l Nawijn mag leeftijdseis verhogen ÏAIIes erop en eraan? BINNENLAND 2 Angst voor reputatie reikt verder dan lange arm Oranjes Asielopvang Ameland mag toch tot juli open blijven nosauna is Inrichting' EU akkoord met aanscherping regels gezinshereniging Voorjaarsvakantie toch een ski-vakantie Tweederde Nederlanders vóór soepeler asielbeleid 'Het gaat niet om geld, maar om de waarheid' -¥ id Volendamse /Tuchtcollege - De ouders van de c.wi Anja Kok. die een na de nieuwjaarsbrand )1 in Volendam in het luis overleed, hebben cht ingediend bij het 'i Tuchtcollege. De ou- ervan overtuigd dat ijden het gevolg was ische fouten. Volgens ert Kok proberen de Idie zijn dochter behan- hun verantwoordelijk- intlopen en bewijzen dat er op verschillende fouten zijn gemaakt. De je voor de volksgezond- frdeelde vorig jaar dat iische beleid van de nen .„.tellingen en hulpverle- cadeaujzorgvuldig is geweest. tenten moeten 'Schrijfcursus - De rechtenfaculteit n Universiteit van Tilburg *J7 studenten op schrijf- TDe faculteit wil de ge- e schrijfvaardigheid van lenten in een vroeg sta- janpakken. Dat meldt het fcteitsblad Univers. Vijf- lid eerstejaars studenten Top hun schrijfvaardig- lest op basis van een be- zij moesten schrijven, ijscoördinator van de faculteit IJzermans: voor ons het belangrijk- ument. Je geloofwaar- als jurist staat of valt toudingen na d bejaarde iG - De politie heeft vo- j|u»k nog twee mannen (60 __3angehouden in verband ^^^noord op een bejaarde ^Vman. Dinsdag werd al Hdat justitie een 30-jarige ^Bverdachte had aange- De 30-jarige man, die rember vluchtte tijdens an een tbs-kliniek, heeft fels bekend dat hij de be- lan heeft doodgescho- irschijnlijk wilde hij zijn fer beroven. De 60-jari- is inmiddels vrijgelaten, iter-commissaris wilde !2-jarige vrijlaten, maar is daartegen in beroep Waarvan hij wordt ver- nog onduidelijk. Ier en zoon bij ongeval «oen - Een 44-jarige mhaar 5-jarig zoontje Haag zijn gisteren om n gekomen door een iongeval op de snelweg sen Dronrijp en Leeu- Dat meldde de politie, jw raakte door nog on- oorzaak met haar auto veg en verloor daarna it over het stuur. Via de kwam de wagen in de echt. Een 10-jarig zoon- ok in de auto zat, is rand geraakt. vrijdag 28 februari 2003 door ome correspondent Hetty van Rooij brussel - De wens van minister Nawijn (vreemdelingenzaken) dat allochtone 'im portbruiden' minstens 21 jaar oud moeten zijn, stuit niet op bezwaren van de Europe se Unie. De Europese ministers van justitie sloten gisteren een akkoord dat het de Ne derlandse regering mogelijk maakt de leeftijdsgrens op te trekken. Allochtone kinderen die ouder zijn dan twaalf jaar mogen in de toekomst niet langer zomaar bij hun in Europa wonende ouders intrek ken. Na drie jaar discussie hebben de minis ters van justitie gisteren de regels voor de gezinshereniging aangescherpt. In het akkoord staat dat partners van buiten de Unie die naar Europa komen om te trou wen of samen te wonen, minstens 18 jaar oud moeten zijn. De landen die dat willen (Nederland en Duitsland), mogen de grens maximaal optrekken tot 21 jaar. Momenteel is de leeftijdsgrens in Neder land vastgesteld op 18 jaar. LPF-minister Nawijn wil daar 21 van maken. Nawijn vindt bovendien dat allochtone partners in hun eigen land Nederlands moeten le ren voordat ze in het vliegtuig stappen. Hij wil ook regelen dat de al in Nederland wonende partner royaal in zijn eigen le vensonderhoud kan voorzien, wat bete kent dat hij minstens 130 procent van het minimum-inkomen moet verdienen. Over die bijkomende voorwaarden zijn in Europees verband geen afspraken ge maakt. Nawijn was gisteravond zeer tevreden over de afspraak. „Dit maakt een wets wijziging mogelijk", zei hij. Kinderen bo ven de twaalf jaar van buiten de EU die zich bij hun ouders willen voegen, moe ten voortaan aantonen dat zij in staat zijn om te integreren. De beoordeling daar van is een zaak voor de nationale immi gratiediensten. Volgens Nawijn komt het vaak voor dat kinderen in het eigen land door familie wordt grootgebracht en dat zij naar hun ouders gaan als de opvoeding in feite als voltooid wordt beschouwd. „Vaak blijkt het heel moeilijk om een kind van die leeftijd nog de taal te leren en ervoor te zorgen dat hij in Europa thuis raakt", al dus de minister. Vorig jaar kwamen de meeste allochto nen naar Nederland in het kader van de gezinshereniging; het ging om 41.000 mensen. Nawijn heeft geen idee of de strengere regels er toe zullen leiden dat er minder mensen naar Nederland komen. Voor erkende vluchtelingen is in het ak koord een speciale bepaling opgenomen. Zij krijgen drie maanden de tijd om hun partner naar Europa te halen zonder aanvullende voorwaarden, daarna moe ten ook zij aan de algemene eisen vol doen. zoeterjmeer - Terwijl buiten de lentezon schijnt, is het binnen in Snowworld in Zoetermeer een drukte van belang. Honderden mensen bonden hier tijdens de bijna afgelopen kro kusvakantie de lange latten onder. Foto: GPD/Karen Maassen wil eind aan >orlog Tilburg !- De gemeente Tilburg itreden tegen cafés die iraakprijzen drank :n om klanten te lok- heeft het Nederlands voor Gezondheidsbe en Ziektepreventie iteren in een brand- aagd. In de aanloop (naval stunt een aantal ndememers in het cen- 1 Tilburg met de prijzen holhoudende drank. BZ zegt in de brief dat ag van de ondernemers 8 met de horecawet. De |H|mers zijn vanmorgen |ljj|j|tadhuis ontboden. (d - De homosauna Kel thof in het Zuid-Lim- tlorp Kelmond is in een d juridisch gevecht ge- |met de gemeente Beek, Kelmond behoort. Vol- gemeente wordt in de 0 duchtig gevreeën dat is van een seksinrich- arvoor is een bordeel- ling nodig, maar de ge- Beek wil geen bordelen haar grenzen en dus glmonderhof z'n deuren ameland-assen/cpd-anp - De asielzoekers van Ameland hoe ven de opvang op het eiland niet voor de zomer te verlaten. Hoofddirecteur Wouters van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) heeft gisteren hoogstpersoonlijk besloten de centra op het eiland voorlopig niet te sluiten. Tot op het laatste moment heeft het COA vastgehouden aan slui ting van de opvang op Ameland. Gisterochtend kwam de ge rechtsdeurwaarder nog naar Ameland om de ontruimingsbe schikkingen te overhandigen aan de 23 asielzoekers die naar de centra in Dokkum, Bur gum en Drachten zouden moeten verhuizen. De overige 33 bewo ners zouden binnenkort naar een ander centrum aan de wal worden verkast. Om vijf uur gistermiddag zou de gemeenteraad vergaderen over de bijdrage aan het eigenhandig openhouden van de centra. Tien minuten voor aanvang van de vergadering kreeg burge meester Verhoeven het verlos sende telefoontje.Wouters zegt nu toch de financiële ruimte te hebben voor het openhouden van Ameland vanwege de 'bij zondere situatie'. Onder de asielzoekers op het ei land is sprake van grote blijd schap en opluchting. De kinde ren, die nu dit schooljaar in hun vertrouwde klas mogen afma ken, reageerden uitgelaten. De asielzoekers en het COA hebben in vier rechtszaken tegenover el kaar gestaan. Dinsdag verbood de rechter overplaatsing van Amelander asielzoekers naar een opvangcentrum in Kollum omdat dat complex binnenkort ook dicht gaat. In Assen diende gisteren een kort geding tegen het COA. Bij na tweehonderd asielzoekers willen voorkomen dat vijf een heden van Aanvullende Vluch telingen Opvang (AVO) eerder amsterdam/anp - Twee op de drie Nederlanders is voorstan der van een minder hard asiel beleid. De ouderen boven de 55 jaar tonen zich op dit vlak mil der dan jongeren onder de 35 jaar. En niet alleen een fiks deel van de achterban van de linkse partijen wil een soepeler koers, maar ook de helft tot tweederde van de CDA- en WD-stemmers kan zich daarin vinden. Dat blijkt uit een representatieve steekproef onder ruim duizend Nederlanders die onderzoeks bureau NIPO heeft uitgevoerd in opdracht van Vluchtelingen- Werk. De resultaten zijn gisteren gepresenteerd. Vorige week bleek al in een an dere peiling dat tweederde van de Nederlanders wil dat asiel zoekers die al vijf jaar in Neder land wachten, een verblijfsver gunning krijgen. Het gaat dan om een eenmalige maatregel. De Tweede Kamer heeft een motie van die strekking aange nomen waar het kabinet nu over nadenkt. Tegenstanders van zo'n maatregel zijn CDA en WD. In de nieuwe steekproef zijn meer vragen gesteld over het huidige asielbeleid, waar de meesten het mee oneens blij ken. Zo wil tweederde dat alleen die asielaanvragen waarvan van te voren al vaststaat dat ze echt geen kans maken, binnen een week worden afgehandeld. Nu worden alle asielaanvragen aan die 48-uursprocedure on derworpen. Ook vindt tweederde dat asiel zoekers moeten kunnen werken of studeren als zij al een half jaar in Nederland wachten op een uitspraak over hun asielverzoek. Nu mag dat niet zolang zij in de procedure zitten, wat soms ja ren duurt. Verder vindt het me rendeel dat de autochtone Ne derlander zelf ook meer werk kan maken van de integratie van nieuwkomers. De Nederlandse politiek moet volgens hen niet alleen praten over de plichten van deze groepen. Meer verdeeldheid is er over de opvang van afgewezen asielzoe kers als zij niet binnen een maand hun terugreis hebben geregeld. Toch wil pakweg de helft van de Nederlanders hen opvangen totdat zij werkelijk vertrekken, maar de minste steun daaraan geven stemmers op de WD, LPF en CDA. Advocaat neemt het op voor Margarita sluiten dan de geplande datum van 23 mei. Het COA wil dat de bewoners eerder verhuizen. Hun advocaat stelde dat verscheidene asiel zoekers door de 'extreem korte termijn' in de problemen ko men. Het zou hierbij gaan om mensen die een medische be handeling ondergaan in Assen en kinderen die er naar school gaan. De rechter doet op 6 maart uit spraak. den haag/gpd - Hoogleraar be stuursrecht Peter Nicolaï gaat namens prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn een rechtszaak aan spannen tegen het koninklijk huis. Hij is vorige week door het echtpaar benaderd en heeft de zaak inmiddels in voorberei ding. „Ik heb met hen gespro ken en besloten dat deze men sen mijn steun verdienen", zei Nicolaï gisteravond in het televi sieprogramma Nova. De Amsterdamse raadsman zegt getroffen te zijn door de brief wisseling die prinses Margarita voerde met onder anderen ko ningin Beatrix. „Tussen de re gels door las ik over het verdriet en de woede in hun leven. Toch straalde de brieven een even wichtige benadering uit." Ook van de man van Margarita, Edwin de Roy van Zuydewijn, heeft Nicolaï een positief beeld. „Voor hem staat voorop dat zijn vrouw recht gedaan moet wor den, los van zijn eigen positie." Nicolaï stelt dat het in de rechts zaak niet om geld te doen is, maar om het respect dat het echtpaar in zijn ogen verdient „Ze zijn gepest en getreiterd en hebben al die tijd de hoffelijk heid moeten opbrengen om niks te laten merken. Het doel van de rechtszaak is om einde lijk de waarheid boven tafel te krijgen." Nicolaï, die eerder met succes een zaak tegen de staat aan spande voor journalist Willem Oltmans, erkent dat de rechts zaak een moeilijke klus wordt. Maar hij acht het 'niet moeilijk' om op essentiële punten aan te tonen dat het koninklijk huis het echtpaar niet rechtvaardig heeft behandeld. „Ik geloof nog steeds dat we in Nederland een rechtspraak hebben die onaf hankelijk is." Hij zegt dat er vol doende bewijsstukken en getui gen zijn, maar wil daar verder niks over zeggen. De advocaat bevestigt dat prin ses Margarita gesprekken met koningin Beatrix op tape heeft opgenomen. Hij noemt dat 'be grijpelijk'. „Dat is het enige wa pen dat je hebt als je in zo'n web terecht bent gekomen." Wat te doen aan Beatrix-tapes? Strafrechtelijke vervolging van prinses Margarita voor het stiekem opnemen van een privé-gesprek met konin gin Beatrix is niet echt een optie. Van majesteitsschennis is waarschijnlijk geen sprake. Hoe interessant bepaalde op genomen uitspraken van de vorstin ook kunnen zijn, ze heeft ze zelf gedaan. Maar het staatshoofd zou wel een ci viele procedure tegen haar nicht kunnen aanspannen. Ze kan voor de rechter in kort geding eisen dat niks van de bandopname openbaar mag worden gemaala, op straffe van een fikse dwangsom. Het hof is er in elk geval niet blij mee. Directeur-generaal Eef Brouwers van de Rijksvoor lichtingsdienst heeft al het woord 'schandalig" in de mond genomen. 'Bedrijven zijn sowieso bang om iets lelijks over het koningshuis te zeggen' door Dick Hofland den haag - Bestaat de lange arm van de Oranjes, zoals prin ses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn be weren? Of is het louter de angst om lelijk te doen over de ko ninklijke familie? „Topmanagers lachen om het koningshuis, maar dat zeggen ze natuurlijk niet." „Het is toch raar dat je als topmanager rustig lid kunt zijn van het Republikeins Genootschap, maar dat je moet op stappen als je het voor iemand opneemt in een zaak tegen het koningshuis." Jos van Hezewijk, onderzoeker van de Nederlandse elite, weet hoe gevoelig het koninklijk huis ligt bij de top van het bedrijfsleven. Hij reageert op het vertrek, deze week, van advocaat mr. W. Slagter bij het kantoor Simmons Simmons, enkele dagen nadat hij wereldkundig had gemaakt dat de man van prin ses Margarita een schadeclaim tegen het koninklijk huis zou indienen. Slagters beslissing gebeurde officieel 'op ei gen verzoek en met onmiddellijke ingang'. Het kantoor wil niets kwijt over de zaak en de stap van Slagter, maar de ju rist zelf zegt dat het „natuurlijk te maken had met mijn uit latingen." Slagter vindt dat het koninklijk huis het bedrijf van Marga rita's man Edwin de Roy van Zuydewijn heeft tegenge werkt. Hij sprak zelfs van een stelselmatige boycot. De vraag is of zijn vertrek op aandringen van de Oranjes is ge beurd of dat het een zelfstandige beslissing van het advo catenkantoor is geweest. Met andere woorden: bestaat de lange arm van de Oranjes? „Ik kan het me niet voorstellen, maar alles is mogelijk", zegt advocaat mr. Herman Loonstein. Hij voerde een pro ces tegen prinses Mdxima nadat die een man had aangere den. „Ik hield het ook niet voor mogelijk dat de politie na het ongeluk pas 's avonds laat nog even snel een blaastest bij Maxima kwam afnemen, maar dat is wel gebeurd.". „Je begrijpt, dit is heel slecht voor je carrière", zei een top ambtenaar op het ministerie van algemene zaken tegen een journalist die het had gewaagd te schrijven dat de ko ningin tegen een referendum en de gekozen burgemeester is. Dat is not done, want ook al heeft de majesteit het ge zegd, publicatie is slecht voor haar positie. Enkele jaren geleden werd de subsidie van het Amster damse amateur-gezelschap Toetssteen ingetrokken, omdat de majesteit not amused zou zijn geweest'met het stuk 'Emily, of Het geheim van Huis ten Bosch'. Daarin werd de koninklijke familie ten tonele gevoerd. Jos van Hezewijk gelooft niet dat de Oranjes directe druk uitoefenen om iets gedaan te krijgen, omdat ze daar geen belang bij hebben. „Het gaat vooral om de goede naam. Die mag niet worden aangetast en daarvoor moet je de rij en gesloten houden. Ik vraag me af of het koningshuis daarvoor zijn gezag, zijn positie moet aanwenden, want bedrijven zijn sowieso bang om iets lelijks over het ko ningshuis te zeggen. Een grote meerderheid van de bevol king loopt weg met de Oranjes. Voor veel burgers is het ko ningshuis bijna heilig. Als je daar iets negatiefs over zegt, is dat schadelijk voor de reputatie van je firma en daarmee voor je product." Advocaat Van Loonstein: „Ik heb briefjes gehad van men sen die ik niet ken, dat ik dat niet moest doen, Maxima ver volgen. Maar Beatrix komt nog steeds op bezoek bij mijn buurvrouw, die hofdame is. En tot nu toe heb ik niets ge merkt van repercussies." Leden van het koninklijk huis en de top van het Neder landse bedrijfsleven komen elkaar geregeld tegen. Soms uit vriendschap, zoals met wijlen Freddy Heineken, maar meestal bij plechtigheden zoals het doorknippen van lin ten. Van Hezewijk: „Dat is het moment waarop leden van het koningshuis dingen kunnen laten weten. Beatrix zal dat vast en zeker doen, want ze is een harde vrouw. De hele koninklijke familie bestaat uit harde mensen. De man van prinses Margarita is een beetje een sul en die redt het niet in dat milieu; hij wordt er bikkelhard uitgegooid. Beatrix heeft dat, ook keihard, laten gebeurfh. Dat is stom, want ze had kunnen weten dat ze dat vroeg of laat op haar brood zou krijgen." Proef nu de SkodaFabia Creation. "Alles erop en eraan?" "Ja, doe maar. Lekker." Het klinkt misschien wat plat, maar als het gaat om proeven, proberen of testen van de Skoda Fabia Creation, dan moeten we toegeven: alles zit er - inderdaad - op en aan. Hatchback, sedan of combi. Chroompakket, getint glas, zwart interieur met unieke Creation-bekleding, elektrische ramen vóór en, niet te vergeten, de halfautomatische airco en centrale vergrendeling met afstandsbediening. Ga hem gauw proeven, bij uw Skoda-dealer. Kijk voor meer informatie op www.proefskoda.nl Importeur: Pon Mobiel, Klepelhoek 4, 3833 CZ Leusden. Telefoon (033) 494 91 70, fax (033) 461 03 61. Er is al een Skoda Fabia Creation (1,2 liter 47 kW hatchback) vanal 13 280.00 (consumentenprijs ind. BTW/bpm. exd verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken) Brandstofverbruik gemiddeld 4,8 - 6,71/100 km (l op 14.9 - 20,8), C02-emissie 130 - 161 g/km U least al een Skoda Fabia Creation bij SkoLease voor 538,50 per maand (genoemde vanal leaseprijs geldt voor lull operational lease op basis van 48 maanden en 20 000 km per jaar, exd BTW, exd brandstol) Prijs- en specillcatiewijiigingen voorbehouden Duidelijk $koda.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5