Nog weinig steun voor resolutie VS BUITENLAND In bedreigd Bagdad schept Mohammed zijn eigen wereldje Thailand roeit drugshandel letterlijk uit Ss Al dertig miljoen kleine landmijnen opgeruimd Plavsic veroordeeld tot elf jaar cel 'Bush moet harder op Noord-Korea reageren' en bij aanslag onsulaat VS n - Gewapende mannen I vanmorgen het Amen- consulaat in de Pakis- stad Karachi beschoten, j kwamen twee politie- ii om en raakten er drie i Dat heeft de Pakis- politie gemeld. In juni iar werd ook al een aan- het Amerikaanse consu- Karachi gepleegd. Daar- ivamen twaalf Pakistanen leven. Drie militante e jj |is zijn in staat van be ll iging gesteld voor die 0f i. Veel Pakistanen zijn fel nerikaans, maar de rege- •unt de VS in de kwesties jstan en Irak. ental brand I ro naar 196 Het dodental van de irand in het Zuid-Kore- Taegu is opgelopen tot irgingswerkers hebben •r stoffelijke resten ge- Bij de brand op 17 fe- igen twee treinen in Jen op. Diverse werkne- het metrobedrijf zijn op verdenking van ir nalatigheid. De di- is ontslagen. De man id heeft aangestoken ij zelfmoord wüde ple- het drama overleefd. us krijgt van in meer tijd Secretaris-generaal lan van de VN zal de Turkse leiders van -^1 uitnodigen om hem op hun beslissing mee te rer het VN-herenigings- 1 voor het gedeelde ei- lan legt zich er bij neer liders vandaag, de oor- dijke uiterste datum, •n uitsluitsel geven. Als maart nog geen beslis- iben genomen, wil An- de bevolking van Cy- •Ji direct uitspreekt over rstel voor hereniging, het VN-voorstel van ijgt Cyprus twee deel- laar Zwitsers model. torde raakt Ï3 staart kwijt Een Concorde van Air I heeft gisteren tijdens ucht van Parijs naar New :n deel van zijn staart 3 n. Het toestel kon echter emloos landen op het d John F. Kennedy, en ttenden bleven onge- Onderzoek moet nog "e en wat er precies is ge- °P Sinds in juli 2000 een eu rde vlak na het opstijgen s n iop het vliegveld van Pa- b0 irdt de veiligheid van de )at len nauwlettend in de ehouden. Na die ramp de Concordes ruim een Ê>^ji de grond. fusing ISS met "Jische Sojoez 11 ^cton - De drie huidige '8er\ers' van het Intematio- w"Jimtestation (ISS) zullen ien roorjaar met een Russi- ijoez-capsule terugkeren ie. Eigenlijk had de af- jmoeten gebeuren door Jerikaanse ruimteveer At- Binds het ongeluk met veer Columbia op 1 fe- kijn echter voorlopig alle m in met Amerikaanse te Veren geschrapt. Het le drietal wordt afgelost ure™ Amerikaan en een ling itzfeldt-Jakob der minder levens n, Het jaarlijkse dodental irenenigd Koninkrijk van de nieuwe vari- ziekte van Creutzfeldt- CJD) daalt: 17 in 2002, 1 en 28 in 2000. Dit een vooraanstaand des- prof. Robert Will, in 1 eet. Het is volgens Will lorbarig nu al te con- !n dat er geen epidemie len. N-CJD is de mense- iant van de gqkke-koei- (BSE). Volgens een ig is een miljoen met smette dieren in de Brit- ►selketen terechtgeko- M)lgens pessimistische ■^ngen zou dat kunnen lei- f'i 100.000 sterfgevallen SglciD. i iir moet voor gettbank komen - De vermeend leider radicale Aziatische mos- Jemaah Islamiyah (JIJ, ir Bashir, moet in In- Jen terechtstaan wegens Waad. Volgens Bashirs Jen is een eerdere aan- 'egens betrokkenheid lanslagen op kerken in 'len. De zaak wegens aad heeft betrekking en uit 2000 om Mega- karnoputri te vermoor- huidige president was president. Volgens de ijn Bashir en JI ook be- bij de aanslagen van op Bali. vrijdag 28 FEBRUARI 2003 „radic new york-washington-bagd- ad/rtr-afp-dpa-gpd - De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties blijft sterk verdeeld over de nieuwe ontwerpresolutie over Irak, die Amerika, Groot-Brittan- nië en Spanje begin deze week indienden. Gisteren vergaderde de voltallige raad voor het eerst over de tekst. De resolutie effent de weg voor gewapende actie te gen het regime in Bagdad. Irak is er niet in geslaagd de laatste kans te grijpen die het in resolutie 1441 kreeg, aldus de tekst. Naast de indieners heeft alleen Bulgarije zich tot nog toe achter de de resolutie ge schaard. Mexico lijkt er wel iets voor te voelen, en ook Pakistan zou opschuiven naar een 'ja'. Dat land ontkent echter dat het de tekst nu al zou onderschrij ven. Frankrijk, Duitsland en Rusland kwamen met een eigen voorstel. Zij willen de inspecteurs meer tijd geven. Moskou heeft van daag zelfs impliciet gedreigd een veto uit te spreken tegen voor stellen die militair ingrijpen mo gelijk maken. Minister Ivanov van buitenlandse zaken zei in Peking dat Moskou met een ve to komt 'als daarmee de wereld vrede is gediend'. Inmiddels kalft de binnenlandse steun voor de Amerikaanse pre sident Bush en de Britse pre mier Blair af, zo blijkt uit diverse peilingen. Voor het eerst zou een meerderheid van de Ameri kanen Bush niet meer voor een tweede termijn in het Witte Huis willen. Ook Blair is minder po pulair dan ooit. Nog slechts een derde van de Britten steunt hem. Dat was recent nog de helft. Amerika gaat in elk geval door met de troepenopbouw in het Golfgebied. Er gaat een zesde vliegdekschip richting Irak. De luchtmacht heeft opdracht ge kregen zijn B2-Stealth-bom- menwerpers gereed te maken 'voor mogelijke gevechtshande lingen'. In en rond de Golf zijn nu ongeveer 225.000 Ameri kaanse militairen. Het Turkse parlement heeft gis teren opnieuw een stemming over de stationering van Ameri kaanse troepen in Oost-Turkije uitgesteld. Het uitstel is een domper voor de VS, die vanuit Turkije een tweede front willen openen in een oorlog tegen Irak. Het parlement neemt nu mor gen een beslissing. De regeringen van beide landen waren het eens geworden over de stationering van een leger macht van 62.000 man, 225 vliegtuigen en 65 helikopters. Maar het Turkse parlement, dat de overeenkomst moet goed keuren, aarzelt. De publieke opinie in het land is mordicus tegen iedere bijdrage aan de oorlog, en veel parlementariërs vrezen de gevolgen daarvan. De Amerikanen hebben Turkije hulp ten bedrage van bijna 20 miljard dollar geboden in ruil voor het gebruik van zijn grond gebied. Ook zou het Turkse le ger een deel van Iraaks Koerdis- tan mogen bezetten. Doel daar van is te voorkomen dat de Koerden daar een eigen staat uitroepen, die een wervende werking zou hebben op de Koerden in Turkije. Koerdische partijen, die gisteren bijeen wa ren in de Noord-Iraakse stad Sa- lahuddin, dreigden echter met 'ernstige gevolgen' als de Tur ken de grens zouden overste ken. door onze correspondent Bob Kroon genève - De naleving van inter nationale verdragen laat veel te wensen over, maar er zijn ook uitzonderingen, zoals de Ottawa Conventie voor het uitbannen van anti-personeelsmijnen. Dat bijzonder geniepige soort wa pentuig doodt of verminkt veel meer burgers dan militairen doodt. Sinds de Ottawa Conventie vier jaar geleden van kracht werd hebben 55 lidstaten in totaal 30 miljoen van deze landmijnen in hun arsenalen vernietigd. Dat opmerkelijke resultaat wordt morgen op de vierde vergade ring van de verdragsstaten met vreugde herdacht. Volgens de Nederlandse ontwa peningsspecialist, ambassadeur Chris Sanders, had Nederland in 1996 nog ruim een kwart mil joen anti-personeelsmijnen in huis. Het laatste deel van de voorraad is in december vorig jaar vernietigd. Dat is een schijntje vergeleken met Italië, dat maar liefst 7 mil joen landmijnen vernietigde, ge volgd door Zwitserland met 3,8 miljoen en Engeland met meer dan 2 miljoen stuks. Italië was lange tijd een van de grootste producenten en expor teurs van wat Sanders 'een van de meest inhumane strijdmid- Thaise agenten onderzoeken een wapen en kogels die op het lichaam van een zojuist gedode drugsdealer zijn gevonden. Foto: AFP/Pornchai Kittiwongsakul delen ter wereld' noemt. De Ottawa Conventie is inmid dels door 131 landen getekend, en die hebben allemaal vier jaar tijd om hun arsenalen af te dan ken. Die termijn geldt vanaf de datum van toetreding tot de Ot tawa Conventie. Landen die later tekenden dan de oorspronkelijke 55 onderte kenaars zijn daarom bezig nog eens tientallen miljoenen anti personeelsmijnen op te ruimen. De Ottawa Conventie verbiedt alleen anti-personeelsmijnen, want militaire planners willen anti-tank- of zeemijnen niet missen. Maar de meeste gene raals zijn het er over eens dat de kleine mijnen meer als terreur- wapen dan als strijdmiddel wor den ingezet. Zij zijn niet groter dan een pakje sigaretten en voor metaaldetectors praktisch on vindbaar, omdat ze meestal door een plastic mantel zijn om geven. De mijntjes kunnen eindeloos op scherp blijven staan, waar door ze jaren na een gewapend conflict nog dood en verderf zaaien onder de bevolking. Vooral kinderen in Derde-We reldlanden zijn vaak het slacht offer. Toch weigert een vijftigtal staten, waaronder de VS, China, Rusland, Noord-Korea, Irak en Israël nog steeds de conventie te ondertekenen. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Onder het motto 'oog om oog, tand om tand' begon de Thaise overheid begin deze maand een radicale anti- drugscampagne. Die heeft de karakter trekken van een bloedige veldslag, die binnen drie maanden ten einde moet zijn. Er zijn officieel vijfhonderd mensen gedood, maar andere bronnen hebben het al over bijna duizend doden. De meesten werden het slachtoffer van gemaskerde mannen, die hen niet zelden op klaarlichte dag met kogels doorzeef den. De politie erkent dat er doden zijn gevallen door politiekogels, maar niet meer dan 22 en alleen uit 'zelfverdedi ging'. Toch behoren een 9-jarige jongen uit Bangkok en een zwangere vrouw uit de noordelijke provincie Ayuthaya tot de slachtoffers. De andere doden schrijft de politie toe aan bendes die eigen leden executeren uit angst voor verraad. Mensenrechtenorganisaties betwijfelen deze lezing. Amnesty International zegt dat politieagenten geen keus hebben bij dit 'shoot to kill-be\eid' omdat degene die 'onvoldoende presteert' zijn baan verliest. Ook de VN hebben kritiek geuit op het 'bovenmatig gebruik van geweld dat uitmondt in wederrechtelijke execu ties'. Premier Thaksin Shinawatra, een gewezen politieman, is echter niet van plan van het gekozen pad af te wijken. „Thailand hoeft geen verklaringen af te leggen aan de VN. Wij zijn een soeverein land." De autoriteiten, die zich in hun bloedige veldtocht gesteund weten door zeventig procent van de bevolking, gaan buiten landse diplomaten hun aanpak nog eens uitleggen om de bezorgdheid weg te ne men. Maar voor de premier heeft de gang van zaken zijn eigen logica: „Geme ne mensen gaan om met gemene men sen en komen op een gemene manier aan hun eind." De VN hebben van Thai land geëist dat de politiemensen optre den in overeenstemming met nationale en internationale mensenrechten. Overal in het doorgaans vredige land zijn de doodseskaders actief. Dagelijks wor den lijken gevonden, doorzeefd met ko gels. Het meeste bloed vloeide in Nakhon Sawan, ofwel Hemelse Stad, tweehon derd kilometer ten noorden van Bang kok. Deze provincie vormt de toegangs poort naar het grensgebied met Myan mar (het vroegere Birma) en Laos. In de ze 'Gouden Driehoek' wordt van oudsher opium en heroïne geteeld. Veel daarvan werd vroeger via Thailand gesmokkeld, maar de routes zijn de laatste jaren ver legd naar China, omdat Thailand te ris kant werd. Dealers en koeriers staan voor de keuze zich aan te geven en met de politie sa men te werken om onwillige overtreders in de kraag te grijpen, of het risico te lo pen te worden opgepakt en een forse straf te krijgen. Inmiddels zijn 21.000 mensen opgepakt. Thailand kent draco nische straffen voor drugszaken, zoals ook een tiental Nederlanders ondervond dat in Bangkok onder erbarmelijke om standigheden een levenslange celstraf uitzit. Tegelijkertijd mogen bewoners van bergdorpen in het uiterste noorden nog steeds legaal opium schuiven, zoals ze al eeuwen doen. Thailand heeft jarenlang een zeer laks drugsbeleid gevoerd en kent het grootste amfetaminengebruik ter wereld. Drie miljoen van de 65 miljoen Thais zouden verslaafd zijn aan pillen. De autoriteiten worden de laatste jaren tot in eigen huis geconfronteerd met de gevolgen van htm laksheid. Zelfs hun ei gen kinderen zijn verslaafd geraakt aan yaa boa, ofwel de 'gekke drug'. Op de meest brute wijze wordt nu gepro beerd het eerdere verzuim goed te ma ken. Maar critici stellen dat de aanvoer nauwelijks te stoppen is, zolang Myan mar en Laos drugs niet ook aanpakken. Lagere straf door schuldbekentenis 'IJzeren Dame' den hjmc/gpd - De Bosnisch- Servische ex-president Biljana Plavsic is gisteren tot elf jaar cel veroordeeld door het Joegosla- vië-tribunaal. Plavsic was be trokken bij etnische zuiveringen tijdens de oorlog in Bosnië. Zonder zichtbare emoties hoor de ze de uitspraak aan. Biljana Plavsic bekende oktober vorig jaar schuld aan de huive ringwekkende politiek van 'etni sche zuiveringen' tegen moslims en Kroaten tijdens de oorlog in Bosnië. Zij was de eerste die dit deed. In ruil voor deze bekente nis verviel de beschuldiging van genocide, de zwaarst denkbare misdaad, waarvoor ze levens lang had kunnen krijgen. Toch viel de straf voor de 72-ja- rige 'IJzeren Dame' niet bijzon der laag uit. „Het gaat om zeer ernstige misdaden", redeneerde rechter Richard May van het tri bunaal. De aanklagers hadden om vijftien tot 25 jaar gevraagd. Biljana Plavsic was al een radste voor de oorlog uitbrak. Als bio- Biljana Plavsic. Foto: Reuters/Jerry Lampen loge stond ze achter de theorie dat het vermengen van rassen tegennatuurlijk is. Haar doel was een raszuivere Republika Srpska, als onderdeel van een Groot-Servië. Als voor de Groot- Servische gedachte zes miljoen Serviërs moesten sterven, dan ware dat zo. Dan zouden er, zo verklaarde ze, altijd nog zes mil joen overblijven. Milosevic zei ooit over haar: „Ze hoort niet in de politiek thuis en heeft drin gend een psychiater nodig." Tijdens de rechtszaak verscheen Plavsic uit veiligheidsoverwegin gen niet in de rechtszaal. Ze zat op een geheime locatie en sprak via een videoverbinding. In de len van de Balkan werd haar be kentenis gezien als verraad aan de zaak van de Bosnisch-Servi- sche hardliners. Na akkoord dat ze met de aanklagers sloot, heeft Plavsic flink haar mond openge daan over de etnische zuiverin gen in Bosnië, de deportaties van hele en halve dorpen, moorden en mishandelingen, het onder onmenselijke om standigheden vasthouden van moslims en Kroaten in concen tratiekampen en gevangenissen. Toch heeft Plavsic altijd gewei gerd te getuigen tegen Milose- washington-tokyo-seoul/anp- afp-rtr - De Democraten in de Amerikaanse Senaat vinden dat president Bush feller moet rea geren op de nucleaire dreiging vanuit Noord-Korea. De leider van de Democratische minder heid in de Senaat, Tom Daschle, vindt het Noord-Koreaanse ge vaar 'te urgent' om op alle pro vocaties van Pyongyang steeds met slechts een schouderopha len te reageren. Directe aanleidingen voor de zorg van de Democraten zijn het opstarten van een kernreactor door het stalinistische land, en een rakettest op de dag dat de nieuwe president van Zuid-Ko- rea werd geïnstalleerd. Het Wit te Huis reageerde op al deze ontwikkelingen terughoudend, en sprak van een 'vertrouwd pa troon van provocaties'. Daschle reageerde gisteren ver baasd op deze houding. „De jongste provocatie betekent ge woon dat het land tegen de zo mer genoeg nucleair materiaal kan hebben om zes tot acht kernbommen te maken. Dat verdient toch een ander ant woord dan de regering tot dus ver geeft", vindt Daschle. Volgens de Amerikaanse rege ring heeft Noord-Korea wel een reactor opgestart, maar niet een opwerkingsfabriek die vervol gens plutonium kan produceren voor kernwapens. Minister van buitenlandse zaken Powell vindt ook niet dat het Witte Huis de crisis niet serieus zou nemen. Hij onderstreepte nog eens dat de VS vinden dat het gaat om een crisis die ook niet alleen door Washington moet worden opgelost Het Noord-Koreaanse bewind liet vanmorgen in een reactie op de Amerikaanse zorgen over de reactor weten dat Washington wordt bevolkt door imbecielen'. Pyongyang dreigde ook met 'harde maatregelen' als de VS doorgaan met het opvoeren van de druk op het land. door onze correspondent Harald Doornbos bagdad - Hij heeft drie compu ters op z'n werk, en thuis staan er twee. En natuurlijk heeft hij een internetaansluiting, want dat te lefoonlijntje is voor Mohammed uit Bagdad als een navelstreng met de rest van de wereld. Hij leeft bij surfen en mailen. Elke keer als Mohammed hikkend van de lach achter een computer zit, betekent het dat hij weer een e- mail heeft ontvangen van een van 'zijn meisjes' zijn virtuele vriendinnen, die veelal aan de an dere kant van de wereld wonen. Dagelijks heeft hij contact met ze via het internet. Trots laat hij de foto's zien die de meisjes hem hebben gestuurd. Moham med lijkt wel op een jurylid bij een missverkiezing als hij de fo- Mohammed: „Het enige wat ik wil is een leuke vriendin, m'n werk, m'n computer. Een normaal leven." Foto: GPD/Harald Doornbos to's aanklikt en het uiterlijk van de dames beoordeelt. Prachtig, mooi, wel aardig, niets aan; dat zijn de categorieën. Bij de wat minder geslaagde foto's begint Mohammed gillend van de lach te loeien. „Aaaaah, een koe!" In het oog van de storm heeft Mohammed Arrawi (21), zijn ei gen wereldje gecreëerd, dat nog al verschilt van de boze en onze kere buitenwereld. Terwijl de hele wereld zijn adem inhoudt over een mogelijke oorlog, zit Mohammed gemiddeld zeven tien uur per dag achter een van zijn vijf computers. „Ik moet na tuurlijk ook nog kunnen slapen en wat vrienden ontmoeten", zegt hij, alsof hij zich wil veront schuldigen voor de zeven uur dat hij niet naar een beeld scherm staart. Natuurlijk kijkt ook hij tv en volgt hij de politieke ontwikke lingen. „Ik ben bezorgd over een oorlog, maar wat kun je er tegen doen?", zegt hij. „In dat geval gaan we vechten tegen de Ame rikanen, dat is alles." Hij herin nert zich de Golfoorlog van 1991 nog. Toen was hij negen. „De hemel was 's nachts gevuld met licht en explosies van luchtaf weergeschut en bommen. M'n vader probeerde me te kalme ren. Hij zei tegen me dat het maar een oefening was, dat het niet echt was. Maar toen ik door een ontploffende kruisraket uit m'n bed viel, kon zelfs m'n va der dat niet langer volhouden." Twaalf jaar later is Mohammed een jongeman met een grote mond, maar ook met een eigen e-mailadres, een passie voor computers en met name ook voor de andere sexe. Hij is een stevige roker, en iemand wiens wachtwoorden op de computer veelal bestaan uit de letters S-E- Xof F-U-C-K-U. Hij heeft inmiddels zijn studie Computer Technologie aan de Universiteit van Bagdad afge rond. Voor de lol schrijft hij al lerlei programma's die een ge middelde computer zo ongeveer doen steigeren. Kortom, Mo hammed is Iraki („Ik houd van mijn land!"), maar tevens we reldburger, globalist, whizzkid, een soms irritante, maar vaker komische jongen, die net zo goed in Europa of de VS had kunnen wonen. Maar de oorlog lijkt steeds dich ter bij te komen. En aan de haat die een oorlog genereert tussen volkeren wil Mohammed hele maal niet meedoen. Hij mailt met landgenotes, maar ook met meisjes uit Amerika, India of Duitsland. Het maakt hem niet uit waar ze vandaan komen. Zo lang ze maar leuk zijn. En met een beetje mazzel valt hun foto ook nog in de categorie 'prach tig'. „Helaas heb ik nog geen Nederlandse", merkt hij quasi bezorgd op. Werkzaam in het zakencentrum van een hotel in Bagdad, is zijn wereldje niet groter dan tien vierkante meter. Afgezien van slapen doet hij hier alles. Chat- ten, e-mails versturen, spelletjes spelen, muziek downloaden of computerprogramma's schrij ven. „Ik reis vanuit m'n kamer over de hele wereld", zegt hij, „Dat vind ik het mooiste van al les." Je kunt het business center niet binnenkomen of je hoort Mohammed die „I will always love youuuuu!" meezingt met Whitney Houston. „Van haar heb ik dus posters in m'n kamer hangen, Whitney Houston is ge weldig." En als hij liefdesleven typt aan zijn internationale vriendinnen, dan schrijft hij al snel dat hij smoorverliefd is. „Sommige meisjes vinden dat ik te hard van stapel loop. Maar ach, lam the speedy guy. Ik ben de snelle jongen." Leef op het moment, denk niet aan morgen. Tenminste niet al te veel. Zeker niet in een plaats als Bagdad, een stad die zich langzamerhand aan het voorbe reiden is op een oorlog. En Mohammed? Die heeft een boodschap voor de hele wereld: „Laat me alleen zegt hij. „Het enige wat ik wil is een leuke vriendin, een huis, m'n werk, m'n computer. Ik wil een nor maal leven." Om die stelling kracht bij te zetten typt hij grijn zend z'n zoveelste wachtwoord in: F-U-C-K-O-F-F. iet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7