Nog twee miljoen voor stadhuis 'Studeren moet aantrekkelijk blijven' LEIDEN REGIO Belofte maakt schuld: jeugdprijs alsnog uitgereikt ret strandseizoen imt er weer aan Agressieve broers krijgen werkstraf R3 Geld nodig voor onder meer aanpassingen raadzaal en uitbreiding meubilair Leidse Simone van Poelgeest (16) mag kabinet vier wetsvoorstellen doen oom voor 'kaal' Leiden wï'j'k dinsdag 4 MAART 2003 door Wim Koevoet leiden - Wethouder A. Geertse- ma (WD/ economische zaken) wil dat er nog eens een kleine twee miljoen euro op tafel komt voor de verbouwing van het stadhuis. Dat liet hij gisteren we ten tijdens het wekelijkse persge- sprek. Het overgrote deel van het stadhuis is de afgelopen jaren voor vele miljoenen verbouwd en nu is de tweede verdieping, waar zich alle representatieve ruimten bevinden, aan de beurt. De opknapbeurt behelst onder meer het herstel en aanpassin gen van de raadzaal en uitbrei ding van het meubilair. Dat laat ste is nodig omdat in vergelij king met de vorige periode van voor de raadsverkiezingen in 2002 er zes raadsleden méér zijn. In de raadzaal komt ook een nieuwe, uiterst geavanceerde geluidsinstallatie waarmee raadsleden en wethouders ook op de pers- en publiekstribune weer verstaanbaar worden. De huidige installatie voldoet al tijden niet meer. Menige verga dering wordt, zeker de laatste tijd, vertraagd en bemoeilijkt door snerpende pieptonen van het type waarmee gitarist Jimi Hendrix groot is geworden. Verder worden de trouwzaal en de burgerzaal onder handen ge nomen. Burgemeesterskamer Ook wanden en vloeren in en rond vergaderkamers krijgen een opknapbeurt. De bestuurs kamer van de burgemeester, wethouders, gemeentesecretaris en de vergaderruimte van bur gemeester en wethouders wor den daarbij niet overgeslagen. Het veruit duurste onderdeel van de verbouwingen is de ver vanging van de stalen ramen aan de buitengevel van het stad huis aan de kant van de Nieuwe Rijn. Hiermee is een bedrag van bijna negenhonderdduizend eu ro gemoeid. Volgens wethouder Geertsema zijn goedkopere oplossingen denkbaar maar hij is daar gezien de monumentale status van het stadhuis geen voorstander van. Geertsema denkt dat het moge lijk is om alle vergaderingen en activiteiten op de tweede verdie ping van het stadhuis tijdens de verbouwingen doorgang te laten vinden. De klus neemt naar verwachting een jaar in beslag. De nieuwe geluidsinstallatie, kosten: 172.000 euro, wordt reeds in mei in gebruik genomen. D66-Kamerlid Boris van der Ham (rechts) plant symbolisch om op wat hij 'de kaalste plek van Leiden' noemt, het Stations- Hij en het Leidse kandidaat-Statenlid Yvonne Ugnac vragen ee aandacht voor de motie-Van der Ham in de Tweede Kamer, een stad als Leiden zijn veel nieuwbouwprojecten. In de be- lingsplannen ziet het er vaak zo goed uit: een nieuwbouwwijk kker veel groen in de buurt. Maar zodra er geld tekort is, wordt oen als eerste geschrapt. Zoals op het Stationsplein. Terwijl bo- n plantsoenen de stad gezelliger maken." Van der Ham pleit rote groenprojecten zoals het Amsterdamse Bos, dat in de jaren erd aangelegd. D66 plant nog meer bomen in Utrecht, Am en Rotterdam, lielco Kuipers ik/noordwijk - Volgens rologen is het nog winter, volgens de meteorologen lente al begonnen. En dat merken de afgelopen da- De Katwijkse ondernemer ie Schaap van paviljoen 't 1 popelt dan ook om open (aan. Traditiegetrouw is lp een van de eerste pavil- die open gaat. Men zaterdag, volgens de lentelijke verordening mo pe paviljoens pas vanaf 1 T worden opgebouwd, is hij linen met zijn paviljoens, nde zaterdag kunnen de klanten bij hem terecht, p heeft zin in het nieuwe n. De paviljoens zijn de pen maanden volledig ge- eerd. „Er zit een nieuw ip, de vloeren zijn ver- 1 en er zijn nieuwe tafels :len. Nee, ik heb bepaald Igezeten", zegt Schaap. In Noordwijk zijn de paviljoen houders vandaag ook begonnen met de opbouw. De Zeemeeuw opent op 15 maart de deuren. Eigenaar lan Klinkenberg had net als zijn Katwijkse collega eerder willen beginnen, maar ook in Noordwijk mogen de pa viljoenhouders niet eerder dan 1 maart het strand op. De Zee meeuw ziet er over twee weken 'pico bello' uit, belooft Klinken berg. Nadat de deuren na het af gelopen seizoen waren dichtge gaan, vierde de familie Klinken berg twee weken vakantie, om daarna het paviljoen op te knap pen in de loods van het bollen- bedrijf Boogaards in Noordwij- kerhout. Jan Klinkenberg: „Mensen zeggen wel: jij hebt een lekker rustig leven. In de zo mer lekker op het strand werken en in de winter niksdoen. Zo is het niet. Als je dit goed wilt doen, is het hard werken." door Wilfred Simons leiden - De Leidse Simone van Poelgeest (16) mag in de loop van dit jaar vier wetsvoorstellen doen aan het kabinet en met de ministers en staatssecretarissen debatteren in de Tweede Kamer. Van Poelgeest was onlangs één van de winnaars van de provin ciale voorronde van het Natio naal Jeugddebat. Ze is van plan om serieus werk te maken van haar bijdrage. Vooral de bezui nigingsplannen van de Centraal Economische Commissie die het collegegeld wil verdubbelen, de OV-jaarkaart afschaffen en van de studiefinanciering een lening wil maken, hebben haar diep geërgerd. „Studeren moet voor jongeren aantrekkelijk blij ven", zegt Van Poelgeest, die zelf vast van plan is om pedago giek te gaan studeren aan de Universiteit Leiden. Het jongerendebat is een initia tief van de Nationale Jeugdraad, een koepel van 31 Nederlandse jeugdorganisaties. De raad wil jongeren betrekken bij de poli tiek en hen inspraak geven over onderwerpen die hen direct aangaan, zoals de kwaliteit van onderwijs en de inrichting van schoolgebouwen. Bij de inrich ting van wijken en buurten wordt meestal niet naar de wen sen van jongeren gevraagd, ter wijl juist zij de intensiefste ge bruikers zijn van buurthuizen, sportveldjes en uitgaansgele genheden die daar zijn. Van Poelgeest is 5 vwo-leerlinge op het Vlietland College in Lei den. Zij kwam met met de Jeugdraad in aanraking via een klasgenoot, die vorig jaar mee deed. Hij moedigde haar aan om mee te doen aan de provin ciale voorronde. Tijdens de bij eenkomst in het Haagse Provin ciehuis kreeg ze de opdracht om Provinciale Staten concreet uit voerbare voorstellen te doen op het gebied van integratie, jeugd- participatie, jeugdcriminaliteit en vrije tijd en cultuur. Iedere deelnemer moest zijn plannen Simone van Poelgeest wil dat studeren voor jongeren aantrekkelijk blijft. Zelf is ze vast van plan om pedagogiek te gaan studeren aan de Universiteit Leiden. Foto: Hielco Kuipers bovendien verdedigen tegen over een jury en het publiek. Tot haar verrassing mocht Van Poelgeest doorgaan naar het Nationale Jeugddebat. Wanneer dat gehouden wordt, is nog niet bekend. „De Jeugdraad wil dat onze voorstellen echt worden uitgevoerd en het kabinet heeft dat toegezegd", aldus Van Poel geest. .Alleen is het kabinet nu demissionair en mag het geen nieuwe wetsvoorstellen in be handeling nemen. Daarom wachten we tot na de formatie." Voorlopig zijn april en oktober als mogelijke data geprikt. De Zuid-Hollandse inbreng in het Nationaal Jeugddebat be staat uit veertien jongeren, on der wie regiogenoten Jeroen van Weeghel uit Woubrugge en Conrad de Jong uit Voorscho ten. In totaal doen honderd jon geren mee, die in het weekeinde van 5 en 6 april voor het debat in de Tweede Kamer worden klaargestoomd. „We gaan naar hotel Blooming in Bergen, Noord-Holland, agendapunten voorbereiden, oefenen met de batteren, fracties vormen en teambuilden", weet Van Poel- Een voorstel dat ze zelf wil in brengen is 'het presenteren van overheidsinformatie op jonge- renniveau'. „Informatie over po litiek en de toestand van het land wordt nu niet op goed ge presenteerd", vindt ze. „Tijdens discussies komen jongeren vaak met plannen die nergens op slaan, omdat ze niet goed zijn ingelicht." Onder meer wil ze een apart jeugdjournaal voor 12 tot 18-jarigen en meer lessen maatschappijleer. „Op het Vliet land College hebben we het maar één jaar gehad en dan ook nog eens één uur in de week. Dat was echt onvoldoende." LEIDEN LADDER houtkwartier - Postzegelver eniging Philatelica Leiden houdt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een ruilbeurs in de kantine van het Dr. Visser 't Hooftlyceum aan de Ka- gerstraat 1. Er zijn ook postze gels te koop. Voor kinderen is er een grabbeldoos. De toegangs prijs bedraagt één euro. Voor jongeren tot 12 jaar (onder be geleiding) is de entree gratis. noordvest - Bij het COC aan de Langegracht 65 wordt donder dag de film 'Kissing Jessica Stein' gedraaid. Aanvang 21.00 uur. De toegang kost dne euro. GASTHUiswiJK - Wijkvereniging Aktief verzorgt vrijdag om 19.30 uur een algemene kaart- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2. De zaal is om 19.00 uur open. noorderkwartier - De Leidse Ruilvereniging Koningskerk be legt vrijdag tussen 19.00 en 21.45 uur een bijeenkomst voor verzamelaars van onder meer postzegels, prentbriefkaarten en telefoonkaarten. Plaats van handeling is buurthuis 't Spoor tje aan de Bernhardkade 40. De entree bedraagt 0,75 euro, jeugd tot en met 15 jaar 0.50 fortuinwuk - De Ouderen Ac tiviteiten Commissie Leiden Zuid-West houdt zondag een ontspanningsmiddag voor 55- plussers in zorgcentrum Haag- wijk aan de Beethovenlaan 2. Van 14.30 tot 16.30 uur treedt het muziekgezelschap Nieuw Leven op. De toegang kost 1,20 euro, inclusief een kopje koffie of thee. academiewuk - De kaschef van de Hortus botanicus, Art Vogel, verzorgt zondag de wandeling 'Lente in de Tropen' door de tropische wereld van de Leidse Hortus. De wandeling begint om 12.00 uur bij de hoofdin gang van de Hortus aan het Ra penburg 73. Deelname kost vier euro. meerburg - Buurtcentrum Ma- tilo aan de Zaanstraat 126 is op zoek naar vrijwilligers voor di verse buurtactiviteiten. Bijvoor beeld voor het Natuurproject Takkenhuttenbouw (van 7-12 juli), waarin ongeveer 50 kinde ren van 4 tot en met 13 jaar le ren in de natuur met de natuur om te gaan en te spelen. Verder wordt een vrijwilligster gezocht, die creatief met naald en draad en stof kan omgaan voor de cursus creatief handwerken voor 55-plussers (donderdag 14.00 tot 16.00 uur). Ook voor het komende wijkfeest wordt nog gezocht naar vrijwilligers met organisatietalent en idee- en. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de coördi nator van Matilo, Annemarie Nijman, telefoon 5412515. Dmt alsnog een uitreiking de Leidse Jeugdprijs 1998. leren van de buitenschool- pvang de Basisbende aan ppenheimstraat wonnen rijs vijf jaar geleden, maar omstandigheden is deze t uitgereikt. Sinds D66-frac- lorzitter Olav Welling dit te n kwam, heeft hij zijn best tan om de Basisbende als- de prijs, een geldbedrag 5000 gulden, te bezorgen, juni 1998 ontvingen de kinderen een brief van de ge meente Leiden met de tekst: „Op 13 mei jl. heeft het voorstel van de kinderen van de Basis bende de eerste prijs gewonnen van de Leidse jeugdprijs. Het betreft de realisatie van een mi- ni-halfpipe in het Roomburger park. Vanuit de gemeente zal het initiatief genomen worden om hiervoor een plan te maken. Zo spoedig mogelijk zullen de kinderen hiervan op de hoogte worden gesteld." "T De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 «24 Daarna hoorden de kinderen er nooit meer iets van. In oktober 2002 raakte D66- fractievoorzitter Olav Welling in gesprek met de leiding en kin deren van de Basisbende over de prijs. In een van de ruimtes van de Basisbende hangt name lijk een certificaat aan de muur ter herinnering aan de prijs. „De kinderen die toen de prijs wonnen, zitten niet meer op de Basisbende. Door het certificaat kennen veel kinderen op de Ba sisbende echter het verhaal van de gemeente die haar afspraken niet nakwam", aldus Welling. Hij heeft nu voorgesteld om een alternatieve prijs ter beschik king te stellen. De oorspronke lijke locatie voor de halfpipe heeft namelijk al een alternatie ve bestemming gekregen. De Basisbende heeft echter plan nen om haar speelterrein op nieuw in te richten. Het geld zou goed gebruikt kunnen wor- Willem Ouwerkerk uit Leiden en Antje Binnendijk uit Rijns burg trouwden op 7 oktober 1937. Het echtpaar ging in Lei den wonen aan de Tesselscha- destraat en verhuisde later naar de Lage Morsweg. Hij was timmerman/aannemer. Op deze foto ziet u alle brui loftsgasten staan bij een mooi kasteeltje. Maar de hamvraag is waar staat (stond) dit fraaie gebouwtje? De nog in leven zijnde leden van de families Ouwerkerk en Binnendijk zouden dit graag weten. Het vermoeden bestaat dat het kasteeltje in de buurt van Leiden staat (of stond) omdat 1937 tot de crisisjaren behoor de en er simpelweg geen geld was om verre reizen te ma ken. Wie kan de familie laten we ten waar het kasteeltje zich bevindt? Reacties graag naar A. den Heijer, Zonnedauw 128, 7322 EG Apeldoorn. Telefoon: 055-3663077. Foto: Privébezit den om speeltoestellen te ko pen. Gemeente en Basisbende zijn ondertussen gezamenlijk dit voorstel aan het uitwerken. „Het moet gek lopen als die prijs in 2003 niet alsnog tot stand komt", denkt Welling. Eric-Jan Berendsen door Marjolein Hendriks leiden - Een 22-jarige stukadoor uit Leiden is gisteren door de politierechter in Den Haag ver oordeeld tot een werkstraf van tweehonderd uur wegens open lijke geweldpleging. De man was één van de daders die op 30 de cember vorig jaar vernielingen aanrichtten in cafe Queens aan de Körevaarstraat. Hij is ook schuldig bevonden aan mishan deling van een vrouw vijf dagen eerder in een snackbar. Behalve de werkstraf kreeg de Leidenaar twee maanden voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. De Leidenaar was op 30 decem ber op een feest in de Groenoordhallen, toen zijn oud ste broer hem opbelde. Hij moest helpen bij een wraakactie in Queens. De vrouw en het kind van zijn broer zouden be dreigd zijn. Vervolgens mishan delde de broer een cafébezoe ker, waarna hij het café werd uitgezet. Hij riep de hulp in van zijn broers, die met honkbal knuppels, autokrikken en ijze ren staven om zich heen sloe gen, ruiten intrapten en tapkra nen vernielden. De man voerde zijn eigen verde diging omdat hij niet wist dat hij een advocaat moest regelen. Hij ontkende schuldig te zijn aan de vernielingen ondanks de verkla ringen van zijn broers dat hij er wel bij betrokken was. „Boven dien", redeneerde de man, „is er geen verklaring van de café eigenaar." Ook vond hij de ge tuigenverklaringen 'niet goed', omdat veel cafébezoekers dron ken zouden zijn. De rechter oordeelde echter dat er voldoende bewijzen tegen hem waren. De man is eerder met justitie in aanraking ge weest wegens onder meer mis handeling en diefstal. Ook heeft hij in een jeugdinrichting geze ten. Bij een volgend vergrijp hangt hem een gevangenisstraf boven het hoofd, waarschuwde de rechter. De mishandeling van de vrouw in de snackbar was het gevolg van een ruzie. Twee getuigen, onder wie het slachtoffer, ver klaarden dat de man de vrouw sloeg en schopte en dreigde dat hij haar een kopstoot zou geven. Ook hield de rechter hRm voor dat hij een slok had genomen uit een blikje Red Buil, waarna hij in haar gezicht had ge spuugd. Daarna had hij haar met het blikje op het hoofd ge slagen. De man ontkende ook deze mishandeling. De rechter oordeelde anders. Een 24-jarige broer van de man moest dezelfde dag voor de rechter verschijnen vanwege de vernielingen in Queens, maar hij liet verstek gaan. Volgens de man had zijn broer geen dag vaarding gehad. De rechter achtte hem niettemin schuldig en veroordeelde de broer tot 150 uur werkstraf en een maand voorwaardelijk. De derde, oud ste broer had volgens de rechter de 'kwalijkste rol' in het cafége vecht gehad, maar die moet nog voorkomen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15