hielco Kuipers Volgens Jannie de Water is het vooral de onderbouw die er een zooitje van maakt. Dat ontdekte zij toen afzonderlijke pauzes voor de boven- en onderbouw werden ingesteld. „Ik zeg niet dat de kantine er na de pauze van de ouderejaars brand schoon uitziet, maar de brug klassers maken er helemaal een rotzooi van." Matthijs uit 5 havo beaamt dat: „Ze houden ge woon voedselgevechten. Daarbij vliegt het eten je letterlijk om de oren." De jongste scholieren schuiven de schuld van zich af. De hogere klassen geven het verkeerde voorbeeld, meent 'brugpieper' Jan-Mattheo. „Die hebben voor ons pauze en dan liggen de ta fels en de grond bezaaid met boterhammen en ander afval." 'Jullie vervuilen, jullie ruimen de troep op', is het motto van de directie van het Rijnlands. Al ja ren geleden is de regel ingesteld dat gedurende een week één klas verantwoordelijk is voor het corvee. Na de grote pauze moet die klas zorgen dat de kantine er weer netjes uitziet. „Soms kijken kinderen naar een bezem alsof ze nog niet eerder zo'n ding ge zien hebben", schertst conrec tor John Swieringa. „Na het cor vee is het netjes opgeruimd, dat wel. Maar als ik dan een uur la ter in de kantine terugkom, is het alweer een grote bende." Corveedienst heeft het pro bleem niet opgelost. Volgens de directie slingerde teveel afval rond en gingen de leerlingen respectloos om met de boter hammen die ze van thuis mee namen. „Het gaat ons niet al leen om een opgeruimde, nette school", zegt Swieringa. „De pe dagogische gedachte is min stens zo belangrijk. De kinderen moeten maar eens beseffen waar ze mee bezig zijn." Met de maatregel is de school dief van eigen portemonnee. Het lyceum heeft de kantine in eigen beheer. Van de schamele winst wordt het kantineperso- neel betaald. Swieringa: „We lo pen inderdaad inkomsten mis, terwijl de medewerkers wel doorbetaald moeten worden. Maar soms is geld niet het be langrijkste." leiderdorp - Sinds een jaar zit de gemeentepolitiek in Neder land anders in elkaar. Raadsle den besturen op hoofdlijnen en hebben daardoor meer tijd om naar burgers te luisteren. De zaakjes even regelen in achter kamertjes is taboe: alle belang rijke besluiten vallen voortaan in een openbaar, levendig en voor het publiek aantrekkelijk debat. Tenminste, dat was de theorie achter de veranderingen. De praktijk blijkt iets weerbarstiger. Daarom oefende de Leiderdorp- door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - archeon is groot genoeg. „We hebben een budget van twee miljoen euro en kunnen nog wel meer grond kopen. Maar dat is duur en we vinden het niet nodig", zegt directeur Jack Veldman (45) aan de vooravond van het tien de seizoen van het Alphense themapark. „We krijgen geen overheidssubsidie, dus we moe ten onze eigen broek ophouden. In het park zelf kunnen we nog veel doen." „Sinds 1999 is het geen pro bleem meer om het themapark Archeon op een gezonde manier te leiden. De belangstelling neemt elk jaar alleen maar toe: 149.000 bezoekers vorig jaar te gen 89.000 in 1999. We hebben een Vereniging Vrienden van Ar cheon met 800 leden. We moe ten het van Nederlandse bezoe kers hebben. Er komen per jaar vijf tot tien procent buitenlan ders." Archeon staat niet stil. „Het park wil inspelen op de recente opgravingen in Alphen. We heb ben net een Romeins woonhuis Domus Forum Hadriani uit Rijs wijk gebouwd. We gaan iets doen met de Carlistische tijd. De Middeleeuwen kunnen we ver der uitbouwen. We bouwen ook aan een lang smal houten pak huis. Kortom plannen genoeg. Maar ik benadruk dat we niet verder reiken dan onze polsstok lang is." Veldman is blij met de komst van een ijshal in de directe na bijheid en vindt het verstandig het parkeerterrein van Archeon daar in de avonduren voor af te staan. In het weekend ligt dat wat moeilijker. .Alphen krijgt echter wel uitstraling en daar zijn wij ook bij gebaat. Ook heb ik geen moeite met de realisatie van de wijk Burggooi. In het be gin leken we opgesloten te wor den. Maar hoe meer mensen hier komen wonen, des te meer bezoekers trekken wij. En als de woonwijk straks klaar is, is de harmonie ook weer terug. In maart moet er al wel begonnen worden beplantingen aan te brengen. Hij heeft er geen moeite mee om grond aan zijn neus voorbij te laten gaan. Archeon kan nu. investeringen uit het verleden en nieuwe investeringen in het park betalen. „Het product is goed. Ik stop geen energie in uitbreiding van het park. Ik wil het alleen verder en beter invul len." Veldman: „Het charmante van Archeon is dat we een klein be drijf zijn. Je hebt contact met de bezoekers. Als directeur veeg ik mee en schenk ik koffie in. Daarnaast ontvangen we hier grote bedrijven voor partijen en feesten. Dat is een schril con trast. Normaal gaan die naar Hilton ofeo. Maar dit is een bij zondere omgeving. Weer eens wat anders." De directeur haast zich er aan toe te voegen: „We moeten er wel voor waken dat we onze au thenticiteit bewaren en geen ho- recapark worden. Ik stel mezelf altijd maar de vraag: als je een ambachtslager bent, moet je dan een supermarktslager wor den? Wij kiezen voor rust en in timiteit. Bij anderen mag je naar de meeste attracties kijken, bij ons mag je voelen en doen. Kennelijk voelt iedereen zich se gemeenteraad gisteravond in een openbare vergadering de nieuwe manier van besturen. „Nog steeds lopen raadsleden van collegepartijen klakkeloos achter het college aan, nemen wethouders deel aan fractiever gaderingen, profileert de raad zich niet zelfstandig en wordt de gemeenteraad voorgezeten door de burgemeester, die tegelijk lid is van het college", vat VVD'er Langenberg de situatie van dit moment samen. „Het blijft zoe ken naar een nieuwe verhou ding tussen de raad en het colle ge", vindt Stevers (CDA). Honnef (Groenlinks) vindt zelfs, dat de ldoof tussen burger en politiek alleen maar groter is ge worden. „Waarom is er nog steeds geen burgerinitiatief Burgers moeten zelf iets op de politieke agenda kunnen zet ten." Met een rollenspel oefende de gemeenteraad gisteravond met het dualisme, de nieuwe rolver deling tussen raad en college. En dat ging netjes volgens het boekje. De raad signaleerde sa men met de burger een pro bleem, zette dat probleem op de politieke agenda en besprak een select aantal oplossingen. Bur gemeester en wethouders werk ten de oplossingen uit en daar nam de raad weer een besluit over. Het thema van de avond was 'ouderenhuisvesting'. Spelleid- ster Thea Messemaker van het Instituut voor Maatschappelijke Innovatie beoordeelde of de raadsleden genoeg op hoofdlij nen bestuurden, en of ze wel goed naar de burger luisterden. D66'er Van Gurp deed dat vol gens Messemaker het best en mocht zich de winnaar van de avond noemen. „Pas maar op, dit wordt de komende tijd tegen je gebruikt", waarschuwde Kan- ters (WD) hem alvast. (advertentie) daar wel bij. De voorbereidingen voor het nieuwe seizoen - dat op 18 april begint - zijn in volle gang. Zo'n 30 fulltime medewerkers en 200 parttimers werken met man en macht door aan de nieuwe at tracties, die de komende jaren gestalte moeten krijgen. De toe komst van Archeon ziet er zon nig uit. Volgens Veldman kan het ook alleen maar beter gaan. KPN Mobile business center Aanbiedingen o.a. in combinatie met een tweejarig KPN Mobile 360 abonnement. Prijswijzigingen, spel-, zet- en druk- ...jr-™— -—v fouten voorbehouden. 1T681, inclusief Bluetooth Carkit, voor Actie 9eldt ,/m 28-03 '03. maar so,- meer (exci. BTW| www.kpn.com.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17